XXT Een ouderwetsche Fransche Kamerzitting Luchtgevechten boven Madrid Woningbureau VISSER Go. ZATFRDAG 14 NOVEMBER 1936 EERSTE BI AD PAG. 3 WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J. H. GUNNING J.H* Laat dit ontroerende boek niet onge lezen. William Booth heeft ook U. In Uw tijd en Uw omstandigheden Iets te zeggen. Ingenaaid 2.90 Gebonden f 3.90 380 bladz. 25 x 17 cM. Met 6 foto's Vr«#gt hal Uw boalchandalaarl N V H I. SP8UYT S UITGEVERS MU AMSTERDAM nts; HCTtCTjwMIi; T.IMoow4 SOU Buitenland DE WEENSCHE BESPREKINGEN De besprekingen tusschen de drie staten, Welke in Mei 1934 de zoogenaamde proto collen van Rome hebben onderteekend, na melijk Italië, Oostenrijk en Hongarije, zijn thans ten einde, Zooals te doen gebruike lijk is hebben de van elkander scheidende diplomaten de resultaten van hun Ween- sche consult in een communiqué vastgelegd, althans aangeduid, waarbij men goed doet te veronderstellen dat zij alleen datgene publiceerden, wat zij kwijt wilden wezen. Zoo wordt er den nadruk op gelegd, dat de deelnemende partijen eens geestes wa ren ten opzichte van alle politieke proble men. welke hen gezamenlijk belang inboe zemden, en dat tusschen hen de economi sche samenwerking op denzelfden voet zal worden voortgezet- Vervolgens worden aan gestipt de betrekkingen tot de Sovjet-Unie, de houding aan te nemen ten opzichte van de hervorming van den Volkenbond, het standpunt der regeeringen betreffende de erkenning van het gouvernement-Franco, en ten slotte de houding der drie Donau- staten ten aanzien van een nieuw Locarno- pact Een speciale passus is gewijd aan het recht van herbewapening, en daarin wordt erop de nadruk gelegd, dat ook Hongarije daartoe principieel volkomen is gerechtigd. Blijkbaar liggen een opzegging van het vre desverdrag van Trianon, dat aan zulke maatregelen in den weg zou staan, of het afleggen van een officieele Hongaarsche regeringsverklaring echter niet in de be doeling. De drie Rome-pact-deelhebbers heb- ben enkel willen demonstreeren. dat Hon garije aanspraak kan maken op precies dezelfde rechten, als ook andere staten ge nieten. Volgens de meening' van welingelichte kringen behandelt een proces-verbaal der besprekingen, hetwelk niet werd openbaar gemaakt, ook den strijd tegen de commu nistische propaganda. Het schijnt, dat de inzichten van Berlijn, aangaande do wen- schelijkheid van een algemeenen kruis tocht tegen Sovjet-Rusland, niet worden gedeeld. Men wil op eigen territoir aan den boisjewistischen invloed paal en perk stel len, doch louter voor zoover dit de gevaar lijke doctrime zelf betreft. Een algemeen alarm tegen Rusland als vaderland van deze leer der omverwerping ligt blijkbaar niet in de bedoeling, en zou ook geenszins overeen te brengen zijn met de Italiaansche belangen in de Middellandsche Zee, in welk gebied ook de Sovjet-vloot ia de toekomst van doorslaande beteekenis zou kunnen worden, inzoover zij bij een mogelijk con flict van krachten haar Zwarte Zee-bases zou kunnen verlaten, om via de Turkscho Zee-engten zich al of niet bij Italië's anti poden aan te sluiten. Bij een beschouwing van deze drie- landen-conferentie doet men goed, er het licht op te laten vallen welk een overheer- schende positie het fascistische Italië zich in het Donau-bekken heeft weten toe te kennen. Bij de heerschende verbrokkeling, welke in dit gebied tot stand kwam bij het ontstaan van de nieuwe, na-oorlogsche sta ten. kon het niet anders of zoowel Oosten rijk als Hongarije moesten uitzien naar een ruggesteun, welke hun economisch en politiek zoo zwakke positie kon versterken. Vooral het laatstgenoemde land voelde zich benard door den ring, waarmede het ver bond van de Kleine Etente het had om geven, een modern eedgenootschap, dat op niets anders uit was dan een onderling sauveeren van het nieuw-toegewezen, aan Oudere staten ontnomen bezit. Oostenrijk, dat als natuurlijben partner Duitschland had moeten hebben, heeft in den loop der jaren tevergeefs getracht zich daarbij aan te leunen, Zoowel zijn interne verhoudingen, zijn innerlijke verscheurd heid, als de diplomatie van Parij9 verhin derden een aanvankelijk nog wel begeer den „Anschluss". Later, toen Berlijn weer vast op de been was gekomen, mede dank zij de Hitleriaansche beweging, werd de Duitsche vriendschap een hachelijke factor voor een staat, welke zichzelf niet op ge nade of ongenade aan vreemden anti katholieken invloed prijs geven wilde. De bondsstaat balanceerde dus tusschen de aantrekkingskracht van Berlijn en van Rome; beide hoofdsteden hadden ook een niet te onderschatten aandeel in de orga nisatie der Oostenrijksche para-militaire ver eenigingen. Ten slotte heeft, onder Doll fuss en zijn opvolger Schuschnigg, de Italiaan sche richting de overhand behouden. In hoeverre het in Juli van dit jaar gevolgde Duitsch-Oostenrijksche accoord daarin wij ziging heeft gebracht, is nog immer niet op voldoende manier gebleken. Feit schijnt het vvel te zijn, dat Weenen-zelf van dezen „Au9- gleich" tusschen zijn beide machtige na buren heeft geprofiteerd. Onder het voor zichtig beleid van een man als de huidige bondskanselier kon het land meer en meer tot een politiek van consolidatie geraken, ■welke het tevens tusschen de internationale klippen doorvoert. Lijkt het naar buiten, alsof Italië geheel en al de leiding heeft in deze beperkte reconstructie van het Donau-gebied. en bij dit land meer en meer het streven openbaar wordt den bond der Kleine Entente uit zijn verband te wrikken, .vergeten mag niet worden, dat Ciano bij zijn voorafgaande bezoeken, alvorens hij zich te Wennen aan de raadstafel zette, ook te Berlijn en te Berchtesgaden heeft geconfe reerd. De Duitsche belangen blijken der halve niet uitgeschakeld. Zoowel bij de hervorming van den Volkenbond als bij de voorbereiding van een nieuw Locarno zal wel naar een koers moeten worden ge streefd, die ook de Wilhelmstrasse genoeg doening zal verschaffen. VIJFTIG GEDEPUTEERDEN HANDGEMEEN Was minister Salengro tijdens den oorlog een lafaard Gevecht met scheldwoorden en vuisten De Fransche Kamer heeft een zitting gehouden, welke in hoofdzaak was gewijd aan de interpellaties over. het gedrag van minister Salengro, die, zooals men weet, ervan beschuldigd wordt, tijdens den oorlog uit de Fransche gelederen te zijn gevlucht en zich door de Duit- schers te hebben doen gevangen nemen De rede, welke de afgevaardigde \an de republikeinsche federatie, Henri Becquart, over deze aangelegenheid hield, gaf aanleiding tot woeste toonee- len cn tenslotte kwam het zelfs zoover, dat een vijftigtal gedeputeerden mot elkaar handgemeen werd. Om vijf minuten over half vior werd d1 kamerzitting geopend. Nadat de kamer de verkiezing van eenige leden, onder wie Chiappe en Philippe Henriot geldig had ver klaard, hield Henri Becquart van de republikeinsche federatie een interpella'io over „de vreemde dingen, welke een onder zoek van het militair dossier over een lid van de regeering onthulde en over de tegen woordigheid in het ministerie van een man over wiens militair gedrag ernstige ver denking hangt." Het betreft hier, zooals men weet, hot geval van minister Salengro. Becquart herinnerde aan de ernstige be schuldiging, welke tegen den minister van binnenlandsche zaken was uitgebracht er. wees in dit verband op het getuigenis van officieren, onder-officieren en makkers van Salengro. Ramette en zijn socialistische colle ga's interrumpeerden hier. waarop de voor zitter hem tot de orde riep. „Ik wenschte licht in deze aangelegen heid". aldus vervolgde Becquart en schreef daarom aan alle getuigen, die me werden aangewezen. Allen concludeerden, dat de be trokkene schuldig is". (Kreten van uiterst links). Becquart: „Dit is hier een politieke aange legenheid". (Nieuwe uitroepen van uiterst links). Becquart tracht zijn rede voort te zetten, maar communisten en socialisten schreeu wen aan één stuk door. Blum en Daladier geven den afge vaardigden van uiterst links, die hun schimpscheuten verdubbelen, een teeken hun kalmte te bewaren. H e r r i o t, die de zitting presideert, slaagt er eindelijk in een oogenblik stilte te ver krijgen, waarvan Becquart. gebruik maakt om te constateren, dat alle getuigen in de affaire Salengro. hoewel hun verklarin gen op ondergeschikte punten van elkander afwijken. het eens zijn over de hoofdzaak* Op 6 October 1915 heeft de soldaat Salengro de loopgraven voor de Fransche linies ver laten. Becquart verklaart niet te weien, wat aan de overzijde geschiedde. Hij wil hier omtrent niets zeggen. (Applaus van uiterst links). Maar in een getuigenverklaring van een adjudant wordt gezegd, dat het onmo gelijk was geweest om op 20 meter van de Duitsche linies naar gewonden te zoeken, zonder doodgeschoten te worden of zich te doen gevangen nemen. Becquart slaat zijn dossier open voor een Kamer, die kookt als een woedende zee. Het rumoer overstemt hem volkomen en Herrfot moet opnieuw tusschenbeide komen om stilte te verkrijgen. Becquart voortgaande, verklaart, dat som mige stukken aan het dossier ontbreken en dat het beste middel, om een eónde te ma ken aan deze „nachtmerrie", is 't herstellen van het dossier. „Waarom", aldus vraagt spreker, „is het eerste rapport over het ver dwijnen van den soldaat Salengro verdwe nen?" Daladier interrumpeert Daladier interrumpeert op dit oogen blik en zet uiteen, dat dit rapport op ge7ag van de militaire autoriteiten van dien tijd Is verdwenen, hetgeen in een kaniteekening van het tweede rapport is vermeld Daladier vindt 't vreemd, dat, terwijl de krijgsraad pa heit tweede rapport Salengro heef: vrijge sproken, Becquart dit hardnekkig blijft be strijden. Het vonnis is uitgesproken, de be klaagde, die zich niet kon verdedigen, is vrijgesproken. „Ligt er", aldus vraagt Daladier, „werka- lijk een nationaal belang in, om een wettig uitgesproken vonnis ie willPD verscheuren?'" (Langdurige toejuichingen van links). Becquart herkrijgt het woord en verklaart dat hij hier niet staat als aanklager, maar dat hij tfet betreurt, dat het dossier Salengro onvolledig is. Blum beklimt hierop het spreekgestoelte onder het gejuich van links. Blum uitgejouwd! De minister-president begint te spre ken temidden van een hevig tumult Verscheiden ministers roepen om stilte, maar de afgevaardigden van de rechter zijde gaan voort me<t intarrumpeeren. Ook Herriot verzoekt om stilte. De socialistische afgevaardigden sprin gen plotseling op en rennen op de recht- schen toe. In een oogwenk zijn meer dan vijftig afgevaardigden handgemeen geworden en wissel-era vuistslagen. Er heersoht een ontzettend tumult. Het is onmogelijk de vechtenden te onderschei den. Voorzitter Herriot schorst de zitting en laat de tribunes ontruimen. Blum RUST- EN HERSTELLINGSOORD 'T HEMELDAL Landgoed Hartenstein - Oosterbeek INRICHTING VOOR ZIEREN, HERSTEL LENDEN EN HULPBEHOEVENDEN Voorzien van Centr. Vcrw. W. en K. stroomend water. Billijke Verpleging in 3e kl. Geneesheer aan huis verbonden. Aanvragen a. d. Directie. - Tel. 5152 verlaat het spreekgestoelte en gaat weer op zijn plaats zitten. De suppoosten komen tusschenbeide. De afgevaardigden van rechts en van het centrum beginnen met opgeheven hand de „Marseillaise" te zingen. Van links word* deze manifestatie terstond beantwoord mot het opsteken van de ge balde vuist en het zingen eveneens van de „Marsailiaise". Eerst na tien minuten kunnen de vech tende af gevaar digder door hun vrienden era de suppoosten gescheiden worden en wordt het klappen uitdeelen gestaakt Het grootste deel der gedupeerden blijft evenwel, inplaats van zich naar de wan delgangen te begeven, in de zaal, waar de verschillende groopera voortgaan el- - kaar beleedigingen naar het hoofd te werpen. Om kwart voor zessen pas wordt de zïl ting door Horriot heropend. Blum betreedt opnieuw het spreekgestoel te en kan thans ongestoord zijn redevoering houden. Spreker deelt mede, dat Becquart tot viermaal toe aan het ministerie van oorlog heeft geschreven, hetwelk hem op 11 September 1936 an-'woordde, dat er slechts één vonnis tegen Salengro te vinden wa« geweest en dat was een vrijsprekend vonnis Hij spreekt er zijn verwondering over uit dat niettemin de campagne tegera Salengro is voortgezet Spreker noemt deze campagn? schandelijk. (Applaus van uiterst links). „In ieder geval", aldus Blum, „heeft de krijgsraad op 20 Januari 1916 Salengro 'e Verdun vrijgesproken en we hebben geen recht ons te mengen in het geweten van zijn rechters. Salengro is nog eens voor een krijgsraad verschenen, maar dat was voor den Duitschen krijsraad met 39 andere .re vangenen Bij deze gelegenheid was SaJen gro de leider. (Toejuichingen van links en uiterst rechts). Hij weigerde met zijn mak kers te werken in de Duitsche ijzergiele rijen. Ondanks alles verklaarde hij, dat hij zich liever zou laten fusileeren dan te wer ken tegen zijn land". De linksche en uiterst linksche afgevaar digden staan van hun zetels op en juichen Jl SPECIALISTES POUR LES Uniformes de gala diplomatiques et consulaires T£L 444 GIRO 70382 UTRECHTSCHEWEG 50 AMERSFOORT (HOLLANDE) Geen eere-raad toegestaan Xavier Vallat, van de republikrin9cho federatie, ernstig verminkt in den wereld oorlog, hes'ijgt vervolgens het spreekge stoelte en verklaart, dat slechts do uitspraak \an ecra eercraad in deze affaire onaan vechtbaar zou zijn. „Ik spreek namens de oud-strijders ai dus Vallat, want op eera minister mag zoifs niet de schaduw van een verdenking rusten, dai hij laf is geweest of een broedermoorde naar". (Toejuichingen van rechts). Salengro, die hierna het spreek gestoei te beklimt onder hot gejuich van links en uiterst rechts, verklaart o.a.: „Toen ik m Duitschland weigerde te werken tegen mijn land, deed ik, naar ik meen, mijn plicht Ik ben socialist inderdaad, maar tevens een soldaat zonder vrees of blaam". (Levendie applaus van links). Becquart dient hierop een motie in waarin de instelling wordt gevraagd van een eereraad, doch de Kamer verwerpt haar en neem* een door de regeering voorgestelde motie van vertrouwen aan. De Spaansche burgeroorlog Zes witte vliegtuigen door regeeringstroepen neergeschoten Tegenoffensieven der rooden Naar Havas over de gevechten rond Madrid seint, zijn bij een hevig lucht gevecht 6 vliegtuigen der nationalisten neergeschoten. Tegen 8 uur verscheen een tiental vliegtuigen der rechtschen boven de stad. Zij vlogen op groote hoogte, ten einde te ontkomen aan het vuur der mitrailleurs en luchtafweer-kanonnen. Daarop stegen 15 vliegtuigen der rooden de lucht in en dwongen den vijand tot een gevecht. Tijdens dit luchtgevecht gaven zoowel de nationalisten als de regeeringsaan- hangers blijk van technische vaardig heid en verrichtten zij tal van acroba tische toeren om aan het vuur der mitrailleurs te ontsnappen: snelle duik vluchten, loodrechte stijgingen en snelle steile wendingen op een hoogte, varieerende van 2000 tot 4000 meter. Beneden in de straten volgden dui zenden menschen in angstige spanning het schouwspel. Zij zagen hoe een tweetal vliegtuigen der belegeraars werden neergeschoten, waarna deze zich verwijderden, om ech ter onmiddellijk door de regeeringsvlie gers te worden ingehaald. Een derde vliegtuig der rechtschen stortte daarop loodrecht naar beneden. Het verdere verloop van dit gevecht speelde zich buiten de stad af, en was van daar niet meer te volgen. Om 9 uur deelde het comité van verdediging ech ter mede, dat zes vijandelijke vlieg tuigen waren neergeschoten. Naar uit de berichten, afkomstig van het Madrileensche front, valt op te maken, heeft do roode verdedigingsjunta in den loop van den dag verklaard, dat de gevech ten zeer gunstig voor de regeeringstroepen zijn verloopen. Generaal Gera heeft daarenboven bekend gemaakt dat, zoo nodig, Madrid nog wel een jaar stand kan houden. De roode miliciens zouden voorts op den Estremadura-weg, een van de belangrijkste strategische sectoren voor de voor Madrid strijdende Franco-troepen, een hevigen aan val hebben ondernomen met het doel. de munitie- en materiaaldepots, welke de na tionalisten aldaar hebben ingericht, te ver overen. Omtrent het resultaat van deze ge vechten zijn nog geen berichten binnenge komen. De kruiser „Almirante Cervera" blijft Ma- rokkaansche troepen en munitie van Ceuta naar Algeciras overbrengen. Deze troepen worden naar Madrid gedirigeerd. Volgens een officier der rechtschen heeft Franco een versterking van 20.000 man noo- dig om Madrid te kunnen nemen. De laat ste zes dagen zijn reeds 10.000 manschap pen uit Ceuta aangekomen. Wat de rechtschen melden Een legerbericht der nationalisten meldt, dat Madrileensche troepen, ge steund door tanks, afkomstig uit Sov jet-Rusland, hebben getracht een tegen aanval te ondernemen op de nationa listische troepen in de Madrileensche voorsteden. De rooden stuitten evenwel op krach- tigen tegenstand van de troepen van V a r e I a en moesten den aanval spoe dig opgeven. De witte strijdkrachten slaagden er daarbij in een tank buit te maken. Vervolgens hebben de witte troepen een tegenaanval ondernomen, de posi ties der rooden bezet en tenslotte het terrein van den vijand gezuiverd. De strijd in Zoid-Spanje Sedert vijf dagen worot aan het front oij Estapona en Malaga verbitterd gevochten en volgens te Gibraltar ontvangen berichten hebben de nationalisten zich moeten terug trekken. Gewonde nationalisten die ver pleegd worden, in het ziekenhuis te San Roque, hebben verklaard, dat de roode mi- litietroepen thans beschikken over veel veld geschut, granaten en allerhande wapenen van buitenlandsch fabricaat Aan beide zij den. zouden de verliezen zeer zwaar zijn. De Russische steunverleening Steeds talrijker worden de bewijzen van Rusiands effectieven steun aan de roode le- gera Volgens berichten uit Valencia arrivee- ren aldaar met korte tusschenpoozen steeds weer sovjet-Russische schepen met voorra den aan boord, bestemd voor de volksfront- troepen in Spanje. „Uitsluitend levensmid delen en kleeding voor de vrouwen en kin deren der roode miliciens", wordt van roode regeertngszijde verklaard. De aankomst van een sovjet-Russisch schip in een der havens, welke nog onder controle der rooden staan, gepft intusschen steeds opnieuw aanleiding tot het uitwis selen van vriendschapsbetuigingen tusschen de regeering van Moskou en Caballero's gou vernement. Gisteren nog heeft o.a. een kapi tein van een dergelijk sovjet-Russisch schip een toespraak gehouden, welke door do radio werd verspreid en waarin hij namens de sovjet-regeering hulde bracht aan het Spaansche volksfront. De non-interventie Gistermorgen zijn de luchtvaart-attaché's van de landen, welke zitting hebben in het ;ub-comité van de non-interventie-commis sie bijeengekomen op het foreign office, om te spreken over de mogelijkheid het controle systeem in Spanje uit te breiden tot de vlieg elden in dit land. Dit is het voornaamste punt, dat nog niat geregeld is. Het andere punt, dat nog niet geregeld is, is de betaling van de leden van de controle-commissie. Zoodra de algemeene toestemming is ont vangen. zal het plan aan beide partijen in Spanje worden voorgelegd. De leden van de controle-commissie zullen, naar men ge looft, geen diplomatieke immuniteit genie ten, aangezien men van meening is, dat dit de erkenning van de regeering Franco zou uitsluiten, doch zij zullen een bijzondere positie hekleeden en speciale voorrechten hebben, waarvan wel de voornaamste is dat zij buiten censuur mpt elkaar en met Lon den in contact zullen kunnen treden. Staking in auto-industrie te Birmingham Te Birmingham zijn 5000 arbeiders en employé's van de automobielfabriek in sta king gegaan, uit protest tegen de verkorting van den tijc, die den schildprs en polijsters is toegestaan voor het vernissen van iedere carrosserie. De staking breidde zich vervolgens uit ten gevolge van het feit. dat de arbeid in een aantal werkjilaatsen. waai de auto's worden atoewerkt, eveneens moest worden neergc- lego wegens de onderbreking van het werk in de centrale werkplaatsen. Naar schatting zijn thans 8 tot 9000 ar beiders in staking. Eenige werkplaatsen zouden door stakers zijn bezet Communistische propaganda litte ratuur, ophitsend tot voortzetting van den strijd, wordt verspreid in de omgeving van de fabriek. WAT MAG EEN KERSTBOOM KOSTEN (Van onzen Duitschen correspondent) Op het kerkhof van het stadje Hallein in Salzburg heeft men dezer dagen een gedenk steen aangebracht ter eere van Frans Xaver Gruber, den componist van het ook in Ne derland populair geworden Kerstlied „Stille nacht, heilige nacht". Gruber was onderwij zer te Hallein, heeft vrijwel zijn geheele leven in dit stadje gesleten en waarschijn lijk nooit geweten, dat zijn compositie zijn weg over de gansch wereld zou vinden. In het Derde Rijk is men reeds druk bezig met de voorbereiding van het komende kerst feest. Allerlei verordeningen worden uitge vaardigd, welke met Pruisische nauwkeurig heid voorschrijven, wat wél en wat niét mag. Volgens een verordening in den officieelen „Reichsanzeiger" wordt de prijs voor kerst- boomen al naar de grootte precies voorge schreven en nadrukkelijk wordt er op ge wezen, dat deze prijsregeling voor het gan- sche Rijksgebied geldt. In deskundige kringen houdt men zich op het oogenblik ook bezig met de vraag in hoeverre en op welke wyze de kerstboom in het winkelbedrijf kan en mag benut worden. Zooals men weet, wordt hiervan in den ad ventstijd in heel Duitschland rijkelijk ge bruik gemaakt. Men kan het zelfs beleven, dat restaurants en bierlokalen weken achter een een elecfcrisch verlichten „Christbaum' als aantrekkingsmiddel exploiteeren. Erg fijn gevoelig kan zulks -u niet bepaald genoemd worden. Om ieder misverstand te voorkomen, wijst de hiertoe bevoegde „Wirtecihaftsgruppe" er op, dat sacrale en volksche symbolen van het kerstfeest, zooals engelen, kribben, advent kransen, sterren en kaarsen ook in het win keliers! drijf benut mogen worden. De éta lages merten echter met smaak worden in gericht en men mag niemand aanstoot geven in zijn reb'<oeuse gevoelens. Volgens het ver slag van 1935 moet men ook het vorig jaar reeds sterk zijn vooruitgegaan op dit gebied en men verwacht, dat 1936 ook een stap in de goede r->M:ng zal bctoekener» Berlijn, 12 November 1936. Mussolini's schoonzoon en dochter te Boedapest Graaf en gravin Ciano zijn uit Weenen te Boedapest aangekomen, alwaar zij den ontvangen door den Hongaarschen mi nister-president Daranyi, den minister van buitenlandsche zaken, von hanya en alle andere leden van kabinet, benevens talrijke militaire en burgerlijke autoritei ten, het personeel van de Italiaansche en Oostenrijksche legaties, en de geheele Ita liaansche kolonie. Een geweldige, geestdriftige menigte be jubelde met indrukwekkend gejuich den Italiaanschen minister. Om 16 uur 30 begaven minister Ciano en gravin Ciano zich naar het parlement, waar de geheele regeering en alle afgevaar digden, uitgezonderd de socialisten, de hoo- ge gasten opwachtten en hen. bij hun bin nentreden, met applaus begroetten. De voorzitter der kamer hield vervolgens een toespraak, waarin hij woorden van er kentelijkheid sprak jegens „de groote be vriende mogendheid, het koninklijke en keizerlijke Italië". „Mussolini aldus de voorzitter heeft bewezen te gelooven in de recht vaardige zaak van Hongarije. Namens verscheidene millioenen Hongaren ver zoek ik den Italiaanschen minister, zich bij den duce tot tolk van onze dank baarheid te maken". De rede van den kamervoorzitter werd begroet met een „leve Italië", „leve de duce". Moeilijkheden in de Antwerpsche haven De socialistische bond van transportarbei ders heeft bij de havenautoriteiten van Ant werpen geklaagd over 16 kisten munitie, welke aan boord van het Nederlandsche schip ..Boskoop" geladen zouden moeten worden. Deze munitie zou bestemd zijn voor Cuba. doch het gerucht gaat. dat de kisten naar Spanje zouden worden gebracht en bestemd zouden zijn voor de opstandelingen. De bond deelde mede. dat hij de bootwer kers opdracht heeft gegeven het laden van de kisten te weigeren, zoo lang de juiste be stemming niet bewezen zou zijn. Open breuk tusschen Japan en China Het agentschap „Domei" meldt, dat na een kabmets-aad vertegenwoordigers van de Ta- pansche ministeries van buitenlandsche zaken, leger en marine zijn bijeengekomen om te beraadslagen over de verhouding tot China. Zij zouden tot de slotsom zijn gekomen, dat van dc onderhandelingen met Nanking i resultaat meer verwacht kan worden. „De houding van China", aldus wordt ge zegd. „wordt steeds minder soepel, terwijl de anfi-Janansche beweging sterker wordt." In Japansche regeeringskringen is men m meeni-g dat een onmiddellijk afbreken der onderhandelingen to Nanking onvermij delijk is. Strijd bij Soel Toean De gevechten tusschen Chfneesche troepen en Mongoolsch-Mandsjoerijsche strijdkrach ten aan de Noord-Oost-grens van Soei Yoean hebben van Woensdagnacht tot Donderdag middag met groote hevigheid voortgeduurd. Door de Mongoolsch-Mandsjoerijsche troe pen. onder bevel van generaal Li-Sjoe-Sen en gesteund door zware artillerie en bom menwerpers. werd een aanval ondernomen op de Chineesche grensposities. Dc Chineezen zouden den aanval evenwel hebben afgeslagen Spionnage in Zwitserland Naar de hladen berichten zijn te Lausamie twee Zwitsers wegens spinnnnze zear- resteerd. Zij ouden door een agent van het „tweede uireau van den Franschen zene ralen staf" aangeworven zijn om lucht foto s te maken van objectieven op Duitsch gebied, we'ke de Fransche defensie interesseeren. Men weet nog niet. of zij ook over de Zwitsersche verdedigingswerken mededee- lingen hebben gedaan, als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeelige belegging zijn. nietwaar? als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer g°eft hebt IJ geen risico, geen zorg. geen rompslomp maar welnr tot 12 rente na aftrek van alle kosten, juist nu hehlien wij zeer voordeellge aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan 7. Meerdervoort 259 Telefoon 333278. WENDT H bü het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21. TeL 112110 tt Rotterdam: Mathenesserweg 27a. TeleL 30388 te Delft: Oode Delft 245. Telefoon 818 *e Lelden: Stationsweg 18. Telefoon 2273 Arab straat 3 - VELP Telef 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service MAARDEN- BUSSUM ZOEKT D EFN WONINGT EEN VII.LA? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJ ECTENt WENDT D tot Makelaarskantoor ,,'T G 0 O I" B.VAN LEEUWEN. Gen. de tc Reviaan 21 BUSSUM - Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAGE De Italianen in Abessinië Nu de betrekkingen tusschen Engeland f n Italië verbeterd zijn. hoopt Italië zoo spoe dig mogelijk geheel Abessinië in bezit to kunnen nemen, aldus meldt de „Daily Tele graph" uit Rome. Men is van meening, dat wanneer dit een maal geschied is. Engeland. Frankrijk en do Vereenigdc Staten niet langer zullen aar zelen. om de souvereiniteit van Italië over dat land te erkennen. Maarschalk Graziani, de onderkoning en opperbevelhebber, heeft een plan opgesteld voor de bezetting van alle gebieden, die oog onder het bewind der stamhoofden staan. De regentijd is, zooals men weet, geëin digd en de maarschalk is thans bezig met de uitvoering van zijn plan. Te Addis Abeba verklaart men, dat onder de inheemsche bevolking in het Noorden orde en rust heerscht Kort Nieuws In het Roemeen sche parlement zal een wetsontwerp worden ingediend betreffende I den arboidsdienstpücht. Alle jongelieden I van 18 tot 24 jaar zullen, volgens dit ont- werp, te werk moeten worden gesteld bij werken van openbaar nut gedurende S3 dagen per jaar. Volgens zekere geruchten zou maarschalk Balbo eerlang tot Italiaansch ambassa deur te Berlijn worden benoemd en als gou verneur van Lvbië worden vervangen door den partij-secretaris Starace. De Fransche regeering heeft den verkoop en de toezending aan de abonné's van het Rexistische blad „Le Pays Réel" verboden. MIJNHARDT'S laxeer- tabletten werken zacht en zeker! ooos 60CT O» fcc DT'S :kerW GEMENGD NIEUWS DE SCHAPENDIEFSTAL UIT DEN BUIKSLOTERIflEERPOLDER Gistermiddag is de 2S-jarige boerenarbei der A. G. uit Ouderkerk aan den Am stel, die op de Schagermarkt een 28-tal schapen, welke hij dien dag in de vroegte in de Buikslotermeerpolder had gesloten, aanvoerde en ooor de Schager politie, na een mislukte poging tot ontvluch ten, werd gearresteerd, overgebracht naar het bureau Adelnarsweg te Amsterdam. Bij het onderzoek door de politie te Scha- gen werd op den arrestant nog slechts '3« gulden van de 310 gulden, die hij voor het ontvreemde vpe had ontvangen aangetrof fen. Het resteereiK.e bedrag werd reeds rtls verloren beschouwd. Toen de ;>olilie van het bureau-Adelaarsweg den man nog eens aan fouilleering onderwierp, vond men echter in den mouw van diens jas het bedrag van ruim 170 gulden verborgen. Maandag zal G. voor de justitie worden geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2