IBISSHM Het verbod der Rexistenbetooging Nationalisten versterken de veroverde stellingen VRIJDAG S3 OCTOBER 193Ö EERSTE BLAD PAG. 1 Buitenland VAN ZEELAND CONTRA REX Sinds de beweging tot zuivering! Belgische openbare leven, die o naam „Rex" zulk een gi-oote aanhang heeft gekregen, zich met de Vlaatnsch-Nationalisl ten heeft verbroederd, is men in Brussel sche regeeringskringen tot het besef ge komen, dat de dreigende woorden door Léon Degrelle geuit, wel eens vrij spoedig hun vervulling zouden kunnen vinden. Een eventueele Kamerontbinding, kunstmatig bewerkstelligd door het „en bloc" aftreden van alle afgevaardigden der nieuwe bond- genooten, zou de val beteekenen van het. kabinet-Van Zeeland en vermoedelijk tevens de opmarsch der fascistisch getinte elemen ten. Sinds dit tot Van Zeeland en de zijnen doordrong, is men een tegen-offensief be gonnen, hetgeen echter tot op heden nog niet zeer veel goeds heeft uitgewerkt. Een der zwakke steeën van het ministerie is, dat het in den persoon van minister Jaspar een weinig benijdenswaardige figuur bezit, wier integriteit aanvankelijk alleen door de Rexmannen, thans echter ook reeds door onderscheiden katholieke en liberal: organen in twijfel getrokken wordt Voort; heeft de roode minister Spaak, die nimmer op zijn mondje was gevallen, zich tegen de Rexbeweging wel een wat al te hoogen toon aangematigd, waarmee hij een reactie in Roomsche kringen heeft uitgelokt. De ka tholieken immers houden voor oogen, dat Degrelle en zijn aanhang in meerderheid met hen van één geloof zijn en zij gevoelen er niet het minste voor, om met socialist en liberaal een campagne tegen geloofsver wanten te ondersteunen. De jongste evoluties der Belgische bin- nenlandsche politiek hebben die ontevreden heid tegen het kabinet-Van Zeeland eerder aangewakkerd dan gekalmeerd. Gelijk men Weet had Rex besloten, Zondag a.s. op een particulier terrein in de nabijheid van Brus sel een demonstratie te houden, waaraan een 200.000 aanhangers zouden deelnemen, die met behulp van een zestigtal extra- treinen van overal uit de provincie zouden worden aangevoerd. De Belgische socialis ten hebben deze aankondiging beantwoord op een wijze, die onder deze aanhangers der "democratie de gewoonte is, namelijk met be dreiging van terreur. Op hoogen toon be loofden zij, desnoods met geweld, deze bij eenkomst van hun tegenstanders te ver hinderen, terwijl zij tevens afkondigden, geheele spoorwegverkeer te zullen stil leg gen. In de rede, welke minister Van Zee land gisteravond voor de Belgische zenders gehouden heeft, om zijn verbod dezer Rex- meeting te rechtvaardigen, heeft hij over de onbehoorlijke houding van deze regeerings- partij met geen woord gerept. Ter hand having van de orde, zoo verklaarde hij, was de bijeenkomst van Zondag .ver boden. Begrijpelijkerwijs heeft 'dit ingrijpen van ihoogerhand, dat op zoo falikante aan de aanhangers van politieke terreur de Vrije hand geeft, in allerlei kringen veront waardiging gewekt. Het zijn alleen de com munisten en de socialisten, die de Regee ring hierom toejuichen; de meerderheid der politiek andersgezinden mort. Een reactie op een regeeringsbesluit van tiezen aard is, dat Léon Degrelle bijeenkomst te Brugge heeft verklaard: de 'demonstratie te Brussel gaat ondanks het partijdig ingrijpen der Regeering door. Wij zullen reeds Zaterdag 50.000 van onze aan hangers naar de hoofdstad dirigeeren, al waar onze geestverwanten hun gastvrijheid Zullen verleenen en Zondag zullen wij onze overige menschen op andere manier daar heen weten te brengen. Rex geraakt zoo op een gevaarlijk spoor, het is niet te ontkennen. Het Brusselsche garnizoen is in de kazernes geconsigneerd, hetgeen beteekent, dat de Regeering op on lusten en kloppartijen meent te moeten rekenen. Jammer is het, dat Van Zeeland door deze onhandige manoeuvre, waarmede hij de rooden van allerlei schakeering in de kaart heeft gespeeld en zijn eigen prestige - ook bij hen, die met zijn bewind overi gens sympathiseeren heeft verzwakt, de Rexbeweging bijna gedwongen heeft tot dit Verzet. Dit alles dreigt op een catastrofe uit te loopen, welke de gang van zaken wel pens kon verhaasten. Het politieke leven onzer zuiderburen tnaakt wel een zeer ernstige crisis door! VAN ZEELANDS RADIO-REDE Ontevredenheid bij eeif groot deel der bevolking Degrelle spreekt te Brugge i,De Koning zal ons hooren In een te Brugge gehouden rede zeide de leider der Rexisten, Degrelle, o.a.: Wij eischen eerbiediging van de volksvrijheden. Rex had voor Zondag een bijeenkomst ge organiseerd. Hierin was niets ongrondwet tigs; toch is zij verboden. Zondag zullen wij allen te Brussel zijn. De speciale treinen zullen niet rijden, doch Zaterdag zullen 50.000 Rexisten uit de pro vincie te Brussel zijn, waar zij onderdak en voeding zullen vinden bij de Brusselsche Rexisten. De Koning zal ons Zondagmorgen hooren ter gelegenheid van het défilé der Oud-strijders van den IJzer. Wij zullen 100.000 man sterk zijn om hem loe te juichen. Jaspar zal moeten aftreden Belgische pers keert zich tegen hem Niet alleen de pers van Rex, maar ook de R.K. „Libre Belgique" voert thans een hevige campagne tegen den liberalen minis ter van transportwezen Marcel Henri Jaspar naar aanleiding van onregelmatige financi eel c en andere operaties, waaraan hij zich Volgens deze blaoen heeft schuldig gemaakt. De R.K. „Libre Belgique" verwijt hem o.m. 'dat hij onder den naam van Henri Jaspar (den gewezen R.K minister-president) za ken lanceerde, waar hij als advocaat had moeten buiten blijven en waaronder er zijn die voor het verleenen van hypothecaire voorechotten een rente van 54 procent moe ten opbrengen. Rex en de „Libre Belgique" dringen erop aan, dat een persoon als Marcel Henri Jaspar geen oogenblik langer in de regeering zal geduld worden. Ook andere Katholieke bladen en zelfs teen liberaal blad hebben zich in denzelfden geest uitgelaten. De Belgische minister-president Van Zeeland heeft gisteravond in een radio-toespraak tot het Belgische opgehelderd, om welke redenen de Bel gische regeering het noodzakelijk acht te, de hetooging, die de Rexisten Zon dag a.s. in Brussel willen houden, te verbieden. Spreker zeide o. m., dat een politieke partij een heftige, hatelijke campagne tegen dc regecring voert, door systematisch haar toevlucht te nemen tot beleediging, leugen en laster. De regeering werkt in stilte en eerbiedigt een ieders opinie. Sedert weken mobiliseert de regeering de rijkswacht, om tegen haar gerichte meetings van deze partij te be schermen. Zij heeft bedienden aangewi om de reusachtige propaganda dezer pari ij langs de post normaal te kunnen laten geschieden. Dc regcering deed dit alles, omdat zij de Tijheid van alle burgers wil eerbiedigen. Thans echter is een dreigement gevolgd: de leiders van de partij in kwestie zeggen, dat zij naar Brussel zullen marcheeren en de regeering zullen wegvegen. Dat zullen wij nooit toelaten. Nooit zal België een regeering van de straat aanvaarden. Al onze vrijheden moe- ton blijven bestaan, ook die van de orde. Wij zullen ze dan ook doen eerbiedigen. Deze regeering is er een van nationale concentratie. Zij steunt op elementen, die tezamen vier vijfden der natie vertegen woordigen. Zij wil blijven de regeering van allen. Zij zelf zal niet het terrein der partij politiek betreden, maar zij is aan zich zelf verplicht, haar taak en haar streven te doen kennen. Dit is het motiet, waardoor de regeering zich heeft laten leiden, om de betooging van a.s. Zondag te verbieden. Voortaan zullen overigens alle openbare betoogingen verboden worden, van welke partij ook, die de orde zouden kunnen ver storen. Allen, die buiten de wettelijkheid zullen treden, zullen de strengheid van de wet ondervinden. Gij zijt ongerust voor het communistische gevaar, aan de hand van voorbeelden uit andere landen. Ik verklaar, dat wij uitge rust zijn, om het hoofd te bieden aan eiken communistischen opstand, of dictatoriaal streven van uiterst links. Gij kunt op mij rekenen. Maar ik zeg ook, dat de methoden, welke sommigen tegen het communisme willen aanwenden, gev.aarlijk zijn, omdat geweld ander geweld uitlokt. Alen hand haaft de orde niet met wanorde te ont ketenen. Zij, di festatieverbod zoudeS overtreden, zullen een verschrikkelijke verantwoordelijkheid zich nemen. Er heerscht agitatie in het land, die geheel van kunstmatig karakter is. Wij zoeken een oplossing voor drie groote kwesties: le. De landsverdediging. Wij hebben zoo juist een wetsontwerp uitgewerkt, dat het militair statuut voor langen tijd zal vaststellen. 2e. Het vraagstuk van onze interna tionale politiek is minder ernstig. 3e. Wij hebben nog te strijden tegen economische moeilijkheden; de crisis is wel te boven gekomen, doch er zijn nog zwakke sectoren. Troebele toestanden, die thans zouden ontstaan, zouden geheel ons werk en ons streven in de war sturen en geheel het land zou er onder lijden. De rooden dreigen Naar uit Brussel wordt gemeld hebben de socialisten aangekondigd. Zondag a.s. een algemeene spoorwegstaking te zullen orga- niseeren, teneinde het vertrek te voorkomen van de 60 extra treinen, waarmede men duizenden Rexisten uit alle deelen van Bel gië naar Brussel wil voeren. De regeering heeft daarop besloten aan de Belgische spoorwegmaatschappij te ver bieden de door Rex bestelde zestig extra- treinen te laten rijden. alisten en de commu: nisten jubelen om dit regee- ringsverbod. Het andere deel n de bevolking echter keurt het in meerderheid af. Ook de pers is er allesbehalve mee inge nomen en merkt op, dat toen onlangs de socialisten en communisten te Brussel hun „vredesmanifestatie" hielden, waarvan het bijwonen door het episcopaat van België aan de Katholieken werd verboden, niet alleen het Heysel-stadion te hunner be schikking werd gesteld, maar ook leden van de regeering daarbij tegenwoordig wa ren en het woord hebben gevoerd. Garnizoen geconsigneerd De troepen van het Brusselsche garnizoen zijn voor Zondag a.s. geconsigneerd. Een Rexistische afgevaardigde heeft ver zocht den minister-president te mogen in- terpelleeren over de belemmeringen, die door dc regeering in den weg gelegd zijn aan de uitoefening van het recht van ver gadering. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STAND ZWART GAIVANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUL Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 U'iv.) Republikeinsche federatie contra Blum De nationale raad- der Fransche republi- keinsche federatie, welke over zestig Ka merzetels beschikt, heeft onder presidium van Louis Mar in een bijeenkomst gehou den. Volgens een door 't secretariaat-generaal der federatie uitgegeven communiqué heeft de raad zich gekeerd tegen de methodes van de regeering-Blum en alle aanslagen op de essentieele vrijheden en ieder ver schil in behandeling tusschen zelfstandige vakvereenigingen veroordeeld. Voorts heeft de raad zich uitgesproken voor een snelle verkiezing en evenredige vertegenwoordiging, terwijl verder onge rustheid tot uiting werd gebracht over de economische maatregelen der regeering en reacties daarop. O.m. werd daarbij het verlagen van in voerrechten afgekeurd, evenals de deva luatie. Bepleit werd een terugkeer tot den gou den standaard, het slaan van gouden mun ten en een algemeene administratieve her vorming. Fransche radicaal-socialisten vergaderen Incidenten over het groeten Te Biarritz heeft momenteel het congres plaats der Fransche radicaal-socialistische partij. De heer Lorgère, die presideerde, wees op de moeilijkheden, waarvoor de radicaal-socialistische partij zich geplaatst ziet. Het congres ging vervolgens over tot be noeming van een commissie tot verificatie der volmachten en de regeling der werk zaamheden van verschillende commissies. In de zitting, welke 's middags om twee HIJ LEEK OP ZIJN EIGEN SCHIM Eiken nacht slapeloos door indigestie „Jarenlang heb ik geleden aan indigestie. Eiken nacht weer kon ik er niet door slapen en ik leek wel op mijn eigen schim. Ik raak te zoo uitgeput, dat men mij aanried om 's avonds maar niet meer te dineeren, van alles werd mij aanbevolen, maar geen enkel middel hielp. Tegen Kerstmis, nu 3 of 4 jaar geleden zag ik een uwer annonces met „Neem Kruschen Salts en geniet dan van Uw Kerst diner", of iets van dien aard. Ik begon het te nemen, zij het met wantrouwen, maar reeds na een paar dagen werden mijn aanval len minder. Sindsdien bleef ik een trouwe Kruschen gebruiker. Ik ben nu 50 jaar oud, en ik kan altijd alles eten zonder eenig on aangenaam gevolg en ik slaap uitstekend, dank zij Kruschen Salts". J. H. C. te R. Als Uw voedsel niet regelmatig en volko men verteert, blijven allerlei klachten niet achterwege. Zoodra Uw inwendige organen maar even haperen, wreekt zich dat door onpasselijkheid .hardlijvigheid, hoofdpijn, en slechte nachtrust. Kruschen Salts bevat zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aan sporen tot meer geregelde werking, waardoor de verwijdering van afvalstoffen sneller en afdoender zal geschieden. De gisting van het tot nu toe onvoldoend verteerde voedsel blijft achterwege, en schadelijke afvalstoffen krijgen door snelle afvoer geen kans hun ii vloed op Uw gezondheidstoestand uit te oefenen. Binnen zeer korten tijd zult U reeds verbetering in Uw toestand bemerken. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.49, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) uur begon, heeft de partij-voorzitter, Eduard D a 1 a d i er, een openingsredevoering ge houden. Een aantal afgevaardigden brachten den groet met de gebalde vuist; anderen strek ten den arm met vlakke hand uit. Naar aanleiding hiervan deden zich eenige, minder ernstige, incidenten tusschen de aanhangers van deje verschil lende wijzen van groeten. Daladier kwam krachtig tusschenbeide, zeggende, dat de besprekingen der groote partij in orde, met waardigheid en koel bloedigheid gevoerd moesten worden. Een aanklacht tegen Blum en Auriol Het dagblad „La Liberté" publiceert een bericht, waarin o.m. gemeld wordt, dat de voorzitter van de nationale federatie belastingbetalers, Dubreuil, een aan klacht heeft ingediend tegen Léon Blum en Vincent Auriol. De aanklacht heeft betrekking op de openbare uitgifte van staatspapier onder frauduleuze voorwaarden. Bedoeld is hier de plaatsing van schatkistbiljetten in den loop van dit jaar. De Spaansche burgeroorlog Russische schepen zullen worden aangehouden De toestand in de hoofdstad Omtrent de operaties aan de ver schillende fronten valt weinig nieuws te melden. De nationalisten schijnen zich voornamelijk bezig te houden met de versterking van de stellingen, düe zij in de omgeving van Madrid op de rooden hebben veroverd. Bovendien werden weder lucht bombardementen op de hoofdstad ondernomen. Het noorderstation werd met bommen bestrooid en ook het vliegveld Getafe, waar drie op dien grond staande toestellen werden vernieikL De pogingen, Madrid te verdedigen, wor- en onvermoeid voortgezet, loopgraven worden aangelegd en prikkeldraadversper ringen geplaatst tot in den naasten omtrek van- de hoofdstad. Overal in de stad heerscht thans groote opwinding. Een correspondent van de Daily Telegraph beschrijft, hoe dezer da gen duizenden vrouwen door de Madrifleen- eohe straten trokken. Zij demonstreerden voor de café's tegen de „Leegioopers, die hun tijd achter de cafétafel zoekbrengen". In een der meest populaire restaurants, waar de Madrilenen onder het genot van koffie de politiek van den dag plegen te bespreken, drongen de vrouwen zelfs bin nen en dwongen de bezoekers, die niet konden bewijzen zaken te behandelen, be hulpzaam te zijn bij het aanleggen van loopgraven rondom de stad. Ook op andere punten trokken betoogin gen door de stad, sommige voorafgegaan door muziekkorpsen. Auto's waarop luid sprekers gemonteerd waren, schetterden republikeinsche liederen en de interna tionale. Generaal Ascencio is thans benoemd tot opperbevelhebber van de regeeringemilitie. Hoe Oviedo heeft geleden De correspondent van de United Press, Webb Miller, meldt -nog enkele interessante bijzonderheden omtrent den omvang en de gevolgen van de vuurgevechten, die tft Oviedo vóór de bezetting van de stad door de nationalisten geleverd werden. Ruim zes honderd burgers werden tijdens de belegering door de rooden gedood, ter wijl de strijdkrachten van generaal Aranda van twee duizend tot drie honderd man slonken. Ruim tien duizend bommen, millioenen geweerkogels en rijf duizend granaten zaai den dood en verderf in de stad. Er is bijna geen plekje te vindien, waar de kogels en granaten niet hun sporen hebben achter- Drie maanden lang huisden de bewoners in ïïun kelders. Ook nu nog is op hun ge zichten duidelijk het ein-delooze leed te le zen, dat zij in deze dagen van verschrik king hebben doorstaan. De levensmiddelen zijn ook nu nog schaarsch en zelfs voor geld kan men niets te eten krijgen. Sedert Augustus was de stad des avonds en dos nachts in volkomen duisternis ge huld. Het herigste bombardement had 24sten September plaats. Op dien dag wer den niet minder dan 1900 bommen op de stad neergeworpen. De Russische wapentransporten Het commando van de nationalisti sche troepen in Spanje heeft, volgens een bericht van de „Liberté" nit Sa lamanca, een kruiser opdracht gege ven, om elk Sovjet-Russisch schip, dat zich in de Spaansche wateren bevindt, aan te honden en op wape nen en munitie te doorzoeken. Indien zulk een schip* oorlogstuig aan boord blijkt te hebben, moet het in den grond worden geboord. Deze order zal ter kennis van de mogend heden worden gebracht. De aanleiding tot deze instructie Is het vermoeden, dat een Rusissch schip te Santander getracht heelt, wapens en munitie voor de volks fronttroepen te ontschepen. Incident bij Hendaye Een betreurenswaardig fti-cidlenrt; heeft zich aan die Fransch-Spaansche grens bij Hendaye voorgedaan. In dien nacht drie leden van de Spaansche Phalanx, die van San Sebastian kwamen, verdwaald en Hendaye terecht gekomen. Zij werden ontwapendwaarna zij zich weer op weg het Spaansche grondgebied begaven, toen dirie personen, die de internationale brug waren gepasseerd, den dienstdoenden gendarme vroegen huia de Palanxisten uit te leveren. De gendiarme weigerde waarop de individuen hem aanvielen en tegen den grond wierpen. Een der aanval lers werd door toegesnelde douane-beamb ten en leden der mobiele garde gearres teerd. De twee andere wisten te ontkomen. De non-interventie-commissie bijeen Officieel wordt medegedeeld, dat de com missie voor non-interventie in den Spaan- schien burgeroorlog hedenmiddag te Londen zal bijeenkomen. Het antwoord van Portugal aan de com missie zal per militair watervliegtuig wor den verzonden, dat tijdig genoeg zal ver trekken, om nog voor de bijeenkomst van de commissie te Londen te arriveeren. Ook het Italiaansche antwoord zou elk oogenblik kunnen worden verwacht, GRAAF CIANO TE BERLIJN Gisterochtend om elf uur heeft de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, graaf C i a n o, die momenteel te Berlijn ver toeft, zich naar de Wilhelmstrasse begeven, alwaar hij de besprekingen met Minister Von Neurath heeft hervat. Om één uur werd ten huize van Goering een noenmaal ter eere van Ciano gehouden. Na dit noenmaal brachten Ciano met zijn gevolg onder leiding van Goering een be zoek aan het ministerie van luchtvaart. Heden zullen Ciano en Goering met hooge officieren van het ministerie van luchtvaart een bezoek brengen aan de nieuwe lucht- vaartschool te Gastow bij Berlijn. Het verloop der besprekineen Te Rome gaat he' gerucht, dat de bespre kingen te Berlijn zouden hebben geloopen over de volgende punten: le. Geen militaire alliantie, nooh verdrag van welken aard d-an ook; 2e. Berlijn en Rome zouden de regeering van Burgos erkennen; 3e. Italië zou zijn steun geven aan. den Duitschen eisch inzake het sluiten van bilateraal Fransch-Duitsch pact, gegaran deerd door Italië en Engeland; 4e. Wederkeerige consolidatie ten i zien van alles, wat betreft de actie van elk van beide landen ten opzichte van den vol kenbond: 5e. Italiaansche ondersteuning van den Duitschen eisch, om iedere belangenbotsing in het Oosten te verhinderen en uitsluiting van Sovjet-Rusland van een nieuw Locarno: 6e. Beide landen zouden het met elkan der eens zijn over de economische penetra tie in het Donaubekken. Er zou voor het oogenblik geen sprake zijn van eon erkenning van het Italiaansche keizerrijk Ethiopië door Duitschland. Het gerucht gaat eveneens, dat Ciano as. Zondag een rede zal uitspreken, waarin hij zich tot de internationale publieke opinie zou richten. Dobbclmann - r lekker... tnan! i Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw r winkelier. "Hi Polen en Danzig Papee wordt teruggeroepen Ook de „Wieczor Warszawski" dee thans mede, dat men verwacht, dat de missaris-generaal van Polen te Danzi Papee, zal worden teruggeroepen en vangen zal worden door den chef vai kabinet in het ministerie van bui Ionian sche zaken, graaf LubienskL Papee zal of wel worden benoemd tot ve u tegenwoordiger van Polen bij het Quirina o of wel tot Poolsch gezant 'te Weencn. bP Tsjecho-Slowakije's buitenlandsch beleid Verklaringen van Krofta De minister van buitenlandscKö za ken van Tsjeclio-Slowakije, Krofta, heeft voor de parlementscommissie van bub tenlandsche zaken een uiteenzetting ge geven van de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije en daarbij ver klaard, dat Tsjecho-Slowakije getrouw blijft aan zijn verplichtingen jegens zijn Vrienden en de huidige evolutie met aandacht volgt. In ieder geval, aldus Krofta, weigert Tsjecho-Slowakije zich aan te sluiten bij een of ander anti-bolsjewistisch of anti fascistisch front. In antwoord op de ten aanzien van 'de buitenlandsche politiek geoefende critiek verklaarde Krofta, dat Tsjecho-Slowakije, wel verre van uitsluitend te vertrouwen op den volkenbond, of zelfs ook maar op zijn bondgenootschappen om zijn veiligheid te waarborgen, vooral op zijn eigen militaire kracht vertrouwt Hij verklaarde, dat de met Frankrijk en de kleine entente gesloten bondgenootschap pen veel van hun waarde zouden verliezen door de herbewapening van Duitschland, indien zij niet zouden worden^aangevuld door de vaststelling van wederzijdscbe ver plichtingen en de sluiting van verdragen tot wederzijdschen bijstand met andere staten. Krofta voegde hieraan toe, dat de buiten landsche politiek van Tsjecho-Slowakije niet bij iedere buitenlandsche impulsie zon der overdenking mag worden prijsgegeven. Hij concludeerde, dat de richtlijnen^ voor de buitenlandsche politiek van Tsjecho- Slowakije juist zijn en dat het niet noodig er van af te wijken. Sprekende over bijzondere aangelegen heden zeide Krofta, dat Tsjecho-Slowakije niet het voorbeeld van België zou volgen. Krofta merkte op, dat de Italiaansch- Duitsche toenadering de organisatie van centraal-Europa zou kunnen vergemakke lijken. Hij verklaarde, dat de betrekkingen met Duitschland en Hongarije goed en met Oostenrijk vriendschappelijk waren, dat de betrekkingen met. Polen wat verbeterd zijn en dat het hernieuwde Fransch—Poolsche bondgenootschap zou moeten leiden tot een ontspanning in de Betrekkingen tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije. Ten aanzien van Spanje zal Tsjecho- Slowakije de niet-inmengingsovereenkomst, welke zij heeft aangegaan, strikt naleven. De defensie van den Balkan De onderstaats-secretaris van het Grïelc- sche ministerie van oorlog, Papadimas, heeft medegedeeld, dat in November a.s. de chefs van de generale staven van de lan den, welke het Balkanpact onderteekenden, te Boekarest bijeen zullen komen, teneinde te spreken over de verdediging van het Balkan-schiereiland. De 'AmerikaanscKe verkiezingscampagne Roosevelt zeer populair Op zijn laatste groote verkiezirigstournée werd Roosevelt in de industrie-centra der staten Rh ode-Island en Massachussetts door een geweldige menigte Oip stormachtige wijze bejubeld. Te Fall River verbrak <Je menigte <Je af zettingen. Tal van personen wenien ooder den voet geloopen en gewond. Ben gedeelte van een foeschouwerstribune is ingestort. Ook daarbij werden eenige personen wond. Starhemberg aangevallen Door Duitsche Nazi-bladen In een officieel Oostenrijkscb communiqué 'ordt oe schending van het accoord van 11 Juli door Duitschland geconstateerd. De door Oostenrijk geformuleerde klach ten zijn: Het blad „S.A.-Mann" van 17 October en de „Angriff" van 21 October hebben op niet te kwalificeeren wijze den persoon van vorst Starhemherg aangevallen. Om redenen van goeden smaak aldus het communiqué kan men niet verder op de zaak ingaan, maar óe artikelen van be doelde bladen vormen een schending van het accoord van 11 Juli, waartegen een krachtig protest dient te worden ingebr&c&L LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Ontploffingsramp in Fransche mijn Ruim twintig dooden In een „castine'-mijn fn de gemeente Cat1 vicour op 16 K.M. van Falaise heeft zie gistermiddag tegen drie uur een verschri] kelijk arbeidsongeval voorgedaan, dat 21 a 1 beiders het leven heeft gekost en vier arb ders verwondde. De toedracht van het ongeluk was al1 volgt: „Castine" is een soort kalksteen, d u met ijzererts wordt vermengd om het sm f ten te vergemakkelijken. Teneinde de castine-steen te doen sprii gen gebruikt men gemeenlijk vloeibai luchtpatronen, die op geregelden afstann van elkaar worden geplaatst en met ee6s Bickford-leiding worden verbonden. Tusschen het oogenblik, waarop de loi worat ontstoken en dat, waarop de ontplo fing ontstaat, verloopen meestal twintig m I: nuten. Ditmaal echter deed de ontploffing zich veel sneller voor, met bovenvermel11 noodlottig gevolg. E X'livti O AN HELPEN WIJ ELKAARI N.V, ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEt; H. LANG ZOOH - ULFT (Gld.) RI ET MEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 215. Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen, zie* kerkhuizen, sanatoria, eto Levering door den bande) ■TEGEN DOORSLAG N.Ï. ».h. D. MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.22Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2