„Okeanis" op het nippertje binnen KNOOP 1936 kf WOENSDAG si OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 GEBR. TEIXEIRA DE MATIGS ££6 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 83789 35957 82789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.; TEXATOS BOND VAN MELKVEEHOUDERS De monetaire maatregelen der regeering Gister werd in 't Alg. Verkooplokaal te Rot terdam door bovenge noemden Bond 'n verga dering gehouden, waarop de monetaire maatregelen der Regeering en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor de melkvee houders werden besproken. Na een woord van welkom wees de voor zitter, de heer A. N. Vaandrager, er op, dat zelfs een buitenstaander met objec tief en normaal denkvermogen kon begrij- pen, dat het voor de melkveehouders zoo niet langer uit te houden is. Het had er den schijn van, zei spr., alsof men meen de, dat de boerenstand de devaluatie ge maakt had en daarom gekastijd moest wor- (jon. Het was onbegrijpelijk waarom, na de devaluatie, allerlei besluiten moesten wor den genomen, die bij voorbaat een devalua tie-behaaglijkheid uitsioten. Niemand kan daar een zakelijk antwoord op geven. Toch wil spr. er rekening mee houden, dat weldra een billijker standpunt zal wor- d den ingenomen. Hij maande aan tot rus tige kalmte, als op Maandag 28 September jl. werd aanbevolen, 't Is niet wel denk baar, dat de Regeering den bestaanden toe 6tand zal bestendigen en de veehouders stand aan zijn lot overlaten. Misschien wordt prijs gesteld op organisatie-beoordee ling. Spr. wenschte op deze vergadering de vraag onder de oogen te zien of de nood liet best kan worden gelenigd door verla ging van productiekosten of door verhoo ging van productenprijs. Hierna gaf de heer Vaandrager een korte uiteenzetting van de toestand. Hij deed uit komen, dat men verlost moet worden van de z.g. monopolieheffing op graan en koe ken. De ervaring heeft geleerd, dat we er Ij nog niet zijn, als we maar volop kunnen produceeren. Zelfs de laatste maanden is er toename van productie, niet in het westen van ons land, maar waar de coöperatieve bedrijfsvorm domineerend is. waar de boer, behalve veehouder, ook fabrikant is. Als hij Diet loonend kan produceeren, 'doet hij 't niet De zuivelproducten gaan niet naar de Londensche markt. Spr. vroeg of het loonend is te produceeren, als onze Oosterburen zeggen: eerst kanonnen en dan boter. Spr. vroeg of men den agrarischen of ïndustrieelen kant op wilde. Het is gemak kelijker het productie-apparaat te bedienen met producten van eigen bodem. Tenslotte betoogde Spr., dat de verhoogde toeslag op melk, niet direct voordeelen zal hebben. Op deze toelichting volgde bespreking, waarbij de heer Noordermeer betoog- de, dat de boerenmiddenstander het stoot- blok is geworden, door den val van den gulden. Spr. wilde monopolieheffing er af |h ebben. De heer Kroes zei, "dat critieü gemak kelijker is, dan beter doen. De grootste grief van spr. was, dat direct 'de steun verlaagd was. 't Bestuur heeft de taak om tusschen de partijen in te gaan etaan. Gaat de heffing op granen er af, dan is het resultaat aan den financieelen kant zeer miniem. Komt er geen verandering, dan moeten we weer aan de beperkte steun, De Voorzitter merkte hierbij op, dat dit kwartaal de productie 23.000 ton groot is geweest. De heer Keizer v. De Lier beweerde dat, lals men de toesüag liet zakken door de devaluatie, de industrieprijs vanzelf om- boog zou gaan. Ook de Overheid moet be rusten. Spr. betreurt, dat men de druk op de melk nog zwaarder wil maken. De heer v. d. Stoep zei, dat de Regee- geering niet mag eisdlien van hen, die door de crisis 't meest ledlen, om benedien pro- du oti-eprijs melk te produceeren. Spr. voelt zich niet veilig bij den Minister van Land bouw. Het is onjuist te produceeren bene den kostprijzen. Spr. wil dat men de aan gestelde commissie op het Departement, daarmee ia kennis stelt. De secretaris, de heer E. Huysman deelde mede, dat de Bond van Melkveehou ders in 't voorjaar besloten heeft het Re- geeningscontract te aanvaarden, waar een rekening-com,ant aan vast zat Bestreden werd het hooge cijfer, dat volgens de rek.- ert te veel werd ontvangen. Het tegenhou den van de toeslag op melk, kan verlaging yan consumptiemelk tegenhouden. De voorzatter liet vervolgens met nadruk Uitkomen, dat een verhooging van den Dij melkprijs uitgesloten moet worden geacht De heer Jac. Biemomd van Bleiswijk, zei, dat er nog volledige vrijheid was. Hij achtte het mogelijk, dat de veehouder de ï'nl melkprijs verhoogde, terwijl de consument tooh niet meer behoefde te betalen. Getraoht moet worden de mdustriemeök te verhoogen. De allerzwaarste schuld ldgi niet in Den Haag maar bij de boeren en zuivelfabrieken. De hoofdzaak van alle ellende ligt echter buiten onze grenzen en daar moet rekening mee worden gehouden. Men moet de melkprijs en voerprijs zoo hoog mogelijk houdien. De akkerbouw krijg! zijn prijs en alles moet verhaald worden op de melkveehouders. De secretaris merkte nog op, dat men tégen de beschutte bedrijven niet op kan. De verlaging moet van bovenaf beginnen. De heer Visser uit Sliedrecht zei dat Den Haag ook niet aanpaste. Hij wenschte alle heffingen er af. De heer D. K o y c k, lid van het hoofd bestuur, maakte eenige opmerkingen over het door den heer Biemond gesprokene. De heer Slings heeft nooit gehoord van monopolieheffing op grondiiooteehil- fers en waar die blijft. Uit de zaal wordt geroepen: Ga naar iie Unilever. De heer Slings zegt, dat het zoo niet goed gaat. De heer Biemond dient dien heer Koyck van antwoord. De Secretaris leest hierna den briei voor, dien men aan den Minister van Land bouw en Visscherij zal zenden en geeft daarbij nog eenige toelichting. In dit schrijven wordt er op aangedvonger? dat de ontstane verhoogde productiekosten van melk gecompenseerd zullen worden door een hoogeren toeslag. Noodzakelijk wordt het echter geacht om ter tegemoetko ming van den e1 te hoogen prijs voor eiwit rijke voaderstoffen, de contioigenteering hiervan op te heffen en de monopolie-hef fingen to .verlagen, Kranig werk van onze zeesleepers Kapitein van de Grieksche boot viel uitgeput neer Het heeft heel wat moeite gekost voor men er in geslaagd was het in gevaar van zinken verkecrende Griek sche s.s. „Okeanis" behouden de Rot- terdamsche haven binnen te brengen, doch door het schitterende werk van de bemanning van de 0,Witte Zee", waarvan vooral een drietal opvarenden zich heeft onderscheiden, door het te vroeg verlaten Grieksche schip weer te doen bezetten, is het toch gelukt. Bijna was de sleep nog op het Noorderhoofd te Hoek van Holland verdaagd, doch tusschen 3 en half vier vanmorgen is het toch gelukt den Watex*weg binnen te kruipen en toen was het grootste leed geleden. Voorgaats Omstreeks half elf gisteravond werd de sleepboot „Witte Zee" op 8 mijl uit de kust voorgaats Hoek van Holland opgemerkt. De „Okeanis" bleek echter geen licht op te hebben en omdat de eerste berichten om trent een toestand van het Grieksche schip ongunstig waren, stond de loodscommissa- ris te Hoek van Holland op het standpunt, dat de dag zou moeten worden afgewacht voor men den sleep toeliet op te varen. Het gevaar van een zinken binnen de pieren of op den Watenveg was toch niet denkbeel dig. De Rijkshavenmeester kwam ook naar Hoek van Holland en langzamer bleek uit berichten,, dat de „Witte Zee" uitzond, dat de toestand van de „Okeanis" toch niet zoo ongunstig was als men aan den wal had gevreesd. Het schip lag 24 vaam diep en kapitein Weltevreden van de „Witte Zee" zag geen gevaar. Moest de Iseep buiten blijven, dan was het bij de woelige zee, die er nog stond vrij wel zeker, dat men het schip zou moeten prijs geven. Toen het daarom wat afbuide werd toestemming gegeven op te varen. Heel langzaam kwam de sleep, die ge assisteerd werd door de Blankenburg en de Maas, eveneens van L. Smit Co, nader. Om half twee lag de „Witte Zee" nog 5 mijl uit den wal. Met spanning werd bij de Berghaven de beweging van de dansende lichtjes gevolgd. Het zag er even heel ge vaarlijk uit toen het sterk gierende Griek sche schiu op het Noorderhoofd dreigde te verdagen, doch toen men eenmaal in rus tiger vaarwater was gekomen en de „Meer min" van L. Smit langszij was gekomen om te pompen, ging alles direct veel heter. Onderhoud met kapitein Weltevreden Toen de „Witte Zee" omstreeks 8 uur zijn vrachtje in de Waalhaven had afgeleverd pompbooten hielden toen het schip ver der drijvende is de groote zeesleeper naar Maassluis .teruggekeerd,, waar we een interview hebben gehad met kapitein Wel tevreden. Deze bleek vol lof te zijn over het optre den van drie leden van zijn bemanning, die zich bijzonder hebben onderscheiden door met den inzet van hun leven het Grieksche s.s. weer te doen bezetten. Gistermorgen om 9 uur, aldus de kapi tein, vingen we het S.O.S. bericht van liet Grieksche s.s. op en zoo spoedig mogelijk zijn wij toen van Hoek van Holland ver trokken. Er stond een stevige N.W. wind en een hooge, moeilijke zee. Toen wij omstreeks kwart voor twee op de plaats des onheils kwamen, waren de sleepbooten, welke van Den Helder en Ter schelling uitgevaren waren nog niet te zien. Het bleek, dat de geheele bemanning van de „Okeanis" aan boord van bet Griek sche s.s. „Belgion" genomen was. De kapitein van de „Okeanis", de heer Paleo Krassas, wenschte, toen hij zag, dat de „Witte Zee" gearriveerd was, weer eenige leden van zijn bemanning op zijn schip teruggebracht hebben, doch de kapi tein van de „Belgion" durfde geen van zijn sloepen te laten strijken in .verband met de onstuimige zee. Ik heb toen, zoo vertelde kapitein Weltevreden, vrijwilligers van mijn be manning voorgeroepen en de bootsman J. van Es, de lichtmatroos P. Snoek en de stoker M. van Dijk boden zich toen aan, om met een sloep van de „Witte Zee" enkele leden van de bemanning van de Okeanis" van de itBelgion" te gaan halen en op het in nood yerkee- rende schip terug te brengen. Met drie leden der Grieksche beman ning kwam ook de kapitein mee, die echter weigerde terug te gaan naar zijn eigen schip en aan boord van de sleep boot is gekomen, waar hij uitgeput ïieerviel. De kapitein had in twee dagen geen rust gehad, want reeds bij het vuur schip „Elbe I" was het misère gewor den en had men met ruw weer te kam pen gehad. Het bleek, dat de Okeanis een lek op het stookhol had opgeloopen en men slaagde er niet in het gat, dat op onverklaarbare wijze was ontstaan, te dichten. De machinekamer kreeg water binnen. Toen men bakboord wilde geven kwam een lijn over het roer„ met gevolg, dat dit niet meer recht te krijgen was en het schip steeds één kant op scheerde. Toen later steeds meer water binnenkwam en het vuur doofde, werd de toestand hachelijk en werd om hulp geseind. Nadat de kapitein van het Grieksche schip aan boord van de „Witte Zee" geno men was, zijn drie leden van de beman ning van de sleepboot met drie Grieken naar de „Okeanis" gegaan en dit was, naai de kapitein verklaarde, prachtig werk. Spoedig was de Okeanis nu aan de Witte Zee vastgemaakt met een lS-duims Manilla- tros van 120 vaam. Verder wordt een dringend verzoek aan den Minister gedaan, de toeslag op de melk op korten termijn zoodanig te willen ver hoogen, dat de toestand, ontstaan door de devaluatie ten volle kan worden opgevai. gen. i Na rondvraag werd deze vergadering ge s/loten* Het was moeilijk slee'pwerk, want het schip lag geregeld dwars en er stond nog steeds een hooge zee. Do Okeanis kwam steeds dieper te liggen. Er kon slechts een snelheid gemaakt worden van 221/: mijl. Bij het Noorderhoofd heeft men nog ang stige oogenblikken doorgemaakt, doch het is gelukkig goed gekomen. Om een uur vannacht werd het vuurschip bereikt en om half drie kwam de sleep bin nen de pieren. De sleepbooten „Maas" en „Blankenburg" waren naar buiten gekomen orn assistentie te vcrleenen, terwijl „De Meermin" langszij het Grieksche schip kwam om te pompen. Toen de Waterweg binnengevaren was zijn nog twee havensleepers er bij gekomen en gezamenlijk heeft men de „Okianis" naar Rotterdam gesleept, waar het schip in de Waalhaven aan boei 99 is gemeerd. De „Witte Zee" was tot Schiedam mee- gevaren enis daarna naar Maassluis terug gevaren en van daar voor ankergegaan. Het schip te vroeg verlaten? De kapitein van bet s.s. Beursplein van de S.M. „Millingen" heeft ons in een inter- vieuw iets vertelde over de moeilijkheden van het Grieksche schip op het oogenblik, dat de „Beursplein" het te hulp was ge komen. Naar zijn inzicht heoft de bemanning 't Grieksche schip te spoedig verlaten. „Dinsdagmorgen", aldus kapitein Lie- vense, „toen we ongeveer twintig mijl uit de kust tusschen het vuurschip Haaks en Hoek van Holland waren, ving de marco nist S.O.S.-seinen op, die afkomstig bleken te zijn van de Okeanis. Doch het opgegeven bestek klopte niet en eerst na geruimen tijd zoeken kwam 't in nood verkeerende schip in zicht. Uit de stoomfluit stegen herhaal delijk stoomwolken op, waaruit we opmaak ten. dat flit het in nood verkeerende schip was. Dichterbij gekomen bemerkten we, dat met vlaggen noodseinen werden gegeven en dat men reeds twee sloepen gestreken had. In elk van deze sloepen hadden ongeveer vijftien manschappen plaats genomen. Waarom zulk een haast gemaakt werd met het strijken der sloepen, be greep ik niet, aldus de kapitein. Het schip lag er nog behoorlijk bij, zoodat van onmiddellijk dreigend gevaar niets te bespeuren was. Aan boord van het schip zouden de mannen dan ook wel zoo veilig gieweest zijn als in de sloepen, 'die, dichtgezet, op angstwekkende wijze heen en weer geslingerd, werden. De Grieksche zeelieden wierpen terstond de sloepen los toen zij ons zagen. Zoowel aan boord van de „Beursplein" als van het inmiddels ook gearriveerde Duitsche ss. „Fink" werden de maatregelen genomen om de schipbreukelingen aan boord te bren gen, toen plotseling het in ballast varende s.s. „Belgion" verscheen, waar men aan boord de Grieksche vlag heesch. De schip breukelingen gaven er de voorkeur aan, aan boord van het Grieksche schip genomen te worden en met behulp van touwen en lad ders slaagde men er met veel moeite in de mannen aan boord te hijschen. Intuschen kwam de „Witte Zee" en van af deze sleepboot werd ons verzocht in de nabijheid van de „Okeanis" te blijven orh behulpzaam te zijn bij het peilen, doch daar er geen mensc-henlevens gevaar meer lie pen, hebben wij aan dit verzoek nief vol daan, doch koers gezet naai\ den Nieuwen Waterweg. Weer een schip in nood Nauwelijks waren de ankers echter uitgeworpen of er kwam al weer be richt, dat de Witte Zee moest vertrek ken om assistentie te gaan verleenen aan het Noorsche s.s. „Beth", dat ter hoogte van Vlissingen in nood ver keerde, On gecorrigeerd) Wielrijders!' ■v 7V/ev«'— op een ZWEEFZADEL til. Vraaak Uw rijwielhandelaar RECHTZAKEN Clandestine autobusdiensten Verboden vervoer Voor de Haagsche rechtbank dienden ln hoo- ger beroep eenige zaken betreffende overtreding van de wet op de openbare vervoermiddelen. De garagehouder N. S. die wegens het in werking brengen en houden van een autobusdienst 'zon der vergunning, door den kantonrechter ver oordeeld is tot f 50 boete subs. 20 dagen. be twistte de ten laste gelegde feiten niet, waarna het O.M. waargenomen door Mr. Blok, bevesti ging van het vonnis vroeg. Dir. J. E. W.. Duys, betoogde, dat, evenals bfl het civiele recht, hier de wet naar redelijkheid moet worden uitgelegd, waarb\j rekening dient te worden gehouden met het openbaar belang. Verdachte betaalt jaarlijks ongeveer f 50.000 aan diverse belastingen uit hoofde van dit ver voer en bovendien 'helpt hij 35 gezinnen aan brood, welke gezinnen anders ten laste van den staat zouden komen. Wordt verdachte ontslagen van rechtsvervolging of vrijgesproken, zooals pleiter vraagt, dan zal de gemeente 's-Graven- hage hem stellig vergunning verleenen. Wegens soortgelijke overtreding zijn S. de V., H. W. en D. de J., bestuursleden van de Frie- sche Reisvereeniging te Leeuwarden doer den Haagschen Kantonrechter veroordeeld, ieder tot f 50 boete subs. 20 dagen, van welk vonnis het O.M. bevestiging vroeg. Mr N J Polak uit Groningen hield een uitvoe rig pleidooi ten betooge dat men hier te doen heeft cnet een bepaalde vereeniging, zoodat er van een gelegenheid geven tot liet vervoeren var publiek niet mag worden gesproken. Pleiter vroeg^ ontslag van rechtsvervolging, subs, vrü- De rechtbank «al 3 November uitspraak doen. BURGERLIJKE STAND ALKEMADE. Bevallen: G E Vergunst—v Stam z; V van EsScholte d; H M Beuk—Be.ely z; J M Pietersevan der Krogt d; A C C van der Ondertrouwd: C Tukker wednr 32 j en N Horsman 31 j. Gehuwd: C Bouwmeester en A J Vis. Overledm: O W Schafer vrouw Van N Bakker 37 jaar. LAATSTE NIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter H, de heer F. Heybroek, Den Haag, idem letter G. de heer M. van Oosten, Den Haag. ex. Wis- en Natuurkunde, hoofciv. Phar- de heer A. L. Beker, Voorburi Rechtsgeleerdheid, an Schijndel, Rottercja; De gulden weer vaster Depreciatiepercentage 21 Dat op liet verloop van de wisselmarkt weinig peil te trekken is, vooral in het huidige tijdsbestek, bleek wel hieruit, dat de Nederlanêsche gulden hedenochtend een vaste houding ten toon spreidde, terwijl dit devies de laatste dagen een gedrukt .voor komen had gehad. De Britsohe ponden die op 9.10 9.11 wer den ingezet, liepen reeds spoedig terug tot 9.071/2 a 9.O8V2, dus tot ongeveer het laagste niveau der laatste dagen, doch daarna trad een herstel in tot 9.11, waarna de koers weer iets daalde. De Amerikaansche dollars gedroegen zich in overeenstemming met het Engel&che ruil middel en zakten 11a op 1.86*4 1.86'Vfc te zijn geopend in tot 1.86, welke koers corres pondeert met een depreciatie percentage van den gulden van 21 procent. De Fransche francs maakten slechts 011- ibeteekenende schommelingen mee en bewo gen zich tusschen 8.67 en S.69. Belga's wa ren op 31.32^ 31.37V2 zonder veel varia ties. Duitsche marken golden omstreeks 75. De omzetten op de .valutamarkt waren nor maal. HET MONUMENT TE SOESTDIJK Rede van H.M. de Koningin Bij de plechtige onthulling van het monu< ment van wijlen de Koningin-Moeder in Soest heeft H.M. de Koningin de volgende rede uitgesproken: I-Iet is mij een hizondere voldoening dat het mij mogelijk was, heden hier aanwezig te zijn en gevolg te kunnen geven aan uw verzoek, het monument ter nagedachte nis van mijne geliefde moeder opgericht persoonlijk te onthullen, temeer waar dit de liefde, de trouw en de toewijding ver tolkt, van de bevolking van geheel Soest. Het waren hechte pii zeer hizondere ban den die deze gemeente aan haar verbonden. Groot was hare belangstelling en groot was hare liefde voor de bevolking. Hare daden hebben dit menigmaal bewezen. l)e gevoel volle woorden welke U, mijnheer de burge meester en U mijnheer de voorzitter van het comité aan haar hebben gewijd, hebben mij diep getroffen. Waar dit gedenkteeken voor mij het symbool is van de liefde, welke het gemeentebestuur en de ingezetenen van Soest mijne moeder toedroegen, daar ga ik thans gaarne over tot de onthulling van het door U opgerichte monument. TWEEDE KAMER Imterpellatie-aanvr a a g van den heer Schalker Aan de orde is het verzoek van den heer Schalker, om verlof tot het richten vragen aan de Ministers van Defensie a.i. en van Buitenlandsche Zaken, betreffende de houding van de Regeering ten aanzien van den burgeroorlog in Spanje en haar positie in de zgn. niet-inmengingscommissie. Bü zitten en opstaan wordt het verzoek met groote meerderheid afgewezen. Aan de orde is het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van koffie. De heer Teulings (r.k.) is van oordeel dat de Kamer ten deze door de Regeering niet is behandeld, zooals het behoort. COMPLOT RIJWIELDIEVEN ONTMASKERD In Loosduinen begon de victorie Vijf personen gearresteerd Den Haag, 20 October. Na zorg vuldige voorbereiding is de straat- recherche er in geslaagd de hand te leggen op een complot rijwieldieven en helers, die al geruimen tijd de Residen tie onveilig maakten. De victorie begon in Loosduinen, alwaar de 30-jarige C. V. in het bezit werd gevonden van een zoo goed als nieuw rijwiel, hetwelk hij, naar hij beweerde, voor een zacht prijsje van zijn broer had gekocht. De prijs kwam de politie echter zoo ver dacht laag voor, dat ze het zaakje niet ver trouwde en den man aan een scherp verhoor onderwierp. Al gauw bleek toen, dat de re cherche een goeden neus had gehad. Want men kon aanstonds overgaan tot de arresta tie van nog twee andere personen, t.w. den broer van den Loosdurner, den 31-jarigen V. en den 23-jarigen C. J. B„ beiden in de Residentie woonachtig. Nadat het drietal was ingesloten werd aan de hand van ver schillende verklaringen der arrestanten het onderzoek krachtig voortgezet. Het breidde zich uit tot diep in het Westland, omdat vernomen had, dat met verschillende perso nen in Monster, Poeldijk, 's-Gravenzande Naaldwijk zaken waren gedaan of pogingen in die richting ondernomen. De rooverhoofdman geknipt! Daar de 31-jarige E. V. in den zomer reeds terzake het feit, dat hij een ge stolen rijwiel in zijn bezit had, was gearresteerd en hij dit rijwiel destijds beweerde gekocht te hebben van een zekeren W. S., een goede bekende van de politie, was het voor de politie niet moeilijk om hieruit de conclusie te trekken, dat als leider van het complot de 50-jarige W. S. fungeerde. Het ge tukte weldra ook hem te arresteeren, terwijl hij in het bezit was van een, den vorigen avond gestolen rijwiel. Bij een onderzoek in zijn woning werd tevens nog goed van diefstal afkom stig, gevonden. verdacht van heling van rijwielen, nog aan gehouden de 40-jarige Hagenaar B. M. Een door hem verkochte fiets werd te dezer stede beslag genomen. Wie mist een rijwiel? De diefstallen moeten loopen over een vrij lange periode, zoodat aangenomen kan wor den, dat een groot aantal gestolen fietsen in het Westland zijn verkocht. Een vijftiental rijwielen werd bereids in diverse plaatsen in het Westland in beslag genomen en naar het Hoofdbureau van Politie alhier vervoerd. Hieronder bevinden zich merken als War rington (ook met 3 versn. naaf). Regal, Alex Fresco, Rembrandt, Triton, Acro. Personen, die rijwielen van deze merken vermissen, worden verzocht zich te vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie, Just. Dienst B. alhier, teneinde eventueel hun eigendom te herkennen. KATOEN. De termünmarkt opende nauwelijks prijshoudend en 6 p. Jager en daalde daarna op Liverpool, o buitenlandsche verkoo pen, hedge-verkoopen en llkwidatiea terwijl de handel op de verlaging goede aankoopen deed. •d veel gepraat over verbetering van den idlgd <- oudini dige vi UIT DE A.R. PARTIJ VERBAND VAN A.R.P.C. Het Secretariaat ontving uit Amersfoort bericht van een voorgenomen, reeds ben deele tot uitvoering gebrachte reorgani satie. Sinds vele jaren weiikte in de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" een „Coanité van Actie", dat omcLea- het gezag der K.V. de propaganda voerde in verkie zingsperioden. De stad was daartoe ver deeld in vier wijken, in elke waarvan een afdeeling van genoemd comité de werk zaamheden verzorgde. Voor een tweetal jaren bouwde de afdee ling in het Soesterkwarier zich uit tot een A.R. Propagandaclub, die zich aansloot bij het Verband. Thans is het plan opgevat in -verige drie wijken tot gelijke reorgani satie te komen. Maandag j.l. werd in een daartoe belegde bijeenkomst onder voor zitterschap van dien heer A. A. v. d. Hoorn, theol. candidaat, in beginsel besloten tot d^ oprichting eener Propagamdaclub voor de Binimenetad, tot welke club de leden der betrokken afdeeling van het ,C. v. A. toe treden, terwijl gewerkt zal worden tot uit breiding van het ledental. De heide andere afdeelingen zulilfen vol gen. Er komt nieuiv leven in de brouwerij. Dat is ook noodig. Niet omdat er geen leven in Amersfoort was, maar omdat men 'n den, ook door de partijsta tuten aan gewezen organisatorischen -weg gaat ar beiden. HULPCENTRALE A. R. KIESVER. IJSSELMONDE Zaterdag werd door de Hulpcentrale IJsselmonde van de A.-R. Kiesvereen, een uitgebreide bestuursvergadering gehou den te Rotterdam, ter voorbereiding van het verkiezingswerk in den a.s. winter, zoowel "oor de kiesvereenigiugen als voor de hulp centrale. A.RJ.A. TE WOERDEN Hedenavond zal de Arja te Woerden vergaderen in haar nieuwe lokaaltje, naast de graanmalerij van den heer T. Koetsier. De agenda vermeldt een inleiding: „Het recht van opstand", door G. Hoogendoorn. ARJA TE SPIJKENISSE De A.R.J.A. Groen van Prinsterer t? Spijkenisse, vergaderde in het zaaltje aan de Voorstraat. De lieer A. A. van Genderen sprak over „Zondagsrust". Be sloten werd 28 Oct. in de consistoriekamer der Geref. Kerk een vergadering te houden. Het te behandelen onderwerp zal nog nader worden medegedeeld. A.R. KIESVEREEN. TE SPIJKENISSE De A.R. Kiesvereeniging „Nederland Oranje" teSpijkenisse hoopt Donderdag "2 Oct. te vergaderen in de Chr. School. De agenda meldt 5 punten, w.o.Behandelin, van het onderwerp „Devaluatie", door P. Geldtelder Jr, Ook leden der A.R.J.A. zijn welkom. A.-R. KIESVER. TE MAASTRICHT 3 A.-R. kiesvereeniging te Maastricht hoopt a.s. Vrjjdag 23 Oct. een vergadering te houden in verband met de a.s. verkiezingen. A.-R. KIESVER. TE LUTTERADE Vrijdag a.s. is een vergadering der A.-R. kiesvereeniging te Lutterade belegd. Als sprekers zullen D.V. optreden de heeren H. J. van Lonkhuizen van .Venlo en D. Koning van Echt. A.-R. KIESVER. TE ENSCHEDE De A.-R. kiesvereeniging „Zuid-Eschmarke' te Enschedé vergadert Vrjjdag 23 Oct. a.s., 's avonds 8 uur in de school aan de School straat. De voorzitter zal het verkiezings manifest behandelen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: -?e, ,N'V: de Haagsche Brood fabriek Simons Bakkerpen en de Oude Vette Hen. Den Haag, BilderdUkstraat 141. R -c Haag11"* H Feith' cur mr W- Kok Sr- Den A. Visser, handelende onder <?,e benaming De N.V, Handel en Exploitatie Maatschappij „Koborg", Den Haag, Hoefbladlaan 50. R.-c. mr A Iktnan v. Burck; cur mr j C J In 't Veld—Vegter, Den Haag. I- E. Katan. Den Haag, EmTnastraat R.-c.mr. M A van R(jn van Alkematfe; mr. H Parfumeur. Den Haag. J W Kasteel, broodbezorger. Den Haag, Trek- *n Vommezjjn; cur mr J VV weg 49. Dekker, Den Haag. W F. Rurup, banketbakker. Den Haag. Wels- senbruchstraat. 1. R.-c. mr. J R Thorbecke; cur mr II P Besseling, Den Haag. J. N. Botermans 1 AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK. 20 OCTOBER Slot Vor. slot TA'RWE. No. 1 Manitoba 12014 120% No. 2 Harde winter 131% 132 No, 2 Roode winter 127% 128 MAIS. No. 2 Mixed West 122% 123% ROGGE. Can. W. no. 2 78% 79% MEEL. Springclear 6.15 6.15 KOFFIE. De termijnmarkt opende nauwel'jli prijshoudend, daalde daarna op likwldaties doe vermoeide haussiers en eenige winstnemlngei doch Santos herstelde zich ten deele op di -aziliai i no. 4 contract: 3 de larkt tegeno' locc Ievi i textielgoedei 12.32 12.35 11.82 11.85 November 11.82 11.85 SUIKER. Slot prijshoudend. November 2.47 2.47 ecember 2.53 2.54 RUBBER. Slot Stil, October 1645 1647 December 1650 16,51 CHICAGO. 20 OCTOBER TARWE De termijnmarkt opende prljsh en lager, daalde daarna in sympathie met Win- Ipeg ofschoon er van de berichten van fHrfke raag van maalderijen een prijshoudende Invloed itgin en het slot was onregelmatig. Slot .Vor. slot December 114% 114% ei 113% 113% MAIS. De termijnmarkt opende prijshoudend c. lager, steeg daarna op flinke loco-be- langstelling en verwachting, van onbestendig daalde in-- sympathie met tarwe en op lo calen druk, doch herstelde zich weer op aankoo den beroepshandel en sloot prösh. December 93% 93% 89% irkt slot onregelmatig. 40% 40% PROVISIEN. Slot nauwelijks prijshoudend. Reuzel: Prima W, Steam loco 10.92% 11.07% October 11.37% 11.45 160-230 pd, 9.10 9.25 240-325 Pd. 9.65 9.75 •WINNIPEG, 20 OCTOBER TARWE. De termö'rmarkt daalde wegens ge- 'lnge exportvraag en op verbeterde weersom- itandighedën op het Zuidelijk halfrond. her stelde zich ter. deele in sympathie met het her- sl in het buitenland en op aankoopen door ex- op de verlaging, daalde weder op re Argentönsche mid iloot December ROGGE per Octobei Sloi 112% 112% 109% 110— 69% 70% December 68% 68% HAVER pec October 43% 43% December 43% 43% GERST per October 58% mber LIJNZAAD per October 57% 58- ROSARIO, 2Q OCTOBER BUENOS-AYRES, 20 OCTOBER MAIS per November Slot Vor. slot 11.23 11.46 10.99 11.05 31V1ERBERICHTEN EOBITH. 20 October l«3b. Gepasseerd voor des middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: stoomschepen: Adriana; Wil lem III; Frederik; Modi; Allemannia; Industrie 79: Mima, van Beek; Baden 4, Leutz; Juliana, Urmetzer; Anna, Kirschek; Willemsburg, v. d. Linde; D. A. P. G. 7, Ernst; Onderneming, Hoo- gerdoorn; Capello, Joosten; AMSTERDAM: Teu- na, Hazewindus; Eendracht, Touwen; DOR DRECHT: st. Vergennes; Oberalp. Vetters; ZWOLLE: st. Vitesse; VREESWIJK: st. K, Vaart 5; ENSCHEDE, Paraat, Volker; TERNEU- ZEN: Hoop op Welvaart, Lopik; Anna Margreta, Hoefnagel; ZWOLLE: Helsen-Horn, Lenz; ZIJ- PERSLUISJoal, Tange; AALST: Maria, Schreuder; UTRECHT: Margareüia. Lubbers; ZUILEN: Eersteling, Hoogkamp; NIJMEGEN a Disponibel, Voerman; HANSWEERT: Margare- tha, Apolliers; HEEF.HWAARDENCilo II, Udo Cito if Son; Anna, Udo; WAGENINGEN: da Tijd leert AUes, Furman; VLIEREEDE: Res Nova, Kilpe; Imanuel, Boll; DEVENTER: st. Geslena; ANGEREN: Anna. Tempelaars; LO- BITH: Dageraad, van Drimmelen; SCHELP- HOEK: Johanna, Neef; ST. ANNALAND: Avon tuur, Neef; LOBITH: Dageraad, van DrimmeLen; SCHEBPHOEK: Johanna, Neef; ST. ANNALAND Avontuur, Neef; LOBITH: Jenny, v. d. Veen; BEUSICHEM: Rlka, de Bie; BBLGIë: st. Duo; st. Ideaal; Kehl, WerkerJing; Alpina 5, Breitbach; Servlable, de Winter; Roso, Joos; Damco 23, Joosten; Rheinfarth 136. Jung; Josephine, de Roeck; Karei Eugeen, Boodts; Monte Leono, de Ridder; Sainte Marie, de Coch. DUITSCHLAND; st. Prins Hendrik, Gepasseerd na des middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: st. Flat Voluntas 3; st. Wesse- lina; st. Embla; st. Maria Hendrika; st. Wingi; st. Teuna 3; st. Asa; st. Glarus; st. Baden XI; st. WUfrled; Limburg, v. Eek; Hans Neuenburg, Orth; Argo, Vollmer; Heilou, Nellis; Rhenania 39, Joho; Wilhelmina, Kramer; Nussia I, Ger hard; Nussia 2, Fabrie; Teutonia. Lentjes; Cho pin. v. Meel; Lombardia, Niesen; Anna Fran- ciska, Streuben; Elsrosa, Knauf; Rheingold, v. d. Noordende; Jac. Catz, Nederveen; R.S.G* 19, Kessel; Cimbria, Roedig; Schouwenbank, Tromp ;Corneille, Velenturf; Elizabeth. Fuchs; Wanne. Hoekman; AMSTERDAM: st. Mark graf; Emjo, v. Eek; DORDRECHT: st. Lavou- sier; Delft, Rink; Turka, Stobbelaar; VREES WIJK: st. Fritz; st. Vitesse 2; PERNIS: Mar tina, Boele; VLIEREEDE: Constant, de Leeuw v. Weenen; Espérance, Dost; Maria, Jungerhans Presto, Bakker; Wubbina, Meijer; ZWOLLER KERSPEL: Rival, Wubbeling; UTRECHT: On derneming. Snijder; SON: Ma jo, Bakker; WAAL WIJK: Ardina, Janssen; LEIDEN: Hoop, Dost; Otina, Tromp; Zeldenrust, Trouwborst; OUD- BEIJERLANDTwee Gebroeders, v. Gelderen; ARNHEM: Cornelis, Tromm; DRIEL: Lotto, Hoek; HARLINGEN: Alberdina. Reijmers; PAN HEEL: st. Gerjo; DELFT: Catharina 2, Biltjes; DEN HAAG: Alchris, Koop; STEIN: .Ranto, Teeuw; GOUDERAK: Arminius. Keiler; NIEU WE MEER: Rio, Ruitenberg; En Avant, Bas- tianse; TE RAAR: Neeltje, Ruitenberg; HEKE LINGEN: Holland, Pieterse; VLAARDINGEN! Flauenlob, Engelsma; GRAVE: Margaretha, Martens; VLISSINGEN: Excelsior, Landstra; BELGIë: st. Dya; st. Taurus; st. Secunda; Vertrouwen, Brouwer; Padua, Boodts; St. Ger hard, Abbeele; St. Therese de Lisieux, Vermeu len; Louise 2, de Sou!er; Neptun 52, Augstman; Polar, Butefur; Bernadotte, Bartel; Pierre, de Hooge; Agora, de Clerqu; St. Huibert; Sham rock 2, Minnebo;Pole Nord, Boelaars; Neptun 2, Funke; Edelweis, v. Rossum; Irene. Verguit; Attalantte, Herman; Lyre, Ruhf; Mannheim 244, Monsieur; Baden 8, Schmitt. DUITSCHLAND: Helvetia, Huijbrechts; De Zwaluw, Smit; Triton, Both; Chri-jo, Versluis; Concvordia, Heuvelman; Excelsior, v. Wljgerden; Rival, v. d. Graaf; Klalultje, Snijder; En Avant, Bastiaanse; Johanna, Trouwborst; Rehoboth, Boersma; st. K. Vaart 2; Wllma, Jiskoot; st. Rlchelieti; Heinrlch, Kremp; Hildegard, Bier- haus; st. Colmar; Joha. Wilha., v. Dongen; Theo dora, v. d. Bos; Niobe, Gl&sser; Stad Doornik, v. d. Vonder; Mulhousen, v. Scholl; Herschel, Timmermans; Comptoir 21, Nlederke; Florida, Landa; Sardinia, Bnyks; La Brie. Kornel; Maria, Broekmeulen; Jenny, Meters; st. Hans Adolf; IJsselmbeer, v. Dijk; Betuwe, Broekmeulen; Am bulant, Bakkeren; et. Rjjnschelde 6; Ahrtal, BeckelMea Vota. Vonk; st. Rheinfahrt 9; Mannheim 184, Nalbach; Baden 42, Ross; D. A. P. G. 11, Waltenberger; W. v. Driel 36, Klooster; Pax, Kuhnel; Rheinsteln, Augspurger; Carolina Sophie, Knecht; Rheinfarht 104, Schaefer. bestemd Gepasseerd na 's middags 12 mael, v. Dongen; Raab, Vegter; Hendrika Ar nolds, NeüenhuijzenAnna, v. Doodewaard; Wijkdienst 2S, Eimer; Expeditie, v. d. Kooi;

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7