TUINBOUW fviaatuwdfe POKON .GRONINGEN" H'lisbrand- en Industriekoler cvo WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 No. 358 De beteekenis van de vee voeding voor den veefokker Op de laatst gehouden landbouwweek te Wapeningen gehouden, heeft Dr. J. Gras huis, ie Arnhem, een inleiding gehouden over de beteekenis van de veevoeding voor den veefokker. We vinden dit referraat be langrijk genoeg om liet ons toegezonden re sumé ervan onzen lezers weer te geven. Bij een constante voeding o.a. wanneer de dieren uitsluitend leven van de procluc ten van eigen bodem, is de selectie in een bepaalde richting, bijv. melkproduct, .vroegrijpheid, aan bepaalde grenzen gebon den. Ze kan niet verder gaan dan met de voeding nog in overeenstemming is. Het telkens weer uitvallen van dieren met hooge productie-eigenschappen (plasmeik! als gevolg van onvoldoende aanpassing der voeding, verklaart waarschijnlijk, waarom het erfelijk vermogen van ons vee naar melkhoeveelheïd in de laatste jaren weinig of niet is vooruitgegaan, niettegenstaande van de zijde der fokkers wel veel in die richting is geselecteerd. Meer dan tot dusver dient de fokker te letten op een betere aanpassing van de voeding aan de door selectie verkre gen erfelijke hoogere prestatiemogelijk heden. Aan die aanpassing zal telkens voor af moe,en gaan: een studie van de de- ficientieziekten, welke bij de waardevol le fokdieren optreden. Voor alles moet de aanpassing econo misch zijn. In de praktijk moet er samenwerking zijn tusschen hen. die de problemen beriudee- ren van genetica, veeteelt, veevoeding, voe- derbouw en dierziekten. Een vooruiigang van het ééne moet niet geremd worden door een stilstand van het andera, doch: „samen optrekken". Verschillende voorbeelden worden aange haald. waaruit blijkt, dat een aanpassing in Nederland noodig was. Bij toepassing daar van werden gunstige resultaten verkregen. Vervolgens wordt de behoefte der dieren aan verschillende voedingsstoffen bespro ken, in verband met voortplanting, weer standsvermogen der jonge dieren, opfok, melkproductie Vooral aan de mineralen: Phosphor. Calcium, Magnesium, Natrium. Kalium, IJzer, Koper. Mangaan, Jodium be nevens aan het zuur-base evenwicht en de vhaminen A, D en E wordt aandacht gewijd. Men moet mineralen en vitaminen niet beschouwen als middelen om ziekten te voorkomen, maar als noodzakelijke voe dingsstoffen, die bij een goede toevoer mee helpen om maximale ontwikkeling, -produc tie en -voortplanting te verzekeren. Bij een verschuiving van den kalftijd meer naar den herfst en het verstrekken van meer krachtvoeder in den winter, waar door een sterke verhooging van de winter- melkproductic, komen vitamine- en mine raaltekorten steeds meer onze aandacht vragen. Het opvoeren van het eiwitgehalte van weidegras en andere groenvoeders, hoewel economisch van belang, doet deze voeder middelen steeds minder geschikt maken als eenig voeder voor het vee. Spr. ziet het probleem der rundveevoe ding in de toekomst als volgt: Een zeer groot deel van het eiwit rijke gras- en andere groenvoedergewas- sen wordt volgens nieuwe methoden geconserveerd voor den winter. Door het bijvoederen in de weide van zetmeel- en mineraalrijke weidekoekjes alsmede door het verstrekken van eenig hooi en stroo, kunnen de verhoudingen in het voedsel op het juiste peil worden gehouden. 40 c per lies bij ae bloem- eo xaaawmkels Het meerdere groenvoeder, dat op die wijze voor de winterperiode vrijkomt, alsmede het op ruimer schaal voederen van stoppelgcwassen, zal eenerzijds in den winter een besparing geven op de krachtvoederrekening, anderszijds de voorziening van het vee met mineralen en vitaminen aanmerkelijk verbeteren. Met behulp van mengvoeders is men in staat om ook de laatste tekorten nog geheel aan te vullen. Stikstof op grasland Door den heer W. van Mauri* te Sloot- dorp wordt de aandacht gevestigd op de uitkomsten van een stikstolbemestingsproel op hooiland in 1936, een door hem aange legd proefveld ia de Wieringermeer. De proef is genomen op bestaand gras land, gelegen aan den grooten verkeersweg MiddenmeerSlootdorp, op kleigrond, zoo als deze daar voorkomt, met scuelpen ge mengd. Het bestand bestaat voor een zeer grooi deei uit klaver. Het proefveld werd aangelegd in 15 per ceelen, ieder van 1 Are en wel zóó. dat een zelfde bemesting steeds drie keer voor kwam. Op li perceeltjes was de bebesting als volgt: 400 E.G. Ultrasuper 20 en 540 K.G. Kali- zout 20 per H.A. De stikstof werd in verschillende vormen gegeven en wel: 3 perceeltjes: zonder stikstof; 3 perc. met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Kalkam- monsalpeter) p. H.A.; 3 perc. met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Zwavelz. Ammoniak) p. H.A.; 3 perc. met 80 K.G. stikstof 1= 525 K.G. Kalksalpeter) p. H.A.; 3 perc. met 80 K.G. stikstof 533 K.G. Nitrophoska) p. H.A. Deze laatste drie veldjes kragen geen Su perfosfaat en geen Kalizout, daar in de Nitrophoska 15 15 18, zoowel stikstof als fosforzuur en kali aanwezig is. De gemiddelde opbrengsten, omgerekend per H.A. waren, zonder stikstof 3.036 K.G. hooi; met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Kalto ammon-salp.) 6.797 K.G. hooi, met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Ammoniak) 6.062 K.G hooi; met 80 K.G. stikstof 525 K.G. Kalk salpeter) 6.801 K.G. hooi; met 80 K.G. stik stof 533 K.G. Nitrophoska) 6.462 K.G. hooi. De meeropbrengsten bedragen dus per HA. tegenover zonder stikstof: met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Kalkammonsalp.) 3.761 K.G. hooi; met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Ammoniak) 2.990 K.G. hooi; met 80 K.G- stikstof 525 K.G. Kalksalpeter) 3.765 K.G. hooi; met 80 K.G. stikstof 533 K.G. Nitrophoska) 3.426 K.G. hooi. De meeropbrengst met iedere K.G. stik stof bedraagt dus: bij 80 K.G. stikstof in den vorm van Kalkammonsalpeter 47.01 K.G.; bij 80 K.G. stikstof in den vorm van Zwavelz. Ammoniak 37.38 K.G.; bij 80 K.G. stikstof in den vorm van Kalksalpeter 47.06 K.G.; bij 80 K.G. stikstof in den vorm van Nitrophoska 42.85 K.G. Reeds een dag of 10 na het uitzaaien van den stikstofmest was de werking duidelijk zichtbaar. De perceelen met stikstof be mest hadden weldra een groene kleur en staken sterk af tegen de perceelen zonder stikstof. De bovengenoemde oogst cijfers toonen dus, aldus de heer Van Maurik, aan: lo. dat alle vier de stikstofmeststoffen uitstekend gewerkt hebben, daar mèt iedere K.G. 6tikstof ruim 37 tot 47 K.G. hooi meer werd gewonnen; 2o. dat de opbrengsten, verkregen met de vier verschillende stikstofmeststoffen, op dezen grond niet veel uit elkaar loopen. waarbij Kalkammonsalpeter en Kalksalpe ter vrijwel gelijk staan, daarop volgt Ni trophoska en dan Zwavelzure Ammoniak. Bij het beoordeelen van de beteekenis van deze stikstofbemesting op het gras land moet bovendien in aanmerking geno men worden, dat niet alleen een verhoo ging, toch tevens een kwaliteitsverbetering van de opbrengst verkregen kan worden. Door de stikstofbemesting stijgt namelijk het eiwitgehalte van het jonge gras, ver minderen in den regel de onkruiden en kunnen de goede grassen naar voren ko- inen, hetgeen bij het zeer zware klaver bestand zeer gewenscht is. De kwaliteit der Wintergranen Voorloopige mededeelingea Het Rijksproefstation voor zaadcontrole meldt: Het aantal aan het Rijksproefstation voor zaadcontrole oo kiemkracht en gezondheids- toes.and onderzochte monsters tarwe, rogg9 en gerst laat toe, hieromtrent eenige voor loopige resultaten mede te deelen. Bestond de vrees, dat deze granen door hei natte oogstweer veel geleden zouden hebben, dan moet gezegd woiden dat de toestand van ric tot nu toe ingezonden monsters in verschil lende opzichten toch nog bevredigend ge noemd mag worden. Weliswaar maken de vroegst ingezonden monsters over hot alge meen een eenigszins beteren indruk dan de later ingekomcu, zoodat de mogelijkheid be slaat, dat de resulaten na eenigen tijd min der gunstig worden. Maar niettegenstaande dit moge hier toch de indruk besproken worden, dien de tot op heden ingezonden mons'ers, moest afkomstig van te velde ge keurde partijen, maakten. De tarwe is deels nog onvoldoende uit gerijpt, waardoor het kiemproces in het al gemeen trager verloopt dan gewoonlijk. Van de 331 onderzochte monsters voldeed van 302 de kiemkracht aan den ges.elden norm van 95 pet. of hooger; 19 van de 29 monsters, die dus niet voldeden, kiemden nog voor meer dan 90 pet.; de laagste kiemkracht, lie gevonden werd, was 55 pet. De aantasting door kiemschimmels of Fusarium werd be paald voor 2S4 mons.ers, met het volgende resultaat: 9 monsters werden geheel vrij van deze aantasting bevonden, 124 waren zeer licht aangetast, 120 licht, 26 matig, 3 vrij sterk en 2 sterk. Infec ie met steen bran dsporen werd her haaldelijk geconstateerd; zij kwam in onge veer 1/3 deel ner onderzochte tarwemonsters in die mate voor, dat vermelding op het attest noodzakelijk was; voor geen dezer monsters uit de provincie Groningen af komstig behoefde een dergelijke vermelding toegevoegd te worden. Deze gunstige indruk, die. de Groningsche tanve in dit opzicht reeds sedert verscheidene jaren maakt, zal wel te danken zijn aan de veelvuldig toege-, pas.e ontsmetting in die streken. De rogge monsters kiemden meereii- deels goed. Van de 156 onderzochte monsters bleven er echter 13 onder den norm van 95 pet.; hiervan hadden er 6 nog een kiem kracht van meer dan 90 pet, terwijl als minimum een kiemkracht van 74 pet, werd gevonden. De monsters, die slecht kiemden, waren in den regel door Penicillium aan- geiast, een bewijs, dat het zaad door té groote vochtigheid geleden had. De aantasting door kiemschimmels was bij rogge geringer dan bij tarwe; ie bij de rogge-monsters aangetroffen sterke aantas ting kon slechts „matig" genoemd worden. Van de 57 onderzochte gerst-monsters behaalde 1 een onvoldoende kiemkracht cijfer en wel van S5 pet Kiemschimmels werden in het meerendeel dezer monsters In het geheel niet aangetroffen, terwijl de sterkste aangetroffen aantasting slechts Jicht" was te noemen. Minder gunstig viel echter het onderzoek der gerstmonsters uit met betrekking tot Helminthospoiïum-aantasting, de schimmel, die de'strepenziekte bij dit gewas veroor zaakt Bij mier dan 2/3 van de onderzocn«e monsters werd deze aaniasting aangetroffen en dat wel soms in hevige mate. De maxi mum Helmintliosporium-aantasting bedroeg 78 pet Uit deze gegevens blijkt tenslotte duide lijk, hoe wenseheüjk het ook dit jaar weer is. vooral voor tanve en gerst, zaaizaadont- smetting toe te passen alvorens het graan uit te zaaien. Weet ge «Jat de linde veel honig geeft, die reeds In de vroege morgen door de bijen weg gehaald wordt waardoor de opvatting ontstaat bij de imkers ate zou de Lind* wel veel bevlogen wordien door bijen doch niet zooveel geven; dat het voor een goede dracht lindehonig noodig is, dat er per bijenvolk gemiddeld 10 lindeboomen zijn, liefst van het soort Tilia vulgaris, een kruising tusschec zomer- en wimterlinde; dat in Polen als gevolg vam allerlei rel letjes bij de boeren de régeering besloot energiek voor do boeren te zorgen, door de landverkaveling krachtig door te voeren en de boeren op gemakkelijke voorwaarden credieten te verleenen; dat Duitsche boeren als geschenk voor den Führer, Adolf Hitier, 2000 H.A. vlas meer verbouwd hebben, wat ongeveei 800.000 R.M. opbracht en zoo medewerkten tot verbetering van de z.g. zelf verzorging van het Duitsche volk; Ontvangen geschriften PLANTENTEELT, herzien door P. Lieeuw Zesde herziene druk. Uit gave van J. B. Wolters te Gronin gen. Die deeltjes van de Handleiding blijven er toch maar ingaan. Dit getuigen de tel kens weer verschijnende herdrukken. Geen wonder, want ze blijveD steeds nieuw door ze geregeld te herzien en op de hoogte te brengen met de stand, die de landbouwwe tenschap inneemt De vlug op elkaar ver schijnende herdrukken maken het mogelijk zich telkens en telkens weer op het hooger niveau te stellen. De „kali" bemesting der graange wassen, door M. van de Broek. Gratis uitgave van N.V Vereen. Hol Maatschappij. Heerengr. 342. Am sterdam. De graanteelt breidt zich de laatste jaren sterk uit. Daarom is het goed dat de land bouwers een inzicht omtrent de invloed van de bemesting op de oogset der granen krij gen. Deze brochure geeft een juist inzicht omtrent de beteekenis van de kali voor de granen. De kali heeft invloed op de ontwik keling en de opbrengst; de stevigheid van het stroo; de aantasting door roestzwammen cn op de kwaliteit Schrijver geeft als zijn oordeel te kennen dat kalizout 40 pCt. bij gelijke of ongeveer gelijke prijs per percent kali, doorgaans de voorkeur verdient. Verder wordt de kalibe mesting der verschillende graansoorten uit voerig behandeld. Voor graan verbouwer* een waardevol boek, dat, zoo we schreven, gratis is te verkrijgen. DE KLEUR DER KALIZOUTEN Een in fraai kleurendruk uitgevoerde kaart, die als briefkaart gebruikt kan wor den en die duidelijk maakt, dat kalizouten verschillend van kleur kunnen zijn. wat heel geen involed hoeft op de bemestings- waarde. Ook deze kaart is gratis bij de Kali maatschappij te verkrijgen. DE A.S.F.-KORRELS IN DE PRAC- TIJK: TEELT VAN ZOETE DRUI VEN. Gratis uitgave van N.V. Am- sterdamsche Superfosfautfabriek te Utrecht, Maliebaan SI. Een fraai uitgevoerd boekje met leerzame mededeelingen omtrent een bemestings- proef op druiven met A.S.F-korrels tegen over enkelvoudige meststoffen. Deze proef wijst er op dat het niet uitgesloten is dat de vruchtbaarheid vergroot, het rijpingspro- Alg. OnderL Maatsch. Verzekerlnp van Paarden en Rnndvee. Catharijnesinnel 75 - UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 1 165.901 11. Deskundige verteyenw. gevraagd) P. DE VOGEL Pzn TELEF S3 BERKEL Z. H. m BAKENDRECHT mvM/t/ peviauytx Prijscourant voor k w e e k e r en I amateur gratis op aanvraag G.J. WOUDA - Zader ORANJEWOUD Fr. BLOEMBOLLEN voor Kamer en Tuin, VRAAGT ONZE PRIJSCOURANT ces versneld en de smaak verbeterd zou worden door het gebruik van geconcen treerde meststoffen. Maar het is maar één proef, die nog be vestigd moet worden, door meerdere andere. Men vrape dit boekje eens aan. A.S.F.-NIEUWS, gratis tijdschrift van de A.S.F.-V.GF. Maliebaan 81, Utrecht Bedoeling van dit voorloopig vier maal per jaar verschijnend tijdschrift is, dat zoo wel fabrikant als afnemer hierin zullen pu- bliceeren over het oordeelkundig gebruik van de producten van de Amsterdamsche Superfosfaatfabriek en de Vereen. Chemi sche fabrieken. Hierdoor zal het ongetwijfeld nut stichten voor de gebruikers van de bedoelde mest stoffen. Men kan er zich gratis op abonneeren. Plantengroei zon der aarde wordt sinds eenigen tijd op verschillende plaatsen in Enge land toegepast. Het betreft hier een resultaat van de onderzoekin gen van de twee experts Hastings- Thomas en Dash- wood. Een kijkje in een der instal laties, waar het groeiproces van mais wordt nage gaan. A GEN T E N voor den verkoop van LAND. TUINBOUWZADEN. FIRMA 6EBR. OUDIJK-WADDINXVl Ni Marktoverzicht TI >V Op K itei Medegedeeld door het Ceutr. Bur Het was in de afgeloopen week erg k in do voedergranen. De valutakoersen tot rust gekomen en nu blijkt, dat de vi eigenlijk niet meevalt. Daarbij komt kleine teruggang, althans bij het ar mais, van de prijzen der exporteurs, w factoren ten slotte de noteeringen iets de dalen. Gerst bleef beter prijshoudend, orn daarvan nog steeds het aanbod zoo klein)vi TV el was er een oogenbJik wat rui] Roemeensche gerst binnen, doch op late termijn zijn de aanbiedingen hiervan betrekkelijk schaarsch. Rogge bleef op hetze'fde prijspeil. Er weer meer binnenlandsche rogge ai boden, terwij] tevens weer voor export verkocht Haver vrijwel onveranderd, gaan geregeld partijen van onze haver n||et het buitenland. Ook op de koekenmarkt is de stemm zeer kalm geworden. Limkoeken ble onveranderd, doch de overige koeken schrootprijzen werden in den loop vorige week alle min of meer in prijs laagd. Deze prijsverlaging vermocht eclf331 nog niet de kooplust aan te wakkeren. MESTSTOFFEN Vc Stikstofmeststoften. Andere ja|® eind October is het gewoonlijk heel ergens op de stikstofmarkt Dit jaar echter bïï'f dc kooplust aanhouden. Het schijnt datf™1 verbruikers er zeer mee ingenomen dat de prijzen door de depreciatie verhooging hebben ondergaan en blijkbi deze gelegenheid om dit belangrijke ond deel van het benoodigde van het hedf' daagsche bedrijf voor het volgende bedri^ jaar onverhoogd te kunneD betrekken i onbenut willen laten voorbijgaan- Wij willen er wel op wijzen, dat e. inziens niet de minste aanleiding besti om stikstof voor twee bedrijfsjaren koopen en verzoeken dus onzen leden zich bij hun aankoopen uitsluitend tot yn benoodigde voor het loopende seizoen bepalen! Wij kunnen natuurlijk niet voorzien, een volgend jaar nog verheoging \i stikstofprijzen komen zal, doch v-jrwachft in elk geval geenszins een dergelijke hooging, dat de kosten en risico's van i jaar langer bewaren gewettigd zouden ziLn Daarom nogmaals, laat men koopen v<J( dit seizoen, wat men denkt noodig te ben, maar niet om te hamsteren. Thomasmeel. Ook in de -afgeloop) i-ek is er een behoorlijke vraag gewei aar Thomasmeel. Hierdoor was het moj lijk, dat er ook weer enkele zaken Belgic en Noord-Frankrijk konden wordpac Tgesloten. Tije De scheepsvrachten zijn vooral de laathve dagen wat aangetrokken, de koers van dtier Belgischen frank beweegt zich op een n T tig, niet al te hoog niveau. He Men kan dus in het algemeen van efcet rustige kalme markt spreken. enl De fabrieken zijn in staat vlot te levari maar niet alle koopers hebben op oogenblik voldoende afname om regelma£ei schepen voor te leggen. F?a In België is de vraag gering en Duitser1*? land heeft den laatsten tijd ook niet v£c" gekocht Van het laatste land staan oRal thans de navolgende cijfers ten dienste: de' September 1936: September 1935: April/September 1 April/September 1 34.600 ton 64.000 ton 198.800 ton 265.600 ton kei Duitschland is dus weer tegenover vorige seizoen 67.000 ton met zijn invoci ten achter. Superfosfaat. Aangenomen worden, dat iedere kooper gébruik gemaakt van het gewijzigde aanbod superfabrikanten, zoodat in elk geval e< groot deel der behoefte thans gedekt is. Toch is het wenseheüjk, dat de fabriki ten zoo spoedig mogelijk hun verdere pri. politiek bekend maken. Zij zitten behal1 de depreciatie met de moeilijkheden een gestegen markt van ruwe fosfaten zwavelzuur. Reeds voor het gourfuitv verbod werd deze door buitenlandsche oi standigheden eenigszins ontwricht. Wij wachten dus op nadere beslissing! van producenten. Kalizouten. De kaliproducenten h<-n ben nog steeds hun houding niet bepaaij alhoewel verschillende importeurs zeker spoedig door hun voorraden zullen zijn. Dagelijks gaat er af en er kou niets bij, daar de Kalimaatschappij nil wenscht te verkoopen. Dat wordt vanavond niets. Maar dan ook tiiets. 'k Ben heelemaal niet in de stemming om te schrijven. En tijd? Och wat is tijd. Als je hoort praten over de 8-urige arbeidsdag en over 40-urige werkweek in, weet-ik-wat be drijf, als je ziet hoe sommigen hun ar- beids(!)-tijd benutten en wat iedee of die moeten hebben van tijd voor het werk Neen, dan heb ik heelemaal geen tijd meer. Maar boeren en tuinders en een achturige arbeidsdag zijn twee zoo hemelsbreed van elkaar afstaande begrippen, dat we daarover maar geen woord meer zullen vuil maken Tijd dus wel. Er zijn immers 24 uren in 'de dag. En een werkdag is wel eens langer ook voor journalisten. Enkele weken gele den heb ik in 28 uren mijn kleeren en schoenen niet uitgehad. Maar daarover wordt niet gepraat, noch door mij noch door een ander. Hoort zoo bij je werk, is het niet Niet om tijdgebrek is het dus dat ik vrees dat het niets zal worden, doch omdat ik heelemaal niet in de stemming ben om mijn Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis mond open te doen. Datzelfde zal misschien het geval zijn met de bloembollenkweekers, die hun verwach tingen, die toch al niet groot meer waren, geheel zagen opgaan in rook nu het pleit is beslecht en amerika practisch onze narcisbollen buiten sluit Want wat gevreesd werd, wij hebben het enkele maanden geleden reeds uitvoeriger gezegd, is nu bewaarheid. Officieel is door de Amerikaansche autori teiten de open gestelde grens nog voor het opengaan weer versperd, door te eischen, dat de narcissen een warmwater-behande ling moeten ondergaan voor ze ingevoerd worden. De bollen moeten, zoo luidt het nu gecom pliceerde voorschrift, worden gekookt op de plaats in de vergunning tot invoer aange duid. Van den vergunninghouder zal wor den verlangd, dat hij daar ter plaatse zoo'n kookinstallatie, goedgekeurd door den in spectie-ambtenaar, in verbad beeft, hetzij In eigendom of anders gehuurd. Van. den vergunninghouder zal verlangd worden aan het bureau voor entomologie en planten- quarantaines te Washington het bewijs te leveren, dat de installatie goed werkt en- voor gebruik beschikbaar is voor de betref fende zending. De behandeling mag niet eerder beginnen dan na een „startsein" van den ambtenaar. Alle kosten verbonden aan de heetwater- behandeling zijn voor rekening van den im porteur of eigenaar der bollen, maar er zul len geen kosten in- rekening worden ge bracht voor de diensten van den quaran- tine-inspecteur. Vermoedelijk wordt die dus direct of indirect door de Amerikaansche kweekers betaald. Dat wil dus zeggen, dat de Amerikanen onze ziektenbestrijdingsmaatregelen wan trouwen. Daar is wel geen reden voor doch men wil nu eenmaal onze bollen weren en zoekt een voorwendsel in de gevreesde aaltjesziekte. Mooie manieren zijn dat. Zooals het ook mooie manieren zijn om particuiere tuinbezitters met mooie praatjes een z.g. „plan ten behandeling" op te dringen Dat gebeurt nog wel eens. Vele scharrelaars sjouwen in de daarvoor meest geëigende tijd de tuinbezitters af, met de ware of val- sche verklaring, dat ze uit Boskoop, Aals meer of een ander bekend bloemenkwee- kerscentrum komen. Ze hebben veel deskun dige praat, die meestal een deskundige de haren te berge zouden doen rijzen (ge steld dat hij deze heeft), maar die niet na laten indruk te maken op niet-deskundigen Zoo kwamen bij een bewoonster van Naar den twee mannen, die haar mededeelden dat zij -uit Aalsmeer kwamen en voor zaken in Naarden moesten zijn. Zij waren als er varen tuinlieden-getroffen door de rozen struiken en andere planten in mevrouwa tuin, welke alle zonder twijfel door kanker warenaangetast. Gelukkig, dat zij een se rum bij zich hadden, dat zij als erkende kweekers van het Rijkstuinbouwproefsta- tion te Wageningen hadden gekregen en dat niet in den handel is. Aangegrepen door het lot dat den planten van mevrouw te wach ten stond, wilden zij het serum tegen den kostenden prijs van 20 gld. beschikbaar stel len en om geen tijd te verliezen, waren zij zoo vriendelijk om zelf de planten te gaan behandelen. Zij waren eigenlijk op weg naar een kwea ker'wiens naam mevr. E. als. Naardensche en als''krantenlezeres, die van zijn 70en ver jaardag had gelezen, kende, maar die zou weleven wachten, als daarmee het leven van planten kon worden gered. De beide mannen gingen aan het spuiten en mevr. E. betaalde vol voldoening de twin tig gulden. De heer des huizes, een hoogge plaatst militair, die het verhaal hoorde, vond de welwillendheid te mooi en te duur en telefoneerde naar den kweeker wiens naam genoemd was. Deze had geen bezoek van Aalsmeerders gehad en vroeg of me vrouw de waarschuwing in de kranten niet had gelezen, tegen oplichters, die zich als plantendokters voordoen. En toch zijn er die er telkens weer inloo- pen en blindelings allerlei praatjes van wild vreemden gelooven. Ook gelooven, dat als de melk maar een maal gepasteuriseerd is er geen wolkje meer aan de lucht is en de melk geen ge vaar meer met zich meebrengen kan voor de gezondheid Toch kan ook gepasteuriseerde melk nog weer besmet worden. Daarop wees b.v. dezer dagen prof. L. IC Wolf uit Utrecht, die opmerkte dat melk een der beste voedingsbodems is voor zeer vele bacteriën, waaronder heel schade lijke; vooral bij zomertemperatuur gaat de vermeerdering van deze zeer snel. Met de melk kunnen worden overgebracht typhus, tuberculose, diphtherie, roodvonk, angina, mond- en klauwzeer e.a. Ook bij goede winning van melk en zelfs indien de melk van te voren vrij van ziektekiemen is, is verontreiniging met schadelijke bacillen later mogelijk tijdens de distributie. Van hygiënisch standpunt is er maar één methode om goede, ongevaarlijke melk te verkijgen, nl. algemeene goede pasteurisatie of sterilisatie en verpakking in flesschen, die niet door den distribuant kunnen worden geopend, zonder dat dit direct te zien is. Pasteurisatie moet o.m. voldoen aan den eisch, dat de smaak niet of nauwelijks ver anderd wordt en de vitaminen moeten in goed gepasteuriseerde melk in niet mindere mate aanwezig zijn, dan in de rauwe distri- butiemelk. Gepasteuriseerde melk kan echter niet on- bepaalden tijd bewaard blijven zonder te bederven. Ook de sporen, die in gepasteuri seerde melk niet gedood zijn geven na ont kieming aanleiding tot chemische verande ring in de melk. Alle maatregelen zijn dus maar betrek kelijk afdoende. Misschien is dat ook bet geval met de maatregelen, die kunstmatig invloed uit oefenen op het geslacht der hoenders en hanen of hennen naar eigen believen uit de bebroede eieren lieten komen. Zij spoten op den vierden dag na het be gin van bet broeden vrouwelijke hormonen in de kippeneieren. Deze proeven leverden het volgende resultaat op: terwijl ander bijna steeds nagenoeg evenveel vrouweUjb als mannelijke kuikens uit de eieren komen kwamen uit de behandelde uitsluitend jong kippetjes. De onderzoekers-geven hiervoor de volgeii1 de verklaring. Ook de oorspronkelijke aW mannetjesdieren aangelegde cmbryoe's we den door de vrouwelijke hormonen zoodf nig veranderd, dat zij zich tot kippen on wikkelden. Vervolgen namen de beide geleerden t proef ook omgekeerd, d.w.z. zij dienden d eieren een injectie toe met mannelijke ho monen. Deze hormonen oefenden gei vloed uit op de eieren. Deze leverden evei veel mannelijke als vrouwelijke kuikens O] Als je me nouzult ge zeggen. Och wees gerust Zoo nu en dan duiki van die vreemdsoortige geruchten op, en korten tijd hoort men er niets meer van. Zooals ge nu vooreerst ook niets meer va mij zult hooren, want ik zeg Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Briefschrijvers, even geduld a.u.b. De baconinschrijvingen zijn gegund aai inschrijvers beneden een gulden (vroege kregen ze f 4.80!en toch heette het dat he rumoer daarover gemaakt geen reden had] Voor een drie maanden was het met de l<oi van 60 ent. f 2.40. De groote fabrieken heb ben alle voor 99 ent ingeschreven, nl dril van het Zwanenberg-concern en verder Pas man. Udema en Hartogh. Dat is wel hee toevallig is het niet?

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8