Anti-Revolutionaire Kaderdagen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Onze defensie is van belang voor onze hoogste goederen Principieele prooaganda moet gevoerd worden. Een gewijd en bezielend slot van de conferentie Gistermorgen te 10 uur werd de conferen tie van de Antirev. Partij voortgezet Evenals Donderdag werd ook nu de confe rentie bijgewoond door het lid der Tweede Kamer, ds. C. v. et Z a a 1 en door prof. dr. J. Severijn Ook het lid der Tweede Kamer, do heer P Wielinga, was heden aanwezig, eveneens jhr. v. As c h v. W ij c kt ha der Eenste Kamer en de heeren ds. J. H. F. Remme en ds. J. Fokkema. Bericht van verhindering was o.a. ingeko men van ds. W. Bijleveld te Haarlem en prof. Geels van Apeldoorn, voor beide dagen. De voorzitter, de heer J. Schouten, opende als naar gewoonte onder ons en gaf daarna het woord aan oud-minister J. J. C. v. D ij k, die het punt: .Versterking van de weermacht behandelde. Hij gaf nog een korte nadere toencnung op het uitvoerige schema, dat reeds aan de conferentiegangers tevoren was uitgereikt Bij de gevolgde gedachtenwisseling werd de groote noodzakelijkheid van perso neelsuitbreiding betoogd. Hoe komen we uit de bestaande impasse? Het Neder- laudsche vont zal tot vrijwillige weerbaar- making moeten komen. Marsch- en schiet vaardigheid kunnen buiten het leger wor den bevorderd. Deze zaak is uitermate ur gent Opgemerkt werd, dat wanneer wij ons be ter weerbaar maken, we het algemeene oor logsgevaar verminderen. Gevraagd werd of zooveel materieel in het buitenland moet worden gekocht en wat kan tegen het luchtgevaar worden gedaan? ueinlormeerd we. u naar de juistneid van de gegevens der commissie-Kan. Hoe zit het met net verband tusschen personeelsterkte en technische matcrieele uitbreiding? is uitbreiding van eersten oefen tijd onver mijdelijk? Hoe is te denken over de denkbeelden van admiraal Jager? Is niet een regeling mogelijk, waardoor de positie althans van de Chr. Militaire organi saties wordt versterkt. De aandacht werd gevestigd op de betee kenis van de economische en industrieele oorlogsvoorbereiding. Welke fïnancieele offers zijn gemoeid met (hetgeen voor onze defensie noodig is? Hulde werd gebracht aan oud-minist&r v. Dijk, die, toen het bijna een schande was om het voor onze weermacht op te nemen, daarvan gemaakt heeft wat er van te ma ken was, gelijk generaal Alting von Geusau heeft verkleerd. De geestelijke weerbaarmaking gelegen in Vertrouwen op God, moet niet worden ver geten. Inlichtingen werden gevraagd over de ca paciteit van onze luchtmacht en ons afweer geschut. Wat wordt gedaan tot vensteviging van het christelijk element in onze weermacht? Zijn we wel in voldoende mate opgeroeid tegen het bezuinigingsstreven op de weer macht? Moet niet, als we „winsten" maken op de goudvoorraad, een deel gebruikt worden voor de defensie? Moet niet, als we „winsten" maken op de goudvoorraad, een deel gebruikt worden yoor de defensie? Is onze defensieve macht in Indië niet te gering? Moeten we niet meer vliegtuigen en duikbooten hebben? Op versterking van de vloot werd aangedrongen. Wat doen we ter verbetering van de geest in ons leger? Moet niet front gemaakt wor den tegen de actie van „Kerk en Vrede?" Moeten «ok niet de a.s. predikanten in dienst gaan? Dan doen ze goede erva ring op. Antwoord van den heer Van Dijk De heer v. D ij k, de sprekers beantwoor dend, merkte op. dat de Regeering heeft te bepalen wat noodig is voor onze weer macht Wij hebben ons volk tot bereidheid tot offers op te wecken. Vrijwillige weerbaarmaking naast het le ger is te aanvaarden, maar niet als onder deel van het leger. Physieke opvoeding en aankweeking van tucht is toe te juichen. Onze legersterkte is nog voldoende. Een geestelijk sterk volk kan een sterke weermacht vormen. Op dit punt kan en moet nog veel meer worden gedaan. Het „hart des lands" moet verdedigd, iaar aan de grens zijn maatregelen noodig om de mobilisatie en concentratie van ons .eger mogelijk te maken. Het luchtgevaar is een groot gevaar, maar men overdrijve het niet. Bommenwerpers vinden in snelle jachtvliegtuigen sterke tegenstanoers. Ook de afweermiddelen op de grond zijn van groote beteekenis. Strijden we met anderen, dan is ook de luchtmacht onzer medestrijders onmiddellijk paraat We moeten geen angstpsychose wekken, maar bij erkenning van gevaren ons volk sterk maken om pal te staan voor vrij leid en onafhankelijkheid als roeping van ■odswege. Ook ons groot overzeesch bezit noopt tot belangrijke offers. Dat is zedelijke plicht Erkend is de achterstand en de hand is aan den ploeg geslagen om dien in te halen. En we leven in deze dingen in dezen tijd snel. Ten aanzien van het rapport-Kan heeft de Regeering nog geen definitieve beslissing genomen. Maar wat onvermijdelijk noodig is, daarover heeft ze zich wel verklaard. Alle kruisers vervangen door vliegtuigen ware funest. We zullen een harmonische vloot niet kunnen ontberen. De aanvulling en vervanging tot 1940 zijn door de Regeering bepaald. In vijf en een halve maand kan met de eischen van den tegenwoordigen tijd geen goed soldaat worden gevormd. Industrieele oorlogsvoorbereiding is van groote noodzaak en beteekenis. Wat we voor onze defensie doen is in het belang van de hoogste goederen van ons volk. Dat is nationaal productief werk. Indië vergeet wel eens een beetje, dat de Regeering niet bij haar eersten stap zal blij ven staan. Schattingen omtrent hetgeen voor onze defensie uiteindelijk noodig zal zijn, zijn moeilijk te maken. Maar voor dit hooge doel zijn we niet aan het eind van onze kracht Nederland geeft voor zijn verdediging ver reweg het minste uit Onze luchtvloot is niet zonder beteekenis maar moet behoorlijke versterking onder gaan De tuchtverhoudingen in ons leger zijn verbeterd. Maar er kan nog meer verbeteren. Dp actie van „Kerk en Vrede" is een go- vaar. De vrijstelling van predikanten moet niet worden gehandhaafd. Een sterke weermacht werkt inderdaad preventief. Spoed noodzaakt om verschillende bestel lingen in het buitenland te doen. Maar dat zal veranderen en verbeteren. Onze in dustrie is in staat het werk te doen, zeker voor de zeevliegtuigen. Regaeringsgetrouwe organisaties over één kam scheren met andere, is onbevredigend. Dit punt zal nog eens moeten worden beke ken. Zelfstandigheidspolitiek van België kan onze positie versterken. Maatregelen in onze defensie, die ons christelijk volksdeel te na komen in zijn overtuiging (bezichtiging „De Ruyter" op Zondag b.v.) moeten worden nagelaten. Met vertrouwen op God zullen we voor onze defensie offers moeten brengen ei middelen, die ons daardoor ter beschikking kunnen komen, zullen we ook behooren te gebruiken. De Voorzitter heeft daarna den heer v. Dijk dank gebracht voor de behandeling van zijn onderwerp en de beantwoording der vele vragen. De heer Schouten gaf vervolgens e»n Inleiding op de bespreking omtrent het politieke beleid in algemeene zin Hij behandelde achtereenvolgens de punt ten, die in verband daarmee in het schema waren genoemd. In de middagbijeenkomst kwam dit punt in bespreking. Het aantal debaters bleek weer vrij talrijk. Gevraagd werd hoe we staan tegenover saamwerking met liberalen en vrijz.-dem. in de toekomst, als die met de soc.-dem. uitge sloten wordt geacht. Een andere vrager wenschte iets naders te weten over de aanvankelijk voorgestelde bezuiniging op het Chr. onderwijs, die niet te aanvaarden was. Voorts werd de houding Tijdens de slot-rede van minister-president Colijn. Aan de bestuurstafel v.l.n.r. de heeren den Ouden, Duymaer van Twist, Dr. Colijn. Schouten, van Dijk en Smeenk. van minister Slingenberg ten opzichte van de Zondagsrust aan critiek onderworpen. Moeten N. Malthusiaansche Bond en Communisten in vrijheid hun verderfolijko propaganda kunnen blijven voeren? zoo luidde een volgende vraag. De aaDdacht werd gevestigd op de actie van hen, die streven naar eenheid tusschen anti-rev. en Chr. Hist. Wij hebben nimmer die eenheid tegengestaan en zijn er steeds voorstanders van geweest Is zoo'n speciale actie wel nuttig? Gewaarschuwd werd tegen verzakelijking in onze actie; het beginsel moet voorop blij ven. Maar waarom zwijgt het verkfezings- manifest van de christelijke school, de school met den Bijbel? Dank werd gebracht aan de Kamer-fractie voor hot moedig pleit voor de vrijheid der Chr. school bii de behandeling van de be kende paragraaf 12. met name door Mr. Terpstra gevoerd. Ligt, zoo informeerde een volgende spr. in de samenwerking met liberalen de oude an tithese? Moeten wij afzijdig blijven van „Voor een heid en democratie"? Moeten we ook iels doen tegen de persoon lijke aanvallen op onze leiders? Het is soms moeilijk onze tegenstanders niet kras te lijf te gaan. Jezus sprak zijn tegenstanders toch ook scherp toe. De noodzakelijkheid werd betoogd het ver kiezingsmanifest in eenvoudige taal tot ons volk te brengen. Trachten we niet te veel ons op de oude basis te handhaven en wordt niet te weinig met veranderde omstandigheden gerekend? Ten aanzien van het parlementaire stelsel zijn b.v. toch allerlei correcties mogelijk. Het christendom kan voor personen van allerlei richting het vereenieingspunt worden in den strijd tegen den totalitairen staat Moeten we tegenover de N.S.B. meer af wijzend staan dan tegenover de S.D.A.P.? Loepen we, bij de tegenwoordige politiek" situatie, niet gevaar, dat we met ons voort gezet onderwijs achteraan komen? De neu trale scholen ontwikkelen zich, maar aan onze Chr. scholen worden mogelijkheden onthouden. Herinnert het optreden van andere par tijen ons niet aan onopgeloste vraagstukken, waarvoor de tijd rijp: om ze tot ontwikke ling te brengen? Moet op den ouden grond slag de reformatorische arbeid naar eigen trant niet worden voortgezet? Daarmee zul len we de jongeren blijvend aan ons ver binden. Geïnformeerd werd of het woord „chris telijk" voor huwelijks- en gezinsleven in punt 3 van het verkiezingsmanifest speciale beteekenis heeft. Moet het repressieve systeem tegen mis bruiken ten aanzien van de openbare orde en de goede zeden niet worden verbeterd? Op zedelijk en ander gebied geschiedt aller lei. dat eigenlijk niet te dulden i9 en de overheid moet maar afwachten hoe de rech terlijke macht de bestaande bepalingen han teert. Moet een deel van de controleerende macht der rechterlijke macht niet worden overgebracht naar het staatsbestuur? In dit verband worden genoemd vereeni- gingen, drukpersvrijheid en staatkundige vereeni gingen. De indruk werd weergegeven, dat de anti rev. ministers meer waken tegen verscher ping der principieele tegenstellingen dan andere ministers. Moet dat zoo doorgaan? Moeten we maar steeds met de handen in den schoot blijven zitten b.v. ten aanzien van de ergerlijke dingen op het gohied van echtscheiding en Nieuw-Malthusianisme? Onderstreept werd, dat de anti-rev. poli tiek niet moet worden vereenzelvigd met de Regeeringspolitiek. Met de oude Zondagswet kunnen we prac- tisch weinig hereiken voor verbetering der Zondagsrust. Moet dat niet veranderen? Moet niet met kracht worden gewezen op de dubbelhartigheid der soc.-dem.? Hier werken ze mee aan een huwelijkscadeau voor de Prinses, elders strijden ze in één volksfront met de meest extreme revolutK Zal de wenschelijkheid van herstel der rcchtsche samenwerking niet met beleid moeten worden verdedigd in onze actie? Hoe te denken over het leidersbeginsel? Moeten we niet offensief optreden in den strijd voor de beginselen? Bestaat er een recht op expansie voor een bepaalde buitenlandsche mogendheid? Hiermede hebben we de voornaamst* vra gen weergegeven. Antwoord van den heer Schouten De heer Schouten heeft vervolgens de hoofdpunten van het debat beantwoord. Met betrekking tot buitenlandsche expansie hebben wij onze zedelijke roeping ten aan zien van Indië ie betrachten en te zorgen, dat een deel er '-on niet komt bv. onder de hegemonie van Japan. Onze open-deur-poli- tiek stelt alLe volken in staat om te declen in de ontwikkelings-mogelijkheden, welke het economisch leven biedt. Propaganda Lect uurversprei ding en -voorziening zal geschieden naar de omstandigheden vorde ren. Naar meer eenheid wordt gestreefd, ook in het belang van de kosten. „Nederland Waakzaam" wordt voor dit doel dienstbaar gemaakt: het zal staan onder eindredactie van den heer Srneenk. De bedoeling is er een blijvend propagandablad van te maken. Huisbezoek blijft van de allergrootste be teekenis. De huisbezoeker moet echter be slagen ten ijs komen; aan een handleiding zal aandacht worden besteed. Met 1 Jan. moet dc voorbereiding ten ein de zijn. Dan komt het huisbezoek en het be roep op heel ons volk. Een schets van de achterliggende parle mentaire periode komt Beknopte vtugschriftjes over verschillen de onderwerpen zullen ook verschijnen. Eenheid A.R. en C.H. Ter sprake is gebracht de actie van het comité voor toenadering tusschen A.R. en C.H. met als einddoel samensmelting van A.R. en CH. partij. Aan de initiatiefnemers heeft spr. gezegd, dat hij dit initiatief be treurde en zeer zeker ook het uitgeven van een apart blad er voor. Geen anti-rev. Ka merlid heeft zich voor deze actie, die heei goed bedoeld is, uitgesproken. De beoogde toenadering wordt op de beste wijze gediend, als de voorstanders ervan zich geven voor de principieele propaganda voor het anti-rev. beginsel. Dat is steeds het beste raiddel geweest om allen te ver eenigen, die hebben ingestemd met Groens grondgedachten, zoowel in het heden als in het verleden. Een fantastische leuze „Eenheid door democratie" is een leuze, die geen anti-rev. bekoren kan. Zij is pure fantasie; ieder houdt er zoo zijn eigen op Tijdens de discussie. Aan de bestuurstafel v.l.n.r. de heeren Duymaer van Twist, minister De Wilde, Schouten, van Dijk, Smeenk en Mr. Bijleveld. vatting van democratie op na. De leuze kan nooit anti-rev. worden geïnterpreteerd. Eenheid door waarachtige vrijheid is mogelijk, maar met „eenheid door democra tie" kunnen anti-rev., noch het gros der Chr. Hist, overweg. Niet boos worden Met persoonlijke bestrijding en allerlei futiliteiten, behoeft men niet veel meeite te hebben. Zij, die daarmee optreden, zijn in den regel weinig op de hoogte. Maar men geve hun een behoorlijk en waardig ant woord. Dat geeft ten slotte voordeel. Wij moeten ons niet aanmatigen te doen wat Jezus deed: Hij is de Kenner der harten en van d e waarheid Wij zijn daartoe on machtig. Bij alles moeten we steeds weer naar de hoofdzaak terug, naaj: het centrum van den strijd. Het kabinet van 1933 Het optreden van het kabinet-Colijn in 1933 in den toen gekozen vorm, kon er toe leidon, dat bij den te verrichten dringend arbeid het meeste resultaat kon worden bereikt. Concentratie bijz. onderwijs De moeilijkheid van de concentratie van het bijzonder onderwijs zijn we te boven. We konden op dat punt niet toege ven, onder geen conditie. De grondslagen van de onderwijspacificatie moesten wor den gehandhaafd, wat het ook kosten mocht. Wij werken aan niets mee, tenzij het in overeenstemming is met de grondbe ginselen der pacificatie en de vrijheid van het bijzonder onderwijs ongerept blijft. Mr. Terpstra heeft groot en goed werk gedaan bij de behandeling van het concen tratie-vraagstuk. Ook bij de behandeling van het Pachtvraagstuk heeft hij belang rijke resultaten in de goede richting ver kregen als vrucht van voortdurend overleg met hen, die daarvoor waren aangewezen. Dat hel manifest over het onderwijs zwijgt is omdat op dit gebied in do naaste toe komst niet zoo heel veel zal kunnen worden gedaan. Voor de a.s. verkiezingen zal boven dien de bestaande controvers zijn geliqui deerd. Van den eerbied voor vrijheid van Gods dienst en geweten wordt wèl gesproken. Daarin is de onderwijsvrijheid geïncorpo reerd. Dictatuur „Leidersbeginsel" is gelijk aan dictatuur. Daarvan zijn we rasechte principieele tegen standers en daarom is voor ons het leiders beginsel principieel veroordeeld. Samenwerking De samenwerking in één kabinet met niet rechtsche ministers heelt stellig schaduw zijden. Principieel bestrijden we de grondbe ginselen van liberalen, vrijz.-dem. en soc. dem. Geen van hen erkent het gezag Gods als fundatie voor het staatsleven. Daarom bestrijden we hen. Maar onderling is er tusschen die drie ook weer verschil. Werken bij hen practische correctieve in vloeden, dan ontstaat de mogelijkheid, dat met hen iets te bereiken is bij het verzet tegen de ontwikkeling van een revolutio naire democratie of een revolutionaire dic tatuur. We moeten de soc.-dem. niet opstuwen in de richting van het revolutionaire grond principe. Velen zijn bij hen ontevreden met het verleden. De tactiek dient er wel een: om het gevaarlijke van hun streven te ver bergen, maar er werkt ook een twijfel aan eigen overtuiging. De oude grondslagen zijn voor hen weggevallen. Werkt dat proces door, dan kan daaruit voortvloeien verhel dering omtrent eigen standpunt. Voor ons zijn ze, zooals ze zijn. niet te aanvaarden als medegrondslag voor de vorming van een parlementair kabinet. Wat in de toekomst gebeuren kan in de wereld heeft God voor ons verborgen. Zou door dwaling onder een deel van ons volk de grondslag voor gezag en vrijheid gevaar loopen en voor destructie der parle mentaire verhoudingen moeten worden ge vreesd, dan wc-et niemand wat worden kan en waar steun mogelijk zou kunnen worden ?eboden. Men bekijkc niet te simplistisch iet politieke leven en de politieke ont wikkeling. Zou de soc.-democratie tot haar oude paden terugkeeren, dan zal er nooit eenig aanknoopingspunt zijn voor samenwer king tusschen antirev. en sociaal-demo craten. Het ligt om allerlei redenen niet op onze weg om over de chr. hisL te spreken. Ge hoopt wordt op krachtige en sterke samen werking tusschen anti-rev. en chr. hist. Als het kan moet de samenwerking tus schen de drie rechtsche partijen worden hersteld op soliede principieele basis. Als we echter de propaganda gaan voe ren, doen we het voor ons eigen, oude anti rev. beginsel. Daarmee dienen v.'e het best hetgeen we beoogen. Bij dat alles onderwerpen we ons echter in gehoorzaamheid aan Gods voorzienig heid. ook al gaat het niet zooals we gaarne zouden wenschen. Heden en verleden Het aspect van het leven is veranderd, maar we moeten het heden niet los rukken van 't verleden. Met de oor logsjaren is geen nieuwe historische periode aangebroken; slechts hebben we gezien een snellere ontwikkeling van de principes, die voor dien tijd reeds werkten, maar geen enkel, vraagstuk oplosten. Het antirev, beginsel brengt de solu tie; het revolutionair beginsel brengt nooit een solutie, maar wel reactie. Dat is antirev. levensvisie, die bevestigd wordt door de historie van alle tijden. Een antirev.. trouw aan zijn God en aan zijn beginsel, voelt steeds de dingen zuiver en op dezelfde wijze aan. Alleen ontstaat later wel eens wat meer bezadigdheid. Geen formeele systematiek Van de onopgeloste vraagstukken komen we nooit al. En met een formeele systema tiek lossen we ook geen vraagstukken op. We hebben formuleeringen noodig, die aanknoopen aan de werkelijkheid en het leven bouwen en steunen en dienen. Het beginsel moet worden ontwikkeld in gehoorzaamheid aan de H. Schrift, opdat zoo de richtsnoeren worden gevonden voor de practische ontwikkeling van het leven. Vrijheid in geestelijke zaken De vrijheid ten slotte is een moeilijk onderwerp. In het geestelijke zij cr vrij heid; dat moet ons uitgangspunt blijven. Wie hem niet toekomerfde bevoegdheid tot zich trekt, stelt vleesch tot zijn arm en komt tot een uitkomst, die erger is dan het kwaad, dat hij bestrijden wil. We moeten ook geduld hebben om de ont wikkeling der geschiedenis af te wachten, En zou de nood ons eens een andere hou ding opleggen, dan moeten we daar nooit over Juichen. Dictatoriaal optreoen heeft nooit het leven van een volk gediend. Door wereldlijke macht in geestelijke zaken wordt de kerk in haar ontwikkeling ge schaad, de geschiedenis bewijst dat Dat is het hoofdpunt We hebben ons ook te hoeden voor over gevoeligheid Toen in 1903 de spaanders er af vlogen en menigmaal krasse termen werden ge bruikt, is ons volk sterker geworden in het weerstaan der revolutie. Een krachtige handhaving van het gezag is de beste waarborg om allerlei, dat we veroordeelen, terug te dringen. De revolutionairen moeten tegenwoordig op hun woorden passen en ze doen het. Ze staan onder de tucht van het gezag. Let eens op het verschil met een paar jaar ge leden! Overbrengen van controleerende macht bij de Regeering begeert spr. niet Hij voelt er het meest voor om langs den weg der re pressie het onbehoorlijke in te toornen en excessen te beteugelen. Valsch dilemma Het dilemma, dat wel eens gesteld wordt: nationaalnsocialisme of communisme vormt een gevaarlijke en volkomen valsche tegen stelling. Zij wordt gebruikt om de Christe- tenen in de klem te krijgen. We moeten ons daarin nooit laten vangen, willen we onzen invloed op het leven niet verliezen. Te werken en tc bidden hebben we i streven naar eenheid en samenwerking op den grondslag onzer beginselen. Spr. wekte ten slotte op om het gehoorde uit te dragen onder ons volk. Werkende zoo lang het dag is, moge worden aanschouwd, aat allen ten volle zich geven in de strijd voor Hem, door Wien we zijn. Ons oog zij geopend voor het vreemde vuur op onze altaren. Het blijve er geweerd. Trouw aan God en aan onze taak, gaan we voorwaarts tot het einde en stellen daar bij al ons vertrouwen op onzen Vader in de hemelen. Met groote aandacht was deze magistrale, aiep-ernstige en bezielende rede van den aon ZONDAG 8 NOVEMBER BLOEMEND AAL 245,9 M. Uitzending van kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds R. Oosterhoff van Hoofd dorp (in ruilbeurt met Ds Brussaard). 10.00 v.m. Tekst Spreuken 117 en 8 „Tweeërlei levenseinde". 5.00 nm. Tekst Joh. 17 24 „De laatste wilsbeschikking van onzen Heiland over de Zijnen." MAANDAG 9 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Ultzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.90 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds R. Bartlema, Ned. Herv. pred. te Zeist. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gr.pl. 12.3P Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 3.003.40 Voor tuinliefheb- bers. 4.00 Bijbellezing door Dr A. D. R. Polman, Geref. predikant te Bolsward. 5.00 De Gooilanders. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV- Orkest, m.m.v. zangsoliste. 9.00 „De reizen van Mozes", causerie door Prof. Dr. Joh. de Groot te Utrecht. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP.). 10.30—11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM n 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gi-am.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor dracht. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg voor dracht. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gram.pL 12.15 De Flierefluiters mmv zangsolist. I.001.45 Melody Circle. 2.00 Paedago- gisch/: causerie. 2.15 Voordracht. 2.30 Zang en piano. 3.05 Gram.pL en causerie over waardeering van schoonheid in de muziek. 3.30 Gram.pl. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Or kest en gram.pl. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 „Doe het veilig", causerie. 7.30 „De Roodborstjes". 8.00 Berichten. 8.03 Be richten ANP. 8.10 Gram.pl. 8.35 Voor dracht. 9.00 Groot orkest m.m.v. zang solist. 9.55 Berichten ANP. 10.20 De Ram- DROITWICH 1500 M. 11.00 OrgelspeL 1.35— 2.00 Orgelconcert. 4.20 Viool en piano. 5.35 Octet m.m.v. zangsoliste. 7.00 BBC- strijkorkest. 7.45 Geraldo en zijn orkest. 8.50 Sopraan en piano. 9.40 Rede Stanley Baldwin. 10.10 OrgelspeL 10.50 Viool en piano. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest. 4.20 Omroeporkest. 5.50 Kamerorkest. 8.20 Zang. 9.05 Blaastrio, zang en voordracht. II.20—12.35 Ibos-orkest. KEULEN 456 M. 5.50 Omroeporkest. 9.20 Cantate-uitzending. 5.20 Marschenconcert. 7.20 Symphonie-orkest. 8.20 Omroepor kest. 9.3511.20 Omroeporkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 5.20 Omroeporkest. 8.20 Nat. Or kest. 484 M.: 1.30 Klein-orkest. 5.20 Klein- orkest. 6.35 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Zie Keulen. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Concert m.m.v. solisten. Zuivere toonweergave met WALDORP RADIO N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG wd. voorzitter van het Centraal Comité aan gehoord. Het einde was gekomen. Staande weerklonk nu de gezamenlijke zang van Psalm 89 7: Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort Oud-Minister Van D ij k nam daarna nog een oogenblik het woord om een woord van dank te spreken voor wat de heer Schouten in zijn leiding en spreken voor de -conferentiebe zoekers geweest is. Geestelijk versterkt, zoo zeide hij, gaan we van hier. We hebben genoten van de gaven die God u gegeven heeft als leider, uw be zielend en onderwijzend woord heeft ons ba krachtigd, door den warmen gloed der be ginselen, die er van uitging. De kracht, die wij noodig hebben voor den komenden strijd, hebben we af te bid den van God Almachtig. Maar we danken Hem toch ook voor wat Hij ons in onzen voorzitter heeft willen schenken. Zijn groo te wijsheid, verstand en inzicht maken hem tot een leider, die in staat is ons op te roepen tot den strijd. God schenke hem kracht en sterkte om blijvend ons voor te gaan op de wijze zoo- plauT)ndAafr ^Krachtig en hartelijk ap- Nadat Minister de Wilde was voor gegaan in dankgebed, werd de conferentie met haar gewijd en bezielend slot gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9