$Luuw grifcsdje mtrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ordening van het bedrijfsleven 3 pCt. Staatsleening 1936 RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelljkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Van I tot 5 regel»1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeel ingeo van 1-5 regels 2-30 Elke regel meer<U5 Voor liet bevragen aan '1 bureau V word! berekend f 0.10 No. 5926 DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 16e Jaargang Belangrijk rapport van Anti-rev. zijde In Januari 1934 werd door liet Centraal Comité van Anti-revolutionaire Kiesvereeni- gingen in het leven geroepen een commissie met de opdracht, advies uit te brengen om trent hetgeen de Anti-revolutionaire Partij te doen staat: 1°. met betrekking tot de verwezenlijking van het organisch kiesrecht, zoowel met het oog op de staatkundige als de maatschappe lijke vertegenwoordiging des volks bij de Overheid; 2°. ten aanzien van de bevordering der or dening van het bedrijfsleven. Tot leden dezer commissie werden be noemd de heeren: J. Schouten, lijdelijk voorzitter C.C., voor zitter; C. Smeenk; II. Diemer; Chr. v. d. I-Ieuvel; Prof. kir A. Anema; F. L. v. d. Bom; K. Meima; Ds. II. Dethmers; Prof. Dr. J. Se- verijn; J. S. Buppert; K. Kruithof; W. van Leeuwen; J. v. d. Molen Tan.; Mr. Dr. E. J. Beumer; Prof. Mr. P. S. Gerbrandy; Dr. J. W. Noteboom, le secretaris; Dr. C. Eeeken- kamp, 2e secretaris. Door bet overlijden van de heeren Bup pert en Meima ontvielen aan de commissie twee zeer gewaardeerde leden. De heer van Leeuwen zag zich genoodzaakt wegens druk ke bezigheden zijn lidmaatschap neer te leg gen. Gezien de stand der werkzaamheden wer den de ontstane vacatures niet vervuld. Scheen aanvankelijk de behandeling van het kiesrecht voorop te zullen gaan, toen dit vraagstuk in de praktijk ter zijde geschoven werd door dat der bedrijf sorde- ning veranderde ook de commissie haar marschroute cn pakte zij de tweede kwestie aan. Over dit onderdeel van haar opdracht bracht de commissie thans een rapport uit, terwijl zij zich voorstelt, dat binnen afzien bare tijd een rapport over het kiesrecht zal volgen. Ten overvloede merkt de commissie in de inleiding nog op, dat in d i t rapport niet wordt gesproken over de vertegenwoor" diging van het bedrijf bij do Overheid, doch alleen over de ordening. Het eerste komt, indien gewenscht, hij het komende rapport aan do orde. Om meer dan één reden juichen we het rapport dezer commissie hoogelijk toe. Wij geven een paar motieven aan. De eerste opmerking, welke de Commissie over ordening van het bedrijfsleven maakt, is deze, „dat ten aanzien van dit begrip een Babylonische spraakverwarring bestaat". En deze opmerking is juist. Men behoeft geen diepgaande studie van dit onderwerp ge maakt te hebben, om dit toe te stemmen. Daarom is het zooveel waard, dat thans duidelijk is gezegd, wat men van anti-revo lutionaire zijde onder bedrijfsordening ver staat. Men kajn dat vinden in de eerste con clusie van het rapport, welke samenvatting we elders in dit nummer opnemen. In 't al gemeen en kort gezegd bedoelt ordening het nemen van maatregelen om zoowel het indi vidueel egoïsme, als het groepsegoïsme, maar ook het Overheids- of gemeenschaps absolutisme tegen te gaan. Hierbij komen wij bij een tweede reden, waarom wij zoo blij zijn met dit rapport. Er wordt zóó vaak beweerd, dat de Anti- rev. partij, onder leiding van Colijn het een maal gekozen Christelijk-democratische spoor verlaten heeft en het oude pad van het liberalisme weer ingeslagen is, dat zelfs de eigen menschcn het haast zouden geloo- yen. Ons zelf overkwam het' onlangs, dal wij, pleitend voor het losmaken van crisiswetge- vingsboeien, van een niet-ultra democratisch roomsch-katholiek dagblad moesten hooren: gij- zijt, net als Colijn, ook al van het oud- liberale hondje gebeten. Alsof crisisordening „op zich", om een geliefde roomsch-katho lieke zinswending te bezigen, iets te maken heeft met werkelijke bedrijfsordening! De Commissie rekent in haar rapport ra dicaal af met dit economisch misverstand. Het motief voor deze maatregelen was, vol gens het rapport niet de wensch om het be drijfsleven te ordenen, maar de nood drong tot Overheidsbemoeiing. De crisiswetgeving vindt haar rechtvaardiging in exceptioneele omstandigheden en er kan natuurlijk wel iets van blijven hangen, maar naar geleide lijke liquidatie en niet naar bevestiging van deze valschelijk genaamde ordening, dient te worden gestreefd. En niet alleen, omdat het rapport, zij het slechts in een tus- schenzin, wijst op het zeker niet alt ij rl succesvol streven om organisaties der bedrijfsgenooten bij de uitvoering der crisis Wetgeving te betrekken. Wat critici of criticasters men zij onzent halve vrij in de keuze van het woord als liberalistische inslag van de anti-rev. leer op sociaal-economisch gebied beschouwen, is gelukkig stabiliteit van overtuiging Want, en ziedaar een nieuw argument voor onze vreugde, boven het rapport zou kunnen staan: Niet afgeweken. In het rap port klopt het Christelijk-democratisch hart van de anti-rev. partij; welke altijd erkend heeft, dat er ook hier, democratische klip pen gevaar opleveren, maar dat er toch evenzeer een Christolijkc-democratische richting is, welke wij hebben te volgen. Indien wij maar maken, dat naar Talma's Woord, het substantief niet door het adjec tief verslonden wordt: De grondgedachte van de antirevolutio naire staat- en maatschappijopvatting is de erkenning, dat niet alleen de Ovprheid tioch ook-de onderdanen,' zoowel indivi dueel als in hun diyerse maatschappelijke organisaties van Godswege een roeping en taak hebben, waarvan de inhoud door al lerlei natuurlijke, historische en traditio- neele factoren (onderscheidenheid van aanlag, karakter, stoffelijk bezit, erfopvol ging e.a.) wordt bepaald. Dat wil, in zijn diepste wezen zeggen: met de liberalistische economie hebben we ten principale voor eens en voor al afgedaan; doch dit impliceert geenszins, dat wij ons voegen in de rijen van hen, die op het de- mo-liberalisme schelden (ja, waarlijk: schelden!) doch die, zooals het rapport zegt, een staats- en maatschappijleer huldi gen, „welke individu en maatschappelijke kring doet opgaan in den Staat en het staatsbelang, en slechts een roeping en taak van individu cn &oep erkent, indien en voorzoover de machthebbers in den Staat dit in het staatsbelang gewenscht oordeelen". En in deze afwijzing komen sociaal-demo craten en nationaal-socialisten de uiter sten raken elkaar weer naast elkander te staan, want wie de overheid alles laten regelen, tast de vrijheden en rechten der bevolking aan. Immers, indien de over heid zelf gaat ordenen, dan zal zij niet kunnen volstaan met het doen van allerlei min of meer in de lucht hangen de ramingen; zij zal verder moeten gaan; zij zal er naar moeten streven om nauw keurig te bepalen, wat ieder onderdaan zal mogen eten, waarmede hij zich zal kleeden, welk huis hij zal bewonen, in welk beroep of bedrijf hij zal mogen werk zaam zijn, enz.; kortom de persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid zullen bij het aanvaarden en toepassen van deze opvatting volstrekt worden veretikt door een vrijwel onbeperkte Staatsbemoeiing. En het boek over Bellamy heeft ons vol doende geleerd, dat dan de geestelijke vrij heid niet buiten het gedrang blijft. Do voorwaarden daarvoor zijn pas aan wezig, wanneer de organisaties van pa troons en arbeiders samenwerken aan de ordening; de commissie laat niet na op de zegenrijke invloed van de Christelijke vak organisaties voor de vrede in het bedrijfs leven te wijzen. En het is ons een oorzaak van groote vreugde, dat het mogelijk bleek in onze kring (gelijk onlangs ook bij de Boomsch- Katholieken!) tot principieele overeenstem ming van de ordeningsgedaohte te komen in een commissie zoo alzijdig samengesteld als deze. Do Ned. Ver. van Werkgevers en het mo derne Verbond van Vakvereenigingen kun nen op bepaalde punten van arbeidsrecht zoo nu en dan elkander vinden; het is on denkbaar, dat deze belijders van de klas senstrijd tot overeenstemming komen in een principieele beschouwing over ordening, gelijk in dit rapport het geval is. Dit wil geenszins zeggen, dat hierdoor alle geschilpunten vervallen: de commissie gelooft niet, dat hier een ideaal-maat- schappij kan groeien of gesticht worden, want zij belijdt; dat in diepste grond de zonde oorzaak is van alle maatschappelijk leed. En lang de zonde haar invloed op de maat schappelijke verhoudingen oefent, zullen wanverhoudingen en misbruiken aan den c'ag te-aden en zal elk streven naar een geluksstaat op aard niet alleen onvrucht baar blijken, maar zelfs gevaar scheppen voor nog ernstiger misstanden dan die, welke men zoekt te bestrijden. Deze overweging mag echter geenszins lei den tot werkeloos toezien en afwachten, wat de maatschappelijke ontwikkeling brengen zal, want ook ten deze geldt het woord van Paulus: Niet, dat ik het aireede gegrepen heb; maar ik jaag er naar, óf ik het grij pen mag. Met die gedachte bezield nemen we het kostelijke rapport, hier aangekondigd', in ernstige bespreking op onze „onderlinge bijeenkomsten" in de komende winter- maanden. De conclusies der commissie, el ders in dit blad opgenomen, kunnen daarbij als leidraad dienen. Het weer in October Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtend-temperatuur in October een halve graad beneden normaal. Iu de eerste decade was de temperatuur 4 graden bene den, in de tweede en derde decade respec tievelijk een halve en twee graden boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 6den en den Sisten, respectievelijk 7 graden beneden en 4% graad boven nor maal Dc gemiddelde maximum-tempera tuur was iy2 graad heneden normaal. Het gemiddelde minimum ongeveer normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bilt zes tegen drie normaal. Deze vorstdagen kwamen alle in de eerste helft der maand voor. Dc neerslag varieer de tusschen 10 pet. hoven en 20 pet. bene den normaal, behalve in Gi'oningen en Zuid-Limburg, waar ongeveer 20 pet. meer dan de normale hoeveelheid viel. Te De Bilt werden 117 uren zonneschijn AVaarerénhriiou foe-eh 103 normaal." Uitgifte van 100 millioen a 95% Consolidatie van vlottende schuld Binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 3 pCt. Ncderland- sche Staatsleening ten bedrage van 100.000.000,— tegen een koers van uitgifte van 95% pCt. De leening, welke is vrijgesteld van conponbelasting, heeft een looptijd van ten hoogste 20 jaren. Te beginnen met het jaar 1937, wordt elk jaar op 1 De cember, een aantal schuldbewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 5 pCt. van het nominale bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad 100.000.000.— is reeds 50.000.000.— geplaatst. De inschrijving kan geschieden tot op Dinsdag 10 November 1936 van des voor middags 9 tot des namiddags i uur, bij de in de advertentie vermelde Bank instellingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën le Am sterdam. De betaling zal moeten geschieden op Dinsdag 1 December 1936, tegen in ont vangstneming van recepisscn. Per 1 Januari en 1 Februari 1937 vervalt een bedrag van 95 millioen 3% drie jarige schatkistbiljetten. Zooals we reeds hebben gemeld, hadden dc Banken aange boden deze biljetten wederom voor 3 jaren te verlengen, doch het Bijk achtte het ge vraagde disconto te hoog, zoodat de onder handelingen werden afgebroken. Thans komt de Staat met een nieuwe leening van het 3 %-type aan de markt. Slaagt de lee ning, dan zal het geheele bedrag schatkist biljetten kunnen worden afgelost, aangezien het Bijk rond 95.750.000.zal ontvangen. Een verrassing vormt de aankondiging van deze nieuwe emissie niet Toen de 3%% leening Zuid-Holland minder goed werd ontvangen, hebben we er reeds op gewezen, dat wellicht een nieuwe Staatsleening het ijs zou kunnen breken en de weg naar eer verdere daling van de rentestand vrij maken. Nu de Bijksfondsen medewerking verlee- ncn tot een bedrag van 50 millioen, schijnt het welhaast zeker, dat de leening een succes zal worden. Blijkbaar om de leening aantrekkelijker te maken, is de looptijd gesteld op 20 in plaats van 40 jaar. Binnen dezen tijd wordt de geheele leening a pari terugbetaald. Door de vrij groote uit- lotingskans bestaat voor den inschrijver im mers de mogelijkheid, dat de koers na de uitgifte zal stijgen boven do koers van uit gifte. Het getuigt van voorzichtig beleid, dat ook nu de Staat zich de vrijheid voorbe houdt de leening ten allen tijde vervroegd of versterkt af te lossen. De mogelijkheid van conversie, in geval van verder dalende rentestand, is hiermede dus niet uitgescha keld. Wordt de leening een succes, dan opent zich voor onze gemeenten etc. een rijk ver schiet om op lager rentebasis te komen. Het rendement van de nieuwe Staatslee ning beweidt zich iets beneden de 3% Er is geen twijfel aan of men zal de kans om leeningen van het 4 of 4% type om te zetten in 3% leeningen niet voor bij laten glippen. De reeds aangekondigde 3% leening 's-Gravenhage, ter conversie van een 4% leening, is hiervan sprekend bewijs. Voorts kan men gevoegelijk aanne men, dat deze Staatsleening bij een verdere daling van de rentestand door meerdere zal worden gevolgd. Ook Indië zal dan eventueel van den gang van zaken kunnen profiteeren. VEERTIG JAAR GEMEENTE- TELEFOON Een jubileum tentoonstelling te Amsterdam Opening door Minister De Wilde De Amsterdamsche Gemeentetele foon bestaat 40 jaar en ter gelegenheid daarvan is in de militiezaal te Amster dam een tentoonstelling geopend, welke betrekking heeft op dit jubileum. Minister de Wilde heeft, na een woord van welkom door Burgemeester do Vlugt, öe tentoonstelling geopend. In een korte rede zeide spr. dat in een tijdsverloop van bu jaren dc telefoon is uitgegroeid tot een toe stel, waarmee het mogelijk is met 35 mil lioen aangeslotenen, waar zij zich ook be vinden te land, op zee of in de lucht, van gedachten te wisselen. Veertig jaar geleden, toen de Amsterdam sche telefoondienst werd opgericht, waren er 1700 geabonneerden, die per dag gemid deld 10.000 gesprekken voerden. Thans zijn er bijna 37000 aangeslotenen, die per werk dag ongeveer 270.000 locale gesprekken houden. De ondergrondsche geleidingen had den in 1896 een lengte van nog geen 2000 K.M., terwijl deze thans ruim 144000 km. bedragen. In 1911 werd begonnen met de (half) automatiseering. In 1928 is deze ge heel gereed gekomen. Amsterdam behoorde op dit gebied tot de pioniers der telefoon. Waren er bij het begin van dc gemeente lijke exploitatie 66 personen bij het bedrijf werkzaam, thans bedraagt dit aantal 760. Het is spr. een genoegen den Burgemoes- ter en den Wethouder van de bedrijven te complimenteeren met dit jubileum. Een bij zonder woord van hulde richtte spr. tot der heer ir. G. C. Snijders, die thans 20 jaar aan het hoofd van dit bloeiend bedrijf staat. Tenslotte sprak de Minister de hoop uit, dat de tentoonstelling aan het doel moge beantwoorden en de bezoekers met belang stelling moge vervullen voor een van de grootste uitvindingen van den modernen tijdde telefoon. Hierna verklaarde spr. de expositie voor geopend. Vervolgens 'deed hij mededecling enkele Koninklijke onderscheidingen, nl. dat het H. M. de Koningin heeft behaagd te be noemen: tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw ir. G. C. Snijders, directeur van de ;emeentetelefoon to Amsterdam; tot ridder in de orde van Oranjc-Nassau C. van Krimpen, hoofdcommies, chef van de afd. abonnementen, te Hilversum; voorts is toegekend de eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan: mej. E. M. Bruijnen, hoofdopzich- tere-telefoniste (chef van de bediening), C. L. Buenting, technisch opzichter; in zilver aan: mej. G. A. Maas, telefoniste n D. van der Hilst, hoofdmonteur, allen rerkzaam aan do gemeentetelefoon in Am sterdam. Na de uitreiking der onderscheidingen werd een rondwandeling over de tentoon stelling gemaakt. LIJK OPGEHAALD Uit het kanaal bij de Adelaarswcg te m ster dam is het lijk opgehaald van een 70-jarigen man, die sinds tien dagen werd vermist. De stoffelijke resten zijn naar ,liet Wilhpluiina-Gaótbniq nabracht. DE RAMP TE SCHIEDAM Bijzonderheden over het schip Het onderzoek Naar wij vernemen, heeft gisteren in ver band met het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffingsramp aan boord van hei Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. van 't Haaf f, in gezelschap van ir. A. van Driel, hoofdingenieur-adviseur van de scheepvaart-inspectie, geruimen tijd aan boord van het schip vertoefd. Als bijzonderheden over de „Petrakis Nomikos" vernemen wij, dat liet schip, het welk een draagvermogen heeft van onge veer 11.000 ton, in 1914 door J. Laing and Sons te Sunderland is gebouwd. De eerst9 reederij die het exploiteerde was die vaa Wilhelmsen te Oslo. Het schip heette toen „Belridge" en is destijds onder dezen naam ook te Amsterdam geweest, waar het in de Petroleumhaven creosoot heeft geladen. Voor het naar de Grieksche reederij over ging droeg het den naam „Apache" en be hoorde het aan een reederij van denzelfden naam, eveneens te Oslo gevestigd. Herdenking in de Haagsche Gemeenteraad In de gistermiddag gehouden vergadering van de Haagsche Gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester de Monchy, innige deernis uitgesproken jegens de nagelaten vrouwen en liinderen van de 19 Scheve- ningsche visschers, die in het jongste storm weer op zee omkwamen. Ook sprak de burgemeester deelneming uit voor de zwaar beproefde families derge nen, die omkwamen bij de Zalterdag j.l. plaats gehad hebbende ontploffingsramp te Schiedam. De toestand der gewonden De toestand der gewonden, opgenomen in de ziekenhuizen te Schiedam, was heden morgen onveranderd; die van vier van hen blijft dus zorg baren. DE INBRAAK IN DE VILLA VAN H. M. DE KONINGIN Een verdachte gegrepen Op verzoek van de marechaussee te Apeldoorn is door de centrale recher che te Amsterdam een jongeman aan gehouden, die verdacht wordt een der daders tc zijn van de inbraak in de villa van H. M. de Koningin tc Apeldoorn. De man is naar Apeldoorn op transport ge steld. DOOR DUIZELING OVERVALLEN De landbouwer J. Baten uit Sin deren toen hij op zijn rijwiel naar U 1 f t gem. Gen dringen reed, doordat hij door een duizeling werd vervallen, tegen een daar staande woonwagen gebotst. De man kreeg een schedelfractuur en was direct bewuste loos. Na door dr. Cappetie te zijn verbon den, werd hij per ziekenauto naar zijn wo ning vervoerd. Zijn toestand is ernstig. VERDRONKEN Te M a a r t e n s d ij k is mej. J. V. op weg naar een bij liet gemeentehuis gelegen boerderij, bij de brug over de Wetering loecP'ijk misleid door de duisternis te r Erornnlcf en verdronken; KON. SHELL BESTELT ACHT TANKSCHEPEN Groote order van li a 12 millioen gulden Voor duizenden handen werk Naar ons ter oore komt heeft de Koninklijke Shell dezer dagen bij verschillende Nederlandsche Scheepswerven wederom een groote order geplaatst voor den aanbouw van tankschepen. Deze order zou opdracht bevatten tot den bouw van acht schepen. In verband met dit bericht hebben wij ons tot dc directie van de Koninklijke gewend, die ons bevestigde, dat de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij een order van acht tankschepen bij Nederlandsche werven heeft geplaatst. Besteld zijn bij: Wilton-Fijenoord: 1 tank schip van 12000 ton en 1 tankschip van 9000 ton; Nederlandsche Scheepsbouw Mij.: 1 tank schip van 12000 ton en 1 tankschip van 9000 ton; Maatschappij „De Schelde": 1 tankschip van 12000 ton; Rotterdamsché Droogdok-Maatschappij: 1 tankschip van 12000 ton; Nederlandsche Dok-Maatschappij: 1 tank schip van 9000 ton; Firma van der Giesen: 1 tankschip van 9000 ton. Deze order is een 'van 'de grootste en van de belangrijkste, welke de Nederland sche scheepswerven ooit hebben ontvangen. Naar ons werd verzekerd is met deze opdracht gemoeid een bedrag van circa eli a twaalf millioen gulden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze order aan duizenden handen geruimen tijd werk zal geven en daarom in de kringen van de scheepsbouwers met groote vreugde is be groet en als een zegen voor de Nederland sche werven en industrie wordt beschouwd. In dc graanhandel, in' het bijzonder bij de binnenlandsche graanhandel heerscht groote ongerustheid over wat zal geschie den met do monopolie-rechten op granen en veevoeders. Daarom is opnieuw telegrafisch aan den Minister gevraagd de onzekerheid weg te nemen. Wel heeft men sterk vermoeden, 'dat vooralsnog niet tot verlaging der monopo lierechten zal worden overgegaan. Door de maatregelen, die genomen zijn is aan de moeilijkheid in de veehouderij bij de ge stegen veevocderprijzen. tegemoetgekomen. Voor houders van ingeklaarde voorraden buitenlandsch graan wordt een regeling getroffen, waardoor ze gevrijwaard zullen worden tegen het risico van wijziging dier monopolieheffingen. Deze regeling is bijna VIER ARBEIDERS- WONINGEN IN VLAMMEN Felle brand te Tirns Kind met moeite gered Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in een uit vier arbeiderswoningen bestaand huizenblok, gelegen bij het dorp Tirns in de nabijheid van S n e e k. Deze vier woningen, die twee aan twee achter elkaar gebouwd zijn, hadden één schoor steen met een zgn. houten boezem, zoodat de oorzaak gezocht wordt in schoorsteen brand. De huisjes werden bewoond door J. Koeling, een weduwnaar met een meisje van ongeveer 10 jaar, S. Veen, S. de Jong, met twee meisjes van resp. 2 jaar en 10 maanden, en A. Friezinga. Toen de brand door een van de vrouwen werd ontdekt, had het vuur reeds zoo'n omvang aangenomen, dat er aan redding van het huisraad niet meer te denken viel. In de belendende koemei kerij van den heer Stoffelsma waren zeven koeien gestald, die met het oog op het gevaar van uitbreiding losgesneden werden door den heer De Jong, een van de bewoners van de bran dende huisjes. Toen hij hiermee klaar was, kwam zijn vrouw tot de vreesclijke ontdek king, dat hun meisje van tien maan den nog in het brandende huis lag. De man is toen onmiddellijk naar bin nen gevlogen en slaagde er met moei te in zijn jongste kind uit de vlam menzee te redden. Het duurde geruimen tijd voor de motor spuit van dc gemeente Wijmbritseradcel kon optreden, daar deze spuit met veel moeite over een smal modderpad door het weiland gebracht moest worden. Toen zij bij den brand aankwam viel er aan blus- schen niet meer tc denken cn moest alle aandacht besteed worden om uitbreiding te voorkomen. KIND VERDRONKEN Het 3-jarig zoontje van de familie .T. Ny- huis te T u b b er g e n is in den vijver ach ter het woonhuis geraakt, met het gevolg. Kiest voor- Uw schilderwerk de beste lakverf. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het rapport van de Commissie om de gedragslijn der A.R. Partij ten opzichte van de ordening in het bedrijfsleven .te bepalen. Uitgifte van een nieuwe 3 pet. Staats** leening tegen een koers van 95% pet. Verschenen ïs de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende de instelling van' een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJssel-* meer. De Kon. Shell bestelt S tankschepen* Met ingang van heden ïs de crisïshef* fing op koffie vervallen* De heffing op margarine ïs, om prijs-* stijging te voorkomen, verlaagd* Het 40-jarig bestaan van de Amster-i damsche gemeentetelefoon; opening van' een tentoonstellina door Minister De Wilde. Een onderhoud met Mevr. De Jonge de echtgenoote van de oud-gouverneur-* generaal, over steun aan Inheemsche Be-* hoeftigen. De Spaansche volksfrontregeering heeft opnieuw wijziging ondergaan. Er zijn een viertal anarchisten in opgenomen. De non-interventie-commissie heeft be-* raadslaagd over het controleeren der Spaansche havens. De bedreiging van Madrid neemt toe; ook thans is weder een serie dorpen in handen der rechtschen gevallen. Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars in Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) (Adv. J Verlaging van heffing op margarine Bij beschikking van den Minister van Landbouw is met ingang van 1 November j.l. de heffing voor gemengde margarine verlaagd van 44,80 tot 42,60 cent per k.g.T die van margarine, welke voor mengers is bestemd van 543,4 tot 52 cent en die van ritueele margarine van 49,75 tot 47.30 cent De heffing op margarine voor mengers is gebracht op 52 cent waar deze tot dusver oi,/o cent bedroeg. Deze verlaging houdt verhand met de prijsontwikkeling sinds de devaluatie cn was noodig teneinde stijging van den mar- garineprijs te voorkomen. Botsing tusschen vrachtauto en motorfiets Twee zwaar gewonden Vanochtend te kwart voor 'zeven zijn een zwaar beladen vrachtauto van de Coöpera tieve Malerij te Berkhout en een motor- fiete op het kruispunt groote Noord-Breed te Hoorn met elkaar in botsing gekomen. De motorfiets werd bestuurd door den uit Hoorn afkomstigen werkman Knip, terwijl op de duo de eveneens uit Hoorn afkom stige arbeider Vermeulen was gezeten De motorfiets geraakte onder den vracht wagen, terwijl de berijders eenige meters verder oD de straat werden gesmakt, waar Z1J met ernstige verwondingen bleven lig gen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Dokter Baesjou uit Hoorn consta teerde bij beiden een gecompliceerde been breuk, terwijl Vermeulen bovendien 'n sche- delbasisfractuur had opgeloopen. i ®ewonden werden per ziekenauto naar afJ?ziBkcnhuis in Hoorn overgebracht. Motorfiets en vrachtauto werden bescha digd. UIT DE A.R. PARTIJ PROV. COMITÉ VAN A. R. KIESVEREEN IN OVERIJSEL. Het Prov Comité van A. R. Kicsvereen. m Overijssel is voornemens haar algemeene vergadering ter behandeling van de voorst e.'- voor de verkiezingen van 1937 te houden in Hotel van Gijtenbeelc te Zwolle op Zaterdag 14 November as., on der leiding van Prof. Dr. Ridderbos. De agenda voor dien dag luidt: 's morgans om 11 uur huishoudelijke bijeenkomst (waaraan nog een bestuursvergadering om 10 uur voorafgaat); en des middags om 2 uur openbare vergadering met ditmaal als spre ker de heer H. A m e 1 i n k, lid van de Tweede Kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1