Bommen teisteren Getafe en Madrid MAKELAAR SUKRISTOL Woningbureau VISSER Go. ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 EERSTE BLAD PAG. B Buitenland DE POSITIE DER KLEINEN De aan den dag getreden machteloosheid van-den Volkenbond heeft de kleine staten van Europa duidelijk voor het feit gesteld, dat zij zich in een onveilige wereld bevin den, waarin, als vanouds, ieder voor zijn voortbestaan weder op eigen krachten en eigen bondgenootschappen is aangewezen. Polen, dat van de dagen van zijn nationaal herstel af er nimmer het oog voor heelt gesloten, dat het zich tusschen Rusland en Duitschland in een uiterst gevaarlijke posi tie bevindt, heeft beurtelings zijn vertrou wen Op Frankrijk en op Duitschland ge steld, instinctief erop beducht, zich teveel aan Russische invloeden over te geven. Na de jongste uitwisseling van Fransch-Pool- sche beleefdheidsbezoeken - Seneraal Ga- melin bezocht Warschau. Rydz-Smiglr en Beek vertoefden to Parijs - schijnt men thans tot een nieuwe situatie gekomen te zijn. Frankrijk financiert de vernieuwing der Poolsche bewapening, voorziet ook zelf in een deel der legerleverantiea en Polen maakt van deze hulp gebruik, met als een met Frankrijk op leven en dood verbonden macht, doch als een mogendheid voor wie de taak is weggelegd, tusschen Berlijn en Moskou een sterke neutrale zóne to hand- België verkeert den laatsten tijd in soort gelijke perikelen De befaamde rede van koning Leopold heeft onthuld, dat men ook te Brussel zich ernstig op hc,r"orle"tatï.^, zint, zonder nochtans de toekomstige koer reeds geheel te hebben uitgestippeld. Klaar blijkelijk wenscht men niet terug te Sf'JP?" op den Belgischen status van vóór 1914, toen -s lands neutraliteit door de groote mogendheden, doch niet met voldoends ef fect, werd gewaarborgd. Evenmin langer, terecht ot ten onrechte, beschouwd worden als aanhangwagen van FranUnjit, welk lands sinds den vrede van Versailles kans heeft gezien zich in zulk een hopeloos netwerk van internationale verplichtingen te wikkelen, dat er dagelijks kansen voor nieuwe moeilijkheden ontstaan. Te midden van deze twee uitersten willen onze zuider buren een positie zoeken, die op die van Nederland en Zwitserland tusschen de mo gendheden gelijkt. Voorshands is men echter daar nog niet zoover. Er blijft heel wat te bespreken en te regelen over, en men kan zich wel indenken, dat Frankrijk noch Groot-Brittannië den kleinen doch waarde- vollen compagnon zóó maar zullen los laten. Overeenkomstige moeilijkheden zijn net, waarin de drie leden der Kleine Entente zich bevinden, namelijk Tsjechoslowakije, Zuid-Slavië en Roemenië. Élk voor zich zijn deze landen zeer zwak, hetgeen mede een gevolg is van de wijze van hun ontstaan. Kunstmatig werden zij door de vredescon ferentie in elkaar gezet, uit brokstukken, welke onderling niet overeenstemden. Men denke slechts aan Tsjecho-Slowakije, met zijn sterk contingent Sudeten-Duitschers, en do eeuwige controverse tusschen Tsjechen en Slowaken, of aan Zuid-Slavië, dat inner lijk zoozeer is verdeeld, dat wijlen koning Alexander, die een centralistisch regiem wenschte te voeren, er den kogel zijner moordenaars aan te danken had. Sinds den wereldoorlog hebben deze drie tegen elkander aangeleund, met als toe- komstwaarborg de bescherming van Frank rijk. Deze bescherming is, sedert Duitsch land zijn leger weder op peil heeft gebracht en het Rijnland heeft herbezet, min of meer fictief geworden. De landen der Kleine En tente raken steeds meer bekneld tusschen Rusland, het Derde Rijk en Italië, die el kander in bewapening en oorlogsbereidheiJ niets toegeven. Wat zal voor deze drie kleinen het gevolg zijn van een botsing der kol ossen-trits? Reeds eenigen tijd geleden hleSEen zij be sloten, ook al weder met Fransche steun, hun defensiemiddelen te coördineeren en hun handel onderling te versterken. Doch afdoende is deze maatregel allerminst De onrust in de drie hoofdsteden is nog was sende. Wederom wordt er druk geconfe reerd; koning Carol heeft voor een persoon lijk consult met Benesj zelfs een reis naar Praag over gehad. Het zwakke punt in dit drielanden-verbond is, dat elk hunner den invloed van een der drie grooten heeft on dergaan. Tsjecho-Slowakije werd bondge noot van Rusland, Zuid-Slavië heeft sterke Duitsche interessen, Roemenië voelt zich genoeg van Romeinsche afstamming waarop men zich in dit land gaarne be roept om sterk met Italië te sympathi- sceren. Duidelijk is, dat bij een conflict der drie grooten de drie kleinen onderling even eens verdeeld zullen blijken. Men doet thans klaarblijkelijk pogingen, zoowel met Turkije als Bulgarije In nauwer relatie te treden, terwijl men Polen en Grie kenland eveneens in de besprekingen zou willen betrekken, dit alles met het uitslui tend doel, een dam van kleine staten te leggen dwars door ons werelddeel heen, als een factor van uiteindelijke stabilisatie. Zoo lang de zuiging der grooten zoo belangrijk is de a.s. Weensche besprekingen zullen deze wellicht nog versterken zal het de aanvoerders der Kleine Entente echter niet licht vallen, tpt betrouwbare resultaten te geraken. De Spaansche burgeroorlog ER ZOUDEN ZEER VELE SLACHTOFFERS ZIJN Volksfronttroepen vechten met Russische tanks Kort Nieuws Rijkskanselier Hitier heeft den vroege- ren Britschen minister van luchtvaart, lord Londonderry en diens echtgenoote ontvan gen. Tevoren hadden de gasten een bezoek gebracht aan Goering. Opnieuw hebben eenige fabrieken ïn Noord-Frankrijk wegens gebrek aan steen kolen moeten sluiten. Het werk ligt thans in 32 ondernemingen stil. Te Le Havre hebben een vijftigtal haven arbeiders een vertraagd arbeidstempo aan genomen, om hun looneischen kracht bij te zetten. Tijdens de markt te Neuteich, een Naar de „TJnited Press" uit Madrid meldt, hebben twee nationale bombardements- liegtuigen gistermiddag een aanval gedaan op de Spaansche hoofdstad, welke ditmaal ernstige gevolgen heeft gehad. Zeventig personen, onder wie vrouwen en kinderen, werden door de omlaaggeworpen bommen gedood, terwijl yeien gewond wer den. Een der twaalf geworpen bommen trof het Calderon-theater, waar de regeering juist wilde bijeenkomen om de houding van de sovjet-unie en van Mexico te huldigen. Een andere bom viel op de Guines-kerk. waar een vergadering der arbeidersorgani saties werd gehouden. Ernstige schade richtte een bom aan, wel ke in de Espada-straat neerkwam nabij de plaats, waar melk onder de arbeidersvrou wen werd verdeeld. Twee andere bommen vielen in de Dr Cortesostraat, waar zich het hoofdkwartier der Asturische militie bevindt. Een correspondent van Reuter bericht, .cneens uit de hoofdstad: Meer dan 70 schoolkinderen, die Vrijdag middag aan het spelen waren in 'de straten van Getafe zijn gedood en anderen gewond door bommen, geworpen uit rechtsche vlieg tuigen. Deze hadden hot vermoedelijk voor zien op de vrachtauto's, welke miliciens het Zuiden vervoerden. De correspon dent zag hoe ouders beproefden de ver minkte Lichamen hunner kinderen te her- kennen, die men op een vrachtauto had neergelegd. De slachtoffers in de hoofdstad zelf schat men op 15 k 25 en er moeten honderden menschen gewond zijn. Een van de bommen trof een automobiel, waarin 9 inzittenden den dood vonden. De luchtaanval op Madrid werd uitgevoerd dpor twee vliegtuigen. Sovjet-schip doorzocht De kapitein van het sovjet-schip „Dnistr" meldt, dat zijn schip op weg van Hamburg naar Khartoem, in de StraAt van Gibraltar door den Spaanschen nationalen kruiser „Almirante Cerveras"' is aangehouden ea doorzocht Eerst was de kruiser langs de „Dnistr" heengevaren, zonder den gebruikelijke» vlaggengroet te beantwoorden. Toen hel sovjet-schip even later de zee-engte binnen voer loste de kruiser een waarschuwings schot en dwong het Russische schip bij tc draaien. Een officier van den kruiser voer met een barkas naar de „Dnistr" en ver langde van den kapitein de scheepspapieren ter inzage. Na een grondig onderzoek mocht het sovjet-schip weer doorvaren. Het Escuriaal omsingeld Om half twee gistermiddag heeft radio- Sevilla medegedeeld, dat het Escuriaal na de inneming van de stelling Peguerinos singeld is. De 16e divisie van de Madrileensche re- geeringstroepen trachtte vergeefs het cor don om het Escuriaal te verbreken. De rechtschen houden de hoogten bezet en bin nenkort zullen zij de stad en het Escuriaal binnenrukken. ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot ln vaste goederen, hypoth., assurantiën, door N.V. N. 0. S. - Amsterda m-C. Prinsengracht 668 Telcf. 34850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG (Adv.) Tanks komen nit Rusland Naar te Madrid verluidt, Venvacht de regeering-Caballero verscheidene scheeps ladingen tanks uit sovjet-Rusland. In de hoofdstad zelf zouden reeds tanks uit sovjet- Rusland zijn aangekomen, die, zoodra uit Rusland technische bedien ingsmanschapper. aankomen, naar het front zullen vertrekken. Een bevestiging van de ge:uchten, volgens welke nieuwe scheepsladingen oorlogsmate riaal te venvachten zijn, was echter niet te verkrijgen. De reeds aangekomen tanks, welke blijk baar in Madrid verborgen worden gehouden zouden twee weken geleden door twee sov jetschepen in Barcelona zijn uitgeladen en naar Madrid vervoerd, toen de spoorweg verbindingen nog niet verbroken waren. Radio Sevilla meldt, dat aan het centraal front de regeeringstroepen met tanks van Russische herkomst ten aanval trokken, de opstandelingen sloegen den aanval af en maakten drie tanks buit. Deze oorlogsma chines waren bemand met Russen. Vervolgens deelde radio-Sevilla mede, dat op verzoek van Largo Cabal lero de verdedi ging van Madrid wordt geleid door Russi sche officieren. Maatregelen van Burgos De nationalistische regeering te Burgos heeft een officieel bulletin gepubliceerd waarin de volgende maatregelen worden afgekondigd: 1. Het verstrekken van leeningen tot een totaal van 40 millioen peseta aan landbouwers. Het individueel maximum bedraagt 100 peseta per hectare. 2. Alle functionarissen, die op het oogenblik niet in hun standplaatsen zijn, moeten binnen vijf dagen terugkeeren, of, zoo zij zich in het buitenland bevin den, binnen tien dagen, nadat de plaats door de rechtschen zal zijn bezet- 3. De uitvoer van waardepapieren-is verboden. Bij overtreding zullen de pa pieren in beslag genomen worden. 4. Met ingang van 2 November zal het postverkeer met Frankrijk via Irun wor den hervat DE HAVENSTAKING AAN DE PACIFIC AT.T E KADEN EN LAADPLAATSEN BEZET Wordt ook het postverkeer gestremd ?A Enkele uren na het uitbreken der zeeliedenstaking was de scheepvaart in alle havens van de Pacific-kust van Amerika, zooals San Francisco, Seattle, Portland, San Pedro en San Diego, volkomen stilgelegd. Het hoofdkwartier der stakende ar beiders had bevel gegeven, de kaden en los- en laadplaatsen onverwijld door stakersposten te bezetten, wel ke tot taak kregen, iederen werkwil lige te dwingen, het werk neer te leggen. In het havenkwartier van San Francisco zijn vijfhonderd ledon van de vakvereeniging voor matrozen en havenarbeiders in groepen van twaalf man op de voornaamste toegangspun ten naar de havenwerken geposteerd. Van automatische revolvers en traan- gasbommen voorziene politie-agenlen zijn eveneens gestationneerd bij de belangrijk ste punten van het havenkwartier. Politic auto's patrouilleeren onophoudelijk door de straten. Eenzelfde beeld vertoonen de ha- Voor' CORPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende spijzen. Onnils- venkwartieron van andere Paciiic-st In totaal liggen bereids driehonderd sche pen, van de grootste Oceaanstoomers tot tankbooten, houten schoeners en motor schepen toe, stil en verlaten. Door de stakende arbeiders worden degenen, die werkzaam zijn in het haven bedrijf en op de booten, benevens de be manningen van de in de Pacific-havens binnenloopende schepen aangespoord, zich hij de stakingsbeweging aan te sluiten. Oceaanstoomers worden door sleepbooten buiten de havens gebracht, waar zij voor anker moeten blijven .totdat het arbeids conflict zal zijn bijgelegd. Omtrent den ernst van den toestand kan worden gezegd, dat de situatie op den Eten dag der staking reeds even dreigend is als tijdens het bloedig arbeidsconflict van 1934. Tusschen de vertegenwoordigers der vak- vereenigingen en ondernemers worden vrij wel onophoudelijk besprekingen gevoerd met het doel, ten spoedigste een „vredes conferentie" bijeen te roepen. Eerste bemiddelingspogingen De bondsmarine-commissie en het depar tement van arbeid stellen pogingen in het werk, de havenstaking een einde te doen nemen, alvorens het tusschen de stakers en zwaargewapende politie tot botsingen mocht komen. De voorzitter der marine-commissie, ad miraal H. A. Will y, heeft in den loop den dag ontelbare telefoongesprekken en met de leiders der vakvereeni- gingen en de vertegenwoordigers scheepv.maatschappijen geconfereerd, ten einde maatregelen te treffen, waardoor een uitbreiding der stakingsbeweging wordt voorkomen. Omtrent de kwestie, of men aan presi dent Roosevelt een tweede verzoek zal richten, om persoonlijk te intervenieeren, is tot dusverre nog geen beslissing geno men. De uitwerking der staking aan de West kust zal binnen afzienbaren tijd ook aan Oostkust voelbaar zijn. >e plaatsvervanger van den „general postmaster" heeft reeds te kennen ven, dat het postverkeer aanzienlijke ver tragingen zou kunnen ondervinden. Er zal echter zorg voor worden gedragen, dat het postverkeer van de Pacific-kust naar overige staten der Urtfe niet volkomen worden lamgelegd. ,Wij zullen", aldus de plaatsvervanger postmaster, .,al onze krachten inspan nen, den toestand meester te blijven. Wanneer de schepen der Amerikaansche marine stilliggen, zullen wij buitenland sche schepen voor het postverkeer in dienst stellen". plaatsje op het grondgebied van Dantzig, baar bij picnic. SUKRISTOL 8®®^ 8®®JJ Lebben volgens Reuter natlonaal-socialiaten bijslMaki het is een ,pr?£,ulc'-| |J .Toortsche kooplieden mishandeld. De win- handige platte arMidoo.]» kei, van de Joden werden geplunderd. De slechts 25 cent BIJ Apol^kcnjn Drootelan. politie trad niet tegen de nationaal-socia- Import.. H. TEN HERKEL HUvorsu toten op, I Aidt.; Een marine-commissie uit de Fransche Kamer heeft Oran (N.Afr.) bezocht, in band met het voornemen der Fransche re geering, om van de haven dezer stad een belangrijk steunpunt voor de Fransche vloot en luchtstrijdkrachten .te maken, CHINEESCHE PROTESTEN TEGEN JAPAN Japansche legers schenden China's souvereiniteit Tiet departement van buitenlandsche zaken der Nanking-regeering heeft drie protesten tegelijk bij den Japanschen am bassadeur ingediend. Het eerste betreft de Japansche militaire manoeuvres op Chineesch grondgebied. Zooals gemeld, hebben bedoelde manoeu vres dezer dagen in Noord-China plaats gehad. De Nanking-regeering wijst er Japan op, dat dit optreden van Japan een aantasting is van China's souvereine rech ten en tevens een schending van het vol kenrecht. Overigens hebben Chineesche burgers door deze militaire oefeningen ern stige schade geleden, terwijl pok veel ma terieels schade is aangericht. Het tweede protest gaat tegen de hato lijke en volkomen ongemotiveerde bewerin gen in de Japansche pers, naar aanleiding den moord op den gouverneur van de provincie Hoepei. De Japansche autoriteiten dienen toe te zien, aldus de Nanking-regeering, dat die wilde persfantasieën, die een beleediging voor het Chineesche volk. wo.-den ge staakt Het derde protest betreft do gewelddadige bezetting door Japanners van een Chi ;esch huis in de provincie Sjansi. Intusschen is de laatste dagen een zekere toenadering tot stond gekomen tnsscheu Noord-China en de Nanking-regeering. De regeeringscommissio voor Ilopei ei Tsjahar heeft o.a. besloten, de centrale re geering van Nanking van alle door haar te voeren economische onderhandelingen met Japansche instanties op de hoogte te hou den en het eventueel sluiten van verdragen van haar goedkeuring afhankelijk te ken. Tsjang Kal Sjeks verjaardag Gister heeft men in China de vijftigste verjaardag gevierd van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Meer dan zeventig hoogst moderne gevechts- en bombarde mentsvliegtuigen vormen het geschenk, dat het volk ter gelegenheid hiervan aan de regeering heeft aangeboden. Het aantal militaire vliegtuigen, vri van het totaal streng geheim gehouden wórdt, zal eerlang zijn toegenomen met honderd toestellen, betaald uit een fonds van tien millioen Chineesche dollars, waar toe alle maatschappelijke klassen hebben bijgedragen. ONBLOEDIGE STAATSGREEP IN BAGDAD Iraksche kabinet gedwongen tot aftreden Tijdens de Jaarlljksche manoeuvres, waartoe troepen waren georganiseerd te Quaranghan, 110 K.M. ten noorden van lad. hebben de militaire leiders Irak ernstige pressie uitgeoefend op het kabinet-Hassim om af te treden. Er verschenen namelijk militaire vlieg tuigen boven de hoofdstad, welke een ul timatum uitwierpen. Dit bevatte een waar schuwing aan het adres der regeering, dat het geduld van het leger ten einde was, wijl het kabinet voor eigen belangen en niet voor het algemeen welzijn werkte. Het ultimatum was onderteekend door generaal Pekin Sinkebey, districts-com mandant Eenige uren, nadat dit ultimatum was gesteld, verschenen de vliegtuigen boven do stad, waar zij ditmaal, als waarschu wing, vier bommen uitwierpen, welke in de omgeving der ministeries terecht, kwa men. De aangerichte materieele schade if niet groot, maar een man werd ernstig gewond en een vijf en twintigtal andere personen liepen lichtere kwetsuren op. Eenige uren na dezen luchtaanval trad de regeering af. De nieuwe minister, Hikmet Sul ai- man, heeft een proclamatie tot de bevol king gericht, waarin hij de menschen aan spoort, nu zij gelegenheid hebben gehad hun vreugde te uiten over de regeerings- wijziging, weer aan den arbeid te gaan. De winkels zijn nog gesloten, maar o rigens heeft de hoofdstad haar gewoon aansien. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet een soepeler politiek zal voeren en name het militaire element een woord zal laten meespreken in het bestuur des lands. In zekeren zin zal Irak misschien zelfs eer- lang een militaire dictatuur hebben. i nieuwe regeering heeft reeds den wensch te kennen gegeven, de bestaande vriendschappelijke relaties met Engeland te handhaven en ln weerwil van haar mi litair karakter koestert zij, meent men. geen agressieve bedoelingen jegens eenig ander naburig volk. moeten worden ingediend ter verkrijging van volmachten ten aanzien van de vermin dering der werkuren in dc mijnen. De minister-president voegde hieraan toe, dat de regeering van zins is de belangen van de industrie en die van de arbeiders- wereld in Polen mot elkander Ln overeen stemming te brengen. NIEUWE TERREURGOLF OVER RUSLAND Circa 65.000 communisten uit de partij gezet 12.000 ballingen naar Siberië De contróle-commissie der commu nistische partij heeft onder voorzitter schap van den nieuwen volkscom missaris van binnenlaUdsche zaken, J e s J o v, onder wien de Gpoe ressor teert, nieuwe richtlijnen opgosteld voor de verwijdering van onge- wenschte leden uit de communis tische partij en de eerste royemen ten reeds ten uitvoer gelegd. Onder de 65.000 personen, die tot dusver uit de partij zijn gezet, bevin den zich ook volkscommissarissen, zooals Popov, Sjoekov en Kersjenzev. Van de uitgezette leden zullen er 12000 naar Siberische gevangenissen worden overgebracht. Daar de „zuivering", speciaal ook in de Oekraïne, nog volstrekt niet is af- geloopen, heelt Jesjov den bouw ge last van vijf nienwe gevangenissen en de uitbreiding der centrale gevan genis te Tobolsk. De werktijden in de Poolsche mijnen Mijnwerkers op audiëntie De Poolsche ministerpresident S k 1 a d- kowski heeft een delegatie uit de Pool sche mijnwerkersbonden ontvangen die hem hun verlangens te kennen gaven ten aan zien van een vermindering van den werktijd in de mijnen. De minister-president antwoordde, dat hij zeer gevoelig was voor alle klachten der arbeiders en d„t dit o.m. ook de reden ge weest was, waarom de regeering geweigerd heeft tot devaluatie van de munt over te gaan, „aangezien zij wist, dat een deprecia tie van de zloty in de eerste plaats de be langen van de arbeiders zou schaden." Voorts heeft de regeering een actie onder nomen om ongeoorloofd stijgen der prijzen te beletten. Wat de eischen der mijnwerkers betreft, verklaarde de minister, dat hij instructies zou geven voor de voorbereiding van een re- geeringswetsontwerp, dat ia de gejm zal Frankrijk breidt zijn handelsvloot uit 120 millioen voor openbare werken In het kader van het door de Fransche regeering ontworpen plan tot het uitvoeren van openbare werken is een eerste bedrag van 120 millioen francs uitgetrokken voor de uitbreiding van de handelsvloot. De onderstaatssecretaris voor de han delsmarine wil zoo spoedig mogelijk drie groote moderne schepen en twee vracht booten van in totaal 240.000 bruto reg. ton op stapel laten zetten. Het betreft hier volgens een mededeeling van het departement van marine de uit voering van het eerste gedeelte van een zich over vier jaar uitstrekkend uitbrei dingsprogramma. Hoe Mollison op Croydon aankwam Bij zijn aankomst op Croydon werd Mollison in uitgeputten toestand uit zijn machine geheschen. Hij leunde zwaar op den vleugel van het toestel, toen hij dc gebruikelijke vragen van den douane beambte beantwoordde, waarop hij wagge lend zijn weg zocht aoor de menigte, die „Good old Jim" schreeuwde. -Mollison deelde nog medof éat - hij in tien uur van kust tot kust was gevlogen. Midden op den Oceaan "had hij eeh üur lang in een cirkel gevlogen, om t6 trach ten het ijs, dat zich op de vleugels had afgezet, kwijt te raken. Naar hij voorts mededeelde, zal fiij mis schien binnen een dag verder vliegen naar Kaapstad. Ik ben, zoo zeide de vlieger overigens nog, drommels vermoeid, en het eenige wat ik wil is een whiskey-soda en rust. Hij wei gerde over zijn vrouw te spreken. M o 11 is on heeft meestentijds op een hoogte van 5000 meter gevlogen. Voor het vertrek van Newfoundland verklaarde hij zich hoogst zenuwachtig te voelen. .alleen omdat de weerprofeten zoo waren". Mussolini bezoekt Milaan Onder geschetter van fanfares, gebeier van klokken, gedonder van geschut cn geloei der scheepssirenes heeft Mussolini een bezoek aan Milaan gebracht Vóór het station was een geweldige menigte zwarthemden en andere burgers samengestroomd, die den duce op ovatio- neele wijze begroetten als den stichter van het nieuwe imperium. Per open auto reed Mussolini vervolgens door de voornaamste straten van de stad, waar hij overal stormachtig werd toege juicht Een regen van bloemen daalde van de vensters en balcons die met vlaggen waren gepavoiseerd; op den duce neer. Langs de geheele route waren muziek corpsen opgesteld, die vaderlandsche er revolutionnaire liederen speelden. Op het Domplein, waar niet minder dan zes tribu nes waren opgesteld, werd Mussolini door een overweldigende menigte begroet Hierna reed de stoet door de Via Dante, die een zeer merkwaardigen aanblik bood. Om de twintig meter had men namelijk dwars over de straat een zwart doek ge spannen, waarop de naam stond van één der gewonnen veldslagen in Oost-Afrika Vele honderdduizenden menschen stonden langs den weg geschaard. Onophoudelijk riep men: ..Leve den stichter van het im perium". Op het kasteel Sforzesco werd de due! verwelkomd door 20.000 balilla's en een groep deelnemers aan de historische bijeen komst van San Sepolcro. Hier waren eveneens alle civiele en mi litaire autoriteiten, benevens de vooraan staande persoonlijkheden der fascistische partij bijeengekomen. als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeelige belegging zijn, nietwaar? als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft, hebt U geen risico, geen zorg, geen rompslomp. maar welrt 7 tot 12 rente na aftrek van alle kosten, juist nu hebben wij zeer voordeelige aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan v. Meerdervoort 259 Telefoon 333278. WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN i te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, TeleL 30388 te Delft: Onde Delft 245, Telefoon 818 ?6 Lelden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 BEKOORLIJKE Arnh.straat 3 - VELP - Telef. 3053 WONINGEN IN EL KEN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service NAARDEN ZOEKT U BUSSUM EEN WONINGt EEN VILLA? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJECTEN? WENDT U tot Makelaarskantoor ,,'T GOOT' B.VAN LEEUWEN, Gen. de la Reylaan 21 BUSSUM Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAGE NIEUWE UITGAVEN VAN JAN H. EEKHOUT Naar wij vernemen zal dezer dagen onder redactie van Jan H. Eekhout een uitgave 'f licht zien getiteld: Werk, het boek der Jong Protcstantsche letterkunde- Bedoeld wordt te geven een representatie ve bundel betreffende de stand der Chr. li teratuur anno 1936. Niet alleen aan de belletrie en de poëzie, doch ook aan het essay is plaats ingeruimd. Uit de inhoud noemen we: Proza frag menten uit nog te verschijnen romans van: Hendrika Kuyper-v. Oordt, Jan H. Eek hout, P. J. Risseeuw- Novellen van Kees Klap, J. K. van Eerbeek, H. M. van Rand wijk, Rie van Rossum. Verzen van Bert Bak ker, W- Hessels, G. Kamphuis, Roel Hou- winlc, Muus Jacobse e.a. Voorts essays van J. van Ham, K. Heero ma en Roel Houwink Het boek wordt geïllustreerd met" de fo to's der medewerkendo auteurs en uitgege ven door D. A- Daamcn's Uitgevers Mij., Den, Haag. GEMENGD NIEUWS Twee knaapjes gewond Twee zoontjes Van twee en vier Jaar vaiï de familie Kaptein, wonende in de Rohofstr. te Almelo zijn in brand geraakt. De kin deren, die in de kamer speelden, hebben daarbij een brandend petroleumtoestel om geworpen. Op hun geschreeuw kwam me vrouw K. toeloopen. Bij haar pogingen de vlammen te dooven, geraakten haar kleeren in brand. Tenslotte wist het te hulp gesnel de dienstmeisje de vlammen te verstikken. De kinderen hadden toen evenwel reeds ernstige brandwonden opgeloopen. Beiden zijn naar het algemeen ziekenhuis te Al- me 1 o vervoerd. Vooral de oudste Jongen is er ernstig aan toe. Mevr. IC wier kleeren gedeeltelijk zijn verbrand, heeft geen noe menswaardig letsel bekomen. „EVEN TELEFONEEREN" Een dezer dagen gelukte hel den Neder lander V. uit Netter den (gemeente Gen- dringen), die in Duitschland wegens devle- zensmokkel tot twee jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, te ontsnappen. De vrouw van den veroordeelde overleed een dezer da gen en toen de man verlof kreeg, onder ge leide aan de begrafenis, welke in Emme- r i k zou plaats hebben, deel te nemen zag hij kans te ontvluchten Hij vroeg n.l. even te mogen telefoneeren. Dit verzoek werd in gewilligd, doch buiten stond een auto klaar De man sprong in de wagen en wist op deze wijze over de grens in Nederland te komen. SCHUUR AFGEBRAND Tien varkens omgekomen Tengevolge van het scheuren van een ge metselde oven ontstond brand in de var- kensschuur van den landbouwer M S. aan den Rotterdamschen weg te D e 111 De brandweer bestreed het vuur met drie stralen, maar kón niet verhinderen, dat de schuur geheel afbrandde. Tien var kens kwamen in de vlammen om. Oude Nederzetting in de Poolcirkel Hoog cultuumiveau der oude bewoners. Russische arehaeologen hebben in den Poolcirkel nederzettingen gevonden van een onbekend volk, dat in de grijze oudheid in het district Salcgarda heeft gewoond Het vorige jaar werden bij de blootlegging der resten van een antieke stad kunstvoorwer pen ontdekt, die getuigen van een hoog cultuumiveau der oude bewoners. Dit jaar zijn de opgravingen voortgezet en op 40 ki lometer van de eerste stad is een tweeds nederzetting gevonden. In teide steden te zamen zijn ongeveer 36.000 voorwerpen op- pegraven, die het stempel van de cultuur der Skythen dragen. Uit de vondsten zou volgens de onder zoekers-moeten worden afgeleid dat 'lora en fauna ten tijde van het bestaan 'ezer steden van anderen aard waren dan thans het geval is. Waar zich thans de dorre Toendra uitstrekt, moet in die tijden -en weelderige plantengroei het landschap be koring hebben verleend. Het blijft overigens voorloopig nog een raadsel welk volk hier in <udo tijden zijn nederzetting heeft gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2