IBISSHAG Een dagorder van Caballero Engeland en de oorlog in Spanje VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 EERSTE BLAD PAQ, a 11 De Spaansche burgeroorlog De Madrilenen doen een uitval Catalonïé treft verdedigingsmaatregelen De commandanten van da Madrilsensche troepen hebben gisteren bij het aanbreken van den dag voor hun manschappen een dagorder voorgelezen, welke onderteekenii is door Largo Caballero, en den volgen- dten inhoud hoeft: „Aan alle strijdkrachten van het centrale léger! De fascistische bomden hebben, ten ge volge van hun moeizamen opmarsch naar Madrid, hun energie verspild en hun krach ten uitgeput. Het uur is dus gekomen, hun een doodelijken slag toe te brengen. Terwijl de verraders op zijn van ver moeienis en hun gevechtskracht verliezen, zien onze troepen hun gelederen aangroeien, wordt onze offensieve kraoht steeds grooter Op het oogenblik beschikken wij, einde- lijk, over een geweldige gemechaniseerde bewapening; wij hebben tanks en een mach tig vliegwapen. Tanks en vliegtuigen zijn onontbeerlijke waipenen voor het neerslaan van don vijand, maar zijn niet voldoende voor een zegevierend offensief. Gij moet in dienst van die tanks en van die vliegtuigen 6tellen uw revolutionairen wil. De gemechaniseerde krachten moeten gs volgd worden door de infanterie. Na de voorbereiding door de luchtstrijd krachten moeten de doelstellingen door u stormenderhand worden Ingenomen, na krachtige infanterie-aanvallen. Nooit moogl gij een eenmaaJ heroverde stel Ding weer prijs geven. De infanterie moet allee ver nietigen, wat zal overblijven van de op standige colonnes, om zioh meester te ma ken vam hun wapenen. Luistert, kameraden. Vandaag, 29 Octo ber, bij het aanbreken van den dag, zullen onze artillerie en pantsertreinen het vuur op den vijand openen. Onmiddellijk daarop zullen onze lucht strijdkrachten verschijnen, bommen wer pen en den vijand met mitrailleurvuur na jagen. Na den luchtaanval zullen onze tanks zich op den vijand werpen op de mees' kwetsbare plekken van het rebellen-front en paniek zaaien in hun gelederen. Dan zal het uur gekomen zijn voor alle ltrijders, om van hun commandanten het vel tot het offensief in ontvangst te ne- *xen, zich met onstuimigheid in den strijd $e werpen, den vijand aan te vallen en hem te vernietigen. De verraders vam hun vaderrfand, die e*n klein contingent troepen met behulp van leugens -naar den dood leiden, culden dan van het volk hun straf krijgen. Onze vrouwen, onze zustors en onze kin deren, die hun si ach toffere zoudjen zijn ge weest, zulten gered wordien, dank zij de kracht onzer wapenen. Voorwaarts kinderen van het volk, arbeiders, voorwaarts". Een tegen-offenaief Een telegram uit Madrid meldt, dat de belegerden inderdaad gister, onder dien kreet: „zij zullen de stad niet binnenkomen, we zullen ze krijgen!" tot e»n tegenoffeneiierf zijn overgegaan. Ze zouden zelfs enkele posities op de meest bedreigde punten ten Zuiden en ZuidrOcsten hebben heroverd en thans ihun aanvallen richten op IMasoas. Intusschen naderen, volgens radio berichten, de nationalisten snwl het Escurial en Aranjuez. Zij zouden reed» definitief hebben bezit genomen van het plaatsje Pe- guerinoe, een sleutelpositie op den weg naar het Escurial. 1 Intussdhen schijnt n*en zich te Madrid, naar Reuter-tedegrammen malden, meer en meer bewust te wordien van het naderend gevaar en wordt het mogelijke in het werk gesteld, om de rood» militie tot weerstand en een tegenoffensief aan te zetten. Gistermorgen hebben een aantal regee- ringsvlieguigen boven de slad roode ballons uitgeworpen, die op enkele meters boven den grond strooibiljetten verspreidden waarin de bevolking dringend opgeroepen werd, vrijwillig dienst te nomen voor dien „grooten slag om Madrid", Post voor het rechtsche Spanje De Fransche afgevaardigde Augustin Michel heeft gevraagd, den minister van P.T.T. te mogen imterpelleeren nopens de motieven, waarom nog steeds niet hot post verkeer is hersteld van Frankrijk via Irun naar de Spaansche provincies, waar de nationalisten het bewind in handen hebben en waarom het P-T.T.-bestuur voortgaai correspondentie, bestemd voor Spaansche nationalisten, in de door Franco's troepen bezette provincies uit te leveren aan dt regeering te Barcelona De non-interventie In officieele Engeleche kringen deelt men mede, dat de leden van de non-in terven t ie- commissie op heit oogenblik hun regeerin gen raadplegen, ten einde na te gaan, hoe deze staan tegenover het voorstel van den voorzitter der commissie, om door een on partijdige oommissie controle te doen uit oefenen op vereohillende punten van het Spaansche grondgebied, waar munitie bin nen zou kunnen komen. Men hoopt, dat de regeeringen hun stand punt ten aanzien van dit voorstel op tijd te kennen zullen geven, om het mogelijk te maken, dat de antwoorden in de zitting der sub-commissie, die Maandagmiddag wordit gehouden, worden bestudeerd. Barcelona wordt beducht! De successen der nationalisten rond Ma drid hebben in de Catalaansche hoofdstad een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Algemeen ducht men, dat generaal Franco eerlang over een breed front een offensieve beweging zal Inzetten in de rich ting van Catalonlë, speciaal langs d; Fransch Catalaansche grens, waarmede aan de levensmiddelenvoorziening van dit ge bied van Frankrijk uit definitief oen eind zou worden gemaakt. In allerijl worden dan ook de stedfen ten Noorden van Barcelona en in het kustge bied in staat van verdediging gebracht. Al lerwegen rukken mundtietransporten, ma- chine.geweerafdeelingen en cavalerie van Barcelona op naar het Noorden, waar op alle strategische punten munitiedepots wor dan aangelegd. Intusschen worden in de Catalaansche hoofdstad overwinningsberichten verspreid om het moreel der bevolking op peil te houden. Zoo zouden de troepen van kolonel ViJ- lalba, die in den sector van Huesca ope- reeren, er in geslaagd zijn, deze stad binnen te rukken en daar o.m, het gebouw van den civielen gouverneur te bezetten. Met ongeduld verwacht men te BarceJome thans een officieel communiqué over deze „overwnning", die alvast groote voldoening heeft gewekt. Een Portugeesche nota? Gistermiddag werd uit Jerez de la Fron tera gemeld, dat Portugal aan de regeering te Burgos eon nota heeft doen toekooten, bevattende de officinale erkenning van Franco, als leider der Spaansche regeering. Men za' goed doen, dit berloht met de noeddge reserve te boechouwen. „De niet-inmenging werkt als een brandschermaldus Eden Ruslands beschuldigingen worden niet gestaafd Gistermiddag is het Britsche Lager huis na het reces weder bijeengekomen. Onmiddellijk na de opening der zitting, welke zonder eenig bijzonder ceremonieel geschiedde, werd een aanvang gemaakt met de debatten over den burgeroorlog in Spanje. Eerst Dinsdag a.s. zaJ de nieuwe zit ting van het parlement op plechtige wljza door Koning Edward geopend worden. oorlog werden geopend met een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken, Eden, die een historisch overzicht gaf van de verschillende gebeurtenissen sedert het uitbreken van den burgerkrijg. Eden begon met erop te wijzen, dat de ge ruchten, volgons welke de Fransche regee ring het initiatief zou hebben genomen tot de niet-inmenging onder de krachtige pree- GARANTlE-STANDGROfcN GARANTIE-STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWAKT GARANT IE-STANDBLAUW I Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET UZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt S JAAR GEGARANDEERD Levering uitiTult.nd ean d.n Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 urn sle van de Britscha regeering van lederen grond ontbloot zijn. Wat do sovjet-Russische beschuldigin gen aan het adres van Portugal betreft, verklaarde spreker, dat men over geen enkele inlichting beschikt, welke deze beschuldigingen staaft, terwijl de nlet- inmengingscommissie niet ia kunnen ingaan op een beschuldiging van sovjet- Rusland alleen. De nlet-lnterventiepolitiek moet be schouwd worden als de best geschikte politiek, om den vrede in Europa te handhaven en is niet uitsluitend tegen de Spaansche regeering gericht, zooals sommigen beweren. In het verder verloop van zijn rede deelde Eden mede, dat de Engelsche regeering nauw contact zal blijven houden met de Fransche, waarbij de minister de hoop uit sprak dat gezamenlijk besluiten genomen zullen worden, aangezien de twee democra tische regeeringen een bijzonder verant woordelijke rol te spelen hebben. Tegenover de niet-inménging staat als eenige andere keuze, dat wordt toegestaan, dat aan beide partijen wapens geleverd worden. De Britsche regeering is van meening, dat dit alternatief tot verwarring, internationale wrijving en misschien zelfs tot een oorlog zou kunnen leiden. Wat de Engelsche regee ring betreft, zij blijft haar tot nog toe ge volgde politiek trouw en algemeen worc.t toegegeven, dat dit het middel is, waarmede men hoopt de oorlogsgevaren te beperken. Deze politiek werkt dan ook als een ijzeren brandscherm. De niet-inmengingspolltlek, aldus besloot Eden, verheugt zich in den steun van het Britsche volk, (epplaua in de regeeringsban- ken), dat de oorzaken van den strijd in Spanje diep betreurt en dat meent, dat het de eerste plicht van de Britsche regeering is. om dezen krijg te beperken tot het groote doch zoo ongelukkige land, waj-r de wor steling zich afspeelt. (Applaus op de regee- ringsbanken). De oppositie aan het woord ELKEN OCHTEhft) VERSTIJFDE VINGERS Hulpbehoevend door rheumatische pün De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheumatische pijn in handen, knieën en voe ten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's och tends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijn stillende middelen, maar het hielp niets. Tot dat ik eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Nadat één flacon ge bruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering: voordat ik de tweede flacon op had, was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen, en zij is gelukkig nooit meer te ruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoo wel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoodra wij van iemand weten dat hij aan rheumatlek UJdt". Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstoffen, van het organisme moet uit het lichaam ver wijderd worden door de afvoerorganen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, bevorderen sterk en op ge heel natuurlijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlijke afvalstof fen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de Pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw gebeele gezondheidstoestand verbeteren. Uw levens lust, weerstand en energie keeren terug, zoo als in Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, f 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel al: op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) het standpunt, dat de Spaansche opstand oen samenzwering was, die zorgvuldig was voorbereid en door buitenlandsche mogend heden werd gesteund. Volgens Greenwood ?aat het hier niet om een strijd tusschen het fascisme en het conxmunismo. Bovendien is de niet-inmengingsovereenkomst ernstig ge schonden, omdat de opstandolingen moer wapens hebben kunnen krijgen dan ae Spaansche regeering. Spreker verwondert er zich daarom over, dat de regeering hier het zwijgen or toe doet. De leider van de liberale oppositie, Sin clair, die vervolgons het woord voerde, zoide, dat geon enkol land naar aanleiding van de Spaansche gebeurt en isson oorlog wil vooren. Spreker rekont ei- niettemin op, dat do Britsche regeering energiek zal optreden, om diegenen in toom te houden, die van twee kanten brandstof in de vlammon werpen. Sinclair wenscht niet, óat men de non-in- terventiopolitiek verlaat, maar hij vreest toch dat een succca der opstandelingen we derom een triomf voor de fascisten en een duister voorteeken voor den vrede in Europa zal zijn. De Britsche wapenuitvoei In antwoord op ccn desbetreffende vraag heeft de parlementaire secretaris van deit Board of Trade in het lagerhuis medege deeld. dat 23 mitrailleurs in Juli naar Spanje zijn uitgevoerd, maar dat geen enkele andere levering van wapentuig geschied is gedurende Augustus en September. In Juli heeft Engeland een zekere hoe veelheid rookloos jechtkrult en vliegtuig- onderdeelcn naar Spanje uitgevoerd tot een gezamenlijke waarde van 1199 pond sterling. In Augustus zijn zeven vliegtuigen en losse onderdeden uitgevoerd, maar toen was do niet-inmenglngsovereenkomst nog niet van kracht geworden. Het ging hier om handelsvliegtuigen. Sedert 19 Augustus is geen enkele zending voorgekomen. Toen een labour-afgevaar- digde hierop vroeg, voor wie de genoemde zendingen bestemd waren geweest, ant woordde de secretaris, dat de 25 mitrailleurs aan de Spaansche regeering gezonden waren. Betreffende het geschil tusschen het lucht vaartministerie en lord Nuffield heeft mi nister-president Baldwin in het lagerhuis nog medegedeeld, dat hij bereid is, bij de eerstvolgende gelegenheid een debat over dit geschil toe te laten. Do toestand in Palestina De minister van koloniën, O r m s b y Gore, heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat de koninklijke commissie einde der volgende week naar Palestina zal vertrek ken en dat reeds maatregelen zijn genomen, om de effectieven der naar Palestina ge zonden verwerking te verminderen. Naar aanleiding van verschillende desbe treffende vragen deelde hij verder nog mede dat de toestand in Palestina sedert het einde der algemeene staking snel verbeterd is en dat over het algemeen de rust en orde in het land zijn teruggekeerd. De balans van de Palestijnsche onlusten bedroeg volgens den minister op 15 October jl. 389 dooden. •an wie 187 Mohammedanen, 81 Joden en 21 militairen van het Britsche leger. De onderstaatssecretaris voor Indië heeft medegedeeld, dat de onlusten te Bombay 60 dooden hebben geëischt, terwijl 500 personen gewond werden. Houdt China voet bij stuk? Japansche dreiging wordt sterker De on d erfiand el in gen tusschen China en Japan liggen momenteel ©til. De Japansche gezant Kawagoe waoht op den terugkeer van consul generaal Sooma, die, naar men weet, heon nieuwe instruct:es uit Tokio brengen zal voor zijn verdere besprekingen met de Nan ki ng-regewin g. Wanuiear die verdere onderhandelingen zullen plaats hebben, zal, behalve var Soema's aankomst, van de verdere ontwik keling dor dingen in China zelf afhangen. De situatie is er momenteel zeer gespannen cn derhalve weinig gunstig voor dergelijke „vredesbesprekingen". Meer en meer wint in Chineesche kringen de overtuiging vedd. dat Japan vast besloten Is, naar de wapenen te grijpen, om zijn ambities in China to verwezenlijken met geweld, indien het ar nleit In slaagt, met diplomatieken dwang zijn doeleinden te bereiken, Zal China zwichten? Invloedrijke man nen vajn de Nanking-regeering zijn in geen geval, naar de Un. Pres© van bevoegde zijde verneemt, van zins, voor de dreige menten van Tokio ditmaal te buigen. Iedere poging van Japan, om China, onder het voorwendsel van e>en gemeenschsppelij ken strijd tegen het communisme te dwin gen tot een bondgenootschap met Japan, zal, naar in die kringen vernomen wordt, te Nanking ©tulten op verzet en wapenge weld zal met wapengeweld beantwoord orden. DUITSCHLANDS NIEUWE GEZANT TE LONDEN Oplossing van het Koloniën- probleem zijn voornaamste taak (Van onzen Dultschcn correspondent) Joachim von Ribbentrop heeft zijn lande lijke woning te Berlijn-Dohlem verlaten, om zich in zijn nieuwe hooge functie naar Londen te begeven. Aan de journalisten, die hem van allen kant met vragen bestorm den, gaf Von Ribbentrop een uiteenzetting, waaraan wc het volgende ontleenen: „Duitschland wenscht de vriendschap van Groot-Brittan je en ik geloof, dat het Engel sche volk vriendschap met Duitschland wenscht. Do Führer is ervan overtuigd, dat het eenige werkelijke gevaar voor Europa en ook voor het Britsche rijk.de uitbreiding van Wet communisme is, de vreeselijkste van alle ziekten, vreesdijk, omdat de men- schen meestal het gevaar daarvan erkennen als het te laat Is!" Met de vcreischte diplomatieke voorzich tigheid besloot de gevolmachtigde van den .Von Ribbentrop Führer zijn inleiding aldus: „De weg naar een vriendschappelijke verhouding tusschen Duitschland en Engeland is waarschijnlijk wat langer dan sommige optimisten denken, maar ik ben ervan overtuigd, dat hij ge baand zal worden!" Inderdaad: de taak, die Von Ribbentrop thans voor zijn rekening genomen heeft, is even delicaat en zwaar als die, welke twee jaar geleden aan Franz von Papen word opgedragen, toen hij door Adolf Hitler naar Weenen werd afgevaardigd als buitenge woon gezant. Terzelfder tijd blijft Von Ribbentrop te Berlijn de man. die de koloniale actie van het Derde Rijk in handen heeft. Nog altijd bestaat zijn particulier bureau voor buiten landsche aangelegenheden. Het wil ons toeschijnen, dat de Führer het lastige vraagstuk der kolonisatie om zoo te zeggen: uit do looponde politiek heeft terug getrokken, om het gehool over te dragen aan von Ribbentrop, die er een oplossing voor moet zoeken. Generaal von Epp, Rijksstadhoudor ln Beieren, tovens leider van don „Reichskolo- nialbund", heeft dozer dagon duidelijk ge zegd. wat Duitschland onder „Kolonialfrage" verstaat. Volgens von Epp is Duitschland door de dichtheid zijner bevolking voorna melijk een industrieland geworden. Het be schikt echter sedert 1918 niet meer over do grondstoffen, die het voordien uit eigen ko loniën invoerde, daar de bodem van het moederland deze niet produceert. Oorlog, in flatie, herstelbetalingen, en algemeene be perking van den wereldhandel vernietigde Duitgchlanda goudvoorraad en plunderde zijn deviezen-portefeuille leeg. Hoe komt Duitschland nu aan do noodige grondstof fon? Sir Samuel Hoaro heeft een congres voor een betere wei-eldproductle voorgesla gen, maar al komt zoo'n congres tot stand, het feit blijft bestaan, dat Duitschland slechts voor vrijwel ontbrekende deviezen grondstoffen kan krijgen- „Er kan niet genoeg de nadruk op gelegd worden, dat Duitschland zich nimmer door de annexatie van vreemd gebied voor heel de wereld in het ongelijk zal stellen. Wan neer het koloniale aanspraken maakt, dan denkt Duitschland alleen aan zijn vroegere koloniën, welke door het dictaat van Ver sailles onder bet toezicht van den Volken bond werden geplaatst. De Duitsche kolo niale- beweging verlangt slechts de opheffing van dit toezicht en de weergave van het recht eischt, dan wordt hierdoor dus geen bezit van andere staten getroffen!" Tenslotte doet von Epp de plechtige be lofte, dat Duitschland als koloniale mogend heid zijn Europecsche taak zal vervullen en deze belofte wordt rechtstreeks aan Enge land gericht, waarschijnlijk in de hoop, dat von Ribbentrop ter gelegener tijd dit netelig thema in Londen ter sprake zal brengen 1 Koning Carol in Praag Da versterking der Kleine Entente Koning Carol van Roemenië en B e- nesj, de president der Tsjechoslowaaksche republiek, hebben gisteren te Praag dc ver schillende vraagstukken besproken, welke voor hun beider landen van belang zijn en voor de versteviging der Kleine Entente. Koning Carol zou in heit verloop dezer ;sprekingen den wensch te kennen hebben gegeven dat de eenheid en doeltreffendhetd van de Kleine Entente, waarop reefto in een communiqué werd gewezen, nog meer be klemtoond zou worden. Men verwacht than3, dat de drie staten der Kleine Entente, om aan dezen wensch van den Roemeenschon koning gevolg te geven, in den loop der komende maanden een politiek zullen voeren, welke door mi nister-president Hodza v/eiri omschreven als oen politiek „van integrale solidariteit", Wrak van de „Elbe" gevonden den van hot lichtschip „Elbe", dat EUicmonding losgeslagen is en vergaan. Het schip is bij zijn ligpaats gezonken en wel binnen den door zijn 240 meter lange ankerketting gevormden kring. Daar het gezonken schip (j,wars op den stroom ligt en er nog een storko deining staat, kon nog niet met hot bergingswerk begonnen worden. Palestina is weer rustig Palestina hoeft zich thans vrijwel gehaal hersteld van de staking der Arabieren en de onlusten. Het vertrok van Fauzi Knwoektsji, den Irakschen leider van de Arnbische terroris ten. naar Transjordanië is een opluchting voor de autoriteiten. In Amman is men even wel met zijn aanwezigheid verlegen. Niettegenstaande dit alles Is men nog be zorgd over do actieve antl-Joodscho boycot des Arabieren, BELGIE'S BUITENLANDSCHE POLITIEK Motie van vertrouwen in de regeering aanvaard De verboden Rex-betooging De Belgische Kamer heeft gisteren met 126 tegen 42 stemmen en 10 onthoudin gen haar vertrouwen uitgesproken in het buitenlandsch beleid der regeering. Vervolgens heeft men van Rex!s41sche zijde geïnterpelleerd over het verbod van do Brussolsche Rex-demonstratie. „De R ex-partij", aldus werd voorts door oen Rexlstisch interpellant verklaard, „ia trouw aan de natie, wil de verdediging van hot land on wenscht, dat Vlaanderen en Wallonië als afzonderlijke volksgemeen schappen in het kader van België bestaan Niet Rex, maar 't communisme is de vijand De regeering staat onder den invloed van de socialisten. Wij vragen thans aan de re geering tot bezinning te komen en ons vrij te laten botoosen. Voor het handhaven der orde zullen we zelf zorgen. Rex zal over winnen!" Vervolgens kwam een Vlaamsche natio nalist aan het woord, die het politieke be leid der regeering becritiseerde en on, ver- lclaarde, dat de Vlamingen proteslecren tegen de regeering, die onder den invloed van do socialisten een volksfront zou willen tot stand brengen. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den minister van binnenla-ndsche za ken. die de gedragslijn der regeering verde digde ten opzichte van de verboden betoo ging der Rexisten en zeide, dat de regeering gedaan heeft, wat de plicht haar gebood. VOOR OE PIJP. Dobbelntanti MC'y« lekker... man! Kent U de Ibls-pIjpT Zoo niet, vraagt Uw winkelier. Adv. Naar een Fransch-Duitsche verzoening De Parijsche journalist Gustave Hervé die vroeger herhaaldelijk in zijn blad „La Victolre" propaganda maakte voor de Franscth-Duitsche toenadering, doch de laatston tijd niets meer van zich liet hoo- ren, heeft thans wederom een artikel ge publiceerd, \vaarin hij met klem aandring op een algeheele regeling van de Franse! Duitsche betrekkingen.. Hervé verklaart, overtuigd te zijn, dat bin nen eenige maanden maarschalk Pétain aan het hoofd zal staan van den Franschan staat en dat hij dan, in naam van het nieu we autoritaire republikeinsche regime je gens Duitschland de groote verzocnings- zal stellen, waarmede het Fransche volk volkomen ac coord gaat De toestand in Abessinië Oorlog tusschen Galla's en Amhara's Minister Eden heeft in het Britsche Lagerhuis meegedeeld, dat in de westelijke doelen van Abessinië, die nog niet door de Italianen zijn bezet, een strijd is uitgebro ken tusschen de GaLla's en de Amhara's. Ras I m r o e, zoo bericht Stefani, is er niet in geslaagd te vluchten naar Oeganda, al waar hij zich mocht vestigen. Teiwij hij in van den Britschen consul Ers- vangen genomen door krijgers van stam, die hem zullen vasthouden totdat hij 'i achterstallige soldij betaald zal hebben. De Duitsche legatie in Addis Abeba is thans officieel veranderd in een consulaat. Kort Nieuws De dreiging van een staking van 37.000 havenarbeiders aan de Zuidzee-kust is, al thans voor 24 uur, afgewond, hetgeen het ;evolg is van de onderhandelingen, die op net laatste oogenblik tusschen de scheep vaart-mij. on de vakvei'bondm zijn gevoerd. Wanneer de staking zou doorgaan, vreest men, dat de scheepvaart in alle havens aan de Pacific-kust stilgelegd zal moeten worden. GeheeJ Turkije heeft met grootsche be toogingen den 13den verjaardag van de proclamatie der republiek gevierd. Bijzon der schitterend waren do feesten te Ankara, waar Ataturk de gelukwenschen in ont vangst nam van de leden der regeering en van het corps diplomatique en vervolgens oen grooto troepen-revue bijwoonde. Stoyadinowilsj, de Zuid-Slavische minis ter van buitenlandsche zaken, sloeg van af de eeretribune, naast Ataturk, do troepen revue gade. Beleediging van een bevriend Staatshoofd Hoofdredacteur van „Het Volk" tot f 150 boete veroordeeld. De vijfde kamer dor arrondissement* rechtbank le Arasterdam heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van _,Het Volk", den heer J. F. Ankersmit, die terecht heeft gestaan wegens eenvoudige beleediging van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland en verdachte veroordeeld tot een geld boete van f150 subs. 15 dagen hechtenis. De officier van justilio had f 250 subs. 25 dagen gevorderd* N.V. ALG. INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directie: H. N. J. KUJJER, lid. Ned. Inst, van Acc. G. HEIJKOOP. lid G. v. Ace. Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlsstr. 205, tel. 338209 Blühamsterstr. 13b, ALKMAAR Oude Gracht 198: tel. 472 ALMELO: Grooteatraat 34«, M' 2205 tel. 2957 ZWOLLE UTRECHT v. Nahuysplein 15; v. Swlndenetr. 134, Historische kachelplaat als huwelijksgeschenk Cadeau van een kunstverzamelaar Do kunstverzamelaar J. ten Brug1- gencate, wonende te Albergen onder de gemeente Tubbergen, zoo schrijft de „Maasbode", heeft zich al jaren lang zeer geïnteresseerd voor oude Twentsche kunst Hij ondervond veel steun van do oudheidkundigen en liefhebbers van deze kunst De heer B. heeft een prachtverzameling, met hooge kunstwaarde der voorwerpen niet alleen, maar ze bevat bijna uitslui tend voorwerpen van vroeger eeuw- sche huis- en handwerknijverheid. In het Duiteche plaatsje Uelsen zag hij in een uitdragerswiiikeltje oen ijzeren plaat staan, zwaar onder het roest voi-borgen. Op deze plaat kwamen eenige gotische figuron voor. De eigenaar hechtte weinig waarde aan dit stuk en zoo kocht de heer Ten Brug* gencate het De plaat werd mee naar hul* genomen cn net zoo lang bewerkt, totdat da figuur naar voren kwam, nl. do kruisiging* In het centrum is de Christusfiguur aan hot kruis, met links den slechten en rechts denl goeden moordenaar. Aan den voet van het kruis ligt geknield Magdalena; links Maria; en rechts Johannes en in het midden ziet men eonigo Homeinsche figuren on waar* schijnlijk ook een hoogopriaster. Onder da voorstelling leest men nog „Kreutsigung Christus". En geheel onder op de kachel* plaat, in de cartouche, staat het Inschrift^ „Josias Grave und Her Zu Waldeck 1580", Nu werd eenigen tijd geleden een stam* boom gepubliceerd van Prins Bernhard eii Prinses Juliana. De stamboom van Prins Bernhard klom daarin op tot Christiaan, Graaf van Waldeck 15S>-1637. Do plaat da teert van 1580, is dus nog ouder dan de eerst bekende graaf Christiaan. Een en ander gaf den heer Ten Bruggencate aanleiding het oer-oude familiestuk aan de familie terug te goven en wel in den vorm van een hu* wolijkscadoau. De heer Ten B. schroef aan H. K. H. Prinses Juliana, dat hij een histo* rische plaat in zijn bezit had en die gaarna als huwelijksgeschenk wilde afstaan. Hierop werd gunstig beschikt, want de heer Ten B. kreeg van den Kamerheer van de Prinses, Baron Baud, een brief terug, waarin stónd, dat het H. K. H. had behaagd haar dank over te brengen voor den toegezonden stam* boom, waarvan H. K. H. met belangstelling had kennis genomen. Naar aanleiding van de vraag of het geoorloofd zoude zijn, het voorwerp als geschenk aan te bieden, ter gelegenheid van het huwelijk, werd geant woord, dat dit in dank zou worden aange nomen. Hot kunstvoonverp werd verzonden, waar op do schenker het volgend antwoord kreeg: „In opdracht van H. K. Hoogheid de Prin ses heb ik de eer U Haren dank over te brengen voor de zeer gewaardeerde aanbie ding van de fraaie Gotische kachelplaat, ter gelegenheid van het a s. huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid met Zijne Doorluch tige Hoogheid Prins Bernhard. H. K. H< heeft dit geschenk met groote erkentelijk heid aanvaard". De zaak oud-Notaris L. Vier Jaar geëischt. Gisteren hoeft de arrondissementsrecht bank te Den Bosch behandeld de zaak togen den 59-jarigen L. J. J. L., vroeger no* tarls aldaar, thans gedetineerd. Do verdachte was beschuldigd van zes ge vallen van valsc.hheld in geschrifte en ver duistering. Er waren zeven getuigen gedag* vaard. De verdachte maakte een beklagenswaar* dlgen indi'uk en legde zonder aarzeling een volledige bekentenis af. Mr. J. v. Be so uw, die als curator in het faillissement optrad, verklaarde, dat de schulden van veraachtö de baten belangrijk overtreffen. Hierna werden nog verscheidene getuigen gehoord, waarna de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, reuuisitoir nam. Hij wees er op, dat verdachte zich had schul dig gemaakt aan misdrijven, die als de erg ste moeten worden beschouwd, waaraan een notaris zich te buiton kan gaan. Deze misdrijven raken niet alleen hem persoon lijk, maar vormen een schande voor den ge- heelen notarisstand. Rekening houdend met den ernst der fei ten, eischte de officier een gevangenisstraf van vier jaren. De verdediger, mr W i 11 o x, ving zijn pleidooi aan met er op te wijzen, dat de ver dachte den wensch heeft uitgesproken dat do verdediging niet zal beproeven zijn schuld te verkleinen Hij verwacht niet an ders dan een rechtvaardige straf. PI. ver zocht, daar deze mensch reeds zwaar ge boet heeft voor zijn fouten, de uiterste cle mentie. Nadat de andere verdediger, mr. Van der Eerden, verklaard had, van het woord af te zien, werd Je uitspraak bepaald op Donderdag 12 November a.s. OU MEIPEN WY EIKAA9 BAARLOSCHE IJ Z E R EN METAAL GI ETEHiJ TEL. 6 BAAR 1.0 (L.) TEL Da bij u)tsl«k geoutillcrde eieren, voor massa-gietwerk in IJier en Aluminium en Gietstukken tot een stuk gewicht van 2000 Ko. Speciaal adres voor GIETWERK VOOR BAGGERMOLENS Uiv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2