uarn Een Westlandsch bloemenfeest Hoofdpijn, Kiespijn. ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 VIERDE BLAD PAG. 11 2024 October te 's-Gravenzande De tJierfstkoningiri', de chrysant in volle schoonheid De Westlamdsche bloemenkwoetoers gaan hu.n beste beentje weer eens vóór zetten. Alsof ze dat niet altijd doen, zult ge zeg gen. Dat is waar, de energie van de West landers is bekend en nooit gaan ze bij de pakken neerzitten. De 6)agen troffen en treffen nog van alle kanten de kweekers, doch murw geslagen worden ze niet. Wor deD ze nooit kunnen we wel zeggen. Als het met de groenten niet meer goed gaat, begiininen ze met bloemen en dat niet maar aoo eventjes er bij, zoo en passant, maar met alle energie. En ziet, in enkele jaren heeft de Westlandsche snijbloem een naam gekregen, die klimkt. Wat ze in de bloementeelt prestoeren, zullen ze de volgende week van 20 tot 24 October laten zien op de tentoonstelling, die te 's-Gravenzande in het gebouw ,,Flo- ralia" wordt gehouden. Ook het fruit dat Westland een wereld naam heeft bezorgd, de druiven, zullen nog in hun volle teere schoonheid geëxpo seerd worden, doch het zullen voorname lijk de chrysanten zijn, die het oog van de bezoekers zullen bekoren. Wat een weelde van kleur en vorm zal daar te zien zijn gedurende die vijf dagen. De Westlandsche tentoonstellingen trek ken altijd veel bezoek. Jammer, dat deze zomer van dit feit misbruik is gemaakt en de toen gehouden tentoonstelling, die jji geen enkel opzicht met de gewone Westlandsche fcentoonstellLingen iets to maken had, een mislukking is geworden, en ernstige klachten er over zijn geuit. Dit zal voor het zeer ijverig en bekwaam tentoonstellingsbestuur van thans een re den te meer geweest zijn am allies in te de nu te houden expositie schitterend te doen slagen. We kermen eenigszins de capaciteiten '■van de stuwers in het bestuur, de heeren Piet Vis en H. Koers, respect voor zitter en secretaris van het tentoonstel lingfi- hestuur en ook van de Coöp. Centr. West landsche Snijbloemenveiling te Hansel era- dijk. En omdat we die capaciteiten eenigs- zims beoordeelen kunnen, durven we pro- ^feteeren, dat de Westlandsche bloemen tentoonstelling dit jaar een groot succes Dbetza' worden, wat het geëxposeerde betreft. En voor genoemde heeren is het niet het minst te hopen, dat ook wat het bezoek aangaat, deze tentoonstelling, de vierde waar zij hun krachten aan geven, eon succes raag worden. De bezoekers zullen zich een bezoek niet '^(betreuren. Laten ze eens ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorgaande voor onze nieuwe 't Verhaal speelt in de vijftiger jaren der "thorige eeuw. Willem Waterman is met zesduizend gül- •lden van zijn schoonvader naar Califomië '"vertrokken. Van t leven in de kleine stad %eeft hij genoeg: hij wil meer van de wereld lien en rijk worden. Willem schreef dat hij regelmatig geld Eftjsou sturen voor vrouw en kind; ook zou hij zijn schoonvader het geld terug betalen. Hij drj hoopte spoedig schatrijk terug te komen. rs Na een vreeselijke zeereis bereikte Willem ,teindelijk de nieuwe wereld en met honder den gelukzoekers trok hij naar Californié. Maar hij was niet tegen de groote ver moeienissen van deze reis opgewassen; hij werd ziek en na een tijdlang door de ITol- landsche familie Bulders verpleegd te zijn. stierf hij. Hij liet een bedrag van achtduizend gul- t ien na (hem door een stervenden tocht- ■genoot ter hand gesteld). Bulders had be loofd eerst een brief en daarna dit geld naar Holland te zullen zenden. Maar zijn oudste zoon hield eüie brief uit Holland achter. Zoo bleef ook t geld in 'I bezit van de familie Bulders. De eerste brief van Bulders, waarin Wil- lems overlijden gemeld werd, kwam wel te- de|recht en bracht natuurlijk bij de familie jroote opschudding. Na eenige jaren hertrouwde Willems we duwe en zijn zoon Huug komt op de touw slag erij van grootvader Willemse. Door den iorlog van 1870 krijgt dit bedrijf een gevoe lige klap. ..Wat moet ik beginnenzegt Buug op zekeren dag tot zijn grootvader, ik heb niets te doen een voorproefje nemen, door in Den Haag de etalagekasten iin de passage van de firma Vroom en Dreesmann op het Spui te gaan bezichtigen. Wat een keur van chrysanten ziet men daar. Zoo zal men ze in nog grooter hoe veelheid, en uit dien aard dei- zaak nog mooier geëtaleerd zien ia Floralia te 's-Gravenzande. We moteen hierbij wijzen op de fraaie pullen waarin ze bij Vroom en Dreesmann geplaatst zijn, allemaal kurastaardew erk van de potterij „de Rijn stroom" van Zaalberg te Leiderdorp. De eenvoudige vorm en de onopvallende kleu ren doen de bloemen zoo buitengewoon mooi uitkomen, laten al de aandacht aan de bloemen en munten tooh uit door ele gance, door deftigheid. Niet alleen in Den Haag kan men d? Westlandsche bloemen reeds bewonderen, doch ook in Rotterdam bij Gerzon. Dat de Westlandsche bloemen een groote bekendheid verwierven, moge blijken uit het feit, dat de vorige week in het grooto veilingsgebouw te Honselersdijk een tweede afmijntoestel in gebruik is genomen. Dit moest wel om de groote aanvoeren op tijd te kunnen wegwerken. De omzet aan de bloemenveiling is steeds gestegen en in het laatste jaar wel heel sterk. Dit jaar werd reeds voor 130.000 guldien meer geveild dan in 1935. Deze vermeerderde omzet maakte het noodzakelijk, het gebouw te vergrooten. Ongeveer 14000 M2. is er bij gekomen, waarin genoemd tweede afmijn toestel is geplaatst Er is tegenwoordig een groote vraag naar bloemen in het Westland. Vooral nu door de nachtvorsten de dahlia's vroegtijdig uit de markt vielen, worden veel chrysanten gevraagd. Dat geeft een heele drukte meer aan de veiling en geeft de „herfstkoningio" zooals de chrysant wel genoemd wordt, nog grooter rvputatie dan ze al reeds had. En de komende tentoonstelling zal daar krachtig aan meewerken, want daar zal het publiek het mooiste van het mooie getoond worden. Niet het minst zal tot het goed bekijken der bloemen meewerken de geheel nieuwe verlichtingswljze Deze wordt door Philips aangelegd en het zal waarschijnlijk hier voor het eerst ter wereld zijn, dat deze verlichting toe gepast wordt. Waar in het normale daglicht veel blauw en groen aanwezig is, hetgeen in de gewone gloeilampen ontbreekt, ontstaat bij avond een vrij sterke kleurverandering Door nu gebruik te maken van de nieuw ste lichtbronnen, in dit geval van kwik lampen, en deze in de juiste verhouding met gewone gloeilampen te installeeren, is een z.g. meng verlichting verkregen, welke zoo veel mogelijk gelijk is aan het dag licht. Hierdoor zal het dus mogelijk zijm de fraaie kleuren van groen en bloemen ook bij avond in hun fijne nuances te bewonderen. Ook het voorterrein is van deze moderne verlichting voorzien, terwijl de weg, welke van de tentoonstelling paar het dorp leidt, ter demonstratie is uitge voerd met een natriumverliohting. Er zullen verschillende attracties zijn gedurende de tentoonstelling. Zoo zal men de modelkweekerij „Nieuw Honsel", den Proeftuin Z.H. Glasdistrict en die bloemenveiling gratis kunnen be zichtigen. Vooral deze laatste zal voor de vreem- DE CHRYSANTH ..de koningin van de herfst" viert thans in het Westland hoogtij delingen een attractie zijn. Dagelijks is het publiek in de gelegen heid onder het genot van een rustig zitje cultureels films te bezien, die er het hunne toe moeten bij dragen meerdere bekendheid te geven aan de outillage der bedrijven, die in het Westland worden beoefend. Bovendien zal ter opluistering van het geheel des Zaterdags een marschwedstrijd worden gehouden, die zich over een tra ject van 22 K.M. van Westlands beste wegen uitstrekt en waaraan elkeen kan deelnemen. De wedstrijd begint des mid dags half drie bij het Tentoonstellings gebouw en is uitgeschreven door de West landsche Vereenjging voor Vreemdelingen verkeer. In de avonduren treden verschillende Westlandsche Zangvereenigingen op, ter wijl de 's-Gravenzandsche mondharmonica club, een strijkje en een kinderkoor ook op bepaalde tijden concerten zullen geven. AI met al beloven het mooie dagen te worden te 's-Gravenzande, dat zelf ook een feestelijk aanzien zal hebben. Gewichtsgrenzen voor varkens Weer als vroeger vastgesteld De Nederlandsche Veehouderij Centrale maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt, de tijdelijke verhooging der gewichtsgrenzen waarbinnen varkens van metalen merk en tatoueermerk moeten zijn voorzien, weder ongedaan te maken. Deze grenzen werden des tijds verhoogd wegens de heerschende var- Met ingang van 2 November as. zullen deze grenzen worden bepaald op 10 en 40 K.G. en met ingang van 11 November d.a.v.' op 10 en 25 K.G., waarmede dan het oor spronkelijke peil weder zal zijn bereikt. Deze regeling houdt dus ln, dat geörgani- seerden, die ongemerkte biggen boven 10. kg in voorraad hebben, deze ten spoedigste en in ieder geval vóór 2 November as. ter rrjter- king dienen op te geven. Indien zij niet meer over biggenmerken, hetzij' ingevolge toeken ning, hetzij door overdracht, beschikken, zul len zij die biggen ten spoedigste dienen op te ruimen. Op 16 November as. zal ook de bovenste gewichtsgrens weder op 25 K.G. zijn hersteld. Op dat tijdstip zullen varkens boven 25 K.G. dus slechts in voorraad mogen worden gehouden tot een aantal, maximaal gelijk aan de toewijzing mestvarkens. (Zie vervolg hieronder.) Westlands mooie fruit. Perziken in kas. Om van te watertanden. CONTROLE OP DE TUINBOUWEXPORT Alleen met certificaten is uitvoer toegestaan Nauwkeurig omschreven eischen voor product en verpakking Zooals reeds door ons is medegedeeld, zal met ingang van Maandag as. de uitvoer van koolsoorten en van druiven slechts toege staan zijn, indien voldaan wordt aan bepaalde eischen wat kwaliteit en wat verpakking aangaat. De uitvoering van deze maatregelen is opgedragen aan het uitvoercontrólebureau voor groenten, fruit en aardappelen te Den Haag. In verband hiermede wordt het volgende aan belanghebbenden medegedeeld: Van 19 October af zal alleen uitvoer van genoemde produten kunnen plaats vinden, indien de zendingen zijn vergezeld van een „certificaat", waaruit blijkt, dat de produc ten voldoen aan onderstaande eischen: a. „gezond"; vrij van plantaardige en dierlijke aantasting en van andere teeltgebre ken; b. „gaaf": vrij van .\agel-, vorst- en windbeschadiging; c. „zuiver": vrij van aangewende ziek tebestrijdingsmiddelen en verontreinigingen: d. „r ij p": in een zoodanigen graad van rijpheid verkeerend, dat het in goede toe stand ter plaatse van bestemming aankomen, redelijkerwijze mag worden verwacht; e. „verse h": in een zoodanigen staat van verschheid verkeerend als met het oog op het product en de bestemming wenschelijk is. Bij de keuring zal speciaal op het navol gende worden ~elet: Druiven moeten zijn vrij van lam en practisch vrij van doode stelen, terwijl de rijpheid zoodanig moet zijn, dat de smaak aan redelijke eischen beantwoordt. De verpakking moet ge schieden in schoone kisten, voldoende voorzien van houtwol en papier, waarvan de netto-inhoud 4 of iVt K.G. bedraagt, tenzij het juiste netto- gewicht op de verpak king staat aangegeven. Roode-, witte- en savoyekool moeten vast zijn en geen scheuren vertoonen, verder ont daan van overtollig blad en stronk. Het ge wicht moet ten minste 3 ons per stuk bedra gen met uitzondering van witte herfstkool, waarvoor het minimum-gewicht op VA K.G. is gesteld. De sorteering naar grootte moet gelijkma tig zijn, terwijl de kool, voor zoover niet los verladen, moet worden verpakt in nieuwe zakken of daarmede gelijkwaardig materiaal. Spruitkool moet voldoende vast zijn, prac tisch vrij van luis en slakken en vrij van vuil en grond. Verpakking moet geschieden ln nieu we zakjes of daarmede gelijkwaardig materiaal, waarvan de netto-inhoud 5 of 10 K.G. bedraagt, tenzij het juiste nette-gewicht op de verpakking staat aangegeven. Late bloemkool moet voldoende Wit en vast zijn en gelijk gesorteerd naar kwaliteit. De minimum-doorsnede bedraagt van: 1 September1 November 14 c.M.; 1 November20 November 13 c.M.: 20 November1 December 12 c.M.; 1 December31 Januari 10 c.M. Voor zoover niet los verladen moet de ver pakking geschieden in „schoone" solide krat ten, welke ten hoogste 20 stuks mogen be vatten. De veilingen zullen bij de keu ring en het afgeven der formulie ren geheel worden ingeschakeld. Voor producten, welke aan de ge stelde eischen beantwoorden, zullen de veilingen, indien de verlading voor rechtstreekschen uitvoer plaats heeft, in haar onmiddellijke nabijheid „certi ficaten" afgeven. Vindt de verlading voor rechtstreekschen uitvoer elders plaats dan verstrekken de veilingen „verklaringen" (voorloopige keurings bewijzen) en draagt het uitvoercon trólebureau zorg voor het afgeven der certificaten. Uit den aard der zaak zal dit hoofdzake- DAVO HAARDEN EN HAARDKACHELS Gegarandeerd KOLENDAMPVRIJ Zeer voordeelig! Vrasgl nieuwe prijscourant bij Uw 'everender of rschtitroelu bij de N.V. Davo" Haardenfabriek Telefoon 14272 Deventet pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 cL; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv. lijk plaats vinden in de havenplaatsen Rot terdam en Amsterdam, waar exporteurs zich voor verkrijging van een certificaat in verbinding kunnen stellen met de bijkanto ren van het uitvoercontrólebureau aldaar (telefoon Rotterdam 15152, telefoon Amster dam 48204). Voor certificaten moet betaling worden ge vorderd volgens onderstaand tarief: voor druiven 12 ct. per 100 K.G. netto of gedeelte daarvan: voor roode-, witte- en savoyekool 3 ct. per 100 K.G. netto of gedeelte daarvan; voor spruitkool en voor bloemkool 4 ct. per 100 K.G. netto of gedeelte daarvan. Het minimum-tarief bedraagt 0.10 per certificaat UIT OOST-INDIE Het tegengaan van prijsverhoóging Critiek op de maatregelen Paradoxale toestand Het Nieuwa van den Dag in N.O.I. is niet gerust op het beleid der Regeering in zake het tegengaan van prijsopdrijving. Het wekt verwarring. De regeering decreteert dat de prijs van boter, en van textiel, kortom van wat er aan levensbehoeften uit het buitenland komt, maar 5 pet duurder mag zijn dan op den sterfdag van den Gaven Gulden het ge val was. Wie méér vraagt, is zijn barang kwijt, en ook nog strafbaar. Of die „barang" den bezitter meer heeft gekost, daarmede laat de Regeering zich niet in. Maar nu een contrast: Vlak naast die veelbesproken blikken bo ter staan, keurig opgesteid, de pakken thee, de zakjes koffie; in een hoek staan zakken mais en Katjang, etc. en die zaken mogen wèl voor meer dan 3 procent boven den ouden prijs verkocht worden. Wijl de Regeering hiermede geen raad wist, krijgt men nu den paradoxalen toe stand, dat buitenlandsche goederen, die den handelaar inderdaad meer kosten, in prijs worden gefixeerd, en dat binnenland- sche producten waarop dus inderdaad devaluatie-winst gemaakt wordt geheel vrijgelaten worden! Wil men een lijstje? Voor een kip, die 20 cent kostte, vraagt men op den pasar nu 30. Een kool, die een dubbeltje kostte, kost nu 3 stuivers. De mais, om er die kip mee te voeren, kost een volle 25 cent duurder. Wat men op den pasar koopt, is duurder. Wil men niet meer betalen, dan is het antwoord: tida ada. Het belastingstelsel in de buitengewesten Het Bat Nbld. bespreekt n.a.v. een ar tikel van den heer Vorstman, gezaghebber in de Minahassa, in de „Mededeelingen der Vereeniging van Gezaghebbers" het belas tingstelsel in de Buitengewesten, met na me de heffing van den zg. „kleinen aan slag", zoo genoemd wegens de zeer ge ringe individueele opbrengst. Een heffing van hen, die juist omdat het inkomen zeer gering is. niet bereikbaar zijn voor het nor male belasting-apparaat en waarmede dus het B.B. is belast. De kleine aanslag, zoo zegt het blad, is een uitvloeisel van het perfectionisme dat de verhoudingen een tijdlang heeft he- heerscht: men trachtte de bevolking steeds meer te betrekken in de sfeer van het Westen, met zijn zorgvuldige en nauw- luisterende apparaten op elk terrein der staatswerkzaamheid. Met de invoering van de loonbelasting is op het stuk van de belastingen een vereenvoudiging bereikt die zeer welkom was, wijl zij immers tevens het belastinggebied uitbreidde. Men moet op dezen weg verder gaan. Welk bezwaar kan er zijn door de heffing van uitvoerrechten op be volkingsproducten te komen tot een redelijker en vooral veel gemakkelij ker gedragen bijdrage in de kosten van de landshuishouding? Het be trachten van de uiterste billijkheid door zoo gedifferentieerd mogelijke en nauwluisterende methoden van druk- verdeeling en individueele heffingen stuit op technische en psychologische bezwaren. Zij zijn in-efficient en slui ten zich niet aan bij de mentaliteit der bevolking. Hier is het betere in ernstige mate de vijand van 't goede. Het gezichtspunt dat slechts van de toe passing van Westersche beginselen en stel sels heil is te verwachten, is prijsgegeven. Men trekke daarvan de consekwenties. ZONDAG 18 OCTOBE" 1936 BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor- gan?er Ds Joh. C. Brussaard. 10.00 v.m. Voorbereiding H. A. Tekst Daniël 5 2530. 5 n.m. Heidelb. Catech. Zondag 50 „Ons brr 3d". MAANDAG 19 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgenwijding door Ds W. J. van Lokhorst, Ned. Herv. predikant te Hil versum. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Het A'damsch Kamermuziekkwartet. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gram.pl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Bijbelle zing door Ds G. M. van Rennes, Geref. predikant te Heeg. 5.00 Gram.pl. 5.15 Orgelconcert. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berich ten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV.Orkest en Chr. Mannenzangvereen. „Jubal". 9.00 Historische causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45—11.30 Gram.pl. Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pL 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Orgel en zang. 11.15 Lyra-Trio. 12.00 Cantabile-orkest, en solist. In de pauze: Gram.pl. 2.00 Omroeporkest en soliste. 3.30 Gram.pl. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 7.30 Vocale duetten. 8.00 Berichten ANP. Gram.pl. 8.10 Koor „Bel Canto", en solisten. 8.45 Orgel en viool. 9.05 Gram.pl. 9.30 Opera-uitzen ding. 10.45 Gram.pl. 11.00 Berichten ANP- DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.45 Orkest m.m.v. solist. 1.352.20 Orgelcon cert. 4.20 Viool en piano. 5.35 Concert door „Alphas". 7.00 Strijkkwartet. 7.20 Pianorecital. 7.40 Gev. programma. 8.50 Gitaarrecital. 11.10 Het Cellini-Trio. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Symphonieconcert. 5.50 Orkeslcon- cert. 8.20 Mandoline en zang. 9.05 Trio, zang en voordracht. 11.05 Populair con cert. KEULEN 456 M. 12.35 Symphonie-orkest. 4.35 Trioconcert. 5.20 Omroeporkest en solisten. 8.20 Omroepkleinorkest. 9.40 Om- roepstrijkkwartet en voordracht. 10.3(4— 11.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.51 Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 8.20 Operet te-uitzending. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 5.20 Salonorkest. 8.20 Omroep orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 K. Ristenparts Kamerorkest en solisten. 9.50 Fagot en cello. 10.2011.20 Gevar. pro gramma. Opgepast Ingepast Uitgepast Aangepast Afgepast Een ambtenaarsvrouw uit bet bin nenland schreef ons dan ook, dat letterlijk alles duurder wordt en moet men nu ook dat oude vrouwtje, dat met groenten, met aardappelen en djeroeks aan de deur komt, naar de politie brengen? Natuurlijk niet, en ook mogen die prijzen (de eenige die nu juist niet omhoog behoefden) vrijelijk bepaald worden. Die huis vrouw schreef ons dan ook: „Mijn man, die ambtenaar is, heeft men gezegd: „Nou opgepast". Hij is nauurlijk al ingepast, uitgepast en ons gezin is aangepast, zoodat wij er onpasselijk van zijn geweest, en ik krijg mijn huishoudgeld daarom pre ciesafgepast. Maar nu kom lk in de impasse". En wat wordt dan in den Volksraad ver zekerd? Dat er „minutieus overleg" plaats vindt; en dat een en ander de „volle", de „bijzondere", de „speciale" aandacht heeft. Maar al die aandacht voorkomt niet. dat men er met dit stelsel van tot in de fijnste vezels gespecialiseerde overheidsbemoeiing, met dit herleefde oud-Indische baboe systeem een overheids-baboe met een dictatorshelm en met Staatsbladen gewa pend niet zal komen. Men komt er alleen, indien men zoo als in andere landen wèl kon de groote middelen toepast, welke een gezond en na tuurlijk proces mogelijk maken en die op normale wijze de Ievensko9ten laag hou den. Die middelen" zijn er. Doch men .past ze niet toe. Als hierover nu eens gevraagd werd: „waarom?" GESCHIEDENIS VAN EEN -HOLLANDSCH - AMERIKAANSCHEN MILLIONAIR DOOR K. JONKHEID. 04 „Wat wou je dan? „De gelegenheid waarnemen en wat van de wereld zien". Willemse kent zijn kleinzoon. Onberekenbaar als zijn Vader, nooit volkomen openhartig, en daarbij doorzettend als zijn moeder. Zulke menschen zijn lastig. Wat ze in hun hoofd hebben, kom je niet te weten, maar hun verborgen bedoeling houden ze vast en sturen er op aan. Zoo is Huug, daar twijfelt hij geen seconde aan. „Dat heb ik niet te beslissen. Je grootvader Waterman is voogd". „Volgend jaar word ik drie en twintig". „Dat is zoo". „Maar ik wil geen jaar wachten". „Forceer het niet. Houd die menschen te vrind". „Dat doe ik toch iedere dag!" Huug lacht een beetje valsch. Willemse voelt medelijden met de Watermans. Ze zijn tegen Huug niet opgewassen, 't Zal hun verdriet doen. „Het is een verschrikkelijke reis". „Wel nee, heelemaal niet. Twintig jaar geleden was het anders. Nu loopt de spoorbaan door tot Sacramento, dat is een eind in de richting San Francisco. Pella en Michigan zijn gemakkelijk te bereiken met uitstekende spoor- en boot verbindingen van uit New York", „Hoe weet je dat?" „Dat heb ik onderzocht, nauwkeurig onderzocht". Daar heb je 't al, denkt Willemse, stilletjes onderzocht en niets gezegd. ,,'t Zal niet zoo gemakkelijk zijn, als jij denkt", waar schuwt hij. „Dat hindert niet". „Hindert dat niet?" „Niemendal. Daar kom ik wel doorheen". „Je bent een dwaze idealist". „Dat ben ik nooit geweest, grootvader, dat weet u wel beter". Willemse zegt niets. Hij is zich volkomen bewust, dat zijn positie hopeloos is en Huug zijn gang zal gaan. „Laat mij daarover praten met je grootouders". „Om ze op te wekken, uw bondgenoot te worden?" spot Huug. „Nee nee, als jouw besluit vast staat, moet je gaan. Maar ik wil die menschen voorzichtig voorbereiden. Ze zijn aan jou gehecht, jongen, vergeet dat niet". Ja. dat moet Huug toestemmen, dat is zoo. Daar heeft hij veel van genoten, maar nu is het lastig. Goed, laat groot vader het spit afbijten. „Als u dat beter vindt, ga uw gang, grootvader. Wanneer, denkt u?" „Morgenmiddag". Willemse vindt het een netelige boodschap. Hij praat voorzichtig en laat het hun geleidelijk begrijpen. De oude menschjes kermen verschrikkelijk. „Nooit zal ik mijn toestemming geven!" roept Waterman. „Dat geeft u één jaar uitstel. Ik ken Huug. Houdt hem niet tegen, hij gaat toch. Het is beter, dat hij goedschiks gaat, Dan kunnen wij voorwaarden stellen. Wij kunnen de reisroute bepalen, hem verplichten ons regelmatig te schrij ven en geen beslissingen te nemen zonder onze toestemming, enzoovoort. Geef hem de twee brieven mee, geef hem een machtiging om namens u de boel in ontvangst te nemen. Laat hem die zaak maar eens behoorlijk onderzoeken. Misschien brengt hij nog bijzonderheden mee omtrent de laatste levens dagen van zijn vader". De luidjes zitten verslagen, ze kunnen niet beslissen. Willemse gaat weg en vertelt Huug het gesprek. 's Avonds is de stemming gedrukt, maar het onderwerp wordt niet aangeroerd. De oude lui betreuren diep het onge lukkige oogenblik, waarop grootvader het houten kistje ge opend heeft. Maar Huug heeft weer nieuw licht gekregen. Hij gaat de volgende morgen naar het Stadhuis en vraagt zijn geboorte bewijs. een uittreksel uit het register van de Burgerlijke Stand, waarmee hij kan bewijzen, dat hij de zoon van zijn vader is. Nu is er geen weerhouden aan. Drie maanden later is Huug reisvaardig, alles is afgesproken en bepaald, geen onder deeltje vergeten. De grootouders Willemse houden zich flink en monter, dat is prettig voor Huug. Maar de ouders van zijn vader zijn kapot. zullen hem nooit terugzien', schreit grootmoeder na Huugs vertrek. Grootvader antwoordt nadrukkelijk: „Nee, nóóit". XXVII De jonge Bulders is tien (aar getrouwd. Hij denkt niet neet aan de eerste tijd en hoort nooit iets van de portefeuille met geld. De eerste twee jaar waren wel wat benauwd. Hi] leefde voortdurend in vrees, dat de post brieven uit Holland zou brengen voor zijn vader. Op een avond stond hij toen met zijn jonge vrouw voor hun huis. „Daar is de post", zei ze en liep meteen even naar binnen. De postman, te paard, hield halt voor hun deur en over handigde hem twee brieven. Snel stak hij ze weg. Gelukkig bijtijds, zijn vrouw kwam juist weer buiten. Later heeft hij de brieven bekeken. Beide uit Holland, van vader en schoonvader van den overledene. Ze schreven van „een laatste poging". De brieven waren geadresseerd aan bezogd° C 3 daardoor heeft de postman ze bij hem ,.,Da®r !s hf' bi' gfMeven. Tien (aar gingen voorbij. Maar dikwijls kwelt hem het denken aan zijn verkeerde daad. Hil zoekt een oplossing, maar vindt geen bruikbare. De meest af- doende durft hij niet aan. Dan verloopen er weer maanden zonder dat hij er aan denkt. Op een middag komt hij van het veld en zijn vrouw wacht hem in de open deur. „Er is een heer om je te spreken". (Wordt vervolgd!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11