Jlirtuur (Uritrattt AvanG N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ons Regeeringsbeleid na de Depreciatie De Roode Leeuw SCHOENEN I V abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 225 Franco per post 2.35 4-portokosten per week 0.19 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijkscht zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> tt Zondagsblad niet afzonderlijk verkriiebaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5922 DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 16e Jaargang Van I tot 5 regel»J.I71/, Elke regel mee»0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels$.30 Elke regel meer 045 Voor het Bevragen aan 1 Bureau V wordt berekend f 0.10 var eep Toon het gros onzer lezers de lagere )ee( ichool bezocht, stonelen twee stellingen, een ruit wetenschappelijke en een politieke, schijn- lad taai' onwrikbaar vast. Dc eene was, dat de elij cocpokinenting een schier onfeilbaar roid- Vevlel was tegen de vreeselijko kwaal der pok- Rot een; de andere, dat de overheid het :aan-echt bezat om de ouders te dwingen clemun kinderen bij de eerste schoolgang een raccinatic-bewijs mee te geven. Waarschijnlijk nog onder de indruk van :'Sej ie vreeselijke pokkenepidemie van 1870/71 Sït'ond de eerste stelling weinig bestrijding; ■s" naar tegen de laatste koos met name Dr. Ho (uyper al spoedig partij. Hij deed niets af n ran de geneeskundige waarde der inenting cwn had er ook als voorbehoedmiddel met erw iet minste bezwaar tegen; maar luj verzette Jch tegen de aanmatiging van de overheid, E.I lie naar haar goeddunken over het lichaam ind( Ier onderdanen wil beschikken en hij ont- nne tCnde dit recht ten eenenmale, behalve m ian,ioodgevallcn. wa Onder deze laatste rangschikte hij b.v. rnoi lorlog en epidemie. Als de vrijheid van he s and bedreigd wordt, kan do overheid „goed Tb bloed" van hot volk vergen. Wanneer epidemie woedt, dient de bevolking Jen iel. aan do voorschriften der overhetd te mderwerpen. 1, Het is wel opvallend en verblijdend, hoe apn leze anti-revolutionaire overtuiging veld De .vint in onze dagen. Dc tijdelijke opheffing hir tan de vaccinalie-dwang - een verhoogde een twang tengevolge van de leerplichtwet top vindt allerwege verdediging; maar slechts len (reinigen zouden zich durven verzetten het vanneer een pokkenepidemie naderde. Zoo schreef Dr. Heyermans in de roedei peis, dat het schorsingsbesluit gehandhaafd wc moet blijven: !t M Vast staat dat er dan op die leeftijd 3rd' enkele slachtoffers vallen en dit risico zq kan alleen gedragen worden, als een d1v< pokken-epidemie uitbreekt. Dan overwe llW gén de ellende, ziekte- en sterfgevallen, blindheid als gevolg van pokken enz are dermate boven do kans op inentings- encephalitis,-dat men tusschen de keuze geen oogenblik behoeft te twijfelen. Dar» t moet dit laatste zeer geringe risico, de vergeleken met het pokkengevaar, in het deei niet zinken en moet er massaal ingeënt leid worden. Nu, bij wijze van spreken, in tijd van J vrede, is een indirecte dwang tot vaccl- ;iin| natie van het schoolgaande kind )or niet verstandig. 'en 3k- De aandachtige lezer zal opmerken, dat ter het motief niet het onze kan zijn, maar de iet eindconclusie wordt gaarne aanvaard, de, Dr. Heyermans twijfelt blijkbaar nog geen Dogenblik aan het gunstige resultaat der je- vaccinatie en dit leidt hem tot de conclus'e: I Wel moet ernstig overwogen worden een wettelijke dwang in te voeren voor vaccinatie van het gezonde kind beneden de tweejarige leeftijd. Wat de politieke strekking van 'deze sug gestie betreft, teekenen we slechts aan, dat deze sociaal-democraat dus niet terugdeinst voor overheidsdwang in de ergste mate. Het strekke ons tot leering. Vooral ook, om dat het een zaak geldt, waarover de geleer den het volstrekt niet eens zijn in onze dagen. Niet alleen wat het ontstaan der pokken betreft (men zie elders in dit num mer), maar ook ten aanzien van de bestrij ding. Het reeds door ons geciteerde maandblad De Geïllustreerde Dierenvriend bestrijdt de vivisectie ook op wetenschap pelijke gronden en voert daarbij aan: Edward Jenner, de uitvinder van de vaccinatie als een voorbehoedmiddel te gen de pokken, wordt niet meer verheer lijkt. „Zijn roem, zoo schrijft een Ame- rikaansch geleerde, begint snel te tanen en zijn naam is door het bekend worden van de verschrikkelijke gevolgen van de vaccinatie een vervloeking geworden, want gaandeweg komt overal het ver standige publiek in opstand tegen deze geneeskundige behandeling, die niets anders is dan een bezoedeling van het zuivere bloed van den mensch". Een ander geleerde heeft kort-geleden den hoog-gerenommeerden Pasteur een „handige kwakzalver" genoemd, „die willens en wetens de wetenschap mis leidde voor zijn eigen zelfverheerlijking". Deze laatste zin werd op last van de Radio-contróle-commissie uit een redevoe ring geschrapt. Maar de redenaar, de heer W. N. van der Hout, privaat-docent in de Publiciteitsleer aan de Utrechtsche Univer siteit, deelt nu in genoemd weekblad mee, dat deze uitspraak 'niet afkomstig is van een dilettant, maar van niemand minder clan dr. Bappin, den directeur van... het Pasteur-Instituut te Nantes. Wij oordeelen over een en ander niet; wij constateeren slechts, dat bescheidenheid al tijd een sieraad is, zelfs voor officicele we tenschap; maar ook, datSchriftuurlijk Verzet tegen overheidsdwang ongedachte zegen kan brengen. TALENDE WIJSHEID aarfc POSITIE VAN HET KABINET VERSTERKT T we ede Kamer verheugd over de eenheid van ons volk, toen de Prinses zich verloofde Geen volksfront in Nederland Verschenen is het voorlooplg verslag van de Tweede Kamer over de Rijks- giooting 1937 (Hoofdstuk I Algemeene Beschouwingen). Zeer vele leden meen den hun beschouwingen ditmaal te moe ten aanvangen met uiting te geven aan hun blijdschap over de verloving van Prinses Juliana. Men verklaarde zeer te zijn gelrolfen door het bijzonder hartelijk karakter van de hulde, die het geheele Neder- landsche volk bij die gelegenheid aan de Koninklijke Familie heelt gebracht. Voor zoover dit noodig was, is thans wel overtuigend gebleken, dat het Ne- derlandsche volk geen nieuwe vormen in zijn staatsbestel bchoelt om zich een eenheid te gevoelen. Vele leden meenden, dat tengevolge van de wijziging in de monetaire politiek de be- grootingspositie een geheel andere wordt Gevraagd werd of de Regeering bereid is in de Memorie van Antwoord reeds haar voorloopigc indruk op dit punt te doen blijken. Verscheidene leden meenden, dat de z.g. aanpassingspolitiek gefaald heeft. Men kan zeggen, dat thans voor de tweede maal de gulden het kabinet-Colijn heeft gered: in 1335 door zich te laten herstellen, in 1936 door zich te laten deprecieeren. De positie van het kabinet is thans belangrijk ver beterd, doch het zal de vraag zijn of dat voor langer dan zeer korten tijd het geval zal zijn. Dit zal afhangen van het beleid dat men" nu zal gaan voeren.. Het zou on juist zijn lijdelijk af te wachten in hoever economisch herstel zal optreden. Zijn de voorwaarden voor herstel nu in derdaad gunstiger dan voor eenige weken, dan bestaat er te meer reden voor het aanvatten van een krachtige conjunctuur- sticnuleerende politiek. Het Plan van den .Arbeid wijst daarvoor den weg. De leden,-hier aan het woord, stelden er prijs op, uitdrukkelijk te verklaren, dat zij in geen enkel opzicht bereid zijn tot het aangaan van eenige poli tieke verbintenis met de links-extremis tische groep, ondanks de uitnoodigingen tot samenwerking in een eenheidsfront of een volksfront, die deze groep tel kens weer tot hen richt. Richtlijnen voor het Regeerbeleid Verscheidene andere leden, zich aanslui tend aan hetgeen door het lid der Kamer, den heer Goseling, werd gezegd, stelden er prijs op, de thans te volgen richtlijnen al dus samen te, vatten: a. De regeering zal met het verleden moe ten breken. Zij zal de door haar noodge dwongen op monetair gebied genomen maat regelen niet alleen monetair-technisch moe ten uitvoeren, maar doelbewust economisch en sociaal moeten richten, tot versterking de positie van ons land naar binnen en naar buiten. b. Er zal een bewuste, typische politiek van conjunctuur-stimuleering moeten wor den gevolgd. Daarin ligt ook de béste, maar dan ook de afdoende waarborg, dat sociale aftakeling en sociale afbraak worden be ëindigd en voorkomen. Op deze basis waren de leden, hier aan het woord, bereid aan dit Kabinet een slot- vertrouwenscrediet te geven. Wat het beleid op economisch en sociaal gebied betreft behoort richtsnoer en doelwit te blijven: arbeid voor ons volk. Een parlementair kabinet op breede basis Met betrekking tot de politieke gebeurte nissen in het volgend jaar, gaven verschei den leden als hun oordeel te kennen, r'at, voorzoovèr dat van de volksvertegenwoordi ging afhangt, moet worden aangestuurd op het verkrijgen van een parlementair kabinet, hetgeen in het belang zöu zijn van een goe de werking van ons parlementaire stelsel. Een- kabinet, steunende op de vroegere coalitie-partijen, zou echter naar hun mee ning gesteld dat die partijen bij de ver kiezingen tezamen de meeiJerhoia zouden behalen, wat in verband met de in die par tijen optredende versplintering nog geens zins vaststaat aan groote groepen der be volking weinig bevrediging kunnen schen ken. Daarom zouden deze leden 't liefst een parlementair kabinet op breede basis ge vormd zien. Ons volk voelt zich veilig Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat de positie van het kabinet sterk is. Het volk gevoelt zich in menig opzicht veilig onder zijn leiding. De aanpassingspolitiek was noodzakelijk door de voortdurende daling van de inkom sten van het volk en ook van die der open bare lichamen. Nu de regeering eenmaal tot wijziging van haar muntpolitiek gedwongen is geworden, dient de nieuwe monetaire toestand dienstbaar te worden gemaakt aan hetgeen aan de aanpassing nog ontbreekt, zoowel op het gebied der openbare financiën als op dat van het bedrijfsleven. Het tot dusver gevolgde beleid maakt het gemakke lijker uit de maatregelen op monetair ge bied, nu die eenmaal een feit zijn, profijt te trekken. Deze leden wezen op het gevaar, dat er voor het bedrijfsleven schuilt in een te sterke devaluatie. Op grond van dat ge vaar juichten zij den maatregel van de regeering, den gulden voorloopig zwe vende te houden, toe. Deze leden zagen in het herstel van de vroegere samenwerking tusschen de partijen ter rechterzijde den besten waarborg voor een juiste toepassing en goede werking van ons parlementaire stelsel. Of het mogelijk is, kan thans niet worden beoordeeld. Opne ming van ae sociaal-democraten in een re- geeringscombinatie zou, afgezien van prin- cipieele bezwaren daai-tegen, naar hun mee- ning slechts bevorderlijk zijn aan den groei van de N.S.B. Sociaal-democratische minis ters zouden dan mede soortgelijke maatrege len moeten nemen, als het kabinet-Colijn heeft genomen. Dat zou bovendien den com munisten wind in de zeilen geven en de Financiecle beschouwingen Verscheidene leden traden in finan cieel© beschouwingen betreffende de maatregelen der Regeering om het be grotingstekort ad f47 millioen weg te. werken. Zij meenden, dat in werkelijk heid het tekort grooter is dan het ge noemde bedrag en kwamen tot een be cijfering van f93 millioen. Men meende, dat met toepassing van de maatregelen, waarmede in .vorige jaren een zgn. sluitende begrooting werd verkregen, die dan toch weer door een niet-sluitende rekening werd gevolgd niet langer mag worden voortgegaan. Verscheidene leden wezen er op, dat de financieele positie van het Rijk zwak is. De allergrootste voorzichtigheid op financieel gebied is geboden. Verlaging van opcenten? Sommige leden vroegen, in verband met het loslaten van den gouden standaard, of wellicht naar de meening der Regeering niet een zoodanige wijziging van de begroo- tingspositie is te verwachten, dat van de heffing van opcenten op sommige belastin gen zou kunnen worden afgezien. De depreciatie in Ned^-Indië Naar de meening van sommige loden zal de depreciatie van den gulden voor Indië in zoover gunstiger zijn dan voor ons land als Indië een uitvoersaldo heeft, terwijl de handelsbalans van Nederland een invoer- saldo aanwijst. Daar staat echter tegen over, dat de groote meerderheid der Indi sche bevolking op de uiterste grens leeft. Prijsopdrijving zou voor die bevolking een ramp zijn. Gaarne zouden deze leden in het alge meen willen vernemen, welke middelen zul len worden aangewend om de nadeelen van de depreciatie voor Indië zoo gering moge lijk te doen zijn. Bescherming der democratie Naar de meening vau vele leden blijft bijzondere waakzaamheid geboden tegen over de gevaren, welke onze democratische staatsinstellingen bedreigen. De bewegin gen, die zich hier te lande tegen de demo cratie richten, worden aangemoedigd en vermoedelijk ook. financieel gesteund uit 't buiténiand. Zij vormen niet alleen een ge vaar voor do democratische staatsorde, maar ook voor 's lands zelfstandigheid. Tegen die bewegingen is krachtige afweer noodzakelijk. Liquidatie van landbouwcrisisinaatregelen Verscheidene leden waren van oordeel, dat bij de liquidatie van de landbouwcrisis maatregelen de uiterste behoedzaamheid be hoort te worden betracht Als de Regeering in werkelijkheid iets voor den landbouw wil doen, make zij een einde aan de schrijnende tegenstelling, die er nog altijd bestaat tusschen de belooning van de landbouwende bevolking en die van de overige groepen der samenleving. Concentratie bij het bijzonder onderwijs Uitvoerige beschouwingen werden gehou den over cle concentratie bij het bijzonder onderwijs. Gevraagd werd of de Regeering in den onbèvredigenden gang van zaken in de Staatscommissie geen aanleiding kan vinden, thans zelfstandig met maat regelen te komen, gelijk zij had toege zegd te zullen doen voor het geval de Staatscommissie er niet in mocht slagen op korten termijn met de noodige voor stellen gereed te komen. dtotzk m (fbitaAOUlMts De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 TcL 33072 Amsterdam DINER Wr hor» d oeovre varlê 1.25 DINER I DINER 4 eugca I 6 oust* 75 c. 1.— - ELK DINER BBN TOPPRESTATIE! - DAMRAK 93-94 Logies met ontbijt F 3.- HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche luin HOTEL WITTE BRUG DEN \\AAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. Inkomstenbelasting en Successiewet Minister bereid tot een overgangsregeling De vaste commissie voor belastingen heeft met de regeering overleg gepleegd over de vraag, of de vrij stelling tot een bedrag van ƒ300, voorkomend in art. 1 van het gewij zigde ontwerp, vergeleken bij de vrijstel ling, diie voor pensioenstortingien wordt verleend, niet te laag moet worden geoor deeld. Uit het midden der commissie werd o.m. gevraagd, of voor de tegenwoordige deel hebbers aan bestaande fondsen geen over gangsregeling zou kunnen worden getrof fen, waarbij hest bedrag van ƒ300 zou kun nen worden verhoogd. De minister kon zidlT met dlit denk beeld vereenigen en heeft zioh berend verklaard, een wijziging in dezen zin, waarbij het vrijgestelde bedrag in de overgangsbepaling op ƒ800 zou kunnienworden gesteld, in het ontwerp aan te brengen, De Dordtsche haventarieven Een verlaging met 33 pet. aebt de Regeering niet toelaatbaar Het coO'Iege van B. en W. van Dor drecht heeft herhaaldelijk bij de Regee ring aangedrongen op goedkeuring van het Raadsbesluit del. 25 Februari 1936 tot mindering van de Dordtaohe Zeehaven gelden. Thans bobben B, en W. eten brief ontvangen van Ged. Staten, waarin wordlt medegedeeld, dat dc Regoering het noodzakelijk acht dat in de ver houding van de haventarieven in de gemeente Dordrecht en .die te Rotter dam, hangende het onderzoek naar de vvensGhelijkhei/ï yan de instelling van een havengewest, voor het Bene den-Maasgebied, geen wijziging wordt gebracht. Dit brengt mede, "dat bij de regeering be zwaar bestaat tegen een verlaging vau het havengeld in Dordrecht met 33 pot., welke verder gaat dan de verlaging, welke aan Rotterdam is toegestaan. Met een verla ging van 28 pet, als iin laatstgenoemde gemeente heeft plaats gehad, kan de regee- ring zich vereenigen, mits zulks geschiedt onder dezelfde voorwaarden ten aanzien yam de particuliere tarieven als aan Rot terdam gesteld. Evenals voor Rotterdam zal -"ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70ct (Adv.) FAMILIEDRAMA TE VENLO Vader berooft zijn vrouw en drie kinderen van het leven Hij slaat daarna de hand aan zichzelf Gisteravond heeft zich te Venlo een vreeselijk familiedrama afgespeeld. Het dienstmeisje van den heer G. werd omstreeks half tien uitgezonden voor een boodschap naar den dokter. Bij haar terugkeer vond zij de deur vam de woning gesloten. Op haar herhaaldelijk bellen werd opengedaan door de schoonmoeder van den heer G. In huis kwam zij tot de ontstellende ont dekking, dat de drie kinderen in bed door revolverschoten waren gedood, terwijl men in de woonkamer de ont zielde lichamen van mevrouw G. en haar echtgenoot aantrof. Zeer waarschijnlijk heeft de heer G. eerst zijn kinderen en zijn eohtgenoote van het leven beroofd, en daarna de hand aan zich zelve geslagen. De schoonmoeder had eveneens verwon dingen aan het hoofd. Omtrent dat familiedrama vernemen wij nader, dat de commissaris van politie, na waarschuwd te zijn, onmiddellijk met enkele rechercheurs een onderzoek in de woning van den heer G. instelde. Op de eerste ver dieping vond men in de badkamer het lijk van aen heer G. met een schotwonde in het hoofd. Naast hem lag een revolver, welke nog patronen bevatte. In de nabijheid vond men ook de eohtgenoote van den heer G. Zij had twee doodelijke schotwonden in he hoofd, doch vertoonde nog teekenen van le ven. Verder onderzoek wees uit, dat in de ka mer boven de salon de drie kinderen van he echtpaar G. door schotwonden in het hoofd ernstig getroffen waren. De twaalf jarige Piet was reeds overleden. De twee andere kinde ren, de vijfjarige Jan en de zes maanden oude Klaas waren eveneens dooddijk gewond en overleden vrij spoedig. De toestand van mevrouw G. was intus- schen zoo ernstig geworden, dat deze hope loos werd geacht. Kort na tien uur is ook zij overleden. Omtrent de motieven, welke tot dit ver schrikkelijk drama hebben geleid, tast mei volkomen in het duister. Van eenige oneenig- heid inhet gezin van den heer G. was geen sprake. Om ruim acht uur had de familie zich aan tafel begeven voor den avondmaal tijd. Tijdens het eten van de soep werd de moeder van mevr. G. plotseling onwel.' Dit werd zoo ernstig, dat het dienstmeisje werd weggezonden om doktershulp te halen. Toen zij terugkeerde met den huisarts van de fa milie G. bleek de woning gesloten te zijn. Ook aan de achterzijde kon men niet binnen komen. Door kloppen en bellen kreeg men tenslotte gehoor en werd de deur geopend door de moeder van mevrouw G. Zij wa: bloedend aan het hoofd gewond, hetgeen ter stond het vermoeden deed rijzen, dat er iets niet in orde moest zijn. Zij was zeer ontsteld en uit haar verklaringen kon worden a leid, dat de heer G. geschoten had. De toe stand van de schoonmoeder van den heer G. was niet onmiddellijk ernstig. Onder den druk van het gebeurde kon zij echter niet veel inlichtingen verstrekken. Tot laat in den nacht beeft de politie het onderzoek voortgezet. Het parket te Roer mond is gewaarschuwd zoodanige verlaging voorloopig slechts kunnen gefldien tot 1 Januari 1937. en W. van Dordrecht hebben dien Ge meenteraad geadviseerd tot de wijziging van het tarief onder deze voorwaarden over te gaan. De motorboot Holland III van den dienst op Gorkum, die bij hoog water op den wal van de Nieuwe Haven te Rotterdam bleef zitten, waardoor bij vallend water het achterechip volstroomde, is met behulp van een bok weer gelicht. Het in de takels hangende schip komt weer boven waterM NIEUWE MODELLEN voor NAJAAR en Winter VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, De samenstelling van de comités inzake het huldeblijk bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer in het voorloopig verslag over hoofdstuk I der rijksbegrooting 1937, De voortzetting van de artikelsgewijze behandeling- van het ontwerp-Pachtwet door de Tweede Kamer, De minister van financiën heeft zich bereid verklaard in het wijzigingsontwerp van de inkomstenbelasting- en de succes-, sie-wet het vrijgestelde bedrag voor stor-i tingen in spaarfondsen enz. te verhoogen, Heden is te Utrecht het vierde Natten naai Christelijk Schoolcongres geopend. In het Koloniaal Instituut te Amster-. dam is de 49ste algemeene Zendingscon-: ferentie gehouden. De daders van de roofoverval in Alferi zijn tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Te Venlo heeft zich een vreeselijk' drama afgespeeld: een vader heeft zijn vrouw en drie kinderen van het leven beroofd. In de Belgische Kamer hebben interpel laties plaats gehad over België's buiten- landsche politiek. In het Berlijnsche Sportpaleis heeft Goering een rede gehouden over het Duit- sche vierjarenplan. Nieuwe nota van Grandi in de non interventie-commissie. Het bezoek van den Roemeenschen f Koning te Praag. Ingwensen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de altvoering van Eifectenorders, het Incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beorstijd 31207 (Adv.) VERVEN in de nieuwe modekleuren bij P A L T H E Uw TOILET of MANTEL, geverfd in één der modetinten voor Herfst 1936, krijgt een hernieuwd aanzien, Inlichtingen in onze filialen, waar kleur» stalen ter inzage. (Adv.l Dr. H. Nanning's TANDPASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I w.t.a.ck»»».lik fcrrfVaWcfc W,J i. Dr. H. NANNING'i Pb.r. Chta. F.Vri.t N V DEN HAAG. De IJM. 18 Alleen de schoorsteen verdwenen Hoewel gerapporteerd was, dat van den trawler IJM. 18 de schoorsteen en de brug waren weggeslagen, bleek bij aankomst in de haven, dat alleen de schoorsteen was verdwe nen, doch dat de brug geheel intact was. Het schip had een zeer slechte reis en had veel water over boord gekregen. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. AMSTEL HOTEL AMSTERDAM KAMERS, incl. ontbijt, van 4.50 per dag af. ZALEN v. feesten, congressen, enz. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1