"glmrnt geiMdft oimuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Reorganisatie der Crisis maatregelen DOELEN HOTEL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 16e Jaargang SKfoirtentitpriptn: Van I tot 5 regels1.17'/* Clke regel meer 032 7» fhgezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 230 EJke regel meer 0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 NO. 5921 s, HERBEREKENING DER PENSIOENEN Het zal de groote vraag zijn of de voor- Sitter der vrijz.-dem. Kamerfractie niet wat tl, te hard van stapel liep, toen hij onniid- lellijk na de depreciatie van de gulden in ien redevoering te Groningen zei: „Van de térberekening der pensioenen komt nu iets meer; ik zal er althans mijn stem liet aan geven". Immers, het wetsontwerp tot herbereke- ing van de Indische pensioenen is dezer lagen ingediend; het wórdt met logische •gumenten verdedigd en hoüdt tevens een lillijke regeling in voor de oud-gepension- leerden, die al zóó lang voor hun recht ge- •eden hebben, dat de meesten van hen (verleden zijn en nog slechts een honderd- d in aanmerking kan komen voor een chtvaardige bejegening. Over hen eerst een enkel woord. In [922 werden de pensioenen aanzienlijk ver eerd. doch de wet ging slechts terug tot iet (918. Wie vroeger gepensionneerd werden, lielden hun oude pensioen, volgens de wet ran 1902 en dat was heel laag. In 1920 wer- len die oudo pensioenen met 40 pet ver- oogd, maar er bleef niettemin een ontzet- en |end verschil tusschen het pensioen van lij emand die vóór 1918 gepensionneerd is en ee4en nieuw-gepensionneerde. Men kan het nHauwelijks gelooven, dat een adjudant- ipderofficier vóór 1918 nog geen f 900 pen- iioen kreeg en na 1922 bijna f3000; of, dat ien matroos van f 408 klom tot f 1664. Het verschil was zóó schrijnend, dat de jmd-gepensionneerden later in een steun- Pai} e g e 1 i ng opgenomen werden, waardoor >rrüe inkomsten konden klimmen tot f1271; ^gf.w.z. wie zelf wat had, kreeg geen steun, dj Zoo'n toestand was toch eigenlijk ons t \}and onwaardig: zij, die hun leven gewaagd 1 kjiadden voor het land., naar de... bedeeling! d0! Het is ons nog steeds onverklaarbaar, dat .^jèlkaar opvolgende ministers dit onrecht sjiebben kunnen dulden en dat men in Den weHaag steeds nieuwe argumenten vond om 8 uvat „arm en oud" was, aan zijn lot over te kten; te meer, omdat het een slinkend weiantal was van mannen boven do zeventig en: oidaar- Hoe het zij, thans is hun recht beloofd. Het is de bedoeling bij deze herberekening ïeqje militaire gagementen en pensioenen van nevóór 1 Januari 1920 gelijk te maken aan die S^an dat jaar. act Reeds vreesden de weinige overlevenden, tadat de depreciatie hun thans parten zou iipelen, omdat menigeen dacht, dat er van terjie herberekening niets zou kómen! Het is 1 iiok nog niet te zeggen, óf het wetsvoorstel diangenomen zal worden, maar het is al- w^hans ingediend en de verdediging is sterk. Immers, aansluiting bij de hedendaagsche ;eling met verzachting in bepaalde geval- speciale tegemoetkomingen voor in jchoolgaande kinderen, is zeer logisch. En ie lat beoogt de herberekening. Terecht is it,pinister Colijn van meening, dat, wanneer e kosten van het levensonderhoud een ver- ooging van door crisiskortingen en lierzie- lingen getroffen salarissen en pensioenen ioodig mochten maken, deze verhooging on- logelijk billijk te regelen is, wanneer niet voorafgegaan een nivelleering van het lensioenpeil door opheffing of verkleining de zeer groote tegenstellingen, welke iu bestaan. Een zeer groote verbetering zal ongetwij- eld worden bereikt met een regeling, welke Hit. e uiteenloopende pensioenen aan beklee- '<Ws van gelijke of gelijkwaardige betrek ingen toegekend, zooveel mogelijk naar lkaar toebuigt, daarbij uitgaande van een Joglsche vergelijkingsbasis: het pensioen- voieil, dat aan de thans in dienst zijde gene- atie van landsdienaren in uitzicht is gi- 1teld. Ons dunkt, dat hiertegen niet veel Is in brengen. Nauurlijk zal er niet weinig verzet zijn. n de eerste plaats van hen, die pensioenen inaantastbaar achten hoewel ze tegen erhooging geen bezwaar maken; in de weede plaats van hen, die met de sociaal- lemocraten zeggen: er is nu geld in over- rloed. En daarom zijn wij er nog niet zeker van l i at het wetsontwerp in veilige haven komt )at zou voor de schatkist en voor de recht- raardigheid jammer zijn; doch het zou ons ooral spijten voor het honderdtal oud-ge- ïeilienden, diu eindelijk de dageraad van een «chtvaardige regeling zagen gloren. GRENSGEVAREN Niet alleen, dat men ons telkens wil stel en voor de valsche keuze: fascisme of com munisme; men poogt ons ook de valsche euze op te dringen, dat wij o.m. Eenheid floor Democratie kunnen nastreven in sa- nenwerking met niet-geestverwanten. Wij zeggen: onder meer; want op dit ter- :ein wordt ook de verscheidenheid groot. Om maar iets te noemen: eerst was er lis we ons niet vergissen het „Comité foor Waakzaamheid"; een front van intel- ectueelen tegen het nationaal-socialisme, '0< ivaarbij communisten even welkome mede- s strijders waren als sociaal-democraten, libe- zoralen en roomsch-katholieken. Lang v-r't. naar wij meenen, die broederlijkhe 2 geduurd; yaa roomsch-katholièke- zijde al- LANDBOUW IS NIET BEVOORDEELD De Centrales dienen een ver ordenende bevoegdheid te krijgen Het rapport der commissie-Van Loon Prof Mr J. vLoon De commissie voor reorganisatie laud- bouwcrisismaat regelen, onder voorzitter schap van prof. mr J. v. Loon, aan welke was opgedragen te onderzoeken of en zoo ja, welke wijzigingen die nen te worden aangebracht in de landbouwcrisis maatregelen, de uitvoering en de controle heeft haar rapport aan den minister van landbouw en V;.s- scherij uitge bracht Dit rapport Is thans door dezen minister gepubli ceerd en bij de algemeene lands drukkerij ver krijgbaar. Opgemerkt moet worden, dat de commissie is uitgegaan van de algemeene situatie zoo als deze bestond voor 26 September jl. (de datum- van devaluatie). - Wij ontleenen er het volgende aan; Wegens den grooten omvang der aan de commissie opgedragen taak en de urgentie van haar onderzoek, hebben haar werk zaamheden zich beperkt tot de meest urgente algemeene vraag stukken. Bezwaren tegen Landbouwcrlslswet en Landbouwcrisisdienst De commissie betoogt allereerst, dat de veelal geuite meening, als zou de landbouw bevoordeeld worden ten koste der andere bevolkingsgroepen, geheel in 6trijd is met de werkelijk heid. Deze onjuiste opvatting zou voor een goed deel te wijten zijn aan on juiste voorstellingen ten aanzien van de landbouwcrisis. Volgens de meening der commissie is de toestand aldus, dat de vrijhandelsgedaohte de belooning wil aanpassen aan prijzen, thans trok men zich al gauw om prlncï- pieele redenen terug. Daarna kwam „Eenheid door Democra tie" voor de dag, gericht tegen fascisten en communisten en het. gelukte tot heden om voor haar meetings orthodox-protestantsche en> roomsch-katholieke sprekers te vinden. In de laatste dagen dook weer een nieuw comité op, nl. het verbond „Handhaving en verweer", dat een doublure schijnt van „Eenheid door Democratie", want het is ook voornemens „fel en krachtdadig de strijd aan te binden tegen alle Duitsche of Russi sche gew-eldgroepen, ten einde zoo mogelijk een vloed van anti-fascisme en anti-bolsje- wisme op te wekken en te leiden". Waarom men zich niet voegde bij „Een heid door Democratie" is ons niet recht duidelijk; men schijnt ook al zijn eigen „vloed" te willen hebben en daarom reeda zien wij die „vloed" voorloopig nog niet zwellen en zich verheffen. Doch dit daargelaten, wij begrijpen de menschen, die zich voor deze comités druk maken, niet. Ons dunkt, de sprekers op deze bijeenkomsten, waarvan sommige on getwijfeld zeer goed slagen en zeker nut afwerpen, moeten toch wel in een gewron gen houding op het podium staan. Denkt men bij deze dingen wel voldoende aan de geestelijke grensgevaren, waarin men zich noodeloos begeeft? Want dit staat vast, door deze samenwerking geeft men ten principale toe, dat er ten aanzien van ideëele begrippen neutrale platforms zijn, waarop belijders en niet-belijders elkaar de hand kunnen reiken. Dat met name sociaal-democraten zich thuis voelen op zulke bijeenkomsten, is dui delijk. Immers, zij trekken de conclusie, dat „democratie" bv. los staat van een gods dienstige levensovertuiging; maar de man nen van rechts denken er anders over. In de grond der zaak is een dergelijke samen werking een aanvaarding van het beginsel, hetwelk heel de linkerzijde, van communis ten tot nationaal-socialisten huldigt, dat religie naar de Schrift misschien groote waarde heeft voor het persoonlijk leven, maar „te goed is" voor de politiek. En daarom verkeeren zij, die GodsWoord aanvaarden voor heel hun leven en elke levensopenbaring, naar onze overtuiging in dwaling, wanneer zij aan zoodanige acties meedoen. Men strijde liever schouder aan schouder met zijn naaste geestverwanten. welke door vrije concurrentie worden be paald, (hetgeen bij dalende wereldmarkt prijzen zeer moeilijk te verkrijgen is) terwijl daartegenover een streven staat om de loo nen op het eenmaal bereikte peil te stabili se eren en de prijzen der niet agrarische producten en diensten aan de loonen aan te passen. In de onverenigbaarheid van deze twee opv-ttingen acht de commissie de oorzaak te liggen van de wanverhouding tusschen de belooning van landbouwarbeia en die van anderen arbeid. Herstel zou' kun nen worden gevonden door'of voor' het geheele gebied terug te keeren tot de vrij e prijsvor- ming, of de prijzen voor den landbouw te baseeren op een belooning van den landbouw- arbeid, die in, een rede,l ij, k e verhouding staat tot de be looning van den anderen ar beid. Berekent men op deze laatste basis de noodzakelijke belooning vóór den landbouw- arbeid,. dan blijkt, dat ondanks de crisis maatregelen het bereikte loon-en p 1* ij s p e i 1 te laag is. Ook ten aanzien van het verband tusschen landbouw en industrie (in den zin van het geheele niet-agrarische oeel van het bedrijfs leven) acht, de commissie heroriënteering noodig, aangezien zich daaromtrent ontstel lend verkeerde begrippen hebben ontwik keld. Tegen de dikwijls verkondigde mee ning, dat de landbouw bij de industrie ten achter gesteld moet worden, voert de com missie aan, dat het reeds uit een oogpunt van weerbaarheid en sociale stabiliteit van het grootste belang is, zorg "te dragen dat het landbouwproducten-apparaat in het bin nenland intact blijft, terwijl ook een wel varende boerenbevolking van niet te onder schatten waarde is als regenereerende factor voor het geheele volk. Voor een juist verband tusschen land bouw en industrie zijn voor de ruil van industrieele producten en diensten tegen landbouwproducten bepaalde ruilver houdingen noodig. Deze zijn thans ech ter- verbroken, dóórdat het even wicht tusschen liet beschutte loon-,en prijspeil en den prijs der landbouwproducten is -verbroken. Dit komt- tot uiting in het feit, dat, terwijl de prijzen der land bouwproducten op pl.m. 70 pet. van het vooroorlogsche peil staan, de kosten van het levensonderhoud ongeveer 35 pet. hoogèr zijn dan voor dén corlog. Dat het velen industrieelen en midden standsbedrij ven, die op den binnenland- sche.11 afzet zijn aangewezen, slecht güat, is. naar de meening dpr commissie, dan ook voor een zeer belangrijk deel van deze wan verhouding het gevolg. Aanpassing is noo dig en deze zou kunnen worden bereikt, indien de prijzen der iandproducten wor cJen verhoogd en loonen en salarissen van beschutte bedrijven en overheidsdiensten worden verlaagd tot een zoodanig niveau dat de prijzen der landbouwproducten en de lasten van levensonderhoud elkaar ont moeten. Het bezwaar, dat men daartegen zal opwerpen, n.l. dat het dan nog moeilij ker zal zijn de prijzen der landbouwproduc ten te betalen, houdt volgens de commissie geen steek. Immers men bedenke, dat voor den oorlog, toen loonen en prijzen der land bouwproducten op 100 stonden, de consu menten de prijzen wel konden betalen. De commissie acht:de zaak precies omgekeerd: eerder zal men niet in staat zijn de lasten te betalen van ontreddering en werkloos heid van ons geheele bedrijfsleven, voort vloeiende uit de in verhouding tot het be schutte loon- en prijspeil te lage prijzen der landbouwproducten. De Commissie heeft voorts onder» zocht, welken invloed de landbouw- crisismaatregelen hebben op het levens peil in het algemeen. Zij heeft hierbij de reeds eerder gemaakte berekening, dat de kosten van levensonderhoud ten gevolge van de landbonw-crisismaatre- gelen met 7 8 pCt. verhoogd zijn overgenomen. Zij acht hiermede ech ter de instandhouding van den land bouw niet te duor betaald, in aanmer king nemend, dat handhaving van een belangrijke binnenlandsche markt voor de industrie van het hoogste belang is. Aan de hand van de indexcijfers der kosten van levensonderhoud komt de com missie voorts tot de conclusie, dat ook voor een belangrijk deel der industrieele produc ten de prijzen door overheidsmaatregelen op hooger peil worden gehouden dan bij vrije concurrentie zou kunnen wórden bereikt. De commissie is de overtuiging toege daan. dat bij de lieerschende wereldcon junctuur overheidsingrijpen in ons Neder- landsch bedrijfsleven niet gemist kan wor den. Zij ziet deze overheidstaak echter niet als blijvend. Zij heeft daarom nagegaan, wat er verder moet gebeuren, om aanpas sing aan de gewijzigde omstandigheden to bevorderen. Daarbij heeft zij bijzondere aandacht gewijd aan de rationalisatie dei- bedrijven. de loonen. de vaste lasten en do productie-regelingen. Hooge heffingen aan de grens De vervanging van het bestaande stelsel van heffingen en toeslagen door dat van heffingen en toeslagen aan de grens, heeft een belangrijk onderdeel van het onder zoek der commissie uitgemaakt. De com missie is van oordeel, dat een stelsel van hooge heffingen aan de grens (systeem: Landbouw en Maatschappij) niet kan wor den aanbevolen, omdat dit voor den land bouw geen voordeel biedt, en evenmin een eenvoudiger systeem van uitvoering brengt, terwijl daarentegen wel een hooger worden van het levenspeil met daarmede gepaard gaande verminderde consumptio liet gevolg is. De heer J. Smid, adviseur van „Land bouw eri'Maat schappij" geeft in een aan liet rapport toegevoegde minderheids- Jiota van een andere meening blijk. De commissie is van meening, dat het bestaande systeem, zij het ook door wets wijziging, zoodantig kan worden hervormd, dat gegronde beswaren tot een minimum kunnen worden teruggebracht. Zij ziet deze bezwaren in hoofdzaak in het huidige systeem der lamdbouw-crisiswet. waarbij de minister het eenige wettelijk uitvoerend or gaan is en de volle verantwoordelijkheid draagt. Dit brengt mede. dat alle crisis organisaties ambtelijke uitvoeringsorganen zijn zonder wettelijke bevoegdheden, wiei taak slechts adviseerend mag zijn. De commissie is tot de overtuiging gekomen, dat de voorkeur moet wor den gegeven aan een systeem, waar bij de centrales een verordenende bevoegdheid wordt verleend, als mede het recht, om binnen bepaalde grenzen de voorschriften der land- bonwcrisismaatregelen zelfstandig nit te voeren,' ook omdat slechts langs dezen weg de mogelijkheid bestaat, op dien duur allo producenten van crisisproducten onder controle der overheid de mogelijkheid te verschaf fen, zelfstandig hun eigen belangen te regelen. Slechts op deze wijze acht de commissie het op den duur mogelijk, het aantal administratieve maatregelen belangrijk te beperken. In een afzonderlijk hoofdstuk heeft de commissie deze beginselen nader uitgewerkt. De vraag, of in de bestaande bemoeiingen van de Directie van den Landbouw met de uitvoering der landibouwcrisiemaatiregclen thans wijziging gebracht moet worden, be antwoord de commissie ontkennend. Zij meent echten, dat in de toekomst een overgang naar de Directie van den Land bouw van de uit de crisismaatregelen voort vloeiende werkzaamheden, die een perma nent karakter gaan vertoonen, noodzakelijk ia te achten. Bedrijfssteun of individueele steun? Ten aanzien van dit vraagstuk blijkt de commissie in groote meerderheid van ge voelen te zijn, dat'het door de regee ring gekozen stelsel van be drijfssteun het beste is geweest en in het belang van land- en tuinbouw en in het belang van de. arbeidsgelegenheid ten plattelande. Het kleinbedrijf Zeer uitvoerige besóhóuwingen heeft de commissie aan dit onderwerp gewijd. Zij spreekt daarbij als haar conclusie uit, dat de toestand van de kleine boeren- en tuindersbedrijven bijzondere zorg der regeering ver- eischt. De door den minister van landbouw en visscherij in het leven geroepen „dienst voor de kleine boe renbedrijven" zal een verbetering van den economisohen toestand der bedrijven moeten nastreven door in tensieve bedrijfsvoorlichting en door ihet toekennen van een bij zond eren bedrijfssteun. Aan het rapport is, behalve de reeds ge noemde miniderheidsnota van den heer J. Smid, toegevoegd een minderheidsnota van dien heer J. Hilgenga (Ned. Bond van Landarbeiders), waarin deze blijk geeft- zich met het algemeene economische uit gangspunt der overige leden der commissie niet te hebben kunnten vereenigen. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Teleloon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en winter BILLIJKE PRIJZEN. AMSTERDAM-CENTRUM Kamers ind. Holl. Ontbijt vanaf-f 4.— Rustige sfeer In het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 DE STORMEN RAZEN De menschheid beeft "Toen wij klein waren vonden wij het bij kans oneerbiedig als de dominé liet zingen: ,,'t Menschdom beeft en staat verwondert, Als de God der eere dondert." Deze gepaste schroom heeft er ons althans van weerhouden om dc woorden donder en bliksem te bezigen „ter bekrachtiging" van menschelijke handelingen. Wij waren er diep van doordrongen, dat het God en Hij alleen is, die de wind doet voortkomen uit zijn schatkameren, wiens stem op de wate ven, op de groote wateren is. „Als Hij spreekt, zoo doet Hij een stormwind op staan, die de golven omhoog verheft; zij rijzen op naar den hemel, zij dalen neder tot iu de afgronden; de ziel dergenen, die met schepen ter zee afvoeren, versmelt van angst". De waai'heid van de Schrift, dat het on- weder uitbarst, de bliksem-verschroeit, de donder angst aanjaagt en de storm hoo rnen ontwortelt, schepen vergruist en ge bouwen tot bouwvallen maakt; dit alles is ons in de laatste maanden wel geleerd. Het is waarlijk niet de eerste maal, dat gisteren de krant vol stond met stormbe- richten: einde Juni van dit jaar onweerde het dermate over vele streken van ons land, dat de rampen vele waren en vijf personen door hemelvuur werden gedood; half Juli, dus nauwlijks twee weken later stak een nieuwe storm op, welke sterke hoornen als lucifers afknapte en drie menschen von den onder vallend geboomte de dood. Dat was in 't hartje van de zomer en.on gewoon voor ons land. Want in de heuge nis der ouderen hangt nog wel vast dc ont zettende stormramp van 30 September 1911, tóen b.v. ruim vijftig losgerukte Bruinisser hoogaarzen bij Anna Jacoba-prlder tegen de dijk geworpen werden; toen in het Haagsche bosch een duizendtal hoornen werden ontworteld; toen heel veel men schen op zee en 'te land omkwamen; maar dat was toch in elk geval een ver vroegde Octoberstorm. Het ongewone was, dat midden in de, zo mer de storm losbarsttein October en November rekenen wij er op, dat het Stor men kan. Wij rekenen er opja„ en toch hopen we telkens weer, dat het mee zal vallen. We mogen dat ook doen. Want wat red- dingsbqöten tegenwoordig óp de ruwste zee presteeren, grenst aan het ongelooflijke;; men moet het gezien hebben, om te ge looven, dat zoo'n vaartuig het klaar speelt op de golven. En ook: men mag niet meer met het tooneelstuk „Op hoop van zegen" zeggen, dat de visschers in drijvende dood kisten naar zee gaan. Er is veel ten goede verbeterd en zoolang de haringlogger de kop in de wind houdt, kan hij het lang klaren. Maar als een grondzee de stuur hut wegslaat; als een roller het roer breekt; dan wordt de toestand penible En aan de wal zit, evenals vroeger, Kniertje, do visschers vrouw; zij wacht en bidt en hoopt Helaas, dezer dagen is bij eenigen de hoop in diepe rouw overgegaan; de zee heeft haar prooi opgeëischt. De storm van 17 op 18 October was sterk; maar hij vroeg geen menschen levens. Zijn opvolger van deze week maakte slachtoffers: Scheve- ningen treurt: vijf opvarenden van de Scli. 68 vonden de dood in het gezicht van de veilige haven, welke zij een dag te voren verlaten hadden. En de SCH 200 had bijna gelijk lot gedeeld. Men fluistert, dat de SCH 68 niet volko men zeewaardig wastegen de ontembare grondzee, welke de logger ramponeerde, was het sterkste schip niet bestand geweest; wel vraagt men zich af of het verantwoord was, dat in die stormnacht nog 18 schepen ter visscherij uitvoeren? Het is waar, op het ruime sop gekomen, mindert het gevaar aanzienlijk maar ook dddr weten de zee lieden te spreken van „zwaar weer". Ondertusschen blijft de storm razen; krachtige windstooten beuken tegen de ge bouwen en bulderen door het bosch. Of, zoo als het Kon. Meteorol. Instituut het in vak termen uitdrukt: Tot de namiddag 2 uur van 27 Oct. bleef de wind West met kracht 8 (Beaufort.) Nadien is. er een afname in sterkte tot kracht 4 ten 10 uur in den avond. Na 10 u. draait de wind meer naar het Noorden en krijgt het weder een buiig karakter, waar in af en toe zware windstooten voorkwamen met slagregens. Te 4.45 in den morgen van 28 Oef. ont lastte zich over Rotterdam en omgeving een kort maar hevig onweder, gepaard met zware regen- en hagelbuien. De gemiddelde windkracht komt echter niet meer boven 5 (Beaufort.) Al met al, het mag zoo nu en dan even opklaren, de storm zal nog wel even aan houden. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het noodweer van gisteren: De ramp te IJmuiden eischte 5 slachtoffers. Hoe de Siemers werd binnengebracht. Onder houd met een der geredden van de „Sch* 68". De „Nordburg" was vannacht nog in ernstige moeilijkheden. Verschillende kleinere schepen hebben het zwaar te verduren gehad en enkele zijn vergaan. Menschenlevens waren hierbij echter niet te betreuren. Verschenen is het rapport van de corrn missie-Van Loon tot reorganisatie van de landbouw-crisis-instellingen. Bij de bacon-inschrijving schijnt me4 weer afspraken gemaakt te hebben. De tweede verkeersdag van de K.N.A.G is gisteren geopend met een rede van den Minister van Waterstaat, De Tweede Kamer heeft de behande-i ling van het ontwerp-Pachtwet voortgezet# Een Amsterdamsch notaris ïs gearres teerd, verdacht van ernstige verduistering. In de gemeente Zwollerkerspel ïs op een onbewaakte overweg een man, vader van elf kinderen, Auto door rukwind in de sloot Inzittenden gered Tijdens de storm is de heer B. uit Hee renveen met zijn auto, waarin vijf perso nen, allen afkomstig uit Heerenveen, waren gezeten, te Oldeholtpa tengevolge van een rukwind in een sloot gereden. De inzit tenden wisten zich gelukkig spoedig te be vrijden. Twee dames, die lichte verwondin gen hadden bekomen, zijn per taxi naar huis verroerd. Later bleek echter dat mejuffrouw L. zulke ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De anderen u-aren er met enkele onbeteekenende schrammen en de schrik afgeloopen; Bij Breda is een 30-jarige vrouw dooï een auto gedood. Te Soest is een scholier, die op de fiets aan het stoeien was, onder een auto ge* raakt en gedood. Tijdens het onweer van gisteravond is de bliksem in een tweetal boerderijen ge slagen. De rechtsche troepen blijven vorderin gen maken in de richting van Madrid Naar verluidt zal de driemogendheden- conferentie te Weenen op 11 en 12 Nov* a.s. plaats vinden. Bij Cuxhaven is een Duitsch lichtschip omgeslagen. Er zijn vermoedelijk vijftien dooden. IGEBRUIK OOK1 IDE ANDERE HELFTf I Duizenden meniehen gebruiken slechts t* heffli k van hun capaciteiten. Ab U de andere helft ook la gebruik neemt bent U 2 X zooveel waard! Geest»» I lijk en materieel. Ons gratis boekje ,.D» Volwaar. 3 dige Mensch' wijs! U den weg. Vraag het (U* vandaag en noem dit blad s.v.p, JpPELMAN-INSTITUUT ..Damrak 68-Amsterdam (Adv.) De baconinschrijving Weer een afspraakje? Zooals onze Praatjesmaker onder zijn Praatje nog even opmerkt, zijn de groote baconinschrijvers bij hun prijsberekening alle op 99 cent aangekomen. Dat is wel heel opvallend. Want voor drie maanden waren ze meer dan tweemaal zoo hoog ge komen. Ligt dat aan hun calculators? 'tZijn dan wel bijzondere lui, bij die zeven fa brieken, die alle zeven op hetzelfde cijfer aanlandden en drie maanden terug een gul den duurder waren, ongedacht het opzetje. Maar zoo leuk toeval schijnt het toch niet te zijn. Daar moet natuurlijk wat achter zitten. De coöperatieve fabriekenbehoefden niet in te schrijven, zooals men weet Die zou den een kwantum toegewezen krijgen, vol gens de overeen te komen kostprijs, wat ongeveer twee gulden zou bedragen, als we het wel hebben. Dus de vorige inschrijfprij3 min het opzetje. Nu hebben de Zwanenbergfabrieken en de drie andere waarschijnlijk een afspraak gemaakt, en de prijs heel laag gesteld om de copperaties, die niet behoefden in te schrijven, te dupeeren. De Minister moet over deze inschrijving allesbehalve te spreken zijn. Vrouw door auto gedood Onvoorzichtig overgestoken Gisteravond heeft op den Tilburgsohen weg nabij café Heideihofdicht bij Bred* 'n deodelijke aanrijding plaats gehad. De ongeveer 30-jarige vrouw Huijbrecht, moe der van drie kinderen, wonende te Ginne- ken is bij het terugfkeeren van een bezoek aan haar zuster te Dorst, toen zij per rijwiel den rijksweg overstak, door een pas- seerende vrachtauto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Geestelijke en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse, doch de vrouw bleek op slag te zijn gedood. Het lijk is naar het lijkenhuis te Ginneken overgebracht. De marechaussee onderzoekt aan wie de schuld is van het ongeluk. BOERDERIJ AFGEBRAND TE UITHOORN Gistermiddag werd brand ontdekt in de groote boerderij van den heer L. te Uit hoorn. Weliswaar tastte de brandweer onder leiding van den burgemeester van Uithoorn, het vuur direct flink aan, doch ten gevolge van den sterken wind viel aan blus- schen niet meer te denken, zoodat de geheele boerderij tot den grond toe afbrandde. Het vee werd gered doch de inboedel werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de "'""de slechts gedeeltelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1