LOSB LADIGE BOEKEN KAPS Roode teaenaanvallen op Oviedo afgeslagen WOENSDAG 2ï OCTOBER 193S EERSTE BEAD PA| KANJTOO R B O E K E N FABRIEK A.KA^SENBERG S. ZONEN ROTTERDAM-C WIINBRUGSTBAAT 6X8 Buitenland CIANO TE BERLIJN Graaf Ciano, Mussolini's schoonzoon en minister van buitenlandsche zaken, vertoeft thans te Berlijn, de eerste Europeesché hoofdstad, die hij in zijn kwaliteit van lei der der Italiaansche buitenlandsche Doli- tiek bezoekt. Dit bezoek, hetwelk ongetwij feld ten doel heeft, gelegenheid te verschaf fen tot samensprekingen over de naaste doeleinden van Berlijn en Rome, roept in cle herinnering wakker de poging, welke reeds eerder, in 193-4, door de beide dictatoren werd gedaan, tijdens Hitiers bezoek aan Venetië, om tot een soort van los-vaste belangenge meenschap te geraken. De resultaten van dit eerste contact zijn, gelijk men zich zal her inneren, uiterst miniem geweest. Het Jot van Oostenrijk lag als een twistappel tus- schen den fascist en den nationaal-socialist in. Men kon elkander niet vinden! Hoe zijn sindsdien de tijden veranderd! De Abbessijnsche kwestie en de remilitari- eatie van het Rijnland, die in zekeren zin tegen elkander opwogen, daar de<ze beurte lings tegen de Fransch-Britsche bondgenoo- ten waren gericht, gaven De Spaansche burgeroorlog ENGELAND OP DE BRES VOOR DE GIJZELAARS Moskou en Madrid beschuldigen Duitschland en Italië Zondagavond, zoo meldt een cor respondent van Havas, is een eerste oonvooi levensmiddelen, bestaande uit 60 vrachtauto's, het bevrijde Oviedo binnengetrokken. De bevolking kwam onmiddellijk van alle zijden toege stroomd, om nieuws uit het overige Spanje te vernemen. De correspondent had de reis gemaakt op een auto, volgeladen met zakken rijst, aardap pelen en hammen, welke gezonden waren door de bewoners van de dorp jes in den omtrek aan de „dappere verdedigers van Oviedo", zooale met groote letters op de auto's stond ver meld. Het convooi reed langs dienzelfden weg als waarlangs de rechtschen de stad bin penrukfcen. De generale staf had besloten de stad snel van levensmiddelen te voor- Langs den weg was overal een nauwe een ruime mate van bewegingsvrijheid kou-j°P enkele punten reed men onder het vuur den verschafffen, namelijk- door elkander wederzijds bij het nastreven van bepaalde belangen te dekken. Zulke belangen zijn er thans in overvloed, en zoowel te Berlijn als te Rome beseft men terdege, dat een consult in het geheel niet overbodig is. Daar is, allereerst, het Spaan- sche vraagstuk. Italië en Duitschland zul len niet dulden, dat het Iberische schier eiland. hetwelk hij de invaart der Middel- landsche Zee zulk een prachtig strategische positie kan innemen, ten prooi geraakt aan anarchie en bolsjewisme. Daarover zijn zij het beiden eens. Zij zullen echter onder het oog moeten zien, wat hun houding moet worden, zoo de Sovjets er verder de brui aan geven, zitting te hebben in de Londensche non-interventie-commissie, en ertoe wenschsn over te gaan, openlijk aan hun Spaansche geestverwanten ondersteuning te verleenen. Dan is er het vraagstuk der komende Locarno-besprekingen, dat steeds gecompli ceerder dreigt te worden, vooral nu sedert de politieke rede van koning Leopold van België nog in het geheel niet zeker is, welke houding dit land ten opzichte van de vei ligheidsgarantie voor West-Europa zal wil len aannemen. Vast staat hierbij slechts, dat onze zuiderburen zich min of meer los wenschen te maken van Frankrijk, dat door eijn nauwe relaties met Moskou tot eenigszins onberekenbaar, en uit dien hoofde tevens gevaarlijk vriend is geworden. Over dit „nieuwe Locarno" bestaat nog geenszins eenstemmigheid tusschen de beide groote dictatuurlanden. Duitschland stelt zich op het standpunt, dat het wèl veilig heidsgaranties wil voor de landen van West- Europa, doch dat het niet in overweging kan nemen het sluiten van een accoord, waarbij ook Rusland als onderteekenaar zou betrok ken zijn. Het schuwt dit land, meer dan eenig ding, omdat het jarenlang den funes- ten ondermijningsarbeid van de geheime Bovjetagenten heeft moeten ervaren, en om dat ook uit de ondervindingen van andere staten, die met Rusland tot handels- en andere accoorden kwamen, blijkt, dat men door toenadering tot de Moskovieten zich zelf het houten paard van Troje op den hals haalt. Bovendien fluistert men, dat het Derde Rijk mede daarom zulk een voorstan der van louter bilaterale verdragen zich betoont, omdat het naar het oosten de han den wil vrij houden. Duitsohlands expansie gebied zou aan die zijde liggen. Mag men uit dit alles afleiden, dat Ber lijn Italië zal willen overhalen tot een „ha- ken"-kruistocht tegen de sovjets? Dit zeker niet; het weet hij voorbaat dat Mussolini zich voor zulk een politiek niet zal laten vin den. Italië en Busland zijn ver genoeg van elkander gescheiden, om zich wederzijds bin ten de gevaren-zóne te gevoelen. Daarom rijn zij ook in den loop der jaren, ondanks de bejegening welke de Italiaansche communis ten van de fascisten hebben ondergaan, in meerdere opzichten tot een zekere utiliteits- samenwerking gekomen, en is er zelfs een vrij bloeiende Italiaansch-Russische handel ontstaan, welke de Duce voorzeker niet aan politieke doeleinden zai willen opofferen. Zien wij het goed, dan wordt noch te Rome, noch te Berlijn de vei'wachting ge koesterd, dat er tusschen de beide landen een bondgenootschap zal ontstaan. Het zou niet in hun belang wezen, zich zoo nauw en onherroepelijk aaneen te sluiten. .Boven dien, elke groepeering van zulk een aard zou met onfeilbare zekerheid iets dergelijks tusschen andere landen teweeg brengen, zoo dat Europa door een blokvorming, die met den dag een dreigender karakter zou ver krijgen, geleidelijk geheel in twee scherp opponeerende kampen zou worden gespleten. Wat Ciano, Von Neurath, Hitier en Schacht te overleggen hebben, zal wellicht tevens tot zekere afspraken en bindingen op econo misch terrein kunnen leiden, doch zal ver der geheel zich bewegen op de gebieden der tactiek. Elkanders belangen ontzien en bij voorkomende gelegenheden zooveel mogelijk ondersteunen, ziehier de vorm, waarin de Iialiaansch-Duitsche toenadering voorloopig zal worden bestendigd. De uitersten zullen daarbij moeten worden vermeden. Italië moet in de Russische Zwarte Zee-vloot, welke volgens het nieuwe Zee-engtenstatuut voortaan ook de Oude Wereldzee zal kun nen bevaren, niet bij voorbaat een vijand behoeven te ontwaren, dank zij een te ver overhellen naar Duitschen kant. Duitsoh- land, van zijn zijde, zal met Italiaansche hulp zijn vrijheid aan de oostgrenzen trach ten te behouden, terwijl het tegelijkertijd met Frankrijk en Groot-Brittannië tot een vreedzame regeling voor west-Europa zal trachten te geraken. Duitschland en en Italië gezamenlijk spelen een zeer delicaat spel, waarvan de kansen nog onzeker zijn. I-Iet convooi reed langs de eerste huizen ;der stad, welke vernield waren door gre- naten, bommen en dynamiet De Joopgra ven, welke op 100 meter van dien weg zijn gegraven, zijn voorloopig dichtgegooid met zandzakken, waarop nog de bloedvlekken zichtbaar zijn. Deze loopgraven geven de grens van de stellingen van de regeerings- troepen op 4, 5 en 6 October aan, toen zij nog oprukten tegen de opstandelingen, welke de stad bezet hielden. Eindelijk kwam het convooi bij het noor der-station, waar een luitenant en 30 vrij willigers van de opstandelingen gedurende 15 dagen de oprukkende regeeringstroepen tegenhielden. Roode mijnwerkers doen tegenaanvallen De uit Asturische mijnwerkers bestaande roode colonnes onder commando van Gon zalez Pena. die zich na haar nederlaag in de dalen en bergkloven voor Oviedo opnieuw verzameld hadden, hebben getracht, een tegenaanval op de nationalistische bezet ting van de stad te ondernemen. Zij werden evenwel door de troepen van generaal Mola, de Galicische afdeelingen, die de stad eeni- dagen geledien hebben ontzet, en de troepen van het garnizoen, onder commando in generaal Aranda, teruggedreven. Onder bescherming van pantserauto's probeerden de rooden over de heuvels ten zuiden vam Oviedo, de stad te naderen, doch door het uitstekend gel'eidevuur van de nationalistische batterijen werd hun actie tot een volkomen mislukking ge doemd. Geen enkele roode colonne slaagd' erin, tot de fortificatiewerken van de na tionalóstische tree-pen door te dringien, om met succes van haar dynamietboramen brui'k te kunnen maken. afweeractde van de nationalistische gesteund door twaalf bom menwerpers, die 150 bommen op de roode aanvalscolonnes neerwierpen. Laatstgenoem den trokken zich ten slotte terug, de dooden en gewonden meesleepend. Hierna verzamelden zij zich nogmaals i trachtten in den namiddag een nieuwen tegenaanval te ondernemen in zuid-westelij ke richting, blijkbaar met het doel zich door de buitenwijk Grullos een weg naar de stad te banen. Ook dit tegen-offensief werd echter door de nationalistische batte rijen afgeslagen. Fernando Po rechtsch! Volgens betrouwbare berichten van het eiland Fernando Po, aldus Reuter uit La- is dit eiland thans in handen der recht sohe troepen. Zij hebben d;en gouverneur weggejaagd en een voorloopige regeering gevormd, waarvan ook Afrikanen lid zijn. De aanhangers va.n de regeering te Madrid zijn gevangen genomen. Strijd op andere fronten Voligfens nog niet bevestigde geruchten hebben de nationalisten de stad Anrtora aan den grooten autoweg Jerez de la Frontera Malaga ingenomen. Hierdoor zouden zijn tot 40 K.M. ten westen van Malaga zijn opge rukt. De vijfde divisie van de nationalisten, welke nabij Huesca 6trijdt, deelt mede, dat zij een strategisch punt aan dien straatweg Almudev'arTardiente heeft ingenomen Een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmate riaal werd buitgemaakt. Madrid wordt vernomen dat de minister van binnenland aken, Pezas, is benoemd tot opperbevelhebber van de verdediging van de hoofdstad. Heeft Caballero Prieto vermoord? Een bijzondere correspondent van het blad „O Seculo" meldt uit Talvavera de la Reina, dat het volgens verklaringen van overloop ers, op het departement van oorlog tijdtens een ministerieele bespreking tot ernstige meeningsversoliillen is gekomen tusschen Tudalecio Prieto en Largo Caballero. Laatstgenoemde zou Pietro door een revolverschot hebben gedood. Het blad bericht onder alle voorbehoud De kwestie der gijzelaars De Britsche minister vam buitenlandsche zaken Eden heeft aan Ogilvie Forbes, den Britschen zaakgelastigde te Madrid, een telegram gezonden, waarin hij zijn waardieering uitspreekt voor betgeen deze heeft gedaan met toestemming van de Britsche regeering tot vermindering van het gewaiar voor de non-combattanten. In het telegram wordt verder gesproken over het groote getal personen, dat gedu rende de troebelen in Spanje als gijzelaars gevangen wordt gehouden. Er bestaat eer. ernstige reden om te vreezen voor het lot van deze personen en de Britsche regeering voelt zich gedwongen op zuiver mensche- lijke gronden een beroep te doen op belde partijen, om te komen tot een overeenkomst tot uitwisseling van deze gijzelaars en vooral om de vrouwen vrij te laten en dezen naar een veilige plaats over te brengen. Tot dit doel is de Britsche regeering be reid. mede te werken met beide partijen en indien transport over zee gewenscht wordt, is zij bereid, de Britsche vloot hiervoor be schikbaar te stellen. Den zaakgelastigde wordt opgedra gen onmiddellijk in dezen zin voorstellen te doen bij de regeering van Spanje. Bovendien wordt hem opgedragen in nauw contact te blijven met de Britsche vloot- autoriteiten en hen od «le hoogte te houden met de ontwikkeling en met hen de even- tueele evacuatie in bijzonderheden te rege len. Een soortgelijk telegram is gezonden naar den Britschen ambassadeur te H end aye wien wordt gelast met de leiding der natio nalisten in verbinding te treden. De niet-inmenging opnieuw ter sprake De gezant van de Spaansche volks- frontregeering heeft op het Foreign Of fice twee nota's overhandigd betreffende schendingen van het non-interventie verdrag, die zouden zijn begaan door Italië en Duitschland. In de eerste nota wordt gezegd, dat de Spaansche regeering uit geloofwaardige bron heeft vernomen, dat den 15den October 200 tanks en 100 vlammenwer pers, afkomstig uit Italië, te Cadix voor de nationalistische troepen zijn ont scheept. In de tweede nota wordt medegedeeld, dat volgens door de Spaansche regee ring ontvangen inlichtingen een Duitsch oorlogsschip naar het schijnt een torpedojager voor Algeciras voor an ker is gegaan, waar oorlogsmateriaal werd ontscheept. Het zou hier luchtdoel geschut betreffen. In de nota wordt eveneens de aan dacht erop gevestigd, dat kort daarna een transportschip met Moorsche troe pen in de baai voor anker ging. Ten slotte wordt erop gewezen, dat de kruiser „Deutschland" tot den lSen Oct. te Tanger voor anker is blijven liggen. In Sovjet-kringen te Londen worden ze kere berichten, volgens welke de Moskou- sche regeering reeds besloten zou hebben haar vrijheid van actie te hernieuwen in de Spaansche kwestie en zich uit de non- intenventie-commissie terug te trekken, 'oorbarig genoemd. Men wijst er evenwel op, dat deze moge iijkheid geenszins is uitgesloten en dat Ruslands houding ten dezen geheel zal afhangen van de houding der drie mogend heden, wien zekere «ergrijpen tegen het non-interventie-accoord zijn ten laste gelegd. Het schijnt mogelijk, dat de sovjet-regee ring vrij spoedig haar standpunt ten dien aanzien zal bepalen. Lord Plymouth, de president der niet inmengingscommissie heeft een schrijven gericht aan 'de Duitsche, Italiaansche eti Portugeesche gedelegeerden dezer commis- ivaarin hij hun verzoekt hun opmerkin gen op de beweringen van Sovjet-RuslanJ ten aanzien van inbreuken op de niet-in- mengingsovereenkomst voor het einde de zer week in te dienen. De president hoopt de commissie voor as Zondag te kunnen bijeenroepen. Een Italiaansch-Duitsch front? j Naar de Berlijnsche correspondent van de R. Crt. meldt, zou men het te Berlijn, bit het bezoek van minister Ciano, erover zijn geworden, dat Duitschland en Italië een gemeenschappelijke politiek zul len voeren in de Spaansche kwestie voo* het geval, dat Rusland er toch nog toe over mocht gaan zich uit de non-interventiecom ie terug te trekken en in Spanje open lijk in te grijpen. Jacht op vrouwen te Madrid Een medewerker van de Times te Valen cia schrijft als volgt: Herhaalde malen is melding gemaakt van het feit, dat mannen uit verdachte families 1e Madrid zijn gearresteerd en tenslotte ge fusilleerd. Thans wordt jacht gemaakt op de vrouwen. Woensdagnacht is het begon nen. Ongeveer 1000 vrouwen uit de aristo- ratjsche Salamanca-wijk waren erbij be trokken. Zij werden opgesloten in twee leegstaande huizen. Hun eohtgenooien m zoons konden haar voor de ramen zien en haar van de str.aat af toeroepen. Haar be reiken konden ze niet, haar helpen nog minder. De op Woensdag volgende nachten zijn soortgelijke overvallen verricht. De con cierges van de geheele stad hebben order gekregen de deuren open te houden om huiszoekingen mogelijk te maken. Wat beteekent deze plotselinge aanval op vrouwen? Moeten zij als gijzelaars die nen, voor het geval Madrid zal worden belegerd? Aanwijzing geeft een artikel, dat getiteld is: „Vriendschap noch sentimenta liteit" en dat gepubliceerd is in het com munistische dagblad Mundo Obrero. Hierin wordt verklaard, dat er nog steeds vele fascistische elementen te Madrid zijn. die valsche geruchten verspreiden en die van hun schuilplaats uit het hevel afwach ten om in de straten te vechten. Het artikel constateert verder, dat rijke en modieuze rouwen, fascistische vrouwen en echtge- nooten van monarchisten tegen de commu nisten op diverse manieren ageeren en dei* halve ecu groot gevaar vormen. N.V. VERWARMINGS-MY. UTRECHT AUTOMATISCHE KOLENSTOKERS FRANKRIJK HEEFT SCHAARSCHTE AAN STEENKOOL Dank zij de sociale onrust De Framsche bond van eigenaars van steen koolmijnen heeft een verklaring gepubli ceerd. waarin gezegd wordt, dat de stakin gen in de mijnindustrie en de nieuwe wets bepalingen betreffende den arbeidsduur en de betaalde vacantie de oorzaak zijn van een sehaarschte aan steenkolen voor huise- gebruik, die in Frankrijk gevoeld wordt bil de nadering van den winter. In bet tijdperk van Juni tot September was de productie van huisbrand in de mij van de departementen Nord en Pas-de- Calais 589.000 ton minder dan in dezelfde periode van 1935. De mijneigenaren voegen hieraan toe, dat de staking in de binnenvaart het tekort nog sterker heelt doen gevoelen, doordat veel vrachtgoed per ti-ein moest worden vervoerd, ;ocdat minder spoorwegruimte voor kolen- transport beschikbaar was. Het Duitsche vierjarenplan Goering; als leider der zelfvoorzicningscampagne De opdracht van den Fülrrer en rijks kanselier aan minister-president gene raal Goering, waarbij deze belast wordt met de doorvoering van het vier jarenplan, omvat ook de economische kwesties, welke de Fiihrer indertijd ter behandeling heeft opgedragen aan ir. Keppler, in het bijzonder de kwestie van de grondstoffen. Ir. Keppler wordt thans van deze taak ontheven en generaal Goering zal hem in het kader van zijn opdracht een uitgebreid gebied ter behandeling op dragen. De richtlijnen inzake de ten uitvoerlegging van het door Hitier aangekondigde vier jarenplan zullen over enkele dagen worden bekend gemaakt. Terzelfder tijd zullen eeni- ge door Goering, den nieuwen dictator voor ddt plan, geteekende verordeningen worden gepubliceerd. Zijn bneoeming wordt in geheel Duitsch land breedvoerig gecommentarieerd. De pers spreekt van niets minder dan een algemee- ne mobilisatie van alle krechten des lands. „De Goering toevertrouwde missie is tota litair", schrijft het „Berliner Tageblatt". Zekere bladen wijzen op de Goering ver leende volmachten, welke zich ook uitstrek ken op het gebied der pers. Het is moeilijk te weten te komen, of deze opmerking niet tot op zekere hoogte de vol doening dezer organen vertolkt, dat zij nu ontkomen aan het toezicht van Goebbels, die tot nu toe persdictator is geweest. Zeker is, dat Goering door het jongste de creet van Hitier het wint van zijn collega Goebbels. De pers spreekt de hoop uit, dat Goerin; krachtig de nieuwe prijzen zal handhaven en dat zijn spreekwoordelijke energie van invloed zal zijn op den hamdeL Vlaanderens en België's defensie Uit de besprekingen van de Vlaamsche nationalistische groepen inzake de rede van den koning blijkt, dat zij zich niet kunnen vereenigen met het programma tot ver sterking van het leger. Deze houding ver baast anderen evenwel niet, aangezien de nationalisten steeds in de oppositie zijn. De Vlaamsche nationalisten verheugen zich over de jongste verklaringen van den koning, doch betwisten de urgentie van de militaire kwestie en zij ontkennen, dat de regeering en de militaire chefs het noodige vertrouwen en de moreele autoriteit bezitten. Twee leden van -de Vlaamsche nationalis tische fractie hebben opdracht een interpel latie in te dienen over de internationale po litiek van de regeering en den aangekondag- den strijd „tegen dï Vlaamsch nationalisten en de constitutioneele vrijheden". In officieele Belgische kringen wordt categorisch gedementeerd, dat op het oogenblik sprake zou zijn van een af treden van de Belgische regeering, zoo als het gerucht ging. De positie van Rydz Smigly Wordt hij maarschalk of hetman? Generaal R y d z-S m i g 1 y, de opper bevelhebber van het Poolsche leger, zal op 11 November a.s. ter gelegenheid van den Poolschen nationalen feestdag ter herdenking van den wapenstilstand tot maarschalk van Polen worden bevor derd. Dit bericht, dat reeds was bekend ge maakt, is herhaald door het regeerings- orgaan de „Kurjer Czerwony". Gezagheb bende kringen bevestigen, noch dementee ren het. De maarschalkstaf zou door den presi dent aan generaal Rydz-Smigly worden overhandigd tijdens den grooten jaarlijk- schen troepenschouw op 11 November. Volgens zekere, gewoonlijk goed ingelich te kringen is het mogelijk, dat Rydz-Smigly niet tot maarschalk zal worden bevorderd, maar den titel van hetman zal krijgen. Deze waardigheid zou overigens, naar men verklaart, beantwoorden aan de kelijke positie van den generaal in Polen, daar de hetman vroeger in feite de door den koning bekleede macht heeft uit geoefend. Maarschalk Pilsoedski werd officieel tot eersten maarschalk van Polen benoemd. Sindsdien werd de waardigheid van maar schalk van Polen nog slechts toegekend aan maarschalk Foch. Er wordt aan herinnerd, dat generaal Rydz-Smigly bij decreet van 15 Juli de eer ste plaats na den president der republiek werd toebedeeld. Fransche boeren verontrusten Parijs Meer dan honderd arrestaties Eenige honderden groentenkweekers, die uit de omgeving van Parijs waren aangeko men, om de vergadering bij te wonen, waar de boerenleider Dorgeres zou spreken, nog onkundig van het feit, dat deze verboden was, moesten door de politie verspreid wor den. Zij begaven zich daarop naar de cen trale hallen, waar zij eenige onrust verwek ten. De ordedienst zorgde er evenwel voor, dat de aanvoer van groenten niet werd be- iemmerd. Honderdtwaalf personen werden ge auesteerd wegens weigering om door te loopen, 's Nachts om één uur verscheen Dorge res op het bureau van den politie-prefect en verzocht daar de invrijheidstelling van de gearresteerde leden van den boerenbond. De politie-prefect weigerde de inwilliging van dit verzoek, waarop Dorgeres verklaarde, dat hij dan weigerde heen te gaan. De politie is toen tot arrestatie van Dor geres ovei-gegaan. Den volgenden ochtend is de boerenleider aan een uitvoerig verhoor end er worpen. Alle gearresteerden werden daarop in den loop van den dag in vrijheid gesteld. De Italianen in Abessinië De Daily Telegraph meldt uit Dzjiboeti dat de spoorlijn tusschen Addis Abeba en Hawasjj, die verleden week Woensdag door de Abessijnen vernield werd, tharia hersteld is. Ten Oosten van Hawasji hebben de Abcssijnsche benden echter nieuwe aanval len gedaan, zoodat de lijn tusschen Afdem en Mehesso opgebroken is. Dichte bosschen maken daar de nadering der aanvallers gemakkelijk. Eenige dagen geleden is een gepantserde trein ontspoord, waarbij de locomotief over den kop sloeg en machinist en stoker ern stige brandwonden opliepen. De legergroep van generaal G e 1 o s o, die tot taak heeft gekregen, West-Abessinië te pacificeeren, is in het gebied van de groote meren op een duizend man sterke Abessijn- sche bende gestooten, die de Italiaansche troepen aanviel. Na een verwoed gevecht, dat zes uren duurde en waaraan van Italiaansche zijde ook tal van bommenwerpers deelnamen, ondernamen de Italianen een stormaanval op de stellingen van de Abessiniërs op den berg Giabassere. De verliezen aan Abessijnsche zijde den aangegeven met ettelijke bonderden dooden. Onder de gesneuvelden zou zich ook het opstandige opperhoofd van het district bevinden. De overwinning op den berg Giabassere maakt het Geloso mogelijk, den opmarsch door het merengebied veilig voort te zetten. De toestand in Palestina Thans een anti-Joodsche boycot Volgens de laatste berichten uit Jeruza lem i9 in Palestina in plaats van de sta king der Arabieren, thans een boycot van de Joodsche zaken afgekondigd. Voor de Jood- sche winkels zijn boycot-posten van de Arabische jeugd geplaatst. Tegelijkertijd trachten de Arabische kooplieden den groot bande] in artikelen, welke tot nu toe uit sluitend door Joden werden geleverd, te or gan iseeren, om te voorkomen, dat de kleine Arabische kooplieden in de toekomst bij Joodsche grossiers moeten koopen. Verder gaat het gerucht, dat de leider van de Arabische beweging, Fauzi Ka- woektsji, te Jeruzalem een onderhoud heeft gehad met zijn onder-aanvoerders over ver dere strijdmaatregelen tegen de Joden. EEN DEENSCHE PRINS ERNSTIG ZIEK Prins Waldemar van Denemarken, die als gast van den hertog van Brunswljk in Gruenau (opper-Oostenrijk) vertoeft, lijdt aan bronchitis. De artsen achten den toe stand van den 79-jarigen prins levensge vaarlijk. Prins Waldemar is een oom van den Deen- schen koning Christiaan X. Scheepsramp in Australië Twaalf dooden Op de Hawekesbury (Austr.) is een vaar tuig, waarin zich veertien personen bevon den, door een rukwind omgeslagen. Slechts twee opvarenden konden worden gered, ha- dat z,., der geheelen nacht op een rots had den doorgebracht. De twaalf anderen zijn om lioL leven gekomen. AMY MOLLISON MAAKT STUKKEN De Engelsche pilote Amy Mollison is gis ter op een vlucht van Le Bourget naar Croy don in de mist verdwaald en op een veld te Chelsfield (Kent) geland. Haar vliegtuig werd ernstig beschadigd. Zij zelf kreeg een lichte hersenschudding. Bovendien liep zij een neuswonde en een kneuzing aan haar schouder op. Zij kon niettemin per auto naar haar wo ning te Londen terugkeeren, na onder weg behandeld te zijn. EEN FINSCH SPIONNAGE-PROCES Te Hclsimgfors is thans het proces in gang legen de Russischen luitenant Kirkof en een Fi-nschen arbeider, die verdacht worden van spionnage ten bate van. de Sovjets. Het merkwaardige van deze zaak is, dat verband gelegd wordt tusschen de spion nage en de geheimzinnige viegtuigen, die Instituut „ROELOF HAI annex aan het S GYMNASIUM te INTERNAAT en SCI Voorber. Hoger Onderwijs voor jongi meisjes, die in het klasse verband nl hun recht komen. Prospectus o~ aan Dir. E. 3. PLOOIJ, geruimon tijd geleden boven Finsch waren waargenomen. De beklaagde, luitenant Eduard bekende het werkelijke doeJ vau die tochten te kennen, maar weigerde en klaring af te leggen. De geheimzinnige vliegtuigen zoui den winter van 1933, 1934 en 1935 in 1 landingen hebben gemaakt Zij di voorzien van glij-ijzers, op het ijs en door een Finschen arbeider van h voorzien. Getuigen verklaarden lacht te hebben gezien op het oogenblik, vliegtuigen arriveerden. In totaal van 96 vluchten boven Z\ 234 boven Noorwegen en 157 boven F gemaakt, gelijk blijkt uit hetgeen de zitter van de rechtbank voorlas u rapporten van de Zweedsche, Noorst Finsche generale staven. GEMENGD NIEUWS Doodelijk verkeersongeluk bij Assen Motorrijder door vrachtauto aangered Gisteravond tegen half zes heeft Rijksstraatweg Assen—Groningen ter te van Peelo een ernstig verkeerson plaats gehad, waarbij de 23-jarige bouwer W. Nijenhuis uit Schoon (gem. Sleen) op slag werd gedood. N. was met zijn motorfiets op weg n( Zuidlaarder markt Uit de richting G gen kwamen hem eenige auto's rijden, die hem met hun lichten vei den. N.. bemerkte een voor hem rij boerenwagen, welke was bespannen m paard, niet tijdig en kwam met dit tuig heel even in aanraking. Hij een zwenking naar links en kwam een vrachtauto terecht welke bestuurd door G. A. Reiber uit Assen. N. door den wagen gegrepen en tegei grond geslingerd. De jongeman wqi s'ag gedood. Zijn stoffelijk oversch naar het lijkenhuisje te Assen veri Bejaarde man door tram gegrepen Onmiddellijk gedood Gistermiddag omstreeks half vijf hen het station te Achthuizen een ej ongeluk plaats gehad. De 69-jarige houder P. Jacobs, wonende aldaar, agent van de Rotterdamsche Tratnwej op genoemd punt door de tram, op weg was van Middelharnis naar gensplaat, aangereden en vrijwel op edood. De tram had geruimen tijd yertragi Motortjalk aan den grond geloopen Opvarenden gered Gistermiddag is op het IJsseln 0 h 500 Meter van de Naardensche de motortjalk „Lichtdrager" aan den geloopen. Op verzoek van de politie te Naarch een boot van den Huizer havendiens i gevaren om de bemanning van de tjal boord te halen en in veiligheid te bre Dichtbij de tjalk heeft de Huizer bool roeiboot uitgegooid en daarmee de varenden met veel moeite van boord haald en in Naarden binnengebracht., de bemanning van de tjalk, bestaand twee Nederlanders en twee Duitschei" I derdak is verleend. Het schiü van den havendienst is streets half zeven te Huizen teruggel De motortjalk is afkomstig uit I stede. Het scheepje was van Amste uitgevaren en wilde gistermorgen vrof Urk voor anker gaan. Het sloeg ev< kort daarna van de ankers los tegen de Gooische kust gedreven. De schipper van de tjalk is naar sterdam vertrokken, teneinde een slee te reauireeren om zoo mogelijk hedei trachten de tjalk vlot te trekken, Japansche padvinders kwamen onlangs te Tokio bijeen om de duiven, die in die\ van het vaderland waren omgekomen in den strijd in Mandsjoekoeo en China, 1 eerea. Een. japansche priester verricht, te de plechtigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2