Woningbureau VISSER Cf ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 EERSTE BI.AD PAG. rj Buitenland HET GEVAAR VAN REX Toen de Leuvenschc student Léon De- grelle. eenige jaren geleden, in Waalsche kringen een beweging begon voor de ring van het openbare leven, onder hot motto „Rex", (Koning), toen had hij daarbij allereerst voor, naar men zegt, hervormin gen te bewerken in den. geest van het Ka tholieke ideaal: Christus Rex, Christus Ko ning. Deze Degrelle bleek een zeer sympa thieke jongeman te zijn, die over een aan stekelijk soort van welsprekendheid beschikte, zoodat in de kringen der Waalsche jonge ren allengs zeer talrijken onder zijn invloed geraakten. Rex werd een beweging, die sterke groeikracht aan den dag legde, en zich ontwikkelde in de richting 1 fascistisch ideaal van een actief, meer dictatoriaal bewind. Ongewenschte toestanden op financieel - politiek gebied bleken in België op vrij ruime schaal aanwezig. Bij de jongste ver kiezingen hadden de candidaten, die namen; Rex optraden, daaraan voor een aanzienlij deel hun politieke successen te danken. De eerste Rex-stormloop bracht meer Rexisten in de volksvertegenwoordiging, dan hun tegenstanders hadden meenen te moeten duchten. Het waren in het bijzonder de ka tholieken en socialisten, wier invloed slonk, daar in hun midden zich dingen hadden voorgedaan, die door het woord „schan daal" afdoende kunnen getypeerd worden. Inmiddels is Degrelle met zijn Rex op den ingeslagen weg voortgegaan. Thans is campagne ontketend tegen minister -Taspar, wiens zakelijke integriteit blijkbaar ook niet gehe boven verdenking is verheven. Dat Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten het in middels politiek eens zijn geworden over zeer nauwe samenwerking, en deze be groepen gezamenlijk over zestig afgevaar digden-zetels beschikken, kan voor het kabi net-Van Zeeland een hachelijk ding blijken. Degrelle heeft namelijk gedreigd, dat al zij aanhangers en bondgenooten hun zete1-. zul len prijsgeven, en op deze manier nieuwe verkiezingen zullen uitlokken, zoo Jaspar niet ijlings uit het openbare leven verdwijnt. Men beweert, dat de Belgische re: thans een wetsontwerp voorbereidt, dat tot strekking heeft de zetels van hen, die zich vrijwillig terugtrekken uit het parlement, niet weder tusschentijds te doen bezetten. Hierdoor zou het gevaar, dat tusschentijd- Bche verkiezingen voor het bondgenootschap van katholieken, socialisten en liberalen gouden opleveren, voorloopig althans te be- eweren zijn. Inmiddels heeft de socialistische minister Spaak te Brussel een rede gehouden, die al: een alarmsignaal tegen het Rexisme kan worden beschouwd. Blijkens uitlatingen van Spaak zou het kabinet-Van Zeeland hebben besloten, thans een breede anti-Rex-cam- pagne op touw te zetten, teneinde het ge vaar te keeren van een beweging, die aan België een dictatoriaal regiem eou willen opleggen. „Ik erken, zoo verklaarde de minister, dat ïk langen tijd de mogelijkheden van de Rexistische beweging niet heb ingezien. Al goed historisch-materialist dacht ik, dat jnen zou kunnen volstaan de crisis te be strijden en geleidelijk te overwinnen om de vermetele en gevaarlijke propaganda van Rex den kop in te drukken. Ik moet eerlijk erkennen, dat ik mij vergist heb. Ik erken, dat wij een beweging als die van Rex niet door middel van economische verbeteringen kunnen bestrijden. Wat aan de regeering- Van Zeeland, die een coalitie-regeering is, tot dusver heeft ontbroken, is een politieke leer en een politieke filosofie. Ik meen, dat deze fout kan worden hersteld, en dat de actie van Rex ons juist de gelegenheid zal geven om te bewijzen, dat socialisten, libe ralen. katholieke democraten en zelfs de traditioneele katholieken het gezamenlijk bezit kunnen verdedigen." Tot dusver de roode minister, die „als goed bistorisch-materialist" hier wel erg armoe dig in zijnonderkleeding blijkt te staan. Het zal aan het gezelschap bont-geschakeer de democraten, waarvan hij deel uitmaakt, niet zoo héél licht vallen, die gemeenschap pelijke filosofie, waarheen de heeren th, blijkbaar een kruistocht willen ondernemen, op te sporen. Het woord „zelfs", dat zij blij kens Spaak voor de traditioneele katholio- ken over hebben, alsof niet iuist dezen de menschen met den meesten principieelen ruggegraat en met het best bewaard geeste lijk bezit zijn, is eenvoudig kostelijk. Ook wie het in geenen deele met de Rex-bewe- ging eens zijn moeten zich erover verbazen, hoe een blijkbaar serieus'man als Spaak ernstig de meening kan aanhangen, dat men een gemeenschappelijke levensbeschouwing Eoo maar kunstmatig, ten bate van poü- tieke doeleinden, in aanzijn zou kunnen roepen! Rex en de Kamerontbinding ftegeering overweegt tegenmaatregel In verband met de bedreiging van Rexis tische en Vlaamsch nationalistsche parle mentaire zijde, om door het nemen van collectief ontslag als parlementslid, nieuwe verkiezingen uit te lokkon, heeft de Belgi sche regeering besloten, in allerijl een wets ontwerp te doen uitwerken, om voortaan dergelijke mogelijkheden te voorkomen. Een bepaling, waarbij in geval van vrij willig ontslag, door een parlementslid ge nomen, vóór de eerstvolgende algemeene {verkiezingen in zijn vervanging niet meer Zou worden voorzien, zou zeker in Kamer cn Senaat een meerderheid vinden, Ongeregeldheden te Toury Eén doode, vijftig gewonden Te Toury (Fr.) heeft het. bezetten van een Btiikerfabriek door stakend personeel to' ernstige uitspattingen van de zijde dor roode arbeiders geleid. Een tweeduizend bietenkweekers hadden een bezoek gebracht aan het stadhuis, alwaar de prefect hun mededeelde, da» hij maatregelen had getrof fen öm de fabriek té doen ontruimen Toen deze kweekers daarop het gebouw verlieten werden zij aangevallen door eenige honder den stakers, voor het, meerendeel Algerijnen en andpre vreemdelingen. Bij het gevecht, waarhij '»«*t heet toeging, werden ruim 50 personen gewond, waaronder één doodelijk. Gendarmes konden de parlijen slechts met -feeel moeite scheiden. De Spaansche burgeroorlog RUSLAND VOERT WAPENS AAN VOOR MADRID Munitieschepen in de haven van Gijon Reuter meldt uit Oviedo, dat enkele dagen geleden sovjet-schepen in de ha ven van Gijon zijn binnengeloopen en groote hoeveelheden wapens, vooral ge weren en munitie, hebben gelost. Ook uit Mexico zouden in genoemde haven belangrijke wapentransporten zijn aan gekomen. Volgens een te Rabat opgevangen radio-bericht uit Jerez Frontera, dat in handen is van de nationalen, zou men te Bilbao bezig zijn met den aanleg van oen vliegveld, dat bestemd is voor de landing van sovjet-Russische vliegtui gen. Radio-Scvilla heeft medegedeeld, dat de troepen van generaal Mola zich hebben meester gmaakt van Robledo aan den weg van Madrid naar Avila. Aan het front bij Toledo is een linksch> aanval afgeslagen, waarbij 150 manschappen der regeerings! roepen werden gedood. De rechtschen hebben voorts Elbar om singeld en rukken verder op naar Bilbao, dat zij tot op 30 K.M. genaderd zijn. Bij den strijd om Serinena zouden de re- geeringstroepen 750 dooden verloren hebben tegen de rechtschen 50. De troepen van generaal Franco trekken in snel tempo op in de richting van Valmo- jado in Naval Camero. Na de bezetting van Penarroya gunnen de troepen aan het Zuidelijk front zich eeni ge rust. De rechtschen aan het front van Toledo hebben een colonne vrijwilligers omsingeld, die voor een groot deel uit bui'enlanders en miliciens bestond, die over de Serra San Vicente door de linies der rechtsche troe pen passeerden, om te trachten Madrid te bereiken. Rood schip aan de ketting Vier nationalistische vaartuigen hebben 18 mijl huiten Pasajes het regeeringsschip „Galerna" aangehouden en buitgemaakt. Het schip was op weg van Bavonne naar Bilbao met 80 opvarenden, bemanning en passagiers en belangrijke post Onder de opvarenden bevonden zich Fran cesco Salazar, Pelotari Jurico en de voorzit ter van de internationale roode hulp. Allen werden naar San Sebestian gevoerd, waar zij gevangen gezet werden. DE OMSINGELING VAU oppen com uoord-west-rjout Gem MOLA Escamez Pomte DUITSCHLANDS „ERZEUGUNGSSCHLACHT" Hess over grondstoffen en koloniën Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaaldl tijk (Van onzen Duitschen correspondent) Het Duitschc volk heeft er recht op, pre cies te weten, hoe de ware toestand in Duitschland is. Het Duitsche volk heeft er recht op, dat de nationaal-socialistische re geering, waaraan 't zijn vertrouwen heeft geschonken, rekenschap aflegt van haar be wind. Aldus zoo ongeveer de plaatsvervan ger van den Führer, Rudolf Hess, in zijn monumentale rede over de economische si tuatie in Duitschland. Hess' rede was in twee opzichten zeer be langwekkend: de toon ervan verschilde op vallend sterk van hetgeen wij gewend zijn te hooren uit den mond der nationaal-so cialistische woordvoerders; de zakelijke in houd viel op door een groote gematigdheid ten opzichte van het buitenland, welke in scherpe tegenstelling staat tot de felheid dei uitlatingen over de Duitsche „Wirtschafts- politik" van den laatsten tijd. Hess brak resoluut met de methode, om 't Duitsche volk wijs te maken, dat alles, nu ja, betrekkelijk, goed gaat In de laatste maanden verhulden ook andere leiders van 't Derde Rijk niet, dat de regeering groote zorgen heeft op H gebied der voedselvoorzie ning en der behoeften aan grondstoffen. Hitiers plaatsvervanger ging echter verder. Hij riep 't Duitsche volk en vooral de Duit sche huisvrouwen op, om als soldaten aan 't front mee te strijden in de „Erzeugungs- schlacht", welke Duitschland zooveel moge lijk van 't buitenland onafhankelijk moet maken. Het is nog maar een jaar geleden, dat 't voldoende was, ofh voor een „Mies- acher" gescholden te worden en zelfs met den strafrechter in aanraking te komen, vanneer men 't waagde, hardop te zeggen, wat iedereen wist en aan den lijve onder vond: namelijk dat er gebrek was aan een groot aantal eerste levensbehoeften. Thans doet Rudolf Hess zijn best, om den toestand eigenlijk nog wat zwarter af te schilderen dan hij in werkelijkheid is. met 't onmisken baar doel, om op de patriottische en maat schappelijke gevoelens van het Duitsche olk te soeculeeren. Zooals gezegd, onderscheidde zich Hess' rede niet alleen door een geheel nieuwen toon, doch ook door een groote gematigd heid ten opzichte van het buitenland. Her haaldelijk heeft 't Derde Rijk de laatste we ken wij herinneren slechts aan Hitiers proclamatie te Neurenberg, aan de rede van dr. Schacht voor de buitenlandsche pers de wereldmarkt bedreigd met onverbidde lijke dumping in geval de niet bepaald ge matigde Duitsche eischen op economisch ge bied niet ingewilligd zouden worden. Zonder ze geheel te laten vallen heeft Rudolf Hess thans deze bedreigingen ten deele verzwakt en ten deele zelfs geheel teruggenomen. Natuurlijk bleef ook hij er bij, dat Duitschland in zijn huidige moeilijkheden geen afstand kan doen van de maatregelen, waarmee 't zijn uitvoer kunstmatig op peil houdt. Hij be loofde echter, dat hierin oogenhlikkelijk een erandering zou komen, zoodra Duitschland de beschikking had over gebieden (kolo niën), waaruit het de noodige grondstoffen kan betrekken. Hij legde voorts de plechtige gelofte af dat Duitschland. zoodra de buitenwereld het aan de noodige „Rohstoffkolonien" ge holpen heeft, als 't ware genoegen zal ne men met zijn economischen status quo en dat 't niet zal trachten, door dumping met behulp van zijn grooteren voorraad grond stoffen een grooteren uitvoer te forceeren. De- belangrijkheid dezer verklaring is lxv ven eiken twijfel verheven en bijzondere waarde moet er aan worden toegekend, nu zij niet werd afgelegd door den voorzichti- gen dr. Schacht-, doch door op één na den hoogstcn leider der in economisch opzicht -zoo radicale nationaal-socialistische partij. Deze verklaring wint nog aan waarde, door dat ze werd afgelegd juist terwijl het Derde Rijk op 't punt staat, ingrijpende beslissin gen te nemen. Tot op 't oogenblik was de zoo belangrijke Duitsche uitvoer zoo belangrijk, omdat vanwege 't gebrek aan goud en deviezen de zoo noodzakelijke invoer er voor honderd procent van afhankelijk is geheel aange wezen op de draagkracht van 't zoogenaam de export-fonds. Dit fonds verslond het vorig jaar 600 millioen Rijksmark en voor het loopend jaar achtte dr. Schacht zelfs een milliard noodig! Hij wilde dit enorm bedrag bijeen brengen door de industrie 600 mil lioen, den handel 200 millioen en den land bouw 200 millioen te laten storten. Deze bij dragen worden ingegaard door middel van een heffing van 2 pet. op den omzet der verschillende geïnteresseerde bedrijven. De president der Rijksbank heeft zijn zin niet geheel kunnen doorzetten. De boerenleider en Minister van Landbouw, Walther Darré, heeft er zich met succes tegen verzet, dat ook de boerenstand aan de instandhouding van het export-fonds, waarbij hij geen en kel direct belang had, uoest meewerken. Op deze wijze sloot het budget van Dr. Schacht natuurlijk niet. Ofschoon het jaar 1936 voorloopig nog niet ten einde is, blijkt het export-fonds totaal uitgeput te wezen. 't Was dit export-fonds, hetwelk Duitsch land in staat stelde, om zijn uitvoer te vermeerderen door machinerieën 10 tot 20 pet., boeken 25 pet. en glas- en aardewerk zelfs rond 50 pet. beneden den voor Duitsch land geldenden prijs in het buitenland te verkoopen. Het zijn niet alleen de Amerikaansclie représaille-maatregelen, welke aantoonen dat Duitschland er met dumping alleen op den duur niet zal komen. Daarom is het zoo interessant, dat juist tijdens de loopen- de besprekingen Rudolf Hess een ingrijpen de beperking van het Duitsche dumping in uitzicht stelde. Huiszoeking bij voormalig nuntius Naar de „Daily Telegraph" meld' heeft de Beiersche politieke politie dezei dagen huiszoeking gehouden te München, in de woning van den voormaligen pauselijken nuntius, Di Torregossa. Leden van zijn personeel werden gearresteerd, doch later, op één uitzondering na, weder op vrije voe ten gesteld. De huiszoeking werd ten uitvoer gelegd door in burger gekleede politieambtenaren, die kort voor middernacht arriveerden en na een zorgvuldige doorzoeking van het ge bouw een groot aantal liassen, dossiers, etc. in beslag namen. Mgr. Di Torregossa heeft de laatste twee jaar als particulier burger in Mfmchen gewoond. In .lanuari 1934 werd hem door d'ï nat..-soc. regeering de diplomatieke status intnomen, korlen tijd na de uitvaardiging an de wet, die de Beiersche souvereiniter. ophief. Desondanks heeft het Vaticaan hard nekkig geweigerd Mgr. Di Torregossa uit München terug te roepee. BELGIE'S NIEUWE BUITEN LANDSCHE POLITIEK Frankrijk en Groot Brittannië plegen overleg IVas Londen ie hoogte op Léon Degrelle heeft als leider der Rexisten verklaard, dat koning Leo pold in den Belgischen ministerraad precies dezelfde stellingen heeft verde digd, welke het Rexisme sedert den eer sten dag van zijn politieke actie heeft voorgestaan, n.l. de noodzakelijkheid, dat België zich bevrijdt van de voogdij van Frankrijk, vooral op dit oogenblik, want men ziet de regeering te Parijs steeds meer wijken voor de door Mos kou geleide revolutionnaire krachten. Deze voogdij zou België wel eens mee kunnen trekken in een conflict, dat door het bolschewisme wordt gewenscht en leen in het belang van het bolschewisme. Als het Rexisme aan de macht komt, zal al zijn streven gericht zijn op samenwer king met de anti-bolschewistische landen zooals Italië, Duitschland en het toekom stige Spanje. Rex zal met alle materieele en moreele kracht met hen samen strijden om de Euro- peesche beschaving tc verdedigen en het bolschewisme uit Europa te verjagen. „Le Soir" schrijft dat België's verplichtin gen, zooals die voortvloeien uit de voorbe spreking der Locamo-staten te Londen, hun integrale waarde zullen behouden, zoo lang de voorgenomen Locarno-conferentie hun bedoeling en draagkracht niet zal heb ben gewijzigd. De socialistische minister van buiten landsche zaken Spaak verklaarde o.a.: „De zekerheid, dat het Belgische grond gebied niet kan dienen voor een doortocht, noch voor operatiebasis voor eenige mo gendheid, is een geruststellend element Wanneer wij, om de deugdelijkheid van deze politiek te verzekeren, van het land een belangrijke militaire krachtsinspanning eischen, die ons evenwel in staat moet stel len, onder vervulling van al onze plichten, onze verdediging en onze veiligheid te ver zekeren, voeren wij niet slechts en uitslui tend een integraal Belgische politiek, doch dragen wij op de meest doeltreffende wijze bij tot den wereldvrede." Chnrchill hitst weer opl Winston Churchill lieeft in een te Epping (Essex) uitgesproken redevoering verklaard, dat de jongste redevoering van koning Leopold van België, aangaande de neutraliteit, een nieuwe droevige en ver bijsterende gebeurtenis is. Spr. hoopte nochtans, dat men de rede voering veeleer zal mogen uitleggen als een uitdrukking van een natuurlijke ern stige ongerustheid van het Belgische volk, dan als een politieke beslissing. Churchill voegde hieraan toe, dat dit jaar misschien het laatste is, om een waarlijk collectieve veiligheid tot stand te brengen tegen eenige agressie. Op het oogenblik zijn Engeland en Frank- jk samen waarschijnlijk nog minstens even sterk als Duitschland. Geholpen door alle regeeringen, die uit hoofde van het volkenbondspact verbonden zijn, zouden wij een bolwerk tegen de agres sie kunnen oprichten om een fatale ramp te bezweren. Het volgend jaar, wanneer de Duitsche bewapening overwegend zal zijn, zal het te laat zijn. Londen is rustig! In officieele kringen te Londen is men. na de bespreking, die de Belgische ambas sadeur met Eden heeft gehad, overtuigd, dat de rede van koning Leopold beschouwd moet worden als een aanwijzing omtrent de politiek, die België wenscht te voeren bij de komende besprekingen van de vijf mogend heden. Interpretaties, die zeggen dat België voornemens is, aangegane verplichtingen niet na te komen, en in het bijzonder niet die, welke voortvloeien uit het Volken bondspact, missen grondslag. Toch is men eenigszins verbaasd over de publieke kennisgeving van de opvattingen van de Belgische regeering, gezien het feil dat men het er algemeen over eens was. dat de voorbereiding van de conferentie der vijf mogendheden uitsluitend langs diplo- matieken weg zou geschieden. Het belang van de verklaring van koning Leopold beseft men echter ten volle. De Britsche regeering heeft om opheldering van eenige punten gevraagd. Het D.B.N. meldt uit Londen, dat Corbin, de Fransche gezant te Londen, op het Fo reign Office een bespreking heeft gevoerd over de rede van den koning van België. Corbin had opdracht zich te oriënteeren over het Engelsche standpunt in deze aan gelegenheid. Men vermoedt, dat wanneer de Engelsche en Fransche opvattingen in overeenstem ming met elkaar blijken te zijn, heide lan den gelijke of toch in ieder geval op elkaar gelijkende verklaringen in Brussel zuilen doen afleggen. Daarin zal op de bezwaren worden gewe zen, die de Belgische verklaring tc Londen en te Parijs heeft veroorzaakt. De Londensche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. meldt aan zijn blad dat in Londensche kringen bevestigd wordt dat Londen reeds eenige weken geleden officieus op de hoogte is ge bracht van de richting, waarin het bui tenlandsche beleid van België zich ging oriënteeren. Engeland was voorbereid op wat koning Leopold in zijn rede heeft gezegd; men heeft in Londen echter den indruk dat officieele instanties niet ver moedden dat een en ander reeds zoo spoedig zou geschieden. Joodsche familie uitgemoord Door Poolsche bandieten Onbekend gebleven bandieten hebben in het Poolsche dorp Stawy bij Kielce, de fa milie van den Joodschen winkelier Szmu- lowicz, bestaande uit vijf personen, ver moord. De bandieten hebben des nachts den win kel overvallen, waar zij een rijken buit hebben gemaakt >n veronderstelt te doen te hebben met de bende van Zahzychi, die sedert eenige maanden het Poolsche platteland brand- chat. JAPANS HEGEMONIE IN OOST-AZIE Oppositie tegen Britsche credieten aan China In officieele Chineesche kringen tc Shanghai verwacht men, dat het Japan- sche ministerie van Buitenlandsche Za ken binnenkort een verklaring zal pu- bliceeren, gericht tegen het verstrekken van Engelsche credieten aan China. Deze credietverleening immers zou in strijd komen met Japans aanspraken op de hegemonie in Oost-Aziö. In Tokio zou men heel goed inzien, dat deze cre dieten voornamelijk ten doel hebben Japan erop te attendeeren, dat het zijn met zulk een intensiteit gevoerde econo mische penetratie in China, niet onge stoord zal kunnen voortzetten. Naar men te Shanghai meent, zal Japan duidelijk doen blijken, dat geen enkele vreemde mogendheid zonder voorafgaande Japansche toestemming aan China leenin gen mag verstrekken of credieten verleenen, daar de door China aldus verkregen gelden zouden kunnen worden gebruikt, om de vijandelijkheiden tegen Japan te finan cieren. In de pers van Shanghai is een hevige strijd ontbrand over de beraamde Engelsch Chineesche credietovereenkomst, waarbij de Japansche en Chineesche bladen lijn recht tegenover elkander staan. Terwijl het Japansche blad „Shanghai Mainichi" deze overeenkomst ten scherpste veroordeelt en voorspelt, dat zij door Japan zal worden verhinderd, indien zij „een uitgesproken politiek en militair karakter" draagt, zijn de Chineesche bladen enthousiast over de Engelsche bereidwilligheid, om China door middel van credieten te steunen. „Japan", aldus schrijft de Chineesche pers,„zal thans tot het inzicht moeten komen, dat 't China niet zonder tegenstand verslinden kan". Naar verder bekend wordt, bestaat onder de nationale leiders in Noord- China de vrees, dat de Nanking-regee- ring bij de geheime onderhandelingen aan Japan de controle zal geven over de Noord-Chineesche provincies, om daar door vermindering van de Japansche pressie in het Jangste-dal en in Zuid- China te verkrijgen. Met het oog blijkbaar op deze mogelijk heid hebben 77 Noord Chineesche politici een memorandum gezonden aan de centrale regeering, waarin Nanking wordt aange spoord een krachtig standpunt ten opzichte van de Japansche eischen in te nemen en de Japanners uit de Noord-Chineesche pro vincies te verdrijven De algemeene studentenbond heeft op een te Peking gehouden vergadering /.ijs in stemming met dit memorandum betuigd. De toestand in Palestina Het vuur smeult onder de asch Nadat sedert het einde van de staking der Arabieren in Palestina volledige rust en kalmte heeft geheerscht, zoodat men al- lenvege de verwachting koesterde, dat ein delijk het tijdstip zou zijn gekomen, waarop de Britsche autoriteiten orde op den chaos zouden kunnen stellen, heeft zich opnieuw een ernstig incident voorgedaan. Een afdee- Ling Britsche politie is namelijk door Ara bieren uit een hinderlaag overvallen en be schoten. De Engelsche soldaten beantwoord den het vuur der Arabieren, tengevolge waarvan naar alle waarschijnlijkheid twee aanvallers werden gewond. Afgezien van dit incident hebben bewa pende Arabische benden in verscheiden dorpen van Palestina aanvallen onderno men, zoodat. de politie en in verschillende gevallen zelfs de militairen moesten worden gealarmeerd. Deze Arabische benden zou- dne hebben gedreigd den arbeid van de Engelsche arbitrage-commisssie te verstoren, indien geen belangrijke sommen gelds zou den worden uitbetaald. Indien deze eischen niet zouden worden ingewilligd, zouden zij onlusten verwekken, zoodat de staat van oorlog zou moeten worden afgekondigd. Men vreest in dit verband dan ook, dat de rust, welke de laatste dagen :n Palestina geheerscht heeft, slechts schijn is geweest en dat eerlang weder als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zo het toch wel een aangename e Oi voordeelige belegging zijn, nietwaar irt« als U huizen koopt bij Algemeen Behei t en ze daar in beheer geeft, hebt U gee ed risico, geen zorg, geen rompslompai maar wel7 tot 12 na aftrek van alle kosten, juist nu hebben wij zeer voordeelige aa lui biedingen. t Makelaarskantoor Algemeen Behei* Den Haag Laan v. Meerdervoort 2! riT Telefoon 333278. jote 1 WENDT bil het ZOEKEN NAAR EEN WQNIN TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 1121 j tb Rotterdam: Matbenesserweg 27a. TeleL 3 te Delft: Onde Delft 245, Telefoon *e Lelden: Stationsweg 18, Telefoon 22 iee 1 IN HET V/C"! D bij BEKOORLIJKE V Arnh(C Arnh straat 3 - VELP - Telef WONINGEN IN ELK EN PRIjfö Betrouwbare Adviezen Grootste servljj N A A R D E N - BUSSUIf ZOEKT O EEN WONING? EEN VILLA? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJECTEN? WENDT O tot Makelaarskantoor ,,'T G O O B.VAN LEEUWEN, Gen. de lt Reylaan BUSSUM - Telefoon 54 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRA> nieuwe onlusten zullen losbarsten. Hieraan wordt nog toegevoegd, dM zich nog steeds groote wapenvoorradejj® in handen der terroristen bevïndcn. Ras Nasiboe overleden De voormalige gouverneur van Har Je Ras N a s i b o e is gister te Davos (ZW overleden. Hij leed aan longtuberculose |r mocht geen baat vinden in de kuur, v hij in het vermaarde kurort onderging. Zooals men zich herinnert, deed Ras siboe vooral van zich spreken, doordat f< op het Zuidfront in Abessinië (Ogaden) langdurig en hardnekkig tegen de Italiuf wist stand te houden. F Polens interne politiek Naar in politieke kringen te Warsctf verluidt is kolonel Koe, de command der Poolsche legionaires, thans bijna gen met de schepping van een nieuwe politi constellatie in Polen. In plaats van het) Pilsoedski-blok wordt een organisatie leven geroepen, welke zooveel mogelijk i tijen vereenigt onder de gedachte van sterking van de weerbaarheid en de ma van den staat De politieke partijen zullen, naar luidt, blijven bestaan, doch geen rol kunnen spelen. Het standbeeld van Hindenburg, dat in het Reichs ehrendenkmal te Tannenberg zal worden opge steld, werd giste ren vanuit Weis- senstadt op transport gesteld naar de plaats van bestemming. Het standbeeld heeft een hoogte van 4.60 meter

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2