COLIJN SPREEKT ECONOMIE EN FINANCIEN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 Tweede Kamer Duitschlands verarming be lemmerde het economisch werk van het Kabinet. Eventueele versterking van Defensie wacht op verkiezingen Het Christendom eenig juiste basis der democratie. Communisme en nationaal- socialisme in ons land geen kans Na opening der vergadering worden aller eerst enkele kleine wetsontwerpen afge- daan. Bovenaan stonden op de agenda de twee, die betrekking hadden op het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard. Voorop ging de goedkeuring van het huwelijk, daarna volgde de naturalisa tie van Prins Bernard. Beide werden zonder discussie en stemming goedgekeurd. De communisten waren afwezig en eveneens de heer Sneevliet. Een lange lijst kleine wetsontwerpen wordt vervolgens afgedaan en z.h.st. aan genomen. Het woord is vervolgens aan minister C o I ij n. Op de tribunes en in de loges was de belangstelling groot Rede van Dr. Colijn De Minister zou op sommige besproken punten niet ingaan; er kan bij een andere gelegenheid op worden teruggekomen. Bijv. bij de grondwetsherziening. Enkele andere zaken wil hij echter wel behandelen. Het wetsontwerp inzake de goud clausule heeft reeds een week ge leden het Departement van Justitie ver laten. Benoemingen van R.-K. moet men zien In Eet licht van historische omstandigheden. Aan het Kabinet is op dit punt echter geen grief gemaakt; er behoeft dus niet worden weerlegd. Defensie De over de defensie gemaakte opmerkin gen deden den Minister vragen of niet een welwillender uitleg had kiinnen worden gegeven. Angst voor de kiezers heeft de Minister niet Bij de begrooting van Defen sie was hij voornemens een uiteenzetting te geven van wat nog voor de landsverdedi ging moet worden gedaan. Verschillende maatregelen waren al door 's Ministers voor ganger voorbereid en zijn in uitvoering ge bracht toen de financiën er voor beschikbaar waren en ze dus effect kon ten sorteeren. Tot die maatregelen behoort evenwel niet de kwestie der lichtingen, het personeel voor het nieuwe materieel en het verband tus- schen vredes- en oorlogsorganisatie. Voor zoover personeele lasten moeten worden opgelegd is vrij langdurige voorbe reiding noodig. Deze voorstellen konden onder dit Kabi net niet meer in behandeling komen en ze mochten ook niet als paradepaard worden ingediend. Daarom wordt alles voorbereid en kan na de verkiezingen een beslissing vallen. Inwerkingtreding van de maatregelen zou Toch niet voor'1938 kunnen geschieden. Nu komt de stembus. Stel, de Minister komt vragen in April om een vergrooting van het contingent met 10 12.000 man en verlenging van de oefentijd van 5tot 12 maan den. Zou dan de Kamer geen aanmer king maken als deze voorstellen er nog voor de verkiezingen door zouden moe ten? Op deze gewetensvraag verlangt de Minister echter geen antwoord! De kiezers stemmen, zoo is gezegd, over Vele onderwerpen. Inderdaad. Maar nu kunnen ze ook over 'de defensie denken als ze hun stem uit brengen naast bijv. over het Plan van den Arbeid. Hel beleid van het Kablnef in de afgeloopen 3% laar besprekende kwam de Minister allereerst tot de hand having van het gezag. Van één zijde is er kritiek geoefend, maar ze was ongefundeerd. Natuurlijk kan de Overheid niet alles Voorkomen, maar wel heeft ze te waken Voor herhaling van ongewenschte dingen. Bepaalde bijeenkomsten zijn verstoord geworden, maar herhalingen zijn voor komen en met kracht zal worden ge zorgd, dat dit zoo blijft Anders zou geen enkele kiezersvergadering rustig kunnen verloopen. Moeilijkheden bij colportage kunnen voor komen worden door een algemeen verbod. Zoover wil de Regeering echter niet gaan De heer Westerman klaagde er over, dat 'de Tribune nog niet verboden is. Hijhad er bij kunnen zeggen, dat ook Volk en Vaderland nog niet verboden is. Die twee maken niet veel verschil. (Gelach) De Grondwet kent alleen repressief toe- Zicht. De persvrijheid is een groot goed, waarbij met voorzichtig heid moet wordentewerk gegaan. Communisme ncch Nationaal- Socialisme zullen in ons land kans van slagen hebben. Bepalingen omtrent revolutlonal- reafgevaardigden kunnen slechts door Grondwets wijziging tot stand komen. Daarbij behoeft niet nl'een aan communistische afgevaardigden te wor- Dr H. Colijn den gedacht Zelfs al vatte men de zaak bij den wortel aan, dan houdt men ze nog niet uit de Kamer. Ze kunnen met een heel onschuldig program toch in de Kamer doordringen. Wil men iets met effect ondernemen, dan komt men tot regeling van het partijwezen, met groote beslissende bevoegdheden voor de Regeering. Er kunnen intusschcn omstandigheden komen, dat ingrijpen noodig is. Maar dan wijzen de omstandigheden wel de weg. De Regeering is in gezagshandhaving niet te kort geschoten. In ^Engeland gaat men op dit gebied nu eerst doen, wat wij al eerder gedaan hebben. In België zijn soortgelijke maatregelen in overweging. De heer Albarda heeft de ambten ar en-ver boden rustig besproken. De bestaande regeling is inderdaad onbevredigend en stuit op vek bezwaren. Geweerd worden personen, die zouden kunnen worden toegelaten; toegela ten worden personen, omdat ze bedanken voor organisaties, maar van wie de betrouw baarheid in moeilijke omstandighe i<m -i."'-: minst verzekerd is. Persoonlijke toetsing zou verbetering kunnen brengen, maar afdoen de is zij niet Zij zou kunnen leiden tot voortdurende agitatie en dat is een gevaar voor de gezagshandhaving. De Regeering zoekt naai- iets anders maar is daarin nog niet geslaagd. Economisch beleid Van het economische beleid van de Regeenng deugde at^i veel, heeft de heer Albarda gezegd. Zij nad haar tekort kunnen voorkomen als ze n aar gewild had. door een stiinuleering der binnmlandsclie conjunc tuur. De heer Albarda erkent, dat onze welvaart grootendeels afhangt van het handelsver keer; dat voor een grooi deel weggevallen is. Maar vermindering van invoer beteekent vermindering van uitvoer. Vergelijkt men 1933 met 1935. dan ging de uitvoer achter uit van 755 tot 711 mill oen; dat is, gelet op de vele hanaeisbelcmraenngcn, met veel. Voor Duitschland alleen was de ach teruitgang in 1935 49 millioen; in 1936 zal het zoowat 70 millioen zijn. Dat be teekent dus, dat overigens onze uitvoer is toegenomen. Dat is vrucht van inge spannen arbeid van het Kabinet Het resultaat van die arbeid zou door een kabinet-Albarda niet overtroffen zijn geworden. In het begin van dit jaar is de bedrijvigheid weer toegenomen; we konden weer beter mee. Dat was d e vrucht van de aanpassing. Ook vóór de depreciatie. De aanpassing is ook daarom vrucht baar geweest, omdat eind September de kloof met het buitenland slechts een smalle was. Daardoor kon de depreciatie zonder groote schokken geschieden. Bniten de grenzen Maar zoo werd gezegd de conjunc tuur binnenslands haoi moeten zijn ge activeerd. De heer Albarda heeft allerlei lan den genoemd. Maar is het daar nu sociaal- economisch zooveel beter dac bij ons? De heer Albarda zal dat niet willen staande houden. Amerika heeft 7% milliard dollar besteed aan herstelwerken. Naar rato zou dat voor ons beteek enen 750 millioen gulden. Zou de heer Albarda daarvoor het geld weten te vinden bij de niet te vermij len schuldtoe neming, die er toch al is? Bovendien wat heeft dat alles in Amerika opgeleverd? Mid den 1930 waren in Amerika per 1000 inwo ners 81 werkloozen; bij ons 45. Engeland en België nemen niet alle werkloozen" in de statistiek op. Zweden heeft een veel klei nere bevolking en voert veel grondstoffen uit, die niemand ontberen kan; oit geldt niet voor onze eindproducten. Wij zijn voorts sterk afhankelijk van de welvaart in Duitschland. Voor openbare werken hebben wij in het verleden zeer veel gedaan. Wat men van daag uitgeeft, kan men morgen niet uitge ven. Er zijn bij de Waterstaat geen werken achterwege gelaten en naar het Werkfonds overgebracht. In 1935 is aan openbare wer ken net zooveel uitgegeven als in 1929. Met crediet-inflatie kan men heel wat open bare werken uitvoeren, maar wat daarvan de gevolgen kunnen zijn leert Duitschland, dat 15 milliard aan kunstmatige koopkracht in het leven heeft geroepen En leeren onze banken ook niet, wat de gevolgen zijn van te ruime credietverlecning? Productiever- meerdering is mooi, maar er moet ook af zetgebied zijn. Dat ziet men aan onze tuinbouw, die na 1925 zoo sterk is uitgezet, dat onze moeilijk heden thans veel grooter zijn dan ze zonder die sterke uitbreiding zouden zijn geweest Ook de Staat moet voorzichtig zijn met nieuwe schuldenverplichtingen, waar de bestaande reeds zoo groot zijn. De werkloosheid De werkloosheid blijft voorloopig een ernstig euveL De bevolking neemt sterk toe en ook de leeftijd is op het verschijnsel van invloed door de af nemende sterfte onder de jeugd. Voorts is er in ons land een vesti gingsoverschot Van 1930—1936 was dat 76.000. Ook de rationalisatie schakelt de menschen uit van de arbeid. Zeker zijn er dat 30.000 in de vijf jaar. Er zijn vele oorzaken voor de toegenomen werk loosheid, die buiten de economische be drijvigheid omgaan. Het kabinet heeft niet anders kunnen handelen dan het gedaan heefL Het zal zich voor de toekomst ook niet verlustigen in fata morgana. De Minister kan tegenwoordig hoogstens enkele weken vooruit kijken en zelfs dan vergist hij zich soms nog. Of er ople ving zal komen na de deprecia tie? Dat valt nog niet te zeggen. Wel is er een kleine daling in het percentage der werkloosheid, dat nog meer beteekenis heeft als men aan de stijging van aanbod op de arbeidsmarkt denkt De monetaire politiek De monetaire politiek heeft vrij alge- meene instemming gevonden. Alle valuta's zweven thans, behalve dollar en Belgische franc. Het voor naamste is, dat de gulden niet te sterk schommelt Het schommelen is thans geringer dan onder de gouden standaard. Toen was er soms wel een marge van 2% ct; nu beloopt ze ct vergeleken met de dollar. Met het Pond kan men niet vergelijken, omdat het Pond zelf zwevend is. Het egalisatiefonds wordt niet ge bruikt om aan de gulden een geforceerde waarde toe te kennen. De vrijmaking van het bedrijfsleven wil ook de Regeering. maar alle heffingen kun nen daarom nog niet verdwijnen, want de landbouw moet in stand blijven en kan niet aan zijn lot worden overgelaten. En wat de industrie betreft moet men n:et vergeten, dat contingenten nog niet kunnen worden gemist als handelspolitiek wapen. Zouden we ze opheffen, dan stonden we machteloos tegenover het buitenland. In heel het land zijn 25 processen verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet tegen prijsopdrijving. Eindhoven staal bovenaan met 7. Dat bewijst, dat ons volk met gezond ver stand de nieuwe toestand heeft aanvaard. De psychologische werking van het verlaten van de gouden standaard wordt benut. Binnen enkele weken zal de Noord Oost Polder worden aanbesteed Daar mee zijn tientallen millioenen gemoeid. Daarbij zal het' natuurlijk niet blijven. Met Kabinet na de verkiezingen zal daarvan de gunstige gevolgen ondèrvinrien. Evenals al datgene, wat door het Werkfonds is voor bereid. De Minister gunt het die voordee'en van harte. Er zullen toch nog moeilijkheden genoeg overblijven. Komt er economische verbetering en daar door verruiming van middelen, dan valt nog heel veel in te halen alvorens kan woroen teruggekomen op door dit Kabinet geno men maatregelen. Het ordeningsvraagstuk is nog in zekere ontwikkeling, 's Ministers standpunt is kort samengevat in de Memo rie van Antwoord ontvouwd. Kabinet en Parlement Wat de verhoud ingtusschen Kabinet en Pari em ent betreit, hoofdzaak is daarbij niet een naam, een stempel, maar of het met die ver houding in orde is. Bij onze toestand is elk Kabinet par lementair. dat er in slaagt het pro gram in goede harmonie met de volks vertegenwoordiging uit te voeren. Ministers zijn daarbij geen mandata rissen van het Parlement. De Kroon regeert en de Ministers zijn dienaren der Kroon. Zij hebben echter ernstig te rekenen mpf de gevoelens die in het volksorgaan tot uiting komen. Voor een harmonische samenwerking Is geestelijke verwantschap noodig en moet worden erkend, dat Nederland een Christe lijke natie is. Wil men niet tot nihilisme vervallen, dan moeten de grenzen niet te eng worden ge trokken. Hoe de heer Kersten bijvoorbeeld eerl Kabinet wil vormen als hij katholieken en sociaal-democraten uitschakelt is nog nooit verklaard.De beeren Kersten en Van Houten beweren elk. dat zij d e Christelijke nolitiek hebben, maar zp verdragen elkaar als water en vuur. Toch zeggen ze beiden Christelijke staatkunde te willen. Samenwerking In de samenwerking moeten allen worden betrokken, die bereid zijn d e groote levenswaarheden van het Christendom te aan vaarden, ook voor het Staatsbestuur en dan sluit ik, aldus de Minister, zelfs niet uit, die uit traditie alleen of naar hun levensopenbaring, daaraan willen vasthouden. Een krachtige Christelijke levens overtuiging biedt de een ige waarborg tegen de levensverwoestende en ont bindende krachten van deze tijd. Wie uitsluitend steunt op de men- schelijke rede, leunt op een rietstaf, die de hand zal doorboren. Voor de toekomst zal een basis in ruime zin noodig zijn. Alleen in de waarheden van Gods Woord en de aanvaarding van het Goddelijk gezag over mensch, Staat en maatschappij, zijn de voor waarden voor het- voortbestaan van een gezonde democratie. Zoo moet in ruime zin naar eenheid worden gestreefd. NIEUWE WETHOUDER TE VLISSINGEN In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den hepr P. J. Laernoes, de heer W. Anker (Vrijheids bond) met 12 van de 19 uitgebrachte stem men benoemd tot wethouder van VUssingen. Zes stemmen werden uitgebracht op den anti-revolutionair P. J. Woltering en stem blanco. LAND- EN TUINBOUW Publicatie van boteraccijns Voortaan Maandags te wachten Het zal velen bevreemd hebben, dat gisteren niet de gewone Vrijdagsche publicatie verscheen over de boter accijns voor de volgende kalenderweek. Deze zal voortaan, naar we verne men, Zondagsavonds per radio of an ders Maandagsmorgens aan belangheb benden worden medegedeeld. Tegen het omroepen op Zon dagavond per radio moeten wij protest aanteekenen. Velen niet het minst onder de betrokkenen, hebben seer overwegende principieele bezwaren Zondags de radie aan te zet ten in elk geval voor zakelijke be richten. De accijns bedraagt thans nog 80 cL en zal dus tot Maandag zoo blijven. De boterprijs is weer met 6 cL gestegen. De vorige week met 5 ct., terwijl toen de accijns niet verlaagd werd. Daardoor is de boterprijs dus 11 ct. hooger dan twee weken terug. Met het oog op de binnenlandsche gros siers is besloten tot het zoo laat mogelijk bekend maken der heffing, doch de expor teurs hebber, er groote hinder van. Het schijnt, dat er een aigeheele verande ring in Cc officieele prijsbepaling van boter zal komen. Ook het feit, dat bij de noteering niet meer on tgeven wordt de termijn gedurende welke deze zal gelden, wijst in deze richting. Onhoudbare toestanden in de pluimveehouderij Het wordt in de pluimveehouderij een i houdbare toestand. Nog onhoudbaarder dan het reeds was. De prijzen van de noodzake lijke voeder granen is buitengewoon gestegen. Zoo noteert tarwe 83 pet. hooger, maïs 64 pet. en gerst zelfs 100 pet. Alles vergeleken bij een jaar terug. Maar de prijzen der eieren zijn maar onbeduidend hooger. Deze week sléchts 5 pet. ook vergeleken bij dezelfde week van het vorig jaar. Wel heeft men een z.g. restitutieregeling, doch die werkt zeer onvoldoende. Twee jaar geleden is reeds aan de pluimveehouders be loofd, dat ze alsnog vergoeding zouden krij gen voor de niet gerestitueerde graanrechten voor de naar Duitschland geëxporteerde eieren. Tot heden is daarvan niets gekomen. Te verwonderenis het dan ook niet, dat de kippenhouders hun pluimveestapel goureus gaan inkrimpen. Maar deze groote opruiming heeft meteen tot gevolg dat de bron van inkomsten verdwijnt. De kippen hokken steeds leeger dat is steeds minder, nog minder broodwinning. De bacon- en gehaktfabricage Door de Veehouderijcentrale is namens het Departement voor Sociale Zaken boven het reéds toegewezen aantal varkens voor ge- haktbereiding, nog gegund aan de firma van Zwanenburg de verwerking van 329 varkens entra. Aldus het Alg. Handelsbl. Het blad wijst er op, dat nu te Oss behalve de 1750 varkens waarvoor werd ingeschreven nog 299 extra per week zullen worden verwerkt en te Uithoorn bij de 175 nog 30. Het aandeel door het Zwanenbergconcern te verwerken varkens is nu 45 pet. van t totaal aantal. De verwerkingsprüs is 16, per 100 K.G. verwerkt vleesch, de hoogste prijs, waarvoor nog gegund werd (de laagste was 14.20). De vergoeding wordt gegeven voor de ver werking van 10. kilo vleesch tot gehakt, merkt het Alg. Ilbl. verder op, d-us met in begrip van de ingrediënten (blik, meel, melk, kruiden, zout, doozen enz.), waarvan de kosten kunnen worden gesteld op 13.50 per 100 kilo te verwerken vleesch, zoodat voor het slachten der varkens en het bewerken van het vleesch voor den hoogsten inschrij ver overblijft 2.76 en voor den laagsten 0.70 per 100 kilo te verwerken vleesch. Bij het inblikken der circa 230.000 runde ren, waarvoor géén inschijving werd gehouden, werd destijds door de Centrale betaald 26 per rund, dus circa 13 per 100 kilo vleesch gemiddeld, waarbij echter de ingrediënten gratis door de Centrale werden verstrekt! Door vergelijking met de re sultaten der openbare inschrijving van tlhans, blijkt derhalve, dat de Centrale destijds'on geveer vier millioen gulden te veel heeft betaald voor het inblikken, dit ten koste van het thans noodlijdende Landbouwcrisisfonds. Het te veel betaalde voor de bacon-slachtim gen (3 millioen varkens) kan op grond der jongste bacon-aanbesteding worden berekend op 5 millioen; dc extra-winsten op de af vallen op 2 millioen en de extra-winsten op onthouders en slappe varkens op 0.5 millioen. Voor de bacon- en runderslach tingen heeft hel Landbouweri- sïsfonds in de loop der jaren, dus gezien de i ns c h r ij v i n gs eij f globaal 11% millioen gulden te veel betaald, zeg: rond tien mil lioen. Dat aan deze geldverkwisting een eind is gekomen, door het krachtig optreden van mi nister Deckers is in dezen bewindsman te prijzen. Ieder weldenkend mensch zal hem daarvoor dankbaar zijn. Arbeidscontracten BU de landbouwbedrijven Op de gehouden vergadering van de be- drijfsraad voor het landbouwbedrijf in telijk Noord-Brat int, werden met algemeene stemmen de volgende punten aangenomen: a aan de organisaties in het landbouwbedrijf in W. B. wordt geadviseerd de loopende contracten voor 1937/38 loonen en arbeids voorwaarden betreffende, te continueeren: b in de niewe contra ten een bepaling op te nemen dat indien belangrijke wijziging in den bedTijfstoestand of in kosten van levensonderhoud zou intreden, partijen bij elkander komen teneinde het loon te wij zigen: c in de contracte op te nemen een regeling der loonen voor jongens: d om betere sociale verhoudingen te soheppen en vooral de zedenverwildering tegen te gaan. Geen gebruik meer te maken in het bedrijf van z.g. krooien. Verder werd nog besloten den minister van Sociale Zaken te verzoeken de in de troon rede aangekondigde wet op de bindendver klaring der arbeidsovereenkomsten te willen bespoedigen. Sonder- en Treuhanderkonto Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Dnltsche debiteuren In de week van 914 November 1936 is door de N«-dëriibiulsche Bank ii een bedrag van omstreeks R.M. 1.00.000 van de op haai Sondi-rkuuio bij de Üeutseiu v «rrechnungskasse uilstaanue vorderingeu met de begunstig leu afgerekend. De van deze -posten liepen van 95324—95894. Het totau bedrag van de op het Sonder konto uitstaande pesten, die nog niet tot uithetaiing zijn gekomen, beloopt op het oopenhlik omstreeks R.M. 0.4 millioen. De Sonderkonto posten, waarvoor koersfix»» ring Ls verkregen, zljo hieronder begrepen Aan Treu h iin derkon to-post en is door d* Nederlandsche Bank gedurende dezelfdt ppriode in totaal eer bedrag van ongeveer R.M. 350.000 met de begunstigden afge ro kend. Hit hoogst afgerekende volgorde- nummer was 32812. Het totale bedrag van de op het Treu handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen, die .rog niet. tot uitbetaling zijn komen, beloopt op het oogenblik omstrfèks R.M. 6.3 millioen. Dé Treuhanderkon toposten waarvoor koersfix coring is verkregen, zijn hieronder begrepen. 4V2 obligatieleening van Wilton Groot f 2.000.000 tegen 100 pCL De Ned. Handel Mij., Labouchèro en Co., (Amsterdam), en de heeren Hel dring en Piersan (Den Haag), berichten dat op Vrijdag 20 November a.s. te hun nen kantore de inschrijving openstaat op de uitgifte van nam. f 2.000.000.— 414% hypothecaire obligatiën in stuk ken van f 1000.— aan toonder deel uit makende van een obligatieleening groot nom f 2.500 000.— de N.V. Wilton Mar chinefrabriek en Scheepswerf N.V. te Rotterdam tot den koei's van 100 pCt. Nieuwe leening Amsterdam Enkele bijzonderheden uit het prospectus In aansluiting op het bericht omtrent dy nieuwe 3%% leening Amsterdam, ontleenen wij nog liet volgende aan het prospectus: De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen 3%% obligation moet geschic- den met bijbetaling van f ü.58 (f 0.29) per obligatie van f 100Ö (f 500), voor 6 dagen rente a 3%%. De betaling der toegewezen obligatiën mort plaats hebben op Maandag 7 Dec. a.s. Hoewel Amsterdam ongetwijfeld zwaar door de crisis is getroffen, is het gemeen tebestuur er in geslaagd de gevolgen het hoofd te bieden door straffe bezuinigingen. De gewone uitgaven over 1936 zijn, verge leken met 1931, met rond f 31.000.000 ver minderd. Do begrooting voor 1936, zooals deze door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd goedgekeurd, beloopt wat den gewo nen dienst betreft in ontvangst zoowel als in uitgaaf een bedrag van f 128.286.043 en sluit dus zonder voor- of nadeelig saldo. De werkelijke uitkomsten van dit dienst jaar zijn uit den aard der zaak nog niet bekend. De totale geconsolideerde Teeningsschuld van Amsterdam bedroeg op 31 Dec. 1935 f 421.437.765. Van deze schuld is bijna 76% aangegaan voor productieve doeleinden (bo- dirijven. grondexploitatie en overige). Sinds dien zijn bij het algemeen burgerlijk pen. sioensfonds e.a. nog leeningen gesloten met langen looptijd, tot een bedrag van f 18 600.000, terwijl in 1936 op de leeningen een bedrag van f 10.327.000 wordt afgelost De vlottende schuld der gemeente bedraagt thans (zonder rekening te houden met de saldi bij het gemeentelijk girokantoor) f 2.750.000. Op rekening van het crediet van f 12.000 000. dat door ie Nederlandsche Bank ter beschikking is gesteld tegen onderpand van anticipatie-biljetten, is thans niets op genomen. Kasvoorschotten van het rijk heeft de gemeente niet Cities Service Comp. In het derde kwartaal hebben de bruto bedrijfsontvangsten der Cities Servi ce Comp. 45.563.234 (v.j. 42.966.941) en dé bedrijfswinst 14.804.445 (14.122.329) bedragen. Na afschrijvingen en rentebetalingen bedroeg het verlies 270.242 (vor. jaar N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen jte en paden Is zelfs twee nog te veel!) Financieel TV eekoverzicht WILDE HAUSSE-ROES UITGEWERKT Geen overdreven, wel gematigd optimisme Ondertoon bleef vast Het uitvoerrecht op Indische cultuurproducten viel mee Vrij dagavond. Het heeft er veel van weg, dat de wilde hausso-roes op de Amsterdamsche beurs is uitgewerkt De fabelachtige koersstijgingen behooren tot het verle den en na een. aanvankelijk optimis tisch begin is deze week een vrij gevoe lige reactie ingetreden, welke over de geheele linie de koersen deed terugloo- pen. Alhoewel de ondertoon vast bleef, kwam men toch tot de conclusie, <fat het gevaar van overdrijving met den dag grooter wordt en dat voorzichtigheid geboden is. Winstnemingen hadden dan ook de overhand. De depreciatie heeft een golf van optimis me over ons land gebracht. Tal van onde- nemingen, die zich vóór de waardevermin dering van den gulden hadden aangepast zijn in een betere positie gekomen en zul len dat blijven, als de valutaverhoudingen voor Neder'and zich niet opnieuw ten on gunste wijzigen. De beurs tracht thans de waarde der diverse fondsen en de winstmo gelijkheden te schatten. Daarbij doet men vaak een „greep in de lucht" en het zal na der moeten blijken, of de hooggestemde ver wachtingen in vervulling zullen gaan. Dit laatste valt sterk te betwijfelen. Wie aan het rekenen slaat (neem bijv. goede rubber-aandeelen) zal bemerken dat teleurstellingen niet kunnen uitblijven. De depreciatie kwam immers voor dit jaar te laaf om er de volle vruchten nog van te kunnen plukken. De jaarcijfers over 1936 zullen straks ongetwijfeld tegenvallen en daarom zij men voorzichtig met het op bouwen van zekere posities, welke niet aan allen kant volkomen betrouwbaar zijn. Overdreven optimisme vindt men trouwens In de kringen van ons bedrijfsleven na de depreciatie vrijwel ner gens. Het zoo juist verschenen jaarverslag van Van Berkels Patent is er weer een be wijs van. Uitzonderingen blijven natuurlijk den regel bevestigen. Beter kan men echter spreken van gematigd optimisme. Merkwaardig is in dit verband de uitla ting van de leider eener groote machinefa briek, die de eerste vier weken na de depre ciatie geen enkele bestelling boekte. D>ch toen kwamen plotseling de orders los en thans is het bedrijf behoorlijk van werk voorzien. Over de g^hoele linie is dit ver schijnsel opgemerkt en blijkbaar is dit de oorzaak, dat aanvankelijk na de deprecia tie de werkloosheidscijfers niet daalden. Vreemd is dit verschijnsel overigens niet. In België weet men er van mee te praten, want ook daar brak zich de opleving pas baan enkele weken na d9 devaluatie. Het is echter geraden met beide beener. op den beganen grond te blijven staan. Men beseft dat heel goed. ook bijv. in kringen van onze scheepvaart. Insiders verzekerden ons dat er inderdaad hetere perspectieven zijn maar dat het heu°ch zoo'n vaart niet zal loopen als men op de beurs wel denkt Kalm aan dus maar. dan breekt het lijntje niet! Dat zich Inderdaad een depreciatie-ople ving begint af te teekenen, blijkt Intusschen wel uit onze gunstige exportcijfers over de maand October, die deze week gepubliceerd werden. Dat hel Philips goed gaat, is bekend. Vooral bleken echter de uitzichten van de A.K.U. verbeterd te zijn en de koers van 't fonds heeft er dan ook geducht den invloed van ondervonden. Het is niet uitgesloten, Jat de gemiddelde prijs per Kg. netto, die reeds verbeterde van f 1.55 tot f 1.74. deze maand nog verder zal stijgen en dat ook de export zal toenemen. De invloed van de depreciatie za' dan straks in onze handels balans over November nog beter tot uitdruk king komon, dan reeds over de October* maand liet geval was. Het bericht, dat oj) Indische cultuurpro ducten een uitvoerrecht van 2 pCt. za! ge- heven worden, heeft de beurs niet merk baar beïnvloed. Men oordeelde dat er niet veel reden tot klagen is, nu de heffiDg vrij laag is gesteld en slechts een tijdelijk karak ter draagt, terwijl bovendien de cultuurpro ducten, waarvan de marktpositie nog te wenschen overlaat, zijn vrijgesteld. In het laatst van de week konden intusschen ook de cultuurfondsen zich niet aan de algemee ne reactie onttrekken en zij ondergingen krachtige koersdalingen, welke voor de sa neering van de markt ongetwijfeld van niet te onderschatten belang kunnen worden ge acht De belegginsmarkt onderging de invloed van de uitslagder der 3 staatsleening, waarover wij reeds schre ven en de onverwachte regeling, die de ge meente Rotterdam wil treffen met houders van 6 dollarobligatics. Botterdam is uit- ndelijk gezwicht, omdat de stad zich op den duur niet de weelde kan veroorloven den geldhandel te weerstreven Steeds meer im mers werd het nadeel ondervonden, dat zij niet tol conversies, ook van andere leenin gen kon overgaan. Met aanbod is voor obli- galiehouders niet ongunstig. Alle kwade kansen zijn geëlimineerd. Toch is het onbe vredigend. dat Rotterdam slachtoffer wordt van omstandigheden waarvan de geldhan del handig misbruik heeft weten te maken. De koers van de stukkpn verbeterde in tusschen tot 86 De nieuwe staatsleening wordt nog nie' officieel genoteerd. Vermoe delijk zal dat Maandag pas het geval zijri. De onofficieele noteering stelde zich 96.V8. Over het verloop van de effectenmarkt be hoeven we verder niets te zeggen. De koer sen spreken voor zich zelf Ondanks de koersreactic o.m. voor ruhhe-raandeelen, bleef toch tov. vorige week een flink koers- avans behouden. De Amerikaansche afdeeling was flauw gestemd. 5 Nov. 12 Nov. i Ned. 1934 100% lOOVxa 3% Ned. 1911 100% 101% 3 Ned. 1896/1905 94 9434 2% N.S.W. 82% 8434 4% Indië 1931 10034 lOOVia Deli Batavia Mij. A'dam Rubber Deli Batavia Rubber Sumatra Rubber Tndragiri H.V.A. N.I.S.U. 'avacultuur Deli M. Xon. Olie Alg. Expl. Mij. Philins Gloeilampen A.K.U. Unilever Schpepv. Unie Rott. Lloyd H A.L lott. Droogdok Wilton-Fijenoord Ned. Scheepsbouw Mij. De Schelde Shell Tidewater Cities Service U. S. Steel An. Copper Nth. Am. Rayon 257% 280% 47% 17434 91% 60 20™/™ 15"/ir 3% •59% 4174 zm 304% 394% 181% 2?0v£ 48% 47% 19% 15% 2% 57Vte 38™/i«

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8