A° 1807 IJDAG 30 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 [nomen, nadat de Voorzitter het voor- iiteen heeft gezet. 1 aanvulling in het Reglement van het rlijk Armbestuur wordt hierna be en. Ged. Staten hebben verzocht in glement op te nemen bepalingen om- de lias-opneming van den penning ier en het sluiten van een verzekering j diefstal enz. De heer Rijnsburger I het verzekeren tegen diefstal overbo- hnidat de penningmeester van het 1 Armbestuur bijna nooit geld in kas Spr. neemt deze gelegenheid waar om aan te dringen den penningmeester >ld te geven. Ook de heer Groenendijk }r voor. De voorzitter zegt, dat dit on- èrp thans niet aan de orde is. Het tel van B. en W. wordt zonder stem- j aangenomen. Evenals het voorstel Bende de regelen inzake belegging van jlden van de Sportstichting. Het sup- jl-kohier Hondenbelasting wordt vast- d op een bedrag van 8.—. Een wij- i in de begrooting 1936 wordt even- igoedgekeurd met alg. stemmen, tgrootingen en W. stellen vervolgens voor de be ing van het grondbedrijf 1937 vast te n; de baten en lasten op 7713,31, de balsontvangsten en uitgaven op 1)97,38. Aangaande deze begrooting jt do heer Klaver inlichtingen over de [nde opbrengst van de Kinderspeel- welke 200 bedraagt. Spr. acht dit og geraamd. De opbrengst voor de ijs- t.w. 300, vindt spr. te laag. De voor- antwoordt, dat B. en W. inlichtingen in ingewonnen hieromtrent te Leiden, 'deze aangelegenheden voor onze ge je nieuw zijn, zal moeten worden af- Iht, wat de opbrengsten zullen zijn. koopt, dat de geraamde inkomsten ook (lijk zullen worden ontvangen 'voorstel van den heer Van der Wal lende de onbewoonbaarheid van de /gen der gemeente in Achtlioven, hierna in behandeling. [voorzitter zegt, dat wanneer de jieid zich voordoet men zal overgaan bruiming. Wanneer dit dadelijk zou ieden, zouden ongetwijfeld, de bewo- in moeilijkheden raken, heer Van der Wal vreest, dat het mis- a wel lang zal duren, voor dat die {ge gelegenheid er is. Spr. merkt op, e woningen geenszins aan de eischen fen. Spr. dringt er op aan, een on- ék door den inspecteur der Volksgc- [eid te laten instellen, heer De Haas acht dit niet raadzaam, ize gemeente staan op het oogenblik lenige woningen leeg voor een niet te i huurprijs. De bewoners van de Woningen wenschen hier echter (aar geen gebruik van te maken. Spr. [innemen, dat deze bewoners zulllen [n gedupeerd, wanneer op een even- j advies van den inspecteur, tot op ing der woningen zal worden overge- j voorstel van den heer Van der Wal I geen steun. begrooting van het grondbedrijf j zonder stemming vastgesteld, de vaststelling van de begrooting van lurgerlijk Armbestuur, komt in be- jling het voorstel van den heer Van Val om in het vervolg alleen onder- ing in geld te verstrekken, heer Klaver vindt, dat het geld in de ente moet worden uitgegeven, dit dt indien de ondersteuning door bon- geschiedt. heer Groenendijk, voorzitter van het eriijk. Armbestuur, zegt, dat in enkele lie 'gevallen, het beter werd geoor- j dat gedeeltelijk ook steun in geld 1 verstrekt. Spv. ontraadt geheele on- luning in geld. voorstel van den heer Van der Wal geen ondersteuning; de begrooting iet Burg. Armbestuur wordt vastge- in ontvangsten en uitgaven op 4100. volgens komt aan de orde: vaststel- ;emeente-begrooting 1937. De Commis- nazien Van deze begrooting heeft be- dat met de begrooting instemming I betuigd, de vereischte bezuiniging jetracht. jr het voorstel van den heer Van der om enkele werken niet in werkver- jing te doen uitvoeren, zooals de be ihg en de memorie van toelichting left, worden besprekingen ge /nerd. jheer De Haas kan zich deels met het lel van den heer Van der Wal vereeni ,'het voorstel verkreeg echter geen to steun. voorzitter verstrekte nog eenige in- ;en over sommige posten, waarna •ooting zonder stemming werd vast- de gewone dienst op 138.370,23 in post onvoorziene uitgaven van 1,81 en de kapitaaldienst op 15886,23. voorstel van B. en W. tot het toe van een crediet van 1000,voor leele inbeslagname van goederen prijsopdrijving, werd goedgekeurd ilgomeene stemmen. /raag ,ieer Van der Wal vraagt Inlichtingen een door een werklooze ingediend )k om steun. voorzitter zegt, dat hierop geen ant- kan worden gegeven, heer Groenendijk vraagt of het moge- in het contract van den pachter van iderdorpschebrug een bepaling op to i, dat de brug Zondagsmorgens van 10 uur voor de scheepvaart gesloten blijven. voorzitter geeft ten antwoord, dat dit iieel ter sprake kan worden gebracht n nieuw op te maken contract. De ■oordige pachter is de kerkgangers zooveel mogelijk ter wille, at de voorzitter nog eenige vragen beantwoord, welke betrekking had- ip eenige onderhoudswerken en verlichting, sluit de voorzitter de ver ing. i KLOOZEN bet agentschap der arbeidsbemidde- staan ingeschreven' 76 werkloozen. 63 jsteun trekken. SE lag mica-reclame tselijke prijzen derdagavond had op de bovenzaal van Vitte Zwaan'' de bekendmaking plaats ie plaatselijke Mica-prijzen. He win- van de plaatselijke prijzen hadden al- n kaart ontvangen, dat zij Donderdag- verwacht werden. Welke prijs zij n, werd als een geheim bewaard tot •dagavond. Bij die bekendmaking ook aanwezig alle deelnemende win 's, waarvan velen met hun vrouwen, muziekgezelschap zorgde voor de op- de stemming. bijeenkomst stond onder leiding van C. W. Barnl-.oorn, voorzitter van omité „Lisse Vooruit". De heer Barn- sprak en woord \an welkom tot de ezigen. II sprak er zijn vreugde over at de reclame te Lisse een succes is 'den. Het doel van de „Mica" is ge- aan te toonen, dat de middenstand aq staat is, dat te leveren wat door de consu ment gevraagd wordt. Dankbaar me reerde spn. de veelzijdige medewerking, die ondervonden werd. Na dit openingswoord werd overgegaan toe de uitreiking der prijzen, AANRIJDING Twee dochters van den heer R. reden per fiets op den Dijkweg. Een personenauto zou passeeren, doch reed een der dames aan. Zij smakte tegen den grond, kneusde 'haar arm en liep nog andere verwondingen op, waardoor zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De politie maak te proces-verbaal op. OUDE WETERING VERGADERING A.R. KIESVEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE" Woensdagavond vergaderde de A.R. Kies- vereeniiging „Nederland en Oranje" in. het lokaal aoluter de Geref. Klerk. De Voorzitter, de heer P. v. d. Velden, opende de bijeenkomst op gebruikelijke wijze. Na eenige ingekomen stukken behan deld te hebben, leverde de heer van der Velden een inleiding getiteld: „Het geweld onzer eeuw". 't Geweld, aldus spr., Is reeds oud. De bron is de strijd tussohen Satan en God, welke reeds bij het begin tot uiting kwam. Steeds opnieuw openbaart zich 't geweld. Bij 't geweld zöj-n de geweldhebbers. Zij stelen een idee voor die in vele gevallen zich stelt tegen 't uitverkoren volk. Spreker behandelt vervolgens de geweld hebbers als den communist en den fascist. Spanje laat ons zien wat 't geweld teweeg brengt en zal dit vreeselijk gebeuren een voorspel zijn van een komende wereldstrijd? De ideeën welke gepropageerd werden door Lenin brengt inleider naar voren. Het doel is een wereldrevolutie waaruit een nieuwe wereld geboren moet worden. Lenins ideeën zijn op een mislukking uïtgeloopen. Ook het fascisme is in den aard der zaak niets nieuws. In wezen zijn èn communisme èn fascisme één. Beide wenschen het individu ondergeschikt. Beide stroomdngen spreken de taal van het geweld, in zJn volle beteekenis, n.l. ongeloof en revolutie. Wij echter zeggen: God souiverein. Een geanimeerde bespreking volgde hierop. De vergadering was slechts maitig bezocht. We hopen dat er bij een volgende gelegen heid meer bezoek zal zijn. RIJNSBURG raadsvergadering De Raad onzer gemeente kwam in open bare zitting ibijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer D. Knijf. De Voorzitter opent op de gebruikelijke wijze de vergadering. Hij herdenkt dan de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. Hij herinnert aan de blijken van hulde en feli citatie opk van u door onze gemeente bij die gelegenheid gebracht aan het Koninklijk Huis. In de tweede plaats releveert de voor zitter het feit, dat de heer W. L. v. d. Gugte 15 jaar raadslid geweest is. Hij dankt hem voor alles wat hij al die jaren voor de gemeente heeft gedaan en wenscht hem hartelijk geluk met dit feity.; De heer W. l. v. cL Gugte dankte voor de woorden die de voorzitter aan zijn adres heeft gericht. De notulen worden hierop door den voor zitter gelezen en onveranderd goedgekeurd. Schrijven van het Verificatiebureau aan gaande de kas van de woningbouwvereen. „Spinoza". Er blijkt hieruit dat er een huur achterstand is van f 52.85. Door hetzelfde bureau is aangaande de cnotrole over de gemeentekas opgemerkt, dat de huurachterstand der gemeen te wonin gen abnormaal hoog is, n.l. f 3265,12. De heer Zandbergen merkt naar .aanlei ding hiervan op, dat sedert de vorige op name deze achterstand weer met f 130,49 is toegenomen. B. en W. merken op, dat op 't oogenblik de achterstand niet toeneemt. Zelfs wordt soms meer ontvangen dan de totale weke lijks cbe huur is. Dan komen aan de orde de adressen van bsüuren van de bijzondere scholen inzake afkoop van gebruiksvergoeding, bedoeld in art. 205 L. O.wet 1920. Het bestuur der Herv. Scholen vraagt voor haar school Vliet N.Z. deze afkoop goed te keuren en vraagt dus 80 pet, van f 21.540. (De geschatte waarde van haar school). Uitkeering In eens aan scholen Ook het bestuur der Geref. scholen vraagt vervanging vian de gebruiks vergoeding voor haar school aan de Smidsstraat, door een uitkeering ineens ,van 80 pet. van de geschatte waarde, zijnde f 27.850. Het bestuur der Herv. scholen vraagt dus f 17.232 en het bestuur der GereL scholen f 22.280. De Voorzitter deelt dan mede een rapport van den Gemeenteopzichiter, die geconsta teerd heeft, dat de gebouwen nog wel 40 50 jaar meer kunnen. Daarom stellen B. en W. vpor dez.e sommen uit te keeren. Dr, Jonker vraagt welke overwegingen B en W. er toe geleid hebben dit voorstel in te djenen. De Voorzitter geeft dan de volgende becij fering: Bij een leeningduur van 31 jaar zal de gemeente het eerste j,aar aan rente en aflossing van f 40.000 (d. i. 80 pot. van pl.m. f 50.000) meer moeten betalen f 625,61, maar dat wordt ieder jaar f 600 minder, zoodat na 7 jaar het reeds gelijk wordt en na 30 jaar is men van alles af. De vergoeding ad 5 pet. van de geschatte waarde blijft echter altijd. Dat is pl.m. f 2500. Uiteindelijk levert hec dus voor de gemeente een besparing op, al zal het wel moeilijk vallen de eerste jaren die f 600 te vinden. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangnomen. B. en 'W. stellen voor ontheffing te Jrra- gen van de capitu'lantenregeling. Met algemeene stemmen aangenomen. Dan komt in behandeling punt 4, voorloo- pige" vaststelling bedrijfsrekeningen over 1935. Het eleotriciteitsbedrijf heeft over -1935 een winst gemaakt van f 6827,70. Het gasbedrijf heeft een verlies geleverd van f 1031,50. Het grondbedrijf heeft een nadeellg saldo van f 492,79. Hét waterleidingbedrijf heeft een'winst van f 2226. Ook de gemeente-rekening komt uitvoerig In bespreking, m,aar wordt daarna met alge mcene stemmen goedgekeurd. Het radio-distributiebedrijf Alvorens in geheime zitting te gaan wordt nu nog een adres besproken van Sen heec Eerkj aangaande hel leggeh H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN fAdv van de tweede kabel naar de grens van Oegstgeest in dezelfde geul als waarin nu zijn kabel ligt, Weth. v. Vijver spreekt naar aanleiding hiervan breedvoerig over de kwestie van de precariorechten. In het kort komt het hierop neer. De oorspronkelijke opzet was den heer Perk voor iedere abonné f 2.50 .te laten be talen. Daar dit moest gaan door rechten op het hebben van kabels en str,aten te heffen, werd bepaald dat hij moest betalen f 1 per strekkende meter. Om den heer Perk tege moet te komen heeft de Raad ieder jaar be sloten 40 pet reductie toe te staan, zoodat hij betaalde pl.m. f 600, zijnde bijna f 1.50 per aangesloten luisteraar. Maar wat doet nu de heer Perk? Hij vermindert het aan- ta 1 meters kabel, door vermindering van straatkruisingen. Dit jaar b.v. weer 100 M. minder. Dat gaat zoo niet Daar komt nu dit ibi.i dat hij nu dus een tweede kabel wil leggen en dat zonder precario-rechten, daar deze.in dezelfde geul komt te liggen. Vol gens de verordening kan dit niet. Nu heeft spr. hem een regeling voorgesteld, m,oar daar wilde hij niet op ingaan. Dit zou dan inhouden dat hij hetzelfde bedrag als nu bleef betalen plus ff 1.50 per abonné. B. en W stellen nu voor hem te vergun nen die kabel te leggen, dan kan men later zien hoeveel reductie men geven zal. Nadat de heeren Zandbergen en v. Duin nog ten gunste van het bedrijf van den heer Perk gesproken hebben, mede met het oog op de moeilijke tijden en weth. v. d. Vijver opgemerkt heeft, dat de heer Perk hier goed afkomt, ook in vergelijking met n,aburige gemeenten, werd besloten de ge- gevraagde vergunning toe te staan. Nadat de heer v. d. Gugtcr nog een op merking gemaakt heeft aanga,ande de ver- keersspiegel bij de Boerenleenbank gaat de Raad over in geheime zitting, ter bespreking van adressen inzake he- 'mg en SASSENHEIM b. v. l. Propaganda-avond In het „Bruine Paard" werd Woensdag avond j.l. een grootsche Propaganda-avond gehouden, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. De zaal was reeds vroegtijdig geheel be zet en er heerschte reeds voor de aanvang een gezellige drukte. De voorzitter van het Plaatselijk Comité Dr. P. Ie Grand opende met een hartelijk welkom aan autoriteiten en verdere be langstellenden. Met leedwezen werd kennis genomen van het bericht van verhindering van den com mandant van Zuid-Holland-West, Res. luit. kolonel J. P. Boots. In plaats daarvan was gekomen Res. Ka pitein Mr. Bakhuyssen—Schuld, van Am sterdam. Terstond na de opening was aan de orde de installatie van een nieuw commissielid Kapelaan J. Schmidt. De voorzitter sprak de wensch uit dat het nieuw benoemde com missielid aangenaam en lang in het co mité mocht samenwerken. Kapelaan J. Schmidt bracht daarna dank voor de warme woorden tot hem gericht en zette uiteen hoe de B. V. L. tot stand kwam in de maand November 1918 en gaf tot slot van zijn rede te kennen dat hij hoopte zijn werkzaamheden in hfet Comité tot een goed einde te brengen. Hierna werd staande het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen, waarna de eere-voorzitter, burgemeester J. P, Gouver neur de vergadering toesprak. Spr. riahtte eerst een woord van waar deering tot den eminenten voorzitter Dr. P. Ie Grand. Sassenheim prijst zich gelukkig met dezen man die de goede geest in de B. V. L. zoo weet te bewaren en spr. hoopt dat de B. V. L. nog vele jaren over hem zal mogen beschikken. Het is een verheugend feit, aldus spr, dat de kern van het beste der natie bereid is zich in tijden van nood te scharen onder het vaandel der B. V. L. om de troon van Oranje, vooral in deze dagen van woelingen en beroeringen in (bet buitenland. De voorzitter Dr. P. l'e Grand hield daar na een toespraak waarin eenige bijzonder heden over het afgeloopen jaar werden medegedeeld. Aan het slot herinnerde spr. aan de devaluatie van onze munt, waar mede zoo velen in den lande de laatste tijd werden bezig gehouden, doch de B. V. L. devalueert nooit!! E'en driewerf hoera op het Oranjehuis volgde. Voor de pauze kwam nu aan hef woord Generaal-Majoor II. Zeeman, die zich op deze vergadering, volgens zijn zeggen, zoo echt thuis gevoelde. Spr. wilde deze avond iets opmerken over het feit dat ons volk het karakter heeft liefde voor het eigene te bezitten. Liefde voor eigen taal. Koningin, vrijheden, en niet te vergeten voor 't „goeie ouwe land". Deze liefde sluit echter niet uit, dat we geen waardeering zouden hebben voor andere landen. Spr. slaagde er ten volle in deze gedach ten op de hem eigen humoristische wijze de vergadering met voorbeelden duidelijk te maken. Na de pauze was het woord aan de Res.- Kapitein Mr. BakhuysenSchuld, die op zeer duidelijke wijze onze houding tegen over de N. S. B. uitéénzette. Een krachtig propagandistisch woord Dor de B.V.L. was hét slot van zijn rede. Aan den Res.-Kapitein D. J. Karres was de eer de brevetten aan Koning schutter en scherpschutters uit te reiken. Tot Koning-schutter werd bevorderd de heer J. de Zwart en .scherpschutters de hee ren Th. de Zwart en F. van Leeuwen. Vervolgens reikte de Res. Kapitein R. Bordewijk de prijzen uit van de laatst ge houden wedstrijd. Na dank te hebben gebracht aan alle medewerkenden, met name mevr. de Bruijn, die altijd op zoo verdienstelijke wijze de B. V. L. ter zijde staat en die ook voor de gezellige versiering der zaal had gezorgd, sloot de voorzitter d'eze zeer geslaagde ver gadering met het laten, ingen van het 2e couplet van ons Wilhelmus: „Mijn Schild ende betrouwen". Ten slotte zij nog vermeld .dat.da .dames J. v. d. Meer—Olden en C. Berg-Rotteveel den avond op verdienstelijke wijze hebben opgeluisterd met muziek en zang, waar voor zij ook steeds een warm applaus mochten ontvangen en tevens een bloemen hulde. aan alle b.v.l.ers! Maandag 7 November a.s. wordt iVeer met e schietoefeningen in het Bruine Paard aangevangen.. Alle Mes il'er J3: V. li wor- HANDEL IN SIGARETTENPAPIER Den ambtenaren der dir. belastingen was het ter oore gekomen, dat een inwoner van Sassenheim zich bezig hield met den han del in onbelast sigarettenpapier. Uit het onderzoek bleek dat zich meerdere inwo- nei'3 dezer gemeente aan dit feit hadden schuldig gemaakt, zoodat bij zeven perso nen een hoeveelheid sigarettenpapier in boekjes in beslag is genomen. Het papier was uit België afkomstig. GEEN OPEN VAART VOOR SASSENHEIM Een tijd lang hebben verschillende inwo ners zich ernstig bezig gehouden met het vraagstuk van „open vaart" voor Sassen heim. Het blijkt thans vast te staan, dat de „open vaart" voor Sassenheim niet be houden zal blijven. Op Maandag 9 Novem ber a.s. wordt nl. in het gebóuw van het Prov, Bestuur, Korte Voorhout 9 te 's-Gra- venhage aanbesteed: het graven en vaart omleggen van de Sassenheimervaart en ma leen van polderkaden ten behoeve van den aanleg van den weg Sassenheim Nieuwe Rijksweg van Oegstgeest naar den Haarlem mermeerpolder, een en ander met bijbehoo- rende en bijkomende werken. De nieuwe Sassenheimer vaart komt pa rallel te loopen met den nieuwen provin cialen weg, die wordt aangelegd van Noord wijk naar den nieuwen Rijksweg. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD Woensdagavond om 8 uur kwam de Raad bijeen, onder leiding vatt burgemeester M. F. Berkhout. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Na de behandeling der ingekomen stuk ken werd de nieuwbenoemde gem. ontvan ger binnengeleid, die na voorlezing der for mule. de zuivcringseed aflegt, waarna hij door de Voorz, wordt gefeliciteerd met zijn benoeming. Als lid der commissie van toezicht 9P het M. O. wordt benoemd het aftredende lid, Dr. M. v. d. Stoel. De pensioengrondslagen voor burgemeester en secretaris zijn door Ged. Staten vastge steld, op rasp. 4350 en 3350. B.. en W. stellen voor om toe te treden als begunstiger tot de Vereeniging voor luchtbescherming tegen f 10 per jaar. Zon der stemming aangenomen. Besproken wordt de rekening en verant woording van den Schoolartsendienst over 1935, district Katwijk. Voorschoten moet in de kosten bijdragen f 680.72. Volgens de be grooting voor 1937 voor die dienst wordt dit bedrag f 814.71. Voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek om vergoeding volgens art. 13 L.O.-wet 1920 door J. Becker, wordt afgewezen, omdat het inkomen is boven het gestelde maximum. Het voorstel om aan den A.N.W.B. een subsidie te verleenen van f 5 per jaar wordt goedgekeurd. Aan de vereeniging E.H.B.O., die haar eer ste lustrum heeft gevierd, willen B. en W. een zuurstof-apparaat cadeau geven als blijk van waardeering voor haar werk. Zon der, stemming aangenomen. Eenvoorstel om van mevr. de wed. H. H. G, Wullings een strook grond van 933 Are, over te nemen voor verbreeding van den,verkeersweg voor f 1985, wordt zonder aapjOiei-k ingen go edgekeurd. H én W- stelle 11 voor de iëpehboomen aan de Wijngaardënlaan te rooien en door an dere tè vervangen. Kosten f 500. De heer J. Braggaar vraagt of er dan weer iepen wor den gëplant. wat door den Voorzitter ont kennend wordt beantwoord. De Raad gaat hiermede accoord. B. en W. willen ook hier een dienst voor „Maatschappelijk Hulpbetoon" instellen, overeenkomstig art. 252 der Gemeentewet. In verband hiermede moet een instructie wrorden vastgesteld voor den administrateur die door B. en W. wordt benoemd en ont slagen,- De heer Braggaar heeft geen bezwaar tegen deze regeling, alteen had hij beden king tegen de manier van kennisgeving. Hij acht de tijd om van een en ander kenis te nemen te kort, om zich behoorlijk van alles op de hoogte te stellen. Dit bezwaar is al meermalen door hem naar voren ge bracht. De Raad ging met het voorstel accoord. Tengevolge eener reorganisatie in de ge meentebedrijven wordt de verordening op die bedrijven gewijzigd. Zonder aanmer kingen goedgekeurd. Het voorstel om de regeling van het wer ken der werkloozen voor de steungelden met 10 pet. daarboven, die aanvankelijk tot 31 October was vastgesteld, te doen voort duren, behoudens de goedkeuring van den Minister van Soc. Zaken, lokte bij den heer Braggaar nog bezwaren uit. Hij bleef bij zijn standpunt, dat hij op de vorige verga dering had verdedigd. De heer D. Limburg vraagt of de Voor zitter over deze zaak wel eens heeft onder handeld met de Besturenbonden en of hij ook weet hoe de arbeiders er zelf over oordeelen. De Voorzitter meent, dat de heer Brag gaar, die nog al met voorbeelden gewerkt had. de brief van den Minister niet goed had gelezen. Hij gaf een toelichting op het geen de Minister in zijn schrijven bedoelde en dat was heel iets anders dan de heer Braggadr er in las.. Wat hetreft de vraag van dep heer Limburg zeide de Voorzitter, dat hij jknet de drie bonden overleg had ge pleegd. Zij hadden tegen de regeling alleen dit bezwaar, dat de arbeiders niet vielen onder de bepalingen der sociale wetgeving. Doch dat ligt niet in de bevoegdheid van in W. In de gegeven omstandigheden moet ipet deze regeling, hij gebrek aan be ter, genoegen genomen worden. Op verzoek van den heer Braggaar wordt dit voorstel in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van de heeren J. Braggaar en A. Bakker (s.d.) tegen. Een werkveischaffingsobject Door B. en W. zijn onderhandelingen gevoerd met het R. K. Armbestuur over de aankoop van grond als toegangs wegen resp. van de Wijngaardenlaan ëh van de Leïdscheweg langs 'het Raad huis, naar het door de gemeente aan te leggen plantsoen. Met genoemd be stuur waren zij tot overeenstemming gekomen, dat het de grond gratis aan de gemeente zou afstaan, doch dat bet bestuur dan zelf zeggenschap zou be- houden betreffende het later eventuee^ bebouwen langs die wegen. Het plan tot aanleg van het plantsoen was op gedragen aan de Nederl. Heide Mij. en wordt geraamd op f 14.250, waarin is begrepen f 9000 arbeidsloon, gebaseerd op te werk stellen van ongeveer 30 wex-k loozen, tegen een uurloon van 32 cent. De Hser Braggaar sraagt .of alls arbeiders nu dit uurloon ontvangen, wat door den Voorzitter ontkennend wordt beantwoord. Er wordt betaald overeenkomstig het werk dat gepresteerd wordt. De Voorzitter er kent dat het een moeilijke regeling is. Daar om is het aam de Heide Mij. opgedragen, die ter zake deskundig is. Na nog eenigp bespreking wordt ook dit voorstel zonder stemming aangenomen. De begrootimg Bij de behandeling der begrooting wor den geen algemeene beschouwingen ge houden. Alleen de heer E. Ch. Mulholland (g.b.) leest een korte beschouwing voor. Hij maakt bezwaar tegen den korten tijd die gegeven wordt om dit boekdeel der be grootimg door te werken. De cijfers der begrooting zijn als volgt: Electr. bedrijf totale baten f 71.703.32, kapitaaldienst f 56.638.29; gasbedrijf totale baten f 58.797.13, kapitaaldienst f 32.911.95; waterleiding totale baten f 25.011.70, kapitaaldienst f 26.119.06; badhuisbedrijf f 2665.95, kapitaaldienst f 4490.84. Gemeentedienst. Gewone flenst In komsten f 322.717.76, ui'tg. f 322.717.76, met een post voor onvoorziene uitgaven f 14.563.13; kapitaaldienst inkomsten f 106.4S8.22, uitgaven f 177.036.85, nadee- lig slot f 70.547.85, voord, slot f 76.15c Door eenige leden werden enkele opmer kingen gemaakt. De heer Mulholland heeft bezwaar tegen de regeling van het gasbe drijf met de zilverfabriek. Bij het waterbedrijf heeft de heer Ver boom bezwaar tegen de hooge meterhuur. Bij de gemeentebegrooting worden inlich tingen gevraagd. De heer W. G. Duinisveld bracht zijn bezwaren tegen de hooge keur- loonen weer ter sprake. De heer Mulhol land besprak de 185 opcenten en vroeg of de Voorzitter daar nu eens geen veTbetering in kon brengen. Alle sprekers en vragers werden door den Voorzitter uitvoerig be antwoord. De begrooting werd zonder stemming aangenomen, met de opmerking van den heer Braggaar dat hij in verband met de post 191 (Burgerwacht) wil geacht wórden te hebben tegengestemd. Door B. en W. wordt een nieuwe gewij"- zigde legesverordening voorgesteld. Deze nieuwe verordening moet f 2100 meer op brengen voor de gemeentekas als de oude. Er worden dus vele posten verhoogd en nieuwe bijgevoegd. In totaal worden 57 ar tikelen genoemd, met bedragen van f 0.10 tot i 10 Bij de reclames hondenbelasting wordt er een gehandhaafd (C. Jaspers), en een ver nietigd (wijlen C. A. Paap). Eenige comp tabele wijzigingen worden goedgekeurd. De op 22 Juli aangenomen politie-veror- dening wordt naar aanleiding van 'n paar opmerkingen van Ged. Staten gewijzigd. Deze wijzigingen betreffen een verbod van reclame voor andere dan eigen bedrijven. Door den heer K. Waal, veearts, was een verzoek ingekomen om in aanmerking te komen voor wachtgeld als ontslagen ge meente-ambtenaar. B en W. adviseerden afwijzend te be schikken, omdat de heer Waal geen aml> tenaar was geweest in den zin van het amb tenarenreglement. Volgens art. 2/lid 1, van genoemd reglement-moeten B. en W. een lijst aanleggen van die ambtenaren die niet onder de bepalingen van dit reglement vie len. Het heeft den heer Braggaar bevreemd dat juist nu een dergelijke lijst was ge maakt, waarop de heer Waal was geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat deze lijst was aangelegd, omdat B. en W. volgens bgn. artikel daartoe verplicht waren. Na veeJ bespreking werd het voorstel in stemming gebracht. Met 6 stemmen tegen en 5 stem men voor werd het verzoek afgewezen. Op een verzoek van den heer Cras, ga ragehouder, Leidsche weg, om ontheffing van art 22 der Bouwverordening werd gun stig beschikt Ook werd gunstig beschikt op een ver zoek van den Chr. Besturenbond om vrij stelling van betaling voor gas- en water verbruik in de lokalen voor ontspanning der werkloozen. De Voorzitter doet bij "de rondvraag me- dedeeling van een cursus, die zal worden gehouden voor werkloozen voor vakonder wijs, taal en andere leervakken. Bij gun stige beschikking van den Raad zal dit plan verder worden uitgewerkt. Na enkele vragen te hebben beantwoord, sluit de Voorzitter de vergadering. WARMOND GESLAAGD Geslaagd zij'n voor het examen Lingerie de dames Nelly van Moorsel en Jo Elfring. Voor het examen Costumière de dames Jo Beumer, Greta Haverkort, Nelly Prins. Bep Kuipers, Marie Immerseel en Ali Schaken- JS. De leerlingen hadden hun opleiding ge noten bij zr. M. Renilda, thans overste te Zuidermeer, LAATSTE NIEUWS Het wrak bij Castricum De „Neeitje Jacoba" uitgevaren In verband met het bericht, dat er zich bij-C as t r i c um een wrak in zee bevindt, is de „Neeitje Jacoba" hedenmorgen te kwart voor tien uitgevaren om een onder zoek in te stellen. Binnengekomen loggers Vanmorgen zijn te Scheve ningen de volgende schepen binnengekomen: GDY 379 schipper J. Dijkhuizen; GDY 130 schipper P. Grootveld; GDY 32 schipper J. Pronk; GDY S schipper C. Pronk; SCH 443 schipper J. Harteveld; SCH 47 schipper A. Harteveld; SCH 260 schipper A. Klein; SCH 53 schipper L Rog; SCH 342 schipper L. Taal; SCH 20 schipper N. Toet; SCH 135 schipper S. Rog. In IJ m u i d e n kwamen 5 Schevening- sche loggers binnen, namelijk: SCH 73 schipper L. Rog; SCH 361 schipper W. den Heijer; SCH 70 schipper J. van der Zwan; SCH 35 schipper E. Grootveld en dé SCH 39 schipper M. Taal. Al deze schepen hebben de storm van deze week meegemaakt Staking van Amerikaansche havenarbeiders De bonden van de Amerikaansche haven arbeiders besloten morgenochtend S uur in staking te gaan. Dc staking zal 37.000 werklieden nan' 'de kust yan den Stillen .Oceaan omvatten, OP ZOEK NAAR HET WRAK VAN DE SCH 179 MIST EN EEN WOELIGE ZEE Een vergeefsche reis De onzekerheid duurt voort.... Een gure herfstmorgen, een koude, natte wind scheert over het pas zoo on stuimige water van de Buitenhaven van IJmuiden. Alles vervaagt door de mist, die over het water hangt Maar toch gaat de „Breeveertien", een dienstboot van de N.V. A. Volkers Aannemings maatschappij van openbare werken, voor dit doel welwillend door deze fir ma beschikbaar gesteld, naar buiten, om een onderzoek in te stellen naar 't wrak, dat nu al eenige dagen voor de haven van IJmuiden. drijft. Men zal trachten de angstige geheimzinnigheid, dié dit wrak omhult te ontsluieren. Men hoopt eëh einde te kunnen maken aan de on zekerheid, die nu al eenige dagen leeft in de harten van zoovele Scheveningers, wier verwanten zijn uitgevaren met de „Sch. 179", Is het het wrak van "de „Sch. 179"? Of is er nog een ander vaartuig dicht bij de haven van IJmuiden verongelukt? Men hoopt hierop spoedig een antwoord t© kunnen geven. Aan boord van de „Breeveertien" bevin den zich de heeren J. Seyffert, rijkshaven meester van IJmuiden, A. van Wijngaarden, directeur van de firma Volker en ook de heer G. Blok, uit Scheveningen, een maga zijnbediende van de firma Frank Vrolijk, de reeder van de „Sch. 179", die zal onderzoe ken of zich aan de wrakstukken herken- ningsteekens bevinden. De heer Blok is met alle onderdeelen van de schepen van dq reederij bekend- en licht vindt men iéts, dat hem in staat zal stellen ja of neen te zeggen. Een felle bries De storm is gaan liggen, maar er staat nog een felle bries en de Buitenhaven is nog vol deining. Een honderd meter van de Noorderpiep stopt de „Breeveertien" even. Daar ligt de „Sch. 68". Een mast, een stuk van een gaf fel, een stag en daar omheen flarden van de vleet, dat is alles, wat er van de „Sch. 68" te zien is. Wij gaan de haven uit. De zee is verre van kalm en de .Breeveertien" danst rustig op de golven. Maar geen schip is er te zien, Een logger, die voor ons uit de haven ver liet, .is spoëdig in de mist verdwenen. Nog slechts enkele minuten is de „Breeveertien" buiten, of om haar heen is niets meer te zien. Zoo gaan we een half uur lang zeewaarts, springend en dansend over de golven. Kapi tein Heiemig laat de machine stoppen. Vele paren oogen turen over de zee, maar zoo ver het oog reikt, is er niets te zien Alles vervaagt in 'de nevel Dit is trouwens niet heel ver, want da mist blijft hangen en op een paar honderd meter van ons af vervaagt alles in de nevel* Een logger vaart dicht langs ons, haven- waarts. Slechts even blijft hij zichtbaar. Een tijd lang Iaat de kapitein de machine stoppen en blijven allen rondkijken, maar noch de brulboei, noch het wrak, dat ge zocht wordt, is te zien. Het is hopeloos werk. Het geluk moeï ons dienen, willen wij succes hebben. Maap het geluk laat ons in de steek. Een half uur lang blijft de „Breeveertien" ronddobberen in de buurt, waar de brulboei ongeveer moet liggen, maar er is niets te zien. De onzekerheid blijft voortduren. De ont- knooping van het drama laat nog op zicïi wachten De „Breeveertien" keert terug, nu voort gestuwd door de landwaarts loopende zeeën, Het valt niet mee de pieren terug te vinden, Als dan eindelijk de loodsboot uit de nevel opdoemt, komt ook spoedig de Zuider- piter in zicht, even later de Noorderpier, eni dan is 8e „Breeveertien" weer binnen, na- vergeefsche reis De Indische begrooting 1937 Een overschot van 12V2 a 15 millioen? BATAVIA, 30 Oct. (Aneta). Naar de „Java-bode" verneemt, zal de begrooting .voor het jaar 1937 waarin dus de verschillende verschijnselen van op leving na de depreciatie zijn verwerkt 11a verwerking van de zout-pnjs-verla- ging, de invoerrecht-verlaging en mee- rekening van de verwachte heffing op export-producten, Jjovendien verminderd met enkele verhoogingen van uitgaven, een overschot opleveren van naar schatting W/2 k 15 millioen gulden. Hierbij zijn echter geen salarisverhoo- gingen inbegrepen. Jim Mollison is op Croydon geland De Oceaanvlieger Jim Mollison is he denochtend 9.56 uur op Croydon geland. Hij verbeterde op zijn vlucht het record van Merrill en Richman, dat 18 uur be droeg, met 5 uur, dus heeft hij den overtocht van Amerika naar Engeland in 13 uur volbracht! SCHOOLNIEUWS universiteit van leiden KWlstra, Den Haag:: J. C. W. M. Huysmans Scheveningen; I. Opstelten, Zutphen; P. a des Tombe, Oegstgeest: mej. J. M. Harry, Den Haag; Ph. M. Chr. Buys, den Haag. Artsexamen lsto gedeelte: de dames G. oodemaker, Bergschenhoek en A. C. Thomee

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7