'liruiur ifHitsdjeCTmtmttt Vreeselijke Ontploffingsramp te Schiedam Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Waarschijnlijk zeventien dooden en zeer vele gewonden bij een ramp op de werf Wilton-Fijenoord PRM mokers smullen! Sbomumentsprija: Per kwartaal in Lelden en in plaateen waar een agentschap gevestigd is 235 rranco per post 2.35 portokosten Per weeko.J8 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe ""ding430 Bij dagelijksche zending5.50 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 gtotertentitprifem: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/ Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer- 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 5924 ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 16e Jaargang HET GEESTELIJKE VOOROP Ook bij de stembus van 1937 Laat ons eerlek zijn: heeft men ook onder ons nooit gezegd, althans ge dacht: ja, dat weten we nu welhet geestelijke moet voorop gaan; het be ginsel overheerscht het belang? Volko men juist, zouden wjj willen antwoor den wij weten dat heel goed, inaar be leven wij het ook? En voorts: geldt ook hiervan niet: dezelfde dingen aan u te schrijven is ons niet verdrietig en het is u zeker? De groote vraag is maar: wordt die zekerheid beleefd en verstaan, ook in de politieke strijd? Want straks, bij de stembus van 1937, moet het weer zün: het geestelijke voorop Over het feit zelf heerscht eigenlijk geen verschil van meening onder de politieke partijen. Want als er iets iD dit gewichtig tijdsgewricht duidelijk is. dan is het dit, dat de geest de wereld beheerscht en niet de stof. Zie om u heen in het buitenland. Wij zijn het eens met hen, die zeggen, dat wij Nederlanders, ons niet te bemoeien hebben met de interne aangelegenheden van andere volken; wij dulden immers ook geen inmenging van vreemden in onze binnenlandsche politiek. Hieruit volgt echter geenszins, dat wij onverschillig zouden mogen staan tegenover de geestelijke bewegingen welke in het buitenland de politiek in een bepaalde richting duwen. Daarvan geldt wèl, dat we te weinig belangstel- ling hebben getoond. We staan daarin ver achter bij mannen als Bilderduk, Da Costa, Groen en Kuyper, die hoe zeer zij door binnenlandsche aangele genheden in beslag werden genomen, nooit het buitenland uit het oog verlo ren, maar altijd vol belangstelling wa ren. De zangen van Da Costa zijn we reldbeschouwingen; Groen richtte zijn scherpste pijlen op de revolutie, zooals deze zich elders in gruwelijke wreed heid heeft afgespeeld en Dr. Kuyper, 1 dit werk voortzettend, verzuimde daar naast ook niet te waarschuwen tegen de totalitaire staat en bijv. de actie in Duitschland tegen het partijwezen in 1880 en v.v. Volgen wij deze voorbeelden na, dan kunnen we alom in de wereld^ consta- teeren, hoe overal het geestelijke voor op gaat en het belang daaraan onderge schikt is; wel te verstaan, heel vaak, de activiteit van de geestelpke booshe den in de lucht, van de geest, welke zich tegen God keert en de autoriteit van het schepsel predikt. In het eene geval kan het de almachtige staat met den dictator zijn, in het andere de bloe dige revolutie van het communisme, óók met een alleenheerscher aan de top en tusschen de beschermende Inwacht De invloed van 't geestelijke op t stol felijke is daarbij zoo evident, dat n yolk in wreede burgeroorlog, schier uitge moord wordt en alle schatten van cul tuur en kunst vertreden worden- dat t broodsgebrek lijdt om kanonnen te ver vaardigen, welke straks op de naburmi gericht kunnen worden; of dat het honger en slavernn verduuit omde machtshebbers in staat te stellen mil- lioenen te besteden voor de propaganda van het ongeloofsbeginsel in het bui- 16 Indien Jezus ons voorhoudt: het geestelijke voorop: zoekt eerst het Ko ninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid; dan blijft de Satan niet achter, maar spoort ook hij zijn volgelingen aan om met zijn geest van revolutie m elke vorm door te dringen in alle levensver- houdingen. Ligt in deze Schriftuurlijke waar heid, welke in deze geweldige tijden als werkelijkheid op ons aandringt, met reeds de ernstige waarschuwing en ver- maning opgesloten om toch nimmer te meenen, dat ooit de economie mag heer- schen over en boven het beginsel, hoe zeer wij ook erkennen, dat de vragen van het maatschappelijk leven en het stoffelijk bestaan in de eene periode zich sterker kunnen opdrigen dan in de andere? Dit laatste is volstrekt niet vreemd. Immers, wij pretendeeren wel een on veranderlijk beginsel te belijden, dat een eeuwigheidskarakter draagt, omdat God het ons in Zijn Woord geopen baard heeftmaar wü voegen daar aan toe, dat het toegepast moet wor den naar de eisch van de tijden waar in wij leven. Hier is een principieel onderscheid tusschen allen, die in de staatkunde voor de Openbaring kiezen en hen, die de rede als richtsnoer aanvaarden. Nemen we als voorbeeld van de laat-, van BOMMEL sten de sociaal-democratien ten onzent. Zij herzien van tijd tot tijd hun pro gram van „beginselen"; want, zeggen zyons beginsel moet zich aanpassen bij de tijdsomstandigheden.^ Ja, zij roemen er zelfs in, dat de perioden, gedurende welke 't partijpro gram van kracht blijft, steeds langer worden. Er komt meer stabiliteit. Ziedaar hun vlottende levensbeschou wing; hun zwevend beginsel, dat niet rust op een hecht fundament. Waarom niet, enkel en alleen, omdat hun rede beslist en zij deze niet gevangen geven onder een hooger, absoluut en eeuwig gezag. Hoe kan er dan een onwan kelbaar program .van beginselen zijn. Wij, van onze kant, verwijten de sociaal-democraten nog al eens begin selverzaking, omdat wij constateeren, dat zij heden verloochenen, wat giste ren als hoogste waarheid verheven werd en zoo vaak wij zulks doen moe ten wij op hooge toon hooren, dat wij ons radicaal vergissen: wij zien voor verwording aan wat zuivere evolutie is. En van hun standpunt hebben zij gelijk, want beginselen, in den zin, zoo als wij het verstaan, hebben zij niet en van onveranderlijkheid kan dus geen zijn. Wat stellen wij daartegenover? Dat wjj eeuwigblijvende beginselen gevon den, geconstrueerd en als onze banier verheven hebben? Indien wij zulks de den, dan vervielen wij in de fout, welke wij in anderen laken. Onze stelling kan nooit anders zijn dan deze, dat God ons in Zijn Woord het waarachtige le vensbeginsel geopenbaard heeft en dat wij dit als eenig richtsnoer voor heel ons persoonlijk leven en voor onze pu blieke actie aanvaarden en beleven wil len onder beding van zijn genade. D'aarom zijn wij het zoo van harte eens met het Centraal Comité van de Antie-Rev. Partij, als het zich in zijn „Verkiezingsmanifest 1937" aldus tot het Nederlandsche volk wendt: De Anti-Rev. Partij roept, in over eenstemming met de door haar beleden beginselen, heel dat volk op tot gehoor zaamheid aan God en Zijn ordinantiën, en mitsdien tot onderdanigheid aan de Overheid als Gods dienaresse en tot het weer vastzetten van de Christelijke grondslagen voor het Nederlandsche 'aats- en burgerleven. Zij doet dit in de overtuiging, dat in die gehoorzaamheid en onderdanig heid a. is gegeven de eenige vaste grond slag voor de staatkunde, zoojvel voor het Rijk in Europa als voor dat buiten Europa; b. is aangewezen de eenige weg ter behoudenis; c. is gelegen de eenige kracht, wel ke in staat stelt de rampspoeden,' die ook het deel van ons volk zijn geworden, te dragen en de betreu renswaardige gevolgen daarvan door gestage, opbouwende arbeid weer te overwinnen. Zij wijst op het hoogst ernstig ka rakter van het huidige tijdsgewricht. De gevolgen van Ongeloof en Revolutie kan niemand ontgaan. Het leven van de volkeren der wereld, met name van de volkeren van Europa, ligt teil deele gekluisterd in de knellende boeien van despotische machten en wordt voor een ander deel ondermijnd en vernield door de anarchie. De omwentelingszucht in velerlei zin maakt de toestand uiterst gevaarlijk. Zij verzwakt 't menschelijk leven in bedenkelijke mate en be dreigt dit met ondergang. Ten gevolge daarvan wordt de strijd der geesten ontadeld en gaat de menschelijke sa menleving veelszins gebukt onder de algeheele ontwrichting van het geeste lijk-zedelijk en stoffelijk leven. Zij acht het daarom haar roeping de bijzondere aandacht en de hartelijke medewerking van het gansche Neaer- landsche volk te vragen voor het be houd en de versterking van ons natio nale leven in historische zin. Handelsverdrag met Joego Slavië De Joego-Slavisohe Staatscourant publiceert een handelsverdrag tus schen Nederland en Joego Slavië, dat 28 October jl. door ellen ministerraad ss» SiMRë aüfisti Verschillende ontploffingen veroor zaken een ontzettende catastrophe Een ramp, zooals in jaren niet is voorgekomen, heeft van- enkele tientallen gewonden waarvan er enkele zeer zware boord van het Grieksche stoomschip „Petrarkis Nomikos", dat voor reparatie en revisie voor de werf Wilton-Fijenoord lag, zijn een drietal ontploffingen geschied, die vreeselijke gevolgen hadden. Er zijn dan ook verschillende dooden en enkele tientallen gewonden waarvan er enkele zware kwetsuren bekwamen. De eerste ontploffing had plaats omstreeks half tien in de machinekamer, waar personeel van de werf bezig was met het uitbikken van de ketels. De ontploffing ging met zoo veel geweld gepaard, dat de ketel door het bovendek vloog, terwijl er tevens brand uitbrak. Onmiddellijk begaf zich ander personeel aan boord om de gewonden te helpen, even als de Schiedamsche brandweer, die in een minimum van tijd ter plaatse was. Juist hierdoor heeft de ramp zoo'n ge weldige omvang gekregen. Om tien uur had namelijk een tweede ontploffing plaats in een der tanks in het middenschip, waarschijnlijk doordat het schip (een tankboot) nog met geheel uitgegast was. Thans waren de gevolgen ontzettend: heel het achterdek werd uit elkaar geslagen en de schoorsteen alsmede de brug stort ten in elkaar. Verschillende personen die zich aan dek be vonden werden meters hoog de lucht ingeslingerd. Over het aantal gewonden, is daarom voorloopig niets te zeggen. Wie zal weten of er onder de ingestorte brug nog lijken liggen, en of er geen menschen het water ingeslingerd zijn? Wie zal zeggen hoeveel slachtoffers er nog in de machine kamer zijn achtergebleven van de eerste ontploffing? Van middag om een uur kon men dit nog steeds niet onderzoeken daar eerst de tank moet ontploffen voordat men zich aan boord van het schip kan wagen. Om een uur vanmiddag waren de namen van twintig ge wonden bekend, terwijl met zekerheid vaststond dat twee leden van de bemanning gedood waren, evenals de kring commandant van de Schiedamsche brandweer, de heer Nieuwenhuis, wiens stoffelijk overschot men aan dek kon zien liggen, maar dat men er niet kon afhalen. De gewonden zijn met ziekenauto's, luxe auto's en vracht wagens naar de Schiedamsche ziekenhuizen vervoerd. Toen we vanmorgen om tien uur op het terrein van de ramp kwamen, liep daar de bemanning van het schip, die uit 33 koppen 'bestaat, angstig over de werf rond, de een met een groote pleister over het gezicht, de ander met de handen in het verband, allen gedrukte stemming over het verlies van twee hunner kameraden. Naar de kapitein, de heer Spizos Tsigounos, ons mededeelde waren bij de eerste ontploffing gedood de donkeyman, Antonios a la Fuzos en de vier de machinist, Evangelos Konstez. Hoe de ont ploffing ontstaan was, en hoe men van boord gekomen was, wist niemand ons te vertellen. De tweede ontploffing, die immers in een tank plaats had. waarschijnlijk tengevolge van explodeerende gassen, was tot ver in den omtrek te hooren. Groote stukken ijzer vlogen in het rond en kwamen soms honder den meters verder terecht. Een kraan, die boven het schip stond, werd geheel vernield, terwijl de ravage op het schip zelf niet te beschrijven was. Zeer spoedig arriveerden verschillende doctoren, Rooae Kruissoldaten en verplegers om de gewonden bijstand te verleenen. Het was een af en aan rijden van ziekenauto's, luxe auto's en vrachtwagens, die gewonden vervoerden naar het gemeenteziekenhuis en naar de Dr. Noletstichting, die vlak in de nabijheid van de werf gelegen is. SpoedJg moest men echter de pogingen tot redding van zich eventueel nog op het schip bevin dende personen opgeven, daar men nog een derde ontploffing vreesde, die omstreeks half elf ongeveer dan ook kwam. Daar men echter alles in de omgeving van het sohip in een wijde cirkel had afgezet, waren de gevolgen hiervan niet zoo erg. Inmiddels waren ook de brandweren van Rotterdam en Vlaardingen gearriveerd, van uit Rotterdam onder andere met een drij vende spuit en een Magirus ladder. Het was voor de brandweerlieden, die stonden te popelen om hulp te bieden, echter onmoae- lijfc igtg séü *4) irkiitw. Men moest lijdelijk aanzien hoe de vlammen uit het schip sloegen; kon hen die zich aan boord mochten bevinden, niet helpen, want men zou spotten mei zijn leven, indien men zich aan boord van de Petrarkis Nomikos begaf. Eerst wanneer de brandende tank ontploft zou zijn, kon men er aan denken zich naar het schip te begeven; Maar wie zal zeggen, welke gevolgen deze ont ploffing zal hebben. Het is zeer wel mogelijk, dat dan alle brandschotten wegslaan en dan is het geheele schip reddeloos verloren. Twee schepen verhaald In de nabijheid van het als een fakkel brandende schip, waaruit dikke rookwolken opstijgen, lag een tweetal booten van de Rotterdamsche Lloyd, de Modjokerto en de Kertosomo, die men met het oog op het ge vaar naar veiliger oorden verhaalde. Op hét terrein van Wilton arriveerden in de loop van" de morgen de burgemeester van Schiedam, mr Van Haren, alsmede 't parket uit Rotterdam. De directie van de werf Wilton-Fijenoord heeft hedenmiddag te half twee de volgende officieele verklaring gegeven: De directie van Wilton-Fijenoord heeft o; het oogenblik nog steeds geen volledig over zicht van de situatie, aangezien het nog ;niet mogelijk is, aan boord te komen. Vast staat, dat brand is uitgebroken in 't ketel- ruim, waardoor een' explosie in dit ketel- ruim ontstond. Tijdens de reddingspoging, die door personeel van Wilton-Fijenoord, ge zamenlijk mot brandweer en politie werd ondernomen, ontstond een tweede explosie, waardoor het grootste aantal slachtoffers is gevallen. Preciese cijfers kunnen nog niet opgegeven worden, doch het aantal dooden schijnt onge veer 17 te bedragen, terwijl waarschijn lijk ruim 15 personen gewond zijn, hoe wel het aantal naar de ziekenhuizen vervoerde personen aanzienlijk grooter was. Voor zoover te overzien valt, kaïn de oor zaak van de brand niet gelegen zijn in het feit, dat door Wilton-Fijenoord-personeel ge werkt is op plaatsen of met materiaal, waar door de explosie verklaarbaar wordt. De la- dingstanks waren niet' gevuld, het schip had dan ook het certificaat, dat het gasvrij was. Alleen de brandstoftanks waren niet leeg. Volgens een verklaring van den een-sten machinist van het Grieksche schip, zou daar ongeveer acht ton brandstof hebben ingeze ten. Na de tweede explosie heeft de directie van Wilton-Fijenoord getracht met toestem ming van c.en rijkshavenmeester, het schip te doen versieepen naar een minder gevaar lijke plaats. Aangezien de rijkshavenmeester ambts halve uitstedig was en geen toestemming daarvoor kon worden verkregen, besloot de directie van Wilton-Fijenoord alle belenden de werkplaatsen te doen ontruimen. Op en om de werf In de omgeving van de werf schoolden heele drommen menschen samen, waarvan velen in doodelijke ongerustheid verkeerden over het lot van familieleden en bekenden. Aan alle kanten wordt voortdurend ge vraagd naar de namen der gewonden en vermisten, die echter zeer moeilijk te ver krijgen waren. Op de werf was een heel leger van brand weerlieden, politie-agenten, doktoren, roode kruismannen. Verschil^ nde menschen, die bij de tweede ontploffing aan boord waren geweest liepen radeloos en angstig, heen en weer; wat zou er van huin makkers gewor den zijn? Over de ramp zelf wisten ze ons bijna niets te vertellen, en evenmin over 't aantal menschen, dat zich aan boord be vond. Voor zoover om een uur bekend was, waren er bij de ramp waarschijnlijk elf dooden te betreuren. De namen van deze ongelukkigen waren nog niet alle bekend In de eei-ste plaats waren er de twee Griek sche zeelieden, die reeds bij de eerste ont ploffing gedood waren. Verder is bekend, dat de heer Nieuwenhuis, kringcomman dant van de Schiedamsche brandweer, om' het leven gekomen is. De brandweerlieden hebben zijn lijk op het 'dek zien liggen, r konden het niet meenemen. Voorts is om het leven gekomen de hoofd-agent van politie Hoek, terwijl er nog twee slacht offers geborgen zijn. Bovendien moeten er nog vier of zes menschen op de stookplaat liggen, en heeft men ook op het dek vier in Né de vtoeselyke os&a'c/^sa:. t Gtkk-chs stoomschip „Petrarkis Nomikos' overalls gekleede personen zien liggen. Tel kens komen er hieromtrent nieuwe berich ten. Om twee uur vermoedde men, dat er 17 personen om het leven gekomen waren. Om* twee uur bedroeg het aantal ernstig gewonden, onder wie er eenige doodelijl; gewond zijn, tien a twaalf, terwijl het totaal aantal 24 bedraagt. Hierbij zijn niet inbe grepen, zij, die op rte fabriek zelf voor min der ernstige verwondingen geholpen waren. Namen kunnen we hiervan niet geven, om dat de gegevens te onvolledig zijn. Ernstig gewond werd de onder-comman dant van de Schiedamsche brandweer, da heer Van der Pas, De superieure school voor technisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde Watêrbouw|adb|e| Werktuigbouwk. Etectroi^^B Radio Chemische TecnMBc VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, en het Zondagsblad De SCH 69 is gistermiddag behouden te Scheveningen binnengeloopen. Heden is het 70 jaar geleden dat voor de Nieuwe Waterweg de eerste spade in de grond werd gestoken. Het vierde Nationaal Christelijk School-», congres te Utrecht. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is na een onstuimige reis behouden in IJmuiden binnengekomen. De Tweede Kamer heeft gisteren de wijziging van de wet op de inkomstenbe lasting en de successiewet goedgekeurd; aangevangen is de behandeling van het initiatief-ontwerp-wijziging van de leer plichtwet. «u;iii!l.'.lJl.JJ!li||j|^ {\m De mal ersaties te Vlissingen zijn gis ter voor de rechtbank te Middelburg be handeld. Nadere mededeelingen omtrent de ver gane logger, de Sch. 179. Weer twee ernstige ongelukken op onbewaakte overwegen, ri.l. te Emmen en bij Heerde. De steden Getafe en Madrid hebben zware luchtbombardementen te verduren gehad, die veel Siach offers hebben ge maakt. Uit Moskou wordt bericht dat 65.000 leden uit de Communistische partij zijn gezet; 12.000 zouden naar Siberië ver bannen zijn. In Irak hebben de militairen het ka binet Hassim toe aftreden gedwongen. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhage; Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) Nationaal Verbond Godsdienst, Gezin, Gezag" Van 3 tot 7 November zal in het lokaal Gaesbeekstraat 115 de tentoonstelling „Gods-' dienst, Gezin, Gezag" en „Gij ziit allen Uroedere" gehouden worden. Dczelldc ten toonstelling, die 'n goed beeld geeft van de •unesie gevolgen van het Russische bolsi--- vyisme, is verleden jaar in het gebouw Ammanstraat gehouden en is toen een groot succes geweest.. Thans is de Linker Maas oever aan de orde. 's Avonds vóór du opening wordt een groote openbare samen komst gehouden in de Kerk Putscheplein met als sprekers Ds. H. W. H. van Andel! den heer Rempel, uit Rusland, Dr F J Krop en Ds. J. H. Mulder. Zoowel voor de tentoonstelling als voor de vergadering zijn de toegangsprijzen laag gesteld. Het comité van actie bestaat uit de heeren A. van Eek, J. v. d. Groep, L. Hofman. J. Kloeg en J. W. Moen. Predikanten van allé gezindten en tal van andere vooraanstaande personen op de Linker Maasoever zitten in het comité van aanbeveling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1