•Htrtnur $>ittsrtjr (üouraiil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken POSITIEVE GEDACHTEN EBERTO-schoenen abonnementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5936 0foterttrttieprijjtrt: Van I tot 5 regel» *V.!.17V> Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeel ingei» van 1-5 regels230 Elke regel meer0-45 Voor bet bevragen aan '1 bureau V wordt berekend f 0.10 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 16e Jaargang Grondslag, weg en kracht Dit is het aantrekkelijke in het con cept-verkiezingsmanifest der Anti-rev. Party, dat het positieve gedachten naar voren schuift en zich niet verliest in negatieve bestrijding van andere partijen; al zullen bij de toelichting de beginselen van ongeloof en revolutie natuurlijk afgewezen worden. Een bespreking van dit manifest ter inleiding schreven wjj reeds enkele artikelen kan, gelijk van zelt spreekt, ook beteekenen het uitoefenen van cri- tiek. Wat de inhoud van het manifest betreft, bestaat daartoe naar ouze mee ning, niet de minste reden. Alle anti revolutionairen in den lande zullen er zich o. i. van harte mee kunnen ver eenigen, al zou ieder ander dan de op steller hetzelfde in andere woor den gezegd hebben. Ook is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de redactie op een enkel punt werkelijk verbetering behoeft. Zoo schijnt een wijziging van punt 6, gelijk in een der kiesvereenigingen aan de orde is gesteld, ons niet ongewenscht. Deze wijziging zou daarin moeten bestaan, dat dit artikel, thans luidende Voortzetting van de arbeid tol financieel en economisch herstel, gepaard gaande met: a. inachtneming van de sociale rechtvaardigheid b. geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie; c. voortgaande bestrijding van de werkloosheid d. inperking, waar mogelijk, van de bijzondere crisismaatregelen, ten einde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te hergeven; aldus veranderd en aangevuld dient te worden met inachtneming van de sociale rechtvaardigheid voortzetting van de arbeid tot financieel en econo misch herstel, gepaard gaande met: a. geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie; b. voortgaande bestrijding van de werkloosheid c. inperking, waar mogelijk, van de bijzondere crisismaatregelen, ten einde aan het bedrijfsleven meer, vrijheid te hergeven d. krachtige medewerking tot het wegnemen van belemmeringen, welke aan het vrije internationale ruilver keer in de weg staat. Wij wijzen hierop nu reeds, om kies vereenigingen, welke het concept in de komende maanden wenschen te bespre ken, er op attent te maken. Men kan er zijn gedachten dan over laten gaan. Overigens zal er o. i. weinig gedebat teerd worden over het manifest; het geeft weer, wat er in onze kringen leeft en beleden wordt; discussie is meer bij de praktische voorstellen te verwachten; doch te dien aanzien zou den we hoogstens eenige algemeene op merkingen maken. Wij zijn auijd van meening geweest, dat de krant zich zoo goed als uitsluitend tot de algemeene richtlijnenen dient te bepalen en zich slechts in uiterste noodzaak met per sonen en interne kwesties mag bezig houden. En, laten we dit er direct bij voegen, wij gelooven, dat daarvoor ook thans niet de minste reden zal zijn. stage, opbouwende arbeid weer te overwinnen. Het kan anders gezegd, maar onder ons niet anders beleden worden: wie zoekt naar de vaste grondslag, de eenige weg en de eenige kracht moet zich al tijd weer in gehoorzaamheid buigen voor God en Zijn ordinantiën en mits dien in onderdanigheid de overheid eeren als Gods vevares. Het is de oude. anti-rev. belijdenis, doch nu omschreven in woorden, welke niet alleen het revolutionaire verzet afwijzen, doch evenzeer de staatsver- goding, welke wel van een Cnristelijk volkskarakter spreekt, doch in feite de staat tot zijn god proclameert. De vaste grondslag kan men alleen by de Christelijke partijen vinden; nog pas beleed de roode pers: „het Marxis me kenmerkt zich niet door leerstellin gen, maar door ontwikkelingslijnen". En die erkenning zegt genoeg over het ontbreken van een vaste grondslag. Wjj vragen dus: wijst het anti-rev. Verkiezingsmanifest de leden en vrien den dezer partij de juiste weg? En wij antwoorden volmondig j a. Want hier| wordt geen beroep gedaan op eigen wijsheid of historisch inzicht; hier wordt enkel en alleen een beroep ge daan op het eeuwigblijvend Woord van God. De Anti-rev. Party roept, in over eenstemming met de door haar beleden beginselen, heel het volk op tot gehoor zaamheid aan God en Zijn ordinantiën, en mitsdien tot onderdanigheid aan de Overheid als Gods dienaresse en tot het weer vastzetten van de Christelijke grondslagen voor het Nedeilandsche staats- en burgerleven. Zij doet dit in de overtuiging, dat in die gehoorzaamheid en onderdanigheid a. is gegeven de eenig vaste grondslag voor de staatkunde, zoowel voor het Kijk in Europa als voor dat buiten Europa; b. is aangewezen de eenige weg ter behoudenis; c. is gelegen de eenige kracht, welke in staat stelt de rampspoeden, die ook het deel van ons volk zijn ge worden, te dragen en de betreurens waardige gevolgen daarvan door ge- Daartegenover staat nu, dat rëeds Dr. Schaepman in zijn Proeve van een Program voor de Koomsch-Kath. Staatsparty schreef: „Zij erkent in God, als de bron van alle gezag en in de gehoorzaamheid om des gewetens wil, de eenige waarborgen van het vast bestand der overheid en de vrijheid der onderzaten". God de bron van het gezag, en daar om onderdanigheid tegenover Zijn die nares: de eenheid in woordkeus met het Anti-rev. Manifest is zelfs opval lend. En wil men zien, hoe Schaepman in zijn „meesterproef" zoowel het revolu tionaire standpunt als het nationaal- socialisme afwees, dan leze men deze stellingen „Het gezag in de Staat komt van God, krachtens Gods wet kan het ge hoorzaamheid vorderen en het is met de natuurlijke vrijheid niet in strijd." „Niet alle rechten onder de menschen geldend, zyn van het Staatsgezag her komstig en niet alle gezag vindt in dat gezag zijn bron." Zóó schaart de vrome Roomsch- Katholiek zich naast den belijdenden anti-revolutionair. En de man van Christelijk-historischen huize spreekt zich niet anders uit, wanneer hy in zyn program zegt: „De regel, waarnaar het gezag in de Staat moet worden uitgeoefend, is de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods, onverschillig welke personen zyn, die tijdelijk met eenige staatsbediening zyn belast. Deze orde ning behoort op staatkundig gebied in alles richtsnoer en toetssteen te zijn." Geen wonder, dat Mr de Geer, zonder vooruit te loopen op een eventueele samenwerking der rechtsche partijen, by voorbaat vaststelde, dat „de in ons volk levende fundamenteele zedelijke en rechtsbeginselen" niet op de demo cratie, maar op het Christendom kun nen berusten en dat de Christelijke partyen daarin hun hoogste eenheid vinden. Zulks geheel in overeenstem ming met Groen van Prinsterer op wien mannen als de heer Lingbeek, zich zoo vaak ten onrechte beroepen die van Roomsch-Katholieken getuigde, dat zy beleden „Myn naam is Christen, myn bijnaam Catholiek" en die diarofn kon zeggen: In beginsel zyn alle Chris tenen anti-revolutionair. De Moerdijkbrugfeesten Hel programma vastgesteld De Bredasche commissie tot het organisee- ren van festiviteiten bi; gelegenheid van da opening der Moerdijkbrug, is thans met de samenstelling van haar programma gereed gekomen. Vast staat thans, dat de plechtigheid de opening der brug door H. M. de Koningin op Zaterdag 12 December a.s., des middags te "ongeveer 12 uur zal zijn beëindigd waarna H. M. naar 's-Gravenhage zal terug- keeren. Bij de openingsplechtigheid op de Moer dijkbrug door H. M. de Koningin zullen de pantserboot „Frisio" en de nieuwe onder zeeër O 16 in het Hollandsch Diep saluut schoten lossen. Direct daarna zullen de diverse autori teiten de brug passeeren en hun weg ver volgen in.de richting Breda alwaar, zooals bekend, groote festiviteiten zullen plaats hebben. Nadat de autoriteiten de brug zijn gepas seerd zullen ook de deelnemers aan de ster- ritten, clubtochten enz. de nieuwe brug over trekkep. Te Breda zal als onderdeel van het feest programma des Zaterdags worden opge voerd het historische openluchtspel „De in neming van het kastee! vap Breda" en na afloop hiervan zal een historische optocht gehouden worden. Voorts zal er Vrijdag feest gevierd wor den. terwijl men zich ook weer niet ontzien heeft de Zondag te misbruiken voor het slot van de festiviteiten. HET HUWELIJK VAN DE KROONPRINSES Route, die het Prinselijk Paar zal volgen, vastgesteld Smalle verkeerswegen en waterkanten vermeden Bekend wordt gemaakt, dat op 7 Januari 1937, de huwelijksdag van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard ven Lippe-Biesterfeld, de koninklijke stoet de onderstaande route zal volgen: Van het Paleis Noordeinde langs het Noordeinde, de Heulstraat, den Kneuterdijk, den Vijverdam, het Buitenhof (rechtsom), de Gravenstraat, de dagelijksche groen markt, naar den hoofdingang van het stad huis tegenover de NieuwstraaL Vervolgens van dienzelfden hoofdingang rechtstreeks naar den ingang van de Groote of St. Jacobskerk, gelegen tegenover de kan toren van het dagblad „De Residentiebode' aan de Riviervischmarkt. Tenslotte van dezen ingang der kerk langs de Riviervischmarkt, de Torenstraat, Bilderdijkstraat. de Vondelstraat, de Eland straat, het Pief Heinplein (rechtsom), de Arna Paulownaslraat; de Laan Copes van Cattenburch. het Nassauplein, de Java- straat, de Alexanderstraat, het Plein 1813 (rechtsom), het verdere gedeelte van de Alexanderstraat, de Parkstraat, de Oranie- traat en de Paleisstraat terug naar het paleis Noordeinde. Bij de bepaling van deze route ls hl het belang van het publiek rekening gehouden met de wenschelijkheid smalle verkeerswe gen en waterkanten te vermiiden, terwijl lo niét-bebouwde ruimten aan de Torenstraat en de Vondelstraat en ook het Alexander- veld de gelegenheid bieden tot het plaatsen van ruime tribunes, die aan het verkeer en de opstelling van het publiek niet in den weg staan. De totale route is ongeveer 5 K.M. lang. JEUGDIGE VEROORDEELDEN IN WERKKAMPEN Minister bereid een proef op kleine schaal te nemen Naar een eenheid-rijkspolitie In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer over de Justit iebegr cxtf!ng 1937 wordt medege deeld dat de voorbereiding van het wetsont werp op de verplichte verzekering voor eigenaars, resp. houders van motorrijtuigen tegen de gevolgen van wettelijke aanspra kelijkheid in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. De voorbereiding is ter hand genomen van een ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op de arbeidsovereenkomst. Op het gebied van de drukpersvrijheid heeft de Minister maatregelen in over weging, ter bevordering van een nog meer stelselmatige vervolging L o. v. excessen, die op het oogenblik plaats vinden. RUMOER IN SCHIEDAMS POLITIECORPS Hoofdinspecteur met ziekteverlof Ambtenarengerecht zal uitspraak doen Sedert eenigen tijd was ons bekend, dat er moeilijkheden waren ontstaan in het Schiedamsche politiecorps. De hoofdinspec teur van politie, de heer E. N. H. D., was door den commissaris van politie met ziekte verlof gezonden en omtrent de redenen van dit verlof waren verschillende lezingen in omloop. Wij hebben gemeend, wetende» dat de zaak bii het Ambtenarengerecht aanhan gig was gemaakt, ons van eenige publicatie te moeten onthouden. Vanmorgen is de „Tel." verschenen met een bericht, waarin de hoofdinspec teur openlijk werd beticht van fraude bij de toepassing van de vuurwapenwet. De zakelijke inhoud van dit bericht, werd vanmorgen door den commissaris van politie, den heer H P. Clasie, tegen over onzen Schiedamschen correspon dent bevestigd. Intusschen blijkt over den aard van de omstandigheden waaronder de hoofdinspec teur met verlof is gezonden, in de kringen van het hooger gemeentepersoneel eenstemmigheid te bestaan. De gemeente-secretaris, mr V. Sicken ga, heeft zich heden in de Schjed. Courant uitgesproken, dat hij niets gelooft van alles waf de hoofdinspecteur, die 27 jaar bij de politie is en voorgedragen werd voor com missaris, zou hebben misdreven. De heer Sickenga schrijft: „Ik meen, dat de betrokkene, wiens zenuwen 'door de' behandeling die hij heeft ondergaan, reeds een zware schok hebben gekregen, rustig even tueel de uitspraak kan afwachten van hetAmbtenarengerecht, dat t.z.t de zaak wel nauwkeurig zal onderzoeken. Do Minister is bereid aanvankelijk op kleine schaal en bij wijze van proef plannen tot uitvoering te helpen brengen tot plaat- sing van jeugdige veroordeelden in werk kampen. De Minister, wil steun geven ii. den vorm van een ruim berekend verple gingssubsidie, indien daarbij de medewer king der Reclasseeringsorganen is gewaar borgd, zoodat het doel van den opzet, de reclasseering, geheel tot zijn recht kome. Inderdaad stelt de regeering zich vo dat het in de toekomst wenschelijk en n.„ gelijk zal zijn de beide thans bestaande rijkspolitiekorpsen te doen opgaan in een 'nheids-rijkspolitie. Het staat echter wel vest, dat deze ik heid nog niet op korten termijn zal kunnen worden tot stand gebracht. Er wordt naar gestreefd allereerst te be reiken, dat koninkijke marechaussee en rijksveldwacht elk een eigen territoir aan gewezen krijgen, waarop zij, met uitsluiting van het andere korps, den rijkspolitiedienst in vollen omvang zullen uitoefenen. De politiechef te Naarden Scheidsgerecht handhaaft ontslag Het scheidsgerecht voor ambtenaren hij hetwelk de vroegere politiechef van Naar den beroep had aangeteekend, tegen het hem door den burgemeester oneervol ver leende ontslag heeft dit geroep afgewezen. De burgemeester heeft hem in Juli j.l. ont slagen, omdat zijn gedragingen het gezag van het corps in opspraak brachten, BOND VAN CHR. ARBEIDERS (STERS) IN DE BEDRIJVEN VAN VOED.- El GENOTMIDDELEN Afscheid van den heer Hanemaaijer als voorzitter van de bond In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Centrale Bond van Chr. Arbeiders (sters) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen heeft de heer A. Hane- a a ij er die tot burgemeester van Leer- a m. benoemd is, zijn functie als voorzitter hoofdbestuurder van die bond neergelegd. In zijn plaats is tot voorzitter gekozen de heer J. Z. Kannegieter, tot dusver se cretaris van den Bond. De heer T. Elsinga ls daarop als secre taris aangewezen. Tk heb geineend dit direct te moeten schrijven als tegenwicht tegen genoemd sen sationeel artikel, waarmede zoo klakkeloos een blaam wordt gelegd op een mede-ambte naar. dien ik altijd als een fatsoenlijk mensch heb gekend." Wij hebben ons over deze aangelegenheid gewend tot den burgemeester van Schiedam, Mr. Dr. van Ha a ren, die meende op het oogenblik geen Inlichtingen over de zaak zelve te kunnen geven. Wel deelde de burgemeester ons mede, dat hij het bedoelde bericht ten zeerste betreurt omdat daardoor ge volgtrekkingen en vermoedens worden gevormd, die volgens den loop van het onderzoek naar aard en omvang mis leidend zouden zijn, temeer daar het onderzoek, dat geen justitieel onderzoek is, geldt de vraag van al of niet geschiktheid voor den politie dienst» Het 6preekt vanzelf, dat wij ons voorloo- pig van eenig oordeel in deze zaak ont houden. De Nijenrodezaak Acht maanden geëlscht tegen Koning In de gistermiddag voortgezette zit ting van het Amsterdamsche gerechts hof heeft de procureur-generaal tegen verdachte Koning acht maanden gevangenisstraf geëischt met af trek van de tijd, doorgebracht iia pre ventieve hechtenis (eveneens 8 maan den). De verdediger, dr. F. Kokosky heeft het Hof verzocht dien verdachte te ver- oordeelen, door daar deze hierdoor ge zuiverd zal worden van de blaam, dat bij ohamtage gepleegd zou hebben. Een vrijspraak beteekent voor hem dat er een amet op zijn naam zal blijven kle ven. Vwvoorógd rofa,-v. 9*OCtrooWd* wfcwl]z* (Octrooi -» 3)0751 Woot rortrflBboor M» ik* d* fabrikant*. flrmo WED, i. P. wn BOMMELMOERGESTEL Koninklijk bezoek aan Soestdijk Gistermiddag te kwart voor twee arriveer den op het paleis Soestoijk H.M. de Konin gin, H.K.H. Prinses Juliana en de moeder van Prins Bernard, Prinses Armgard, hooge gasten kwamen in een limousine, waarop de Koninklijke standaard wapperde, van het Loo, vanwaar zij om kwart voor twaalf waren vertrokken. Het doel van het Koninklijk bezoek was, Prinses Armgard in het paleis rond te leiden. Ten paleize werd c.e lunch gebruikt. Verduistering door hotelchef Betreft enkele duizenden guldens De man sinds eenige dagen voortvluchtig. Naar wij vernemen is sinds enkele dagen een chef van een hotel in de Warmoes straat te Amsterdam voortvluchtig. De man zou zich schuldig gemaakt hebben aan een ernstige verduistering, waarvan zijn patroon en eenige gasten van het hotel de dupe zijn geworden. Hierbij zou in totaal een bedrag van eenige duizenden guldens gemoeid zijn. In hoofdzaak zou het gaan om gelden, welke de man onder zijn beheer had o.a. van een bekend buitenlandsch schrijver, die sedert enkele maanden in het hotel zijn domicilie had. Voorts zou de voortvluchtige heriravpn. welke hij voor zijn directeur had geind, niet hebben afgedraeen, terwijl hij ook het kas geld heeft meegenomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, totdus ver echter zonder resultaat Men vermoedt, dat de man, de wijk naar het buitenland heeft genomen. Vermoedelijk bevindt hij zich te Brussel of Parijs. De zee geeft haar slachtoffers terug Te Egmond aan Zee. Hedenmorgen is een lijk aangespoeld, vermoedelijk af komstig van een der vergane Schevening- sche loggers. Lijk geïdentificeerd Het gistermorgen op het zeestrand onder de gemeente Callantsoog aangespoelde lijk is door familieleden herkend als dat van den 30-jarigen Wouter Verbaan, in leven stuurman van de Sch. 68. Smokkelaar gegrepen In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd te Moer ctij k nabij de veerboot een Belgische luxe auto aangehouden, die reeds door kommiezen was gevolgd als verdacht van smokkelarij. Terwijl door de ambtena ren een grondig onderzoek werd ingesteld, wist de chauffeur in de duisters te ont komen. Vrijdagmorgen werd zijn spoor door de veldwachter te Hooge Zwaluwe ontdekt wien het gelukte hem in een café on te sporen, waaruit hij wist te ontvluchten. Hij kon echter spoedig worden gegrepen. Nadat de chauffeur was voorgeleid werd hij ter beschikking gesteld van den Inspec teur der Invoerechten te Breda, evenals zijn auto, waarin onder de benzinetank niet min der dan 1450 boekjes Belgisch sigarettenpa pier, welke frauduleus over de grens waren ingevoerd wérden aangetroffen. Trailer te water 35 schapen verdronken Hedenmorgen omstreeks 5.30 uur ïs te N i e u w e r k e r k a. d. IJ s s e 1 een trailler van de firma Kiefert uit Groot Schermer (N.H.) en bestuurd door de 20-j. C. K. in vol le vaart in het kanaal gereden. De bestuur der en een naast hem zittende man wisten zich te redden. De auto welke met ruim 100 schapen be laden was ging vrijwel geheel onder water. Onmiddellijk ingestelde pogingen om dc schapen te redden waaraan ook enkele om wonenden deel namen hadden tot gevolg dat pl.m. 65 schapen nog uit het water gehaald konden worden. De overige zijn verdronken. Door het ongeval dat voor de Geref. Kerk gebeurde was de vaart gestremd daar men geruimen tijd werk had alvorens de trailer uit het kanaal gehaald was. Het Militaire Tehuis te Dordrecht herdacht gisteren zijn 50-jarig bestaan. In de herdenkingssamenkomst werd o.m. het woord gevoerd door luitenant-generaal navelaar, vice-voorzitter van da Ned. Militaire Bond VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, en het ZONDAGSBLAD Na de rede van Dr. H. Colijn bij de algemeene beschouwingen over de be- grooting heeft Minister Oud het woord gevoerd. Verschenen Is de Memorie van Ant* woord aan de Tweede Kamer inzake dc Justitiebegrooting. Bij een felle brand te Zwolle is een' aantal vrachtauto's in vlammen opgegaan* De Haagsche politie heeft een inval in" een speelhuis gedaan, en een groot aan tal spelers aangehouden. Financieel Weekoverzicht, In de Fransche Kamer heeft een alge-* meene vechtpartij plaats gehad over de reputatie van minister Salengro, De regeeringstroepen zouden boven" Madrid zes nationalistische vliegtuigen hebben neergeschoten. De Italiaansche minister van buitenland* sche zaken Ciano is in Boedapest met ovaties ontvangeq. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AUBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Ado.). Teraardebestelling schipper J. den Heyer Op de Algem. Begraafplaats te 's-Gra- Venhage is het stoffelijk overschot van Jacob den Heijer, schipper van de Sch. 68, die tijdens den storm van eind October overboord is geslagen en ver dronken, ter aarde besteld. De belangstelling was enorm; meer dart duizend Scheveningers waren naar den doodenakker gekomen om schipper Den Heijer een laatsten groet te brengen. Ds. J. G. Feenstra. predikant bij de Ge reformeerde kerk te Scheveningen leidde' den rouwdienst in de woning van den over ledene, van waar de stoet naar de begraaf plaats vertrok. Toen de kist ten grave werd gedragen, lie pen de overlevenden van de Sch. 68 als slip- pendragers naast de baar. Aai. de geopende groeve sprak allereerst de heer L. Dijkhui zen namens de Cliristelijke Schippersvereeni- giog. Ds Feenstra was de volgende spreker. „Met diepe ontroering staan wij bij het graf van schipper Den Heyer," zoo zeide hij. Wat een ontzettende oogenblikken waren dat, toen .de Scheveningsche vrouwen moesten hooren, dat haar mannen niet meer terug zouden keeren. Medeleven is er geweest uit heel het Land en ook van onze geliefde Koningin. En toch is er maar Eén die troost kan geven, dat kan slechts God. Vervolgens voldeed Ds. Feenstra aan het verzoek van den heer P. den Duik om na mens de reederij eenige woorden te zeggen* Ten slotte verzocht Ds. Feenstra de aan wezigen Psalm S9 19 aan te heffen. Een familielid dankte voor de belang stelling. Inval in een speelhuis Groot aantal hazardspelers aangehouden Onder leiding van den commissaris van den justitieelen dienst A, bijge- g es taan door een hoofdinspecteur van politie, eenige inspecteurs van politie en een groot aantal rechercheurs van de zen dienst, heeft de Haagsche politie gistermiddag omstreeks vijf uur een in val gedaan in het perceel Aprochen- straat no. 23 te 's Gravenhage, bewoond door een zekeren B. Reeds langen tijd vermoedde men, dat in dat perceel gelegenheid werd gegeven tot hazardspel, waarom het dan ook scherp iu het oog werd ghouden. Gistermiddag werd het tijdstip gunstig ge acht om het perceel aan een nader onder zoek te onderwerpen. Dit bleek echter niet gemakkelijk, daar do deur aan ae binnon- zijde was gegrenoeld. Bovendien was deze met stoelen gebarricadeerd, zoodat de politie genoodzaakt was, den toegang te forceeren. In een der vertrekken were, een gezelschap aangetroffen van niet minder dan 29 per sonen, allen goede bekenden van de politie. In het vertrek bevond zich een met groen laken bekleede tafel, terwijl een beker met dobbelsteenen en een spel kaarten in beslag werden genomen. Eenig strafbaar feit kon echter niet worden geconstateerd. Blijkbaar hadden de heeren gelegenheid gehad, dc bewijzen van hun bedrijf te doen verdwijnen. Het geheele gezelschap werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Na te -ijn verhoord, werden zij weder vrijgelaten, behalve een hunner, die nog een kleine re kening met de justitie had te vereffenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1