Vliegveld van Madrid door nationalisten bezet DONDERDAG 5 NOVEMBER' 1936 EERSTE BT-AD PAG. rSpaansche burgeroorlog FRANCO S TROEPEN IN DE VOORSTAD CARABANCHEL Gistermiddag om kwart over vier zijn de eerste nationalistische colonnes het dorp Getafe binnen getrokken, alwaar zich het Madrileensche vliegveld be vindt. Eerst opende men een hevig ar tillerie- en machine-geweervuur op de eerste huizon van het dorp, alwaar nog eenige honderden roode miliciens den terugtocht trachtten te dekken. Om half vijf stonden de benzine-reser voirs van het vliegveld in brand. Een dichte zwarte rookzuil steeg eruit op. Om drie uur hadden de volksfronters Getafe, dat op slechts dertien kilometer van het centrum der hoofdstad aan den grooten verkeersweg is gelegen, geheel verlaten. Hier en daar werd nog slechts een geweerschot gelost. Generaal Varela verklaarde aan de journalisten: „Gij kunt de geheele we reld ervan in kennis stellen, dat Madrid nog deze week zal worden ingenomen". Inmiddels meldt een correspondent van liet Duitsche Nieuwsbureau uit Mostoles, een plaatsje ten Zuid-Westen van Madrid, dat de nationalisten ook Alcorcon, dat nog dichter bij het centrum van de hoofdstad ligt dan het vliegveld Getafe, hebben bezet. De inneming geschiedde door twee nationa listische afdeelingen, die uit Villa Viciosa en Mostoles waren opgerukt. De rooden trachtten eerst een tegen-aan- yal te ondernemen met vijftien Russische tanks. Door het hevige vuur van de natio nalisten werd hun aanvalspoging echter tot mislukking gedoemd. Vier roode tanks wcr- iden buiten gevecht gesteld. De volksfrontei's moesten ten slotte hun stellingen ontruimen en ook de roode artil lerie nam de vlucht in de richting van Madrid, terwijl de bij Mostoles en Vila Vi- ciosa in stelling gebrachte nationalistische batterijen dichter naar de hoofdstad werden verschoven. De nationalistische bommenwerpers en jachtvliegtuigen bleven de vijandelijke linies bombardeeren en zaaiden paniek onder de in wanorde terugtrekkende, roocle troepen. Carabanchel eveneens bezet Generaal Queipo de Llano deelde gis teravond over den radiozender van Sevilla mede, dat de nationalistische troepen in den loop van Woensdag in de Madrileensche voorstad Carabanchel zijn aangekomen. De volksfronters trok ken zich terug in het Casa del Campo, dat grenst aan het centrum van de stad. Onze troepen, aldus 'de generaal, vor deren nog steeds en bevinden zich op het oogenblik een kilometer verwijderd van het vliegveld Cuatro Vientos. Wij bevinden ons dus reeds in de buiten wijken. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat 'de Nationalisten in allerijl versterkingen heb ben gezonden naar het fronit voor Bstepona waar volksfronttroepen uit Malaga eer Offensief zouden hebben ontketend. Zooals men weet bezetten Franco's troe pen reeds een maand lang de omgeving van 'deze stad, welke zij echter nog niet hebben 'durven aanvallen. Schepen worden aangehouden Inmiddels komt uit Noord-Spanje het be richt, dat eenige nationalistische patrouille booten aan de Spaansche noordkust twee stoomschepen van de Madrileensche regee ring, die met wapens, munitie, kolen levensmiddelen waren geladen, in volle zee hebben aangehouden en naar de kust ge- BARNEVELD Melkproductenfabriek „OE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concur* derend.*- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER ia kistjes van 10 Kilo. fAdv.) FRANKRIJK VERSTERKT ZIJN BELGISCHE GRENS 'De Maginot-linie zal worden 'doorgetrokken Oolc de Jura-streek wordt gebarrieerd Hlilitair crediet gevraagd van 500 millioen Voor de legercommissie van de Kamer heeft de minister van Nationalé De fensie, Daladier, een uitvoerige uit eenzetting gegeven over den militairen toestand van Frankrijk, die zijns in ziens volkomen geruststellend is. „Wanneer vele Franschen naar de versterkte streken in Noord-Oost-Frank rijk zouden kunnen gaan, aldus Dala dier, en daar de defensieve organisa ties zouden kunnen bezoeken, welke de grenzen beschermen, zouden zij een gevoel van geruststelling ondervinden, als zij constateerden, dat de barrière niet te overschrijden valt en dat de .veiligheid van Frankrijk aan dien kant verzekerd is". Dit werk zal trouwens aangevuld worden aan de noordelijke grenzen en achter in de zóne, die tot dusverre krachtens het verdrag van 1814 open was gelaten e-n die tegenover Bazel en Belfort ligt. Ook de Jura-s'reek zal worden ver sterkt, teneinde dezen kant van den weg te versperr een invallend leger, dat de neutraliteit van Zwit serland zou hebben geschonden. bracht hebben, waar de bemanning werd ge arresteerd. De schepen kwamen, naar men zegt, uit Engeland. Een ander schip, dat, naar men zegt, van Southampton onder weg was naar Santan der, eveneens met kolen voor de volksfront- regeering aan boord, werd door den natio- nalistischen kruiser „Espana" onder vuur genomen. Het roode schip ondernam niette min een poging om te ontkomen, doch hierop door de „Espana" met granaten let terlijk doorzeefd. De uit dertig koppen bestaande beman ning werd aan boord van het nationalisti sche oorlogsschip genomen en achter slot en grendel gezet. Ook het schip „Avade Mendi", dat van Bilbao naar het Zuiden onderweg was, viel In handen van den nationalistischen krui ser. I-Iet werd eveneens naar de kust gediri geerd, waar de waardevolle ladingen kolen en munitie door de nationalistische troepen in beslag werden genomen. De toestand te Madrid Eenige overloopers van de regeeringstroe- pen verklaarden, dat de revolutionair comité's in de hoofdstad aan een systema tische plundering van de huizen begonnen waren. Alleen de leden van de militie zou den nog geregelde maaltijden krijgen. Ge wone soldaten, zooals zij, hadden sedert drie dagen niet anders ontvangen dan een stuk cervelaat. De leden van de militie zouden opdracht hebben, om op alle soldaten te schieten, die zich van de linies verwijderden. De Minister van Oorlog heeft gelast, dat alle vrachtauto's, aan wie ook toebehoorend gisteravond aan twee bepaalde garage moesten zijn afgeleverd. Wie niet aan dit bevel voldeed, zou als een opstandeling straft worden. De ministers van Binnenlandscbe Zaken en Oorlog hebben door de radio bekend laten maken, dat alle leden van de militie zich gisteravond in hun kazernes móesten melden. Naar een republiek Catalonië? Volgens een bericht uit Parijs, zou zich de Catalaansclie minister voor Volksontwik keling, Ventura Gas sols, op het oogen blik in de Fransche hoofdstad bevinden, waar hij in verband met de kritieke positie van de rooden in contact zou zijn getreden met vertegenwoordigers van het Fransche volksfront. Ventura Gassols zou opdracht hebben ont vangen, de erkenning van een onafhanke lijke republiek Catalonië voor te bereiden. Vercler verklaart men in bepaalde kringen dat de Spaansche cortesafgevaardigde Yira-u en een als Madrileensch agent bekend staand persoon Mira Vitles genaamd, in Parijs ijverig voor 't Spaansche volksfront en voor een erkenning van de onafhanke- ïijtóh'ead vaiii Catalonië propaganda, maken. Mira Vitles zou zelfs een persbureau van de Catalaansche generaliteit in Parijs beb- ben opgericht. Ook een onderstaatssecretaris van het Ma drileensche ministerie van Financiën moet kort geleden in Parijs geweest zijn, in ver band met het zenden van groote hoeveel heden goud uit Spanje naar Frankrijk. Daladier kondigde 'vervolgens aan, dat hij zonder verwijl bij het parlement een crediet van 500 millioen zou aanvragen, (en behoeve van de vervolmaking der de fensieve organisatie aan de grenzen, voor al in de noordelijke streek, welke thans voornamelijk door „waterwerken" verde digd wordt. Binnenkort zullen werken van' gewa pend beton, gelijk aan die op de grens van den Elizas (de z.g. Maginot-linie) gebouwd 'orden aan de Belgische grens, zulks vol gens een program, dat reeds verscheiden j aren is uitgewerkt. Daladier heeft zich van deze werken re kenschap kunnen geven, toen hij kort gele den in gezelschap van generaal Gamelin een tocht door het Noorden maakte. In het vervolg van zijn verklaringen gaf Daladier nog een critische bespreking van den toestand van het Duitsche'' leger, dat, naar zijn meening, niet over voldoende ka der beschikt voor de enorme menigte man nen, die thans gerecruteerd worden onder den twee-jarigen dienstplicht. Het zal volgens Daladier minstens nog een jaar duren, voor het aantal officieren gebracht zal kunnen worden op het aantal, dat noodig is voor de leiding van het leger. Voorts werden door den minister op des betreffende vragen nadere bijzonderheden medegedeeld over de ontwikkeling van de motoriseering van het Duitsche leger, da ondernomen wegwerken aan de andere zijde an cle grens, enz. Spaansche zaakgelastigde overvallen Van zijn documenten, beroofd Rovira, te Berlijn, is dezer dagen door twee Spaansche uitgewekenen overvallen, toen hij te voet naar huis ging. De daders ontrukten den zaakgelastigde een actentasch, waarin zich een aantal di plomatieke documenten bevond en verwon den Rovira licht. Zij wisten met hun buit. zonder herkend te zijn, te ontkomen. De minister, van buitenlandschp zaken heeft, den zaakgelastigde zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. De politie stelt een onderzoek in, De luchtafweer van Parijs Is geheel ontoereikend gebleken! Binnenkort zal een officieel rapport wor den gepubliceerd omtrent de resultaten van de luchtbeschermingsoefening, die eenigen tijd geleden te Parijs is gehouden. Volgens de „Daily Telegraph" zou men tot de volgende conclusies zijn gekomen: Ofschoon Parijs van de straat af gezien volkomen in het duister gehuld scheen, was vanuit de lucht aan de achterzijde van dui zenden huizen veel te veel licht zichtbaar. Automobielen, ofschoon met gedempte lichten rijdend, verspreidden nog zoovee! licht in de hoofdstraten, dat deze gemakke lijk herkend konden worden. Hoewel höt Parijsche pulbliek zich ver plaatste in den toestand van „luchtalarm", bleek het volkomen ongedisciplineerd en zou een paniek ontstaan, indien er in wer kelijkheid een luchtaanval plaats vond. De 27.000 kelders in de binnenstad en de 7500 in cle buitenwijken zijn niet toereikend om behoorlijke schuilplaatsen tegen bom bardementen en gasaanvallen te kunnen bieden. Er zal een speciale commissie worden gesteld, teneinde het vraagstuk der bom vrije kelders te bestudeeren. Kabinetsraad in Weenen Begrootingstekort van 57 millioen Te Weenen heeft gisteravond de eerste kabinetsraad van de nieuwe Oostenrijksche regeering plaats gehad. Bondskanselier Schuschnigg sdhetste de taak van de regeering, welke door de kabi net sreorganisatie gcenerlei wijzigingen heeft ondergaan. Wat de buitenlandsche en bin- ■nenlandsche politiek betreft is de koer duidelijk uitgestippeld. Naar verluidt, zal de afgetreden vice-kan- selicr, Baar Bahrenfels, gezant ie Boedapest en de oud-minister van handel, Stochinger, president van de hondsspoorwegen worden. De afgetreden minister van financiën, Draxler, wordt wellicht president van do Kreditanstalt. Men bericht verder uit de Oostenrijkse!"! hoofdstad, dat de begrooting voor het jaar 1937 een tekort van 57-72 millioen schilling vertoont. De grootste uitgaven zijn die voor werk- loozen- en ouderdomszorg, die voor de del ging en de rentebetaling der rtaatsleening en die voor de landsverdediging. Als gevolg van de invoering van den alge- meenen dienstplicht zijn de uitgaven voor de weermacht in vergelijking met de be grooting van 1936 met ongeveer 84 millioen gestegen. Von Ribbentrop protesteer Tegen communistische gezegden bi Lagerhuis De Duitsche gezant te Londen Von R i b- entrop heeft de aandacht der Britsche regeering gevestigd op den heftigen aanval, die op hem gericht is in het lagerhuis door den communist Gallagher, Donderdag j.l. Deze had, verwijzend naar de woorden Von Ribbentrop: ,Wij hebben slechts één gemeenschappelij- ken vijand, het communisme", o.m. „Wat een toestand voor Engeland, iemand, wiens handen nog rood zijn van moorden, hier dergelijke verklaringen komt afleggen". ROOSEVELTS MACHTSPOSITIE Van de 48 staten verklaarden zich 46 tegen Landon De thans ingekomen beriohten over de verkiezingsuitslagen bevestigen den, indruk, dat Roosevelt in 46 van de 48 staten (die samen 523 van de 531 stem men in het kiesmannencollege bezit ten) de overwinning behaald heeft. Uit eenige staten van Nieuw-Engeland, die door de republikeinen als hun veilige bol werken werden beschouwd, zijn reeds vol ledige uitslagen binnengekomen. In New-Hampshire behaalde Roosevelt 195.778 stemmen, Landon 103.320. In Rhode Island: Roosevelt 164.541, Landon 124.420. Connecticut: Roosevelt 385.835, Landon 282.261. Bij de verkiezing in New-York (stadl viel als interessant neven-resultaat te constatee- ren, dat de stemmen der socialisten teruglie pen, terwijl die ran de communisten toena men. Het stemmenaantal der socialisten daal de nl. van meer dan 120.000 in 1932 op ruim 29.000, terwijl tegelijkertijd het aantal com munistische stemmen van 24.124 op 31.900 steeg. Samenstelling van het Congres De laatste uitslagen van de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden luiden: Gekozen 267 democraten, 56 republikeinen; van 112 zetels is het nog twijfelachtig, welke partij zij zullen toevallen. Wat den senaat betreft (waarvan gelijk bekend, bij deze verkiezingen slechts een derde gedeelte vernieuwd is), hierin hebben nu volgens de laatste uitslagen zitting reeds 66 democraten tegen 14 republikeinen. In de beide huizen die samen het State rhalve een krachtige „Hij i dictator kunnen worden De bekende radio-priester Father Cou- ghin, die zoo vaak fel door de radio tegen, Roosevelt heeft gefulmineerd, heeft thans verklaard: „Cesav en Napoleon waren slechts tinnen soldaatjes, wanneer men hun macht vergelijkt met de geweldige volmachten, die het Ameri- kaansohe volk door de verkiezingen aan Roo sevelt heeft gegeven. Het komt er nu op aan, of Roosevelt naar de dictatuur streeft. Hij zou een dictator kun nen worden, wanneer hij wilde, want het volk heeft hem daartoe gemachtigd. Moge de H. Geest hem ingeven, zijn vol machten niet te misbruiken". Vlot brengen van gestrande schepen Een nieuwe methode? Men heeft in de Napelsche wateren proeven genomen met een instrument, uitgevonden door een duiker uit Nice, om gestrande vaar tuigen vlot te brengen. De proeven hadden volledig succes. De uitvinder nam plaats in een cabine van een walvischbootje, dat tot zinken werd gebracht, waarop de duiker zijn instrument liet ma noeuvreeren en in minder dan vier minuten tijds het schip weer vlot bracht. De uitvinder verzekert, dat het door hem uitgevonden instrument ook kan dienen, om President Rooseveltdie met overweldigende meerderheid her Kozen werd, in huiselijken kring DE N1JENRODF-ZAAK VOOR HET HOF Debatten tusschen Onnes en Koning „De verdedigers hebben de chantage poging verzonnen. Gemengd Nieuws DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON-FIJENOORD Een communiqué van de directie Medeleven met de slachtoffers De directie van Wilton-Fijenoord verzoekt ons liet volgende te willen mededeelen: De ontploffingsramp aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" op Zaterdag 31 October j.l. valt thans in haar gevolgen te overzien. Terwille van een regel matige voortzetting onzer werkzaamheden, is op ons verzoek het schip uit onze haven verwijderd en het onderzoek naar de oor zaak behoort tot de taak der daartoe ge steldie autoriteiten. Omtrent de veavnoede- lijke aanleiding ontbreekt op het oogenblik elk gegeven. Diepe deernis Onze gedachten in. deze dagen blijven in de eerste plaats uitgaan naar hen, die bij de uitoefening van hun beroep het leven hebben moeten laten of zwaar werden ge wond en naar hen, die bij het reddingswerk gedood en gekwetst werden. Onze deernis met hun lot valt niet onder woorden te brengen. Naast de deelneming, die wij persoonlijk ten aanzien van nabestaanden der slacht offers en van gewonden hebben kunnen be trachten, voelen wij behoefte om ook langs dezen weg te getuigen van onze dankbaar heid jegens vele personen en instellingen, die in moeilijke omstandigheden hulp heb ben verleend of aangeboden. Op den voor grond mogen wij wel de manschappen van de reddingscolonnes onzer werf, van het Roode Kruis en van de gemeentelijke dien sten van Schiedam plaatsen. Politie, brand eer en ziekenhuis hebben onschatbare te Schiedam, de in die gemeente gevestigde doktoren, het personeel van de verbandka- mers van ons eigen bedrijf en dat door an dere ondernemingen ons welwillend ter be schikking gesteld, hebben door hulpvaar digheid uitgemunt. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Rotterdam heeft op bewonderens waardige wijze medewerking verleend en tijdig maatregelen genomen, om bij een uit breiding van de ramp de slachtoffers te kunnen helpen. Verder is ons deskundige hulp van verschillende zijden en door ver schillende inrichtingen en ondernemingen in zoo ruime mate aangeboden, dat er voor ons reden te over is om onze erkentelijkheid daarvoor in grooteren kring bekend te ma ken. Wegens den eenvoud, waarmede algemeen onder het dreigend gevaar de eigen veilig heid werd achtergesteld bij een zeer 'hooge opvatting van plicht en naastenliefde, ont houden wij ons van het vermelden van na men. Wel stellen wij er prijs op te verkla ren, dat geen oogenblik een paniekstem ming heeft geheerscht, daar zulke veron derstellingen te kort zouden doen aan de onverschrokkenheid en opofferingsgezind heid, welke hier als goede in ons volk aan wezige eigenschappen aan den dag zijn ge legd en die ons met bewondering en dank baarheid hebben vervuld. Wij mogen ook een woord van hulde niet achterwege laten voor officieren en bemanning van het Grieksche schip' en voor die van Nederland- sche en buitenlandsche aan onze werf lig gende schepen, welke zich volkomen disci plinair hebben gedragen. In Polen is thans het programma gepubli ceerd van de plechtigheden, tijdens welke de inspecteur-generaal van het Poolsche leger, generaal Rydz Smigly, de maarschalkstaf zal ontvangen. Deze staf zal op 10 November an den' generaal te Warschau worden overhandigd op de binnenplaats van het ko ninklijk kasteel en wel door den president der republiek, Moscicki, in tegenwoordigheid de leden der regeering, het parlement afdeelingen militairen. Twintig kanonschoten zullen bij deze gele genheid worden gelost. Op 11 November zal een groote revu< n troependefilé van alle wapens voor den nieuwen maarschalk gehouden worden. VERTROUWEN IN VAN ZEELAND De Belgische Kamer heeft gister met 135 tegen 41 stemmen een motie van vertrouwen aangenomen, die ingediend was ten besluite de behandeling der interpellaties van Rex, de frontisten en de communisten over binnenlandsche politiek der regeering en het verbod van de Rexistische betooging op 25 October. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathousingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz. (Adv.) De overval te Kloosterzande Ontvluchte dader in België gearersteerd De gemeence-politie te Gent (België) is er in geslaagd den dader van de overval te Kloosterzande die kans heeft gezien uit de marechaussee-kazerne te Groenendijk te ont vluchten, weer te arresteeren. Felle brand te Groningen Gisteravond werd hrand ontdekt op de derde verdieping van perceel Kattendiep 15a te Groningen. Het duurde niet lang of de vlammen sloegen uit de derde verdieping van het dioht bevolkte huis (een pension) naar buiten. Onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploegh, tastte de brandweer het vuur spoedig met vijf stralen op de motor spuit aan, zoodat binnen een half uur het gevaar geweken was. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. De benedenverdieping van het aangrenzende perceel 17, alsmede de rijwielbewaarplaats op no. 15 liepen veel waterschade op. De oorzaak van de brand is onbekend. Wielrijdster door auto aangereden en onmiddellijk gedood Op den Lekdijk te Lekkerkerk heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij de dertigjarige mevr. Lange van haar fiets werd geslingerd, v oen dijk viel en op slag werd gedood. Mevrouw De Lange fietste met haar echt genoot naar Bergambacht en werd op den Lekdijk aangereden door een vrachtauto uit Schoonhoven. Zij werd van de fiets geslin gerd en rolde van den dijk af. De vrouw as op slag dood. Tegen auto gebotst Aan de gevolgen overleden In de Oldenzaalschestraat te Enschede had een ernstige aanrijding plaats. De 5S- jarige J. S. passeerde per rijwiel het kruis punt Oldenzaalscliestr.—Lasondersingel juist toen van de LaaresohsingeJ een auto kwam aanrijden. Ongelukkigerwijze botste fietser tegen de auto en kwam zoodanig op bet trottoir terecht, dat spoedig toegesnelde doctoren een schedelbasisfractuur consta teerden. Na in het R.K. ziekenhuis te zijn opgenomen is S. in de loop van de avond overleden. TWEE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT Een goede slag Naar thans bekend wordt, heeft de Heer- lensche politie een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee beroepsinbrekers In den nacht van Maandag op Dinsdag bemerkte een surveilleere-nd agent onraad aan de achterzijde van het nieuwe gebouw van de_ Kamer van Koophandel aan het Tempslein te Heerlen. Hij waarschuwde het hoofdbureau van politie. Spoedig kwam c-en aantal agenten, die het gebouw omsin gelden. In het gebouw trof men in de ka mer van den secretaris twee personen aan, zekeren G. .7. en J. L., twee oude bekenden van de politie. Zij bleken in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen, waarmede zij reeds het bureau van den secretaris hadden opengebroken. Er wordt niets vermist. De dieven bleken door een openslaand raam binnen te zijn gekomen. De beide manne". zijn op transport gesteld naar Maastricht. WIELRIJDER GEDOOD Op de Oldenzaalschestraat te Enschedé de 58-jarige slager J. Snippers, toen hij daar ,op de fiets reed, in botsing gekomen een auto, bestuurd door ee-n koopvrouw uit Hengelo. De man werd met een schedel basisfractuur naar het R.-K. ziekenhuis t3 Enschedé vervoerd, waar hij later aan zijn erwondingen is overleden. Gisteren hebben vier van de vijf patten- ten, die in verband rnet de methvl-alcohol- vergiftiging in het ziekenhuis te Kerk ra ti e werden verpleegd, dit ziekenhuis kun nen verlaten. Alleen de mijnwerker J. Raemalcers, die langen tijd in levensgevaar verkeerde, be- -indt zich nog in het ziekenhuis. Hij is nog gedeeltelijk blind. Gistermorgen zette (h)et gerechtshof te A an sit o r d' a m, gephcEideerd door mr. Joh. M. Jolles, de beliairwieüing voort van do strafzaak togen M. Onnes van Nijen- rode. Het verhoor van den kroongetuige Ko ning. die Onnes beschuldigt de gefingeerde inbraak op touw te hebben gezet, was aan die orde. Na enkele vragen aian verdiaóhte Onnes wordt getuige Koning voorgeroepen. Getuigo heeft er bezwaar tegen den eed af te leggen. „Waairom?'' vraagt die presi'dtenit. Verdachte heeft eten wonderlijke redten: „Ik Oi-eb altijd de waarheid gezegd, mis schien is het heter nu te gaan liüegen. Ik ben door de verdedigers op die grof6te wijze beleedigd Na eemig heen en weer pratien liegt hij de eed af. De getuige zet aan die hand van vragen van den president uiteen, hoe Onnes hom bijna gesmeekt had bij hem in te breken, en hoe hij tenslotte enkele mannen daar voor gevonden heeft. Uitvoerig wordt ook nagegaan, hoe groot dlsi belooning van deze heemen zou zijn. VerdaaMe Onnes tracht de beschuldigin gen te weerleggen, daarbij toegevende, dat hij wol eens over verrekjeniaig gesproken heeft met K. Kaïiling speetlt dan oenigen tijd de rol van v ervoliginge amb te naar. „Ik zou wel eens willen wetenis het hbjgin van iedere opmerking uit de mond van dezen kroon getuige, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om te pogen verdachte te bezwaren. Verdadlute antwoordt weinig op de insi nuaties. Dan wordft de correspondentie tusschen Olianes en Koning ter sprake gebracht. Koning blijft volhouden, dat dezn corres pondentie om de inbraak-camouflage was cn uit voorzichtigheid in zoo bedekte ter men gevoerd werd. De president bespreekt dan de eigenaar» dige kwestie van de beleening van het kostbare sieraad. Koning zoo vertelt hij was op Nijien- rode gekomen en had Onnes verzocht Iteim f 200 te geven ter bestrijding van de on kosten van de inbraak. Onnets had het geld niet en had aan hem Koning het sieraad gegeven om te heieenen. Getuige Koning had er zijn onkosten af gehouden. Pres. (tot verd.): Hoe verklaart U deze geschiedenis, verdachte? Verdachte: Ik had medelijden met Ko ning. Hij werd bedreigd met een faillisse ment en hij smeekte me bij zijto bezoek op 24 Maart, hean te helpen. Ik heb toen het juweel gegeven om te helleenen, ik hield me arm en deed of ik geen contanten had. Anders zou er geen einde zijn gekomen aan hielt gebedel van Koning. Het beleen- briefje heeft hij me gestuurd. Van het geld (f 1000) heb ik geen cent geziien. In dc middagzitting komt een der „ver huizers", van Binsbergen, voor het hekje en vervolgens getuige Biesing, de man die de opdracht aan de „verhuizers" had gegeven. Getuige Witbraad, de vriend van Koning, die in de geheele comedie zoo'n belangrijke rol lieeft gespeeld, is ervan overtuigd, dafi Onnes inderdaad schuldig is. Koning wacht te b.v. altijd met de beantwoording van een raag die ik hem stelde, tot hij met Onnes verleg kon hebben gepleegd, zeide de ge tuige. Dan komt de rechtbank weer terug op do chantage-poging. Onnes en Koning geraken hierbij weer in een heftig debat, waarin beide heeren trachten aannemelijk t,e ma ken dat zij gelijk hebben. Koning raakt hier even verstrikt in de vragen van den presi dent. Hij beweert n.l. do verklaring van Onnes, waarbij deze hem f 6 a f 8000 beloof de, verscheurd te hebben. Op een vraag van den president krabbelt getuige terug: „Ja, maar ik weet niet precies meer wanneer ik die verklaring verscheurde". De president leest de desbetreffende ver klaring van getuige voor cle rechtbank voor: „na ons laatste gesprek verscheurde ik de verklaring Getuige: „Dat zal verkeerd zijn opgeno men". Pres.: „U gaf uw sterkste wapen tegen m man, die u misleidde en nu van chan tage beschuldigt, uit handen". Getuige: „Die chantage-geschiedenis heb ben natuurlijk de verdedigers bedacht". De verdedigers laten hiertegen een scherp protest hooren. Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct, Doos 20 ct. IVOROL Adv. EEN WOESTELING Verzet tegen de politie Een ongeveer 40-jarige man, die meer malen voor mishandeling is veroordeeld, geraakte op de Zieseniskade te Amster dam aan het twisten met een drietal per sonen. De ruzie liep zoo hoog, dat de politie er aan te pas moest komen. Toen een agent hem wilde aanhouden, ging hij den politie man met een stuk gaspijp te lijf en even later had hij zelfs een tweede wapen, een mes, in de hand. De agent, die zich uit alle macht verweerde, kreeg weldra assistentie van een tweeden agent en een brigadier. Onder hevig verzet werd de woesteling over meesterd en naar het bureau Leidschepleia overgebracht, waar hij in verzekerde bewa ring is gesteld. ROOFOVERVAL TE OSS Het gerechtshof te t gew hoeft i-Hertogonbosch .alt tegen de godetlneer- J. C. van Geenen en J. A. rechtbank te Den Bosch de Ose Schayk, die do< ieder tot vier jaar gevangenisst omdat zö in den nacht van 19 op 20 het jaar 1927 te Oss ztJn blnnenge- oordee April uism ns woning van den landbouwer" J. In hooger beroep heeft de advocaat-generaal bevestigihg van het vonnis van de rechtbank geëischt. Het Hof heeft het vonnis bevestigd «n <3o ?ee verdachten ieder tot vier jaar gevange- t aftrek van het geheeio

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2