waar WERK ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hierden, A. H. J. G. van Voorthuizen te Wezep (G.). Bedankt: Voor Oldenbroek, D. Th. Keek te Staphorst. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Amsterdam-West, J. B. v. d. Sijs te Steenwij k. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Terneuzen, M. Heikoop te Utrecht. HULPPREDIKER Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Kootwijkerbroek is benoemd, met ingang van 1 Dec. a,s., candidaat L. ger, van 's-Gravennage, die de benoeming heeft aangenomen. Dr H. KRAEMER De bekende Zendmgsman dr. H. Kraemer hoopt zich begin 1937 darie maanden Amerika te begeven in dienst van de op dracht, hem verstrekt door den Internationa len Zendingsraad om een boek ov dingsproblemen van onzen tijd te schrijven. Het voornemen is om September 1937 Indië terug te keeren. Ds. J. VAN DER WOUDE Ds. J. van der Woude, voorheen Geref. pre dikant in H.V. te Hilversum, die een benoe ming als predikant bij de Protestantsche kerk in Indië aannam, is tot predikant te Koe- taradja en omgeving benoemd. DE PAUS ONGESTELD Tweeërlei bericht over den Paus doet ver moeden, dat zijn gezondheidstoestand, gelet op den hoogen leeftijd van 79 jaar, te schen laat. Was er gisteren een mededeeling via de Daily Tel., dat de Paus moeilijk loopt uit oorzaak van gezwollen beerten, vandaag heeft de Evening Stand, het bericht, dat de Paus een kleine operatie heeft ondergaan, terwijl bloedzuigers achter elk oor waren gezet, om den te hoogen bloeddruk hoofd te verminderen. Overigens wordt ge sproken van een goede gezondheid, maar blOkens het bovenstaande is de toestand toch niet geheel geruststellend te noemen. GIFTEN EN LEGATEN Ten behoeve van haar emeri taats fonds ont ving de Geref. Kerk van Amsterdam ten geschenke vier obligaties van f 1000 onder letters J. J. William Booth. Een strijder Gods Door Dr. J. H. Gunning J.Hzn. H. J. Spruyt's Uitgevers-Mij. N.V. te Amsterdam. Van 'den nu 76-jarigen Pniël-redacteur kan men zeggen, dat hij werkt zoolang het dag is. Kwam nog niet lang geleden zijn biografie van Kardinaal Newman van de pers, thans ligt alweer een lijvig boekdeel van den grijzen auteur voor ons, 'n levens schets van William Booth, den stichter van het Leger des Heils. Wie de „ligging" van Dr. Gunning en zijn zegswijze kent, zal be grijpen, hoe 'hij zich in deze biografie uit leeft. Dat moge de kleine schaduwzijde heb ben van minder geordende stof, het heeft de groote lichtzijde vah levende, om niet te zeg gen sprankelende lectuur. Niet zelden slaat de schrijver door, interrumpeert, hij den gang van het géschrevene, baant zij-n van liefde voor den Heiland gloeiend hart zich een uitweg in peroraties. Maar dat alles ver. meerdert slechts de lezensvvaardigheid van dit boek. Voor het Leger des Heils in ons land zal de verschijning van Booth's biografie een bemoediging zijn; zij is tevens hier en daar ook leerzaam voor de jongeren in het Le ger en aan de Kweekschool opgedragen. Na een oriënteering over het Engeland van den tijd, waarin Booth zijn evolutie van predikant tot generaal doorleefde, geeft Dr Gunning een schets van het milieu, waarin William Booth is opgegroeid; dan de his torie van de wording en ontwikkeling van het Leger, van de hoofdfiguren onder Booth, van zijn gade en zijn zoon en opvolger Bram well, van zijn levenseinde, en in een tweede gedeelte een samenvatting en be oordeeling van den -wereld wij den arbeid, door Generaal Booth ontworpen, gestuwd er georganiseerd. Twee factoren maken deze uitgebreide beschouwingen duurzaam boeiend: le. dat Dr. Gunning beschikte over talrijke, dusver onbekende gegetvens, en 2e. dat hij zijn held en ook andere leiden de figuren ia den Legerarbeid meermalen onbnort heeft. Wij hopen zot, dat dit met fraaie por tretten verluchte boek niet alleen veel le zers vlade, maar vooral, dat het i: harten achting en waardeering wekke voor een schepping, die, onder het licht dei eeuwigheid gezien, veel meer beteeke- ms heeft dan door den kerkelijken maat staf veeJall toegekend wordt. Want all wait gedaan werd uit liefde, tot Jezus houdt z'n waarde in Gods oog. IEL I5I8T-UTRECHT (Adv.) VOOR EN ACHTER DE SCHOOLDEUREN „Het reddende plan" Ds P. Prins, de bekende schrijver van trac- taten, begint deze nieuwe kerstboodschap zeer pakkend, n.l. met het plan der S.D.A.P. en wijst dan op het goddelijke plan, dat in den Kerstnacht aan 't licht trad. Opvallende uitvoering in 2 kleuren-druk. Prijs bijzonder laag, slechts 2,50 per 1000 ex. Vraag proefex. aan de N.V. W. D. MEINEMA, Delft. ONDERWIJS EN OPVOEDING Dr C. L. VAN DOORN Dr C. L. van Doorn en gezin zijn per Ta- panoeli naar het moederland vertrokken. Dit is tevens het einde van het belangrijke jeugd werk, dat dr. Van Doorn deed. Kwam dr. Van Doorn oorspronkelijk als gouvernements ambtenaar naar Indië, na eenige jaren ver zocht hij ontslag uit 's lands dienst om zich geheel aan het Christelijk jeugdwerk te wijden, met name aan het werk onder de studenten te Batavia. Hier werden dr. Van Doorn en zijn echtgenoote weldra het mid delpunt van een zeer levendige actie, waaruit in 1932 de Christen-Studenten-Vereeniging op Java met dr. Van Doorn als secretaris ontstond. Deze had reeds toen terstond de groote conferentie van de Wereldfederatie te Tjiteureup bii Buitenzorg te organiseeren en deed dit met groot succes. Bovendien deed dit het werk vanuit Java zich over geheel Oost- ïndië uitbreiden. De Van Doorns zochten de kracht van hun belangrijk werk in het vor men van toekomstige inheemsche leiders der Jeugd en legden zoo de basis voor de toe komst, welke het werk in Indië noodzakelijk inoet hebben. Dc herfstvacantie is voorbij en nu gaat hot „in één ruk" door tot dc Kerstvacantie. Het huiswerk maar wie zou daarover nog durven schrijven als hij niet wat pret tigs te vertellen had. Nu, wij hebt/en zooiets, zij het dan uit het buitenland (dat den ge middelden Nederlander nogal na aan het hart ligt). In Engeland toch zal men, nog wel op advies van honderden inspecteurs bij bet onderwijs, overgaan tot het instel len vanhet huiswerklooze weekend. Applaus bij de scholieren, mis schien ook wel bij de onderwijzers, om van de ouders maar te zwijgen. Al zou deze Engelschc import in ons land geen omvangrijke verlichting aanbrengen het huiswerk voor den Maandag is meestal niet overweldigend het denkbeeld van een totale verwijdering van het huiswerk uit den Zaterdag heeft wel iets aanlokke lijks. Het zal echter nog moeten blijken of (departementaal gezegd) de belangen van den dienst zich niet verzetten tegen dit novum. In elk geval is het de ernstige over- eging wel waard. Aannemende, dat het huiswerklooze weekend in Engeland een vrucht is van het medelijden met de blokkende jeugd, mag ook het onderwijzend personeel er een verlichting van taak in zien. Die taak is al menigmaal het object van goedbedoeld, doch niet altijd goedgewogen oordeel ge weest; men denke maar even aan het be roemde aantal dagen, dat een onderwijzer per jaar „werkt". Slecht gewogen is dit oor deel, als men bijv. in het verslag-1935 van den Pensioenraad leest, dat van de in dat jaar 1683 ongeschikt verklaarden 417 of 24.8 pCt. onderwijzend personeel was. Of om het nog wat scherper te belichten: in 1935 zijn 124 personen ongeschikt verklaard (geheel of gedeeltelijk) wegens zenuwziek ten, te weten 55 onderwijzers en 69 onder wijzeressen. De zenuwzieken vormen trou wens het hoogste cijfer in de oorzaken der ongeschiktverklaringen. Wij zullen ons niet verdiepen in de oor zaken van die oorzaken, maar dat het na- van huiswerk erbij behoort, staat bui ten twijfel. Ook daarom zou een kleine weekend-pauze z'n nut kunnen hebben. Intusschen gaat de uitbreiding van het lesrooster der lagere school maar vroolijk oort. Via radio en schaken zijn we nu ge vorderd tottelefoneeren. Te Arnhem is de zaak al in gang gezet door den hoofd inspecteur L.O. in samenwerking met den hoofdingenieur van het telefoondistrict Er zijn reeds 11 scholen met een telefoonaan sluiting: 6 in Arnhem, 3 in Westervoort, 2 ijn Lunterën. En nog ig het einde niet. Want te Amster dam is men begonnen met het geven van... lióhtlefesen aan leerlingen der hoogste klas sen van lagere en U.L.O.-scholen. Dat ge schiedde in de demonstratiezalen van Phi lips en de jongelui kregen een uitvoerige behandeling van het menschelijk oog, proe ven van den invloed van het licht op de kleuren en van de gebreken der kunstmati ge verlichting van gebouwen. Vooral dat laatste schijnt ons een nuttige zaak; waar moet het heen met onze jeugd, als zij die gebreken niet spoedig onder de knie krijgt... Tenslotte een hoopgevend woord over de wachtgelders. Volgens den afgetreden direc teur eener Rijkskweekschool zijn zij op 't oogenhlil: „vrijwel opgebruikt". Er zijn thans 95?^ zeker al in vasten dienst. Zelfs is het al zoover (d.w.z. volgens dien directeur) dat men voor tijdelijke betrekkingen geen wachtgelders kan krijgen. Het is reeds meer malen voorgekomen .dat het wachtgelders bureau bij een aanvrage moest antwoorden dat men geen wachtgelder meer had. die geschikt was en dat maar een jonge kracht >ost worden aangesteld. Over deze zonnige mededeelingen (uit ..Onze Vacatures) valt een breede schaduw, als wij lezen hoe het slaat met het onder wijzerscorps in zijn geheeL In totaal zijn er 30.000 leerkrachten werkzaam en de nor male. „slijtagebedraagt 2000 per jaar. Maar in de jaren 1931—1936 zijn er ver bo ven de 2000 geslaagd voor het onderwijzers examen, in die zes jaren totaal ruim 16000. Volgens Bartjes is dus duidelijk te voorzien, dat de markt voorloop:g nog overvoerd zal zijn, want er zijn ook nog eenige jongelui „en marche" naar het examen. De verplich te pensioneering der 60-jarigen beteekent in dit verband een zeer geringe verlichting van het probleem. Na het schrijven dit overzicht hoorden wij, dat aan het C* H i 1 v sum het huisw i reeds eenigen tijd is ingt gioote voldoe ning van ouders en leerlingen. VOORTGEZETTE STUDIE IN ZUID-AFRIKA Het Studiefonds voor Zuid-Afrikaansche Studenten maakt het volgende bekend: Studenten in de Letteren en Wijsbegeerte, de Medicijnen, de Rechtsgeleerdheid, de Vee artsenijkunde en de Wis- en Natuurkunde, die aan een onzer Universiteiten hun candi- daatsgraad zonder moeilijkheden hebben behaald op den gewonen tijd of aan de Tech nische Hoogeschool te Delft hun propaedeu- tisch examen hebben afgelegd, kunnen, v neer zij Nederlanders zijn van geboorte, den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt en begeerig zijn hun studiën voort te zetten aan een der Zuid-Afrikaansche Universitei ten: Johannesburg, Pretoria en Stellenbosch, nadere inlichtingen be treffende de mogelijkheden en de vooruit zichten daarvan verkrijgen bij het Studie fonds voor Zuid-Afrikaansche Studenten. Zij worden verzocht zich vóór 15 Novem ber a.s. met een uitvoerig schrijven over hun omstandigheden, hun levensloop, hun studie plan enz. met bijvoeging van afschriften der door hun verkregen diploma's, te wenden tot Prof. Dr. J. W. Pont, Secretaris van het Studiefons vu., Heuvellaan 16, Bussum. HOOGTECUFER Voor de vacature van hoofd der Hervorm de school aan den Ouden Zwolscheweg te Apeldoorn hebben zich totaal bijna 200 sollicitanten aangemeld. Examens Lelden. Bevorderd tot doctor i Natuurkunde, op proefschrift, g svelopment, growth aji< nldea Meenaa (L)2". dt 3. J. Broek- Wijsbegeerte, verborum in heor J. W. Godgeleerdheid, iLajilc psalm quotations i Ds A. Vis. geb. te J. W. Broekhuyaen: artsex. le ged., a. J. v. Tlggclen. E. Janssen, Llem Ding. J. E. Wlllems. J. M. C. Nuyt; artsex.. De knoeierijen te Ouderkerk a.d. IJssel Men meldt .ons uit Ouderkerk aa den IJssel: Vrijwel onmiddellijk nadat het college v< Burg. en Weth. alhier had besloten tot a trekking dier aan den heer B. S. verleende vergunning tot het exploiteeren en inrichten van een worstfabriek en rookerij aan den Lageweg, met ingang van 28 October j stelden de worstfabrikamten zich in verbin ding met een advocatenkantoor te Utrecht. Dit kantoor heef. bij de Kroon op wette lijke gronden geëischt, de ongeldig verklaring van het besluit van B. en W. Als ge daarvan heeft de Kroon beslist, dat het noemde besluit vam B. en W. pas van kracht kan zijn als het vonnis tegen de geverbali seerde worstfabrikanten door de Rechtbank is uitgesproken. Naar ons gebleken is maken de worstfa brikanten van deze gelegenheid gebruik, om nog zooveel mogelijk worst te fabrioeeren te verduurzamen, voordat een rechterlijke uitspraak hen den pas afsnijdt. Door beL~v>iuampen vergiftigd Doodelijk ongeval bij de hoogovens te IJmuiden Gistermorgen ongeveer half twaalf is d< 36-jarige benzoldistillateur W. C. B. uit Vel- sen-Noord in de bijproductenfabriek dtei hoogovens te IJmuiden door benzoldam- pen bedwelmd geraakt. De verbandmeester en de reddingsbrigade verleenden de eerste hulp, terwijl ook dr. Buller spoedig aanwezig was. Door kunstmatige ademhaling werd ge poogd de levensgeesten weer od te wekken, hetgeen echter helaas niet heeft mogen ba ten. B. was gehuwd en had geen kinderen. Rechten: doet Ge>sl.: Rechten: J. Soels en mej. C. C. Noten. Geographic: doet. x.. de heer E. J. Eichhorn J. E. de Ruyter-De Wlldt mej. M. doet. Th. J. M. Snelle eren F Grinsven, D. J. Heijden. P. C. Prins: artsex.. de dames W. A. C. Essen en M. W. Tulnslng. Tandheelkunde: Xe ged. theor. ex., de heen C. J. E. v. Konijnenburg. G. E. Neumann, Deth; 2e ged. de heer W. G. Barkmei je Rtjkaen. le ged.. de K. Bosnia, te Hoogcze Gesfl.: Geneeskunde: arteex. R. v. Dam; artsex., de heeren e Twjjzel; G. B. Bublngh. geb. de heer J. C. v. Loenen ttcriam. Ned. Handelshoogeechool Handelswetensoh.: doet. ex., de heer D. DE ZUID AFRIKAANSCHE LEERSTOEL In de jaarvergadering van de stichting tot bevordering van de studie van taal, letter kunde, cultuur en geschiedenis van Zuid- Afrika, is door Prof. Besselaar verslag uitgebracht van het werk van den Zuid- Afrikaanschen leerstoel in den afgeloopen cursus. Behalve door de eigenlijke lessen heeft de leerstoel nut gedaan door het geven van inlichtingen over Zuid-Afrika, door het druk bezochte spreekuur van den hoogleeraar en door de zich geregeld uitbreidende boe kerij. Als correspondent der Zuid-Afrikaan sche Akademie voor taal, letteren en kunst knoopte de hoogleeraar vaste betrekkingen aan tusschen deze akademie en die van Ne derland, België en te München. Nieuwe cul- tureele bómden zijn geknoopt tusschen Ne derland en Zuid-Afrika, doordat de Univer siteit van Pretoria vijf en die te Johannes burg twee, zij het ook kleine beurzen r Nederlandsche studenten beschikbaar heeft gesteld. Geldelijk baart de toekomst van den leerstof' groote zorg. Het bestuur der stichting, waarvan de leerstoel gevestigd is aan de Amsterdamsche Universi teit, bestaat uit de heeren Dr W. J. Leyds, voorzitter, Prof. Dr. H. Burger, secretaris, Jules Ed. Gerzon, penningmeester, mr. W. te W i n k e 1 en prof. A. A. van Schelven: het curatorium van den leer stoel bovendien uit Prof. J. H. S c h o 11 e en prof. A. A. Verdenius. heer A. Kramer, Den Haag. ten. Utrecht Wiskunde U.O. D erweljer, Gronlng Nijmegen: L. B. Korstanje, 'fl Heer Hendriks- C. M. i ner. Rotterdam: J. C. Koster, Delft; P. A. i "Waas. Rotterdam.'1 2000 betrekkingen voor 2.20. Do tijden worden boter. Een maand heeft ongeveer 30 dagen. Gedu rende die 30 dagen worden er in de dag bladen door middel van kleine adverten- tiën 2000 betrekkingen, van hoog tot laag aangeboden. Indien U op al de dagbladen en tijdschriften geabonneerd was, zou U al die vacatures onder ogen krijgen, en op de voor U geschikte kunnen solliciteren. Maar dat zou kostbaar en tijdrovend zijn. Bovendien worden al deze vacatures, gerubriceerd ver zameld in onze dagelijks verschijnende be- trekkinpsgids. Gratis stellen wij, bij ieder maandabonnement het boek „sollicitoren", geschreven door een bekend handelsjourna- list. beschikbaar. Abonneert U een maand, a 2.20. bij Uitgeversbedrijf AGAR, te Apel doorn, 2000 betrekkingen voor 2.20. Pak dadelijk een briefkaart! (Adv.) GEMENGD NIEUWS Drie internationale zakkenrollers gearresteerd In het begin van dit jaar kreeg de Neder landsche politie uit Roosendaal kennis.dat er vijf internationale zakkenrollers op komst waren. Inderdaad is dit ook gebeurd. Tot hun operatieterrein behoorden o.m. Gro ningen, Assen en Zuid-Laren. De politie had een signalement van de heeren. Op 18 October j.L werd de veemarkt te Groningen bezocht en werden twee per sonen gerold. O.m. werd een portefeuille met geld gerold door met een scherp voor werp de jas vaneen te scheuren. Ook op de Zuid-Laarder markt waren de zakkenrol lers aanwezig, doch zij roken lont en waren spoedig verdwenen. De vorige week werden op de veemarkt te Assen eveneens twee personen gerold. Gisteren is de Groningsche recherche erin geslaagd drie mannen te arrasteeren, n.l. twee Belgen en een Italiaan. Zij waren in het bezit van Nederlandsch en Belgisch geld. Het drietal is in het hoofdbureau van politie ingesloten, totdat een bevel tot uit wijzing zal worden gegeven. RESA-VELP Praktijkexamen boekhouden? Boekhou den M.O.. Staatspraktijkdiploma. Engelse of Duitse Handelscorrespondentie, Hoofd akte? Wiskunde L.O. of M.O., Handels kennis L.O., Frans, Duits, Engels L.O.? KIES DAN RESA-VELP Wij bereiken met onze schriftelijke lessen dezelfde resultaten, als de beste monde linge leraren in Nederland. OVERTUIGT U VAN DE WAARHEID van deze reclame-zin en vraag naar ons prospectus (gratis), naar ons bekend tijd schrift dc RESA-REVUE (proefnummer gratis), naar onze brochure: De Groene Brief 1 0-30). De groene Brief 2 0-30) Resa Onthullingen ƒ0.30. Nieuwe Gids I en II. Echte Examenboeken, speciaal voor Wiskunde L. O. Prijs 2 delen 12.— Sluit U aan bij Resa-Velp Prospectus en Proefles gratis op aanvraag iüi '(Adv.) Financieel Weekoverzicht OPTIMISME HEEFT DE OVERHAND Ware hausse-stemming voor binnenlandsche industrie-waarden Roosevelt herkozen V r y d a vond: De teekenen dat de economische toe stand van ons land verbetert, nemen hand over hand toe. De conjuctuurbe» weging gaat ontegenzeggelijk in op- waartsche richting. Er zijn weer takken van nijverheid waarin op volle capaci teit gewerkt wordtl Philips marcheert vooraan, zoo werd op de jongste vergar dering van aandeelhouders verklaard en dit demonstreert wel overduidelijk welk een gunstige wending na de depreciatie is ingetreden in de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland. Dit geldt ook voor andere ondernemingen. Onze pa pierindustrie is weer behoorlijk van or ders voorzien, de werkgelegenheid in onze scheepsbouwindustrie is stijgend mede dank zij de prachtorder van de Shell en onze opgelegde schepen worden weer in de vaart gebracht. Het is natuurlijk niet juist deze opleving geheel op rekening van de depreciatie te schuiven. Reeds voor de afkondiging van het goudembargo was er in het economisch leven van ons land een merkbare verbete ring te bespeuren en de waardeverminde ring van den gulden kwam dan ook op een oogenblik, waarop het aanpassingsproces vruchten begon af te werpen. Niettemin kwam de depreciatie op het psychologisch juiste tijdstip. Eerst door het loslaten van den gouden standaard werd immers een sfeer van opti misme en vertrouwen geschapen, waardoor de vroeger genomen rationalisatie en be zuinigingsmaatregelen vol effect kunnen sorteeren. De gulden is gedaald op een tijdstip waar op het economisch wereldherstel zich scherp afteekent en een voor onze Oost zeer belang rijke grondstoffen-conjunctuur intrad. De gunstige resultaten daarvan kunnen niet uitblijven, ook al vraagt men zich af of men op de beurs niet wat al te veel de realiteit uit 't oog verliest, waardoor t.z.t. een reactie zal moeten intreden. In sommige gevallen is het koerspeil van 1929 bereikt of over schreden. Men zal af moeten wachten of in derdaad blijken zal dat de rentabiliteit van ons bedrijfsleven zoo zeer is verbeterd, al de hooggespannen verwachtingen thans wel doen denken Intusschen blijft Amerika als gangmaker optreden. Het blijft in migthy dollarland goed gaan en dit heeft natuurlijk mede een gunstige uitwerking. Niet alleen do depre ciatie, maar ook Amerika houdt ieders fan tasie gespannen! Beleggende kringen in Ne derland hebben den laatste» tijd groote pos ten Amerikaansche aandeelcn gekocht en het is begrijpelijk dat Wallstreet het kom- waar men op vaart De overweldi meerderheid waarmede Rooseve't werd gekozen, heeft het vertrouwen inplaats van geschokt nog versterkt. De opleving zal niet meer te remmen zijn, is het oordeel. Teekenen van teruggang zijn immers niet aan te wijzen. Wel gelooft men dat de her opleving haar hoogtepunt in de V.S. is ge passeerd dochdit zegt nog niets voor de toekomst. Reeds wordt voorspeld dat do aankoopen voor Kerstmis weer hoogcr zul len zijn dan eenig Jaar sedert 1929. Daarop is natuurlijk veel kans, waarom men hoopt dat de opleving straks vanzelf zal overgaan in de grootere bedrijvigheid als gevolg van de gebruikelijke voorjaarsopleving. Voor loopig dus geen zorg. Men geeft zich dan ook ongestoord over aan de gedachte, dat het de V.S. ook verder onder Roosevelt voor den wind zal gaan. Laten we het hopen, wantook het Continent en jn het bij zonder ons land kan niet anders dan daar van profiteeren. Tal van hausse factoren hebben alzoo deze week de Amsterdamsche effectenbeurs beinvloed. Do koersstijgingen zijn dan ook wederom niet tot enkele procenten beperkt gebleven Uitgesproken willig was de stem ming voor de Philipsaandeelen, de cultuur- fondsen, en Scheepvaartwaarden Belang rijke koerswinsten boekten ook de Neder landsche Scheepswerven, die mooie orders incasseerden. De beleggingsmarkt heeft de laatste dagen sterk onder invloed gestaan van de 2% Ne-i Hoogste stand te Re val 759.7. Laagste stand te Valentia 725.5. Stand vanmorgen halftwaalf 742.0. WEER VERWACHTING Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie in het Westen verplaatste zich langzaam naar het Zuidoosten en ligt thans met verscheidene kernen boven de Britsche eilanden. Het diepste minimum, met barometerstanden beneden 725 mm., ligt boven Ierland. Het gebied van lage lucht druk strekt zich nog ver naar het Westen uit en de schepen aan de Westzijde van het minimum melden nog dalende barometers. Op IJsland en in het hooge Noorden is de luchtdruk nog langzaam stijgende. Het mi nimum over de Noorsche Zee is langzaam opvullend. De gebieden van hooge lucht druk zijn ver naar het Oosten en Zuidwesten teruggeweken. In Frankrijk kwam de luchtdrukdaling tot staan. In Scandinavië stijgen de barome ters. Op de Britsche eilanden viel veel regen. In Duitschland bleef het droog, evenzoo in het Oostzeegebied. Het weer vertoont plaat selijk zeer groote verschillen en blijft snel wisselend. Voorloopig is dan ook zeer ongestadig weer te wachten met regenbuien en snelle opklaringen. THERMOMETERSTAND- Stand vanmorgen halftwaalf 9.6 C. 8 NOVEMBER Zonsopgang 7,10 uur, zonsondergang 4,17 uur Maóin op vm. 1,05 uur, onder nam. 1,50 uur 9 NOVEMBER Zonsopgang 7,12 uur, zonsondergang 4,15 uur Maan op vm. 2,14 uur, onder nam. 2,05 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 NOVEMBER Van 's avonds 4,47 uur tot 'e morgens 6,42 uur 9 NOVEMBER Van 's avonds 4,45 uur tot 's morgens 6,43 uur TABAKSBERICH1 Een wonderbaarlijke s'j AMERSFOORT. Nob nlrr sigaar in zóó korten_- Favoriet Royal ea tegenspraak mej--^ derlandsche Staatsleeningen, welke deze week is aangekondigd. Men heeft kunnen waarnemen, dat de 2% leening, die tot 98Vi was opgeloogen, sindsdien tot 94 is Ingezakt, blijkbaar op de overweging, dat de voor waarden van de nieuwe uitgifte grootcr rendement bieden. Immers de aangekondig de leening heeft een looptijd van 20 jaar terwijl jaarlijks 5van het nominaal be drag voor aflossing wordt besteed zoodat vooral de groote beleggers een goede kans van uitloting maken. Over het geheel geno men heeft trouwens de beleggingsmarkt een wat zwakkere houding vertoond. In de no teering der 3Yz en 4% Nederland is nu geen onderscheid meer omdat men bij de laatste in sterke mate met conversie rekening houdt Vrijwel algemeen verwacht men dan ook, dat de nieuwe Staatsloening een groot succes zal worden. Zij dient waarschijnlijk als een proefballon om de markt te peilen. Blijft de markt zich in dalende richting be wegen .dan zullen de beleggers zich wel met het nieuwe rentetype vertrouwd makon en verrassingen als de emissie Zuid-Holland te zien gaf zullen tenslotte wel achterwege blijven. Het is natuurlijk niet prettig dat het beleggend publiek straks een vrij ge voelige inkomstendaling te venverken krijgt Men berekent dat conversie van de huidige 4% staatsschuld een rentebesparing zal op leveren van een slordige f17 millioen. De Overheid zal zich dit voordeel niet laten ontgaan. Men wist immers dat men dit risico liep toen men obligaties kocht? Het is dan ook niet meer dan billijk dat het proces der rentedaling een natuurlijk verloop heeft. Waarbij men te bedenkpn heeft dat ook onder het regiem van den gouden standaard die rentedaling niet was uitgebleven. De depreciatie heeft het proces alleen m«i wat versneld. 4% Ned. 1934 3V2% Ned. 1911 3 Ned. 1896/19(0 2y2% N.S.W. 4y2% Indië 1931 4% Indië 1934 Deli Batavia Mij. A'dam Rubber Deli Batavia Rubber Sumatra Rubber Indragiri H.V.A. N.I.S.U. Javacultuur Arendsburg Deli M. Kon. Olie Alg. Expl. Mij Philips Gloeilampen A.K.U. Unilever Scheepv. Unie Rori Lloyd H A.I, Van Gelder Rott Droogdok Wilton-Fijenoord Ned. Scheepsbouw Mij. De Schelde Shell Tidewater Cities Service U. S Steel An. Copper Nth. Am. Rayon 23914 24514 13914 57M 35'»/u 27V, S2% ioo-S lOO»/* 257% 109% 09% 41'5 2S'/» RECHTZAKEN 1 de rechtbank te An n 47-jarl? koopman 'ervalschte obllgatlc-i els makelaar» io effecten de stukken hadden gekocht en hoofdinspecteur Joosten een en an der had medegedeeld over den loop van het onderzoek, nam de officier van Justitie z(jo requisitoir. De officier elschte een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger. Mr. W. J. Witteman. vroeg de uiterste clementie. Spr. wees er op dat tüdens de voorlooplge hechtenis zich bü verdachte een ernstige ziekte heeft geopenbaard, die ln de ge, vangenis verergert. Uitspraak over 14 dagen. De Rijkswaterstaat xal öp 24 November te Arnhem aanbesteden: le. Het maken van een nieuw wegvak in den Rijksplanweg HoevelakenZwolle in de gemeenten Elburg en Doornspijk buiten de kom van Elburg om. 2e. Het maken van een nieuw wegvak in den rijksplanweg Deventer—Gorssel—Zut- fen in de gem. Gorssel, waardoor een om legging zal worden verkregen om Gorssel. Deze werken, welka worden uitgevoerd als werkverruiming, zullen uiterlijk vijf maanden na den datum van aanvang moe ten zijn voltooid. GEBOUWEN VAN HET NOORDZEEKANAAL Op Vrijdag 11 December zal te Haarlem door den Rijkswaterstaat worden aanbe steed het onderhouden en vernieuwen van verf-, behang- en glaswerk aan de gebou wen en kunstwerken van het Noordzeeka naal gedurende 1937, 1938 en 1939 in twee perceelen en in mass?» DE WEG DIEREN—GENDRINGEN—GRENS Op Dinsdag 1 December a.s. zal door den Rijkswaterstaat te Arnhem worden aanbe steed het verleggen van een gedeelte van weg no 48a van het Rijkswegenplan 1932 (Dieren—Doesburg—Gendringen—erens) te Langerak met bijkomende werken. VRAAG EN ANTWOORD 4016 v. z. te A. Indien de vrouw sterft, naJatensohap verkregen door den Al» de man ordt haar r an en de kindoren dor 'arna overlijdt, erven de kin-deren gaat zün nalatenschap 1 familie van d„. 4016. V. tc li. Als man ©n vrouw tn gemeen nap van goederen gehuwd ztjn en eon van >ide stierf, terwijl er goe^ kinderen ztln. krijgt overledene echter bü testament zün de gemeenschap aan een derde (het ilet toe aan wie) vermaakt heeft, dan echtgenoot hier geen enkel recht op doen gelden, daar de echtgenoot geen legitieme 4017- A. d. de Inkomen en a: 'huldlgd f 35 35 even tlngjaar bü eenzelfde Inkomen dat in genoten. Of :rderjarigen R. By het door U genoem kinderen Is ln totaal ven als over het vorig belas- Inkomen. U moet wel'bc- ?el tot grondslag voor do 'lasting wordt genomen et afgeloopen kalender- werkloozcn meerderjarigen zoon rekening 1 den gehouden, kunnen wfl zonder meer niet beoordeelen. Moet dit wel. dan behoort het he- Ingbedrag ad f35.35 lager te zün. U doet beste om het geval te bespreken op het be- Ingkantoor en zoo noodig te ceclnmeoren. U moet dan wat U ons geschreven hebt aldaar Itdrukkelük mededeelen. *°18 A. B. te R. In dit geval la de werk- eetster verplicht om vervoer, en doktersreke- ing te betalen. Feitelük moet de werkgeefster pleging zal pli door afwezlghe 1 worden beslist He. veken doorbetaald worden. 3 hebben, doch hier moest der werlcgoefster door ande- uiterlük tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3