AKAZET AMERIKA's PRESIDENTSKEUZE De druk op Madrid neemt toe Algemeen Burger-Ziekenfonds Half elf Blookertljcl BLOOKERS CACAO WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland ROOSEVELT TRIOMFEERT Met de noodige luidruchtigheid hebben de Amerikaansche staatsburgers gebruik ge maakt van het hun door de grondwet ge waarborgde recht, om staatsgewijs de man nen te verkiezen, die hen zullen vertegen woordigen in het college, dat tenslotte naar oud gebruik den president der Vereenigde Staten zal moeten aanwijzen. Dat de consti tutie vanouds de presidentskeuze niet over liet aan de onafzienbare en onberekenbare massa der kiezers getuigde wellicht van wijs beleid; men wilde niet over het geheele Ame- rikaansche territoir een storm van politieke hartstochten vrij baan geven, die het open bare leven zou kunnen desorganiseeren. Vandaar dat de vertrouwensmannen van het volk de uiteindelijke keuze moeten doen. In- tusschen is deze voorzorg reeds zeer lang nutteloos gebleken, sedert het gebruik is out- r staan, dat de kiesmannen bij voorbaat ooen- baar maken, aan welken candidaat voor het Witte Huis te Washington zij de voorkeur zullen geven. Zoo kan men dan ook reeds thans, nu dit geheele kiesmannnencollege van 513 leden nog niet eens bekend is, toch reeds met zekerheid vaststellen, dat het in overgroote meerderheid voor Roosevelt is. De president zal dus niet behoeven af te treden, doch kan opnieuw voor den tijdsduur van vier jaren de allerhoogste post bekleeden in 's wereld grootste en meest belangrijke republiek De politiek der Vereenigde Staten heeft zich immer gekenmerkt door haar bijzon dere grilligheid. Men kon er nimmer veel staat op maken, hoe de volksgunst drijven zou. Wie gedurende Roosevelts afgeloopen ambtsperiode aandacht gaf aan de toenemen de oppositie, welke zich tegen 's presidenten dikwijls zeer radicale cri6is-oplossingen open baarde, kon niet anders dan in de meening verkeeren, dat diens kansen er niet goed voor de toekomst bij stonden. Men rekende er op, dat hij een awaren dobber zou krijgen om opnieuw zijn republikeinschen tegencandi- daat het nakijken te geven. Zóó hij al de overwinning op Landon zou behalen, zou eijn geweldige meerderheid van de vorige verkiezing toch wel in ieder geval zeer geslonken blijken, zoo profeteerde men. Terwijl wij dit schrijven is nog bij lange na bekend, hoe de stemmencijfers zioh precies hebben verhouden, dooh ook thans staat wel reeds vast, dat Landon een verpletterende nederlaag heeft geleden. Men heeft van verschillende zijden tegen Roosevelts beleid aangevoerd, dat hij het budget der Vereenigde Staten tot geweldige sommen heeft doen uitdijen, en dat hij het land onder een ongekenden schuldenlast heeft gebracht. Men is daarbij al te licht geneigd Europeesche maatstaven aan te leg gen, en ziet dan over het hoofd, dat het grondgebied der Vereenigde Staten feitelijk een geheel werelddeel beslaat, zoodat men de staatssohulden van de voornaamste West- Europeesche landen zou moeten te zamen tellen, om tot een eenigszins opgaande ver gelijking te komen. Volgens een berekening is momenteel de Amerikaansche staatsschuld per Amerikanschen burger nog niet hooger dan een veertig of vijftig dollar! Alleen dit reeds toont aan, dat de president in geenen deele een onverantwoordelijk bewind heeft gevoerd. - Een Amerikaan, die de toestanden in zijn land zeer goed kent en weet te beoordeelen, geeft over Roosevelts afgesloten presidents periode eveneens een bijzonder gunstig oor deel. „Gedurende drie jaar, zoo constateert pro fessor Bernard Fay, zwoegde Franklin Roosevelt om den vastgeloopen wagen van staat uit den modder te trekken en langzaam aan, maand na maand, werd de toestand beter. Thans is hij zonder meer gunstig te noemen. De gesloten banken hebben haar loketten geopend; de fabrieken draaien en maken winst; de boeren, nog kortgeleden gebukt onder hypothecaire lasten, betalen hun schuldeischers en koopen radiotoestel len; ja zelfs de spoorwegen, die definitief schenen ten ondergang gedoemd, beginnen weer geld te verdienen. "De statistieken, wier invloed groot is in de Vereenigde Staten, toonen aan dat de curve der industrieele productie voor het eerst sedert 1930 weder het normale peil heeft bereikt Ofschoon het uiterst moeilijk is, met eenige mate van juistheid een oordeel te vellen over Amerikaansche toestanden, welke im mers zoo in allen deele met die in de Oude Wereld verschillen, zou men uit dit testi monium toch kunnen opmaken, dat Roose velt op de samenleving in de Vereenigde Staten en op haar huishouding een gunsti- gen, stimuleerenden invloed heeft uitge oefend. De stembus veroorlooft hem thans, met dezen arbeid voort te gaan; van oceaan tot oceaan heeft het volk in zijn overwegen de meerderheid voor hem gesproken. Moge zijn tweede rcgeeringsperiode het land ook verder economisch sfabiliseeren. De Oude Wereld zal daarbij eveneens wel varen! Roosevelts verkiezing staat reeds vast Hij behaalt een zeer aanzienlijke meerderheid In de Vereenigde Staten hebben gis teren de verkiezingen plaats gehad voor den nieuwen president der republiek, terwijl daarbij tevens verkozen werden de vice-presidenten de gouverneurs der staten, de leden van het huis van af gevaardigden en een derde deel van de leden van den senaat. De leden van het huis van afgevaar digden worden om de twee jaar geko zen, de senatoren hebben 6 jaar zitting. Ofschoon de verkiezingsuitslagen nog niet in bijzonderheden bekend zijn, staat thans wel reeds vast, dat Roose velt een zeer aanzienlijke meerderheid heeft behaald. In ongewoon grooten getale stroomden de kiezers naar de stembureaux. In New-York waren reeds vroeg in den ochtend honderd duizenden menschen op de been, die met ratels, zwepen en trompetten een liclsch iwaai maakten. Volgens de eerste te New-York ontvangen inlichtingen zou gouverneur Landon een meerderheid behalen in zekere steden van New-England, welk gebied van oudsher •epublikeinsch is. Roosevelt daarentegen zou de overhand hebben in talrijke steden der zuidelijke staten, die een democratische traditie heb ben. Natuurlijk hebben zich ook hier en daar incidenten voorgedaan. Zoo werd te Boon- ille in Indiana een neger gedood en een andere gewond. In Whitesbury in Kentucky heeft men een der leden van net stem bureau beschoten. Volgens latere berichten is de positie van Roosevelt in Nieuw-Engeland versterkt. In honderdtal districten van Kansas heeft de president meer stemmen verworven dan zijn tegenstander Landon. Op sommige plaatsen werd de organisa tie der verkiezingen bemoeilijkt door slecht eer. In eenige streken heerschtc een ze kere opwinding. Te San Miguel in Nieuw- Mexico werden de stembureaux door troe pen bewaakt. In New-Jersey zijn 65 personen, die van bedrog bij de verkiezingen beschuldigd ■erden, gearresteerd. Roosevelt wint over heel de linie! De verkiezingsuitslagen, welke vlot bin nenkwamen, toonden spoedig aan, dat de democraten over de geheele linie een n derheid zouden behalen. Om 7 uur gisteravond hadden de demo craten reeds 202 stemmen in het kiescol lege veroverd door hun meerderheid in achttien staten. De republikeinen waren favoriet in zes staten, welke recht hebben op 54 stemmen. De democraten hebben o.m. de meerder heid behaald in de staten Illinois, Zuid- Dakota en West-Virginia, waar men geen voorspellingen had kunnen doen aangaan de» den afloop. De republikeinen hebben o.m. een meer derheid verworven in de staten Michigan en Nebraska, die eveneens „dubieus" waren De eerste uitslagen van den staat New Jersey komen uit het democratische bol werk Ncw-York City en vermelden, dat Roosevelt de leiding heeft met 8—1. Roosevelt heeft thans ook een kleim meerderheid in Michigan. De Philadelphia Inquirer, een republikeinsclie courant ver klaart, dat de staat Pennsylvania Roose velt een meerderheid van meer dan 100.000 stemmen zal opleveren. In de stad New-York heeft Roosevelt ccn meerderheid behaald van tenmin ste 250.000 stemmen. De nog niet volledige uitslagen geven aan, dat Roosevelt een waarschijnlijke meerderheid zal behalen van 413 op de 531 stemmen. Gelijk men weet, bestaat het college der kiesmannen, dat uiteindelijk over de presidentskeuze zal hebben te be slissen, uit het laatstgenoemde aantal leden. Het staat dus wel vast, dat Roosevelt een zeer groote overwinning op zijn te- gencandidaat Landon heeft behaald. Landon wenscht Roosevelt geluk Landon verklaarde, dat hij de overwin ning van Roosevelt zeker ac-htte. Hij heeft zijn tegenstander ccn telegram gezonden, rin hij zegt: ,,Het volk heeft gesproken. Alle Amerikanen zullen de uitspraak aan vaarden en zullen samenwerken voor een gemeenschappelijke zaak en het welzijn van het land. Dit is overeenkomstig den demo- cratischcn geest. Ontvang mijn hartelijke gelukwenschen" De leden van de Amerikaansche kolonie in Parijs hielden Maan dag jl. een proef stemming, waar van de uitslag was: 258 stem men voor Roose velt en 203 stem men voor Lan don. Een nieuw kabinet in Oostenrijk De „burgerwachf-ministers verdwenen. Vannacht om half een is te Weenen een communiqué verschenen, meldende, dat bondskanselier Schuschnigg gisteren het ontslag heeft aangeboden van het heeie ministerie. President Miklas heeft dit ont slag aangenomen en meteen Schuschnigg weer benoemd tot bondskanselier. Het nieu we ministerie ziet er ais volgt uit: Dr. K. von Schuschnigg, bondskanselier, minister van landsverdediging; Veldmaarschalk-luitenant Ludwig H 1- ge rt li, commandant van de frontmilitie, .vice-kanselier; Dr. Ad. Pfilz, raadsheer in het bondsgc- rechtsliof, minister van justitie: Dr. Peruter. minister van onderwijs: Dr. Jozef Resch, minister van sociale taken; Dr. Rud. Neumeyer, minisiter .van financiën; Mandorfer, minister van land- en bosch- bouw; Prof. dr. W. Taucher, minister van han del en verkeer; Neustadter Stürmer, de gezant te Boeda pest, en Glaise Horstenau zijn eveneens tot minister benoemd, met de bedoeling dat eerstgenoemde minister van politie, laatst genoemde van binnenlandsche zaken wordt. Schmid blijft onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Zernatto wordt onder-staatssecretaris voor de zaken van het vaderlandsche front, generaal Zehncr landsverdediging en Hans Rott van so ciaal bestuur. Peruter, Mansdorfer, Resch en Glaise Hor stenau waren reeds minister. Hans Rott. leider van de vakvereeniging van personeel der posterijen, is de eenige nieuwe onder staatssecretaris. Hülgertih en Neustadter Stirrmer waren Heimwehrmannen, doch komen als deskun digen in het ministerie. Uit de regeering zijn verdwenen vice-km- selier Baar-Barenfels, de minister van fi nanciën Draxler, de minister van handel Stockinger en de minister van justitie .dam mers tein-Equord. Geweldig opzien te Weenen De Weensche correspondent van de N. R. CrL mei dit nog hierover, dat gistermiddag plotseling een buitengewone ministerraad bijeen is geroepen, die even voor midder nacht eindigde, waarop meteen de bekend making van de reorganisatie volgde. De officieuze commentaar op de recon structie zegt, dat hiermee de laatste res ten, die aan de partijpolitiek herinner den, uit de regeering verdreven zijn. De reconstructie kwam, hoewel men wel al lang over wijzigingen in 't ka binet sprak, toch nog geheel onverwacht en heeft te Weenen een geweldig op zien gebaard. België's militair statuut De afdeelingen der Belgische Kamer hebben het wetsontwerp aangaande België's militair statuut bestudeerd en het in zijn geheel goedgekeurd met 92 tegen 31 stemmen en 26 onthoudingen. Het artikel, dat voorziet in een dienst tijd van 18 maanden voor de infante rie, is verworpen. Humaniseering van de duikbootoorlog Bescherming van koopvaardijschepen Tegen het einde dezer week zal in het Britsche departement van buitenlandsche za ken een protocol worden onderteekend, dat een aanhangsel vormt van het vlootverdrag van Londen, en dat ten doel heeft, den duik bootoorlog te humaniseeren. De onderteekening zal een informeel ka rakter dragen en er zal geen plechtigheid plaats vinden. Het protocol bepaalt dat, behoudens in ge val van een hardnekkige weigering om te stoppen, duikbooten geen koopvaardijschip tot zinken mogen brengen, zonder eerst de gelegenheid te hebben gegeven om de passa giers, bemanning en scheepspapieren in vei ligheid te brengen. Reddingsbooten worden in dit verband niet als een veilige plaats beschouwd, tenzij de weersomstandigheden en de nabijheid van land de veiligheid van de passagiers en de bemanning waarborgen. Het protoool zal ondertee kend worden door Groot- Brittannië, mede namens de Dominions en Britseh-Indi en verder door de Vereenig de Staten, Japan, Italië en Frankrijk. De Spaansche burgeroorlog De buitenwijken liggen reeds onder artillerie-bereik Spoedig het beslissende offensief In de uitzending van radio-Sevilla van gistermiddag werd ook medege deeld, dat dc omsingeling van Madrid door de troepen van generaal Franco steeds nauwer wordt. De opmarsch van eergisteren van de troepen van generaal Varela en van do colonne van Yagua heeft de nationalis ten op 14 K.M. van het centrum van de hoofdstad gebracht. Een deel der buiten wijken ligt thans onder ïechtstrceksch bereik der rcchtsche artillerie. Volgens berichten uit Salamanca, to Lissabon ontvangen, rukt het leger der rechtschen, dat ten Noorden van Madrid dtaat, naar het zuiden op. Men beschouwt dit, naar Reuter meldt, als eon aanwijzing voor het begin van den beslissendcn aanval op de hoofdstad. Naar Havas meldt, heeft de rcgecring te Marlnd gistermiddag een communiqué ge publiceerd, waarin o.a. medegedeeld wordt, dat spoedig de namen der nieuwe ministers bekend gemaakt zullen worden. De onder handelingen tusschen dc krachten van 'net olksfront, die in de rogoering vertegen woordigd zijn en de C. N. T. (nationale ar beiders confederatie) hebben tot een volle dig accoord geleid. De C. N. T. zal zich niet langer afzijdig houden, doch treedt tot de nationale regeering toe. Het accoord maakt een einde aan de riva liteit. welke bestond tusschen de twee groote akorganisaties, die voortaan nauw zullen samenwerken in den strijd tegen het fas cisme. De niet-inmenging De internationale commissie voor de toe passing van de overeenkomst tot niet- inmenging in Spanje komt vanochtend op het departement van buitenlandsche zaken te Londen bijeen. Zij zal beschikken over het antwoord van de Russische regeering op de beschuldigingen van de Duitsche en de Ita- liaansche regeering nopens de inbreuken an Rusland op de overeenkomst De sub-commissie komt morgen weer bij en ter voortzetting van de behandeling der voorstellen om de toepassing van de over eenkomst te verzekeren door het uitoefenen van toezicht op de Spaansche invoerposten te land en ter zee. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Parijs verneemt, zouden op het station Perpignan 400 Russen zijn aangekomen, die per auto de grens zijn overgegaan naar Catalonië. Noorsche schepen aangehouden Oorlogsbodems der opstandelingen hebben twee Noorsche schepen op zee aangehouden en de scheepspapieren onderzocht De schepen waren de Nea, welke Huelva kwam en die voor de Spaansche kust werd aangehouden en de Halgoersen, welke van Sunderland in Engeland kwam en 30 mijl ten Noordwesten van den vuur toren Saint Martin bij Biarritz werd aan gehouden. Beslissende uren voor Madrid Volgens uit Salamanca ontvangen be richten, rukt thans ook de nationalisti sche armee, welke ten Noorden van Madrid opereert, naar het Zuiden op. Men beschouwt dit als een aanwijzing voor het begin van het beslissende offen sief tegen het centrum van de hoofdstad. Anderzijds zijn, naar radio-Sevilla mee deelde, de troepen van generaal Varela en de colonne van kolonel Yaguo nog slechts een tiental kilometers van het centrum van Madrid verwijderd, zoodat een deel van de buitenwijken onder doelmatig bereik van de nationalistische artillerie ligt. Kenmerkend voor de ernstige situatie, an rin de Spaansche hoofdstad zich thans bevindt, is ook het feit, dat radio-Madrid den geheelen dag dringende oproepen richt te tot de weerbare mannen, om zich onver wijld op de verschillende departementen te melden, teneinde zich daar te laten indeelen voor het front Bovendien werd via hetzelfde radio-station aan bepaalde afdeelingen bevel gegeven, zich terstond naar een klooster te begeven, dat tusschen Getafe en Madrid ligt. Hieruit kan men concludeeren, dat de nationalisti sche troepen inmiddels de stad reeds zeer dicht genaderd zijn. Dat de communisten den toestand zelf zeer ernstig inzien, blijkt wel uit een artikel in liet blad „Mundo Obrero", waarin woor delijk gezegd wordt: „Wij moeten veel moed toonen, want de gevaren, die zich boven Madrid samen trekken, zijn zeer groot". ZWITSERLAND STELT ZICH TE WEER! Tegen de communistische politieke actie De Zwitsersche bondsraad heeft be sloten, bet parlement, dat in December bijeenkomt, een wetsontwerp ter be scherming van de openbare otde en veiligheid voor te leggen, hetwelk straf bepalingen en administratieve beschik kingen zal bevatten. In afwachting van dc uitspraak van het parlement heeft de raad eclitcr reeds thans eenige maatregelen getroffen, die ten doel hebben, de communistische actie in Zwit- lund onmiddellijk te onderdrukken. Ook het deelnemen van buitenlandsche sprekers politieke vergaderingen zal aan bepaal de regels worden onderworpen. Het depar tement van justitie en politie zal te beslis- hebben, of aan een buitenlandsch spre ker vergund kan worden, op een dergelijke vergadering het woord te voeren De ver gunning zal geweigerd worden, indien de vrees bestaat, dat ofwel de binnenlandsche of buitenlandsche veiligheid van Zwitser land, de onafhankelijkheid of de neutrali teit of de betrekkingen met andere staten in gevaar worden gebracht dan wel dat men zich zal mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Zwitserland. Ingevoerde bladen of ander propaganda materiaal van anti-religieuzen-, anti-mili- tairistischen-, communistischen- of anar ch istischen aard zullen in beslag worden genomen, evenals in Zwitserland gedrukte of uitgegeven geschriften, die de binnen landsche of buitenlandsche veiligheid, de openbare rust of de orde in gevaar zouden brengen. Iedere activiteit van de Zwitsersche af- dccling der „roode hulp" is verboden. Cursussen in communistische tactiek en propaganda kunnen niet plaats hebben. De autoriteiten moeten communistische ergadcringcn verbieden indien er reden is aan te nemen, dat die bijeenkomsten de orde zullen verstoren of de veiligheid het land in gevaar brengen. NAAR EEN TURKSCH-JOEGOSLAAFSCHE ENTENTE? In bevoegde Turksche leringen bevestigt en, dat tijdens het bezoek van Stoja- i n o w i t s j, den Joegoslaafschen m ter-president, aan de Turksche hoofdstad tusschen hem en Ataturk besprekingen zijn gevoerd over een entente, welke uitslui tend Turkije en Joego-Slavië interesseert. Omtrent het verblijf van Stojadinowitsj te Ankara gaat het verhaal, dat de Joego-Slavi- sehe minister-president tijdens het banket, door de Turksche regeering gegeven bij ge legenheid van den verjaardag der republiek, tegenover den sovjet-ambassadeur heeft ge zeten. Beide politici hebben geen woord met elkander gewisseld, hetgeen in politieke krin gen levendig wordt becommentarieerd. Op zijn terug*ÉB is Stojadinowitsj over Bulgaarsch grondgebied gereisd. Naar ver luidt zou hij binnenkort een officieel bezoek brengen aan de Bujgaarsche regeering. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Opgericht April 1902 - Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenbnrgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhuisverploging en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTUS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers (sters) gevraagd. De- Italianen in Abessinië Oostenrijk erkent status quo Ten aanzien van de erkenning van het Italiaansche imperium door Oostenrijk wordt in welingelichte kringen te Weenen beweerd, dat deze erkenning reeds een voldongen feit is. In de geloofsbrieven, welke Berger Waldenegg, de Oostenrijksche gezant te Rome, heeft overhandigd en in de toespraak, welke president Miklas gericht heeft tot den Italiaanschen gezant te Weenen, Fran cesco S e 1 a t a, is nadrukkelijk de titel ko ning van Italië en keizer van Ethiopië ver meld. Oostenrijk is aldus de eerste mogendheid geweest, welke officieel den nieuwen stand van zaken heeft erkend. Een andere vorm van erkenning door Oostenrijk is niet noodig. Indien dit toch zou geschieden, dan is dit slechts een bevestiging en een formaliteit. Londen krijgt gas vrij ziekenhuis Te Londen zal een ziekenhuis worden ge bouwd, waar de patiënten beveiligd zullen zijn tegen gifgassen. Een overdekte ruim 7 meter breede weg zal toegang geven tot de verschillende afdee lingen. dubbele deuren worden aangebracht, waardoor dc weg in een luchtsluis wordt veranderd. Hierin zullen de slachtoffers van luchtaanvallen gereinigd kunnen worden van de gassen, waarmee zij besmet zijn, al vorens in het ziekenhuis te worden opge nomen. Het dak van het ziekenhuis zal speciaal versterkt worden, terwijl de vensters wor den voorzien van onsplinterbaar glas. Op vele afdeelingen zullen luchtververschings- installaties worden aangebracht. De bouwkosten van dit nieuwe zieken huis, dat de naam Westminster Hospitaal zal dragen, zullen 850.0z0 pond sterling (meer dan 8 millioen gulden) beloopen. VON RIBBENTROP OP RAPPORT Von Ribbentrop is voornemens, over 14 dagen naar Duitschland te gaan, ten einde Hitier rapport uit te brengen over zijn ontvangst te Londen. De Engelsch-Duitsche vlootbesprckingen zijn hervat met het doel, een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die voort vloeien uit de Duitsche bezwaren tegen het Engelsch-Russische ontwerp-vlootaccoord, De Amerikaansche havenstaking Thans 80.000 deelnemers! Volgens de laatste berichten omvat de staking der Amerikaansche zeelieden thans 80.000 man. Op 287 schepen ligt het werk stiL Aan de westkust zijn ongeveer 10.000 ar- beiders van houtzagerijen en timmerfabrie ken tot werkloosheid gedwongen. De vakvereenigingen der zeelieden te San-Francisco hebben bekend gemaakt, dat de staking tot alle havens der Vereenigde Staten moet worden uitgebreid. Belgische arbeiders bedwelmd Door fabrieksgassen Te Bergen (Z.-Belgic) zijn op de binnen plaats van een fabriek meerdere arbeiders bedwelmd geraakt door gassen die uit een fabrieksapparaat waren ontsnapt en die, i naar men meent tengevolge van den mist, laag waren blijven hangen. Twee der be dwelmde arbeiders zijn inmiddels om het leven gekomen. Men hoopt, dat vier ande ren spoedig hersteld zullen zijn. Een arbeider, die, toen hij bemerkte wat er gaande was, op de vlucht is geslagen, is daarbij gevallen en heeft zijn linker- i schouderbeen gebroken. Er wordt naar de oorzaak van de ramp een onderzoek ingesteld. geen bons geen toegift-artikelen Alles Is ten koste gelegd aan de KWALITEIT Hef goedkoopste der voornome merken MOORDAANSLAG OP JAPANNER In de Chineesohe stad Tsjangtsja heeft men een Japansch onderdaan, Yamagishl geheeten, door acht messteken zwaar ge wond op bed aangetroffen. Men heeft den kok van het slachtoffer ge arresteerd. Aangezien men vreest, dat deze moord aanslag nieuwe incidenten tengevolge zal hebben, zijn uit Hankou twee Japansche kanonneerbooten naar Tsjangtsja gezonden. De Japansche consulgeneraal te Hankou heeft na het bekend worden van den moord aanslag onverwijld een conferentie belegd tusschen de Japansche consulaire en ma rine-ambtenaren. In de Japansche pers wordt beweerd, dat deze daad toe te schrij ven is aan Japan-vijandig gezinde elementen UIT HET SOCIALE LEVEN ULTIMATUM GESTELD De Textielarbeidersongariisaties „De Een dracht", „St, Lambertus" en „Unitas" heb ben aan de directie van de N.V. Textiel fabriek L. van. Heek en Zonen te Los6er een ultimatum gesteld. Indien op 15 Nov. s. geen overeenstemming is bereikt om trent de loonen van de arbeiders in de spinnerij, zullen deze arbeiders op die da tum het werk niet hervatten. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd Is tot ridder In de Orde van Oranje Nasaau. J J H Snijders, burgemeester-secreta ris der gem. Dussen; toegekend is do zllv. eere- mcdaille verbonden aan dc Orde van Oranjc- Nassau aan H. Tak te Groningen; idem in goud aan P. Renders te Amsterdam; idem In zilver aan mej. A. Luten te Overschie. RIJKSINSTITUUT VOOR VOLKSGEZONDHEID Benoemd is tot bacterioloog bif het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, RUK AAM VITAMINEN PHOSPHATEN, IJZER EN KALK IS TEN HOEVES ROGGEBROOD EN DAAROM UITERST VOEDZAAM EN BOVENDIEN LICHT VERTEERBAAR VRAAGT UW BAKKER.' QEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL. 333298 TEL. 5394 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2