Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN ecla abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijlcsche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. met Zondagsblad 7- Zondagsblad niet afzonderlüW - Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5923 VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 16e Jaargang abbertentitprijjen: Van I tot 5 regels I.I7'/» Eike regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0l45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 WETTELIJK GEREGELDE PACHTVERHOUDINGEN LDe Tweede Kamer is door de Pachtwet debatten heen. Na een lawine van amende menten, die het ontwerp bijkans dreigden te doen verongelukken. Maar voor het stop sein: onaannemelijk, dat zoo nu en dan klonk, zwichte het aanstormend verkeer en in andere gevallen kon de lawine geen kwaad doen, zoodat het ontwerp na een enkele belangrijke wijziging het tot de eind stemming kon brengen. Dat een tweede lezing noodig is can na te gaan of alles goed geredigeerd is, bewijst ge noeg dat er meerdere wijzigingen zijn aan gebracht Maar een van de voornaamste punten is gebleven, al strandde liet vorig ontwerp-1929 er ook op, het continuaiterecht. Zij het dan ook "in wat andere vorm dan bij het ont- werp-Donner. Ideaal ig het ontwerp niet, dat stemt ook d$ minister toe, maar er moet iets gedaan worden om de economische en sociale ver houdingen tusschen pachter en verpachter te regelen al is het waar dat deze over het algemeen in ons land goed zijn. ,-j: Maar wettelijk geregeld moet worden het gj vergoeden van door den pachter aange- ngi braohte verbeteringen. Deze wet wil dit la- j ten doen voor zoover het verbeteringen zijn, die in de laatste tien jaren zijn aange- bracht Maar daarnaast zijn ook bepalingen ng.) over schadeloosstelling voor mogelijk aan te J brengen schade opgenomen. Het toestaan QGi| van een verminderde pachtprijs als buitan- 1.20' gewone omstandigheden de opbrengst ern stig drukken, valt mede onder de wettelijke Igj bepalingen, die thans voorgesteld zijn. Doch 16q| daarnaast ook verhooging van pachtprijs j als hiervoor dringende reden zijn aan te voeren. Om den pachter in staat te stellen zijn arbeid op het door hem gepachte bedrijf ten EN; einde te vervullen en de ondernemingslust te bevorderen heeft de minister in dit wets- ontwerp opgenomen het zoo fel bestreden continuatierecht. Wel niet oneindig maar ta'i dan toch gedurende een betrekkelijk lange '•2Q[ période. 1RI Toch behoudt de verpachter ook nog wal rechten op zijn grond en kan hij na 11V2 g.) jaar in alle gevallen er weer de beschikking 1 over krijgen. Daarnaast zal het mogelijk zijn voor één- .20. braai een proefoontract'voor een jaar aan 'te gaan om eventueele bestaansmogelijkheid JL te kunnen controleeren. Pachtkamers en pachtbureaus zullen zor- gen voor goede pachtovereenkomsten en ÏN. toepassing van de wettelijke bepalingen. om| Al met lijkt dit ontwerp, dat wel niet •80; ge: pretentie heeft „menschelijker wijze vol- maakt" te zijn, een verbetering van de pachtverhoudingen te kunnen bewerken. 3'| Toch zal het moeilijk blijken te zijn om de I in ons land zoo zeer uiteenloopende verhou dingen door een algemeene wet overal ge lijkelijk te verbeteren „OP ONS AANDRIJVEN" Romain Rolland schreef eens een merk waardig drama, gewijd aan de periode der Fran'sche revolutie, getiteld „Danton". Dan- ton is, gelijk bekend, een der vurigste voor mannen en leiders der groote omwenteling geweest, welke de nieuwste geschiedenis van Europa heeft ingeluid. Het is buitengewoon nuttig, vooral in Onze dagen nu wederom de lucht van re- volutiegeschreeuw vervuld is, van de ge beurtenissen uit 1789 kennis te nemen en de ervaringen van toen ons te putte te praken. Rolland dan teekent ons in het begin van zijn treurspel, hoe de eens zoo beroemde en invloedrijke volksschrijver Camillc Desmoulins met een paar vrienden vanuit zijn kamer uit staat te kijken op de straat. Er komt juist een kar voorbij, beladen met -slachtoffers van het schrikbewind, die naar de guillotine worden gevoerd. En dan zegt Desmoulins: „Kijk eens wat een plezier heeft het gepeupel." Hij raakt met de vrienden aan het discussiëeren over het ontstaan der revolutie en geeft een kenschets, welke treffend juist, hoogst leerzaam en tevens voor de leiding van de opstand vernietigend is. Desmoulins gevoelt de tegenstelling tus schen wat de revolutionnaire kopstukken zeggen en dat, wat zij doe n. Hij, die zich reeds de volksgunst voelde ontgaan, was zoo eerlijk, het groote bedrog, waarmee öe revolutionnaire leiders de wereld hadden bedrogen, te bekennen, „Wij spreken het woord Volk uit met een schutterige plechtigheid, opdat Eu ropa gelooft, als het dat woord Volk hoort, aan een mystieke macht, waarvan wij de instrumenten zij n. Maar 't is glad andersom. W ij zij n de ingenieurs en de machi nisten der revolutie. Het volk heeft die revolutie volvoerd tegen zijn zin, maar op ons aandrijven en naar onzen wiL Het volk vroeg niet om om wenteling, maar wij hebben het volk die voorgepraat - Dat is steeds het middel geweest om de zwak ken te leiden, waarheen wij willen. Wij maken ze wijs, dat ze iets willen, waar aan ze zelfs niet .denken," Is het inderdaad niet' in de meeste ge vallen zoo geweest en nog zoo? ,,,Het Volk", het gewone .volk, het proletariaat Jsaiam in NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Giften kunnen aan ons blad worden toegezonden Het zijn grootsche plannen, die het Algemeen Comité tot aan- van een Nationaal Juliana en Prins Bernard in voorbereiding heeft. Onze lezers zullen er ongetwij feld met groote instemming van hebben kennis genomen en zonder uitzondering hun steen tje willen bijdragen om de actie van het Comité te doen slagen. Ook ons blad stelt gaarne de gelegenheid open giften voor dit mooie, nationale doel in ont vangst te nemen. Zij kunnen gestort worden op onze giro- NIEUWE LEIDSCHE COU RANT No. 58936. Deze giften worden door ons overgemaakt aan het Algemeen Comité, terwijl in ons blad ver antwoording zal plaats hebben. Let wel: elke gift is welkom, van de grootste tot de kleinste! DE ADMINISTRATIE de loop der historie wel meermalen in be roering tegen ten hemelschreiende sociale misstanden, maar het aankweeken van eeo revolutionnaire geest, van een klasse-onte vredenheid is uitgegaan van het intellect, van journalisten als Marx, van volksrede naars, van geleerden. Zij zijn het geweest, die het volk in de felste kleuren ,.de ellen de der kapitalistische samenleving" ge schilderd hebben; zij zijn het geweest, die verlangens en hoop op een betere ordening in de millioenen hebben geplant; zij zijn het geweest, die hqt revolutionnair senti ment hebben opgeroepen en gevoed en het geloof in de massa, dat eerst al het oude moet worden gesloopt, opdat op de puin- hoopen wan de oude een nieuwe maat schappij zal kunnen verrijzen. Neen, de leiders zijn niet de mandataris sen van het volk, althans niet eerster in stantie. De leiders sleepen het volk mee, zij brengen de massa's in beroering, in actie, tot stakingen, tot bezetting van fabrieken enz., tot relletjes, tot wanordelijkheden. Desmoulins noemt het volk terecht „de zwakken". Sterke leiders brengen het, waar zij willen, tot de daden die zij wenschen. Maar schrikkelijk is dan ook hun ver antwoordelijkheid! De opruiers zullen schuldig staan aan het bloed en de ellen de van allen, die ondergaan tengevolge van hun agitatie. Onze nieuwe gezant te Berlijn Komt Mr. C. Ridder van Rappard in aanmerking? In Beriijnsche diplomatieke kringen wordt, volgens het Hbl., als opvolger voor Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum als Hr. Ms. gezant te Berlijn ernstig genoemd Mr. C. Ridder van Rap pard, tegenwoordig buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Bern. PRIJSVERHOOGING VAN BISCUITS Het Ned. Weekblad voor kruidenierswa ren meldt, dat de Ned. Vereen, van biscuit fabrikanten besloten heeft, de prijzen va® de belangrijkste biscuit- en wafelsoortien te verhoogden. HET DRAMA TE VENLO Dr. G. heeft waarschijnlijk zijn schoonmoeder willen vergiftigen Haar toestand is nog ernstig Ontknooping nadert Bij het onderzoek naar het afgrijse lijke drama, dat zich Woensdag in de wening van Dr. G. G. te V e n 1 0 heeft afgespeeld, doen zich groote moeilijk heden voor, maar toch heelt men wel eenig resultaat bereikt. Zoo veronder stelt men thans met vrij groote zeker- heid, dat Dr. G. getracht heeft zijn schoonmoeder te vergiftigen en latei alt angst voor ontdekking tot zijn vreeselij- ke daad is gekomen. Uit het verhoor van de diénstbode is n.l. gebleken, dat Dr. G. tijdens het avondeten driemaal naar den kelder is gegaan onder voorwendselnaar den stookketel der cen trale verwarming te gaan'kijken. Dr, G. zou hierbij nogal nerveus zijn geweest, terwijl het zweet op zijn gelaat stond. Bij een onderzoek in dezen ketel heeft de politie nu een haar-reageerbuisje gevonden Vermoed wordt thans, dat Dr. G. zijn 7&-ja rige schoonmoeder uit den, weg heeft willen ruimen en haar daartoe een hoeveelheid vexgift in het eten heeft toegediend. Hieruit zou het hevige braken van de vrouw en haar kermen onmiddellijk na het gebruik van het avondeten verklaard worden. Voorts komt het verdacht voor. dat dr. G., tóen het dienstmeisje werd uitgezonden om den dokter te halen, dit meisje, toen zij op weg was naar den dokter, heeft terugge haald,voorgevende, dat het zoo erg niet was met de oude vrouw, doch eerst een half uur later, op aandrang van zijn echtgenoote, er mee instemde, dat de dokter zou wor den gehaald. Gedurende d<? enkele minuten, dat het dienstmeisje afwezig was om den huisdokter, dié in de nabijheid woont, te halen, heeft zich het vreéselijke drama voltrokken. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat de echt genoote van dr. G. het vermoeden heeft geuit, dat haar moeder vergiftigd was en dr. G., zijn daad ontdekt ziende, zich zelf en zijn gezin uit den weg heeft wil len ruimen. Ook is het niet onmogelijk, dat dr. G. er zich ongerust over heeft ge maakt, dat de huisdokter weldra zijn misdrijf zoü ontdekken en hij toen in een vlaag van waanzin de daad heeft ge Na de vondst van het reageerbuisje, dat volledige overeenkomst vertoont met die welke op de R.H.B.S., waar dr. G. als leeraar in de scheikunde werkzaam was, worden gebruikt, hebben doktoren en poli- tie-autoriteiten een onderzoek in de schei- kundekamer van genoemde onderwijsinstel ling ingesteld. Naar den aard van het ver gift, hetwelk mogelijk kan zijn gebruikt, wordt thans door deskundigen gezocht, waartoe verschillende voorwerpen en etens resten in beslag zijn genomen. De toestand van de schoonmoeder, die bij het drama door een schot werd gewond, is nog steeds ei-nstig. De lijken van de vijf slachtoffers zijn Donderdagmiddag vrijgegeven en gekist, waarna de kisten zijn verzegeld. Om zoo min mogelijk sensatie ta verwekken, zijn de stoffelijke resten bij het invallen- van de duisternis omstreeks zes uur Donderdag avond uit de woning gehaald en naar het lijkenhuisje op het kei-khof aan den Tegel- scheweg gebracht. Ofschoon de politie dit transport geheim had gehouden, verdrong zich tegen dit tijdstip een groote menschen- menigte voor de woning, waarin zich nau welijks 4 uur geleden het vreéselijke drama had afgespeeld. De teraardebestelling zal Zaterdagmiddag om twee uur in alle stilte op het Protes- tantsch Kerkhof te Venlo plaats hebben. Vooral ook jhet platteland ondervindt groote hinder van de overstroomingen door de laatste stormen veroorzaakt. Bovenstaande mooie kiek van ondergeloopen wei- landen nam. onze fptograa[ in de nabijheid der O. Maas b. diBaréndrechtsche brug DE REEKS ONREGELMATIG HEDEN TE VLISSINGEN Zeven verdachten staan te Middelburg terecht Wat hun ten laste wordt gelegd Op 11 Juli 1936 vonden te Vlissingen de eerste arrestaties plaats in verband met de onregelmatigheden bij het plaatselijk Crisis-Comité en Maatschappelijk Hulpbe toon. Dien dag werden vier collectanten van het Crisis-Comité Vlissingen gearres teerd, die zich schuldig bleken te hebben gemaakt aan diefstal van goederen ten na- Ie van genoemd Comité. Dit leidde tot de ontdekking van de verbijsterende reeks misstanden. Een week later volgde de ar restatie van den commies ter secretarie J P. L., secretaris van het Crisis-Comité, die zich eveneens aan voornoemde feiten bleek schuldig te hebben gemaakt. Toen de bal eenmaal aan het rollen was gegaan, kwamen steeds meer feiten aan het licht. nsdag 22 Juli nam de Justitie een deel van de administratie van Maatsch. Hulp betoon in beslag. Den volgenden dag werd een spoedvergadering van B. en W gehou waarin de administrateur van Maat schappelijk Hulpbetoon W. de W., en de adjunctcorxunies J. P. L., in hun functies werden geschorst Inmiddels werden de verschillende arres tanten in vrijheid gesteld, doch bij het verdere onderzoek kwamen eigenaardige feiten aan het licht, o.a. de wijze waarop de heer P. G. L., oud-Wethouder van Vlis singen, gebruik maakte van in blanco ge- teekende kwitanties, feiten die later aanlei ding zijn geworden tot de ontdekking van de malversaties bij den B.V.L. gewest Zee land, waarvoor de heer L. 29 September werd gearresteerd en waarvoor hij t.z.t. zal moeten terechtstaan. De rechtszitting Vandaag hadden zich zeven verdach ten in verband met deze zaken voor de Arrondissementsrechtbank te Middel burg te verantwoorden. In de dagvaardingen wordt o.m. aan de verdachten C. R., kraandrijver, H. V., werk man, Chr. G., zonder beroep, en Adr. B.. scheepsbouwer, allen te Vlissingen ten laste gelegd, dat zij in de jaren 1932—1936 met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëige- ning verschillende goederen van het crisis comité hébben weggenomen. Eerstgenoem de zou voorts bedragen uit de collectanten bus hebhen ontvreemd. Verdachte J. P. L., commies ter secretarie te Vlissingen is ten laste gelegd, dat hij zich in de jaren 19321936 verschillende goederen toebehoorend aan het crisiscomité heeft toegeëigend en verder dat hij zich op drie verschillende tijdstippen in het laatst van 1935 geldbedragen ontvangen uit een collecte van het crisis-comité, heeft toege- gend. Verdachte W. de W., administrateur der afd. Sociale Zaken, staat terecht wegens het aannemen van van verduistering afkomstige goederen, als geschenk en ter zake van het valschelijk opmaken van rekeningen. Aan verdachte P. C. L.. oud-wethouder van Vlissingen is tenslotte ten laste gelegd h*t zich wederrechtelijk toeëigenen van eenige goederen (twee rollen linoleum), welke hij als wethouder had gekocht voor de inrichting van het gebouw van Maatsch. Hulpbetoon, het zich toeëigenen van een drietal bedragen, welke voor het plaatse lijk crisis-comité waren gecollecteerd en het uitlokken van het misdrijf, dat aan ver dachte W. de W. is ten laste gelegd. WIND- EN WATERHOOS OVER HET WESTLAND Groote schade aangericht De grilligheid der natuur elementen 1 Een geweldige waterhoos, gepaard gaande met krachtige windhozen, heeft in een bepaalde strook van het West- land, gróote schade aangericht, waar bij vele honderden ruiten zijn vernield. De hoos schijnt haar werking begonnen te zijn in de omgeving van den Monster- scheweg te Poeldijk; althans hier werd de eerste groote schade geconstateerd. Deze in zet was bij den tuinder Mulder, langs ge noemden weg. Dwars door het land kwam de hoos over de modelkweekerij „Nieuvv- Honsel" bij Honselersdijk. Vooral od deze kweekerij werd aange toond, op hoe grillige wijze de natuur-ele- menten zich kunnen doen gelden. Op deze kweekerij staat n.l. een rij van 32 kassen de hoos heeft hiervan een 20-tal uitgekozen voor de vernieling, waarbij drie het zwaar te verantwoorden kregen. Het zonderlinge is evenwel, dat niet alleen een groot gedeelte van de glasbe dekking werd afgerukt, doch dat ge- heele kassen werden opgetild en verzet Er zijn zelfs kassen, die daarna weer op hun plaats zijn terug gebracht. De hoos had op.deze kweekerij.de kassen in de lengte ontmoet, op die van een daar naast gelegen tuin stonden de kassen evenwel dwars gericht, en hier werden dan ook heele zij-stukken ingedrukt De ruiten vlogen tientallen meters in het rond, en richtten daardoor nieuwe vernielingen aan. Ook verder in den polder, voorbij Honse lersdijk, zijn eenige kweekerijen „bezocht en werden honderden ruiten vernield. Bij sommige kweekers waren de kassen met chrysanthen beplant, die geducht te lijden hebben gekregen. I De schade die door deze windhoos, die ge Jpaard ging met enorme waterval en hagel., loptstondi is zeer aanzienlijk; OOK DE SCH. 179 VERGAAN Familieleden op de hoogte gesteld Eindelijk is dan aan de ontzettende spanning, waarin Scheveningen ver keerde over het lot van de Sch, 179, een einde gekomen. Het staat thans vast, dat ook deze logger is vergaan, waarvan, naar men weet, het wrak voor de haven van IJmuiden zit. Veertien men- schenlevens zijn daarbij te betreuren. De veertien slachtoffers We laten hieronder de namen der opvarenden volgen: Schipper: Willem de Niet, gehuwd. Stuurman: B. de Niet, gehuwd. (Broer van den schipper). Monteur: C. Blok. gehuwd. Matroos: A. Mos, gehuwd. Z. T a a 1, gehuwd. B. F r a n k e, gehuwd. D. Bal, gehuwd. L. S p a a n s, ongehuwd. Lichtmatroos: J. K1 e ij n, gehuwd, L. de Jager, on gehuwd. (Oudste). Lichtmatroos C. O verduin, ongehuwd (jongste). Lichtmatroos J. Overduin, on gehuwd (reepschieter) Lichtmatroos W. Harteveld, ongehuwd (afhouder). Lichtmatroos C. Mos, ongehuwd (oudste). Laatstgenoemde was een zoon van den matroos A. Mos. Van deze bemanning maakte de afhou der W. Harteveld, een ventje van een iaar of veertien, zijn eerste reis. De verslagenheid in het visschersdorp is niet onder woorden te brengen. Nader vernemen we het volgende: Wij hebben vanochtend nog eens geïnfor- mered op welke grond men tot de conclu sie is gekomen, dat de SCH 179 is vergaan. Want vastgesteld kon zulks nog niei worden, daar het eenige herkenndngstee- ken, dat boven water uitstak, het'topje van de groote mast, afgebroken is. Men deelde ons mede, dat. men dlit afleid! uit die plaas waar een sloep van de SCH 179 is gevondien. Deze is nl. in dien havenmond aangetrof fen, waar ook een wrak ligt. Indien de logger niet was vergaan, doch de sloep eenvoudig van boord was gesla gen, zou deze, naar de ervaring heeft ge leerd, nooit in dien havenmond zijn aange spoeld, doch waarschijnlijk op het strand vam Wijk aan Zee of een andere nabij ge legen kustplaats. De SCH 179 was 12 Ootober uitgevaren en blijkens door hem afgegeven rapport vol met haring op de thuisreis. Het schip was ongeveer 20 jaar oud en tot vóór 5 jaar alleen uitgerust met zeilen.- In 1930 is het omgebouwd in een motorlogger, terwijl het in 1933 nieuwe stuurhutten kreeg -n geheel werd gemoderniseerd. Om 8 uur vanochtend is op verzoek van het Rijk een vertegenwoordiger van de ree- derij voorheen Frank Vrolijk naar IJmuiden vertrokken, om met een roeiboot te trachten de identiteit van het wrak vast te tsellen. Nog een logger vergaan Op het oogenblik gaan te Schevenin gen de wildste geruchten over het ver gaan van de SCH 69. Hoewel nog niets met zekerheid valt te zeggen^ vreest men het ergste, daar dit de eenige log ger is van de nog op zee zijnde, die na den storm nog niets van zich heeft la ten hooren. Alle andere loggers, die den storm trotseerden en nog niet In Scheveningen tarugkeerden, hebben hetzij door elkan der te praaien of door rechtstreeks con tact te zoeken, bericht van hun wel stand gedaan. Hiermede bereikt de spanning haar hoogtepunt. EEN TWEEDE WRAK AANGETROFFEN Voor Castricum Engelsch scheepje vergaan De van IJmuiden uitgevaren stoom trawler ..Beatrice" van de reederij de Vero te IJmuiden. heeft'op vier mijl West ten Noorden van Castricum een wrak aangetroffen. De kiel van het wrak steekt boven water uit en levert eenig gevaar voor de scheep vaart op. Thuiskomende visschersschepen zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Voorts is te Egmond aan Zee een reddingsboei aangespoeld, waarop de letters L.T. 263 Concord stonden vermeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er eenig verband tusschen deze twee waar nemingen bestaat, Uit de jetten LX, zou VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, ER IS THANS ZEKERHEID DAT OOK DE SCH. 179 MET 14 OP VARENDEN IS VERGAAN. De Tweede Kamer heeft de behande-t ling van de Pachtwet ten einde gebracht. De eindstemming is bepaald op 10 Nov, Prins Bernard heeft gister Den Bosch bezocht en zou heden een bezoek brengen aan de Philipsfabrieken. Te Noordwijk is gister de jaarvergade ring gehouden van de vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen. Het vierde Nationaal Christelijk Schoolcongres. Mededeelingen van geredde passagiers over de schipbreuk van de „Van der Wijck" Nadere bizonderheden over het familie drama te Venlo. Bij een vechtpartij te Nistelrode is een landbouwer levensgevaarlijk gewond. De hoofdredacteur van „Het Volk" is veroordeeld wegens beleediging van een bevriend staatshoofd. De Belgische Kamer heeft haar ver trouwen uitgesproken in het buitenlandsch beleid der Belgische regeering. Eden heeft in het Lagerhuis verkla ringen afgelegd over het doel der non interventie-politiek. In een oproep tot de volksfronttroepen spoort Caballero aan tot een tegenoffen sief op de nationalisten. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL <1303, *1503 (Adv.) 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 1*0C Telefoon 116866 Etaleert een bijzonder mooie collectie gevaren mijdt men langs glibb3rwegen en afgrond-sranden die puike banden 4 dn. men kunnen opmaken, dat hot hier een Engelsch boottje betreft uit de visscheis- plaats Lowestoft De sleepboot „Nestor" van het bureau Wijsmuller is gisteravond van IJmuiden uitgevaren, teneinde een onderzoek in te stellen. Vanmorgen is ook de reddingboot van Egmoqd aan Zee erop uitgegaan om nabij het wrak poolshoogte te nemen. De frauduleuze slachtingen te Ouderkerk Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJ s s e 1: Krachtens het besluit, genomen in de jongste vergadering van Burg. en Weth. alhier, is met ingang van 28 Oct. ingetrok- ken de vergunning tot het inrichten en ex- ploiteeren van een worstfabriek en rookerij, verleend aan den heer B. S. Hoewel het gebouw aan den Lageweg ge huurd wordt door den worstfabrikant F. F, S., uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, stond deze vergunning ten name van den heer B. S. alhier De intrekking der vergunning wordt ge motiveerd, met te verwijzen, naar hetgeen de ambtenaren belast met de uitvoering der vleeschkeuringswet vorige week hebben ontdekt. DE LOONEN IN HET DIAMANTVAK Naar wij venremen zal de regeering, dit op de looncn der diamantbewerkers een toeslag geeft, welke met 1 Nov. a.s. met 10 zal worden verminderd, niet toestaan, dat de werkgevers aan de kleinbrillant- slijpers een loonsverhooging zullen geven tot ƒ22 ƒ24 per week, waartoe aanvan kelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1