KERK EN ZENDING WERK WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 EERSTE BEAD PAG. 3 Man verdronken Vanochtend is te Best (N.-Br.) in 't Wil- helminakanaal onder de spoorbrug, het lijk gevonden van den 68-jarigen A. R., wonende te B est. De man, die gisteravond was gaan wandelen, is waarschijnlijk door de duister nis misleid in het water terecht gekomen. Het stoffelijk overschot is naar het Gasthuis te Best overgebracht. De roofoverval te Kloosterzande De tweede verdachte meldt zich aan Bij de politie te Oosterhout (N.-Br.) heeft zich de tweede verdachte van den roofoverval te Kloosterzande, de 37- jarige letterzetter Jh. L., geboortig uit Den Haag. aangemeld. Zijn opsporing en aan houding was verzocht door de marechaussee tc Hontenisse. L. had dit verzoek in een courant gelezen en meldde zich daarop aan. Hij is nog des middags door de marechaus see van Raamsdonkveer naar Kloosterzande overgebracht. Ministerie van Financiën te Amsterdam. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rolterd'am zal worden bevorderd. Te beginnen met het jaar 1937 wordt tel ken jare op 1 December een aantal schuld bewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Jaarlijks wordt voor deze leening besteed een bedrag van 5 van het nom. bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Na dien dag van storting worden peen stortingen meer aangenomen, dan na beko men machtiging van den Minister van Financiën, d/ie zioh voorbehoudt aan zijn maohtiiging die voorwaarden te verbinden, wel'ke ter voorkoming van schade voor 's Rijks schatkist zullen worden gevorderd. Tegen storting van het verschuldigde bedrag zullen voorloopig recepissen worden uitgereikt Deze recepissen zullen zoo spoe dig mogelijk, i.n elk geval vóór 1 Juni 1937, kosteloos tegen definitieve schuldbewijzen worden verwisseld. De gelegenheid tot ver wisseling wordt in de Staatscourant aan- gekonidügd. Zwitserland sluit zich aan NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Amsterdam (2e maal) Dr H. J. Honders te Wassenaar. Beroepen: Bij Prot. Kerk in Ned. Indië, J. J. Verdenius te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Oosterbeek, J. Overduin te Kampen. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Leiden, R. Kok te Vee- ii endaal. EVANG.^LUTH. KERK Drietal: Te Weesp, R. Joh. de Boer te Wildervank-Veendam, C. F. Nolte Middel- burg-Vlissingen en T. Scharten te Monniken dam-de Rijp. Aangenomen: Naar N. Pekela, P. van Leeuwen, prop. te Amsterdam. HULPPREDIKER In verband met zijn benoeming tot hulp prediker te Uithuizermceden (Gron.) is het adres van cand. J. P. Rozendal thans K. H. Roaan, Havenweg 407 te Uithui- zermeeden (Gron.). &FSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: 1 Nov. was een blijde dag voor de Chr. Geref. Gemeente te Nieuweroord (Dr.). Des morgens werd cand. W. D. Zij lema van Bedum door Ds. M. Hol kop van Hil versum tot zijn dienstwerk ingeleid. De tekst van den bevestiger was Ezech. 33 7. Thema: de wachter over 't huis Israëls. Verdeeling: De naam, de plaats, 't werk van den wach ter. Hierna had de indrukwekkende bevesti ging van cand. Zijlema plaats. Des middags deed Ds. Zijlema zijn intrede met een predi katie over Ps. 27 4. Thema: Davids zielsver langen. Verdeeling: 't Voorwerp, 't doel, de ernst, 't eenige van dat zielsverlangen. Hierop volgden verschillende toespraken door en tot den prediker. Was er 's morgens veel belang stelling, des middags was er bijna geen plaats voor alle belangstellenden. Het was een on vergetelijke dag voor de Chr. Geref. Gem. yan Nieuweroord. Zondag j.l. heeft cand. Ph. A. Warners zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke (W.). Bevestiger was zijn vader Ds. P. Warners van Doebin- chem. Diens tekst was 1 Thess. 5 24. Toe gezongen werd Ps. 121 4. De jonge leeraar deed zijn inkede naar aanleiding van 1 Thess. 2 13. Hij werd toegesproken door Ds. Jelle- ma, Grijpskerke, namens den ring en door Ds. H. M. J. v. Duyne, Vrouwepolder, als consulent. Toegezongen werd Gez. 91 3. Aanwezig waren Prof. Dr. A. M. Brou- wer, Ds. Panhuise te Aagtekerke en Ds. Hietkamp van Vlissingen, vroeger te Se- rooskerke De bevestiging en intrede in de Chr. Geref. Kerk te Nieuw-Amsterdam van Cand. P. H. van Marrum te Franeker Zijn bepaald op Zondag 29 November a.s. Bevestiger is Prof'. J. J. v. d. Schuit te Apeldoorn. Ds C. A. GERHARD Ds C. A. Gerhard, predikant bij de Vrij- Evang. Gem. te Raalte (O.) vierde gister zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds Gerhard werd 19 Oct. 1868 te Putten op de Veluwe geboren. Do jubilaris studeerde aan de in middels opgeheven Theol. School te Dor drecht. 2 Nov. 1896 werd Ds Gerhard tc Retranchement (Z.) als Evangelist ingeleid door Ds W. de Smidt. In 1897 werd Ds Ger hard reizend predikant van de Zendings gemeente te Armelo. In 1901 vertrok hij naar Essen a. d. Ruhr. 31 Aug. 192-i deed hij intrede te Raalte. Ds Gerhard was in Duitschland secreta ris van de Diospora-Zending onder de Ne derlanders in Duitschland. Ook was hij bibliothecaris-penningm. van de afd. Rijn- land-Westfalcn van het Ned. Bijbelgenoot schap. In Mülheim-Ruhr was Ds Gerhard penningmeester van de YVeldadigheidsver- eeniging „Koningin Wilhelmina", merle door hem opgericht. Ook was hij aldaar voorzitter van de vereen. „Nederlanders in den vreemde" en penningm. van het Nat Steuncomité 1914, afd. Mülheim-Ruhr en omgeving. In zijn. tegenwoordige Gemeente is Ds Gerhard penningmeester van het Nat. Crisis comité en van de afd. Raalte-Heino van het Ned. Bijbelgenootschap. Tal van plaatselijke vereenigingen diende Ds Gerhard, van wiens hand enkele werken uit het Duitsch ver taald het licht zagen, als voorzitter. Ds. J. RIJKS De predikant bij de Hollandsche Evange lische gemeente te R o u b a ix-P eren- chies in Noord-Frankrijk Ds. J. Rijks, ziet zich door tijdsomstandigheden en gezond heidstoestand genoodzaakt na 41 dienstjaren 2ijn arbeid op 1 Januari 1937 neer te leggen. Deze gemeente bezit helaas geen pensioen fonds. Ds. Rijks hoopt voorts zijn blad „De maanden die heengingen" voor eigen reke ning voort te zetten. GRAAF BENTINCK EN DE KERKVOOGDIJ VAN ELLECOM Op de voorstellen welke de kerkvoogdij te Ellecom aan graaf Bentinck van Middachten Ihad gedaan ter oplossing van het kerkelijk geschil aldaar, heeft de kerkvoogdij van den rentmeester van den graaf, den heer A. L. Ruys, het antwoord ontvangen, dat graaf Bentinck twee dingen absoluut niet wil, nl. afstand van grond of kapitaal, en 2. arbitra ge: dat de beide voorstellen van de kerk voogdij gaan: 1. over afstand van grond of kapitaal, en 2. over arbitrage, zoodat zeer duidelijk is, dat graaf Bentinck deze voorstel len niet in overweging neemt; dat verder het voorstel dat graaf Bentinck 8 maanden geleden deed, niet door de kerkvoogdij tot dusver werd geaccepteerd en graaf Bentinck thans den tijd gekomen acht om te verkla ren, dat hij met het zittende college van kerk voogden en notabelen in het geheel niet meer onderhandelen wil. DE CLASSIS DEVENTER DER GEREF. KERKEN De classis Deventer der Geref. Kerken heeft in haar huidige samenstelling haar laat ste vergadering gehouden. 1 Jan. a.s. zal het ressort van de Part. Synode van Overijssel in vier classes worden gesplitst en naar de bestaande plannen te oordeelen zullen er in de toekomst wel 5 classes komen. Uit de oude notulenboeken der classes blij let dat 20 Jan. 1847, dus bijkans 90 jaar geleden, de eerste classisvergadering werd gehouden te den Ham, waar vertegenwoor digd waren 'le kerken van Ommen, Heemse, den Hani, riellendoorn (nu Nijverdal) en Deventer. In datzelfde jaar werd ook een iSas&isvergadering gehouden te Noetsele (thans Nij verdal). 6 Juli 1853 kwam de clas sis voor het eerst bijeen te Holten. Bij de vereeniging van de kerken uit de Afscheiding en de Doleantie in 1892, werd het classis De venter en vergaderde ze tot 15 Juli 1914 te Deventer en sindsdien te Almelo. In 1892 be hoorden tot haar de kerken van Almelo A en B, Deventer A en B, Enschedé A en B, Enter, Hengelo, Holten, Nij verdal, Olst, Rijssen, Vriezenveen en Wijhe. Later kwamen er bij de kerken van Haaksbergen (1899), Delden (1903), Glanerbrug (1907). Oldenzaal (1929), Borne (1932) en Goor (1933). De onderschei ding A en B. is inmiddels in het classicale ressort geheel verdwenen. Reeds in 1892 werd er op aangedrongen om het ressort van Overijssel te splitsen in vier classis. Daarvan is toen echter niets gekomen. 1 Jan. a.s. zal dit oude ideaal nu in vervulling gaan en zal Overijssel tellen de classis Almelo, Deventer, Ommen en Zwolle EVANGELISATIE GEREF. KERK MECHELEN Men schrijft ons uit Antwerpen: „Tiet is al weer geruimen tijd geleden, dat er iets gemeld werd van het Evangelisatieterrein le Mechelen. Er zullen niet veel lezers zijn, die geheel onbekend zijn met dc Prot. Chr. actie in de stad van den aartsbisschop van België. Immers den laatsten tijd versche nen er voortdurend kleine artikelen over de te bouwen school. Nog is slechts een klein gedeelte van het benoodigde bedrag bijeen, maar toch is er zekerheid, dat (le school er komt. Want het is noodig: wil men de kin deren van ongeloovigen en van R.K. win nen voor het onderwijs op een school met den Bijbel, dan kan men niet volstaan met de tegenwoordige behuizing. Een groote steun voor den arbeid te Mechelen beteekent het ook. dat cand. D. A. Zijlstra, van Rotterdam, met ingang van 1 Dcc. 1936 zijn werk als hulpprediker van de Geref. Kerk van Antwerpen in Mechelen hoopt aan te vangen. Twee Zon dagen per maand heeft hij vrij om even tueel vacante Kerken te dienen, maar ver der zal hij hoofdzakelijk in de Evangeli satie. werkzaam zijn. „Verder zal men het met vreugde ver nemen, dat mej. C. Bruynzeel, van IJzendijke, die met vrucht de cursus van dc Geref. Opleiding voor Zending en Evan gelisatie tc Arnhem gedurende eenige jaren gevolgd heeft,'nog deze maand in Mechelen en Antwerpen mede komt werken. In ver band met het bovenstaande, zal binnenkort de Evangelist, de heer B. ter IIaar, zich uitsluitend op Antwerpen en Deurne kun nen toeleggen. Slechts noodo neemt hij af scheid van Mechelen, waar de arbeid voor al de laatste jaren bijzonder gezegend werd. Eiken Zondag is het kerkje geheel gevuld, terwijl ook het lokaal op Muizen iedere keer tot de laatste plaats is bezet. „Op Muizen hopen wij nu zeer binnen kort een uitleenboekerij te openen. Ver schillende lezers zonden ons daarvoor reeds boeken. Toch is het aantal eigenlijk veel te klein; in totaal iets meer dan 200 num mers. Mogen wij mogmaals een beroep op U doen voor onze boekerij te Muizen bij Mechelen? Ziet Uw voorraad eens na en zendt de boeken aan den heer J. S t r e i t- h or si. te Weesp, dit is voldoende adres. De heer'Strèithorst zorgt dan wel, 'dat ze ter bestemder plaats komen. „Zoo juist hebben wij in onze Kerken de Reformatie herdacht. In vroeger eeuw was Vlaanderen een wonderschoone parel aan de kroon van Christus' Kerk. Bloedig werd de Hervorming in dc Zuidelijke Nederlan den onderdrukt Op Noord-Nederland rust de taak het Evangelie weer aan het Zuiden te brengen. Steunt dan den arbeid op de voorposten met Uw gebed en Uw gaven." Kerk en Staat in Duitschland Ludwig Müllers „standpunt" Het Ned. Perskantoor te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den nog altijd als Rijks bisschop te boek staanden Dr. Ludwig Mül- ler. De flhans bijna uit het geheugen verdwe nen functionaris heeft in dat gesprek erkend, dat veel van de ellende der Duitsch Evange lische kerk en van den in dezen kerk ontsta- nen kerkstrijd aan z ij neigen fouten te wijten is. maar dat deze geschiedenis en al wat hij doormaakte tevens zijn stand punt sterk gewijzigd heeft. In 1933 stond hij nog op het standpunt, dat de geheele Bijbel Gods Woord is en als geïnspireerd moet wor den beschouwd, alsook dat de Luthersche confessie zonder voorbehoud aanvaard diende te worden; thans stond hij op het standpunt, dat de bijbelcritiek juist is en dat de oonfes- sie niet in alle deelen kan worden aanvaard. Het orthodoxe en confessioneele standpunt verklaarde hij verlaten te hebben. Ludwig Müller beschouwde deze zijn veran dering van standpunt als een der voornaam ste slagboomen tusschen hem en de rijks kerkcommissie daar immers de rijkskerkcom missie voor driekwart confessioneel-orthodox is en haar voorzitter dr Wilhelm Zoellner als zoodanig bijzonder bekend staat. GIFTEN EN LEGATEN Uit blijdschap over de verloving van prin ses Juliana schonk de heer H. W. Dikkers te Diepenveen aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente 1500 voor het aan brengen van glas-in-lood-ramen en verdere restauratie van het kerkgebouw, naar on langs ontworpen plannen. KORTE BERICHTEN Te Kampen is Zondag j.l. een hulpkerk der Geref. Kerk in gebruik genomen. Zij is bestemd voor de kerkgangers van het Kam pereiland. ONDERWIJS EN OPVOEDING „F. Q. I." TE KAMPEN „De martelaren en de Kerk" Voor het Studentencorps F.Q.I. aan de Theologische Hoogesahool te Kampen trad als spreker op Prof. Dr. Erik Peterson uit Rome, met als onderwerp: „Der Martyrer und die Kirche". Spr. gaat van deze gedachte uit, dat de Kerk op het fundament van de martelaren gebouwd is. Toch zegt de geloofs belijdenis, dat wij gelooven niet in een mar- telarenkerk, maar in een apostolische kerk, omdat, aldus spr., het apostelschap boven het martelaarschap gesteld moet worden, Tus schen de apostelen en Jezus is een heel nau we relatie, een „eschatologische Schicksalge- meinschaft". Daarom moeten de apostelen openlijk gaan getuigen: want er zijn maar twee mogelijkheden: Christus belijden of NIEUWE TIJDSCHRIFTEN Uitgeverij en Drukkerij AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 4 40 goedkoper dan wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral voor verenigingen van groot belang! (Adv.) Hem verloochenen. Dit belijden brengt nood zakelijkerwijs vervolging met zich mede, dus eerst apostelschap, maar onafscheidenlijk daarmee verbonden het martelaarschap. Het martelaarschap komt derhalve in de eerste plaats voor bij de Apostelen, doch niet alleen bij hen, maar ook bij de Apostolische Kerk. De Apostolische Kerk is een lijdende Kerk. Een kerk die niet lijdt, is geen kerk. Op grond van deze redeneering komt spr. tot de volgende stellingen: lo. dat het martelaarschap in de kerk een charisme is. 2o. dat het martelaarschap noodza kelijkerwijs verbonden is met de kerk. 3o. dat in het begrip martelaarschap opgesloten ligt het openlijk belijden. 4o. dat de martelaar als een lid van het mystieke lichaam van Christus met Christus lijdt. Wie tot de kerk behoort, heeft deel aan het lijden van Christus, en dit lijden der leden openbaart zioh op verschillende wijzen. We kunnen niet al'len martelaren zijn, maar toch moeten we Christus in zijn lijden navolgen. De ascese moet beoefend worden door alle geloovigen. De opgestane Christus Zelf geeft daartoe de kracht, en daarom is het einde niet het lijden, maar de overwinning. Dr B. G. ZIEDSES DES PLANTES Dr B. G. Ziedses des Plantes, toegelaten als privaat-docent in de neuro-röntgenologie en pathologische electrologie in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft gisteren zijn colleges ge opend met een verhandeling over het neuro- röntgenologisch onderzoek. ONDERWIJSBENOEMINGEN Appingedam. School C.V.O. Tot on derwijzer: de heer H. Kransen, onderw. Chr. school te Krommenie. Examens Promotie*. Amsterdam. Bevorderd tol doctor In de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld: Louis XIV d'aprös les pam phlets répandus en Kol lande", de heer P. J. W, van Malssen. gob. te 's-Gravieniliage. Wapeningen. Lan dta ouwhoog esch ooi. Be vorderd tot doctor ln de Landbouwkunde, dc heer E. J. A. C a m p o. geb. te1 Markelbeei- (L.). op proefschrift met stellingen, getiteld: „Wiskundige waardeering van arbeidspresta- Academlache Examen* Kampen. Theol. Hoogesdhool. Gesl.: Theo logie: cond.ex., de heer R. Koolstra, Utrecht propaed. ex., de heer J. J. Arnold, Nijverdal Leiden. Gesl.: Geneeskunde: doet. ex., de heeren ICo Sing Poo, L. Zei donrast, P. M. Broekman. Wis- en Natuurk. '(hoofdvalk Wisk.): doet. ex.. de heer W. Elsberg. Groningen. Gesl.Wis- en Natuurk. (Pharmaoie): doet. ex., mej. H. Jansen en mej. A. Westers; id. (Scheik.): doet. ex., de heer A. Ta/msma. Geneeskunde: doet. ex., de heeren P. H. Voor in 't Holt S. Zandstra. J. K. Bos. L. Smit, W. Veltman, H. W. C. Bulter en H. M. M. Wentholt en de dames A. de Maar en Dr G. J. Mosberg. Amsterdam. Gesl.: Econ. Wetenschappen: doet. ex., de heer P. J. Verdoorn. Tilburg. Bevorderd tot accoountant: P. A J. van de Lisdonk, drs in do Econ. en Soc. Wetenschappen te Hilvarenbeek. Apothekersassistent Amsterdam. Gesl. mej. C. H. W. Korte- weg. Vniezeveen. Leiden. Gesl. mej. G. A. H. Vis. Noord wijk. Utrecht. Gesl.: de dames J. Schouten, Dordrecht; C. AT. Leusden, Apeldoorn; J. K Heule, Doorn; E. Moerel, Vlissingen. Wiskunde U.O. Den Haag. Gesl. de heer D. M. Knol, Eenrum. LAND- EN TUINBOUW Landbouwbelangen Wenschen van de drie centrale landbouw-organisaties xOp de 'gehouden vergadering van de be sturen der drie. centrale landbouworganisa ties werd besloten er bij den Minister van Landbouw en Visscherij op aan te dringen, dat maatregelen genomen worden om ver dere uitbreiding van de varkenspest te voorkomen en Z.Exc. mede te deelen, dat dc landbouworganisaties gaarne bereid zijn hieromtrent overleg te plegen, mede in ver band met de moeilijkheid om een doeltref fende en toch niet te sterk ingrijpende rege ling te treffen. Zoonoodig zullen bij den Minister van Financiën slappen worden gedaan om te bevorderen, dat landbouwtractoren op luchtbanden eveneens kunnen vol staan met een gratis-wegenkaart bij gebruik van den openbaron weg Is aap de meening van de C. L. O.'s is het noodzakelijk dat de depreciatie van den gulden en de daarna ingetreden toe stand mede wordt dienstebaar gemaakt aan het inhalen van den achterstand, welke er bij den land- en tuinbouw, in vergelijking met andere bedrijfsgroepen, nog steeds be staat. Des te meer moet er naar worden gestreefd, dat de land- en tuinbouw in de prijzen der producten en dit geldt vooral de veredelde producten compensatie vindt voor dc verhoogde productiekosten. Besloten werd den Minister van Landbouw te ver zoeken, aan de voorzitters der C. L. O. een audiëntie te willen toestaan, teneinde de wenschen van den georganiseerd en land- en tuinbouw hieromtrent nader uiteen te kun nen zetten. De Centrale Landbouworganisaties zullen dc aandacht van den Minister van Justitie en van Landbouw vestigen op de nadeelige gevolgen, welke het opnemen van de z.g.n. goudclausule in pacht, contrac ten en hypotheekacten in sommige gevallen voor de betrokken schuldenaren medebrengt en verzoeken deze te voorkomen of te ver zachten. Besloten werd om met het College van Regeeringscommissarisscn nogmaals de uit breiding van de fabrieksaardappelteelt t3 bespreken en aan te dringen op verhooging van de voor oogst 1936 gestelden p r ij s voor aardappel moei, in verband met de relatief hoogere verwerkingskosten. Dc Minister van Landbouw zal worden verzocht er bij zijn ambtgenoot van Finan ciën op te willen aandringen, dat het toe zicht der douanen bii den invoer van paarden aan de grens wordt verscherpt en zij zoo noodig door deskundigen worden bijgestaan. Besloten werd aan den Minister van Land bouw en Visscherij, in verband met het feit dat door Z.Exc. een bedrag van f 30.000 is 'beschikbaar gesteld ten behoeve van Je schapenhoudersbedrijven op bet eiland Texel, te verzoeken eveneens voor de bedrijven in andere provinciën, welke van het houden van z.g.n. fokschapen hun hoofd bedrijf maken, een bedrag beschikbaar te stellen ivoor een dergelijke uitkeering. Hoogste stand te München 766.3. Laagste stand te Vardö 739.0. Stand vanmorgen halftwaalf 761.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zui delijke wind. nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, wei nig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressies zijn iets in diepte afgeno men, maar blijven zich nog van West naar Oost of Noordoost bewegen. Ook bij Valentia vertoont zich weer een daling. De hooge drukking trok zich verder uit het Zuidwes ten terug en neemt toe in Zuidoost en Oost. De Britsche eilanden hebben opklarend weer met matige Westelijke wind en weinig re gen. Aan de Noorsche kust valt nog regen en sneeuw. De wind is tot krachtig afgeno men. Zweden heeft opklarend weer met sneeuwval, zoodat de vorst in enkele plaat sen tot streng is toegenomen. In Duitsch land valt over een groot gebied motregen; in het Zuidenkwam lichte vonst voor. Frankrijk heeft weer grootendeels windstilte met betrokken lucht en mist in het Zuid oosten; de temperatuur is er gestegen. Voorloopig is vrij zacht weer te venvach ten, afgewisseld door lichte regenbuien. Waarschijnlijk zal lie wind morgen wat toenemen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.2 C. 5 NOVEMBER Zonsopgang 7.06 uur, zonsondergang 4,22 uur Maan op nam. 10,44 uur, onder nam. 0,28 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 NOVEMBER Van 's avonds 4,52 uur tot 's morgens 6,36 uur Hoest en verkoudheid D Borst inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten. 3 VfipO daar lucht Ja van opt '(Adv.) BINNENLAND Mussert houdt ze I Geen vraag naar overloopers De heer Mussert schrijft in Volk ei Vaderland, dat in ue strijd tegen le N.S.B. straks een nieuwe phase zal aan breken: „dan zullen onze tegenstanders trachten de goede krachten in de beweging, die meer en meer naar voren komen, door het doen van beloften tot ontrouw t» brengen." De „Leider" make zich niet ongerust. Geen enkele politieke partij zal naar den hande laar in tweedehandsch-N.S.B.-ers gaan om b.v. v. Geelkerken, van Duyl, Rost van Tcnningen, Bilderbeek of het „Kameraad- sche, dat bloemen kreeg", t.e koopfin. Ieder een zal zeggen: Mussert, houd ze|! Malversaties Een kalmeerend en verstandig woord wijdt het Landstorm blad aan de malversa ties, welke nog al beroering in de gelederen brachten. Het blad schrijft: „Het is niet zoo aangenaam in het Land- stormblad opzettelijk aandacht te wijden aan de betreurenswaardige gevallen, welke zich hebben voorgedaan. Door de omstan digheid, dat zij ongeveer tegelijk aan het licht kwamen, is groote beroeri-ng teweeg gebracht en werd de indruk gewekt, alsof de B.V.L in z'n geheel niet in orde is. Bij elk groot lichaam komen onafwend baar nu en dan dingen voor, die bij den strafrechter thuis behooren. Achttien jaar lang is dit de B.V.L. bespaard gebleven. Thans zijn er ineens eenige exploisies Iege lijk en is de publieke opinie vanzelfsprekend zeer verontrust geworden. Nu de rechter degenen, die bij de malver saties zijn betrokken, nauwkeurig de straf zal toemeten, welke hun toekomt, gevoelen wij ons niet geroepen nog eens de fiolen van onze verontwaardiging over hun hande lingen uit te gieten. Niettemin staat vast. dat zij de zaak van de B.V.L. groote schade hebben toegebracht, met het gevolg, dat ter- wille van dc goede naam van dit instiuut. belangrijke wijzigingen moeien worden aan gebracht., waarvan dient te worden afge wacht, of deze het geheel wel ten goede zul len komen. Bij de beoordeeling van hetgeen ls ge schied, is het niet onbillijk dit jammerlijk resultaat van hun handelingen bij hun de bet 'te boeken." Anonieme brieven geschreven Hoofdinspecteur van politie geschorst. De Burgemeester van Assen, Mr. J. Bo- thenius Lohman, heeft aan den hoofd-in- specteur van politie te Assen, medege deeld, dat hij in zijn betrekking wordt ge schorst tot den datum, waarop de beslis sing, waarbij hem ontslag uit den dienst is verleend, onherroepelijk zal zijn geworden. Naar wij vernemen zal de beslissing van den burgemeester aan het oordeel van het bevoegde scheidsgerecht onderworpen wor den, terwijl in hoogste instantie een beslis sing door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht moet worden genomen. 1-Iet ontslag is o.a. verleend op grond van het feit, dat de hoofd-inspeeteur van poli tie beschuldigd wordt van het schrijven van de anonieme brieven. Als raadsman van den hoofdinspecteur treedt op Mr. Dr. J. E. Hess e, advocaat en procureur te Groningen» Dader uit de marechaussee-kazerne ontvlucht In den afgeloopen nacht heeft de da der van den roofoverval in Klooster zande, zekere B. P., kans gezien uit de cel van de marechaussee-kazerne te Groenend ij k (gem. Hontenisse) ïe ontvluohten. Tot heden heeft men nog geen spoor van den dader gevonden. Bij het monetair accoord Het Zwitsersche departement van financiën en de Nationale Bank heb ben van dien Bondsraad machtiging ontvangen om te verklaren, dat Zwit serland zioh practisch bij de Ameri kaan sch-Engelsoh-F ransch e va 1 uta- overeenkomst heeft aangesloten. Brand te Delft Groote schade aangericht Gistermiddag is te Delft brand uitge broken op de zolderverdieping van perceel Phoenixstraat 14, waar de heer Van Baarlc sigaren fabriceert. Het vuur breidde zioh snel uit en in enkele oogenblikken stond ook een ameublement, dat tijdelijk op dezen zolder was geplaatst, in vlammen. De politiebrandweer was spoe dig ter plaats en wist door doortastend op treden het vuur te beperken tot de zolder verdieping, die geheel uitbrandde. Op het gelijkstraatsche gedeelte en de eerste verdieping drijft de heer Van Velzen een sigarenhandel. De heer Van Velzen heeft door den brand veel waterschade ge leden. Een voorraad sigaren ter waarde van duizend gulden ging verloren. Deze was niet verzekerd. Hoe groot de schade is, die bij den heer Van Baarle is aangericht staat nog niet vast. Bij het hlusschingswerk werd de stroom van de electrische tram Den HaagDelft, veiligheidshalve uitgeschakeld, waardoor 't tramverkeer een half uur vertraging onder vond. Economie en Financiën WEEKSTAAT NED. BANK Enkele opvallende wijzigingen Ruimere geldmarkt ondanks den ultimo De Weekstaat van de Nederlandsche Baak geeft ditmaal, in verband met het passee- ren van den ultimo, eenige opvallende wijzigingen te zien. De goudvoorraad bleef onveranderd, dooh de rekening-courantsaldi van anderen en de beleeningen geven vrij belangrijke stijgingen te zien. De October-uHimo stelt in den regel zware eisohen aan de geldmarkt Ditmaal was daarvan niet veel te bespeuren, en in plaats van het intreden van eenige span ning met aantrekkende geldkoersen, kon thans aan de ultimo-vraag gemakkelijk worden voldaan. De geldkoersen ondergin gen zelfs een merkbare ontspanning: de noteering van calïgeld liep terug van 1% tot terwijl ook de noteeringen van het. driemaands-, zesmaands-, éénjaars driejaars- en vijfjaarspapier op een lager niveau terecht kwamen. Tegelijkertijd ste gen de rekening-courantsaldi van anderen met 22.5 mi-I'lioen tot 87.9 millioen, waar mee in tegenspraak schijnt te zijn de vrij sterke vermeerdering vam de post belee ningen en voorschotten in rekening-courant met ƒ38.4 millioen tot 288.1 millioen. Zeer waarschijnlijk moet men in al deze opval lende veranderingen de werking van het Egalisatiefonds bespeuren. In welke mate het fonds de wijzigingen in de diverse pos ten heeft beïnvloed, valt niet te zeggen, om dat de operaties van het fonds geheim worden gehouden. Intusschen is het saldo van het Rijk ver minderd van 57.8 tot ƒ30.1 millioen, het geen in verband staat met verschillende betalingen die het Rijk bij de maandwisse- ling had te voldoen. De biljetbencirculatie is aanzienlijk ge stegen. Zij vermeerderde met 44.3 millioen tot ƒ805.6 millioen. De totale direct opeisch bare verplichtingen bedragen thans 923.7 millioen (v. w. ƒ884.6 millioen). De voornaamste cijfers van de verkorte balans der Ned. Bank luiden als volgt: BLntnenlandsche wissels ƒ22.555.654 (v. w. ƒ22.667.448), papier op het buitenland ƒ2.244.000 (v. w. (ƒ2.224.000), beleeninpcn ƒ288.128.663 (249.710.874), munt, goud f 124.106.740 (124.106.740), muntmateriaal. goud ƒ445.788.033 445.78-8.033), munt, zilver enz. ƒ20.284.957 (20.887.441), muntmateriaai zilver totaal munt en muntmate riaal ƒ590.179.730 (590.782.213). bankbiljet ten in omloop ƒ80.5.654.100 (761.268.045) bankassignatlën in omloop ƒ42.340 (73.695). rekening-couraint saldo's ƒ118,099.017 (123.284.495;, met a al dekking bankbiljetten 73.25 (77.60%). De nieuwe Staatsleening Nadere bijzonderheden uit het prospectus Aan het prospectus van de nieuwe Staats leening. waarop Diimsdag 10 November de inschrijving zal openstaan, ontlecnen wij neg die volgende aanvullende bijzonder heden De inschrijving op de leening staat open ten kantore van de Ned. Handel-Mii, de Amsterdamsohe Bank, de Banque de Paris et des Pays-Bas, de Twentsche Bank, Hope Co, de Ineassobank. Lippmann, Rosen thal Co, de Xed.-ïnd. Handelsbank, de Ned. Escompto-Mij, Pierson Co, de Rotter dam sehe Bank vereeniging, Venneer Co on R. Mees en Zoonen. De gelegenheid tot inschrijving is even eens opengesteld bij het Agentschap va/a hlet DE RIJKSWERF TE WILLEMSOORD Op Dinsdag 17 November a.s. zal door de Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder) worden aanbesteed het maken van een ge bouw van twee verdiepingen met een aan gebouwde ruimte voor opstelling van een centrale verwarmingsketel met schoorsteen op een terrein nabij het torpedomagazijn op de Rijkswerf te Willemsoord/Den Helder. DE RIJKSWEG NIJMEGEN—VENLO Op Dinsdag 1 December zal te Arnhem worden aanbesteed door den Rijkswaterstaat het uitvoeren van grondwerk en het maken van rijwielpaden van betontegels en beton- stcenen op het vak Nijmegen— Limburgsche grens van weg no 54 van het Rijkswegen plan 1932 NijmegenVenlo. VERBOUWING CENTRAAL STATION UTRECHT Bij de gehouden openbare aanbesteding van bestek no. 1693 betreffende het verbou wen en uitbreiden van het hoofdgebouw, het maken van een ondergrondsche rijwiel stalling, een nieuwe uitgang en drie win keltjes op 'het station Utrecht (C.S.) wa ren ingekomen 46 biljetten. De raming te- droeg f155.326. Laagste inschrijfster was de N.V. Aannemings Maatschappij v/h J. M. Strijland te Uithoorn voor f137.300. De hoog ste inschrijfster was de N.V. v/h Erve H. J, Jurriens te Utrecht voor f 169.324. SPOORWEGWERKEN BIJ ROERMOND Door de N.V. Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen te Utrecht, is de uitvoering van de werken, omschreven in bestek nr. 1682 S.S., betreffende het maken van een overbrugging over den spoorweg te Roer mond bij Km S7.453 lijn EindhovenRoer mond, gegund aan de N.V. Spoorwegbouw bedrijf te Utrecht, voor een bedrag van 163.300. DE WEG VAN GRONINGEN NAAR DEN AFSLUITDIJK Vanwege den Rijkswaterstaat is gisteren aanbesteed de aanleg van de aardebaan met bijkomende werken van een gedeelte van weg no. 43 van het rijkswegenplan 1932, GroningenDrachtenHeeren v een—Sneek —Zurig (Haarlem), onder de gemeenten Sneek en Wijmbritseradeel. Laagste inschrijfster was de N.V. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amster dam voor f324.600. snef correct coulant '(Adv.) Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) CHR. NAT. SCHOOL TE ECHTEN (Fr.) Mijnheer Redacteur! Zoudt U ons een bescheiden plaatsje willen geven ln de kolommen van Uw geéerd dogblad? Bij voorbaat onzen dank! De Chr. Nat. School te Echten (Fr.) Polder 299. verkeert reeds van haar oprichting af ln finantleele zorgen en moeilijkheden. Gebouwd tn den allerduursten tijd. hebben de stlclitlngskos- ten de getaxeerde waarde aanzienlijk over schreden. Hooge rente en onkosten bil wisseling van hypotheek deden de eerste jaren de schul den nog toenemen. Gevolg daarvan is dat rente en aflossing van oen groote s-^-'deniaat het Bestuur dezer School, veel zorgen verschaffen. Met aanhoveling van de Schoolruad, die de toe stand geheel kent. kloppen we telkenjare btf vele schoolbesturen en particulieren aan om steun en hulp. Eigen omgeving doet ook wat zj kan. Vaak kwam redding en uitkomst als de toestand hopeloos scheen. Wfl zUn daar dank baar voor. zeer dankbaar. Thans is een bazarcommissle bezig met het organlseeren van een bazar. U ls. geachte lezer, wellicht geen voorstander van bazars en der gelijke. \VU zUn dat ook niet. W|j zouden gaar ne direct ophouden maar dat kan niet. Onze penningmeester kan de opbrengst onmogelijk missen. De noodzakelijkheid dwingt ons door te gaan. Die noodzakelijkheid alleen geeft ons vrij moedigheid om ook aan de lezors van Uw blad een vriendelijke bede om steun voor onze bazar te richten. Zakenmenschen of particulieren die ons willen verbinden met 't zenden van goederen, gelleven deze te zendon aan het adres van het hoofd der school, den heer B. van Elswyk te SEchten, Pol der 300. Friesland. Zeer dankbaar zullen d.e goederen worden aanvaard. Tenslotte wordt nog met stille aanbeveling medegedeeld, dat het gironummer van onzen penningmeester, den heer Joh Zijlet~a, te Echten (Fr.) Is 208132. De bazar zal D.V. gehouden worden op 26 en 27 Nov. a.s. Met vriendelijke dank voor de plaatsing. De Bazarcommissle; L. B-RUIN, Voorz, B. VAN ELS WIJK, Secr. ■Echten .(Fr,), Nov, 1936.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3