STADSNIEUWS De restauratie van den ouden stadhuisgevel MAANDAG 19 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG Leidsche Burgenvacht Een vijftal, bestaande uit de heeren L. Ko mijn Jr., L. Romijn Sr., H. Pompe, A. G. Groenendijk en C. den Uijl, wisiten in de Prov. Wedstrijden met 248 punten een 2de prijs te behalen in klasse C, terwijl nog voor een persoonlijke prijs in aanmerking kwamen de heeren A. G. Groenendijk, J. H. van Staveren en H. P. v. Ek. De schietoefeningen zullen aanvangen op Vrijdag 23 Oct. a.s. en worden gehouden van S tot 10 uur nam. Tevens zal op 23 Oct. de prijsuitreiking van de met scherp ge houden wedstrijden in September j.l. plaats vinden. Vervolgens elke Vrijdagavond schieten op bovengenoemde uren in de kegelbaan van Café „Den Burcht", aange zien de sohietaaal in de M. P.-kazerne niet beschikbaar is. De schermoefeningen, theo rie mitrailleur, geweer en exerceeren zullen aanvangen morgenavond om S.30 uur nam., Gymnastiekzaal Pieterekerkgracht no. 7. Geref. Jeugdleiders bijeen Vergadering in Patrimonium Zaterdagmiddag kwam een aantal Geref. Jeugdleiders uit Zuid-Holland, aangesloten bij den Bond van Geref. Jeugdorganisaties, in het gebouw Patri- li bijeen. De voorzitter, de heer L. Kooyman, van Pijnacker, opende deze samenkomst, op ge bruikelijke wijze en met Schriftlezing van Joh. 21 1325, waarna hij allen welkom iheette. Mej. F. Diepersloot, van 's-Gravenhage, Bprak vervolgens over „De ouderts en ons werk", waarbij zij gelegenheid had uitvoe rig te wijzen op de plicht der ouders t. o. v. het sturen van hun kinderen naar Meisjes-, Jongelings- en Knapenvereeniging. Aan het eind van ha,ar referaat zette mej. Diepersloot uiteen, dat een ouder-vereeni- ging zeer goed voor de uitbreiding en voort gang van het jeugdwerk kan zorgen. Na een geanimeerde discussie werd het methodiek-rapport nader besproken, waarbij de secretaris, de heer C. Schout, van Dor drecht, breedvoerig van antwoord diende. Nadat de voorzitter nog opgewekt had het Jubileumfonds krachtig te steunen, sloot Ds. van der Loo, van Rijnsburg, deze samenkomst met dankgebed. Afscheid koster P. Oostveen Dankbare woorden voor trouwe plichtsvervulling De koster van de Geref. Kerk aan! de Hooigracht, de heer T. Oostveen, heeft om gezondheidsredenen zijn ambt neergelegd en gisteren zijn laat ste diensten en de regeling van de openbare godsdienstoefening verricht. In den dienst van gistermorgen heeft Ds. H. Thomas, na eerst in het gebed den heer Oostveen en zijn echtgenoote te hebben opgedragen aan den troon der genade, den scheidenden koster toegesproken en dezen trouwen die naar der kerk, met wien een traditie van stipte plichtsbetrachting en trouw van ouderwetsch-degelijke en deftige dienstvervulling heengaat, met harte lijke afscheidswoorden gehuldigd. De kerkeraad heeft mij opgedragen, al- 'dus spr., om namens hem en de gemeente en ook namens mijn collega's in de heilige be diening, tot u een woord van afscheid te richten, en ik ben blij, dat ik naar de beurt der dagorde vanmorgen in de Hooigracht- kerk preeken mag, jvant het is een taak, .die ik gaarne verricht Het spreekt wel van zelf, dat ik niet van plan hen, om ij del menschenlof te bezin gen, zij het ook met een daaraan vastge- krampt „Soli Deo Gloria". Ik wil met de kerkeraad, en met allen, die u als koster zeer noode zien heengaan, den Heere God 'dankbaar erkennen, dat gij hier koster werdt, en zoo langen tijd deze veelomvat tende, zelfs veel menschen omvattende taak zoo hebt verricht, dat wij niet anders kun nen wenschen, dan dat uw opvolger in uw sporen, die slechts de zuivere rechte hoe ken kennen, wandelen moge. Uw taak was niet altijd gemakkelijk. Uw bemoeiing be trof zoowel den weleerwaarde als de booze knaap, die de orde dreigde te storen. Ge waart dienaar, geen slaaf. Ge hebt ons treflijk verzorgd, daar was naar het uitwendige (en zoo was 't ook in de kerkelijke samenkomsten en in de catechisaties en in de andere vergaderingen, Classicale, en een en kele maal zelfs een Part. Synode, die hier onderdak kregen) niets mis plaatst, aan u de schuld niet, dat het een enkele keer misschien eens wat schuin toeging. Alles op de klok. Alles af. Alles schoon. Geen vlek ergens. Geen rimpel ooit. Altijd gedienstig. Ge hebt heel wat veran deringen in het kerkelijk leven meegemaakt Heel wat dominees hebt ge bediend, waar van velen reeds in den Heere gerust zijn. En de tegenwoordigen willen u bij deze har telijk danken voor de goede zorgen, die ge aan hen hebt besteed. Gij waart niet een man van vele woorden- maar van de plicht, van de dienst, van de daad. En daar geven we u geen eer voor, maar wel willen wij God danken, dat Hij Zijn gemeente in u, zoo treffelijk bijgestaan door uw vrouw, ons zulk een groote zegen gegeven heeft. Wij hadden u zoo graag als koster gehouden. Ge ver trekt, en ik weet het, ge doet het met leed wezen. Neem met uw vrouw onze hartelijke wenschen mede, en voor zoover wij men schen mogen danken, onze hartelijke dank. Vervulle de Heere God naar zijn rijkdom Uw nooddruft! En zij het U gegeven, om nog vele jaren met het zalige volk van God te i zingen: Wat blijdschap maakt mijn ziel,: wanneer ik voor U kniel, In 't huis, dat Gij U hebt gesticht, Hoe lief heb ik Uw woning, De tent, o Hemelkoning., Die G"U ter eer hebt opgericht. Kom. gemeente, laten wij onze broeder en Euster Oostveen toezingen Ps. 121 i. Nadat de gemeente, staande, aan dit ver zoek had voldaan, sprak de heer Oostveen enkele korte woorden van dank. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN C. G. W.-nieuws C. G. W. had een drie-daagsche rijwiel- tocht voor werkloozen naar België georgani seerd, maar Zaterdagochtend kwam het be richt, dat van hoogerhand voor deze tocht geen toestemming werd gegeven. In een spoedvergadering van C. G. W. werd den leider den heer J. Crama opgedragen naar den Haag te gaan om toestemming aan te vragen voor een andere reis, nl. naar den Moerdijk, een tocht van 360 K.M., die ook drie dagen zou duren. Een commissie werd benoemd om deze reis te organiseeren. Op de dezer dagen gehouden jaarvergade ring van C. G. W. werd tot voorzitter be noemd de heer A. v. d. Velden, terwijl het bestuur verder zal bestaan uit de heeren H. Zuidema, J. Crama, I. Zitman, iB. Bies- broek, H. Botermans en C. Biesbroek. Vijf-en-vijftig jaar in den echt verbonden Morgen, 20 October, zal het vijf-en-vijftig jaar geleden zijn, dat Jacobus Kokkedee en Elisabeth van Gelderen zich naar de Bur gerlijke Stand begaven, om zich te doen in schrijven voor hun aanstaand huwelijk, dat op 2 November d.a.v. voltrokken werd, zoo- clat zij dus op dien laatsten datum het elf de lustrüm van hun huwelijk hopen te her denken. Van het echtpaar- dat woont Raam straat 11. is de man 81 jaar oud, een heele leeftijd, die hem echter nog niet aan te zien is, want hij is een krasse oude heer, die ■nog dagelijks zjjn wandeling maakt. De vróuw, die 76 jaar oud is, ondervindt ech ter, helaas, reeds vele jaren de gebreken van de ouderdom. Ze heeft reeds 20 jaar het huis niet meer kunnen verlaten en is de laatste tien jaar bedlegerig geweest. De man is gedurende 43 jaar broodbezorger geweest- 16 jaar bij de firma Dorsten en 27 jaar bij de broodfabriek „De Zeeuw". Hij kent Leiden door en door en bij de Leide- naars is de oude heer Kokkedee heel goed bekend. Uit het huwelijk zijn negen kinde ren geboren en het aantal kleinkinderen is reeds zeer aanzienlijk. Ongetwijfeld zullen de kinderen er voor de bejaarde bruid en bruidegom een mooie dag van maken. Felix H. A. Driessen overleden In den ouderdom van SI jaren is hier ter stede overleden de heer Felix H. A. Driessen, oud-directeur van de Leidsche Katoenmij en een bekende persoonlijkheid in het Leidsche leven. De heer Driessen was oprichter en later eere-lid der 3 Octobervereeniging, bestuurs lid van de Mij ter bevordering der Toonkunst en lid van de Mij. der Neder]andsche Let terkunde. Dit laatste lidmaatschap dankte hij aan de navorsohingen op stedelijk-historisch gebied, waarmede hij zich do laatste jaren bazig hield. Van zijn hand verscheen o.m. een werk over de herkomst van de Leidsche straatnamen. GEVALLEN Zaterdagmiddag is op de Heerengracht de 16-jarige fabrieksarbeider M. V. met zijn rijwiel komen te vallen, waarbij hij het linker bovenbeen ernstig bezeerde. De Ë.H.D. bracht den jongeman naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij ter observatie is opge- VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een aantal palen, die drijvende gevonden zijn in den Rijn. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDF T Stoeken en E den Os J P v d Staal 25 j. en S \V Kret 26 j. A v Wijk 28 j.o en S S Vermond 31 j. BEVALLEN: J C ScnoutenBlaneé d S de NieWaterland z J VerverKnaap d OVERLEDEN: P do Ntis wedr. 81 j. L de la RieSchipper, wede, 86 J, J P da Jager, wedr 70 j. G v Ejjk dr, 45 J. UIT DEN OMTREK ALKEMADE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond te 7.30 uur ten raadhuize al hier. Voorzitter Mr. W. J. Peek. Tegenwoor dig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Alvorens met de agenda aan te vangen EEN ZORGVOLLE EN INTERESSANTE ARBEID Die groote bewondering afdwingt In de groot© houten loodsen en in de groote omheinde ruimte op het Pieterskerkhof werken beeld- en steen houwers dagelijks aan het omvang rijke werk van de restauratie van den ouden stadhuisgevel. Een machtig interessante arbeid wordt hier ver richt De leek kan zich maar zeer vaag een denkbeeld vormen van de minutieuze nauw keurigheid en van de liefderijke zorg waar mede deze restauratie geschiedt en de leden van de Vereeniging Oud-Leiden, die Zater dagmiddag een excursie naar dit restaura tiewerk mochten maken en daarbi] van deskundige voorlichting gediend werden, mogen zich dan ook wel gelukkig prijzen, dat zij deze gelegenheid ontvingen. De be langstelling was begrijpelijk zeer groot. Deze excursie geeft ook ons gelegenheid over het restauratiewerk een en ander mede te deelen, hoewel wij ons daarbij tot de groote algemeene lijnen moeten bepalen en niet In bijzonderheden af kunnen da- ICMen weet, dat terwijl de nieuwbouw van het Stadhuis is opgedragen aan architect Blaauw uit Haarlem, de restauratie van den ouden gevel in handen is en onder lei ding staat van Ir. A. van Heeswijk en Prol. Odé leden van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg. De dagelijksche leiding is in handen van den hoofdopzichter den heer Bom, een bekend restaurateur, die ook bij verschillende andere restauratie werken bekendheid heeft verworven. Onder zijn leiding had de excursie plaats. Toen, het restauratie-werk voorbereid werd, is natuurlijk allereerst de vraag ter sprake gekomen in hoeverre sommige ge deelten .van den ouden gevel niet meer voor restauratie in aanmerking kwamen en toen is na lang wil ken en wegen besloten om het gedeelte aan de zijde van de Maars- manssteeg, dat in latere jaren aan de hoofd partij in gedeelten is aangebouwd, geheel nieuW op te trekken om zooveel mogelijk te doen aansluiten bij de stijl van de fraaie middenpartij, terwijl dan de afsluiting aan die zijde is gevonden door de plaatsing al daar van het Vischpoortje, dat bij den brand gespaard is gebleven. Daardoor is het evenwicht in de gevel en de harmonie van het geheel op fraaie wijze hersteld. Het gebrek aan gegevens Den restaurateur van den ouden gevel stonden slechts weinig gegevens ten dien ste. Er waren maar weinig teekeningen en deze waren onnauwkeurig. Ook het aantal goede foto's was zeer gering en men had daar meestal slechts iets aan voor de details. De gevel zelf moest dus de voor naamste bron zijn, waaruit men zijn ge gevens putte. Met pijnlijke nauwkeurigheid heeft men de resten van den gevel in kaart gebracht en wat de verwoeste stuk ken betreft: het is de groote verdien ste van Ir. v. Heeswijk geweest, dat hij uit de puinhoopen van het stad huis de gevelbrokken bij elkaar heeft gezocht en voor vernieling behoed. Het is voor een groot gedeelte aan hem te danken, dat men bij de restau ratie thans over voldoende gegevens de beschikking heeft om de gevel vol komen te herstellen in den stijl dien hij had* Een belangrijke kwestie was ook die van de steensoort. Deze moest met de uiterste zorg gekozen om met de oude te harmo nieeren en men is zoo gelukkig geweest presies dezelfde steen (een oberkirchener steen) te vinden uit dezelfde laag in de zelfde groeve, waaruit vroeger de steenen waren geput. Alles vrij uit de hand Men heeft de steenen aan laten komen in de groote blokken, waarin zij worden uit gegraven en op die manier zelf te kunnen oordeelen voor welke onderdeelen zij het best zouden kunnen worden gebruikt. Ze worden dus hier op het werk zelf gekloven en ontvangen hier hun bestemming. En zooveel mogelijk ook verrichten de steenhouwers (die al len Leidenaars zijn) hun werk op de wijze zooals dat vroeger geschiedde, hoewel dit niet in alles mogelijk is, daar de Steenhouwerswet tal van werktuigen, die vroeger werden ge bruikt en die zeer veel stof gaven, verboden heeft. Maar toch is het hier allemaal handwerk. Alles gaat vrij uit de hand en hiermede tracht men te hereiken en bereikt men ook inder daad dat de nieuwe stukken zich bij de oude aanpassen, dat er leven en charme in zit. Daartoe worden ook voor de steenhou wers talrijke voorbeelden gemaakt naar de oude stukken en worden gedeelten van den gevel op het plein Opgebouwd om goed te doen zien hoe de stukken in het groote ge heel moeten passen. De sfeer van deze werkplaats, met de Pieterskerk in de on middellijke omgeving, werkt ook in alle opzichten mede om de juiste werkstemming te maken, om inspiratie te geven en deze stemming op het werk, de liefde waarmede de steenhouwers hun werk verrichten is dan ook waarlijk uitstekend. Er zijn d lijks zeventien steenhouwers bezig en het steenhouwerswerk is dan ook het belang rijkste. Maar daarnaast vraagt dan ook het werk van de drie beeldhouwers, die hier werk hebben gevonden, de aandacht. Zij zijn het die de vele versieringen van den gevel: de caryatiden, de koppen, de leeuwen enz., naar het voorbeeld der brok stukken in klei modelleeren en er gipsaf gietsel van maken, die op hun beurt weer als voorbeeld dienen, waarnaar deze beel den in den steen worden gehakt. Ook hier is weer werk, dat de grootste zorg en nauwkeurigheid en tevens de kunstenaars hand eischt. Er moet met zoo ongelooflijk veel dingen rekening worden gehouden, dat men voor degenen, die hier arbeiden, de grootste bewondering moet heb ben. Als men behalve dit eigenlijk steen- en beeldhouwerswerk ook ziet de prachtige teekeningen die de heer Bom voor deze restauratie heeft moe ten maken, dan beseft men pas wat het zeggen wil zulk een werk op te zetten, uit te voeren en tot een goed einde te brengen, De aanpassing der kleur We hebben den heer Bom nog gevraagd naar den duur van het verkleuringsproces, dat de nieuwe steen moet ondergaan. De heer Bom antwoordde, dat de steen zeer snel aanslaat en spoedig verkleurt tot de tint die de oude steenen hebben. De waar heid hiervan was ook ter plaatse te consta- teeren, waar men nieuwe stukken onder de hoornen had neergelegd naast de oude brok ken. Tusschen deze twee soorten was ook al niet zooveel verschil meer te zien* memoreert de Voorzitter de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld. Op de verzoeken van P. Wesselman en J. Koek om verlenging van den ontruimings termijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen wordt gunstig beschikt. Do ont ruimingstermijn wordt met zes maanden 'erlengd. In behandeling komt hierna wederom de bespreking goedkeuring der rekeningen van Gemeene Armen van Rijpwetering. Het bestuur verzocht bij adres de ingezonden rekeningen over 1934 en 1935 alsnog goed te keuren, met toekenning van een kas- voorschot. De Voorzitter herinnert er aan. dat over deze aangelegenheid in vorige ver gaderingen uitvoerig van gedachten is ge wisseld. waarbij het standpunt van B. en W. in den breede is besproken. Bovendien heeft over het adres zelve nog een bespre king plaats gehad met de meeste leden uit den Raad. waarbij is gebleken, dat het Armbestuur de leden niet heeft kunnen ertuigen van zijn in deze juist ingeno men standpunt. Op deze conferentie is juist het tegenovergestelde aangetoond. Voor zitter meent dan ook, dat het geen zin heeft op deze zaak nog uitvoerig in te gaan De heer Vervveij betreurt, dat de beide niet-Katholieke leden niet tot de bespreking zijn toegelaten geworden, te meer, omdat zij herhaalde malen blijk hebben gegeven zich voor deze zaak bijzonder tc interesseeren. Op het adres van het Armbestuur zou spr. dan ook gaarne op enkele punten antwoord ontvangen, aangezien daarin wordt be weerd, dat geen voldoend overleg met het gemeentebestuur heeft plaats gehad. De Voorzitter toont aan de hand van de stukken aan, dat overleg meer dan vol doende heeft plaats gevonden en dat het Armbestuur zoowel mondeling als schrifte lijk is gewaarschuwd tegen het doen van uitgaven zonder de vereischte machtiging voor inwinnen van rechtskundig advies. Na ampele bespreking wordt op voorstel van den heer Heemskerk besloten over te gaan tot stemming over het voorstel van en W., inhoudende de burgerlijke arm besturen van Rijpwetering en Alkemade te combineeren. indien binnen 10 dagen door het bestuur der Gemeene Armen van Rijp wetering niet wordt voldaan aan de reeds eerder tot dit bestuur gerichte uitnoodiging tot vermindering van het batige saldo over 1935 met de door dit bestuur zonder mach tiging gemaakte onkosten voor rechtskun dig advies of tot schrapping uit de reke ning 1935 van de voor dit advies gemaakte onkosten. Hot voorstel, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Pennings en Penning de Vries. Twee wijzigingen van de begrooting 1936 op verzoek van Ged. Staten worden vast gesteld. Bij het voorstel tot verhuring van eenige perceelen tuinland, bespreekt de heer Heemskerk de wenschelijkheid in verband met de monetaire politiek om in geen ge val over te gaan tot verlaging van de be staande huren. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. na raadpleging van de commissie voorstellen een drietal perceelen tuinland voor den zelfden huurprijs als vorig jaar te verhu ren, terwijl zij tevens voorstellen het tuin land aan P. van der Zwet voor den tijd van 1 jaar te verhuren voor f 360. De huurder Van der Zwet is echter niet bereid hierop in te gaan, doch deze Wil 't tuinland met warenhuis huren voor 3 jaar tegen een huurprijs van f 360. De lieer Venveij wijst op de onzekere toekomst en hoewel hij gaarne de menschen brood gunt, is spr. er voor de huurprijzen te handhaven. De heer Van den Broek kan zich even eenigen met een huurprijs van f 360 vindt het bovendien niet. erg als hij als compensatie voor de slechte jaren een voor deel zou hebben van f 50. De heer Heemskerk acht het beter het tuinland voor f 410 te verhuren voor 3 jaar, met deze restrictie, dat bij slechte uitkom sten de huurder aanspraak kan maken op gedeeltelijke kwijtschelding van pacht, het geen hem kan worden medegedeeld. Het voorstel van den heer Heemskerk wordt hierna in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 6 stemmen. De ove rige perceelen land worden verhuurd c eenkomstig voorstel van B. en W. Aan P. Zoetemelk en J. J. de Jong wordt wederom voor den tijd van maximum 3 jaar verhuurd de woning staande te Rijp wetering en Oude-Wetering en wel tegen dezelfde huurprijzen. Op het verzoek van J. C. van Veen om de woning B 444 wederom te mogen huren voor den verlaagden huurprijs van 2.50 per week, wordt afwijzend beschikt. Hem wordt nog gelegenheid gegeven binnen 3 dagen te berichten of hij de woning tegen den ouden huurprijs wil inhuren, terwijl bij niet-inhuring der woning tot publieke verhuring zal worden overgegaan. De begrooting 1937, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 270S83.40 wordt a(an den raad aangeboden en in han den gesteld van de commissie voor onder zoek en rapport. Een aantal reclames schoolgeld, straatbp lasting en hondenbelasting worden afgehan deld overeenkomstig voorstel van B. en W Bij de rondvraag bespreekt de heer Pen nings de uitbreiding van het kabelnet te Oud-Ade. Spreker vraagt hoe het komt, dat de Lichtfabrieken te Leiden met deze uit breiding nog geen aanvang hebben ge maakt. Voorzitter zal zich nader met Leiden In verbinding stellen.. De heer Hogenboom en van 't Hart be spreken de straatverlichting. Vele lampen branden 's avonds niet, waardoor het voor al in het zuiden van de Veen zeer donker is. Voorzitter wijst er op, dat indien de be volking in deze niet medewerkt het een on begonnen werk is, want door baldadigen worden herhaaldelijk lampen stuk gegooid. Spreker doet dan ook bij deze, een- ernstig beroep op de bevolking om zooveel mogelijk mede te werken, dat de eigendommen der gemeente worden ontzien, terwijl hij ver trouwt, dat bij constateering van vernieling mededeeling zal worden -gedaan. De heer Heemskerk vraag hoe het staat met de onderhandelingen der provincie over de spoorbaan. Voorzitter antwoordt-, dat hij vernomen heeft, dat momenteel bespre- kingen gaande zijn met de provincies Zuid en Noord-Holland inzake dezen weg. De heer Los bespreekt de uitkeeringen van het. burgerlijk armbestuur. Hoewel geklaagd -ordt over de lage uitkeeringen, welke door het Burgerlijk Armbestuur van Alkemade worden verstrekt, wil spreker hier tegen over opmerken, dat enkele ondersteunden weer gaarne ondergebracht zouden worden onder dit armbestuur in verband met de rog lagere uitkeeringen, die zij van andere instellingen ontvangen. De steunnorm gaat tot 7.en verhooging is alleen mogelijk na bekomen machtiging van het gemeente bestuur. Voorzitter antwoordt "cteze zaak nader te overwegen. Hierna sluiting. /VLPHEN AAN DEN RIJN KLACHTEN OVER KLINKEN Voor liet kantongerecht werd de zaak be handeld tegen W. B., directeur der scheeps bouwwerf „De Industrie" voor het in wer king hebben op 2 dagen in Augustus van een zgn. pneumatische klinkinrichting. Als erdediger trad op Mr. G. Nord Thomson uit Leiden. Verdachte zelf was niet vcr- sch enen. Verdediger gaf het ten laste gelegde toe, waarop de ambtenaar in zijn requisitoir overwoog, dat voor een gelijke overtreding de betrokken ondernemer ook reeds eerder s veroordeeld, terwijl inmiddels nog meer dere processen-verbaal waren ingekomen en een en ander voor de omwonenden nu eenmaal onaangenaam en hinderlijk is. Hij vorderde een geldboete van f 25 subs. 10 dagen. Verdediger hield een zeer uitvoerig plei dooi. In December 1934 is een ander direc teur van dezelfde onderneming ook voor een dergelijk feit veroordeeld. Het is geens zins minachting voor het vonnis van den kantonrechter dat men met een en ander toch is doorgegaan. Na genoemd vonnis heeft men aan B. en W. der gemeente on middellijk vergunning gevraagd en verkre gen. De Raad van State heeft echter deze vergunning vernietigd. Na het verkrijgen van bedoelde vergunning heeft men een werk aangenomen, nl. het maken van een kustboot, die volgens het contract en be stek pneumatisch geklonken moest worden. Men kan deze inrichting niet overbrengen naar een ander gedeelte van het bedrijf, daar dit minstens f 60.000 zou kosten. De ambtenaar was niet overtuigd en meende dat men dan direct na Dec. 1934 maatregelen had moeten treffen. Hij bleef bij zijn eisch. Na dupliek van den verdediger, die uit voerig op het belang voor Alphen wees, ter wijl men overleg zal plegen met het Dep. van Arbeid, bepaalde de kantonrechter zijn schriftelijk vonnis op Woensdag over een week. HILLEGOM A. R. KIESVEREENIGING Op Woensdag 21 October a.s. vergadert ue A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in gebouw „Patrimonium". In deze vergadering zal o.a. behandeld worden het Verkiezingsmanifest 1937 en voorstel can- didaatstelling 1937. Tevens zal er bestuurs verkiezing gehouden worden. In verband met de belangrijkheid van deze vergade ring worden alle leden opgewekt om des avonds 8 uur in Patrimonium aanwezig te zijn, BOUWWERKEN Door B. en W. van Lisse is aan de firma C. J. Jansen alhier opgedragen het bou wen van een regulateurstation ten behoeve van de gemeentegasfabriek. VLAGJESDAG Woensdag a.s. wordt er een vlagjesdag gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor het Chr. Militair Tehuis te Leiden. Door zoo'n vlaggetje te koopen dient u de nuttige arbeid onder de militairen. Wij be velen deze collecte ten zeerste bij u aan. PARKEEREN IN DE HOOFDSTRAAT Thans is door B. en W. een besluit ge nomen betreffende het parkeereji in de Hoofdstraat. Het besluit luidt als volgt: „Met ingang van 1 November a.s. is het verboden om langer dan een half uur te parkeeren in de Hoofdstraat van af Burgem. Pontstraat tot aan perceel no. (tegenover de Meerstraat)." KATWIJK AAN DE RIJN JAARVERGADERING VEREEN. „KLEINE ZELFSTANDIGEN" De vereeniging „De Kleine Zelfstandigen" hield haar jaarvergadering in de zaal van de Chr. Jongelingsvereeniging aan de Voorstraat alhier. De voorzitter, de heer H. de Mooij, open- do de vergadering met. een woord van wel kom tot allen, terwijl hij in het bijzonder zijn blijdschap er over uitspreekt, dat het hoofdbestuurslid Van Rijnsburg en de heer L. v. d. Zwan, als raadslid, van hun belangstelling deden blijken.' De secretaris, de heer G. Varkevisser, las daarna de notulen en het jaarverslag, waar uit bleek, dat het bestuur in het afgeloopen jaar veel werk heeft verricht en de actie uitgaande van de vereeniging, althans eenig resultaat heeft gehad. Daarnevens werd ook geconstateerd, dat de nood op het gebied van land- en tuinbouw door de hulp van regeeringswege nog lang niet is opgeheven. Dc wensch werd uitgesproken, dat het doel \an deze hulp, nl. het in stand houden der kleine bedrijven, bereikt moge worden. Van het gemeente-crediet is ook dit jaar een dankbaar gebruik gemaakt, doch waa leden zijn, die door omstandigheden niet in staat zullen zijn vóór 1 November a.s. aan hun verplichting te voldoen, stelde het be stuur voor den Raad te verzoeken den datum met 3 maanden te verlengen, dus de terugbetaling te stellen op 1 Februari. De vergadering ging hiermede accoord. Tevens werd besloten het gemeentebe stuur te bewegen in den a.s. winter midde len beschikbaar te stellen tot leniging van nood. Bij de onderlinge bespreking werd door den heer A. in 't Veld breedvoerig het werk der vereeniging naaj- voren gebracht, waar uit bleek, dat vele plannen uitgewerkt zijn, terwijl conferenties met verschillende par tijleiders werden gehouden. Na vaststelling contributie en rond vraag, waarin behandeld werd een schrij ven van dc Landbouw-Crisis-Organisatie, omtrent dwangbevel tot betaling van teelt- vergunning voor aardappelen, wat tot nader onderzoek aanleiding gaf, dankte de voorzitter voor de aangename bespreking en sloot hij de vergadering. GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref? Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis" vergadert morgenavond om 8 uur in de kleine zaal. De heer G. Varkevis ser zal inleiden het onderwerp: ,,Het G.e- weten". (Schets Geref. Mannenblad Juni 1936). KATWIJK AAN ZEE NED. CHR. VROUWENBOND Hedenavond om 8 uur houdt mevr. de wed. M. EerdbeekClaasscn, in de Oranje zaal van het Jeugdhuis, haar eerste lezing over: de Adellijke Vrouwen-abdij ie Rijns burg. ROND DE RONDE BAL Quick Boys I—L.R.C. I (Lisse) 1—1 In deze wedstrijd zag Quick Boys zich een kostbaar puntje ontgaan. De sterke wind belette, dat het spel een normaal ver loop had, dc cornerballen en doelschoppen waren dan ook legio. Toch heeft L.R.C. meer gekregen dan zij had verdiend. Zoo wel vóór als na de rust, gaf Q.B. den toon aan. Bij de casten, jyas de keeper in yorm, L RADIO- DISTRIBUTIE MAANDAG 19 OCTOBER Programma S: .05 ParUs R; 9-05 Keulen; Deutschl-sender; 9.50 Keulen; 12.20 Brusse 14.25 Diversen; pl.m 14.55 ParUs R; 15.20 len; 16.20 ParUs R: 17.20 Keulen; 19.05 munster; 19.20 Berlün; 21 Ro-me of div.; Weenen of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 DlveL 10.35 Droltwlch: 11.50 Londen R; 17.35 Dr<EI 18.20 Diversen; 19 Droltwlch; 20.20 LondtB' 10.50 Droitwich; 21.20 London Keg. DINSDAG 20 OCTOBER Programma 3: 8.05 ParUs R; 9.05 K 12.20 Brussel VI; 15.05 Keulen; 16.20 Pai 17.20 Brussel VI; 18.50 idem Fr; 19.20 Ber er; 20.35 Boedapest of div; 21.35 Bruss .m 22.15 Brussel VI; 22.35 Weenen of div Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Dive 10.35 London R; 16,50 Droltwlch; 18.20 Div 1 18.45 Droltwlch; 21.05 London Reg. X Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag tot en p Zondag 25 Oct. a.s. waargenomen doo e apotheken: M. Boekwijt, Vischmart telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapa i telef. 274. Katwijk II—S.C.O. II 5—3 Het begin zag er niet naar uit dat 1 wijk nog een overwinning zou behalen'1 eerste kwartier moet de Katwijk-k(3 veel ballen retourreeren, wat hem goe11 ging. Na de thee speelde Katwijk metc- ind in den rug, waardoor zij voortdu de vijandelijke veste bestookte, en |J haar linksbinnen en midvoor de standi. 53 wist te brengen, I DE STORM De felle westerstorm welke gister onze kusten woei, heeft het zeewater eens oen ongekende hoogte doen bereQ 's Middags om kwart vóór vier was hoogtepunt van de vloed bereikt. Het water stroomde tot halverwege de opriu terwijl het schuim tot over de boulec woei. Het was een indrukwekkend gez de kokende met schuim bekople go die de smalle zeereep beukten, en hier daar een stuk van de reep wegsïoegci11 afrastering nabij de „Oude Kerk" werd v een gedeelte weggeslagen. Velen sloegen, van de boulevard afi woeste spel der golven gade. GOEDE VERBETERING 1 Van gemeentewege heeft men ver week een aanvang gemaakt met het ni wegdek van den Lijdweg. Deze s ji welke voorheen met recht een „lijdens- kon genoemd worden, is thans hersch in een straat, welke weer voor alle ve begaanbaar is gemaakt. Een goede veis ring. LEIDSCHENDAM AFSCHEID JUFFROUW V. D. WEYDI^ Vrijdagmiddag heeft juffrouiw v. d. Wet onderwijzeres aan de Chr. school, afsui genomen, wegens benoeming aan de T school te Winterswijk. Ds. Vermet sprin vertrekkende toe en dankte haar naie het schoolbestuur voor den arbeid vooie Chr. onderwijs verricht. De heer Kupit hoofd der school, dankte namens de der kinderen. Met het toezingen, x Zegenbede en geibed werd de plechtig gesloten. PROPAGANDA-AVOND De A.-R. Propagandaclub „Dr. H. C( houdt morgenavond om half acht jaarvergadering in het vergaderlokaal u ter de Geref. Kerk, Damlaan. De agi bevat o.m.: jaarverslag, bestuursverki Onderwerp: „Politiek overzicht"; inli de heer K. Vin k. LISSE I ONDERWIJSVERGOEDINGEN B. en W. stellen den Raad voor om df|)i goedingen aan de Bijzondere Schoolbestg ingevolge art. 101 der Lager Onderwi iver het jaar 1933 te bepalen respectiek 'oor het Lager Onderwijs op f 2S.24 en het Uitgebreid Lager Onderwijs op per leerling. Voorts stellen B. en W. voor, om de schotten over genoemd jaar te bepalen R.-K. Kerkbestuur par. St. Agatha: Me j school LO.f 8613.83; Jongensschool f 86131.83; R K. ULO-school f 1300; Kerkbestuur par. H. H. Engelbewaa L.O. f3500; Ned. Herv. Schoolbestuur u f 6617.92 en ULO f 1100; Geref. SchoolbeJ, L.O. f 8892.26 en ULO f950. Dr. D. BLOK GEASSOCIEERD Naar vernomen wordt heeft Dr. D. arts alhier, zich geassocieerd met eenlA arts Dr. J. M. van Dijk. Dr. Blok gaall. voorloopig zijn practijk nog niet ver Dr. van Dijk heeft te Utrecht gestüdeeju VERMISTE TERECHT De kappersbediende van G. is weer teil Hij is de vorige week per fiets naar Haag vertrokken inplaats van naar ouders te Zuid-Scharwoude. Te den Hap; hij medegereden met een vrachtauto België. Aldaar werd hij om de e eno dere reden verbaliseerd, waarbij bleekii hij niet in het bezit was van de noodig;. pieren. Volgens zijn verklaring werd bin week in arrest gehouden, waarna hij naar zijn vaderland werd teriiggebrach GUNNING Het glas-, schilder en verfwerk voor woningen van de Woningbouwvereenjfi „Gezinsbelang" is gegund aan de i schrijfster- de firma C. v d Aart te Lissejbi do som van f 2 WERKLOOSHEID Volgens de laatste telling stonden b;<] Gem. Arbeidsbeurs alhier ingeschrevei werkloozen, hetgeen een gunstig cijfer CONVERSIE GELDLEEINGEN Van de geldleeningen ten behoeve va Woningbouwvereeniging „Volksbelang" de Gemeente Lisse aangegaan met.de linge Levensverzekeringmaatschappij venhage" te 's-Gravenhage, resteeren j Januari 1937 nog bedragen van f 3S.OO r, f9.900. De renten dezer leeningen bedrj,' respectievelijk 47/8 pCt, en 4% pet sj E Thans wordt door tusschenkomst vaii* heer H P. Verbist, te 's-Gravenhage. eeiig bod gedaan door de N.V. Amst.-rdai D Levensverzekeringgenootschap- te Am j, dam, om deze leeningen op dezelfde singsvoorwaarden als do bestaanden o nemen tegen een rente van 4% pet. per derd per jaar, pari koers. Behalve deko)( van provisie voor bemiddeling, ten heli van V.[ pCt. ten honderd, zijn' aan deze versie geen verdere kosten verbonden. I Wg gtellen .voor dit aanbod te aanvaard)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6