STADSNIEUWS RIJKSPENSIOEN VOV Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland WOENSDAG ax OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAO ZIEKENHUISVERPLEGINGS- VEREEN. PROTESTEEREN Tegen het ontwerp zieken- yerzorgingswet Rede van den heer C. Stolk Beter geen wet, tan een slechte wet!" Dinsdagavond werd in hotel „In den Ver gulden Turk" te Leiden een buitengewon. Algemeene vergadering gehouden door hel Streekverband „Bloembollenstreek' .vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland, welke vergadering bij verhin dering van den Voorzitter, den heer P. de Koning, van Leiden, werd gepresideerd door den heer C. Bolle, van Voorschoten. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op, den Directeur van het Academisch Ziekenhuis tc Leiden, den heer D r. M aas den heer A. van Dij k, namens het St. Eliizabetih Ziekenhuis, de heer D r. G. A. d e Jager, arts te Leiden en Voorzitter het Ziekenfonds .Boerhaave", den heer J. P. Gouverneur, Burgemeester der Ge meente Sassenheim, (van den Burgemees ter van Lisse was bericht van verhindering ingekomen, evenals van Dr. Eiso Bergsma. te Wassenaar), en voorts een groot aantal afgevaardigden uit alle vereenigingen uit iden omtrek, zoowel aangeslotenen als niet aangeslotenen bij de Federatie. Na een kort welkomstwoord van den Voonritter, den heer Bolle, werd het woord gegeven ajan den Voorzit ter van de Federatie van Vereenigin gen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland, den heer C. Stolk, te Wassenaar, welke dezen avond eenige toelichting zou geven op het door Mi nister Slingenberg ingediende wets ontwerp betreffende de Ziekenverzor ging. De heer Stolk wees er ïn zijn inleidend Woord op, dat hij in het bestek van dezen avond niet alle bepalingen onder de loupe kan nemen, doch alleen datgene wil be handelen, dat betrekking heeft op en nauw verband staat met de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. De Ziekenfondsen moeten het gaan doen De strekking van dit wetsontwerp is duidelijk en wel deze, dat er op aangedrongen wordt, dat de Zieken fondsen zich zullen gaan belasten met •de verpleging der zieken. Tot nog toe werd deze arbeid niet of zeer spora disch door de Ziekenfondsen behar tigd en daardoor zijn de vereenigin gen voor Ziekenhuisverpleging in het leven geroepen. Het wetsontwerp bedoelt althans, dat bevorderd wordè, dat de Ziekenfondsen dezen arbeid ter hand zullen gaan nemen. Deze zullen dus thans de taak van de vereenigingen voor Ziekenhuisverple ging over gaan nemen en de zieken huisverpleging zal als een onderdeel van de Ziekenfondsen worden be schouwd. Spr. merkt op, dat de Vereen, voor Zie kenhuisverpleging zich buiten den strijd hebben gehouden met de Ziekenfondsen, doch thans worden zij geroepen voor hun belangen en de belangen van vele duizen den verzekerden op te komen. Het is de ne- doeling van het wetsontwerp, dat bij de Ziekenverzorgingswet de arbeider en de kleine middenstand geholpen worden. Bi] 'de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging kan ieder lid zijn. Door den Minister wordt hierdoor echter een streep geplaatst. Is het bovendien echter wel juist, dat deze maatregel strekken zal tot heil yan den kleinen middenstand en den arbeider? Her wordt ook door den Minister erkend, dat de arbeidersklasse het grootste risico oplevert. En wat is nu het geval? Dit. dat de groep die het grootste risico oplevert, nu ook ge heel alleen voor dit risico zal hebben zorg U dragen. Bij de vereenigingen betalen ook eij, die tot de grootste groep behooren een zelfde contributie als zij, die niet zulk een groot risico opleveren. Hierdoor worden door de beter gesitueerden bijgedragen in de kosten van de minder bedeelden. Zoo draagt de betere klasse bij aan de mindere klasse, Velerhande bezwaren Door de wet voor Ziekenverzorging zal een Commissie worden ingesteld, bij wie iedere vereeniging de boeken ter controle zal heb ben in te zenden. In deze Commissie hebben zitting zoowel de deelnemers (doktoren, apothekers, tandartsen en vroedvrouwen) alsook afgevaardigden uit de verzekerden zelf. Het wordt dus nu zoo, dat bij die be lang hebben bij de Ziekenfondsen (genees- heeren e.d.), zullen gaan beslissen over de Ziekenfondsen zelve. Een en ander brengt mede, dat ambtenaren zullen moeten wor den aangesteld ter controle van de boeken B. d., hetgeen veel geld zal gaan kosten, wat uiteindelijk met zich brengt contributie verhooging. De kosten zullen voor de helft worden gedragen door de belanghebbenden en voor de andere helft door de verzeker den, doch het komt vanzelf door den tijd wel hier. op neer, dat ook die helft die de belanghebbenden te betalen hebben zullen Worden verhaald op de verzekerden in een of andere vorm. Gevolg zal zijn dat velen door contributiever-hooging zullen moeten bedanken. De Gemeentekas zal weer meer dere offers moeten gaan brengen en be lastingverhoging zal niet uitblijven. Met argumenten toonde spr. Euan, dat dit wets ontwerp niet tot stand moet komen. Wij gaan ons niet tegen „een" regeeling verzetten maar wel tegen deze regeling! Het ge heele .wetsontwerp geeft duidelijk aan, da* heel ons mooie werk van de Ziekenhuis verpleging zal worden onthoofd. Er wordt in het ontwerp ook op gescheiden dienen te worden gehou den. Doch wat is dit anders, dan dat iedere tak van arbeid door twee ver schillende vereenigingen wordt ver richt? Waarom moet dit dan onder een bestuur geschieden? Wat voor verschil is hierin? Waarom ons mooie werk-niet gelaten zooals het is?. Do Minister wil het werk van Groene Kruis e.d. onaangetast laten, doch de vraag rijst, waarom wij dan niet ons werk k nen blijven voortzetten? aldus spr. 1 Kruiswerk moet niet weg, maar wij moeten verdwijnen! Spr. ging vervolgens in den breede op de twee artikelen, die in het ontwerp speciaal handelen over de Ziekenhuisver pleging en wees er hierbij op, dat ook hier de Minister niet op den jiuisten weg is. Spr. betoogde met kracht, dat er gelijk recht moet zijn voor allen. Zal voor onze eenigingen een andere maatstaf worden aangelegd, dan voor dc Ziekenfondsen, die de Ziekenverpleging ter hand gaan nemen, zoodat de leden bij ons vandaan gezogen worden? De Kroon zal die werkzaamheden gaan regelen, doch een voornaam punt, het Zie kenvervoer wordt buiten beschouwing ge laten. Dat mogen de vereenigingen opknap pen door contracten af te sluiten, doch rom mogen zij dat dan niet doen ten aanzien van doctoren en Ziekenhuizen? Er is in dit wetsontwerp zeer veel, dat voor de vereenigingen onaanvaardbaar is, waarom spr. ook niet schroomt om deze pvet een slechte wet te noemen en we heb ben liever geen wet dan een slechte wet! Op dit gedocumenteerde betoog volgde een warm applaus. Na de pauze werd door? verschillende sprekers het woord gevoerd 311 vond de heer Stolk ruimschoot gelegen heid op een en ander nader in te gaan. Vele punten werden hierbij nog nader be licht. Ten slotte werd, gehoord de besprekingen m motie van verzet met algemeene stem en aangenomen. De Leidsche winkelstand Fa. J. Buurman en Zn. De bekende bloemenzaak van de firma J. Buurman en Zn., die gevestigd was in het perceel Breestraat 4, is verhuisd maar de •zijde van de straat, naar het pand Breestraat 3, en dit is voor de firma in vele opzichten een groote verbetering. De nieuwe winkel biedt aanmerkelijk meer ruimte, ook voor dc étalage, en dit heeft tot gevolg, dat de groote bloemen- en plantensortecring veel beter tot haar recht komt. Men heeft nu ook voor de bezoekers de zaak een gezellig zitje in kunnen richten, terwijl men bovendien thans ruim te beschikbaar had voor de fraaie vazen- collectie, die in verband hiermede dan ook uitbreiding heeft ondergaan. Het interieur van het pand is geheel gerestaureerd en maakt met de artistiek bewerkte wanden en het keurig meubilair een prettige en smaakvolle indruk. De firma Buurman is er dus met deze verhuizing in vele op zichten op vooruitgegaan en we wenschen haar in haar nieuwe omgeving gaarne goe de zaken toe BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G J Wertcr—-Vonk d D C Era desLantrok z I C M de Sitter—Frick z JAM Breedevelt—Korpershoek d OVERLEDEN: J Overduin, ongeh m 78 3t Verkeersstremming aan de Gouwesluis De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat wegens herstelling aan de ophaal bi-iiegen over de Gouwesluis. liggende in den weg van Leiden naar Bode graven te Alphen aan den Rijn, alle verkeer over die bruggen zal zijn gestremd van Za terdag 24 October 1936 6 uur v.m. tot Maan dag 26 October 1936, 6 uur v.m., of zooveel korter als mogelijk of langer als noodzake lijk zal zijn. Motorrijtuigen en aanhangwagens, waar van de grootste wielbelasting niet meer dan 1500 K.g. bedraagt, zullen gebruik 'kunnen maken van den omweg, gaande langs de Bruggestraat en de brug over den Rijn, zoo te Alphen aan den Rijn als te Zwammer dam en langs den weg over den Lagen Rijndijk benoorden den Rijn tusschen die beide bruggen. AANBESTEDING De onderhandsche aanbesteding voor leggen van e-n transportleiding en een Kabel met bijbehoorende werken N-W. van het Laag-Reservoir, de draineerleiding en Ivana,al II (Bestek No. 15-1936), heden morgen gehouden ten kantore der N.V. Leidsche Duinwaterwog, had het volgende resultaat: Fa. L. A. van Brero en Zn., Leiden, f 2600; fa. K. Haasnoot en Zn., Katwijk a. d. Rijn, f 3125; P. van Rhijn, Katwijk aan Zee, f 3804; W. de Mol, Katwijk aan Zee, f 3972; H. van Rhee, Katwijk aan Zee, f 4278; fa. Th. do Winter en C. J. van Weeren, Leiden, )3,28; fa. L- P- van de Geer en H. Stuif zand, Leiden, f 4850. LIEDERAVOND FRANCIS ALPHEN. Onder de auspiciën van de Concertdirec tie Dr. G. de Koos N. V., zal Maandag 2 November de uitgestelde liederavond van Francis Alphen in de Kleine Zaal der Stads gehoorzaal plaats hebben. Het programma bevat liederen van Durante, Scarlatti, Brahms. Méhul, Duparc, Fauré. Aan de vleugel: Theo van der Pas. TE WATER Gistermiddag te ongeveer half drie is de fietsjongen G. W. uit Sassenheim, toen hij met zijn bakfiets vanaf de Trekvaartbrug de Haarlemmervaart op wilde rijden ge slipt en met fiets en al te water geraakt- De jongen wist zich weer tegen den kant op te werken en de bakfiets is later met vereende krachten op het droge gebracht Do groenten die op de bakfiets lagen zijn verloren gegaan. VERZEKER U THANS EEN BAAD VAN ARBEID UïT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN POSTKANTOOR De directeur van het P.T.T.-kantoor te Alphen a. d. Rijn verzoekt ons mede te deelen, dat het kantoor met ingang van Maandag 26 October a.s. voor den P.T.T.- dienst ook van 1314 uur gesloten zal zijn. De openstelling van den Telefoondienst blijft voor de geabonneerden ongewijzigd. HET GROENE KRUIS Onder leiding van den heer D. Raaphorst Sr. werd de algemeene ledenvergadering gehouden van de afd. Alphen a. d. Rijnva<n Het Groene Ki*uis. In het voorbije jaar werd materiaal 1355 EN SLUIT EEN maal uitgereikt en ruim 1100 keer ijs ver strekt. De belangstelling voor het consulta tiebureau blijft toenemen. Nieuw ingeschre ven werden 129 zuigelingen en het totaal is nu 201. Dank werd gebracht aan de wijk zusters van de Chr. wijkverpleging vooi hun hulp; aan mej. Van Erk, concierge wijk gebouw en den heer Best, magazijnmeester. Dank zij de hulp van deze laatsten is het materiaal in goede conditie. Het afgeloopen boekjaar gaf aan: ont vangsten f 3204,79 en uitgaven f 3209,89, al- zoo een tekort van f 5.10. Namens de com missie tot nazien van de bescheiden van den penningmeester dankte de heer W den Braber den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Voor 1937 werd de begrooting vastgesteld op: f 2880 ontvangsten en f 3086 uitgaven, zoodat dug een tekort geraamd wordt van f 206.—. Aftredende bestuursleden waren de hee- Raaphorst, Liefhebber en D. Munting, die allen- werden herkozen. MARTHA-STICHTING Van den Ned. Bond tot Kinderbescher ming ontving de Martha-Stiohting alhier f 1548,27. HAZERSWOUDE BENOEMING Door de directie van de Sted Fabrieken voor Gas en Electriciteit te Leiden, is voor deze gemeente voor wat 't dorp betreft voor de gemeente Benthuizen, aangesteld tot meter-opnemer en incasseerder de heep W. M. Lindhout, alhier. GEVALLEN De heer C. Q., timmerman alhier, trof het ongeluk, dat hij bij het verrichten van zijn werkzaamheden, van een ladder afviel, en daarbij een pols brak, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HILLEGOM BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM Dat de schietvaardigheid van de Vrijwil ligers van den Bijz. Vrijvv. Landstorm zeer goed is te noemen, blijkt uit het feit dat dit jaar het brevet-scherpschutter is behaald ;eworden door de heeren: V. Seegers, F. Gcnnip, S. J. de Haan, W. Lemmers, G. Schrama, A. Bonsing, J. Warmerdam, J. J. v. d. Lans, P. A. Boon, A. Potman, G. L. v. Leeuwen, H. Potman, J Smits, H Runia, J de Groot. J J Berkhout, H J Jansen, H. Markman, A A Goemans, P Engel en J v Roode. Daarenboven werd het brevet Koning- schutter, waaraan verbonden een zilveren medaille behaald door den heer Th. A. v. d. KATWIJK AAN ZEE OUDERLING T. NIJGH OVERLEDEN Gisterenmorgen is de bekende ouderling der Ned. Hervormde Gemeente, de heer T. Nügh zacht en kalm ontslapen. Hij werd 5 Maart 1859 te Katwijk geboren. Als jongen ging hij reeds vroeg varen, en was later tientallen van jaren schipper op een bomschuit. BILLIJKE EN ONBILLIJKE PRIJSVERHOOGINGEN Verklaring van den Voorzitter Voorts een tweetal adressen Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, een openbare vergadering onder voorzitterschap in den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. De ingekomen stukken leverden geen stof tot bespreking op. Naar aanleiding van een bij het bureau der Kamer ingekomen klacht van bewo ners van de Haarlemmerstraat, of niet meei spoed kon worden betracht bij de asphal- teering van de Haarlemmerstraat, had het bureau een verzoek daartoe gericht tot het gemeentebestuur alhier. In antwoord hier op berichtte 't gemeentebestuur, dat de uit voering der werkzaamheden reeds zoo spoe dig mogelijk geschiedt. Verwacht wordt dat het werk op 15 November gereed zal zijn. In verband met de plaats gehad hebben de monetaire maatregelen, was bij hel bureau der Kamer van het Departement het verzoek ingekomen om toe te zien d: geen ongemotiveerde prijsverhoogingen zoi den plaats hebben. liet aantal klachten, bij de Kamer ingekomen, is gelukkig niet zoo groot geweest, mede wijl door tactisch op treden veel voorgenomen verhoogin gen niet werden doorgevoerd. De noodzakelijke verhoogingen van bui- tenlandsche artikelen wekken bij het pu bliek over het algemeen ongenoegen en wijl dergelijke verhoogingen een billijk rechtvaardig karakter droegen, achtte spr. het gewenscht in dien geest een uiteenzet ting van zijn standpunt in de pers te ge- Dit artikeltje heeft intusschen kritiek uitgelokt, ook in den Leidschen gemeente raad, waar de burgemeester mededeelde het met de strekking daarvan eveneens niet eens te zijn. Om zijn standpunt nader te doen kennen gaf spr. hierna de volgende verklaring: Een verklaring van den voorzitter De psychologische druk, die de verschil lende persberichten terzake van ongemoti veerde prijsopdrijving bij de winkeliers in district veroorzaakte, vervulde mij met eenige vrees. Bij het publiek en daarbij ook bij den winkelstand werd immers de indruk ge wekt, dat ïn élk geval de bestaande voor raden tegen de oude prijzen moesten wor den verkocht. Speciaal te Leiden, zulks in tegen stelling. met berichten uit andere plaatsen, bleek mij deze indruk over- heerschend te zijn. Toen dan ook circa een week na de depreciatie de kans op eenige paniek vrijwel uitge sloten was, achtte ik het mijn plicht een bepaalde zijde van de depreciatie te belichten, die speciaal onze mid denstanders in staat zou stellen zui verder af te wegen wat zou moeten worden gedaan bij hun keuze om óf terwille van een goeden indruk bij 't publiek en de sterke concurrentie de prijzen niet te verhoogen óf terwille van de rentabiliteit van hun zaak 'n prijsverhooging toe te passen, voor zoover deze door de depreciatie ge motiveerd geacht moest worden. Bij mij stond, op grond van de mij ten dienste staande gegevens, vast, dat de mid denstand in het algemeen niet in staat zou zijn om den schok op te vangen door de prijsverhooging van de geïmporteerde arti kelen en grondstoffen veroorzaakt. Nu was tevens niet algemeen bekend, dat het geeringsstandpunt terzake van de importeerde goederen deze is, dat een prijs verhooging, overeenkomende met de waar- deverhooging van de buitenlandsche valu ta, geoorloofd geacht wordt, ook wat hier te lande aanwezige voorraden betreft. De billijkheid en rechtvaardigheid brachten mede, dat ook de winkeliers en publiek met deze omstandigheid ten volle rekening zouden houden. Voorts is door mij gewezen op het door velen veronachtzaamde feit, dat bij depreciatie van den gulden van 20 pet, de buitenlandsche valuta en derhalve nor maliter de inkoopprijzen met 25 pet. stijgen. Op een bepaald moment was de depre ciatie, t.o.v. den dollar, die, in tegen stelling met het pond op het goud is ge baseerd, zelfs meer dan 23 pet., wat over eenkomt met een stijging van 30 pet., iets wat door bepaalde bladen dan ook ons volk werd bericht. Dc inmiddels verloopon periode van de plaatsing van mijn stuk van 10 October heeft bewezen, dat er van dit stuk een goede werking is uitgegaan. De winkeliers zijn gewaarschuwd en hebben met verstand van zaken de situatie kunnen overzien. Tal van hen z-ij'n nog niet tot prijsverhooging over gegaan, ook al worden door hen ge- importeerde goederen verkocht. De za ken ontwikkelen zich geleidelijk, ter wijl bij het publiek het inzicht thans meer doordringt, dat, als een winke lier zijn prijzen in overeenstemming brengt met de valuta-situatie, hij daar bij slechts zijn plicht doet. Gemoti veerde prijsverhoogingen kan nie mand tegenhouden. Hoogstens kun nen ze eenigen tijd worden opgehou den. Komen doen ze echter toch. In deze overgangsperiode wordt van de winkeliers veel inzicht gevergd. Bovendien zat nog de bedoeling voor, het Nederlandsche publiek er op te wijzen, dat alleen de buitenlandsche goederen sterk in prijs zullen stijgen, waardoor automatisch de afzet van Nederlandsche producten een goede stimulans zal ontvangen. Na deze verklaring van den voorzitter gaf Dr. van Dorp eenige beschouwingen ten beste over den monetairen toestand van. het oogenblik; hij sprak over schijnwinst en werkelijke winst, waarmede de zaken man terdege rekening zal moeten houden, zoodat de fiscus geen gelegenheid zal heb ben het zakenleven onredelijk hoog te ver zwaren. De heer v. Appel zeide zich geheel te kunnen vereenigen met de verklaringen van den voorzitter, doch hij vond het een aan randing van de middenstandsvrijheid door de Regeering, om zoo maar aanstonds maat regelen voor te schrijven, waardoor de mid denstand al bij voorbaat veroordeeld werd onredelijke of onbillijke handelingen te doen De heer v. Hoek zeide, dat het schrijven van den voorzitter in Alphen a. d. Rijn veel voldoening heeft gewekt Het zou vol gens spr. ondoenlijk zijn voor den voorzit ter der Kamer tevoren overleg te plegen. Immers de voorzitter zou dan niet mogen volstaan met overleg alleen met den burge meester van Leiden, doch dan zou hij zich moeten verstaan met de burgemeesters van het geheele district Rijnland. Dat is veel te omslachtig en het schrijven zou dan ten slotte weinig succes hebben. Onmiddellijk optreden, zooals thans ge schied is, acht spr. van veel meer waarde. (Applaus.) Hierna werd gepauzeerd. Bijdragen Keuringsdienst van Waren Na de pauze kwam in behandeling een adres van de Ministers van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en Sociale Zaken, inzake de bij Kon. besluit getroffen rege ling, volgens welke de bijdragen, te be talen voor den Keuringsdienst van Waren, afhankelijk zijn gesteld van de inschrijving in het Handelsregister. De Kamer meent, dat deze maatstaf hoogst onbillijk is, hetgeen uit het volgende moge blijken. Uit het verslag van den thans opgeheven Keuringsdienst te Leiden blijkt, dat een be langrijk deel van de bemoeiingen van den Keuringsdienst betrof het onderzoek van monsters op het laboratorium. Van de in 1933 aldaar onderzochte monsters ten ge tale van 10992 waren 8160 monsters van melk, derhalve ruim 74 pet. Uit een te Katwijk ingesteld onderzoek gebleken, dat aldaar 41 melkslijters zijn gevestigd; van deze zijn echter maar 13 in geschreven in het Handelsregister. De 28 niet-ingeschrevenen betalen als zij geen personeel hebben, thans slechts f 1 per jaar, De ingeschrevenen echter min- Enkele jaren was hij ook aan dc wal in dienst bij de reederij Ouwehand. In 1905 werd hij benoemd tot vader van het. gasthuis der Herv. Gem., welke functie hij tot 1919 vervulde. Van 190S tot op heden was hij ouderling en tevens sinds 1924 voorlezer in de Oude Kerk. Hij was in deze beide ambten zeer gezien. Ontelbaar zijn de begrafenissen die hij geleid heeft, en als voorlezer was hij be kend tot buiten de gemeente, omdat hij in de Oude Kerk zoo'n markante figuur was. Al dit werk had tot zijn dood toe de liefde van zijn hart. Do ledige plaats die de heer Nijgh openlaat is niet gemakkelijk te ver vullen. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag middag 2 uur. KOUDEKERK BIBLIOTHEEK De bibliotheek van de Geref. Jeugdcen- trale zal geopend worden op Zaterdag 24 October a.s. des avonds van half zes tot 7 uur in het lokaal achter de Geref. Kerk. V. U.-PLAN 1937 De V. U. busjes zullen te Koudekerk en aan de Rijndijk worden geledigd in de week van 26—31 Oct. a.s. LEI DSGHEND AM EEN GOEDE PROPAGANDA-AVOND De Antirev. Propagandaclub alhier hield gisteravond een drukbezochte jaarvergade ring. Na de gebruikelijke opening werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan; las de secretaris, de heer A. Kraan, het jaar verslag en werden de bestuursleden, de heeren J. Quartel en A. Kraan, herkozen. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer K. Vink, over de algemeene politieke toe stand, waarbij hij wees op de vrijmoedig heid, waarmee dc anti-revolutionairen in deze tijd van geestelijke verwarrin en on voldaanheid het beginsel van Gods Woord mogen uitdragen in de wereld, doch ook op de roeping om zulks getrouw te doen, alleen dienende God en het waarachtig volksbelang. Een geanimeerde discussie volgde. Voor het sluiten der vergadering memo reerde de heer Slingerland, voorzitter der Antirev. Kiesvereeniging, met dankbaarheid dat de Prop. Club 20 nieuwe leden had geworven voor de Kiesvereeniging. doch.hij drong aan op meer financieele steun, om dat deze in de komende maanden niet gemist kan worden. LEIDERDORP A.R. PROP. CLUB Maandagavond hield de A. R. Prop. Club „Ned. en Oranje" alhier haar maandelijk- sche vergadering. Door een der leden werd behandeld „Het Plan van den Arbeid". Spr. ontwikkelde o.m. de bekende zwaren tegen het Plan, zette nader uiteen dat het Plan ons geen wezenlijke welvaart zal kunnen brengen, maar dat na een korte z.g.n. welvaart een val komt en een inzin king die veel erger zal zijn dan de toestand van voor den aanvang van het Plan. In RADIO DISTRIBUTIE Deutschl-sender: 11.20 R. Danmark of 12.20 Brussel VI: 12.5o Droitwich; pl.iu Brussel VI; 14.20 Parfes R: 15.50 Keulen; London R; 17.20 Keulen; 19.05 Brussel Pr Weenen of dlv; 20.05 Berlijn; 21.20 Bruss 21.50 Weenen of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Dl 9.50 Gram.-muz. GRD; 10.35 DroUwlch; London -R; 13.35 Droitwich; 14.20 Londc 15.30 Droitwich; 18.20 Diversen; 19 Drolti 19.50 Londen R; 20.35 Droitwich. DONDERDAG 22 OCTOBER Programma 3: 8.05 Parijs R: 8.30 Divj, 9.05 Keulen; 11.20 Parijs R: 13.05 Brui 14.20 Parijs R: 15.20 Keulen; 16.13 Parj 17.20 Brussel VI; 18.50 lde-m Fr; 19.20 Bt 21.20 Droitwich; 21.40 Weenen of di Programma 4: 8 Brussel VI; 0.20 Dlvei 10.30 London R; 15.35 Droitwich; 18.20 Divt 19 Droitwich; 19 30 Sportpraatje d.d.h, J. Janssen; 20 Droitwich; 20.50 London R; Paris P. P. of div.; 22.20 Droitwich Agenda De avond-, nacht apotheken wordt van Maandag 19 tot en Zondag 25 Oct. a.s. waargenomen doo apotheken: M. Boekwijt, Vischmarï telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapai Oegstgeest, telef. 274. stens f 5 per jaar, ofschoon ook deze groo- tendeeis zonder personeel werken, terwijl bovendien een aantal van hen vrijstelling van betaling voor het Handelsregister heeft ontvangen. Als de Kamer ten deze zich aan een suggestie waagt, dan is deze slechts te beschouwen als een aanwij zing van de richting waarin de Ka mer meent dat een oplossing gevon den kan worden. De Kamer acht het nl. ten deze niet uitgesloten een al of niet branchegewijze indeeling te ma ken, waarbij voor het vaststellen der schaal-indeeling rekening gehouden kan worden met omzet of personeel oï met beide. De controleeren de ambtenaren zouden de bevoegdheid dienen te ontvangen om tegelijk bij hun onderzoek de gegevens voor het vaststellen van de klasse na te gaan. Voegt men daarbij de bevoegdheid om, evenals zulks aan de Kamers van Koophan del is toegestaan, een bepaalde zaak in een hoogere of lagere klasse te rangschikken, dan de schaalverdeeling zou aangeven, dan kunnen eventueel sterk sprekende onbillijk heden worden weggenomen. Na een instemmende verklaring van den heer v. d. Steen wordt besloten het adres te verzenden. Tot adviseerend lid en een plaatsvervan gend adviseerend lid iai het Curatorium van het Economisch Technologisch Insti tuut in Zuid-Holland en Zeeland worden herbenoemd resp. de heeren H. M. Simonis en Dr. G. van Dorp. Tot voorzitter en leden in het Rijnlandsch Borgstellingsfonds werden gekozen: tot voorzitter de heer D. ten Cate Brouwer; tot leden de heeren P. A. de Gooyer en W. J. Schrandt. Verdeeling der clearing-gelden Aan de orde kwam vervolgens een adres aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inzake de verdeeling van de clearing-gelden bij de clearing Nederland— Duitschland. In dit adres doet de Kamer een dringend beroep op den Minister om bij de onderhandelingen met Duitschland een ernstige poging in het werk te stellen om een zoodanige verdeeling der beschik bare clearing-gelden te verkrijgen, dat voor export van onze Nederlandsche goederen een grooter gedeelte beschikbaar komt. Na eenige discussies van algemeenen aard werd besloten het adres te verzenden. De lijst van subsidies voor 1937 werd vast gesteld overeenkomstig het voorstel van het bureau der Kamer. De begrooting voor het jaar 1937 lokte bij den heer v. Hoek de opmerking uit, of het niet mogelijk was de inkomsten der Kamer te verhoogen door de verplichting tot in schrijving in het Handelsregister scherper te stellen. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit punt reeds een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt en dat in de eerstvolgen de vergadering in dien geest een voorstel aan den Minister is te verwachten. De begrooting werd ten slotte vastgesteld op een bedrag van f 20.288.20. waarin een vermoedelijk batig saldo van f 58.96 Hierna ging de Kamer in huishoudelijke zitting. vele opzichten geven alzoo de Planrai blijk, dat zij wel wat oppervlakkig te zijn gegaan. Ook de theorie omtrent di heersching van conjunctuur en orde geven daar blijk van. Maar daarenbov het Plan plat materialistisch en rekent met Gods albestuur. Er volgde een as name bespreking waarbij vele dingen gaande het Plan in verband met de prs werden toegelicht. RIJNSBURG BURGERWACHT De uitslag van de in het afgeloopen zoen gehouden schietwedstrijden is volgt: Klasse A: C v. Delft 194 p., H. Rs bergen 191, Joh. v. Iterson 190, G. Vos 189, Abr. Glasbergen 186, G Vos G.zn 15 v. Klaveren 182, J. v. Iterson Czn.. li Oudwater 176, Joh. v. d. Gugten 167, Heemskerk Dzn. 167 p. Klasse B: T Heemskerk 187 p., J. 1 hout 186, J. de Rover 186, G. v. Meij 182, M. II den Haan 181, C. Haasnoot J. van Rootselaar Sr., 173, H. v. d. Gu 163, C. C. v. d. Gugten 162 p. Klasse C. Joh. Driebergen 167 p., R. kert 160, Th. Hoge woning 153, P. v len 143, W. H. Vooys 138, J. Rodenburg P. Hogewoning 123, J. v. Rootselaar 113 WOUBRUGGE HET GROENE KRUIS Onder leiding van haar voorzitter I E. Loth kwam de afd. Woubrugge va Z.-H. Vereen. „Het Groene Kruis" in 1 vergadering bijeen. Uit de uitgebrachte Jaarverslagen 1), dat zoowel gebouw als aanwezige mat len over het geheel in behoorlijken i verkeeren. Dank zij de gunstige uitkomst van di houden bazaar is in de financieele toeta een belangrijke verbetering gekomen en! het zoo alom gewaardeerde en nuttige stituut der ■wijkverpleging voorloopig stand worden gehouden. De begrooting voor het dienstjaar werd na eenige bespreking in ontvang uitgaaf vastgesteld op f 1914. De periodiek aftredende bcstuursle cfe heeren Dr. Loth en W. A. Boot, wei weder herkozen. Door Zr. de Wit werd daarop breedvo verslag uitgebracht van haar ten vo jare aan de te Rotterdam gehouden meene vergadering gebracht bezoek. Be ten werd dit jaar echter geen afgevaardi te zenden. Vervolgens werd nog gememoreerd gedurende het afgeloopen jaar door de v verpleegster 1375 bezoeken waren afgel voor algemeene verpleging en 349 ten hoeve van de t.b.c.-patiër.ten. Nadat tenslotte door den voorzitter commissies waren aangewezen voor nazien van rekening en controle van bouw en materialen, volgde sluiting. SCHADE GEVAREN Door schipper P., uit Nieuwkoop, v met het motorvaartuig „Maria" de stel en eenig netwerk van den visscher van staande in de Woud watering, stuk geva De aangerichte schade werd onderling regeld. GEMENGD NIEUWS ENGELSCH SCHIP IN MOEILIJKHEDI Gistermiddag om half vier is het En sche vrachtschip „Ousel", komende uit ver pool, met aanzienlijke vertragini IJ m u i d e n binnengekomen. Het schip heeft tijdens het zwaï weer met ernstige moeilijkheden te kam gehad. Een reddingboot aan stuurboordi is kapot geslagen. Het schin is doorgev! naar Amsterdam. In het stormweer, dat de laatste dj boven de Noordzee woedde, heeft het „Groenlo" van de maatschappij „Noordi dat een lading hout van Archangel (No Rusland) had ingenomen, zijn voormasl een gedeelte, van zijn deklast verloren Het schip is ÏJmuiden vanmorgen half zes binnengekomen en is doorgevi naar Amsterdam om in de Coenha kolen bij te laden. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD Gister is de 13-jarige A. Okkinga, van den directeur van de coöperat melkfabriek te B e d u m, toen hij per f uit Groningen huiswaarts keerde, hoogte van de spoorwegovergang te Bed bij het. uitwijken voor een personen-s door een uit tegenovergestelde richting mende vrachtauto van de firma Beishui uit Groningen gegrepen De knaap bekw verwondingen aan het hoofd en is aan gevolgen overleden. Te N ij v e r d a 1 is het zesjarig van de familie G.. doordat hef plotseling Grootestraat overstak, onder een passeei de vrachtauto geraakt. Zwaar gewond \v: j het kind opgenomen, kort daarna is overleden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6