jHcuiur geitecijt (ioitrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Na de scheepsramp in Indië ^abonnementsprijs;: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Noj P« vveek0 I8 iriaj Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4j0 Bij dagelijkschc zending5.50 Alles bij vooruitbetaling losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct onl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar k| Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 1936 16e Jaaraana Van I tot 5 regels f f.17'/, Elke regel meer0.22 jhgezonden Mededeel ingen van I—5 regels230 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 SPEETWETJE EN VERSCH KADETJE - We zouden, in plaats van dit ietwat eemd opschrift, ook kunnen schrijven: r. Kuyper en Minister Slingenberg; of: 00 denkelijke enquête. 1 6 Om met het laatste te beginnen: Het dag- ad de Telegraaf voert sedert eenige aanden met alle macht en alle denkbare iddelen een luidruchtige campagne voor it versche kadetje. Heel de redactie is er 1 Ingesteld en elke rubriek vloeit er van er. Het laatste middel was een speurtocht et taxi-chauffeurs door bijkans 't geheele nd en mag men de daverende artikelen looven, dan sleepten die taxi-chauffeurs want de heeren gingen er zelf niet op enl it— 's morgens vóór tien uur overal man- n versch brood aan. Ze vingen feitelijk rgens bot, maar overal versche kadetjes. De conclusie was niet ver te zoeken. Het icd ad beweert met de grootste stelligheid: jgens houdt men de hand aan de Ar- idswet; de praktijk heeft de wettelijke palingen op zij geschoven. En als sluit- ha uk van de welgeslaagde enquête ver- hijnt er een caricatuur, waarbij de „Bak- rswet" als een „oude teut" voorgesteld, gen den bakker zegt: „Weet Uwes dan 'lO0,5g. niet, dat ik 's morgens geen versch pod kan verdragen?" Waarop de „prak-' iet k" antwoordt: „Als ik het bak is 't versch,1 aar wat mij betreft mag u het gerust tot j'rgen bewaren!" iu Daarmee is volgens de Telegraaf het éit beslist. Of, toch niet, mog men vra- n. Want wanneer werkelijk de praktijk u zooals de conclusie der enquête wil doen looven; wanneer er feitelijk nergens meer ntröle is en ieder bakker doet, wat goed in zijn oogen, waarom wordt dan de I mpagnc voortgezet door hen, die het a 1- en om het versche kadetje te doen is? t is daarom veel meer aannemelijk, dat organisaties en de gemeentebesturen gc- -df i hebben, die de geloofwaardigheid der hi quêto ten sterkste betwijfelen en er iets intimidatie in zien. departement van Sociale Zaken ont wilde dan ook tegenover een redacteur van an roodo pers, dat het met de controle zóó G^levif? gesteld is en noemde de voorstel- van zaken schromelijk overdreven. Éuurlijk werd wel toegegeven, dat bij ge- DE UITWIJZING VAN NEDERLANDERS [Duitsche regeering heeft maatregelen ingetrokken Een voortgezette vriendschappe lijke gedachtenwisseling tusschen het Nederlandsche gezantschap te B e r- 1 ij n en het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft ertoe geleid, dat de Duitsche regeering de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlan ders uit Duitschland heeft inge trokken. Door deze intrekking is de weg geëffend tot verder diplomatiek overleg ten einde het gerezen con flict volledig tot oplossing te bren gen. jke, aan personeel het toezicht niet overal net en intei sief is. zegsman van de roode pers voegde ei iu liter iets aan toe, dat wij nog al bedenke- ijn - achten. Hij zei n.Lï wanneer men zich 'anjiar aan het aanvangsuur houdt, dan vind ien overtreding van het aflcveringsver- niet zoo ernstig. it is een zeer gevaarlijke redeneering. er- om praktische reden, want als het ver- Iopuur niet nauwkeurig correspondeert op t aauvangsuur in de bakkerij, dan ram- elt er iets, dat verbeterd moet worden. umers, in zooverre heeft men gelijk, dat verkoopuur op zich zelf niet beslissend naar dat het gaat om de nachtrust der kkers. Evenwel: de wet heeft het verkoopuur op ,„;ien gesteld en zoolang de wet niet ge- ijzigd is, behoort deze nageleefd te wor- f Toen Dr. Kuyper als minister ontdekte, it ondanks een wettelijk verbod de eetsters in de bokkingrookerijen nacht- beid verrichtten hem tevens bleek, dat R Iks strikt noodzakelijk was, diende hij t Speetwetje in, waarbij het verbod ge- J leltelijk opgeheven en de rechtsorde her- 6ld werd. Het heette toen bij vele politieke tegen- anders wel, dat minister Kuyper de vrou- 's nachts liet werken, maar het ver- was afdoende: eerbied voor de wet 'hagt óf strikte naleving óf wijziging; is laatste noodig, dan kan men juist daar- ook het kwaad beperken, behoort ook minister Slingenberg er r te denken: is de wet op het verkoop- r van brood niet te handhaven of is ze .--I door technische verbeteringen in het rdrijf, irrationeel geworden, dan is wijzi- Pg noodzakelijk. Maar wetsontduiking fgluikend toelaten, is a 11 ij d uit den OVER EEN RADIOREDE Waarom alleen voor de A.V.R.O. gesproken werd De Minister van Waterstaat heeft op vragen van den heer Krijger in verband met het niet gebruik maken door den Mi nister van Waterstaat van de beide Neder landsche radiozenders bij de uitzending van zijn redevoering over „De wijzigingen in het Motor- en Rijwielreglementgeant woord, dat hij wel bereid was ook voor de N.C.R.V.-microfoon te spreken, maar dat de A.V.R.O. daartegen bezwaar had. Dc Mi nister had daarop zijn toezegging aan de A.V.R.O. gestand gedaan. Er wordt op gewezen, dat het hier niet betrof een uitzending van Regeeringswege, waarvoor ook in de toekomst steeds van beide zenders gebruik gemaakt zal worden. WAARSCHIJNLIJK VTER-EN-DERTIG SLACHTOFFERS In 1 a 2 minuten voltrok rich de ramp Relaas van den gezagvoerder V reeselijke toon celen bij de redding SLEEPTOCHT VAN DE „OKEANIS" De „Witte Zee" sleept het schip naar Waalhaven De sleepboot „Witte Zee" heeft gistermid dag om half twee het in gevaar van zin ken verkeerende Griekschc ss. „Okeanis" bereikt, In den loop van den middag is de kapitein van dc „Okeanis" met enkele le den van de bemanning overgegaan op de sleepboot, ten einde de situatie van het schip van nabij gade te slaan. Het lag in de bedoeling, dat drie opvarenden van de ..Okeanis" weer aan boord van dit schip zouden gaan, om te trachten een verbinding rnct de sleepboot tot stand te brengen. Later ziin ook de sleepbooten „Utrecht" van de firma Wijsmuller te Den Helder en ..Holland" van de reeder ij Doeksen en Dros te Terschelling bij de „Okeanis" aan gekomen. Ook deze sleepbooten zouden po gingen in het werk stellen om met het schip vast te maken. Nader wordt gemeld, dat de „Witte Zee", die het eerst bij het schip was, er om kwart voor vijf in is geslaagd een tros uit te brengen en de „Okea nis" op sleeptouw te nemen. Men heeft koers gezet naar den Nieuwen Waterweg. Do. mededeeling, dat de „Okeanis" te Rot terdam kolen zou hebben geladen en daar na naar de Middellandsche Zee was ver trokken. berust op een vergissing. Dit was het geval met de „Okeania", een ander Grieksch schip. De „Okeanis" kwam van Stettin en was bestemd naar Piraeus. Te Hoek van Holland Thans kan vrijwel met zekerheid vastgesteld worden, dat er bij de ramp met de „Van der Wijck" op Java's Noordkust vier-en-dertig menschenlevens te betreuren zijn. Veertien Europeanen en twintig In landers hebben een ontijdige dood in de golven gevonden bij deze vreeselijke ramp. Gistermiddag heeft de gezagvoer der van de „Van der Wijck" tele fonisch mededeelingen aan de direc tie van de K.P.M. gedaan over de ramp, waaraan Aneta de volgende bijzonderheden ontleent: Het schip was bij het vertrek uit Soera baja uitstekend geladen met 670 last en volistrekt niet rank. Veel zware lading be vond zich in de onderruimen van het schip, (alle zoetwater- en hallasttanks waren vol. De lading heeft niet gewerkt en het weed- was goed. Te 24.00 begaf de gezagvorder zich tea- I ruste. Hij had nauwelijks geslapen, toen te 0.45 hij door den stuurman van de wacht werd gewekt met de mededeeling, dat het schip slagzij maakte over stuurboord. De gezagvoerder stond onmiddellijk op en constateerde, dat de slagzij toenam. Hij wekte hierop den eersten stuurman, wier hij de opdracht gaf te gaan kijken wat die oorzaak kon zijn van lipt scheeflaggen van het schip. Initusschen ging het schip gelei delijk aan meer overhellen. ALle stuurlieden kwamen eigener bewe ging op de brug zich meidien teneinde in structies te vragen. Daar toen geen tijd meer te ver liezen was, gaf de gezagvoerder order alle booten klaar te maken. Hijzelf gaf op de stoomfluit het signaal voor het verlaten van het schip, waarbij de machine stopte. Tusschen het tijdstip, dat de gezag voerder constateerde, dat de slagzij verontrustend werd en een oorzaak van buiten moest hebben, en het oogenblik, waarop het sohip op zijn ®ij JP-Eg liggen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder sleolits 1 a 2 mi nuten verloopen. De kapitein van de „Van der Wijck'", de heer B. Akkerman, geschiedde, bleek het dat 15 in plaats van 16 Europeesche passagiers terecht waren. De hoofdwerktuigkundige van de K. P. M., de heer A. Kraanen, die als passagiei aan boord was en aanvankelijk als gevon den werd opgegeven, wordt thans nog ver mist. Hedenmorgen meldden zich te Soera- baja de lading-klerk Y. M. Hengst en d£ leerling-lading-klerk J. Latupersissa. De» drenkelingen konden gisteren de kust be reiken, doch deden daarvan geen opgave. Behalve mevrouw Wisse, wier stoffelijk overschot reeds te Soerabaja is aange bracht, worden thans nog vermist het echtpaar G. P. Carli, dc heer S. Raaff, de heer H. A. Exley, de heer A. Kraanen, de baby van mevr. Wisse, de heer J. van Eg- mond, de heer A. Makatita en gezin, de marconist M. J. Uijter.nerk en 20 inlanders. Van de landzijde wordt de kust nauwkeurig afgezocht naar drenkelingen. De president-directeur van de K. P. M., de heer Everts, die hedenmorgen een va- cantie-trip naar Japan zou aanvangen, is hedenmorgen met een vliegtuig van de K.N.I.L.M., naar Soerabaja vertrokken om een onderzoek naar de ramp in te stellen, evenals de chefs van de nautische- en tech nische diensten. alle schipbreukelingen voer de „Plan- cius" door in de richting van Soera baja. Deze ontzetting, toen de redding nabij scheen en men het schip voorbij zag gaan, was wel zoo verhaalde men den vertegenwoordiger van Aneta het vreeselijkste moment in dit ver schrikkelijke drama. Verder was ook de doodsangst voor haaien de voor naamste reden tot ontzetting van de ronddrijvende drenkelingen. Bij het reddingswerk door de dornier- vliegtuigen, welke van de marine-basis Soerabaja onmiddellijk waren afgezonden, I speelden zich ontroerende tooneelen af. Een zevenjarig meisje, het dochtertje van mevrouw Hartman, die boven op een tafel ronddreef, wilde daar zelfs niet vandaan toen de bemanning van de Dornier haar probeerde weg te halen. Voortdurend schreeuwde zij „mammie" en toen zij een maal gered was en op het Soerabajasche vliegveld Morokrembangan was aange bracht, bleef zij doodverschrikt in hoekje zitten. Mevrouw Wisse Mevrouw Wisse werd bij de redding nog levend aangetroffen, doch te Morokremban gan bleek zij reeds te zijn overleden tot ontzettende ontsteltenis van haar echtge noot, Dr. Wisse uit Mo dj oker to, die reeds zeer vroeg gewaarschuwd was en wien men aanvankelijk had medegedeeld dat zijn vrouw nog leefde. De heer Hudson, die gered is. kon niet meer spreken, daar hij door het hevige ge gil om hulp zijn stem was kwijtgeraakt. De heer Franken, uit Batavia afkomstig, werd opgenomen in het ziekenhuis Darmo te Soerabaja. Hij was niet gewond doch was totaal overspann<\n van zenuwen. Behalve door de bemanning van de Dor- niers, is schitterend reddingswerk verricht door de visschersbtwolking van de dessa Brondong, waar vele schipbreukelingen wer den aangebracht Ook te Lamonan op Toe- bang werden drenkelingen aan wal gezet IVOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Aan de groote weg van Soest naar Amersfoort is heden het monument van H. M. de Koningin-Moeder onthuld. De Tweede Kamer heeft de vergaderini gen hervat en een aantal wetsontwerpen goedgekeurd. Nadere bizonderheden over de ramp van de „Van der Wijck", Nadere bizonderheden over de lotge-4 vallen van het Grieksche stoomschip „Okeanis". De weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont geen wijziging van betee- kenis. De opening van de Westlandsche Bloe mententoonstelling. De Duitsche regeering heeft heden de maatregelen tot uitwijzing van vier Ne-: derlandërs ingetrokken. Bij Assen heeft een doodelijk verkeers-i 1 ongeluk plaats gehad. Op het IJsselmeer Is een motorjacht aan de grond geloopen. De opvarenden zijn gered. Nabij Amsterdam ïs bijna een ernstig ongeluk gebeurd doordat een spoorweg-, wachter de boomen te vroeg had geopend. Voor den Rotterdamschen kantonrecht ter is een geval van prijsopdrijving be-, handeld. Kapitein bleef op zijn post De r DRAMA TE SPEKHOLZERHEIDE pgen van den heer Bongaerts [He heer Bo-ngaerts heeft aan dc mi- pers van financiën en van sociale zaken volgende schriftelijke vragen gesteld: Hebben de mini stens kennis genomen - het drama te Spokholzerheide omtrent gevallen van methylalcoholvergiftiging? Is het juist, dat de vergiftiging moet Drclen toegeschreven aan zeer matig ge- ["ik van methylalcohol of met methyl- cohol vermengde jenever? 3- Bestaat er gegrond vermoeden, dat de «iruikte methylalcohol over de Duitsche rans Nederland is binnengesmokkeld? t Zoo ja, zijn dan bij de regeering maai Beien ira overweging om de kansen op «•haling van een dergelijk drama in grens steen zooveel mogelijk terug te dringen 1 «In de ministers bereid de Kamer mede- wug van die voornemens te doen? De Griekschc bemanning is gister middag op drie man na overgegaan op het Grieksche s.s. „Belgion", terwijl drie man van de „Witte Zee" op de „Okeanis" de drie Grieksche zeelieden zijn gaan assisfeeren. De sleep kwam tc ongeveer elf uur te Hoek van Holland aan, doch zij mocht van den rijkshavenmeester, aangezien de „Oke anis" een lek had bekomen en in zin kenden staat was, den Nieuwen Wa terweg niet binnengaan, aangezien gevreesd werd, dat het wrak in het vaarwater zou zinken. De kapitein van de „Witte Zee" heeft zich met den rijkshavenmeester onderhou den, en daarna is toestemming verkregen om binnen te komen. Men heeft afgewacht tot het laag water was, waarop de „Blan kenburg" en de „Maas" beide van L. Smits Sleepdienst, zijn uitgevaren ter assistentie. Met de drie sleepbooten is de „Okeanis" te ongeveer 3 uur binnengekomen en tc Hoek van Holland is ook het bergingsvaartuig „Meermin" er bij gekomen om tc pompen. De geheele sleep vertrok daarna naar de Waalhaven om daar tc meerer De Waalhaven bereikt Dc „Okeanis" is vanmorgen omstreeks S uur de Waalhaven binnengesleept, om ringd van pompbooten, die het schip drij vende houden. 1 ±jo «eutig vuöiuer is op de brug gebleven toen het schip naar de diiepte ging. Hij kwam weer boven, om vervolgens nogmaals onder te gaan en ten slotte ten tweedien m<a'e boven te komen, en wel in de nabijheid van een reddingsboei, die hij wist te grijpen. Op het schip was men er slechts in ge slaagd één boot te strijken, alvorens het I schip onderging. Een tweede boot, die men buiten boord wist te krijgen, moet op het zelfde moment, dat het schip zonk, doordat ze door een schoorsteen van het sohip werd getroffen, zijn omgeslagen. De gezagvoerder kon geen ooreaak vwr .het ongeluk geven, doch hij sprak als zijn vermoeden uit, dat op de een of andere wijze water in het schip was gekomen. De vierde stuurman, de heer J. F. Stada, brak een been bij het verlaten van het I sohip. Geredden en vermisten Aneta meldt, dat aan de lijst van de ge- •eddien nog kan worden toegevoegd do hof- meester, de heer J. B. Verhaar. Voorts zijn |nog gered de ladingklerk A. Eman en de proviandklerken W. Turang en G. Kaunang. Blijkens nader ontvangen berichten moet 3 naam van een der als gered opgegeven passagiers niet zijn N. Laagelaar Meertens, dooh H. Mangelaar Meertens. Volgens een Aneta-telegram uit Soerabaja zijk gisteren van de 59 nog vermiste leden vam de inlandsche bemanning en inland- sclie passagiers nog 39 in veiligheid ge bracht. De directie van de Kon. Paketvaart-Mij 1 deelt mede, dat volgens de laatstverkregen opgave 167 inlanders van het totaal van |lS7, die zich aan boord bevonden, definitief 1 veiligheid zijn gebracht. Van de vermiste Europeanen is het stof- j felijk overschot van mevrouw Witte te AUTODIEF GEVAT Te Amsterdam is een 43-jarige Am sterdammer op verzoek van de politie te «otterdam in zijn woning gearresteerd. Hij wordt er van verdacht in de Maasstad autos te hebben gestolen. Voorts zou hij 28C gulden hebben verduisterd. Hij is op trans port gèsteld naar Amsterdam, Aneta verneemt nog, dat tot dusver geen verdere Europeesche vermisten meer terech zijto, zoodat vermoedelijk het totaal aantal slachtoffers zal bedragen: 14 Europcane, en 20 inlanders. Verificatie der vermisten Nader vernemen we nog: Bij verificatie van de aankomst van de, als gered opgegeven, passagiers, welke verificatie na aankomst te Soerabaja, Een ontzettende ramp Aneta seinde vanmorgen nog uit Soe rabaja: Het was aanvankelijk moeilijk zïcli voor te stellen, welk een ontzettende ramp de ondergang van de „Van der Wjjck" beteekende, maar toen allengs de détails meer bekend werden en de eerste geredden zich op het agentschap van de K.P.M. kwamen melden en daar hun verhalen deden, ging men pas ten volle de omvang van deze ver pletterende ramp gevoelen Ieder gleed in zee De verhalen in allen eenvoud gedaan, klonken bijna alle gelijkluidend, zij gaven [weer hoe plotseling de ramp gekomen was, zoo absoluut onverwacht, terwijl iedereen sliep, het schip helde geweldig en het wa- I ter drong binnen. Niemand kon zich verder staande hou den en een ieder gleed in zee. De gezag voerder, de heer Akkerman, werd tol het laatste toe aan boord gezien en men kon waarnemen, hoe hij alle krachten in spande om de sirene te doen loeien. Trouwens er bestaat onder de gered den slechts één meening: de équipage heeft zich uiterst flink gehouden en deed wat nog mogelijk was. Allerlei voorwerpen zag men op het wa ter drijven, van het schip weggespoeld: kisten sinaasappelen, stoelen, fauteuils banken, tafels en wrakhout. Slechts enkele sloepen konden worden gestreken. Hartroerende tooneelen Hartroerende tooneelen speelden zich af op zee, toen de massa drenkelingen zich trachtte drijvende te houden, zich vast klampend aan alles wat zij maar onder hun bereik konden krijgen. Ooggetuigen verhalen hoe bijna iedereen gilde uit doodsangst, doch weldra werd het stiller cn probeerde iedereen zich zoo goed mogelijk op de golven drijvende te houden. De toestand was angstwekkend totdat in den vroegen ochtend de „Plancius" (even eens van de K.P.M.), voorbij voer op onge veer 100 meter afstand van de plaats des onheils, waar da 4renkelinSen ronddreven. Toen zoo verhalen ooggetuigen be gon opnieuw het gegil, opdat men hen op de „Plancius" zou hooren, en vandaar red ding zou kunnen brengen. Een ontzettende teleurstelling en de grootste wanhoop maakten zich mees ter van dc drenkelingen, toen men be speurde, dat de bemanning van de „Plancius" niets van dit alles had ge hoord. Tot geweldige ontzetting van Nadere bijzonderheden Aneta meldt nog het volgende: Te Brondong vond de Aneta-corres w nd en t -lies in rep en roer. Hij trof in de woning van den assistent-wedana te Brondong den assistent-resident, de regent, de dokter van 'Lamongan en verschillende inheemsche be stuursambten agen aan. Kapitein Akkerman was een der eersten die te Brondong aankwam, met een gewonde dame,-die brandwonden had bekomen, ter wijl later daar. volgens de lijst door ambte naren van -het binnenlandsch bestuur aan gehouden, werden aangebracht de heeren Hudson, Rochester, Polsky, Mangelaar Meer tens, Franken, Schoevers, mevrouw Raaff, mevrouw Brandes, mevrouw Hartman en kind, alsmede de tweede stuurman de heer Gerdingh, die de reis met de „Van der Wijck' als passagier meemaakte. Voorts kwamen aan de stuurlieden Herm- se en Verseput, alsmede de werktuigkundi ge van de „Van der Wijck", de heeren Bax, Geyser. Goossens en Lolkema, en bovendien de proviandklerk Turang, de bar-klerk Kaunang en de ladingklerk, de heer Eman. Voorts arriveerde noe: een aantal inheem sche schipbreukelingen. De geredde dames werden naar de wo ning van den assistent-resident te Lamon gan gebracht, waar mevr. Beynon alles deed. om de verschrikten op hun gemak te stellen. Allen waren buitengewoon uitge put van de doorstane ellende en in ver band met de tijd, waarop de ramp plaats greep zeer summier gekleed. Een van de inlandsche schipbreukelingen had een arm en een heen gebroken, doch medische hulp werd verleend door den Indischen arts Koeslan en dr Rameli uit Toebang. Verder had dr Tumbelaka een post ingeno men bij het overzetveer tusschen Bajak, waarheen een groote autobus van de mari ne-luchtvaartdienst af- en aanreed, om de geredden naar Soerabaja te brengen. Het aandeel dat de visscher9bevolking van Brondong in het reddingswerk heeft gehad, mag zonder overdrijving zeer groot genoemd worden. Zonder hun hulp zou het aantal dooden aanzienlijk grooter geweest De Wierïngermeer (IX). Moskou en Madrid hebben opnieuw te Londen klachten ingediend over Duit sche en Italiaansche wapenleveranties aan de Spaansche nationalisten. De Britsche regeering doet pogingen tot uitwisseling van de Spaansche gijze laars. Goerïng, leider van het Duitsche vier jarenplan, zal binnenkort de richtlijnen voor deze grondstoffen-campagne publi- ceeren. In Palestina ïs thans een anti-Joodsche boycot begonnen. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen do allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) Verschillende vaartuigen namen aan dit reddingswerk deel, een daarvan redde 53 menschen, een andere 21 en nog andere resp 22, 17 en 32. Een zesde vaartuig brach» een tafelen twee stoelen binnen. De telling, door de ambtenaren van het bmnenlandsch bestuur gehouden, gaf aan dat 22 Europeanen en 117 inlandere gered AMSTERDAM Nienwe Doelenstraat hotel des pays-bas Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamert incl. ontbijt f 4en f 4.50 met badkamer vanaf f 5.— restaurant TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijl yoo, Mj<„ en w|n)er billijke prijzen. waren. Dit geeft, wat de inlanders betreft, een eenigszins ander getal dan dat door de redders opgegeven, maar vermoedjilijk wa ren er enkele inheemsche drenkelingen, die in de buurt thuishooren. na hun redding op eigen gelegenheid naar hun woningen teruggekeerd. Te Brondong was uiteraard niet veel verkrijgbaar. Daarom werden uit Toebang alle be schikbare auto's gerequireerd om de ge redden zoo snel mogelijk weg te voeren. Het grootste deel van de drenkelingen werd via den ouden „Daendelsweg" tot de veer pont tusschen Bajak gebracht, waar de auto bus van de marineluchtvaartdienst uit Soerabaja gereed stond om hen naar Soera- Ha ja over te brengen. De gezagvoerder van het schip heeft ver klaard nog steeds niet te weten wat de oorzaak van de ramp is. T [Provinciale Staten van Z.-Holland De voorzitter van het centraal stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland (vaca-: ture wijlen M. Baak Jr.) de heer F. I R uij ning (N.S.B.) te Dordrecht. ,GroenIo" vervolgt de reis Schade wordt later hersteld Het vrachtschip „Groenlo" van de Mij „Noordzee", dat ten gevolge van slecht weer zijn voormast en een gedeelte van zijn deklast hout heeft verloren, zal, na in dc Coenhaven te Amsterdam te hebben gebunkerd, de reis naar Frankrijk (Roche- fort) voortzetten, aangezien voor het lier- stel van die schade die lading uit de ruimen zou moeten worden gelost. Het sohip zal derhalve zonder voormast vertrekken. CADEMISCHE EXAMENS Delft. Tedhn. Hoogeschool. Geel.: Wi—k- tuigk. ing., ca.nd.ex., de heeren J. G. v. Lans, Den 1-Iaag; J. Veldkamp, Soerabaja; J. H. C. van Waart, Schiedam. straat'Afp ?I,diLclub -D^rninK^ ,Het 1,Rl in d0 broeiing wlw Zll. ,proPagaSaaSSn dMI n™en aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1