$Limw JTriitórijrf (tfrmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 1500 kilo bedorven vleesch in beslag genomen Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a c Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare NO. 5917 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 16e Jaargang Strtttrtentiepriptm Van I cd! 5 regels M7'/i Elke regel meer 0.22'/> Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bel bevragen aan 'I bureau V wordl berekend0.10 Hot npto BEEN IN 'T LID Een viertal Nederlanders te Berlijn, die daar allen te goeder naam en faam bekend gtaan; er groote zaken drijven of een goede positie bekleeden; tegen wie zelfs van nationaal-socialistische zijde niets viel in te brengen; deze vier moesten op last der Duit sche regeering onlangs op stel en sprong Duitschland verlatenomdat de Neder- landsche regeering vier Duitschers had uit gewezen,, die gevaarlijke politieke propa ganda voerden. Het werd nog erger zelfs. Eén der vier bleek zwaar bevriend te zijn met de Neder- landsche N.S.B. en toen van die zijde over zooveel onvriendelijkheid werd geklaagd (men had beter den Nederlandschen gezant Bi kunnen wegsturen, heette het) mocht de nationaal-socialist blijven en greep «Ven willekeurig als in liet eerste geval, ccn ander slachtoffer. Dit was tegen alle recht en rede in; het ivas spotten met de eenvoudigste eischen .van billijkheid en goede omgangsmanieren in het internationaal verkeer. En hij kans ieder Nederlander juichte het toe, dat onze regeering het stoute woord sprak: hoezeer \ve geneigd zijn over de billijkheid var enze maatregel te spreken, onder zoo danige pressie kunnen we niet op ons uit- 'Wijzingsbesluit terug komen. Er moet eerst irijecn vlakke weg zijn. Sindsdien is de diplomatie bezig geweest n de weg begaanbaar te maken en giste ren kwam het verrassende bericht, dat de Duitsche regeering lidar besluit intrekt. „Als resultaat van vriendschappelijke be- L'lfsprekingen", staat er bij. De graad en hoe danigheid dezer vriendschappelijkheid kan onbesproken blijven; en het is zelfs van ondergeschikt belang, waartoe het overleg ten aanzien van de uitgewezen Duitschers aal leiden; het kardinale punt, waarovei het gaat is, dat de regeering te Berlijn in Jeite haar ongelijk heeft erkend. Men zou het ook anders kunnen zeggen: j- zijn weer rechters te Berlijn, die reke ning houden met objectieve rechtsregels en het onbeheerschte .vergeldingsbeginsel .ver werpen. De fiere en waardige houding der Neder landsche regeering heeft tot een diploma tiek succes van de eerste orde geleid. Zij i r kalm en zonder te prikkelen voor het nor- itstf male recht opgekomen en dit heeft zoo goede indruk gemaakt, dat onbillijkheid erkend en voldoening gegeven werd. Natuurlijk is het te betreuren, dat Sommige individuen persoonlijk leed is rokkend; maar indien onze regeering too- gegeven had aan het onbillijk verlangen van Berlijn, dan ware elke rechtszekerheid ondermijnd en de willekeur had gei yierd. Thans is een groote moreele overwinning Verkregen, waarover ook de Duitsche regee ring zich in de grond der zaak verheugen kan, omdat zij op de goede weg geholpen ,1 Mutaties bij Nederlandsche ■1 gezantschappen Graaf van Limburg Stirum zal een andere, belangrijke post krijgen De Regecringsp eredienst miellldt: Naar aanleiding van het bericlït, dat H.M.'s gezant te Berlijn nog slechts korten tijd zijn tegenwoor- diigen post zaïl blijven bekleeden, wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat eerlang een aantal muta ties zal moeten plaats hebben onder de hoofden van H.M.'s zendingen in het buitenland. Het ligt in de bedoeling, daarbij aan graaf Van Limburg Stirum een anderen belaragrijkien diplomatieken post toe te vertrouwen. De uitvoering van dat voornemen zal ten gevolge (hebben, dat deze gezant over eenige maanden zijn tegenwoordiigen post zal verlaten, ten -eilnde, ma eenige maanden vacantie buiten bezwaar van de schatkist, zijn nieuwe bestemming te .volgen. s" Bijbank der Ned. Bank l te Rotterdam ch yMr M. Burgerhout vraagt ontslag lis president Naar wij vernemen is door Mr M. Bur gerhout, wegens het bereiken van dien pensioengerechtigden leeftijd, rnet ingang [1 Van 1 April 1937 ontslag gevraagd als pre- 'o lidient. van de bijbank van de Nedeidaoid- Bche Bamk te Rotterdam. Het zou in de bedoeling liggen, dat de «cl directeur der bijbank, Mr W. H. Stenfert K roe se, dien heer Burgerhout in zijn Grl lunctie van president zal opvolgen. Eerlang zal dus zijn te voorzien in de iVffiacature'van directeur der bijbank van de 3 ZB Nederlandsohe Bank, die op deze wijze zal toul )I1^9^aari- HR MS „DE RUYTER" ÏE AMSTERDAM De jongste aanwinst van onze marine, grehiHr Ms kruiser „De Ruyter", is gistermid- 18 öag, voor oen bezoek van enkele dagen, ij0«Q de hoofdstad aangekomen. Zondag Maandag zal het publiek in i gelegui...Jtd gesteld wordlen, de kruiser te bezichtigen, CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF Pensioenregeling wordt verbeterd Vooruitzichten van het bedrijf onzeker Te H e e r 1 e n is gisteren een vergode* ring gehouden van de contact-commissie voor het mijnbedrijf. In aansluiting aan de in vorige ver gaderingen gevoerde besprekingen over de pensioenregeling voor de mijnwerkers deelden de directies mede, dat zij deze zaak inmiddels nader onder het oog hebben gezien. Als resultaat hiervan verklaren zij zich bereid, mede te wer ken tot verbetering van de pensioenen, waarbij met name gedacht wordt aan de oudere arbeiders, en in de kosten daar van hun aandeel bij te dragen. Zij stelden voor, de verdere behandeling van deze aangelegenheid op te dragen aan enkele vertegenwoordigers van de onderne mingen en van de vakbonden, en aan de dagelijksche leiding van het Algemeen Mijn werkers Fonds te verzoeken deze commissie in haar arbeid bij te staan. De vertegenwoordigers van de R.-IC en Prot. Chr. miinwerkêrsbondên betuigden instemming met dit voorstel. De vertegen woordiger van- den Ned. Mijnwerkersfcond maakte eenig voorbehoud. Vooruitzichten In Verband met diverse door den vak bond ingezonden brieven werd van de zijde der mijndirecties een overzicht gegeven van den tegenwoordigen toestand en de vooruit zichten van de Limburgsche mijnindustrie. Aangaande de gevolgen van de deprecia tie van den gulden vult weinig positiefs te zeggen. De prijzen der huisbrandkolen op de Nederlandsche markt liggen tot 1 April 1937 vast. Naar het de directies voorkomt, kan de 40-urige werkweek niet ingevoerd worden, zoolang coiicurreeren.de landen daartoe niet overgaan. De vertegenwoordigers van den Prot. Chr. Mijnwerkers-bond achtten de voor waarde aanwezig om de positie der mijnwerkers reeds thans te verbeteren. De directies gaven uiting aan de hoop, dat dank zij do regeoringsmaaftregelen een merkbaar duurder worden van het leven zal kunnen worden vermeden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zou inderdaad een herziening van de loonen in overweging moeten worden Voorshands laat het zïcli aanzien, dat door het groot er aantal werkdagen de toestand der mijnwerkers dezen winter aanmerkelijk gunstiger zal zijn dan den vorigen winter. Omtrent twee in een brief van den R.-IC. Mijnwerkersbond behandelde kwesties be treffende de tewerkstelling van mijnwerkers, wier pensioen wegens revalidiseering is in getrokken en geneeskundige keuring van arbeiders bij weerindieiisttreding, werd door de directies onderzoek en overweging toe gezegd. DE NED. FABRIKAAT TENTOONSTELLING Waarom ze 's Zondags open is Schrijven van het bestuur In verband met de mededeeling ct'ezer dagen in de pers verschenen, waarin de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland haar bezwa ren uiteenzet tegen de opening op Zondag van de „Nederlandsch Fabrikaat-tentoon stelling 1936" te 's-Gravenhage, heeft het bestuur van de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" aan het bestuur van de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren een schrijven gericht, waarin gezegd wordt, dat het bestuur er can overtuigd is, dat in Christelijke kringen m zelfs ook vaak daarbuiten, groote waarde wordt gehecht aan het voorkomen van het verrichten van arbeid op Zondag. Wij zijn dan ook begonnen, zoo schrijft het bestuur, om de tentoonstelling te A 111- sterdam des Zondags gesloten te houden en waren aanvankelijk van plan dit ook te N ij m e g e 11 te doen. In laatstgenoemde plaats bleek echter bij de voorbereiding, zooals ook door uitingen in Amsterdam reeds aan den dag was getreden, dat het nut der tentoonstelling belangrijk kleiner zou worden, wanneer aan de sluiting op Zondag zou worden vastgehouden. Men mag toch niet voorbij zien, dat voor velen op werkdagen geen gelegenheid be staat zich naar een andere plaats te be,ge- of ook zelfs om ter plaatse een ten toonstelling te bezoeken zonder aan andere belangen te kort te doen. Dit is toch stellig ook de reden, dat Musea en dergelijke ook onder Christelijk bewind geenszins alge- leen den geheelen Zondag gesloten zijn. Wij zijn van oordeel, dat de organi satoren van een tentoonstelling als de onze, zich door overeenkomstige over wegingen behooren te laten leiden als degenen doen, die de musea, parken en dergelijke, waar op Zondag toch ook personeel noodig is voor bewaking en toezicht, ook dien dag niettemin openstellen. De ervaring die wij thans in Groningen hebben opgedaan, waar inderdaad op in stigatie van een der leden uwer vereeniging de tentoonstelling gesloten was, heeft ons in die meening versterkt. Niettemin kunt U ervan verzekerd zijn, dat overal waar de belangen, hiervoren besproken, zich daar tegen niet enistig verzetten, wij gaarne van onze kant aan de bevordering van de Zon dagsrust, zullen medewerken; DE HUIDIGE BEDRIJFS- RADENWET Prae-adviezen van Mr. Steinkühler en Dr. Beekenkamp Grondige verandering bedrijfsraden noodzakelijk In het Amstelhotcl te Amsterdam is heden onder voorzitterschap van Prof. Mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam, de eerste gecombineerde bijeen komst gehouden van de thans door de regeering ingestelde bedrijfsraden. Het doel der vergadering was, op zakelijke wijze de huidige bedrijfsradenwet te be zien en na te gaan wat thans reeds op het gebied der bedrijfsraden mogelijk is en welke verbeteringen wenschelijk zijn, zulks aan de hand van prae-adviezen van Mr. A. Steinkuehlerte Eind hoven over „de wenschelijkheid van verordenende bevoegdheid voor bedrijfs raden" en van Dr. C. Beekenkamp te Leiden over „de bedrijfsraad als orgaan van uitvoering". Namens Minister Slingenberg werd de vergadering, waarvoor ook van andere zijde zeer groote belangstelling bestond, bij gewoond door den heer A. Mastenbroek referendaris aan het departement van so ciale zaken. In zijn rapport komt Mr. Steinkuehler tot de volgende con clusies: Conclusies Mr. Steinkuehler 1. de wettelijke verbindendverklaring van collectieve contracten is te prefereeren boven het toekennen van verordenende bevoegd heid aan bedrijfsraden, waarbij het terrein der loonregeling wordt uitgeschakeld. 2. Nochtans is het gewenscht, den bedrijfs raden verordenende bevoegdheid te geven voor zaken, die buiten de loonregeling staan, zoolang een wettelijke bindendver klaring der C. A. O. niet mogelijk is. en ook dan nog, voor zaken, die niet tegelijk met de C. A. O. verbindend verklaard kunnen worden, omdat zij daarin niet zijn opge nomen. 3. Teneinde het bereikbare na te streven, dient men het aandringen op verordenende bevoegdheid te beperken tot die sociale maatregelen die reeds bestaan en in het bedrijf als algemeen geldende worden ha- geleefd. 4. Meer speciaal is verordenende bevoegd heid noodzakelijk voor 'die algemeen gel dende sociale maatregelen, die door het af zijdig blijven van een kleine groep, gevaar loopen af te brokkelen of tc niet te gaan. Conclusies Dr. Beekenkamp Dr. C Beekenkamp had zijn betoog als volgt samengevat: 1. De bedrijfsradenwet heeft aan den be drijfsraad een taak opgelegd als college van advies en uitvoering, a. in algemeenen zin; b. in enkele met name genoemde ge vallen. 2. Algemeen is men van gevoelen, dat de regeering en 'de verschillende overheidsor ganen nog veel te weinig gebruik maken van den bedrijfsraad als college van advies en uitvoering. 3. Hoewel erkennend, dat de periode, ge durende welke de bedrijfsraden werkzaam zijn, nog betrekkelijk kort is, en dat dus daaruit nog geen definitieve gevolgtrekkin gen zijn te maken, vreezen wij toch, dat, mdien er geen grondige verandering komt, de bedrijfsraden op dit punt geen sucecs zullen blijken te zijn. 4. Aan den aandrang om den bedrijfs raad behalve een taak op sociaal ter rein, ook economische bevoegdheden toe te kennen, dient voor alsnog niet gevolg te worden gegeven door een wetswijzi ging in dezefi zin, dat aan alle nieuw in te stellen bedrijfsraden direct een econo mische taak wordt toevertrouwd. Blijkt evenwel een bestaande bedrijfsraad ten dezen tot voldoende ontwikkeling te zijn gekomen, dan is er geen bezwaar tegen, dit lichaam ook bevoegdheden op economisch terrrein te geven. 5. Alvorens verdere plannen te maken tot uitbreiding van de bestaande wet, dient men eerst de wettelijke mogelijkheden van thans behoorlijk te gebruiken, waarbij eenerzijds meer activiteit van de zijde der overheid niet overbodig schijnt en anderzijds de be staande raden moeten toonen, dat zij hun bescheiden taak verstaan. 6. Wanneer zoo èn de overheid èn de be- drijfsgenooten bereidheid toonen om den be drijfsraad tot een levenskrachtig orgaan te maken .is de toekomst ervan verzekerd. Dan is er ook allerminst aanleiding voor pessi misme. IN KALKKELDER GEVALLEN mannen ernstig gewond Averechtsche hulp Een zoon.en een knecht van dien stucadoor Speekman be S t e e n w ij lc overkwam gis termiddag ©en zeer eigenaardig ongeluk. In de werkplaats gleed een van hen op den betonnen vloer uit. Terwijl de ander hem trachtte vast te houdlen, viel/en beiden in een kelder met ongeblusohte kalk. Een der omwonenden had toen de onvoorzichtigheid een emmer water over hen uit te storten, wat natuurlijk een geheel verkeerde uit werking had. Bedden waren overdekt met brandwonden; de zoon kan tot nu toe met geen zijner oogen iets zien. KNOEIERIJEN MET WORST OP GROOTE SCHAAL Vleesch van pestvarkens en zieke koeien Beloonde activiteit van de Rotterdamsche keuringsdienst Dank zij de activiteit van de Keu ringsdienst te Rotterdam is men er dezer dagen in geslaagd een einde te maken aan knoeierijen met worst, die een groot gevaar voor de volksgezond heid opleverden: bij een tweetal worst- fabrikanten te Ouderkerk en Nieuwerkerk aan de IJssel is een partij van ruim 1500 kg. vleesch in beslag genomen, dat absoluut ondeug delijk was en bovendien niet gekeurd bleek te zijn. Van dit vleesch zouden de worstfabrikanten, zooals ze dat blijkbaar reeds geruimen tijd doen, worst gemaakt en die als zeer deugde lijk aan de markt gebracht hebben. Reeds geruimen tijd had men op d markten te Rotterdam. Den Haag en Hil versum geconstateerd, dat daar worsten en hammen werden verkocht, waarvan de kwaliteit zeer verdacht was. Da keurings dienst te Rotterdam nu was van deze zaak eenigszins op de hoogte, en op haar aanwijzingen hebben controleurs van de Landbouwcrisiswet te Ouderkerk en Nieu werkerk aan de IJssel een onderzoek inge steld met het hierboven vermelde resul taat. Een oude bekende Allereerst woonde te Ouderkerk aan de IJ s s e 1 de worstfabrikant F. T. S., die vroeger in Rotterdam een worstfabriek had. Ook toen heeft hij verschillende malen on deugdelijk vleesch voor het vervaardigen van worst gebruikt. De Keuringsdienst te Rotterdam had hem deswege verschillende malen bekeurd. Tenslotte werd S. de grond te Rotterdam te heet onder de voeten, daar de controleurs hem daar voortdurend in de gaten hielden,, en vertrok hij naar Ouderkerk, om aldus buiten de Keurings kring Rotterdam zijn knoeierijen op gemak kelijker wijze te kunnen voorttzetten. De knoeierijen werden hier op nog grooter schaal voortgezet, en daar de Rotterdam sche controleurs niet bevoegd waren hier op te treden, waarschuwden zij de Land- bouwcrisisdienst in Den Haag, die op hun aanwijzingen een inval deed bij S. Aanvankelijk leek alles in orde te zijn. In een schuur naast de slachtplaats hing vleesch, dat voorzien was van de vereisclite stempels. Een aanwezige werkbank wekte echter de argwaan van de ambtenaren op en bij nader onder zoek bleek de bank opklapbaar te zijn, evenals een schot er achter. Toen men dat openklapte, werd een groote geheime bergplaats ontdekt, waarin een ondraag lijke stank hing. Het vleesch dat hier lag opgeslagen was voor het grootste deel bedorven. Er was onder andere ivleesch van tien doodgeboren kalveren en van frauduleus geslachte dieren. Vanzelfsprekend werd de geheele voor raad, ongeveer 800 K.G., in beslag genomen. Bij een verhoor gaf S. toe, dat hij dit vleesch gebruikte voor het vervaardigen van wor sten en hammen en dat hij reeds langen tijd deze ondeugdelijke waren op de markt te Rotterdam had verkocht. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. In Nieuwerkerk In Nieuwerkerk aan de IJssel woonde eveneens een woretfabrikant, tegen wie men in Rotterdam sterke verdenking koesterde. Deze fabrikant, een Duits oh er, genaamd TI., was al eens failliet gegaan en had daarna de zaken voortgezet onder de naam van een naast hem wonende tuin der, A. D. Ook hier leek, op het eerste ge-zicht, al les in orde. De ambtenaren strekten hun onderzoek echter, zeer begrijpelijk, verder uit dan tot de slachtplaats. Ze klommen in de binten van de officieel© bergplaats en daar zagen ze door een spleet een hoeveel heid vleesch hangen op een vliering. Nu was het zaak om de toegang te vinden. Deze bleek buitengewoon goed verborgen te zijirn: het was een zoo goed als onzicht baar aangebrachte deur, die bovendien gecamoufleerd was door stapels kisten. De vliering bleek toen geheel te zijn ingericht voor bergplaats van vleesch, en was zelfs van eteotrisoh licht. Hier vond men ruim zevenhonderd kg. vleesch, afkomstig van zes var kens en twee runderen, dat totaal ondeugdelijk was, en bestemd om ver werkt te worden tot worst. De koeien waren alle ziek geweest, terwijl zich onder de varkens zelfs een pestvar ken bevonden moet hebben. V/el een bewijs, op hoe onverantwoordelijke wijze geknoeid werd. De volksgezond heid is hierdoor ernstig in gevaar ge bracht en de vreeselijkste dingen hadden het gevolg er van kunnen zijn. Naar uit het onderzoek bleek, maakten beide fabrikanten er een gewoonte van, overal zieke varkens en koeien voor een zeer lage prijs te koopen, (mien betaalde voor een varken 1 en voor een koe ƒ15). Op die mander kondien ze natuurlijk hun waren tegen onwaarschijnlijk lage prijzen aan de man brengen en er dan nog een behoorlijke winst op maken. Dank zij de activiteit van de Rotterdam- sohe Keuringsdienst, die de Landbouw crisis dienst van deze knoeierijen op de hoogte bracht, is gelukkig thans hieraan een eind gekomen I BACONINSCHRIJVINGEN Beduidend lager prijzen Voorheen 4,80 nu 85 cent Een zeer eigenaardig licht werpt de gis ter gehouden baconinschrijving op de tot voor kort gevoerde ba con politiek. De prijzen, die gevraagd werden bij de inschrijving, varieerden van 85 cent tot f 2.10. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de laagste inschrijving die van een kleine on derneming was en de hoogste van iemand kwam. die nog niet eerder had meegedaan. De meeste inschrijvingen varieerden van circa 90 ct tot f 1.15. Er was een groote fabriek, die 89 cent vroeg. Wanneer men bedenkt, dat de ver goeding, die een paar jaar terug krach tens 't beruchte baconconti'act gegeven werd, f 4.80 bedroeg en dat gedurende langen tijd, dan begrijpt men niet hoe er nog waren, die van geen kwaad over de vi'oegere baconpolitiek wilden hooren. Laat men nu laagste prijs als vermoede lijk beneden de kostprijs liggend, voor ver gelijking buiten beschouwing, zooals ook de hoogste niet au serieus genomen moet wor den. dan nog is het verschil zoo reuze groot dat de belastingbetalende Nederlander on willekeurig grijpt naar de plaats, waar zijn portemonnaie gewoonlijk zit. Van de vorige inschrijving weet men. Het door velen nog goedgepraat „kopje" vati 60 cent er niet bij rekenend was toen de in schrijvingssom fl.SO a f2.20. (Eén fabriek had toen voor f 1.70 dat is zonder „kop" f 1.10 ingeschreven). Nu is het waar, dat toen iets duurder geproduceerd moest wor den omdat de fabrieken slechts mochten rekenen op 35 pCt. van hun capaciteit, wat nu is gesteld op 45 pCt., maar toch is het verschil tusschon April en nu nog wel groot. Toen was de prijs ongeveer tweemaal zoo hoog als thans en voorheen ruim 5 maal zoo hoog. Men moet echter in dit verband ook be denken. dat de inschrijvers bij hun inschrij vingen niet in de eerste plaats bedacht zijn geweest op het maken van winst, doch waar schijnlijk meer op de beteekenis die het slachten van baconvarkens voor hun bedrij ven heeft. Deze zijn toch ingericht als vleeschwarenfabriek, en baconfabricage i: Tractor rijdt lichtmast omver Chauffeur oververmoeid. Op den Haarlemmerstraatweg onder Am sterdam is een tractor met aanhang wagen tegen een paal van de verlichting met neonlampen gebotst. De paal brak af en sleurde in zijn val een gedeelte van de bovenleiding mee. Van de tractor werden de motor en de cabine zwaar beschadigd De chauffeur, die over inwendige pijn klaagde, is ter observatie naar een der ziekenhuizen gebracht. De politie heeft de verklaring van den man, dat het ongeluk een gevolg zou zijn geweest van slippen op hst gladde wegdek aan de remsporen ter plaatse getoetst, waarbij zij tot de conclusie kwam dat van slippen geen sprake is geweest De chauf feur, die daarop nader aan de tand is ge voeld, trok zijn verklaring in en deelde mede dat hij de controle over zijn stuur was kwijt geraakt, omdat hij uren achter een had gereden en daardoor overver moeid was geraakt. Teneinde weer wat op verhaal te komen, had hij onderweg nog wat geslapen. Dc wagen, die van Dok- kum was gekomen, behoort aan een daar gevestigde firma. Het verkeer van de dienst der N.Z. Hol landsche Trammij. is tengevolge van de door het ongeluk veroorzaakte ravage ge ruime tijd gestoord geweest. De scheepsramp in Indië Het aantal slachtoffers De directie van de Kon. Paketvaart-Mij (Mode mede, dat de registratie van in- heemsche vermisten bij de scheepsramp van de „Van der Wijck" tot zoover uitwijst, dat in totaal 42 imheemsche schepelingen en passagiers worden vermist Ongeval op sleepboot Arm bijna algekneld Bij het op de Lek bij Vreeswijk op draaien met een sleep geraakte de staal draad iex de 6chroef van de motorsleepboot Leba II van kapitein Visser, uit Zwart sluis. Daarbij is den stuurman, die bij den draad stond, nagenoeg een arm afge knald. Dr Buurman verleende eerste hulp, waarn de man naar het ziekenhuis te Utrecht werd vervoerd'. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen In de Tweede Kamer is het wetsont werp tot nieuwe regeling van de pacht in behandeling genomen. Bij de nieuwe baconintchrijving waren de prijzen zeer belangrijk lager. Vergadering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf. Te Amsterdam dreigt een ernstige sto ring in het'bakkersbedrijf. Van 26 tot 31 October zal vanwege de K.N.A.C. een veiligheidsweek worden gehouden. Te Oss is weer een geval van bedreig ging met een mes voorgekomen. De ver-? dachte is gearresteerd. Twee mannen zijn te Steenwijk in een kalkkelder gevallen en ernstig gewond. Het aantal slachtoffers van de scheeps* ramp in Indië is in totaal 42. In de Mijdrechtsche millioenenzaak heeft het Amsterdamsche hof gisteren een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte gelast en de zaak voor on bepaalde tijd aangehouden. Te Ouderkerk en Nieuwerkerk a.cL IJsel zijn groote voorraden bedorven vleesch in beslag genomen. De inschrijving voor schatkistpromessen s met 75 pet. overschreden. Minister-president Van Zeeland heeft voor de Belgische zenders een rede ge houden, waarin hij zijn verbod der a. s. Rex-demonstratie te Brussel motiveert. Te Rome verluidt, dat Ciano's bezoek aan Berlijn niet het sluiten van een bond genootschap van welken aard ook beoogt. De Spaansche nationalisten zouden be sloten hebben, voortaan alle Russische schepen in de Spaansche wateren aan te houden en op wapenen te onderzoeken. De oorlogsindustrie rom an dr en haten? oet recht, we est t de hitsers praten DE BROODPRIJS Amsterdamsche bakkerspatroons wenschen een regeling De Alig. Vereen. „De Voorzorg" en de afd. Amsterdam van dJen Bond van Chr. Bakkerspatroons, hebben in hun vergadering besloten November a.a baar zaken te sluiten, indien niet uiterlijk 31 October a.s. een redelijke minimum broodprijs tot stand is ge komen, met medewerking van de regeering. Inbraak te Stellendam Twee duizend gulden vermist De heer C. Kooyman en echtgenoote te Stellendam brachten gisteravond een bezoek bij een hunner getrouwde kinderen, op hetzelfde dorp woonachtig. Toen het be jaarde echtpaar weer in zijn woning terug keerde, kwam het tot de ontdekking, dat tij dens hun afwezigheid inbrekers hun silag hadden geslagen. Er is een bedrag van vermoedelijk 2000 vermist. Door rijks- en gemeentepolitie werd aan stonds een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar tot nog toe zonder resultaat. MOTOR TEGEN VRACHTWAGEN Op dien Purmerweg in Tuindorp Nieuwen dam te Amsterdam kwarix gisteravond een 37-jarige motorrijder uit Na arden in botsing roet een vrachtauto. Bij het ma ken van de bocht naar links reed de motor dien vrachtwagen, die uit tegenovergestel de richting van het Purmerplein kwam, in de flank aau. De motorrijder werd uit dien zadel geworpen, waardoor hij hoofd- en armwondien opliep. De G.G.D. vervoerde hem naar het Wilhelminagasthuis. Het motorrijwiel word vrijwel geheel venndeld. VERMOEIDE MEEUWEN! Toen het s.s. „Vienna", van de Harwich- hjn, zich nabij de Hollandsche kust bevond, kwamen honderden meeuwen op de top lichten van het schip aanvliegen. Velen kwamen er zoodanig mede in botsing, dat zij dood op het dek neervielen. De overige dieren waren zoo vermoeid, dat zij op het sohip bleven zitten en dit eerst te Hoek van van Holland, toen de dag was aangebroken, verheten. UIT HET RAAM GEVALLEN Door onbekende oorzaak is een 48-jarige vrouw uit het raam gevallen van de derde verdieping van peroeel Adnniralengracht 1/4 te Amsterdam. Zeer ernstig ge- wond is zij naar hot Wilhelminagasthuis vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1