Een nieuwe Noordwester-storm Philips-Concern in de crisisjaren DINSDAG 20 OCTOBER 1936 EERSTE BEAD PAG. 3 Enkele schepen in moeilijkheden ALLES GOED AFGELOOPEN Dijk op Ameland zwaar beschadigd De verademing na de stonm van Zondag heeft niet lang geduurd Reeds tegen de avond begon gisteren de wind al meer aan te wakkeren, terwijl er zoo nu en dan ten overvloe de zware regenbuien vielen. Te 19.50 seinde De Bilt d'an ook weer aan alle posten: „Wordt ver wacht storm uit het Noordwesten" en in de kustplaatsen hield men zich weer paraat om op het eerste sein zoo noodiig uit te varen. Gelukkig is ook ditmaal alles vrij goed afgeloo- pen, al hebben de opvarenden van meniig schip angstige oogenbükken beleefd. Tooh is op de Westerschelde voor enkele booten nog sleepbootlhulp oroodig geweest: een tweetal Zwitser- 6Che tankschepen heeft men de ha ven van Hans weert binmenge- Storm op de Schelde Een tweetal Zwitsersdhe tankschepen, op weg van Antwerpen naar Straatsburg en getrokken door de sleepboot „Schelde", ge raakte gisteravond tijdens de vaart op de Westerschelde in het Schaar van Waarde door dien storm in een benarde po sitie. Sleepboothulp vertrok derwaarts voor het verleenen van assistentie. Een der schepen, de „Berezina", werd overgenomen door de sleepboot „Directeur Ulcke" en be houden in de haven van Iiansweert binnen gebracht. Het andere schip is met behulp van twee sleepbootien van den sleepdienst W. Muller eveneens die haven binnenge sleept. Oogenschijnlijk heeft geen van beide schepen aven-ij bekomen. Ook verschillende zeemotorschepen met bestemming Engeland zijn in Haneweert bininengeloopen wegens het slechte weer en waohfcen er thans beter weer af. Loodsdienst gestaakt Ook mor de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal was de toestand gister avond weer van dien aard, dat het niet geraden was binnen te vallen of uit te va ren. I11 Hoek van Holland werd daarom om '8.35 uur de loodsdienst gestaakt, Visschersschepen in moeilijkheden Uit mededeeiingen van binnenvallende schepen is wel gebleken, dat het voora. oor de visschersvaartuigen zeer zwaar weer geweest is. Enkele schepen hebben hun ringdeklaet verspeeld en liohte besoha (ligingen opgeloopcn. We mogen dus i geluk spreken, dat er geen ongelukken gebeurd zijn. Dijkschade op Ameland De storm van Zondag heeft op Ameland wel zeer schadelijke en onaangename gevolgen gehad. De steenen glooiing van- dien Zuidelijken Zeedijk van Ameland, bchoorenide tot het waterschap Nes-Buren, die eerst in de afgeloopien zomer gereed kwam, is zwaar beschadigd. In de steenen glooiing zijn verschillende groote gaten geslagen, waarvan er enkele twintig meter lang zijn. Hier en daar is de kruin geheel weggesla- De bevolking is de geheele naciht in de eer geweest om de gaten te diohten met zakken en zeillen, die men ter plaatse met zand vulde. Over een lengte van 4 K.M. is de dijk \aar beschadigd. Er zijn meer dan zestig gaten ontstaan, waarvan sommige ruim vijf meter laug en twee meter diep zijn. De nieuwe steenen glooiing, die dezen zomer langs dien geheelen dijk is aangebracht en meer dan een halve ton heeft gekost, biedt m droevigen aanblik. In de duinstrook bij Hollum zijn groote stukken duin aan den Zuidwestkant van het eiland weggeslagen. De toestand ter se is hachelijk. Er worden besprekingen gevoerd oven- de te nemen maatregelen. Noodzaak is, dat het herstehverk zoo spoedig mogelijk tor hand wordt genomen, omdat dc dijk in de zen toestand geen tweeden Westervloed kan doorstaan. Op het Oerd zijn twintig schapen door het in de duinen binnienslroomenck water verdronken, Scheveningsche motorlogger behouden in IJmuiden De motorlogger „Willy" SCI-I 61, due gis teravond bij Terschelling wegens lekkage van den ketel assistentie vroeg, en waar van de positie wegens dien storm zeer ge vaarlijk geoordeeld werd, is hedenmorgen behouden te IJmuiden bi nnie ngekoancn Sleepboothulp was niet noodig, daar mei later met opzetting van de donkey op den ketel voldoende water in dien ketel kon houden, ofschoon deze zeer lek was. I-Ict schip heeft eenige lichte schade aam dok bekomen, In de Scheveningsche haven Tijdens den hevigen storm die gisteravond woedde, is te ongeveer 8 uur op eigen ge legenheid nog in de Scheveningsche haven binnengeloopen de haringboot Scii. 63, schipper Klaas Buis. Nauwelijks was het schip behouden bin nen of de storm wakkerde aan. zoodat aan de Scheveningsche haven terdege de wacht gehouden moest worden. De loggere die in de oude binnenhaven lagen, zijn bijtijds in de nieuwe haven ge bracht, maar ook daar spookte het. Drie schepen werden van hun trossen afgegooid en sloegen op drift. Doordat personeel aan wezig was, konden de schepen spoedig weer aan den kant worden gemeerd en werd schade voorkomen. Vanmorgen was er tijdens hoogwater veel drukte aan de haven, doch de storm woedde nog aoo hevig, dat van uitvaren geen sprake kon zijn. Het mag wel een wonder heeten, dat eon storm als hedennacht gewoed heeft, het Zuiderhoofd. dat in reperatie is, niet verder heeft beschadigd. Van IJmuiden meldt men ons nog, dat de stoomtrawler Sch. 61, schipper Arent Groen, welke gister met een defecte stoom machine op halve kracht in den storm voer, vannacht behouden te IJmuiden is binnen gekomen. schip in nood De sleepbooten „Utrecht" en „Witte Zee" uitgevaren Men meldt ons uit IJmuidlen: Hedenochtend omstreeks tien uur werden te IJmuiden noodseinen opgevangen van het Grieksche s.s. „Okeanis", groot 3-100 ton, dat zich op 36 mijlen W.N.W. van IJmuiden bevond. Het schip heeft ernstige lekkage opgöloopen. De sleepbooten „Utrecht" van •de firma Wijsmuller te Den Helder en .Witte Zee" van L. Smit;& 'Co te Hoek vani Holland spoeden zioh naar het in ge vaar verkcerende schip. Ook de motorred- dingboot „Neeltje Jacoba" van de Noord- Zuid-Hoffllandsch o Redding Mij heeft om eb uur de haven van IJmuidlen verlaten en bevindt zich op weg naar de „Oeanis". Het viaduct onder Overschie Binnenkort gereed Naar wij vernemen, zal het werk aan het viaduct op den Rijksweg onder Overschie 31 October of op zijn hoogst een paar dagen later gereed zijn. Ilct viaduct zal dan zon der officieel vertoon voor het verkeer wor den opengesteld. Tijdelijke wijzigingen in het verkeer De burgemeester van Overschie vestigt er de aandacht op, dat in verband met te ver richten werkzaamheden aan het viaduct, met ingang van Woensdag 21 October de Schielaan geen rechtstreeksche aansluiting meer geeft op den Rijksweg. Het verkeer van de Schielaan zal geleid worden via de Parallelstraat W.Z. en de onderdoorgang aan de Burgemeester Bosstraat naar de Parallelstraat O.Z., die aansluting heeft op den Rijksweg voor het verkeer in de rich ting Den Haag. Het verkeer RotterdamDen Haag en Den HaagRotterdam blijft plaats vinden over de beide Parallelstraten, doch in verband met het dwarsverkeer via de Burgemeester Bosstraat, zal met matigen gang gereden moeten worden op het gedeelte van de Pa rallelstraten tusschen de Schielaan en de bruggen over de Schie. OOK UW KINDEREN ZIJN DOL OP verhalen, voorzien van plaatjes, geestig en duidelijk. Gun hen een vroolijke, frissche lach en geef ze ons premieboekje „MENEER PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN" door G. Th. ROTMAN. Nieuwe spelling Prys 0.40 per ex. Bestellingen aan Agenten en Bezorgers of door inzending van onderstaande Bon! D A\J Aan N.V. DAGBLAD DE ROTTERDAMMER Afdeeling Uitgeverij Rotterdam exempl. Ondergeteekende verzoekt toezending van Premieboekje „MENEER PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN" an bedrag in postzegels bijgesloten per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS: DE WESTLANDSCHE TENTOONSTELLING Officieel geopend In enkele dagen ennachten is het groote gebouw der bloembollenkweekersver- peniging „Eloralia" te 's-Gravenzande, waar vorige week Donderdag nog de laatste bol- lenveiling in dit seizoen werd gehouden, omgetooverd in een Westlandsche lusthof van bloemen en fruit. Dagen achtereen zijn duizenden bloemen en liet beste fruit dat de streek oplevert, bijeen gegaard, om in een expositie te too- nen. waartoe het Westland in staat is.. En zoo is de tentoonstelling iets buiten gewoons geworden, dat deze mooie tuin bouwstreek eer aan doet, en de groote vak kennis van de kweekers duidelijk demon streert. Het is vooral de „Koningin van de Herfst", de chrysant, die de eere-plaats op deze expositie inneemt. Er zijn grootbloemige soorten van kolos sale afmetingen, doch die voor kenners- oogen nog meer waarde bezitten. Want, deze tentoonstelling is er een ge worden voor het publiek, dat Flora en Po mona in haar volle schoonheid kan bewon deren, doch waarbij de kweekers hun ken nis kunnen vergrooten. De Bond Westland, de groote organisatie in deze streek heeft zijn zorgen uitgespreid over de fruit-afdeeling; trossen druiven lok ken in enorme afmetingen; perziken, me loenen en ander fruit sieren de tafels en manden. En dan zijn er de bloemen. Het is een rijke schat die bijeen gebracht is; zij boeien het oog in dit lustoord, door de vaardige handen van de heeren Zeilma kers en Velders, 3e arrangeurs der Nedec- landsche nationale- en internationale bloe men- en fruittentoonstellingen opgesteld. De Centrale Westlandsche Snijbloemen- veiling gevestigd te Honselersdijk, heeft op deze tentoonstelling doen zien, wat haar leden brengen. Het Westland vertoont zich in deze dagen weer op z'n best; er is in 's-Gravenzande iets bijzonders te bewonderen. Bij de officieele opening hedenmorgen hebben Ir. A1 p h. R o e b r o e c k Directeur Gen. van het Dep. van Landbouw; P. Vis, voorzitter van het Tentoonstellingscomité, en enkele andere sprekers op de goede samen werking. waardoor dit schoone geheel kon worden verkregen, de aandacht gevestigd. Ten spijt van de moeilijkheden waarmede ook deze tuinbouwstreek te kampen heeft, blijkt liet Westland zijn groote cultuur waarde te blijven behouden. Nieuwe maatregelen voor den tuinbouwexport Maandag zijn voor den tuinbouwexport nieuwe maatregelen in werking getreden, wat betreft keuring enz., dit als gevolg van het feit. dat een aantal producten onder do Landbouwuitvocrwet zijn gebracht. Het gevolg hiervan is, dat meer admini stratief geregeld moet worden op de veiling kantoren in verband met te verstrekken vergunningen. Wat de keur betreft, over het algemeen bestonden de betreffende maatregelen reeds, vooral omdat dit jaar voor de drui,ven reeds, een scherper controle werd toegepast 3 Enkele veilingen hadden reeds zelfstandig een keur toegepast, die nader is aangevuld door.de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, die voor afwijkende kwaliteit geen vergunning tot export gaf. Men hoopt door deze nieuwe-maatregelen onzen export meer .nog te beschermen, door het leveren van uitstekende betere kwaliteit producten, waarbij echter met bepaalde wenschen rekening wrordt gehouden. Ned. Bond in Duitschland Lustrumviering te Essen De Nederlandsche Bond in Duitschland heeft dezer dagen te Essen zijn derde lustrum mogen vieren, in een zaal die voor de gelegenheid met groen, bloemen en vlaggen feestelijk was versierd. Nadat dc cere-voorz., de heer Chr. Schmid t, Nederlandsch consul te Essen, autoriteiten en gasten liad welkom geheeten, en zoowel het Wilhelmus als het Deutsehlandlied waren ten gehoore gebracht, heeft Minister Slotemaker de Bruine een feestrede uitgesproken. De feestredenaar zeide o.m., dat wij Ne derlanders een ingeboren drang hebben naar geestesvrijheid. Bovendien toonen wij niet gaarne, wat wij voelen. Spreker is juist den laatsten tijd tot de conclusie gekomen, dat de Nederlanders van binnen warmer -zijn dan wij van bui ten lijken. Er is in Nederland een klank; de naam Oranje, samenvatting van onze historie, die rijker is aan geestesgoederen, dan wij zelf wel weten. Als een laaiende vlam, is dit verborgen besef naar buiten geslagen bij het bericht van Juliana's verloving. Als wij spreken van nationaal besef en van nationaal bezit, dan spreekt het van zelf, dat wij den plicht hebben deze ook te bewaken. I-iet voornaamste deel daarvan is dan onze eigen taal. Het is een voortref felijk cling, dat de Nederlanders hier in Duitschland over onze taal waken. Op spr's begrooting staat dan ook een post voor dit mooie doel uitgetrokken. De rede van den Minister werd gevolgd door een luid applaus. Na den Minister sprak de Bondsvoorzit ter de heer P. H. Mooren, uit Krefeld, die opwekte ondanks de zorgen te volhar den. Als een kind zorgen heeft roept het om de moeder en wij zullen ook nog ver der een beroep, moeten blijven doen op ons vaderland. In de overtuiging, te spreken namens alle bondsleden.; eindigde de heer Mooren zijn rede met den wensch: „Blijf, goede God,, voor ons Oranje waken beschut het steecis bij storm en ongetij, wat onheil voor Europa moge naken: Oranje en Neerland blijven daarvan vrij." Na deze redevoeringen werd op vlotte wijze het feestprogramma afgewerkt. UIT OOST-INDIE BATAVIA, 19 Oct. (Aneta). De vliegers Rous en Van Beekum, die hedenochtend van Wyndham zijn vertrokken, zijn te 16.40 uur op liet vliegveld Andir nabij Ban doeng geland. Er bestond groote belangstelling. De Ned.- Indische Vliegclub bood beide vliegers, die den tocht Bandoeng—Australië en terug hebben .volbracht, een krans aan, ECONOMIE EN FINANCIEN DISCONTO-VERLAGING Enkel een aanpassing aan de geldtarieven De Nederlandsdhe Bank heeft giste ren, zooals we nog in. een gedeelte van onze oplaag kondien vermelden, haar wisseldisconto met een V2 verlaagd tot V/2 en haar andere •tarieven Meirmede in overeenstem ming gebracht. Van dien hoogsten stand van iy2 in dit jaar, waarop het disconto op 4 Juni jl. gebracht werd, is het hiermede weer op het laagste niveau van 2*4 beland, welke noteerinig juist vier maanden van kracht is geweest. Was voorheen een discontowijziging va de centrale crediietinstellkig meestal een tiregel, wélke verband hield met de positie van ons ruilmiddel ten opziohte der buitenlandsohe valuta's, het zgn. klassieke middeil, waarmede de bank het ruilmiddel en dien goudvoorraad wist te beschermen, thans behoeft men hierin niets anders te zien dan een zuivere aanpassing van de officieele geldtarieven aan die van de open markt. Zoo noteerde het particuliere disconto 4 a 2*4 daggeld 2 en prolongatie 2% De Nedertandsöhe Bank helpt door een verlaging van de officieele tarie ven dus mede om de ruimte van de geldmarkt te bevorderen. Het offioieele Nederlanidsohe Bankdiscon- to beweegt zich thans op hetzelfde niveau dat in Frankrijk, waar de verlaging tot 2V4 op 8 October jl. werd ingevoerd. Sinds de afkondiging van het em- baigo op den gouduitvoer en de daar mede ingetreden veranderde mone taire verhoudingen voor cms land, is de kenmerkende eigenschap van een disconto-verlaging (verhooging of verlaging) verdwenen. Het goud be rust thans, behalve in de kluizen van de Nederlandsche Bank, ook voor een deel als werkkapitaal in handen van het wisselkoers-egalisatiefonds dat zoo noodig op de wisselmarkt zal ingrij pen om ongewenschte schommelin gen te voorkomen. Tot dusver is van een dergelijk ingrijpen nog niiet veel naar buiten gebleken. Gns ruilmiddel heeft na de eerste zenuwachtige dagen der depreciatie, weldra een richting van herstel ingeslagen en het depreciatie- percentage liep geleidelijk terug tot iets benedien de 21 Uit alles blijkt, dat het vertrouwen in de regeering en ons staatscrediet ondanks de noodzakelijk geworden monetaire maatregelen niet minder zijn geworden, van welk leit de vaste houding onzer beleggingsmarkt een duidelijke weerspiegeling geeft. De wijzigingen die het Nederlandsche Bankdisconto heeft ondergaan sedert den ihoogstien stand van 6 verliepen als volgt 26 Juli 1935 22 October 14 November 4 Februari 1936: 4 Juni 30 Juni 7 Juli 19 October 2X/2 41/2 si/2 DE INKOMENS EN VERMOGENS 1935-1936 Het laagste punt sedert 1915 In verband met de groote belangstelling voor de nieuwe gegevens der inkomens eti vermogens in Nederland, werden in de negende aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek enkele voorloopige totaalcijfers betreffende de statistiek der rijksinkomsten- en vermo gensbelasting opgenomen voor het belas tingjaar 1935-'36. Uit deze voorloopige gegevens, die in het maandschrift in vergelijking worden ge bracht met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1935 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere inkomens voor den kinderaftrek voor het belastingjaar 1930-1931 het hoogst is geweest, nl. f 4.367 millioen en dat daar op als gevolg van de in 1929 opnieuw i getreden economische crisis een teruggang is gevolgd tot f2.827 millioen voor 1935-'36. welke daling 35.28 pet uitmaakt van het topjaar 1930-'31. De daling van 1934-'35 Op 1935-'36 be liep f 215 millioen. Het gemiddeld in komen per aangeslagene bedroeg over 1935-'36 f 2.0S6 en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle sinds 1915 verstreken jaren. Het hoogste ge middelde inkomen werd aangetroffen over de jaren 1917-T8 en 1920-'21 en be liep f2.659. De aandacht zij erop gevestigd, da£ het bedrag der inkomens in het algemeen be trekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat boven genoemd bedrag van f 2.827 millioen de in komsten betreft over het kalenderjaar 1934. I-Ict bedrag der in de vermogensbelas ting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929-"30, nl. f 15.666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot f 11.129 mill, over 1935-'36. Deze daling, slechts on derbroken door 'n stijging van f 128 mil lioen van 1933-'34 op 1934-'35, beliep 28.90 pet van het topjaar 1929-'30. Het gemiddeld vermogen per aange slagene was van alle vergeleken jaren het laagste over 1935-'36, nl. f63.000, ter wijl het hoogste bedrag (f87.000) werd aangetroffen voor 1917-T8. Deze bedragen geven de stand aan van het vermogen bij de aanvang van het be lastingjaar op 1 Mei. Opgemerkt moge worden, dat in boven bedoelde bedragen niet begrepen zijn de buiten de inkomstenbelasting vallende in komens beneden f 800 en de buiten de ver mogensbelasting vallende vermogen bene den f16.000, in verband waarmede deze kleiner zijn dan de bedragen van het na tionale inkomen of vermogen, zooals zij voor en na door verschillende deskundigen zijn geraamd. Verder zij erop gewezen, dat door de omzetting van een aantal eigen zaken, vennootschappen onder firma e.d. in z.g. besloten vennootschappen, de verge lijking der inkomens van jaar tot jaar on- jiver wordt gemaakt. De in vergelijking tot vroegere jaren ge ringere daline der inkomens en de stijging der vermogens van 1933-'34 op 1934-'35 is voor een deel het gevolg van de op 1 Mei in werking getreden scherpere bepalingen tegen onjuiste belastingaangiften. Voor me^r uitvoerige gegevens zij naar 't maandschrift verwezen. DE JAVASCHE BANK Blijkens ontvangen telegrafische mede- deeling bedroegen volgens den weekstaat de Javasche Bank per 17 Oct. jl. op de gebruikelijke wijze afgerond: de metaalvoor raad 108.060.000 en het totaal der uitzettin gen ƒ75.950.000. SHELL UNION OIL Kwartaalwinst van $7.2 millioen De geconsolideerde winst- en verliesreke ning v>an die Shell Union Corporation en dochter-maatschappijen (incl. Shell Pipe Line Corp.) sluit over het derde kwartaal met oen netto winst van $7.210.229 tegen 32.914 over hetzelfde kwartaal in 1935. De winst over het tweede kwartaal bedroeg (extra winst inbegrepen) $7.619.838. BOEKEN EN GESCHRIFTEN „Handboek voor het Nederlandsche Handels en Faillissementsrecht", door Mr. M. Polak, derde druk, der de deel, eerste stuk, tweede afleve ring, door Mr. F. G. Scheltema. Uitg. J. B. Wolters, Groningen, Batavia. Thans is verschenen de tweede aflevering van het derde deel van Polaks handboek „bewerkt" door Mr. F. G. Scheltema. Van bewerking kan moeilijk nog gesproken wor den, als men bedenkt, welke wijzigingen de ze stof in de laatste jaren heeft ondergaan, vooral tengevolge van de internationale wis selconferentie. Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat Prof. Scheltema in het voor bericht opmerkt, dat op enkele bladzijden na dit deel geheel nieuw moest worden schreven. Ook de tweede aflevering is op overzichte lijke wijze samengesteld, waarbij een ver schil in lettertype de graad van belangrijk heid duidelijk doet uitkomen. We twijfelen dan ook niet, of deze aflevering zal even eens een onmisbare handleiding blijken te iMHiiawjivnii; Hoogste stand te Valentia 772.0. Laagste stand te Isafjord 748.5._ Stand vanmorgen halftwaalf 759.3. WEERVERWACHTING Afnemende tot matige Noordwestelijke tot Westelijke wind, tijdelijk opklarend, aan- ankelijk nog kans op regen- of hagelbuien en kouder. ALGEMEENE WEERVERWACHTING De secundaire depressie trok in de nacht met Noordwester storm en veel regen over ons land (Amsterdam gaf 31 mm.). Zij ver dwijnt nu in Oostelijke richting. Bij IJsland verscheen een nieuwe daling. De hooge drukking herstelde zich in het Zuidwesten. De Britsche eilanden hebben afnemende Noordwestelijke wind met op klaring, afgewisseld door regen- en hagel buien. Noordzee en Kanaal hebben storm achtige, maar snel afnemende Noordweste lijke wind. In Frankrijk is de lucht zwaar: bewolkt met regen in de Noord- en Oostzee. In Duitschland is de wind krachtig in het Zuiden. Elders vrij zwak maar in het Wes ten toenemend. Overal is de lucht bedekt en er valt veel regen. In de Middelgebergten sneeuw en in de Alpen valt sneeuw tot bo ven 3000 meter. In Zweden nam de vorst weer toe bij helder weer. Aan de Noorsche kust valt regen of natte sneeuw. Bij het passeeren van een rug van hooge drukking is tijdelijk opklaring met een koude nacht te wachten en afnemende buiig- heid. De nieuwe depressie doet later weer regen en wind verwachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 20 October te 9.35 aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede! f HE RMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.4 C. 21 OCTOBER Zonsopgang 6.37 uur, zonsondergang 4.52 uur Maan op nam. 0.35 uur, onder nam. 8.26 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN zijn, voor ieder, die zich in de belangrijke materie van wissel en orderbriefje wil in werken. Aan deze beide is deze aflevering gewijd, in het bijzonder aan de „wissel- rechtelijke" verhoudingen. Krachtige intrinsieke positie behouden Tal van lichtpunten Het jaarverslag van het Philipsconcern is meegevallen. Hoog gespannen waren de ver wachtingen niet Het was bekend, dat het bedrijf in het verstreken boekjaar, geëin&igd per 30 April j.l., niet best had geboerd en zelfs beweerden pessimisten, dat het divi dend zou worden gepasseerd. Zoover is het niet gekomen. Wel bleek uit het verslag, en in zooverre werden de ver wachtingen beantwoord, dat het concern een uiterst moeilijk jaar achter den rug heeft. Philips is door den aard van het bedrijf, internationaal gericht. Op internationaal ge bied heeft het een groote en gewichtige taak te vervullen. Maar daardoor wordt de maat schappij ook in een richting gedrongen waar vele voetangels en klemmen liggen. Tenein de bepaalde afzetgebieden te behouden moe ten fabrieken in het buitenland worden ge sticht. Hoe verder de autarkische gedachte voortschrijdt, hoe meer belemmeringen het handelsverkeer in den weg worden gelegd, hoe grooter het aantal fabrieken in den vreemde moet worden om voor Philips het oude afzetgebied te behouden en daarbij te vens te vergrooten. Het behoeft niet te ver wonderen, dat dientengevolge de export van uit Nederland staag terugloopt en dat onze uitvoercijfers geen al te best figuur sloegen. Vooral het afgeloopen boekjaar is in dit op zicht een kwade periode geweest. De drei gende depreciatie van vreemde valuta's en de transfermoeilijkheden hebben de resulta ten in nog sterkere mate ongunstig beïn vloed dan vorige jaren het geval was, zegt het verslag letterlijk. De gevolgen voor ons land bleven niet uit: in 7 crisisjaren daalde het aantal werknemers te Eindhoven van 27000 tot 15000, terwijl het aantal in het bui tenland steeg van 13000 tot 19100. Alle somberheid en de sterke daling van de bedrijfswinst ten spijt, ademt het verslag toch een optimistiscHen geest. Voornamelijk is het wel een gevolg van de depreciatie van den gulden, al kan men wel tusschen de regels doorlezen, dat men een percentage van ruim 20 pet. niet erg bevredigend acht. Daarnaast zijn in het verslag voor wie goed leest tal van lichtpunten te ontdek ken, waaruit men de conclusie kan trekken, dat het concern straks ongerept uit de cri- sisstorm te voorschijn zal treden en dan van elk vleugje opleving zal profiteeren. Bemoedigend is immers, dat in het ver slag van den Raad van Commissarissen de verwachting wordt utgesproken, dat de moei lijkheden als gevolg van de belemmeringen in het internationaal goederen- en geldver keer, thans haar maximum hebben bereikt. Ook, dat in weerwil van de moeilijkheden. aan de decentralisatie verbonden, het moge lijk is gebleken de kwaliteit van het product in korten tijd tot hoog peil op te voeren. Voorts was het mogelijk in verschillende landen de positie van het concern te ver sterken. In dezen tijd wil dat heel wat zeg gen! Op velerlei gebied staan voor het concern nog groote mogelijkheden open (radio, tele visie etc.). Het is aan de leiding toever trouwd het verleden heeft dat bewezen haar kansen te benutten. Dat er reden is voor optimisme,blij kt tenslotte uit het feit, da de omzetten in de eerste vier maanden van het loopende boekjaar zich in stijgende lijn bewogen, waardoor men tegemoet kan 'komen aan de voortdurende daling van den opbrengstprijs per productie-eenheia. Door de hier te lande getroffen monetaire maat regelen is een stijging dezer opbrengst waar schijnlijk, zoodat ook de winstkansen weer toenemen. Intrinsiek staat het bedrijf er prachtig voor. Nog steeds zijn alle vaste eigendommen, de machines, toestellen en handelsmerken op de balans afgeschreven op f 1.waarin een belangrijke stille reserve ligt verscholen. De algemeene reserve is onveranderd f 24,7 millioen groot hetgeen iets minaer is dan de helft van het aandeelenkapitaal. Opval lend is de groote liquiditeit van het concern. Volgens de concernbalans beloopt het totaal der liquide middelen f 67 millioen, waarvan een gedeelte zal worden aangewend tot af lossing van het restant der uitstaanae obli gaties, waarvoor een kleine f 15 millioen noodig is. Na betaling van deze obligaties zal het concern nog over f 53 millioen liquide middelen beschikken, hetgeen overeenkomt met 100 pet, van het gewone aandeelenkapi taal. Dit alles overziende is er reden om de toe komst van het Philipsconcern met vertrou wen tegemoet te zien. De reactie, welke de koers der aandeelen onderging na ae .divi dend-declaratie, was dan ook van korten duur. Ten aanzien van de waardeering dor aandeelen eener maatschappij dient immers steeds in overweging te worden genomen niet alleen het rendement, dat de aandeelen bij een bepaalden beurskoers en het divi dend dat wordt uitgekeerd, afwerpen, doch tevens de intrinsieke kracht der maat schappij, de rol die zij in het economisch le ven vervult en bovendien de vooruitzichten. Deze laatste drie factoren nu laten niets te wenschen over. Na de krachtige teruggang in het verstreken boekjaar is het bedrijf thans ontegenzeggelijk weer in opgaande lijn. Ook de beurs heeft zich dit, na kennis neming van het verslag, gerealiseerd en het koersverlies kon grootendeels ongedaan wor den gemaakt. Wanneer onverhoopt zich geen nieuwe tegenslagen voordoen, zal ongetwij feld ook het Philipsaandeel zij het wat laat profiteeren van de depreciatiehause, welke o.m. voor Kon. Petroleum en H.V.A.'s zulke fabelachtige koerswinsten heeft opge leverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3