STADSNIEUWS MOM RIJKSPENSlÖENVERZt KERING De ALGEMEENE FRIESCHE" ZATKRDAG 14 NOVEMBER 1936 TWEEDE BI AD PAG 5 Prinses Juliana Huwelijksfeestdag Feestviering Buurt commissies De Contact-Commissie van Organisaties op Nationalen Grondslag, bericht ons. dat haar van eenige buurtcommissies het ver zoek bereikte de vertegenwoordigers van alle buurtcommissies voor een bespreking bijeen te roepen, ten einde een zoo groot mogelijke eenheid in de feestviering te ver krijgen. Gaarne zal de Contact-Commissie aan dit verzoek voldoen en zij roept langs dezen weg alle buurtcommissies, van welke zij de adressen niet kent, op tot een samenspraak op Vrijdag 20 November, 's avonds te 8.15 uur „In den Vergulden Turk". Vooraf ontvangt zij gaarne aan het adres van den heer J. Mulder, Steenschuur 16, bericht welke commissies aan dezen oproep gevolg zullen geven. Zilveren jubileum M. Bolderdijk Als directeur der Postharmonie Op 13 Juni 1909 werd het Leidsch Har monie Gezelschap „de Post" opgericht en de leiding hiervan opgedragen aan den heer Jac. Kroon. Na de eerste moeilijkheden te hebben overwonnen, moest na twee Jaar de directeur wegens gezondheidsredenen zijn ontslag nemen. De heer M. Bolderdijk wc aangezocht de leiding op zich te nemen verklaarde zich bereid zich met de verdere ontwikkeling van het corps te belasten. Na korten tijd (12 Nov. 1911) werd besloten den heer M. Bolderdijk tot directeur te benoe men, zoodat hij Donderdag zijn zilveren ju bileum als zoodanig herdacht Donderdagavond heeft de Postharmonie haar directeur, wien bij het 10-jarig bestaan reeds het eerelidmaatschap werd aangebo den, een serenade gebracht De Postharmo nie vertrok te 8.15 uur vanaf het postkan toor naar de Jan v. Houtkade. De beschermheer, de heer A. v. Eelaart directeur van het P.T.T.-kantoor en echtgenoote, had zich reeds tevoren naar de woning van den jubilaris begeven. Even half negen kwam het muziekgezelschap aan de Jan van Houtkade, waar staande voor de woning de Feestmarsch van v. d. Glas ten gehoore werd gebracht, gevolgd door de marsch Athalia van den jubilaris. Ver volgens begaf het bestuur zich met den eere-voorzitter, den heer H. W. Metselaar, naar binnen, waar de voorzitter, de heer D. v. d. Schee, den jubilaris toesprak. Hij dankte den heer Bolderdijk voor al hetgeen hij in de afgeloopen jaren voor het gezel schap had gedaan en overhandigde hem een blijvend geschenk. De heer Metselaar, daar 't woord voerende, memoreerde nog in het kort de eerste jaren van het korps en wees er tevens op, dat hij het genoegen had gehad den Jubilaris het insigne als di recteur op de borst te spelden. De heer Bolderdijk dankte daarna den beschermheer en zijn echtgenoote voor de vriendelijke attentie om persoonlijk hierbii tegenwoordig te zijn en dankte verder bei de andere sprekers. Nadat alle leden van het gezelschap den jubilaris hadden geluk gewenscht vertrok de muziek onder het spe len van een flinke marsch. Het was voor den jubilaris een heerlijk® avond. Het symposium over chemie en luchtbescherming Het door de Nederlandsche Vredesbewe ging gevormde „Centraal bureau voor voor lichting en actie inzake luchtbescherming" heeft een adres gericht aan het hoofdbe stuur der Nederlandsche Chemische Ver* eeniging, waarin verzocht wordt om op het op 20 en 21 November hier ter stede te houden symposium over luchtbescherming behalve de reeds uitgenoodigde sprekers ook als zoodanig te inviteeren" Ir. K. J. Hon- dius uit Rotterdam en/of Drs. J. Rutting uit Delft, die op moreele gronden de dienst baarheid van den chemicus aan de chemi sche oorlogsvoering veroordeelen en de be scherming der burgerbevolking daarentegen praktisch onmogelijk en mede daarom de voorbereiding dier „bescherming" psycholo gisch ongeoorloofd achten. Hierdoor zou naar de meening van het bureau een objectiviteit worden getoond, beantwoordend aan de wetenschappelijke waardigheid der Ned. Chem. Vereeniging en welke op dit punt onontbeerlijk ia. Leidsche Kunstvereeniging Tentoonstelling in de Lakenhal In het Stedelijk Museum de Lakenhal wordt tot 6 December a-s. een tentoonstel ling gehouden van schilderijen van den Kunstschilder R. Martinez. Een tentoonstelling van sober modernen trant, vol levendigheid door kleurschakee- ring, voornamelijk stillevens, die een lust zijn voor het oog. Verreweg het grootste ge deelte dezer expositie is hieraan gewijd. Daarnaast slechts enkele portj-etten, niet minder fijn van kleur en expressie men zie maar eens het prachtige meisjeskopje en hier en daar een stadsgezicht, over het algemeen somberder van kleur dan de stil levens, doch daarom niet minder mooi. De tentoonstelling is gisrermiddag kwart over vicr geopend door den voorzitter der Leidsche Kunstvereeniging, Mr. J. Slag ter, onder wier auspiciën deze expositie h gearrangeerd. Deze heette In zijn openingswoord vooral welkom do vertegenwoordigers der gemeen telijke commissie voor het Museum, de hoe ren Mr. Tepe, we'houder van Onderwijs, F. G. Rosier en A. Manders; voorts den direc teur van de Lakenhal, den heer A. Coert» en verdere genoodigden Mr. Slagler meende, dat de Leidsche Kunstvereeniging met het werk van den schilder Martinez in deze donkere dagen een gelukkige keus heeft gedaan, want het brengt wat kleur en leven aan de wanden. Doze expositie is dan ook zeker van oo- gewekt karakter, misschien is er zelfs wat te veel kleurigheid in de tentoongestelde wer ken. Maar dan bedenke men, dat de schil der Martinez van Zuid-Amerikaanscho af komst is, waardoor de felle kleur In zijn werk voldoende verklaard wordt. Daarnaast zijn er echter 'och ook, welke jneer aan het karakttr van den noorderling doen denken. Spr. bracht tenslotte dank aan den heer Nleuwenhuizen-Sogaar, uit Den Haag, door wiens bemiddeling de Leidsche Kunstve.ree niging deze expositie hier kan houden. Hierna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld het tentoongestelde nader te beschouwen. Het Justus Carel-Huis Tusschen Witte Rozenstraat en Rijn en Schiekanaal alhier wordt thans een bouwwerk uitgevoerd, dat ten doel heeft om aan 12 gezinnen woongelegen heid te verschaffen. De bouw gaat uit van het Barent van Namenhof; Regenten van dit hofje hebben zich voor oogen gesteld dat het wenschelijk kan zijn om personen van eenigszins ge vorderden leeftijd een eigen huis te doen behouden, als zij hetzij door de tijdsomstan digheden, hetzij door tegenslag in hun maatschappelijken kring of arbeid moeilijk heid ondervinden in het blijven handhaven van een zelfstandig gezin nadat, als het ge trouwde personen betreft, de kinderen hun opvoeding hebben voltooid of, als het we duwen of ongetrouwde dames betreft, de omstandigheden waarin zij komen te ver- keeren, bezorgdheid wettigen dat zij kun nen blijven wie zij zijn. Het bouwwerk, dat Justus Carel-Huis zal heeten (naar de doopnamen van de heeren Pape, wier familie langer dan een eeuw tot de regenten van het Barent van Na menhof behoort), bestaat uit 12 afzonder lijke woningen, en is thans zoover gevor derd, dat die woningen niet al te ver in 193? wel betrokken zullen kunnen worden. Voor getrouwde lieden is de vereischte leeftijd (van hen samen) gesteld op 123 jaar, de vrouw althans 58 jaar oud zijnde, voor ongetrouwden op 62 jaar; deze eisch geldt niet voor weduwen met klein gezin, die ter wille van de opvoeding van kin deren tijdelijk voor een woning in aanmer king wenschen te komen. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van regenten die, na de daarin verzochte schriftelijke aan melding, naar aanleiding van de ingekomen brieven nadere inlichtingen zullen geven,1 resp. hunnery'jds vragen. De werkloosheid De dagstaat van 12 November 1936 van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerliedcn 3, be hangers 35, betonvlechters 21, betonwerkers 76, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 8, granietwerkers IS, grond werkers 97, beiers 1, metselaars 161, opper lieden 125, schilders 221, sloopers 7, straat makers 10, hulp-straatmakers 13. stucadoors witters 86, timmerlieden 314, uitvoerders 7, voegers 23, ongeschoolde bouwvakarbeiders 11. Totaal 1239. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 14, vellenblooters 6, steenfabr. arbeiders 135, zeepfabr. arbeiders 5, onge schoolde fabr. arbeiders 59. Totaal 237. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 94, reizigers, colporteurs 46, winkelbedienden 38, étaleurs 2, incasseerders 14, musici 7, onderwijzers 9, overheidspersoneel 11, ver plegers 5, Totaal 226. Hotei-Café-personeel: huispersoneel 11 kellners 45, koks 9. Totaal 65. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbe werkers 82, kistenmakers 7, kuipers 8, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelma kers 31. meubelstoffeerders 17, politoerders 2, or.gesch. arbeiders 34. Totaal 190. Kleermakers: kleermakers 61, kappers 6, schoenmakers e.d. 13. Totaal 80. Land- en tuinarb.: bloemisten 36. landar beiders 27, tuinlieden 36, warmoeziers 14, ongesch. landarb. 9. Totaal 122. Metaalbewerkers: bankwerkers 123, blik- bewerkers 31, burgersmeden 42. electriciens 56. gasfitters 13, gereedschaDsmakers 4. in- i strum entmakers 9, isoleerders 9. kernma kers 2, kettingsmeden 30. klinkers 14. koner slagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 10, loodgieters 63, machinisten 28. metaalboor- ders 7. metaaldraaiers 14, metaalschavers 2, metaalslijpers 1, metaalzagers 1, monteurs 17, pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 5. rijwielherstellers 14, scheepsschilders 4. Rcheepstimmerl. 11, stokers 23, tegenhouden» 18, verw. monteurs 18, voorslaanders 8, voor- warmers 6, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 9. wagenmakers 4, ijzerwerkers 58. zandspui- ters 5. zandvormers 5. ongesch. arbeiders 44. totaal 718. Sigarenmakers: sigarenmakers 11. slg. sor teerders 2, sig. strippers 1. Totaal 14. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, in genieurs 2, technikers 8, teckenaars, opz. 14, werkmeesters 16. Totaal 47. Textielarbeiders: hekelaars 9, katoendruk kers 2S, kluwers e.a. 8, luikers 16. plaatsnij ders e.d. 24, schrobbelaars 1, spinners 52, spoelers 4, staaldraaddraaiers 3. sterkers 2, strijkers 10, wevers 94, wolbewerkers ongesch. textielartx 58. Totaal 347. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs lil, exp. knechten 21, koetsiers 16. loop Knechten 48, schippers 97, magazijnknech ten 61, spoor- en trampers. 18, wakers 7, transportarbeiders 63, losse arbeiders 512. Totaal 989. Typografen: boekbinders 23, boekdrukkers 19, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4. letter zetters 25, steendrukkirs 3. Totaal 76. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 73, mole naars 1, ovenisten 6, slagers 61, suikerwer kers 21, wijnkoopersknechten 11, zuivelbe- relders 4, ongesch. fabr. arb. 46. Totaal 223. Vrouwen: apothekersass. 2, kapsters (leerl.) 3, naaisters 12, boekbindsters 1, maastere 1, winkeljuffrouwen 18, serveer sters 3, strijksters 2, linnenjuffrouwen 3. ba kers 1, kantoorbedienden 46, verpleegsters 5, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1, onder wijzeressen 4, huisel. diensten 154, kinder juffrouwen 3, fabr. arbeidsters 17. Totaal 277. Alg. totaal 4850. 16 Nov. 1935: 4362. 16 Nov. 1031: 3860. Ben. 34 ged. werkloozen. Fonds schoolhulp Zuid-Holland Jaarvergadering te Leiden Gisteravond werd te Leiden de vergade ring gehouden van het Fonds Schoolhulp Zuid-Holland, dat zich ten doel stelt steun te verleenen aan hulpbehoevende studenten aan de Theologische Hooge School te K a m- p e n. Deze vergadering stond onder leiding van Ds. J. H. Rietberg, die in zijn openingswoord wees op den rijken zegen die God in de Theologische School aan ons Ge reformeerde volk geeft. Wanneer wy er aan denken hoe de toestand was bij de synode van Arnhem in 1902, toen er alleen sprake was van afbraak, als het kon tot de laatste steen, en wij zien dan hoe de classis van Am sterdam in 1936 tegenover de Theologische Hoogescbool stond, dan is dat een verschil van den dag bij den nacht. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. P. v. d. H a a g e n uit den Haag bleek dat in het afgeloopen jaar 7 alumni steun van het Fonds hebben genoten. Het aantal dat momenteel gesteund wordt be draagt vijf, terwijl nog drie de studie voort zetten. Een zeer verblijdend verschijnsel is daarbij dat nog geen der alumni beroep heeft behoeven te wachten. Geen der candid aten, die Schoolhulp geholpen heeft, s*aan ledig aan de markt. Wat de financiën betreft: Om de laatste twee jaren bedroe gen de ontvangsten totaal f 4889.7 uitgaven totaal f 3599,34, zoodat er een saldo is van f 1290.41. In de kascommissle werden de heeren P. C. H o e g e n en C. J. v. d. L o o, beiden uit den Haag, herkozen. De voorzitter, Ds J. H. Rietberg, die aftredend was werd bij ac clamatie herbenoemd. oor zooveel noodig Na de pauze hield Ds C. M. v. d. L o o van Rijnsburg een rede over het onderwerp: „Voor zooveel noodig". Spr. begon met er op te wijzen, dat als vÜ uitgaan van de meening, dat jonge men- schen, die gaven en roeping hebben voor het ambt van dienaar des Woords, maar de stu die niet kunnen bekostigen, moeten geholpen worden, wij onwillekeurig in aanraking komen met het feit, dat er een teveel is aan theologische candidaten. Dit teveel bestaat dan volgens onze men- schelijke redeneering. Er is een teveel voor ons. Want als wij de arbeid zien die nog verricht kan worden dan is er geen sprake van een teveel maar van een tekort. Vee. vriendelijke woorden hebben wij de laatste jaren in de kerkelijke pers gelezen aan het adres van de werklooze candidaten, maar het teveel is er niet door afgenomen. Dat er een teveel aan candidaten is, is in vroeger jaren ook voorgekomen. Laat men maar eens denken aan de 17e eeuw, den tijd van vader a B'akel. De Gereformeerde kerken hebben van stonde aan op het standpunt gestaan, dat de kerken zelf, voor zooveel noodig, billen arbeiden, dat er studenten zijn die voor het predikambt worden opgeleid. Ook de particuliere hulp moet zich naar spr.'s meening richten op dat beginsel; voor zooveel noodig. Spr. stelt hierbij voorop, dat die par ticuliere hulp goed is en gewenscht. Ons ideaal blijve: de gemeenten arbeiden particuliere hulp sluit zich daarbij aan. Voor normale tijden blijve schoolhulp op haar post om mee op te bouwen aan de kerk Christus. Moet schoolhulp voortgaan? Maar wat nu te doen in dezen tijd? Moet Schoolhulp óók voortgang hebben met deze overvloed van candidaten? Spr. antwoordt: Ja! Laten wij toch niet zoo dwaas zijn dit werk van liefde en toewijding Ran de kant te zetten. Er volgde op deze rede eenige bespreking. Na de rondvraag, waarbij er op aangedron gen werd dat de aanwezigen zouden ijveren voor 't bijeenbrengen van het fonds voor den 6en hoogleeraar te Kampen, werd de verga dering door Ds. v. d. W e y gesloten. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C., SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. Het Oranje-Kruis Van den cursus E.H.B.O., gegeven in het Leidsche Volkshuis, onder leiding van mej. G. J. Verbrugge, arts hier ter stede, slaag den voor het diploma van „Het Oranje- Kruis" de dames: N. van Slvpe, R van Donk—'Trago, C. Riehart van Gelder—Koo- D. Derksen, G. v. d. Horst. B. Jansen. J. M. Hilarius. H. Kern. W. P. van Heus- denRaadsen en de heeren: J. C. Nieboer. R van Bemmel en A. J. J. Harte veld. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. D. v. Wolzen en A L Platteel, BEVALLEN: M. Kop—Schoneveld zn G. Hollebeok—Verllnd zn P. C. Naaüen—v. RUa- wtJk zn A. C. v. Nobelenv. Kesteren dr M. Oliemans—v. d. Plas zn C. M. C. v. d. Berg- v. d. Voort dr M. de MooU—Colün zn H. J. VeerenZee venter zn. OVERLEDEN: J. ScheffersSeegtin wede 73 jr M. Kallenbergy. Valderen vr. 60 jr. Waterpolo De Zijl I-S.Z.C. I (06) Donderdagavond speelde De Zijl I haar eersten wedstrijd voor de competitie van den Kring Den Haag van den K.N.Z.B. tegen S.Z.G I in het Sportfondsenbad te Schiedam. De Zijl verscheen met een in valler voor Van Velzen, terwijl de Schie dammers volledig waren. Voor de rust wo gen de partijen vrijwel tegen elkaar op, hoewel de Schiedammers sneller waren en zich wat schotvaardiger toonden dan de Lei- denaars. De stand bij de rust 01 gaf dan ook de verhouding goed weer. In de tweede helft hebben onze stadge- nooten niet veel meer in te brengen gehad door hun gering uithoudingsvermogen, het geen niet te verwonderen is, als men be denkt, dat ze voor het eerst sedert twee maanden te water gingen Geveilde perceelen Winkelhuis Nieuwe Rijn 62 hoek Hooi gracht, in bod f S500, kooper de heer Ph. Rosdorff q.q. te Leiden voor f 8500. Huis Hooigracht 2, in bod f 3500, koopei de heer Th. L. J. Zitmann q.q. te Zoeter- woude voor f 4000. Huis Haarlemmers: raat 38 hoek Ursula steeg, in bod f 8400, kooper de heer G M. van der Veer q.q. te Rotterdam voor f 8400 UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN PROP. VERGADERING C.N.V. In verband met November-actie van het C.N.V. werd in „Concordia" onder leiding van den Chr. Besturenbond een propagan da vergadering -gehouden. De zaal was geheel gevuld toen de verga dering door den heer Koren geopend werd. Na een welkomstwoord, speciaal tot den burgemeester, den heer P. A. Coliju, werd begonnen met de afwerking van de agenda. Evenals in andere plaatsen traden ook hier twee sprekers op, nl. de heer Sennin- ga met het onderwerp: „De nood van de zen tijd" en de heer Hofman met het onderwerp: „De eisch van ons beginsel" Daar we over deze onderwerpen reeds uitvoei-ig hebben geschreven, willen wij hier over hier niet verder uitweiden Het bleek dat deze keuze gelukkig ge weest is. want beide onderwerpen werden met stille aandacht beluisterd. De avond werd afgewisseld door muziek en declamatie. Het slotwoord werd gesproken door Ds. Joh. Stehouwer, die nog eens met klem wees op het belang van de Chr. organisatie, waarna spr. de vergadering sloot met dank gebed. nadat nog de Avondzang was ge zongen. KERKELIJKE VERKIEZING Zondag, na afloop van de avondgods dienstoefening zal in de Geref. Kerk her stemming plaats hebben voor een ouder ling tusschen de heeren A. van Hoorn en H. v. d. Pol. en voor diaken tussehpn do heeren G A. Evers en S. Kooi. LEZING Voor het „Necorus-Comité" (Ned. Comité tot steun der Christenen in Rusland) hoopt Woensdag 18 November in de Geref. Kerk De Ruyterstraat op te treden Pastor W. L. Jack. van Wernigerode, met het onder werp: „De kracht van het Evangelie in allo nood en vervolging". Aanvang 7.45 uur. De spreker zal vertaald werden door den heer Jb. Spreij. DE ALPHENSCHE IJSBAAN Tot Maandag a.s. bestaat er gelegenheid zich voor de komende winter te verzekeren van een abonnement op de IJsbaan. Het bestuur heeft dezer dagen een circu laire rondgezonden, waarin een en ander worrlt besproken. Daar er twee zachte winters zijn geweest is de kans groot dat een strengere winter komt. zoodat het stellig aan te raden is spoedig zijn opgave als lid in te zenden, daar na 17 November die gelegenheid absoluut niet meer bestaat. HOSANNA" EN DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Door het bestuur van de Chr. Gem. Zang vereeniging „Hosanna" is een adres gezon den aan B. en W., waarin zij verzoekt de Oratoria, welke zij jaarlijks uitvoert, vrij te stellen van vermakelijkheidsbelasting. In dien aan dit verzoek geen gevolg wordt ge geven zal deze vereeniging zich gedwongen zien de studie van de ..Johannes Passion" te staken, daar zij het voor zichzelf niet kan verantwoorden dat dit stuk, hetwelk teekent het lijden van Jezus, onder een ver makelijkheidsbelasting zou vallen. Zij ver zoekt dan ook de verordening op tooneel- vertooningen en andere vermakelijkheden zoodanig te wijzigen, dat oratoria hier bui ten vallen. GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens Stenografie en Typen slaagden o.a. Voor kantoorslenograaf (130 lettergrepen per min.): mej. J. v. d. Meent: voor Typen: de dames B. L. Verwijt en D. K. M. Ver donk en de heer A. Breedijk. allen opge leid aan de inrichting van den heer G. Klok. alhier. ORANJE-AVOND ORANJE GARDE 23 December 1936 Het bestuur der Oranje Garde deelt ons mede: De eerste avond in dit seizoen zal een zeer bijzonder karakter dragen, in verband met de komende feesten. Op deze Oranje-avond zal een historisch spel wor den uitgevoerd door alle leden der vereeni ging. Dit spel bestaat uit 8 tafereelen, die belangrijke feiten uit de geschiedenis van ons volk weergeven. Na de pauze zal vertoond worden de Ver lovingsfilm van Prinses Juliana. NED. CHR. VROUWENBOND Donderdagavond vergaderde de afdeeling Alphen van den N.C.V.R Na opening door de presidente gaf zij het woord aan den heer H. A. v. d. Kemp. die een leerzame causerie hield over: „Dynamisme en Ani misme", waaruit o.a. duidelijk werd de ontzaglijke rol, die de angst voor geesten speelt in het heidendom. Alleen door het geloof m den eenigen waren God kunnen zij hiervan verlost worden. Spr. wekte alle aanwezigen op om meer hun roeping bewust te worden en de zende lingen op hun eenzame posten in hun per soon en werk met meer trouw in het ge bed te gedenken. HAZERSWOUDE MAANDAGAVOND 7 UUR hoopt de EdelAchtbare Heer A. WARNAAR, Burgemeester van Hazerswoude, in het lokaal achter de Geref. Kerk, alhier, voor de A.-R. Prop. Club te spreken over het onderwerp: „Onze beginselen voor deze tijden" TOEGANG VRIJ RAAD VAN ARBEID mot TERUGBETALING VAN PREMIEN bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde afgobr. J. P. Cok—F N Kolster 0—1; G BuitenhuisC. v. d. Kley 0—1; J. CokJ. A. Loef 0—1. G v. VeenG P. de Ruyter 10; F. DorsmanD. v Otterloo 1—0; B Cok—H. Trimp 10; H. Ravensberg—J. J. Kooij afgebr. Voorloopige uitslag 4—3. HILLEGOM GLADIOLENVEIUNG Voor de Donderdag door do Hillegomschc Veiling gehouden Gladiolenvelling was veol belangstelling. De kooplust was graag. De prijzen waren oploopend. 14OD 12—14 10-12 8—10 Amnut Bar. v. Wijnbergen Beat All Nancy Hanks Odin Oranje Princes Flam. Sword Salmon Emperor Peerles Pink Pink Beauty Trudel Grotz Souvenir Lady Boreel Empress of India Mount Everest Princepine Earley Oranje Piccardy Comm. KÖhl Fortuna Phitzers Triump Brimstone Early Sunrise Lilac Wonder Charl. Dickens Orange Queen White Lady Wolfg. v. Goethe Jac. v. Beieren Thorn. Edison Panama Mnt Cenis March Foch L'Immaculee War Non plus Ultra Niohe Leviathan Vanessa RADIO- DISTRIBUTIE 0.65 0.60 0.65 0.65 0.30 0.50 0.35 0.25 0.55 0.30 0.27 0.27 0.28 0.28 0.40 0.27 0.35 0.30 0.40 0.35 0.27 0.27 Bijgoed: LiL Album 18op 9.—; Lii. Re- gale 23op 9.20, id. 20—22 6.—, id. 18—20 3.- Lil. Tigrinum 16op 350, id. 14—16 250, id. 1214 1.50; Lil. Umbellatum Erectum 23op 5.50, id. 20op 4.—, id. 18—20 3.—, id. 16—18 2.30: Montbretia Fantasie 8op 0.26, id. 6op 0.10; Feu d'Artifice 0.25; id. II 0.10. PATRIMONIUM Maandagavond 8 uur vergadert Patrimo nium in haar gebouw aan de v. d. Ende laan. De heer H. Schoonderbeek zal dien avond het onderwerp „De beteekenis van den middenstand voor het sociale leven" be handelen. AUTOMATISEERING TELEFOON Vanaf Dinsdagmiddag zal de telefoonver binding met Beverwijk automatisch 2iin. Van Beverwijk uit zijn dan te bereiken de plaatsen Haarlem, Bennebroek, Hillegom I.isse. Sassenheim, Noordwijkerhout, IJmui- dnn en Santpoort, terwijl ook omgekeerd Beverwijk met deze plaatsen automatisch te bereiken is. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dpze dienst wordt Zondag a.s. waargeno men door Dr Hanrath, telefoon 5631. JUBILEUM VAN HOÜWENINGE De receptie die gehouden is ter gelei heid van het 40-jarig bestaan der zaak van den heer P. W. van Houweninge, is zeer druk bezocht Burgemeester Pont, de beide Wethouders, de gemeente-secretaris Mr. Peek, vele vereenigingen en collega's gaven blijk van hun belangstelling, terwijl schit terende bloemstukken winkel en woning van den jubilaris een feestelijk aanzien gaven. DE BURGEMEESTER SPREEiiï VOOR „SCHRIFT EN HISTORIE" Door de A. R. Prop. Club „Schrift en Historie" zal Maandag 16 Nov. a.s., des avonds te 7 uur, m het lokaal achter de Geref. Kerk alhier een groote openbare ver gadering worden gehouden, waarbij als spreker hoopt op te treden de heer A. War- naar, burgemeester dezer gemeente, met als onderwerp: „Onze beginselen voor deze tij den". Alle mannen en vrouwen zijn harte lijk welkom. DAMMEN Voor de tweede klas van de competitie van den Dambond „De Rijnstreek" vond Donderdagavond een ontmoeting plaats tus schen fLD.C. 2 alhier en D.E.K. van Kou dekerk. De resp. uitslag was als volgt: Hazerswoude—Koudekerk A. J. de Witte (res.)—P. H. Fluiter 1—1 R. Matze (res.)—G Slingerland 0—2 A. Dompeling—G. de Wit 2—0 M. Kroon—L. Dorrepanl 02 J. van RijsselC. W. Hoogeveen 2—0 J. Rademaker—J. v. Velzen (regl 2—0 H. Looman—P. J. Knikker 0—2 P. van Wieringen—L. de Bruin 2—0 P. van Veen—A. de Jong (res.) 2—O P. van Gorkum—M. de Hollander 2—0 Alzoo wist H.D.G een overwinning te be halen met 137. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 372 personen als werkloos ingeschreven. CHR. HIST. UNIE Do Chr. Hist. Kiesvereeniging kwam gis teravond in „Casa Cara" in ledenvergade ring bijeen onder leiding van den heer L. v. d. Kroon. De heer W. Kijne uit Hillegom sprak over: „Geschiedenis en karakter van het Chr. onderwijs in verhouding tot de openbare school met den Bijbel". Het ge- heelc schoolwezen liet spr. de revue pas- seeren, en stond in het bijzonder stil bij de plaats, welke Groen van Prinsterer in het schoolwezen heeft Ingenomen Op dit onderwerp volgde een (reanimeer de bespreking. DE NIEUWE WEG Reeds geruimen tijd gingen er geruchten, dat spoedig een aanvang zou gemaakt wor den met het aanleggen van een nieuwe ver keersweg, dwars door „Klein Duin". Thans zijn de eerste stappen hiervoor gedaan. De Prov. Staten hebben nl. door bemiddeling van het Woningbureau A. de Klerk één van de drie woonhuizen gehuurd aan de Zeeweg no. 19. Dit woonhuis zal ingericht worden voor de technische dienst voor de zen wegenaanleg. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos in geschreven 135 personen, waarvan 71 steun trekkend, terwijl bij de gemeentelijke werk verschaffing 4 personen zijn te werk ge steld. SCHAKEN Alhier word een schaakwedstrijd gespeeld voor de 2e klasse A, tusschen Hazerswoude I en Inter Nos I te Boskoop. Uitslag: Joh. v. Veen—A. Sytzema 1—0; G Ruys—V/. Trap man afgebr.; J. v. d. Toorn-W. de Ruyter J hoorders. KOUDEKERK ZENDINGSAVOND Donderdagavond trad in het belang der Zending in de Geref. Kerk op Ds. Bergsma, miss. pred. fn Indië, met verlof hier te lande. Na een inleidend woord door den pastor-loei. Ds. Haspers, behandelde spre ker het onderwerp: „De prediking van het Evangelie aan een Oostersch volk", en gaf in een interessant betoog de moeilijkheden der zending aan n!. de angst welke de Oosterling heeft voor den Westerling, de macht van het Mohammedanisme, waarte gen haast niet valt te strijden, en de men taliteit van den Indiër, die door zijn af godendienst ontoegankelijk schijnt voor de Evangelienrediking. Niettemin blijkt de kracht van Gods Woord sterker dan alle tegenstand en kan op rijken zogen gewe- wordpn. mits wij volharden In gebed raven voor het heerlijke werk van de prediking van Gods Woord aan Heidenen en Mohammedanen. Met stille aandacht werd do spreker ge volgd door een helaas te klein aantal toe- 2ATERDAG 14 NOVEMBER Progiamma III: 8.05 ParUs R.. 9.05 Keuion of dlv.. 13.15 Brussel VI.. 13.35 Keuion. 14.36 Brus sel Fr.. 15.20 Keuion. 18.20 Londen R.. 19.20 Ber lijn. 21.20 Boedapost of dlv., 21.50 Berlijn. Programma IV. 8 - Brussel VI.. 9.20 dlvettmn. 10.35 Londen R.. 11.20 Droltwlch. 15.20 Londen R.. 15.30 Droitwich. 18.20 diversen. 19.05 Drolt wlch. 20.20 Londen R.. 20.35 Droltwich. 21.20 di versen. 21.40 Droltwlch. 22.45 Londen R. ZONDAG 15 NOVEMBER Proogramma III: 8.35 Keulen, 9.05 Brussel Fr. 9.20 Keulen. 11 20 Pirijs. 12.50 Brussel Fr., plm. 13.15 Brussel VI.. 13.30 Keulen. 17.20 diversen. 17.35 Pa: Us R.. 18-15 Brussol Fr.. 19.10 Bcromun- ster, 21.10 diversen. 21.35 Beromunatcr, 22.05 Berlijn. Programma IV: 8 30 Brussel VI.. 12 50 Drolt wlch. 17.20 Londen R-. 18.55 Boedapest of dlv., 19.26 Droltwlch. 21.05 diversen. 21.25 Londen R., 23.00 Weeenen of diversen. MAANDAG 16 NOVEMBER Programma III: 8 05 ParUs R„ 9.05 Keulen of die., 9.20 Deutschl.s., 9.50 Keulen of dlv.. 11.20 R. Danmark, plm. 12.15 Brussel VI.. 14.2o diver sen. 14.55 ParUs R-. 15.20 Keulen. 16.20 ParUs R.. 17.20 Keulen, 18.05 diversen. 18.35 Brussel Fr., 10.20 BerlUn, 21.40 Weenen of dlv.. plm. 22.15 Brussel VI.. 22.35 Weeenen of diversen. Programma IV. 8.00 Brussel VI., 9.20 diversen. 10.35 Droltwlch. 11.50 Londen R., 17.35 Droltwlch 18.20 diversen, 19.50 Droltwlch, 20.20 Weonen of dlv.. plm. 20.50 Droltwlch, 21.20 Londen R.. 22.30 diversen, 22.45 Londen R. te Leeuwarden is de grootste Onderlinge Levensverzekering Maatschappij in Nederland VERZEKERD KAPITAAL: RUIM 280 MILLIOEN GULDEN Agenda Donderdag, 19 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 u. Opvoering „Y-vonne", door de Vadertje Lang beenclub, ten bate *er wijkvereuniging „Staal wijk". Donderdag, 19 Nov. Gebouw Prediker, 8 tl Groote November-Propaganda-avond Chr. Vakbeweging. De Zondagsdienst, der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Jas- perse, Kortmann, Meyboom, Poortman en Simonis. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen doop Dr. Hugenholtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maanoag 9 tot en met Zondag 15 Nov. as. waargenomen door de apotheken: G. H. Bl&nken, Hoogewoerd 171, telef 502. D. J. v. Driesum, Mare 40, telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst geest, telef. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: C. R Duyster, L. Rijn IS, telef. 523 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst geest, telef. 274. DS. ODé OP ZESTAL L. M. M. Odé. Ned. Herv. predikant alhier, komt voor on een zestal voor de beroeping van een predikant te Dordrecht. PROPAGANDA-AVOND C.N.V. Donderdagavond is alhier vanwege net Chr. Nat. Vakverbond de propaganda verga dering gehouden op de bovenzaal van Ho- rel de Bruin onder leiding van don voor zitter. den heer J. P. de .Tong. Door de hee ren J. Veldwijk en J. Angustein van Utrecht werden de aangekondigde bekende derwerpen behandeld. Zonder een ver slag te geven van het gesprokene, omdat dit op de bijna 200 vergaderingen over de zelfde onderwerpen gaat, willen wij toch •vel zeggen, dat de sprekers van dien avond op zakelijke en heldere wijze de nood van den Mjd en de eisch van ons beginsel voor aanwezigen hebben uiteengezet Het slotwoord werd gesproken door Ds. A. W M. Odé, Ned. Herv. predikant alhier, die op ernstige wijze mede ook in verband met het gesprokene op dezen avond od- wekte om zich als een eenig man aan te sluiten bil die beweging op sociaal terrein, die de heeinselen van het aloude Evan- gelie des Kruises wil beliiden en heieven. en die als een aaneengesloten eenheid is belichaamd on zich openbaart in het Chr Nat. Vakverbond in ons vaderland. Deze leerzame en ernstige avond werd door Ds. Odé met dankgebed geslnfor» LEIDSCHENDAM HET VERKIEZINGSMANIFEST De Antirev. Prop. Club houdt a.s. b s- dag 17 November, des avonds te half acht precies, in het Vereeniginesgebouw Dam- laan een vergadering, waar alle Antirev. mannen en vrouwen welkom zijn, ter be spreking van het Verkiezingsmanifest 1937. De heer Mr. J. W. Note boom van het Kuvperiinis. hoont een toelichting te ge\en. Meer behoeven wij ter aanbeveling van deze bijeenkomst niet te zeggen. De opkomst wordt steeds beter; zoo mopt hot noi ook zijn. EIMUIDEN PAARDEN OP HOL Twee jonge paarden die uit de weide van den landbouwer S waren geraakt kwamen m hollende vaart de dorpsstraat ingolooren. De tolboom bij de brug in het dorp die ge sloten was werd door de dieren opengeloo- pen. De paarden kwamen ten slotte in do tuin van R en werden aldaar door dp no- litie gevangen, die ze met behulp van en kele personen weer naar do weide brarht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EI DEM DORP A. R. PROP. CLUB Maandagavond te 7.30 hoopt de A. R. Prop. Club „Ned. on Oranje" haar maan» delijksche vergadering te houden. Onder werp voor dezen avond is art. 8 van „Ons 'Program".

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6