llirnwr gHltsrljr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken IIAANDEISflR VLAGGEN loVEN-HAAGI DE SLEUTEL TOT SUCCES abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.19 Voor het Buitenland bij wekelijkse he zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7*/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5927 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 16e Jaargang atrbertentirprifrtn: Van I tot 5 regelsf 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 045 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 BESCHERMING VAN HET VERGADERRECHT Vrij denken kan men in ieder land, want de machtigste dictator is niet in staat een band te vinden om gedachten mee te bin den; en in ons land genieten wij dank zij der vaderen strijd zooveel vrijheid, dat wij ook onbelemmerd mogen spreken en vergaderen onder de schuts der over heid. Nu zijn er altijd kleinmoedige menschen geweest, die zoo weinig vertrouwen in de kracht van de door hen beleden beginselen hadden, dat ze het zwaard wilden te hulp roepen om hun woord kracht bij te zetten. Zij vergaten, dat de geestelijke strijd- met geestelijke wapens en niet met die der bar baren gevoerd moet worden; en dat niet zij, maar de wettige overheid heeft te waken voor verstoring der openbare orde en aan tasting der goede zeden. Aanvankelijk bleef dit theorie. Het was een vraagstuk, hoever deze vrijheid strekt. Er werd over gediscussieerd, wat al dan niet toelaatbaar is. Wel te verstaan: in het openbaar; want wat in besloten kring ge zegd en verhandeld wordt, valt buiten elke controle van de overheid; al weer, voor zoover er geen booze stukken of snoode aanslagen gesmeed worden. Van lieverlede stond er echter een rich ting op, die van meening is, dat er woor den genoeg gesproken zijn, en dat het nu tot daden moet komen. Eerst leek hun op treden mooi, hoewel het in de grond der zaak fout was: zij wilden helpen bij het handhaven der openbare orde; een taak welke aan de wettige politie is opgedragen of haar van overheidswege aangewezen hulpdiensten. Al spoedig echter kozen zij het andere middel: zij gingen de ordb verstoren. Want het ging hun niet om de orde, om de waar heid of om het recht, maar om de eigen macht. Zij alleen zouden mogen spreien en anderen behooren te zwijgen. Vele eenvoudigen in den lande doorzien 'do slimme truc niet direct, want de orde verstoorders gaan aanvankelijk te keer te gen groepen, wier bedenkelijke, revolutio naire of goddelooze leerstellingen ook zij verfoeien. Zij vergeten echter, dat wie een maal do geestelijke vrijheid aanrandt, con- sekwent dóór moet zetten, totdat de inqui sitie zelfs poogt te richten over de levens overtuiging. En ook, dat wie de overheid verdringt en zelf als beslissend en uitvoe rend rechter wil optreden, niet hel blanke wapen hanteert, maar het vuil van de straat als projectielen gebruikt. Dan vormt men een knokploeg, welke als vliegende colonne het land en geoorloofde openbare vergaderingen onveilig maakt er* zich ach teraf op deze schanddaden beroemt als redde men geloof en goede zeden. Gelukkig, een officieel bericht meldt: „De regeering acht storingen, als hebben plaats gehad, ontoelaatbaar. Zij heeft de betrokken organen van justitie en politie opdracht verleend in eventueel nog volgende geval len met de grootste gestrengheid op te tre den en zich daarbij van alle in aanmer king komende middelen te bedienen." Zij, die voor de overheid bidden en haar kracht toewenschen, opdat wij een stil en gerust leven mogen kunnen leiden in alle godzaligheid en eerbaarheid, zullen zich over dit regecringsvoornemen slechts ver heugen. Comité tot bestrijding van openbare zedeloosheid Dr A. Hutter spreekt over „Puberteilspathologie". Gistermiddag had onder presidium van Mr A. de Graaf tc Utrecht een vergadering plaats van het Comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid en haar gevolgen^ waar door Dr A. Hutter, directeur van w sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist inleiding gehouden werd over het onderwerp „Puberteitspathologie". Aanwezig waren verscheidene politieauto riteiten uit de groote steden, voorts Dr R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, en vertegenwoordigers van Ver- eenigingen op dit gebied werkzaam. De ingenomenheid met deze fijn door dachte, op veel practische ervaring berusten de uiteenzetting was algemeen, wat vooral uit het hoogs tin ter essante debat bleek, waar aan o.a. werd deelgenomen door den Voor zitter en door Mevrouw C. Polak-Rosenberg, Mr. H. M. L. H. Sark, Dr Nuyens, Ds O. G. Heldring, C. E. G. Hogendijk, H. v. d. Heuvel, A. J. Da Costa en Mej. C. Thierry. De lezing zal in een tijdschrift worden opgenomen. - Kamerkieskring Dordrecht De Kamerkieskring Dordrecht hoopt op Zaterdag, 14 November 1936 in het ge bouw „De Eendracht", Goudscheweg te Rotterdam een vergadering te houden met de aangesloten kiesverenigingen. In deze vergadering zal behandeling plaats hebben van de voorstellen van het Centraal Comité voor de verkiezingen 1937. Na afloop der behandeling van deze voor stellen zal het Kamerlid, de heer J. Schou ten een opwekkend woord spreken ter in- leidinc ripr verkiezingsactie. Alle aangesloten kiesverenigingen in de Knmerk (--.kring Dordrecht worden dringend uitgenood'gd. zich op deze vergadering te doen vertegenwoordigen, terwijl verder alle leden der kiesverenigingen toegang hebben. D,e vergadering zal aanvangen om 2 uur des middags en eindigen uiterlijk half zes. HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Wetsontwerp tot goedkeuring bij de Tweede Kamer ingediend De toelating der getuigen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis. De memorie van toelichting luidt als olgt: Het ligt in de bedoeling van H.K.H. Prin ses Juliana weldra gevolg te geven aan het voornemen, met Z.D.H. Prins Bernard van Lippe-Biesterfeld in het huwelijk te treden. Alvorens deze echtverbintenis gesloten wordt, behoort met het oog op art. 17 dei- Grondwet, hiertoe bij de wet toestemming tc worden verleend. Art. 1 der tegenwoordige wetsvoordracht strekt om aan het aangehaalde Grondwets artikel te voldoen. Ingevolge art. 2 blijven buiten toepassing de bepalingen van de art. 20 en 131 van het B.W., krachtens welke het aantal hu- welijksgetuigen tot ten hoogste vier is be perkt en buiten bet Koninkrijk gevestigde personen niet als getuigen worden toe gelaten. Art 3 verleent ten aanzien van naams verandering of naamsbijvoeging, welke de Koningin ten behoeve van den Prins of van de kinderen, die uit het huwelijk ge boren mochten worden, zou willen toestaan, vrijstelling van de bij art. 64 van het B.W. voorgeschreven openbaarmaking. Artikel 4 luidt: Overal waar in wettelijke voorschriften de uitdrukking „lid van het koninklijk huis", „leden van het koninklijk huis", „prinsen van ons huis", „prinsen van het koninklijk geslacht", of „de vorsten van ons huis" voorkomt, zal daaronder mede begrepen zijn Z.D.H. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. Storing van openbare vergaderingen Regeering neemt maatregelen Er zal met de grootste gestrengheid worden opgetreden De Regeeringspersdienst meldt: In verband met het feit, dat de laat ste weken eenige malen geoorloofde openbare vergaderingen met voorbe dachten rade zijn gestoord, wordt het volgende ter algemeene kennis ge bracht. Het opzettelijk storen van een geoor- looide openbare vergadering door het verwekken van wanorde of het maken van gedruisch is een misdrijf. Het wordt ingevolge art. 144 van het wetboek van strafrecht gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twee weken of een geldboete van ten hoogste ƒ60. In aanverwante gevallen kannen bovendien nog aanzienlijk zwaardere straffen worden opgelegd. De Regeering acht storingen, als hebben plaats gehad, ontoelaatbaar. Zij heeft de betrokken organen van justitie en politie opdracht verleend in even tueel nog volgende gevallen met de grootste gestrengheid op te treden en zich daarbij van alle in aanmerking komende middelen te bedienen. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamera incl. ontbijt f 4.— en f 4-50 met badkamer vanaf f 5 Telef. 46100 RESTAURANT STICHTING ZONNEWEELDE VAN STOLKLAAN 3 TEL. 55(185 's-GRAVENHAGE CHRISTELIJK TEHUIS heeft nog eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch. stand. Riante villa, schitt gelegen In de S-hev. Boschjes, onmidd bi] kerk en tram, goede deskundige verzorg, met volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER PHILIPS MARCHEERT VOORAAN! De toekomst met meer vertrouwen tegemoet Optimistische Directieverklaring i de aandeelhoudersvergadering In de gister gehouden aandeelhou dersvergadering der N.V. Philips Gloeilampeniabrieken te Eindhoven, deelde Dr A. F. Philips over den gang van zaken mede, dat deze over de geheele linie tevredenstellend is. Een meer optimistische toon is op dit oogenblik dan ook wel gerechtvaar digd. De doorsnee opbrengst in guldens per stuk is als gevolg van de hier te lande getrofien monetaire maatregelen gestegen. Met dien verkoop van die ontvangappara ten blijft het zeer goed gaan. De technische kwaliteiten vertoonen een grooten voor sprong ten opzichte van die van andere fabrikaten in het buitenland, inol. Amerika, alwaar naar aanleiding van do Olympia Show in Londen deze voorsprong werd erkend. De vraag naar onze apparaten is zoo groot, dat wij de orders niet al kunnen, In den loop der jaren hebben wij, mede in verband met noodzakelijke decentrali satie, onze fabrieken en distributie-ongamen dusdanig georganiseerd, dat wij zoowel uit het oogpunt van fabricage- en verkoop mogelijkheid, als uit het oogpunt van kost prijzen, behoudens in het verre Oosten, op markt tegen elk fabrikaat kunnen concurreeren. Wij kunnen daarom met groot vertrou wen de toekomst tegemoet zien. Wij marcheeren, nummer éé»ut vooraan! Ook de andere artikelen, die wij voeren, ontwikkëlien zioh gunstig. Wij gaan de toe komst met meer vertrouwen tegemoet, dan de laatste jaren het geval was en wij ho pen dan ook, weer tot een fatsoenlijk ren dement te komen. Wij hebben een jaar met veel zorg en hooge kostprijzen achter dien rug, doch dit is thans voorbij, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Ir. Otten tol directeur benoemd In de vergadering van aandeelhouders werd ir. P. F. S. Otten tot directeur be noemd. Dr. A. F. Philips werd benoemd tot president dei- Vennootschap. Bij het begin van de vergadering zeide dc voorzitter, dat 't voorstel om dr. Philips tot presi dent der Ven nootschap te be noemen, voort spruit uit het principe van een hoofdige leiding, dat men ook voor de toekomst wil vastleggen Ir. Otten zal dr. Philips in voor komende gevallen Ir P. F. S. Otten *u02ubaj3a EERSTE KAMER HANDELSAGENTEN EN HANDESREIZIGERS In haar gisteravond gehouden vergade ring heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp wettelijke bepalingen omtrent handelsagen ten en Jiandelsreizigers behandeld. Deze be» doelen de rechtspositie van beide catego rieën te regelen. De heer Knottenbelt (lib.) herinnerde aan den tragen gang der behandeling van dit wetsontwerp, dat reeds in 1931 werd in gediend. Maar wat nu geboden wordt, zal allerminst misstaan in het Burgerlijk Wet boek. Er is veel en goed werk aan besteed, zij het in stilte. Dat mag wel eens gezegd worden in een tijd van kleineering van het Parlement. Minister van Schaik onderschreef deze laatste opmerking volkomen. De vrucht bare samenwerking tusschen het Parlement en de Regeering erkent en waardeert de mi nister ten volle. Het wetsontwerp werd z.li.s. goedgekeurd en dc vergadering verdaagd tot hedenmor gen 11 uur. De toestand van de boterkleinhandel Een protest-telegram aan den Minister Gisteravond is in hotel Terminus te Den Haag een gecombineerde besturenverga- deri-tg gehouden va', de Federate- van de vereenigingen: Vereeniging voor den Neder- landschen Margarine rondbreng-detailhan- del, Christelijke Bond van Kleinhandelaren in boter en margarine in Nederland, Am- sterdamsche Centrale van botei-handelaren en dc Vereeniging van boter- en margarine handelaren „Onderlinge steun", Wijk bij Hcusden. In deze vergadering kwam het beleid ter sprake van de Crisis-Zuivelcen- Irale. welke naar het oordeel van de ver gadering den boterkleinhandelaar in een zeer hoog gestegen noodpositie heeft ge bracht. Voorts werd afgekeurd de oprichting van een centraal inkoopbureau, dat haar pro ducten nagenoeg zonder winst verkoopt. Besloten werd tc dezer zake een telegram aan den Minister te zenden en ten spoedig ste een protestvergadering te houden- DE ZONDAGSWET VEROUDERD Tweede Kamerleden prijzen het beleid van Minister De Wilde Vele gemeenten voor noodlijdendheid bewaard Critiek op Burgemeesters benoemingen Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting Binnenlandsche Zaken voor 1937. Vele leden spraken als hun oordeel uit, dc Zondagswet geheel verouderd is. Zij kan niet meer gehandhaafd worden. Gevraagd werd tot welk resultaat 't over- g geleid heeft, dat de Minister ten vorigen jare toezegde met zijn ambtgenooten te zul len plegen. Vele leden spraken den wensch uit, dal thans spoedig zal worden vastgelegd, dat enkel de rood-wit-blauwe vlag als de Neder- landsche vlag is aan te merken. Verscheidene leden meenden, dat de ver houding tusschen landsregeering en ge meentebesturen een bedenkelijke wijziging heeft ondergaan. Vanuit Den Haag wordt nagenoeg alles geregeld. De lagere organen hebben maar al te wachten, wat op de regeeringsbureaux beslist wordt. Andere leden hadden waardeering voor het beleid van den Minister. Door zijn krachtig optreden zijn vele gemeen ten er in geslaagd haar huishouding binnen het financieel mogelijke te bren gen. Hierdoor zijn vele gemeenten voor noodlijdendheid bewaard en het zijn juist de maatregelen der Regeering ge weest, die een totale ineenstorting der gemeentelijke huishouding hebben voor komen en dientengevolge verschillende gemeenten een grootere zelfstandigheid hebben doen behouden. Opnieuw drongen verscheidene leden aan op samenvoeging van gemeenten- Zoowel uit een oogpunt van bezuiniging als ter be vordering van een doelmatig bestuur achtte men een dergelijke samenvoeging ge- wenscht Met name in de provincies Lim burg, Gelderland en Zuid-Holland vindt men tallooze kleine gemeenten. Gevraagd werd of de Minister wil mede- deelen, welke Armenraden zijn opgeheven of voor opheffing in aanmerking komen. Speciaal werd gevraagd hoe het staat met de opheffing van den Armenraad te Rot terdam. Benoeming van Burgemeesters Het had de aandacht van eenige leden getrokken, dat meermalen personen tot bur gemeester benoemd worden, die reeds op gevorderden leeftijd zijn, terwijl anderzijds de Regeering voor sommige andere cate gorieën van ambtenaren het pensionneeren op 60-jarigen leeftijd bevordert. Men achtte dit niet consekwent Vooral de benoeming van gepensionne»r- de overheidspersonen of ambtenaren stuitte op bezwaren. In dit verband werd gewezen op de gemeenten Roermond, Wormerveer en Breda. Andere leden konden zich daarmede geenszins vereenigen. De drie meer speciaal bedoelde ambtsdragers zijn personen nog in de kracht van hun leven. Juist doordat zij in het genot van een pensioen zijn, kunnen zij het burgemeestersambt, hetwelk relatief zeer laag gesalarieerd wordt, bekleeden. Voor anderen is deze lage salarieering niet zelden een belemmering. Voorts betreurde men dp herbenoemnig van de burgemeesters, die voor hun ambt weinig of niet geschikt zijn gebleken. Het belang van de gemeente dient te praevalee- ren boven dat van den betrokken burge meester. Door eenige leden werd de vraag gesteld, welk standpunt de Minister inneemt ten aanzien van burgemeesters, die zich aan een grove verkeersovertreding schuldig maken. Vindt de minister hierin geen aan leiding bedoelde burgemeesters uit bun functie te ontheffen?, CAdv.) Het tentoonstellingsgebouw te Boskoop Waddinxveen werkt niet mee Naar wij vernemen zal de gemeente Wad dinxveen in tegenstelling met enkele andere gemeenten uit de opgeving niet medewerken aan de stichting van een groot tentoonstellingsgebouw te Boskoop. Deze afwijzende houding moet zijn oor zaak vinden in het feit, dat de te houden tentoonstellingen ook op Zondag zullen geopend zijn. DE NIJENRODE-ZAAK VOOR HET HOF Koning en Onnes staan terecht Uitvoerige getuigenverhooren, die weinig nieuws opleveren Het Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van mr. Joh. Jolles, maakte gisteren een aanvang met de behandeling rn de Nijenro de-zaak. Eerst stond K. A. Koning terecht, ver dacht van medeplichtigheid aan oplichting. Hij wordt verdedigd door mr. F. A. Kokos- ky en mr. M. Levenbach. Evenals bij de behandeling voor de recht bank is de belangstelling zeer groot De ad- vocatenbanken zijn geheel bezet en ook op de publieke en de gereserveerde tribunes bevinden zich vele belangstellenden. Een uitvoerig getuigenverhoor heeft plaats, waaruit nog weer eens duidelijk blijkt, hoe de zaak zich moet hebben toege dragen. Men kent de historie: de heer Onnes van Nijenrode wordt er van beschuldigd door Koning, dat hij hem opdracht gegeven zou hebben, enkele mannen te huren, die bij hem zouden inbreken, waardoor de heer Onnes de verzekeringspenningen van een aantal sohilderijen machtig zou kunnen worden. De mannen, die op dit verzoek de inbraak gepleegd hebben, worden door het hof als getuigen gehoord, evenals de i: specteur van politie Posthuma. Behalve het feit van de diefstal kwam eveneens ter sprake de chantage, die K. en zijn kornuiten op den heer Onnes zouden hebben geple De heeren vinden zelf, dat de briefjes, die zij aan K. stuurden, heelemaal niet wezen op ohantage, waarmede de president het echter niet geheel eens was. Als het getuigenverhoor tegen verdachte Koning ten' einde is, komt deze nog eens terug op de zoogenaamde poging tot chan tage hierbij fel protesteerende tegen Onnes, die hem hiervan beschuldigt. Onnes staat ierecht Nadat gepauzeerd is staat verdachte M. Onnes terecht. De advocaat-generaal heeft 19 getuigen doen dagvaarden, de verdediging negen. Verdachte blijft bij zijn verklaring, zooals hij die heeft afgelegd voor de rechtbank. De getuigenverhooren, o.a. van inspecteur Posthuma, leveren niet veel nieuws op. Al de verklaringen zijn reeds eerder bij de rige behandeling afgelegd. Uitvoerig bespreekt de president met de assuradeuren de kwestie van de verzeke ring, het rapport, het onderzoek van de ver zekeringsmaatschappij dc uitbetaling een dading van f 72.000 de terugbezor ging, enz. Ook de „verhuizers" worden in deze zaak weer géhoord, waarbij de president consta teert, dat het geheugen van deze menschen buitengewoon goed is Nadat nog eenige vertegenwoordigers van de verzekering rijn gehoord, wordt dc zit ting geschorst tot hedenochtend 10 uur. De opdracht van de Bataafsche Werkverruiming te Krimpen a. d. IJssel Voor ons aldus verklaarde de directie der N.V. C. van der Giessen en Zu's Sdh werven te Krimpen aan de IJssel beteekent de opdracht van de Bataafsche Petroleum-Mij voor den bouw van een tank schip van 9000 ton een belangrijke werk verruiming. Op deze werf zijn op het oogen blik drie schepen, elk van 600 ton, in aan bouw. Bij den bouw van het nieuwe tank schip voor de Kon. Shell zullen onge veer 300 arbeiders gedurende een half jaar werk vindien. De werkloosheid was reeds dalende- deze nieuwe order zal de werkloosheid zeker nog meer doen verminderen, „Wij zijn er ten zeerste mee ingenomen' besloot de directie der werf het korte on derhoud, dat wij met baar mochten hebben Alg. comité Nationaal huwelijksgeschenk Het werkcomité, secretariaat Velperbin- ncnsingel 5 te Arnhem, deelt ons mede, dat tot het algemeen comité is toegetreden de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het C.N.V. in Nederland, te Utrecht, en de heer R. Zuyderhoff, algemeen voor zitter van de Kon. Ver. „Oost en West" te 's-Gravenhage. Hoe geweldig de uitwerking van de explosie te Schiedam aan boord van de Petra- kis Homikos" is geweest komt op' boven staande [oto duidelijk tot uiting HtDAIUfS .INSIGNES KRANSEN TAKKEN VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaai uit TWEE bladen Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerp pen ingediend tot goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana en tot natu* ralisatie van Prins Bernard. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, De Regeering neemt maatregelen tegeii de steeds toenemende storing van open* bare vergaderingen. Gister is de aandeelhoudersvergadering gehouden van de N.V. Philips Gloei-* lampenfabriek te Eindhoven, Nadere bizonderheden uit het prospec* tus van de nieuwe Staatsleening. De weekstaat vart de Nederlandsche Bank laat enkele wijzigingen zien. Een der verdachten inzake de roof overval te Kloosterzande is ontvlucht. De behandeling van de Nijenrode-zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Thans Is vastgesteld dat het voor IJmuiden liggende wrak dat van de SCH 179 is. De presidentsverkiezingen in 'de Ver- eenigde Staten hebben voor Roosevelt een meerderheid bezorgd, grooter dan die hij in 1932 wist te verkrijgen. Men verwacht dat thans zeer spoedig het laatste groote offensief tegen Madrid zal worden ingezet. De Belgische Kamercommissies hebben het Belgische militair statuut aanvaard, doch de verlenging van de militaire dienst tijd verworpen. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) hebt Gijzelf in handen. ONTWIK' KEL UVV PERSOONLIJKHEID, door de P E L M A N-TRAINING. Vraag ons gratis boekje No. 20. DE RAMP BIJ WILTON Begrafenis J. A. Wolters In alle eenvoud is gistermiddag op 'de Algemeene Begraafplaats te Schiedam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van J. Wolters, die op zoo treurige wijze het leven verloor bij de ontploffing op dc werf Wilton-Fijenoord. Vanuit het R. K. Ziekenhuis, reed 'de kleine stoet, bestaande uit een lijkwagen en twee auto's, naar de Algem. Begraafplaats, Hier waren een tweetar vertegemvoordigers van de Werf Wilton, de heeren D, Tesch- macher, lid van de directie en P. C. v. d. Jagt, chef van de algemeene dienst, bene vens eenige mannen van het Roode Kruis, die de getroffene hadden verv.oerd naar het ziekenhuis. Voorafgegaan door de mannen van hef Roode Kruis, die een vijftal kransen droe gen, ging de stoet na aankomst op het kerkhof dadelijk naar de geopende groeve. De kransen waren van de directie van Wilton, van de afdeeling werklieden waar bij de omgekomene had 'gewerkt en van verschillende vrienden van het Roode Kruis. Op het graf werd niet gesproken, alleen werd namens de familie de directie van Wilton en allen die den overledene de laat ste eer hadden bewezen, dank g Botsing tusschen vrachtauto en motorfiets Motorrijder gedood Men mefl'dit ons uit Rotterdam: Gisteravond tegen kwart voor zeven kwam de 35-jarige handelsreiziger J. J. Branbring, gewoond hebbende aan den Essenburgsingel alhier, op zijn motorfiets uit de Zoutziederstraat met de bedoeling den Mathenesserweg over te steken, juist op het oogenblik toen daar een vruchtauto, bestuurd door den 24-jarigen G. D. uit Nieuwcrkerk a. d. IJssel, passeerde. De motorrijder werd door de auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl gebracht. Vrachtauto en lijk zijn door de poliho in beslag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1