KERK EN ZENDING OPVOEDING EN ONDERWIJS MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 <3EREF. KERKEN Tweetal: Te Wassenaar, M. P. Feringa te Moerdijk en IJ. K. Vellenga te Meppel. NED. HERV. KERK "Beroepen: Te Lobith, cand. J. W. Sep- ^tneijer te Maasdam. Aangenomen: Naar Wouterswoude '"f^Fr.), cand. E. Schouten te Hasselt (Ov.). GEREF. GEM. Drietal: Te lerseke, M. Heikoop te Utrecht, R. Kok te Veenendaal en H. Ligten- berg te Lisse. EV. LUTH. KERK Bedankt: Voor Rotterdam, C. Riemens te Naarden-Bussum. HULPPREDIKER Door den kerkeraad der Geref. Kerk te Grouw-Ir'nsum is benoemd tot hulppre diker cand. A. Vellema van Blija. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De heer W. H e i n s, cand. t. d. H. D., die dezer dagen slaagde voor het doctoraal ebïWnen Godgeleerdheid aan de Rijksuniver- Jiiteit te Groningen, stelt zich beroepbaar ir de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is: Oosterha ven Z.Z. 3, Groningen. D« .H. C. v. d. BRINK Gelijk te verwachten was, heeft Ds. H. C. v .d. Brink, em. predikant der Geref. Kerken 4n H. V., te Hilversum wonende, op zijn 70en verjaardag talrijke blijken van belangstelling ontvangen. Er waren vele brieven en tele grammen, o.m. van den Bond van Prot. Cbr. Kweekscholen, waarvan-Ds v. d. Brink voor zitter is, maar ook bloemstukken, terwijl tal "1~ van-collega's en vrienden den jarige persoon lijk kwamen gelukwenschen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Gisteren heeft de heer J. R. J. Schut candidaat tot den H. Dienst en phi-los. doctor, .zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. ge meente te Zweeloo (Dr.) na des morgens bevestigd te zijn door den consulent ds. C. A. Schenk van Westerbork. Gistermorgen is Ds. H. Bout, gekomen van Genemuiden, door zijn zwager Ds J. H o v i u s van Ouddorp bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Kerk van Del-fsha- ve n met een leerrede over Jozua 1 5b. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Ps. 134 3. Des avonds deed Ds Bout zijn intrede, sprekende naar aanleiding van Ps. 5114b en 15. De nieuwe leeraar hield korte toespraken tot zijn collega's, kerkeraad en -kerkvoogden, zijö bevestiger en de gemeente, waarna Ds James hem als voorzatter van den kerke raad verwelkomde en liet zingen Ps. 90 9. Prof. Dr. E. V. WIERSMA Dr E. V. Wiersma, benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool in de afdeeling der algemeene wetenschappen, om Onderwijs te geven in de theoretische en toe gepaste natuurkunde, zal Maandag 23 dezer des n.m. te 3 uur zijn ambt aanvaardor* AFSCHEID, Ds J. F. JONKERS In de morgendiensten der Geref. Kerk van Schiedam hebben de dienstdoende predi kanten vóór de predikatie een kort afscheids woord voorgelezen van Ds. J. F. Jonkers, die na een diensttijd van 37 jaren, waarvan 30 jaren te Schiedam op 1 Oct. j.l. zijn emeri taat, heeft moeten nemen wegens voortduren de ongesteldheid. In dat schrijven spreekt Ds •Jonkers (die bijna 67 jaar oud is) er zijn teleurstelling over uit, dat hij niet persoon lij-Ie de gemeente heeft kunnen dank zeggen voor de liefde en trouw, gedurende zijn ambtstijd te Schiedam ondervonden, en be veelt haar hartelijk aan in de hoede var^den Koning der Kerk. Ds. Jonkers zal zich metterwoon Vestigen te E r m e 1 o, waar zijn gehuwde dochter woont. Ds. W. Veder In de Veilingzaaal van het Algemeen Ver looplokaal is gistermorgen en gisteravond in de bediening des Woords voorgegaan. De. W. Veder, voorbeen predikant van de Geref. Kerk te Utrecht. 'Naar aanleiding van Handelingen 7 54. 56; de steeniging van Stefanus, heeft Ds Veder des morgens een predikatie uitgespro ken. In korte trekken verklaarde Spr. zijn op treden alhier. Hij was door een groep van zijn vrienden in Rotterdam uitgenoodigd om te komen prceken. Spr. merkte voorts op, dat het een merkwaardige ure was, waarin ken nelijk de hand des Heeren werd gezien. Hij ïiétd na zijn uittreden uit de Geref. Kerken niet verwacht, dat hem dit zou overkomen. Ook had hij het niet gezocht en niet ver docht. Dit alles is dus niet van hemzelf uit gegaan. Hij stelde er prijs op dit met na druk te verklaren. Van het eventueele insti- tueeren van een kerk was nog niets bekend. Tot de nieuwsgierigen merkte spr. op, dat hij over het gebeurde in Utrecht niet wil spreken. Wat heeft het voor zin om over zichzelf te praten? Spr. herinnerde er aan, dat het ook in het Verkooplokaal was geweest, waar hij dik wijls als jongen onder het gehoor van zijn vader had gezeten. Op de Geref. Kerken wilde Spr. niet schimpen, hoewel daar soms verkeerd gehandeld werd, omdat ieder voor zich genoeg heeft, om op toe te zien. Zijn geschokte zenuwgestel bracht spr. 'in een ziekenhuis, waar hij veel doormaakte. Aan de kerk in Utrecht liad hij geschreven cn op de kerkeraadsvergadering gezegd, dat hij niet uit het ambt zelf zou treden. Hij was daarom verheugd in de stad zijner vaderen waar hij niet gedacht had nog zooveel vrien den te zullen vinden, Gods Woord weer te mogen prediken. Als Abrahams knecht is Spr., op den brief, die hij van zijn vrienden ontving naar Rotterdam gekomen, opmer- lende of de Heere zijn weg voorspoedig zal maken. Na deze inleiding ging Ds Veder over tot het houden van zijn predikatie. Tijdens deze Godsdienstoefening werd ge zongen Psalm 86 8 en 9; 59 2; 31 4, 11 cn 15; 37 19 en Gebed des Heeren 6. In de avondgodsdienstoefening heeft, Ds Veder een predikatie gehouden naar aan'ei- dinp van Ezechiël 47 112, Bij drieërlei stond spr. stil: de verborgen bron; de voort gaande diepte en de gezegende bestemming. Vooraf waren gelezen de Twaalf Geloofs artikelen en Jesaja 35. Gezongen werd Psalm 42 1 en 2; 107 17 en 1S; 145 3 en 1 2. |Was de opkomst des morgens vrij groot, des avonds was de veilingzaal stampvol. Ds. J. G. KNOTTNERUS Ter aanvulling van ons bericht van 9 Nov. j.l. kan nog dienen, dat de ontbrekende gege vens, door het Prov. Kerkbestuur gewenscht, verband houden met het door Ds. Knottnerus gelaakte gedrag van een of meerdere leden van het Classicaal Bestuur, die de uitspraak over Ds. Knottnerus (d.i. het later vernietig de schorsingsbesluit) hebben meegedeeld aai een zich in het vergadergebouw bevindenden predikant, gevolg waarvan de uitspraak pu bliek was, voordat Ds.K. er iets van wist. Het prov. Kerkbestuur heeft nu gevraagd or namen van de bedoelde leden van het Clas sicaal Bestuur, den naam van den zegsman aan Ds. K., en van hem, die de mededeeling aan een dagblad gezonden heeft. Ds. Knottnerus heeft de tweede vraag be antwoord en zijn zegsman thans genoemd. Het Prov. Kerkbestuur heeft behandeling uitzicht gesteld na beantwoording van de drie vragen. CANDIDATEN-OVER VLOED Nadat de classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken zes theol. candddaten tegelijk had toegelaten tot den dienst des Woords, had het aantal candidaten van de Theol. School en Vrije Universiteit de honderd overschreden. Ruim 30 van deze honderd hebben als hulp prediker voorloopig een bestemming gev den, maar er blijft niettemin een zeventig tal, dat met evenveel verlangen uitziet een beroep. In het licht van deze feiten kan het slechts voldoening wekken, dat het aantal nie studenten in de theologie gestadig afneemt. Ds. van Anken heeft dat in de Delftsche Kerkb. aldus becijferd. Nieuwe studenten te Kampen: Amsterdam: 1930 23 18 61 1931 18 41 59 1933 13 35 48 1933 14 37 51 1934 15 28 43 1935 16 34 50 1936 12 28 40 Na 6 jaar is dus voor Kampen de vermin dering pl.m. 50 pet. en voor Amsterdam pl.m. 30 pet. CLASS. DIAC. CONFERENTIE Onder presidium van den heer H. J. van Heek van Almelo werd Zaterdag j.l. in Chr. Vereenigingsgebouw te Almelo de 29ste Diaconale Conferentie voor de Classis Deventer der Geref. Kerken gehouden. De voorzatter wees er in zijn openings oord op, dat deze conferentie eigenlijk de atste is van de Classis Deventer omdat met ingang, van 1 Januari 1937 de Classis Deven ter gesplitst wordt in de Classis Almelo ei Deventer. Waar echter verschillende Diaco nieën hebben gemeend, dat de samenwerking wel bestendigd kan blijven, stelt het Confe rentie-bestuur voor, in de toekomst een con ferentie te houden voor de. Classis De enter en Almelo te za men. Aldus besloten. Na lezing der notulen van de 28ste confe rentie verkreeg Dr. P. G. Kunst het woord om zijn referaat te houden over: „Trooste- lijke reden uit het Woord van God". In de hierop volgende pauze had de stem ming plaats voor de vervulling van een twee tal vacatures in het conferentie-bestuur. Af tredend en niet-herkiesbaar waren de hee ren J. B. Bloemend a al, van Enschedé M. Woonink van Rijssen. Gekozen werden de heeren G. ter Avest van Rijs- •n en J. Schipper vaft Hengelo. Na de pauze gaf Dr. Kunst een toelichting op een der stellingen door hem bij zijn pro motie verdedigd, in welke stelling Dr. K. vees op de beteekenis der Diaconale Confe- enties. In deze stelling heeft spr. gewezen op het gevaar, dat kan bestaan wanneer de invloed dier conferenties en ook die der ouderlingen-conferenties uitgaat boven die der „meerdere" vergaderingen (Classis en Synodes). De heer J. de Vries van Nijverdal ver kreeg daarop het woord om te spreken over „Tact". Na afdoening van enkele vragen werd de vergadering gesloten. Kerk en Staat in Duitschland Uitspraak der Theologische Kamer De „Theologische Kamer" der Duitsche Evangelische Kerk, dezer dagen in het leven geroepen, heeft als eerste taak een theologi sche verklaring opgesteld en gepubliceerd aangaande de rijkskerkcommissie en haar ar beid. De kamer 'stelt vast, dat de rijkskerk- nissie is ingesteld om der wille van een noodtoestand en op dien grond van alle zij den de staatkundige rechtshulp noodza kelijk werd geacht en ook ingeroepen werd, dat de kerk deze rechtshulp ook niet afwijzen kan of mag, maar ze dankbaar heeft te eeren en dat de rijkskerkcommissie de grenzen van haar taak tot dusver niet over schreden heeft. De verklaring draagt, naar het N. C. P. meldt, de handteekeningen van al de leden zoowel Lutherschen (Althaus, Elert, Gogar- •nz.) als Gereformeerden (Kolfhaus, We ber, Hollweg). Een nieuwe Bond Blijkens mededeelingen uit Berlijn aan de N. R. C. heeft te Eisenach een vergade ring plaats gehad, die bedoeld was als stich ting van een „Bund fik das deutsche Chris- tentum". Deze bond beoogt een samenvat ting van alle elementen, welke geporteerd zijn voor een religieuze richting, in overeen stemming met het wezen en aard der Duit- schers, dus van alle soorten der Duitsche Christenen en aanverwante bewegingen, in clusief de richting Hauer, Reventlow, Hos- senfelder, Muller, en Dietrich, maar met uit sluiting van de richting Ludendorf aan de en de belijdeniskerk aan de andere zijde. De nieuwe bond voor het Duitsche Christendom streeft naar een nationale tsche kerk en wil daarvoor binnen kort een grootsoheepsche propaganda gaan ontwikkelen, Dit schijnt niet naar den zin van de rijkskerkcommissie en de voorzitter daarvan, dr. Zoellner, zou het voornemen hebben om af te treden. Dit alles is nog vrij vaag, maar kan in het licht van Hitiers bedrijvigheid van de laatste dagen beteekenis krijgen. Ook blijven de ge ruchten omtrent een gereedliggend wetsont werp tot scheiding van Kerk en Staat aanhouden. DE SCHULDENAAR? Tot de oncontroleerbare en in hun alge meenheid aan veel twijfel onderhevige be weringen behoort, dat „de jeugd door pree- ken van tegenwoordig niet meer bekoord wordt". De jeugd, en de preeken geluk kig, daar zou uit elke gemeente nog heel wat tegenin gebracht kunnen worden. Hoe het zij, de oorzaken daarvan zijn verschillend. Maar één der opgesomde verdient bijzondere overweging. Het is H. A., die haar in de Leeuw. Kerkb. aanwijst, nl.:' het gezin. ,,In verreweg de meeste gezinnen wordt, aldus de schrijver, de preek doodgezwegen. Vader heeft er zijn kinderen van jongs af niét aan gewend, om na afloop: van den dienst met hen over de preek te praten. Hij heeft ze nooit wat gevraagd over de preek; hij heeft ook nooit wat over den inhoud ge zegd. Hij heeft hoogstens, als er een vreemde dominee was, verklaard, dat deze er weinig van kon, of dat deze een bovenste beste was. „Dan hoor je nog eens wat!" Maar wat hij dan wel voor bijzonders heeft gehoord, daar aan heeft hij nooit een beschouwing gewijd. Oók heeft hij er nooit aan gedacht, bij den maaltijd een hoofdstuk te kiezen, dat het in de prediking verkondigde Evangelie nog eens weer opnieuw in herinnering bracht. Daar ligt de fout. De preek is in vele huis gezinnen den ganschen Zondag buiten discus sie. En als het thuis zoo is en vader en moe der zulk een voorbeeld gegeven, dan is het geen wonder, dat de groote kinderen de preek óók voor kennisgeving schijnen aan té né- DE BIJBEL IN NOORWEGEN Het Noorsche Bijbelgenootschap deelt mede, dat de krachtige godsdienstige be weging, die in de laatste jaren door 't land is getrokken, tot een zóó sterken Bijbel- omzet geleid heeft, dat procentueel nauwe lijles eenig land Noorwegen op dit punt kan overtreffen. De verspreiding bedroeg in 1935: 85792 Bijbels. Hierbij kan nog ver meld worden als bijzonderheid, dat het 72 jaar duurde voor het eerste halve mil- lioen, 15 jaar voor het tweede halve mil- lioen en nu nog niet 7y2 jaar voor 't derde halve milli-oen Bijbels verkocht was. OPERA SELECTA VAN CALVIJN In tien jaren tijds hebben D. Peter Barth (men herinnert zich zijn naam uit de jongste Calvijn-herdenking te Geriève) en Lie. Willi. Niesel een eerbiedwek- kenden arbeid voltooid, n.l. het uitgeven van een selectie uit Calvijns werken. In 1926 verscheen dl I, dat evenals dl II klei nere geschriften van den Hervormer bevat; in 1928 tot 1931 kwamen de deelen III en IV van de pers. die met het thans verschenen Ve deel tezamen de Institutie bevatten. Het 5e deel omvat de leer van Calvijn omtrent Kerk, sacramenten en Staat en is dus weer in hooge mate actueel. Gevolgd is de door Calvijn zelf in 1559 gegeven Latijnschc editie, tusschcn 1536 en 1559 heeft hij aan het standaardwerk telkens weer veranderd en verbeterd. Tn het nu verschenen deel V zijn alle citaten van Calvijn uit de II. Schrift, de antieken, het Kerkrecht en de scholastiek, na nauwkeurige toetsing, opgenomen. Ev zoo Calvijns gedachtewisseling met zijn tijd- genooten. Voor de Calvijnstudie achten de bewerkers dit deel van groot belang, om dat liet talrijke, dusver nog duistere plaat sen in Calvijns geschriften verheldert. ZENDING IN BANJOEMAS Blijkens 't verslag over het 2e en 3e kwar taal van den Zendingsarbeid der Geref. Kerken in de residentie Banjóemas, ons door dr B. J. Ess er gezonden, breidt hei werk onder de Chineezen zich mog gestadig uit, In het regentschap Poerbolinggo wor.lt nu tweemaal per maand op de district hoofdplaatsen Bobotsari en Boekatedja Bij bellezingen gehouden voor de Chineezen, waarbij ook een enkele .Javaan tegenwoor dig is. Op de eerste plaats leest een Chris- teinmantriverpleger van het Gouvernement ele weken, dat er niemand uit Poerbolinggo komt, een Javaansche preek voor. Gehoor: hoofdzakelijk Chineezen. Ook mej, Esser houdt in Poerwokorlo en Soekaradja (tusschen Poerwokerto en Poer -bolinggo-, gelegen) Bijbelbespreking met ChineescKe vrouwen en meisjes. Ter Synode van de Javaansche Kerken van 20—£2 Juli te Poerwokerto gehouden, is besloten, dat de Geref. Kerk van Palcm bank zal trachten Zendingswerk te doen in de Javaansche kolonies van Ben-koelen, ter wijl de Javaansche Kerken van Middeii- Java ten Zuiden als haar arbeidsveld de Javaansche nederzettingen in de Lampong- sche districten aanvaard hebben. Het verslag maakt ook melding van het Damocleszwaard, dat over de mooie Chr. Hollandsch-Inalndsche School te Tjila- t-jap was uitgestrekt. Gelukkig is het mede ten gevolge van de inspanning van het per soneel om het leerlingenaantal te doen stij gen, voorloopig afgewend. De suhsidieering is gehandhaafd en er is waarschijnlijkheid, dat dit voor goed het geval zal zijn. Daarentegen is de kleine ongesubsidieerde Schakeischool, die de Inlandsche Vereen. „Sedya. Moelja" (Edel Streven) exploiteerde in Juni gesloten. Ds Rullmann vierde 14 Augustus zijn kope ren bruiloft. Helaas bezorgde een auto ongeluk hem 18 September een hers' schudding, die licm tot nu aan het bed bindt. Den 6den October werd hij verblij 1 met de geboorte van een dochter. DE SPELLING EN HET M. O. Adres aan de Tweede Kamer Door het bestuur van het Gen. van Leer aren aan Ned. Gymnasia, het Hoofdbestuur van de Algem. Ver. van Leeraren bij hefc-M. O., het Hoofdbestuur van de R.-K. Leeraren- vereeniging en het Bestuur van de Ver. van Leeraren bij het Chr. M. O. is met instem ming kennis genomen van het K. B. van. 18 Juli 1936, waarbij de Minister van O., K. W. in punt 1, 2 en 3 bekrachtigd heeft de voorschriften inzake de spelling van e—ee 0oo en ssch, die sinds 1934 gelden endii tot volle tevredenheid op bijna alle scholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs nauwlettend worden toegepast. Met teleurstelling namen zij echter kennis van het feit, dat de Regeering. alsnog den .tijd niet gekomen achtte om zelf deze voor schriften in practijk te doen brengen. Hier door blijft de maatschappij en vooral de pers wachten met invoering van de nieuwe schrijf wijze, wat voor de nauwkeurigheid, waar mee de leerlingen hun taal zullen schrijven, de noodlottigste gevolgen hebben moet. Im mers dagelijks krijgen zij daardoor in hun krantenlectuur voorbeelden onder oogen,' die op school ontoelaatbaar zijn, wat in strijd is met de eischen eener goede paedagogiek. Naar het oordeel der bovengenoemde -be sturen -bestaat er een algemeene bereidheid bij pers en maatschappij om tot de nieuwe spellingwijze over te gaan, indien slechts i de Regeering het voorbeeld geve. In het belang het onderwijs en niet minder in het'be- 1-ang van de toekomst onzer taal dringen zij dus met de meeste klem bij de Regeering aan, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot invoering van de nieuwe spelling bij eigen publicaties. Groote teleurstelling wekten eveneens de punten 4, 5 en 6 van het bovenbedoeld K. B. moeizaam verkregen eenheid werd door het facultatief stellen van het schrijven van de buigings-n bij zaaknamen, door de Vries Te Winkel als m. aangeduid en evenzeer door de mogelijkheid de pronominale aandui ding te richten naar de regels van De Vries i Te Winkel, helaas opnieuw verbroken. Adressanten spreken den wensch uit, dat de Regeering de voorschriften van 1934 op- w bindende kracht moge geven. Dan alleen kan gehoopt worden, dat binnen af- zienbaren tijd de eenheid en rust, die het onderwijs sinds twee jaar kende, een feit zal worden bij ieder schriftelijk taalgebruik, Chr. Buitengewoon Onderwijs Algemeene vergadering „De Vereeniging tot bevordering van het Chr. Onderwijs aa-n Achterlijke cn Zenuw- zwakke kinderen" hield Zaterdag j.l. haar algemeen© vergadering in hotel Terminus te Utrecht. De vergadering stond onder leiding van cïen heer A. J. C a 11 i b e r. Na de ge-brui kelijke opening sprak de wnd. voorzitter woord van eerbiedige nagedachtenis aan den heer J. de Graaff die deze zo mer onverwachts en op tragische wijze ge- torven is. Spr. herdacht het werk van den heer De Graaff. Jarenlang is hij voorzit ter geweest van de Vereeniging en de on- •achtc doodstijding heeftalle leden zeer getroffen. Dit was de eerste algemeene rgadering zonder don heer De Graaff. Met een kort welkomstwoord verklaarde de heer Calliber de vergadering voor geopend Na goedkeuring der notulen, deed de voorzitter mededeeling van de werkzaam heden van het Bestuur in de laatste maan den. Herinnerd werd aan het Federatief Adres hetwelk aan den Minister is, ge zonden. Hierover ontspon zich een levendige discussie. Een der aanwezigen was van oordeel dat het Bestuur te hard van stapel geloopen was. De leden hebben geen vol doende kennis kunnen nemen van de in houd van het adres. De voorzitter wees erop dat het hier geen adres betreft van de vereeniging,'maar van de Federatie (dus Chr. Openbaar en R. K. Buitengewoon Onderwijs). Hiermede werd de discussie over hst adres gesloten. Besloten werd aan den inspecteur Dr. A v. Voorthuijzen het eere-iidmaaischap aan te bieden. Begin van het volgend jaar zal het 25- jai-ig bestaan van het B. O. gevierd wor den. Er bestaan plannen tot uitgave van een gedenkboek, vorming, eërc-comitc's enz, enzi Bestuursverkiezing In-de Bëstuursvacature ontstaan door het overlijden van den heer J. de Graaff, werd met groote meerderheid van stemmen ge kozen de heer G. Bunt van Dordrecht. In de middagvergadering sprak Dr. B. Ch. Ledeboe r, van Heemstede, over het on derwerp: „Kinderen met Epilepsie". Spr. wees er op," "dat in de- oudste geschriften van deze ziekte reeds gewag werd gemaakt. De bestrijding was wreedaardig. Toen er meerdere kennis kwam ovei de functie en werking der hersenen is men stapje yoor stapje verder gekomen. De ziekte begint in 75 pCt. van de geval len in de jeugd; geeft aanleiding tot. inte-i- lectueeele achteruitgang en karakterdege- neratie. De uitingen van de ziekte zijn vele. Spr. ging uitvoerig hierop in, evenals op de behandeling. Na een geanimeerde discussie werd de .vèi gadcring gesloten. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tub bergen. Herv. School. Tot onder wijzeres: Mej. A. M. Nater, tijdel. onderw. Herv. school te Terschuur. SCHOOLJUBILEUM TE WIERDEN De Chr. school te Wierden (O.), hoofd de heer J. Buddingh, bestaat Woensdag 25 November a.s. 25 jaar. Als eerste hoofd trad op de }ieer B. van der Kolk, thans te Amersfoort. De school telt thans 292 leerlin gen en 7 leerkrachten. Uit de oud-leerlingen en ouders der leer lingen heeft zich een comité gevormd met de bedoeling dit feit niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Examens Promoties. Amsterdam. '(Vrtfo Universi teit). De promotie van dr H. N. Ridderbos tot doctor In de Godgeleerdheid is geschied ïitg-nclirtft J. W. van Wingerden, mej. H. E. Winkel Rotterdam, mej. W. A. Voorthuijzen. Haarlem; W. J. Versteeg, Den Haag; mevr. J. Karres— ies, Wassenaar, mej. L. R. Abas, Amster- H.^Siebelink, L. C, Carstens, mej. Bot- iej. M. PijnenburgMade en an D(jk, Oudega. riecl. 1936. Den Haag. Geslaagden deel III: J. R. Affourtlt, Oss; E. van Apeldoorn. Heerde; ,T. H. A. Beckers, Nubli; H. J. Beiss-em, Zu.tph.en; A. O. J. A. Bloem arte, Den Haag; L. F. Blom, idem: J. Boxem, idem; n den Bril, Heemstede;Jhr. S. O. de Ca- oot. Arnhem; W. van Duinen, Dronrijp (Fr.), mej. J. J. F. Falkend. den Haag; M. S. ™"j ntzen. idem; G. W. Frijling. Dalfscn; J. I-I. Heteren Maürlk (Gld.); E. van Hoff. •rsfoort; W. C. Hol. Ingen (gern. Lienden).; H. P. Holtrop, den Haag; J. J. Huldy, Schie- 'im; J. A. Idema, Utrecht; D. Jansen, Winters ijk; Mr D. do Jong.Haarlem; M. P. Kaptein. Lekkerkerk; P. C. Iv W. H.'va Lange. R( in. dei Haai Mr goed. Oud-Gastel; H. H. J. Lobach, 's-Bosch; J. P. Loot dam; G. Meijling, Amersfoort; D. P. A. Nak- lcen, Hilversum; P. F. Nanninga, Groningen; H. L. Nüdam, Paterswold (Dr.), W. Nijenhuis, NUehorne (Fr.), J. D. Overberg, Amsterdam (Z.); M. H.' Peyffers. Nüm-egen; D. T. J. Pik, Haren (Gr.); H. Plas. Velp (Gld.); M. A. A. M. veur, Venlo: M. W. Relndersma, Den Haag; ran Riet, Rotterdam; K. A. P. Roozen, De Verlovings-Huwelijks-lepel Premie voor aanbrengers en aangebrachte abonné's in de campagne: EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS low. Roermond: G. G. F. M. To G. Wentinck, De Sloeg; J. G. van Weseiibee. H. Westerveld, Breda; en L. CHR. KWEEKSCHOOL TE DORDRECHT Voor het dipl. Bijb. Gesch. en Aardrijkskunde 2n Kerkgeschiedenis de heeren dal te Alblasserda bias: G. den Ottei DE UNIE-COLLECTE Lijst 10 Transport Oldehove (nagiften) Onstwedóe II NlezUl lrnsum Oudehaske lijst 9 ƒ25.411.23 Sfi.57 47.12 81.— Totaal Lijst 11 !30 Locale Com'.t Bergen (N.H.) 256.50 1-16.55 77.85 66.75 98.65 53.95 58.05 42.20 172.90 135.80 93.— 139.50 a. d. IJsscl I (oud-Rotterdam) WCstkapclle Totaal vaj lité'e 31.142.Si BOEKEN EN GESCHRIFTEN Geheel voer Hem. Door Oswald C h am b e rs,'afl. 1 en 2. Betaaf- Uitg. Ondern., Oeverstr. 27, Arnhem, ITot aantal dagboeken voor de tafel van het Christelijk gezin blijft toenemen.' .Dat van Oswald Chambers,, cloor Ds Dj Ringnalda Jr van Weesp, vertaald, beeft al een eervollen staat van dienst: in het Engelsch tien maal herdrukt, vertaald in het Fransch, Duitseh, Deensch, Zweedsch en Chineesch. De Nederlandsche uïtgav zal in twaalf afleveringen compleet zijn. p Chambers is een geroepene, die begrepen heeft wat „alles of niets" beteekent, en hij heeft het eerste in de daad omgezet. De aanleiding ertoe was een nachtelijke stem: „Ik heb u noodig in Mijn diénst, maar Ik kan het ook buiten u stellen". Hoewel het Britsche stempel niet ont breekt, vinden we in de tot dusver ontvan gen .afleveringen, naar taal en inhoud,, de universeele waarde der H. Schrift uitne mend belicht. Mystiek in den besten des woords, aandringen op de persoonlijke geloofsverzekei'dhcid, Schriftuurlijke docu menteering zijn de kenmerkende kanten van dit dagboek. Slechts 43 jaar is de schrijver oud -gewei don. Ma-ar blijkens zijn dagboek was hc- reeds een rijp en rijk geestelijk leven ju' schonken. Vóór de studenten van een Bi. belstudieschool, waaraan hij verbonden geweest, heeft Chambers het geschreven, doch het is voor elke jongeman en jon go vrouw het lezen ten volle waard, en voor eiken leeftijd zal de absolute opvatting van den schrijver t.a.v. het leven in, Chris tus een 'dagelijks steunende geleidster zijn. OP HET VERKIEZINGSPAD Rotterdam, 16 November Verkiezingspad Voor zoover kend is er van een verkiezing niets kendof het zou een verkiezing van ambtsdragers in do kerkelijke gemeente moeten zijn. Maar daar gaat men toch niet voor op pad! Daar huurt mei? zeker geen boot oor af! We zullen den lezer niet langer laten gissen: deze mannen-broeders zijn inder daad op liet verkiezingspad en wel voor de Kamerverkiezing van 1937. Het zijn trouwe Anti-Revolutionaire pro pagandisten, die er elke Zaterdagmiddag op uittrekken om öp de bi'eede wateren in en om Rotterdam do sclïippers in li u n woning, hetzij Rijnaak, tjalk of motorschip, op te zoeken, om bon te spreken over het groote belang van den komenden strijd, om hen op te wekken uit te koinen voor hun beginsel, om aan weifelenden het anti- Revolutionaire woord en -geschrift brengen. Juist omdat het hier de schippers be treft, is deze propaganda niets te vroeg, maar precies op tijd. Bovendien: dat de vijand ook niet stil zit bleek wel uit het feit dat de A.-R. boot in de havens ook een N.S.B.-boot ontdekte. Ook daar verspreidde men lectuurmaar in dit opzicht won de A.-R. boot het, glansrijk, want onze mannen verspreidden deil Vuurtoren Hoezeer de schippers de komst van onze' mannen op prijs stellen is gedurende de paar weken, dat deze actie duurt al op overtuigende wijze gebleken. Het Rotterdamsche voorbeeld moge elders .word,en nagevolgd en als straks de propa ganda to land wordt aangevat, dan kan de activiteit te water velen ter aansporing dienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10