SiroopFamel D E V E O ais GRIEP K, <5Vie +Swift vraagt, slaagt WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 DESCH 179 GEVONDEN Het was het wrak, dat voor IJmuiden lag Het wrak van de Sch. 179 is gevon den. Het laatste sprankje hoop. dat de Scheveningsche logger misschien toch nog heel laat zou tcrugkeeren, is ge doofd. en de pijnigende onzekerheid heeft nu voor de droeve werkelijkheid plaats gemaakt. In den loop van gistermorgen gaven de golven een zeemansljik terug. Het was van een der mannen der Sch. 179 dat later geïdentificeerd werd als dat van den matroos Zier Taal. 's Middags voer de loodsboot uit. Vier Scheveningsche visschers gingen mee om te zien of er nu klaarheid ge bracht kon worden in het mysterie, dat de wateren tot nu toe herbergden: het wrak voor IJmuiden. Nabij het wrak stapten zij van de loodsboot over in een jol, in gezelschap van den commissaris van het loodswe zen te IJmuiden, den heer R. Dobben- ga en een broer van den schipper van de Sch. 179 en roeiden naar het wrak. Hier vond men een stuk van een krib, welke was geteekend met het cijfer 187. Dit was het oude merk van de Sch. 179, dat nog op verschillende onder- deelen van het vaartuig voorkwam. Het wrak voor IJmuiden is hiermede voldoende geïdentificeerd. Ter waarschuwing van de scheep vaart zal het loodswezen een lichtboei bij het wrak van de Seh. 179 leggen. De Sch. 68 De duiker Sperling, die gedoken heeft naar het wrak van de „Sch. 68", heeft geconsta teerd, dat de logger met het achterschip in den bodem van de haven van IJmuiden is weggezakt. Het schip staat met den voorsteven om hoog, zoodat het mogelijk wordt geacht, zon der wegzuiging van grond, een tros onder het schip aan te brengen. Zoo spoedig mogelijk vermoedelijk, in dien het weer dit toelaat, reeds heden - met behulp van twee drijvende bokken de logger worden gelicht, waarna het schdp, als het niet lek is, leeggepompt zal worden. Doordat zich veel netwerk, afkomstig van de vleet, rondom het wrak bevindt, was het werk van Sperling niet alleen moeilijk, maar ook gevaarlijk, daar het niet uitgesloten was, dat de duiker in het net verward raakte. .Ongeval in papierfabriek Arbeider gedood Gistermiddag is in de Berghuizer papier fabriek voorheen firma B Cramer te Berg huizen, gem. Heerde, een ongeluk met Üoodenlijken afloop gebeurd. De 59-jarige arbeider J. Langeniberg, wo nende te Wapenveld, is, toen hij bezig was bij een kuip met papierstof, uitgegleden en in de kuip terecht gekomen. Daarbij kwam de man in aanraking met de in de knip werkende machines. De borstkas werd hem ingedrukt. Hoewel andere arbeiders onmid dellijk te hulp snelden, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. Het slacht offer was gehuwd. Groot aantal diefstallen Dader te Groningen gegrepen De politie te Groningen heeft aange houden den 24-jarigen A. de W., die ver dacht wordt van een groot aantal diefstal len. Er zijn bij hem gevonden twee radio toestellen, een heerenpak, een damestasch en tal van andere voorwerpen. Hij bekende een radiotoestel uit een bodewagen te heb ben gestolen, het andere uit de garage de Slingerij en een doos met damesschoenen aan de Ossemarkt te hebben ontvreemd. Van geen van deze diefstallen was nog aangifte gedaan. Ook heeft hij een damestasch ge stolen uit een school. De W. is reeds eerder met de politie in aanraking geweest Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet Alleen-verkoopt Wester-Apotheek KK&EITOTÜSï Deveo-Depot we||T»aretraat^318^eIef, 337055 Mevrouw Hardebol ÏÏtrechtT TelSai5630 Fa. C. Roosen Zn. ZA c/JtUql |P voorkomt Siroop Famel ernstige gevolgen, doet hoest bedaren, maakt het slijm los! INVAL IN CAFE TE GRONINGEN Betrapt tijdens hazardspel Twintig arrestanten Geruimen tijd geleden kwam der politie te Groningen ter oore, dat in het café Muurling inde Peperstraat aldaar, door ver scheiden bezoekers om geld werd gespeeld. Dit gerucht werd van verschillende zijden bevestigd en meermalen werd dan ook ver nomen, dat groote bedragen werden ver speeld. De politie was sindsdien op ha^r hoede en wachtte een geschikte gelegen heid af, om in te grijpen. Zij kreeg daarbij de medewerking van de marechaussee. Een der manschappen van dit wapen, verkleed als buitenman, slaagde er in het spel van nabij gade te slaan. Dinsdagavond te ongeveer zeven uur deed de politie een inval, waarbij een groot gezelschap tijdens hazardspel be trapt werd. Al deze bezoekers, in het geheel 20 personen, werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Het onderzoek heeft tot 's nachts twee' uur geduurd en pas toen kon de laatste van het gezelschap in vrijheid worden gesteld. Alle bezoekers zijn terzake van deelneming aan hazard spel verbaliseerd. De kunst van het spel bestond in het werpen met drie dobbelsteenen. Tegen de vrouw van den caféhouder, die tijdens den inval niet aanwezig was, werd eveneens proces-verbaal opgemaakt, terzake van het geven van gelegenheid voor hazard spel. Nadat de wachtmeester van de Kon. Marechaussee, Den Ouden, als hulpofficier van Justitie haar een verhoor had afgeno men is zij naar de marechausseekazerne overgebracht en in arrest gesteld. Zij zou ter beschikking van de Justitie worden ge steld. Vechtpartij in woonwagenkamp Enkele gewonden In het woonwagenkamp aan den Cast.en- rayschebrug te Horst (L.) is een ernstige vechtpartij ontstaan tussohen de woonwa genbewoners v. M. en R. Spoedig waren verscheidene personen in het gevecht ge wikkeld waarbij rake klappen werden uit- Ook werden eenige schoten gelost, ver moedelijk uit een jachtgeweer, waardoor vijf personen door hagelkorrels niet ernstig werden getroffen. Rijks- en gemeentepolitie stelden een uit gebreid onderzoek in, dat echter aiog geen resultaten opleverde. De politie heeft het wapen, wjagrmee geschoten is, nog niet ge vonden. ERNSTIGE AANRIJDING In de Linnaeusstraat te Amsterdam, bij het Kol. Instituut werd een zestien-jarig meisje, dat daar fietste, doordat zij een oogenblik niet op het verkeer lette, aange reden door een motorfiets. Zij kwam te val len, waarop een tweede motorfiets, welke niet meer kon uitwijken over haar heen reed en omsloeg. Het meisje werd opgenomen met een groote hoofdwoud en een zware hersenschudding en is door den Geneeskun digen Dienst naar het Onze Lieve Vrouwen gasthuis vervoerd. Haar toestand was ern stig. De berijder van de motorfiets 'kwam er goed at Het gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de strafzaak tegen J. B. en J. v. d. W., verdacht van inbraak in het Rembrandt- theater te Amsterdam, waar in den naoht van 24 op 25 November van het vorige jaar twee brandkasten zijn opengebroken en de inhoua' werd gestolen. De rechtbank had beide mannen veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Het hof, arrest wijzend, veroordeelde beide verdachten wegens diefstal in vereeniging tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest. Het tweetal had zijn onschuld volgehou den. EEN VERVOLGING TEGEN „DE LICHTENBERG"? Patiënt ontvlucht en volgende dag overleden Door de plaatselijke pers, is thans een voorval gepubliceerd, dat ons reeds des daags na bet gebeurde bekend was, doch hetwelk we toen niet hebben gemeld uit piëteitsovenvegingen ten opzichte van de familie en het ziekenhuis „De Lichtenberg" Blijkbaar heeft de familie nu tegen „De Lichtenberg" een gerechtelijke actie inge steld, zoodat verder verzwijging onzerzijds geen zin meer heeft. Wat is nu het geval? Op 19 October j.l. werd in bet ziekenhuis een patiënt opgenomen afkomstig uit Soest, die om reden van zijn ziekte in een zgn. box werd verpleegd. De man zou den volgenden dag moeten worden geopereerd. In den nacht heeft hij vermoedelijk ïn ijlkoorts kans gezien op een moment, dat de nachtzuster even weg was, de boxdeur, die op slot was, te openen en het ziekenhuis te ontvluchten. Vermoed wordt uit vrees voor de komende operatie. De man was gekleed in een flanel en een pyamajas en verder geheel naakt. Hij heeft toen eenigen tijd in de bosschen rondge zworven en heeft eindelijk op den Utrecht- scheweg bij een bewoner aangebeld, om te verzoeken even zijn broer te Soest te mogen, bellen. De bewoners hebben toen onmiddel lijk de politie gewaarschuwd, die de Lichtenberg mededeelde, dat de ver miste patiënt op het bewuste adres was aangetroffen. De man is toen door een der doktoren in diens auto gehaald en in dekens gewikkeld weer naar het zie kenhuis teruggebracht. Het spreekt van zelf, dat het personeel van het zieken huis ook reeds alles had afgezocht naar den verdwenen patiënt Den volgenden dap is de man dan ook mede door de nachtelijke tocht waarschijn lijk, overleden. Het geval werd echter voor de familie verzwegen op advies van den huisdokter en den behandelenden geneesheer. De familie heeft nu de zaak in handen gegeven van haar advocaat mr Versfeit, die de Justitie in deze zaak heeft gemoeid. OUDE MAN VERMIST Sedert Maandagmiddag wordt vermist een zekere J. de Graaf uit Schiedam, wonende Broersveld 58a aldaar. Hij is gebo ren 11 April 1S66 en had de gewoonte om elke middag een wandeling te maken tus- schen 2 en 3 uur. Ook Maandag ging hij op dit uur de deur uit, doch hij is tot op heden nog niet teruggekeerd. Zijn signale ment luidt: Lang 1.65 M., gewoon postuur, grijze hoed, donkere knevel; donkere jek ker, blauwe broek en dito vest, grijs ge ruite pet, lage zwarte schoenen, blauw over hemd zonder boord, flanel-katoenen hemd, Jaeger borstrok en onderbroek, bruine kou sen. Onderkleeding niet gemerkt. ALS DE DRANK IS IN DE MAN.... In een perceel aan de Groest te H i 1 v e r- ïm ontstond een woordenwisseling tus sohen den caféhouder S. en een tweetal on der den invloed van sterke drank verkee- rende bezoekers, die weigerden hun ver tering en de geleverde benzine te betalen. Toen de caféhouder hen wilde beletten met de auto te vertrekken, gingen beide mannen, R. van A. uit Hilversum en zekere B. hissum, tot handtastelijkheden over. De caféhouder wist een biljartqueue te grij pen en diende eenige hevige slagen toe. A. liep een gapende wonde aan het voorhoofd op. Door de inmiddels aangekomen politie werd hij naar het hoofdbureau overgebracht, waar hij, nadat door een dokter hulp was verleend, werd opgesloten. B. bekwam een wonde aan het achterhoofd en verloor het bewustzijn. Nadat hij door een dokter was bijgebracht, is hij per ziekenauto naar de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum over gebracht. cli&Aete stuA&m en ton. tzoo-ï qeScA&nJien Uw najaars-toilet vraagt om 'n paar mooie Swift-schoentjes, want Swift verleent aan Uw toilet juist die elegance, die het kenmerk is van goeden smaak. Swift brengt dit seizoen een buitengewone verscheidenheid, zoodat U bij Swift niet hoeft te vreezen, dat Uw keus algemeen wordt. Bovendien heeft iedere winke lier weer een andere serie Swift- modellen. Let U er eens op, ais U gaat winkelen. U slaagt zekerl DIT IS EEN VAN DE 485 SWIFT-MODELLEN ONGELUK IN EEN LABORATORIUM In het laboratorium voor organische schei kunde op de Nieuwe Prinsegracht 130 te Amsterdam is een kolf met vloeistof gebroken. Een student, de heer S., kreeg de vloeistof in het gelaat, waardoor hij ver wondingen opliep vaij. zeer ernstige aard. Hij is ter verpleging in het O. L. Vrouwe- opgenomen. Te Heerde gearresteerd Door de gemeente-politie te Heerde ïs aan boord van schip .De Risico" aldaar ge arresteerd J. K., varenegezel, in dienst bij den heer D. de Jong, beairtschipper te Heer de, als verdacht van diefstal van een bedrag van 600,—. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek ten huize van familie van K. en van zijn ver loofde te Kampen, alwaar hij veel ver toefde stapelde de bezwaren tegen hem zoo danig op, dat hij aan een streng verhoor werd onderworpen. Verdachte bleef hardnekkig ontkennen. Er werden een bedrag van 360,— en nieuw gekochte kleeren voor hemzelf en zijn meisje in beslag genomen. Doordat K. de laatste maanden boven zijn financieele draagkracht leefde, werd de aandacht op hem gevestigd. Tenslotte kon K. niet anders doen dan een volledige be kentenis afleggen. Het bleek, dat het geld Zaterdagavond aan boord van ,De Risico" te Apeldoorn werd ontvreemd. Verdachte is in verzekerde bewaring ge steld. UIT OOST-INDIE DE JAPANSCHE PENETRATIE Sterkere weermacht noodzakelijk Men wacht op het eerste schot in den tweeden wereldbrand In een lezing te Semarang heeft dr. L J. A. Schoonheyt, die twee jaar als gou- vernements-arts op Nieuw-Guinea leefde, volgens het verslag in de „Loc" het volgende opgemerkt over de Japansche penetratie. Deze penetratie, aldus spr., is verre van onschuldig. Er zijn langs de Noordkust van Nieuw-Guinea tusschen Sorong en Hoilan- dia nu een duizendtal Japanners en zij heb ben er in het binnenland katoen-plantages en een fabriek, damar-concessies enz. Zij openen contact met de Indische kolonisten, trachten die kolonisten voor zich te winnen, leveren een huis voor het bedrag van f 60,— te betalen in termijnen en voorzien hen gra tis van katoenzaad, op voorwaarde van deel-bouw. Zij ontzien zich niet aan te bie den op hun kosten een Japansche vrouw te laten overkomen, om de eenzaamheid met de kolonist te deelen, mits het nageslacht in Japan wordt opgevoed Het wemelt er van Japansche vis schers, militair geschoold; die met groo te brutaliteit langs de kust optreden. Zij maken er kaarten, zij verrichten op metingen en een kolonist heeft hen be zig gezien met het plaatsen van meet- palen, terwijl zij alles fotografeeren wat zij voor hun lens kunnen krijgen. Voortdurend maken zij zich schuldig aan visschen binnen de territoriale wateren, zij treden brutaal op en terroriseeren hier en daar zelfs de kust-kampongs. waar zij in de warongs betalen met stukjes papier, waarop eenige Japansche teekens zijn aangebracht Worden zij door het Nederlandsch-Indi- sche Gouvernement opgebracht dan gaan zij er vandoor, onder de oogen van de bewaken de politie-agenten, of met geweld, zooals een enkele maal is gebeurd. Zij nemen dan de vuurwapenen der bewakers mee «am DONDERDAG 5 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgen dienst. Voorg. Ds. H. C. v. d. Brink, Em. pred. der Geref. Kerk te Hilversum. 10.45 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gram.pl. 2.00 Hand- werkcursus. 3.00 Gram.pl. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing door Dr. H. Schokking, Ned. Herv. predikant, te Den Haag. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Am- sterdamsch Salon-orkest. 6.45 Enkrateia- kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Gem. Zangvereen. „Spangens Koor" en orgelspel. 9.45 Be richten ANP. 9.50—11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding. Gram.pl. 10.30 Orgel- en viool-recital. 11.15 Voordracht. 11.45 Om roeporkest. 12.30 Gram.pL 12.45 Omroep orkest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.3,0 Gram.pL 3.05 Naaicursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl, 4.50 Voor de kinderen. 4.30 Orgel, viool en zang. 7.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel, viool en zang. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kamermuziek. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.45 Omroeporkest en solist. 9.10 Reportage. 9.30 Gram.pl. 9.35 Concertgebouw-orkest. 10.15 Gram.pL 11.00 Berichten ANP. 11.3012.00 Gr.pL DROITWICH 1500 M. 12.10 BBC-orkest en solist. 1.05 De BBC-Zangers. 3.35 .Stecb orkest Bournemouth. 9.40 Het Orchestra Raymonde. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Zangvoordracht. 11.10 Het Orpheus-Trio. RADIO-PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert, 11.20 Omroeporkest. 8.20 Zang en piano. 9.05 Nat. orkest en koor. 11.05 Populair concert. KEULEN 456 M. 12.35 Amusements-orkest. 3.20 Omroeporkest. 4.50 Lezingen. Gr.pL 7.30 Omroepkleinorkest en solisten. 9.40 Opera-uitzending. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Klein- orkest. 8.20 Omroeporkest en zang. 484 M.: 12.50 Klein-orkest. 8.20 Bonte avond. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.33 So* listenconcert. 8.05 Omroeporkest en solis ten. 9.50 Fluit- en pianorecital. Langs de kust van Borneo is het al nieï veel anders. Genoegdoening voor deze feiten wordt nimmer gegeven. De Japansche regeering zegt: dit is het slechtste deel onzer bevol king. Doch, aldus spreker, wij moesten hef slechtste deel van onze bevolking eens op dezelfde wijze in Japan laten optreden. Betere voorzieningen zijn dringend noo« dig. Want hoe lang zal dit nog doorgaan? Op de Mandaat-eilanden ten Noorden van Nieuw-Guinea wachten 40.000 geschoolde kolonisten op het eerste schot in den twee den wereldbrand om over te steken. Spr. wijst op de uitspraken van Japan* sche regeeringspersonen en van de Japan sche Pers. Een Japansch generaal heeft een studie geschreven: Hoe moet Ned. Indië ver* dedigd worden? Deze schrijver geeft tal van maatregelen aan die noodig zouden zijn. Doch hij eindigt met den regel: dat het wel niet aldus za! gebeuren. Zijn rede beëindigend, concludeert spr., dat uit deze feiten toch wel blijkt, dat een weermacht, die beter meetelt, dringend noodzakelijk is. DE AVONTUREN VAN PIEPNCUS EN BIBBERSNOET floor G. TH. LOTMAN 29. Plotseling houden we onze vaart in. We moeten langs een dikken boom. Vlak er voor zit Hein Wezel. We kijken heel on schuldig, maar Hein zegt opeens met zijn grové stem: „Vind jij het mooi, wat je daar gedaan hebt? Dien armen jongen z'n prijs afkapen?" Ik probeer me te verontschuldi gen en vertel, wat er gebeurd is en dat ik een cadeau voor mijn tante wou hebben. 80. „Dat had je bij mij wel kunnen krij gen!", zegt Hein Wezel, „ik heb onder in mijn boom een reuzenvoorraad van allerlei moois en lekkers. Wil je 't eens zien?" Nü, eigen lijk zijn we wel een beetje bang, want al praat hij vriendelijk, Hein ziet er toch heele- maal niet vriendelijk uit. Maar we durven niet te weigeren, en we volgen hem dus Wordt vervolqd GESCHIEDENIS VAN EEN HOUANDSOR- AME^IKAANSCHEN MILLIONAIR DooalCJQNKHElD (49 Huug beveelt vooral de vruchtencultuur bijzonder aan, om dat hij daarvoor de bodem en het klimaat het meest geschikt acht en omdat verscheidene boeren, met wie hij spreekt, een kersen- of andere vruchtenboomgaard hebben. „Hoeveel land is daarvoor noodig?" vraagt een van hen. „Voor een fruittuin is twintig acres genoeg, dat is tachtig duizend vierkante meter", „En dat kost?" t „Als u de eerste kooper wilt zijn, wil ik u twintig acres ver- koopen tegen twintig dollar per acre". „Twintig dollar is vijftig gulden. Dat wordt in totaal Buizend gulden. Kan dat een bestaan opleveren?" L x.Een bestaan voor een klein gezin"* „Goed. Ik doe het". „Wilt u vooral niemand de prijs zeggen, waarvoor de koop gesloten is?" „Dat beloof ik"* De volgende dag komt die boer weer. „Ik heb twee jongens, die naar Amerika willen, 'k Zal dus wat meer land moeten hebben". „Dan moet u voor uw twee jongens zestig acres nemen. Dat kost u drieduizend gulden". „Maar ze moeten toch ook wat kapitaal meenemen?" „U geeft hun tweeduizend gulden mee. Dan kunnen ze zich redden". De boer kan het doen, hij koopt zestig acres. De plaats, waar het land ligt. wordt nauwkeurig omschreven. Althans dat meenen de koopers. Ze beseffen niet, dat zestig acres een stipje is in de onmetelijke ruimte van duizenden en millioenen en dat hetzelfde welomschreven terrein nog honderdtallen acres besloot. Nu er één schaap over de dam is, volgen er meer. Huug sluit verscheidene koopen af. De koopsom moet binnen drie maanden betaald worden ten kantore van de Zuid-Holland- sche Bank, waar Huug voor de firma Van Werve en Water man een rekening heeft geopend. Tenslotte heeft Huug duizend acres verkocht tegen twintig en vijf en twintig dollar. Daar is een slordige vijftigduizend gulden aan verdiend. Dat is wel mooi. Maar wat is duizend acres? Voor Holland heel wat, maar voor Amerika niets. Hoe veel duizenden acres liggen nog onverkocht! Naeo, het moet anders, het moet „op z'n Amerikaansch". Hij gaat naar de Zuid-Hollandsche Bank. De portier salueert, de kassier buigt, de directie ontvangt hem met over dadige strijkages. Met het gezag van den doorkneden deskundige legt Huug zijn plannen bloot, terwijl de anderen eerbiedig luisteren. De spreker heeft hier een deposito van een halve ton. En hoeveel tonnen nog op de Bank van San Francisco, die de beste informaties gaf!? Hij wordt uitgenoodigd tot een conferentie op nader te bepalen datum. Als die dag is aangebroken, zijn daar ver schillende notabelen, de notaris, de burgemeester, een paar landeigenaars. De stemming is willig. Het bewijs van Californië's welvaart zit in levenden lijve voor her Het Syndicaat wordt opgericht. De notaris zal voor statuten zorgen en Koninklijke goedkeuring vragen, het kapitaal wordt vastgesteld op vierhonderd duizend gulden, bewijzen van aan deel met couponstrook gaan in druk, Holland-Californie Syn dicaat is de naam. Huug blijft geregeld in correspondentie met zijn compag non. Van Werve heeft bij de laatste inschrijving weer duizen den acres bijgekocht. Hij vindt Huugs verkoop een aardig be gin, doch niet meer dan een druppel uit een emmer. Hij raadt aan. de prijs te handhaven op vijf en twintig dollar. In Hol- landsch geld is dit anderhalve cent per vierkante meter, een prijs, naar Hollandsche begrippen, zeer laag. Het bestuur van het Holland-Californië Syndicaat is ge constitueerd en vergadert. Daarna confereert het met Huug. Het vergadert nog eens en confereert weer. De direc* teur van de Zuid-Hollandsche Bank is voorzitter, het depo* sito van vijftigduizend gulden laat Huug rustig staan. „We moesten het land eens kunnen zien", zegt een der bestuursleden, een rijke boer, grondbezitter en voorzichtige baas. „Dat kan", antwoordt Huug onmiddellijk, „u kunt een des-* kundige sturen of met mij laten meereizen, om de boel te zien* Dan kan hij spreken met gevestigde graan- en fruitboeren en van hen hooren, hoe het gaat en hoe het moet". „Is daar geen bezwaar tegen?" „Heelemaal niet''. Allen zwijgen even, overbluft. Nu gaat Huug verder. „Maar ik raad u aan, voorloopig iets te koopen. Het besta gaat soms het eerste weg. Daarna stuurt u iemand naar Amerika met of zonder verdere opdrachten". Als de vergadering eindigt, is besloten tot de koop vani drieduizend acres tegen vijf en twintig dollar. Veertien dagen daarna heeft de overdracht plaats, het be drag van honderd vijf en tachtig duizend gulden wordt con tant betaald ten kantore van de Zuid-Hollandsche Bank. Nu kan Huug niet lang meer in Holland blijven, nu moet hij weg. Het afscheid is hartelijk, vooral van de grootouders en hij belooft, weer gauw terug te komen. ^(Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8