$Uraw ^riïtóctjr (üoarattl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche 1 zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5930 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 16e Jaargang Sifotrtenlitprnjtn: Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 022'/» ingezonden Mededeelingea van 1-5 regels 2.30 EJke regel meer045 Voor liet bevragen aas 'I bureau V wordt berekend ƒ0.10 DE BANIER GEHEVEN Beginselen slijten niet af In het kader van hetgeen wij schreven en voornemens zijn te schrijven over het concept-verkiezingsmanifest der Antirev. partij past ook een korte nabetrachting op de buitengewoon belangrijke en uitnemend geslaagde kaderdagen dezer partij. Tot dat welslagen werkten allerlei za kelijke en persoonlijke factoren mee en we wenschen geen enkele daarvan te onderschatten. Natuurlijk had de cursus, welke twee jaar geleden te Lunteren. be gunstigd door stralend zomerweer, ge houden werd. veel vóór op die der laatste twee jaren, maar natuurboter is nu een maal niet te vervangen": een recreatie oord in zomertijd geeft op zich zelf genot. Echter, de cursisten zullen, _nu ze een- maal hebben kennis gemaakt met de Haagsche Dierentuin als vergaderlokali teit. bij zich zelf gezegd hebben: ..aan gename kennismaking want zo°''c' accommodatie als consumptie en bediening lieten niets te wenschen over. Dat b'"k vooral bij de gezamenlijke maaltijden waarbij de serveering nog al eens wat te wenschen overlaat als groote getallen aan ^AUemaal bijzaak zullen sommigen zeg gen en zij hebben - betrekkelijk - ge lijk. Maar een gezellige stemming is toch op zulke bijeenkomsten niet zonder be- teekenis. Daarom releveeren wij het even. Van veel grooter belang en beteekenis was natuurlijk het feit. dat juist de bran- dende vraagstukken van deze tjd aan de orde kwamen en dat de toelichting bii alles, laat ons zeggen, af was. Doch hier komt dan nog iets bij, dat we thans voorop willen schuiven. In deze verwarde tijd met z.,n nieu we kwesties rijzen bij iedereen wel eens vragen over de doelmatigheid en de juiste begrenzing van het gevoerde bek.d zoo wel van een bevriende regeering als van de eigen vertegenwoordigers. Vragen, die nfet de principieele overtuiging raken, maar het nuttig «ffect of de juiste me- ""dT voorzitter zei het precies en duide- lijk: er moet zoo nu en dan eens 9^9 heid zijn om hardop te denken opdat rectificatie naar de een andere mogelijk wordt. En natuurlijk volgt dan daaruit ook. dat van den voorzitter zelf gevraagd mag worden om met zaditmoe- digheid op te treden tegenover anders denkenden; een betiteling, welkehier vol komen op haar plaats is, omdat er van principieele verschillen geen sprake is. Vooral ook. wanneer men zou kunnen z g- nen: handelt mü zachtkens met den jon geling: het is Absolom niet. 8 Wij schrijven dit. omdat naar somm.- ger gf veler oordeel van deze regel een enkele maal is afgeweken (later volgde een afdoende en verzachtende "nadara verklaring"): maar ook, omdat een tikje overdrijving bij debaters - hetoj gewild of zonder opzet menigmaal kan leiden tot een duidelijker preciseering. welke een gewenschte verheldering brengt. Iets. wat vooral in deze tijd noodzakelijker kan zijn dan ooit. Men vergete niet, dat er thans actueele vragen aan de orde zijn. waarbij de be ginselen, welke wij belijden, zich ten volle moeten en kunnen laten gelden, maar dat er over de modus niet zoodanige eenstem migheid heerscht: hetzij omdat de één er anders over denkt dan zijn medepartijge noot: hetzij omdat er nog geen voldoen de klaarheid is gekomen. Dit laatste behoeft waarlijk niet te ver bazen. Nieuwe problemen kwamen thans aan de orde en hoewel daarbij, gelijk op gemerkt werkt, van beginselafwijking geen sprake mag, maar ook niet Behoeft te Zijn: in de praktijk is verschil van opinie zeker denkbaar. Het vraagstuk van de Volkenbond is door Prof. Anema. deskundige bij uit nemendheid. zóó behandeld, dat ieder anti-revolutionair amen op zijn beschou wing zegt: zélfs hij. die van de prakti sche resultaten niet heel veel verwachtte - op grond van Gods \Voord niet mocht verwachten was gedesillusioneerd; en toch: loslaten mag men de idee van de Volkenbond, dat „gerechtigheid en eer" het richtsnoer voor het gemeenschapsle ven der volkeren zullen vormen, niet en nooit. En dan mag Prof. Rutgers, toch ook waarlijk geen vreemdeling op het interna tionale terrein, vragen: wat is er van die grondbeginselen terecht gekomen en moge het schijnen, dat tusschen deze twee zich een controverse openbaart; in wezen zijn beiden het er over eens, dat wij voor zoover onze zwakke kracht als klein volk reikt ons moeten benaarstigen om te redden, wat er te redden valt, omdat- God wil, dat wij herberg zullen blijven zoeken voor „gerechtigheid en eer" in 't Volkerenleven. 7 JANUARI 1879. Op dezen dag werd het huwelijk voltrokken tusschen Z. M. Koning Willem UI en Prinses Emma von Waldeck-Pyrmont. NIEUWE BURGEMEESTER ,VAN LEERDAM De heer A. Hanemaayer benoemd Met ingang van 15 November is benoemd tot Burgemeester der ge meente Leerdam de heer A. Hane maayer, oud-wethouder van finan ciën en van bedrijven van de gemeente Rotterdam, en lid van den Gemeente raad. Niet anders stond het met het onder werp: arbeid tot economisch herstel. Om één punt te noemen: waardeerend het geen het kabinet-Colijn gedaan heeft voor herstel van,het financieel en econo misch herstel, is er plaats voor de vraag of de verhouding tusschen deze twee ook wijziging behoeft na de depreciatie van de gulden, welke dit werd ook door allen erkend onvermijdelijk was op een moment, toen de aanpassing al ver gevor derd was en hier en daar reeds herstel vruchten afwierp. Wij zouden den heer Smeenk, die dit onderwerp inleidde, onrecht aandoen, indien wij beweerden, dat hij geen oog had voor de nieuwe situatie en toch be klemtoonde om weer een markante vergelijking te trekken Prof. Gerbran- dy de gewijzigde omstandigheden anders dan hij. Anders gezegd: de vraag of en hoe op meer activeering van het econo misch leven moet aangestuurd worden, wordt niet door allen met dezelfde nuan ceering beantwoord: Van wezensverschil is geen sprake, maar dat er ook in onze kring zijn. die financieel iets meer willen wagen dan tot heden geschiedde, is dui delijk geworden. Terwijl bij allen vast staat, dat de nood der werkloozen tot on gewone financieele opofferingen kan dwin gen, wil het moreel van honderdduizen den niet worden geknakt; gaan er ook stemmen op, die een meer actieve conjunc- tuurpolitiek bepleiten om de werkloos heid nog krachtiger dan tot heden ge schiedde, in te dammen. Aldus, wat de onderwerpen van de eer ste dag betreft: naast principieele een heid toch divergeerende stroomingen ten aanzien van de praktijk. Met de vraag stukken, welke op de tweede dag aan de orde kwamen, staat 'het, zeker wat het eerste betreft, even anders. Tegenover (dit woord niet in anti thetische zin opgevat) den heer Van Dijk, die het Defensievraagstuk inleidde, stel de zich niemand. Misschien mag men zeggen, dat zulks niet verbaast, omdat ieder der aanwezigen van harte onder schreef. dat het roeping is van Godswege dat voor de handhaving van ons nationaal bestaan de beste: krachten van ons volk behooren ingezet te worden, zelfs al zul len door verhoogde uitgaven en uitbrei ding van het contingent de financieele en persoonlijke lasten in.de naaste toe komst zwaarder drukken dan tot heden het geval was. En wat de technische kant van de zaak betreft, was dit onderwerp in zoo deskundige handen gelegd, dat de anti-rev. partij wel dubbel dankbaar mag zijn, dat zij zulke mannen de hare mag noemen. Deze nabetrachting bedoelt geenszins iemands lof te zingen het is o. i. beter steeds meer van de personen af te zien en op het beginsel te letten maar dit moeten we toch ditmaal zeggen, juist om dat het dit onderwerp betreft: wanneer de militaire defensie bepleit wordt met zooveel overtuiging en zoo klemmend geestelijk-zedelijke en technische argu- meenten aangevoerd worden als deze in leider deed: dan, waarlijk, hebben wij de weerloosheidspredikers iets te antwoorden als ze zich buiten de poort van hun knus se organisatie wagen. Immers, dan rust onze overtuiging ten aanzien van déze defensie op ons geeste lijk defensief en offensief, dat door den heer Schouten zóó krachtig, zoo be- heerscht, maar ook zoo openhartig bepleit werd. Een breede schare van debaters had ook na deze rede behoefte dit te vragen en dat op te merken; maar over de hoofd punten was ook hier geen verschil van meening. Natuurlijk op de afzonderlijke pun ten komen we terug was ook één en ander bestemd voor „inwendig gebruik" en dus niet voor publicatie vatbaar ,.en toch wenschten we somwijlen, dat er „po litieke attachés" van geestverwante groe pen tegenwoordig waren geweest. Wel licht hadden ze met eenige opmerkingen winst kunnen doen en zou het eventueele samenwerking meer kunnen dienen dan belemmeren. De Anti-rev. partij lijdt niet aan ver starring wat de vraagstukken van de dag betreft; zij blijft wél overtuigd dat de Christelijke beginselen de eenige zijn, welke nooit afslijten en dat die alleen de ware basis kunnen vormen voor zegen rijk regeeringsbeleid en zij meent ook, dat hieraan, zooveel het kan en mag, allen be hooren mee te werken die Gods souverei- niteit belijden op elk terrein des levens. Koningin in het Haagsche stadhuis Vrijdagmiddag te l uur heeft H. M. de Koningin een kort bezoek gebracht aan het Haagsche stadhuis. De Koningin werd ontvangen door den burgemeester van 's-Gra- venhage, Mr. S. J. R. de Monchy, met wien zij zich in de burgemeesterskamer gedu rende eenigen tijd onderhield. Vervolgens nam de Koningin de burgemeesterskamer en de eerste klas trouwzaal in oogenschouw, waar hot burgerlijk huwelijk tusschen Prin ses Juliana en Prins Bernard zal worden voltrokken. Kort voor half vijf Is H. M. de Ko ningin naar het paleis Noordeinde terug gekeerd. De begrooting van Nijmegen Een tekort van 16.815 ongedekt Men meldt ons uit N ij m e g e nt B. en W. hebben de begrooting van de ge meente Nijmegen ingediend bij den raad. Het eindcijfer bedraagt 8.617.175 van den ge wonen dienst en van dén kapitaaldienst 37.765.085, met een nadeelig saldo van 16.815. B. en W. hadden in dezen dienst uitgetrok ken als bijdrage uit het Werkloosheidssubsi- diefonds 367.500 en wegens belastingbij- drage uit dat fonds 185.213. De minister berichtte evenwel dat met een bedrag van 400.000 een sluitend budget moest worden verkregen, doch B. en W. heb ben daartoe geen kans gezien. Zooals zij opmerken heeft een gemeentebe- grociting van Nijmegen nog nimmer zulk een somber beeld vertoond. Mogelijkheid tot bezuiniging acht het col lege niet aanwezig en aan belastingverhoo- ging valt niet te denken; De benoeming van den kundigen oud-wet houder van financiën van Rotterdam tct burgemeester van Leerdam zal ongetwijfeld in breeden kring met groote voldoening wor den vernomen De heer Hanemaaver heeft zich in zijn langdurigen loopbaan ten dienste van do Chr. vakbeweging doen kennen als een ge zaghebbend bestuurder; na zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad van Rotter dam bleken aanstonds de bijzondere politie ke kwaliteiten, waarover hij beschikt. AU magistraat heeft hij zijn sporen ver diend gedurende de uiterst moeilijke periode waarin hij het wethouderschap van finan ciën heeft vervuld. Zijn kennis van wat er leeft onder alle kringen der bevolking, vooral ook onder de arbeiders, gepaard gaande met zijn bestuurs kwaliteiten stempelen den heer Hanemaayer tot den bij. uitstek -geschikten figuur om het burgemeesterschap van de zwaargetroffen gemeente Leerdam^ met zijn groote arbei dersbevolking, te vervullen Zij, die den heer Hanemaayer van wat meer nabij kennen uit de periode van zijn publiek optreden te Rotterdam, zullen het eens zijn met de conclusie, dat Leerdam met deze benoeming kan worden goliikgewenscdt. Loopbaan van den nieuwen burgemeester De heer A. Hanemaayer is 25 October 1883 te Rijswijk geboren. In de kringen van de Chr. Vakbeweging trad hij al spoedig op den voorgrond. Zoo werd hij voorzitter van den Chr. Bond van Arbeiders(sters) in de Voedings- en Genotmiddelenbedrijven, voor zitter van den Chr. Besturenbond te Rotter dam en lid van het Algemeen Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond. In 1924 was hij technisch adviseur op de Arbeidsconferentie te Genève. Sedert 1923 had hij zitting in den Rotterdamschen Ge meenteraad en toen de heer Schouten in '27 tot wethouder werd verkozen trad hij op als voorzitter van de Rechtsche Raadsclub. Na het vertrek van den heer Schouten werd hij ook voorzitter van dc A. R. fractie tot hij op 1 Februari 1932 tot wethouder voor de financiën werd benoemd. De heer Hanemaayer is Ridder in de orde van Oranje Nassau. Nieuw Raadslid te Rotterdam Opvolger van den heer Hanemaayer op de A.R. candidatenlijst voor de gemeenteraad is de heer A. denBoer Wzn., van Charlois. Distributie van vet en margarine Vrij van heffing voor de behoeftigen Evenals vorige jaren, heeft de Ned. Zurvel- centrale besloten, haar medewerking te ver- leenen, opdat met Kerstmis ten behoeve der armen bak- eri braadvet, gesmolten rund- et, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine vrij van heffing verstrekt zullen kunnen worden door in aanmerking komen de 'vereenigingen of instellingen van lief dadigheid. Slechts die personen kunnen kerstgaven belfomen, die op geenerlei wijze steun, het zij in geld of in natura, van rijks- of ge meentewege ontvangen en niet reeds op grdnd van bestaande bepalingen voor ver strekking van onvermengde margarine te gen goedkoope prijs in aanmerking komen. Derhalve kunnen de weldadigheidsveree- nigingen voor hét verkrijgen van bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reu zel en/of margarine, vrij van heffing, bij de Ned. Zuivelcentrale alleen aanvragen inzen den, indien en voor zoover zij steun verlee- nen aan personen, die niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor de ver strekking van onvermengde margarine in aanmerking komen. De vereenigingen en instellingen worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een aan vraag bij de Ned. Zuiveic^ntrale in te dienen op daartoe bij haar te .verkrijgen formu lieren. Het tienduizendste schip te Rotterdam Hedenochtend is het 10.000ste schip in dé Rotterdamsche haven aangekomen. Het was 't Zweedsche s.s. „Ingarö", cargadoor S.E.A.M. Verleden jaar is het 10.000ste schip op 29 December aangekomen. Er is dus dit jaar een voorsprong van bijna twee maanden. Officieele Berichten p. T. T. i telefoonkantoor te Krom- P.T.T. dienst O. J. it bijpast-, telegraaf- CONSULAATWEZEN Aan den heer F. K. G. Utrackerjan Is eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Oldenburg. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd is tot advocaat-generaal b\| bot ge rechtshof to Arnhem, mr J C J W Hormons te Zwolle. Zevenbergen wil geen N.S.B. Goed voorbeeld voor andere plaatsen. Men schrijft ons: Donderdagavond heeft Zevenbergen bewezen niets niet de N. S. B. te maken te willen hebben. Vanwege de N. S. B. was in hotel Pays Bas alhier een vergadering belegd, waarin zou worden gepropageerd voor de N S. B. Om half negen, het -tijd stip van aanvang der vergadering, was echter niemand aanwezig, behalve een dertigtal N. S. B.ërs uit Breda en Roosen daal, dat een flinke voorraad propaganda materiaal bij zich had. Bij gebrek aan toe hoorders, of wel belangstellenden, voor de fascistische vergadering, moest deze echter afgelast worden. De N. S. B.ërs ver trokken alzoo om even over half 9 met stil le trom en de ervaring dat Zevenbergen met gemengde bevolking, geen werkterrein voor alles wat Nationaal Socialist is, biedt. Overigens een schrale troost, maar tocTi een verblijdend verschijnseL 7 JANUARI 1937. En juist 58 jaar later hopen H.K.H. Prinses Juliana en Z.DM. Prins Bernard in het huwelijk te treden. De superieure school voor technisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde, Waterbouwkunde, Werktulgbouwk., Electrotechn Radio -. Chemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, en het ZONDAGSBLAD De Antirevolutionaire Kaderdagen te: Den Haag. Ingediend is een wetsontwerp tot wij--, ziging der Lager Onderwijswet. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Begrooting van Onderwijs. Tot burgemeester der gemeente Leer-* dam is benoemd de heer A. Hanemaayer, oud-wethouder van Financiën der ge-: meente Rotterdam. Bij de hoogovens te IJmuiden ïs een ge val van vergiftiging door benzoldampen voorgekomen. De Groningsche recherche heer^ drie internationale zakkenrollers gearresteerd. De voortzetting van de strafzaak tegert Mr. Onnes van Nijenrode voor het Am» sterdamsche gerechtshof. Financieel Weekoverzicht. De Spaansche regeering heeft Madrid verlaten en is uitgeweken naar Valencia. De Moorsche troepen vallen thans de- eerste verdedigingslinie der Spaansche hoofdstad aan. Franco heeft maatregelen getroffen voor de machtsovername. De Belgische Koning heeft een maal- tijd aangeboden aan de redders bij de mijnramp te La Bouverye. Het hooge Arabische comité te Jeruza lem heeft besloten de Britsche commissie van onderzoek te boycotten. Het Fransche leger zal worden uitge breid met eenige afdeelingen parachutisten BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Botterdam: Zwaanshals 118—121' 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) Dikken Thijs Amsterdam Vernieuwd Restaurant Lunch f1.25 Diner vanaf f 1.75 -» Zeeuwsche Hoek 12—2 uur «- Speciale plats du jour v.af 50 ctn Koffie 15 ct. (Adv. I Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING l Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..RENOVATOM" te Amsterdam Spulstraat 219/2L Tel 35628 Vraagt eens een prospectus aan! (Adv. 1 De roofoverval te Zevenhuizen Verdachte in vrijheid gesteld Een aanklacht tegen het slachtoffer (Van onzen correspondent) De te Utrecht wonende reiziger v. d. Bi welke als verdacht van het plegen van een roofoverval te Zevenhuizen gearresteerd werd en van Zaterdagnacht tot Maandag te Moercapelle in het arrestantenlokaal gezeten heeft, heeft naar wij vernemen, deze zaak by het departement van Justitie te 's-Gravenhage aanhangig gemaakt. v. d. B. heeft een aanklacht inge diend tegen den 73-jarigen van Bergen op wien de overval is gepleegd en welke na met v. d. B. geconfronteerd te zijn op het gemeentehuis te Zevenhui zen uitriep: „Dat was mijn moordenaar geworden als God mij niet bewaard had." Het slachtoffer beweerde pertinent in v. d. B. den dader te herkennen. v. d. B. is echter Maandag door den Officier van Justitie in vrijheid gesteld daar er aanwijzingen waren welke zijn onschuld bewezen. DE GOEDE KANT OP! De gemeenteraad van Maasland heeft besloten tot verlaging der belasting door de opcenten der Personeels Belasting te rug te brengen van 200 tot 160.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1