STADSNIEUWS DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 TWEEDE BEAD PA( 3 Prijsverhooging en prijsopdrijving Een rectificatie In het artikel, dat Dinsdag in ons blad werd opgenomen van bevoegde zijde staat aan het slot van de zinsnede: „Een verhooging van 25 pet. op de oude de tailprijzen zal, behoudens uitzonderin gen niet als overdreven kunnen worden beschouwd". Dit nu is juist het tegen overgestelde van wait bedoeld wordt. In- plaats van overdreven moet er staan ge oorloofd. Zulk een verhooging van 25 pet. kan niet als geoorloofd worden be schouwd. .Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging in Nederland Woensdagavond werd in een der zalen van Café Rest „In den Vergulden Turk" te Leiden de eerste algemeene ledenvergade ring gehouden van het Streekverband „Bloembollenstreek" van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland. De vergadering werd gepresideerd door den Voorzitter van het Streekverband, den heer P. P. de Koning van Leiden. Aan wezig waren de vereenigingen uit Leiden (Onderlinge Vereeniging) en „Vooruit"; Katwijk aan Zee, Katwijk aan den Rijn (Verplegingsfonds), Voorschoten, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Noordwijk (D.E.L.), Lisse, Voorhout en Wassenaar. Van het Hoofdbestuur van de Federatie was aanwe zig de heer J. M. Buijze. De voorzitter riep de aanwezigen en har telijk welkom toe en sprak de hoop uit, dat er ook in de toekomst veel tot stand moge worden gebracht door samenwerking. In het bijzonder werd den heer Buijze oen woord van welkom toegeroepen. De notulen van de oprichtingsvergadering te Katwijk aan Zee werden behoudens een kleine opmerking vastgesteld. Daarna werd overgegaan tot behandelinu van het ontwerp-reglement, zooals dit door het Bestuur was voorgesteld. De Voorzitter las het reglement artikelsgewijze voor. De vragen die gesteld werden, werden door den Voorzitter op duidelijke wijze beantwoord. Eenige opmerkingen werden ter harte ge nomen en enkele wijzigingen aangebracht. Uit het reglement memcreeren wij, dat de vereenigingen die tot het streekverband wil len toetreden de contributie hebben te beta- In van f2.voor de eerste duizend ver zekerden en voor iedere duizend of gedeelte daarvan meer f 1 per duizend. De inleggel- den bedragen f2.50 voor eenmaal. Dit kan voor geen enkele vereeniging een bezwaar zijn om toe te treden. Echter moet iedere vereeniging die toetreedt, aangesloten zijn hij de Federatie. Bij reglement werd vast gelegd, dat zoowel in het voorjaar als in het najaar een algemeene ledenvergadering Sal worden gehouden. Het reglement werd .vervolgens vastgesteld. Nadat 10 minuten was gepauzeerd, werd 'de vergadering in da gelegenheid gesteld om punten ter sprake te brengen betreffen de de voorloopige werkzaamheden van het Streekverband. Als eerste en voornaamste punt werd wel genoemd om te trachten te komen tot het aanstellen van een contro leerend geneesheer voor de patiënten die in Ziekenhuizen moeten worden opgenomen, Het Bestuur zal naar de mogelijkheid van de instelling daarvan een nauwkeurig on derzoek instellen en op de eerstvolgende ver gadering met voorstellen komen. Er kwa men vervolgens nog meerdere punten ter sprake, welke ter behandeling en onderzoek in handen van het Bestuur werden gesteld. Van de rondvraag werd door verschillende afgevaardigden gebruik gemaakt. De voor zitter diende de sprekers van antwoord. De aanwezigen werden ten zeerste opge- 20 Oct., in welke vergadering de Voorzit- vvekt tot bijwoning van de vergadering van ter van de Federatie een referaat zal hou den over het onderwerp: Ziekenverzorgings- >vet. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter onder dank voor de opkomst de .vergadering. .Chr. Oratoriumvereeniging „Con Amore" Het program voor het winterseizoen Bovengenoemde vereeniging, die eenigen 'tijd haar gewone koorstudie heeft moeten onderbreken, omdat zij verschillende liede ren voornamelijk met Hollandsdhe tekst voor gramofoon-opname moest zingen, ontving kortgeleden de vereerende uitnoo- diging om in de Pinkstervveek een der Pinkstercantaten van Joh. Seb. Bach voor de microfoon uit te voeren, gecombineerd met enkele andere werken. Dit is oorzaak, dat haar oorspronkelijk program voor het winterseizoen gewijzigd werd. Zij hoopt nu in de week van Kerstmis een Wijdingscon cert te geven in een van de verwarmde ker ken alhier, met medewerking van een vier tal solisten, het strijkorkest van het Nederl Kamerorkest en orgel; in de week voor Pinksteren hoopt zij een uitvoering te geven in de Stadsgehoorzaal, met medewerking ,van solisten en een volledig orkest. Voor de Kerstuivoering staat op het pro gramma de Adventscantate van Joh. Seb. Bach: Nun komm' der Heiden Heiland en het eerste deel van „Der Messias" van G. F. Handel. He't programma voor de tweede uitvoering zal nog nader worden gepubli ceerd. Het honderdjarig bestaan der Zondagsschoolarbeid Wij herinneren nog eens aan de openbare Herdenkingsdienst die morgen (Vrij dag)- avond te 8 uur in de Pieterskerk wordt ge houden ter gelegenheid van het 100-jarig Bestaan van de Zondagsschoolarbeid in Ne derland, in welke bijeenkomst het woord gevoerd zal worden door Ds. M. J. Punseliö en Ds. H. A. Wiersinga. De toegang is vrij. BURGERLIJKE STAND BEVALLENj v Polanen—v Steenbergen d »- J Vogelenzang—Strijk z J S Ossevoort—v cl Vos z H M Bronmetier—v d Wijngaard d J MontenborgCebol d C H MulderEra dus d Chr P HenslngHenslng d M v Voorst'Retjerkerk d S de Jongv Duijven- bode d MC RoosemalenLau z M W Var IcevlaaerRijnsburger d OVERLEDENM Stapde Vreede vr.. 69 J. GEHUWD: W F v d Blom en S S Kok a M Freeke J Sira en M Meg- DEVALUATIE EN STABILISATIE VAN DE JEUGD Propaganda-avond voor het Geref. Jeugdwerk Ds. H. Thomas en Ds. H. A. Wiersinga spreken In de Geref. Kerk aan de Heeren gracht is - gisteravond vanwege de Geref. Oudervereeniging een propa ganda-avond gehouden voor het Geref. Jeugdwerk. Deze avond was vrij goed bezocht, hoe wel er toch al te veel kale plekken waren, De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der Oudervereeniging, Ds. W. Bouwman, die na de opening op de gebruikeliike wijze een kort welkomst woord sprak en de beide sprekers voor de zen avond, Ds. H. Thomas on Ds. H. A Wiersinga, met enkele woordden inleidde, om daarna dadelijk liet woord te geven aan Ds. Thomas, die sprak over Devaluatie der jeugd. Onder devaluatie verstaat spr. een geestelijke inzinking, die als God het niet verhoedt tot decadentie leidt. Dezu decadentie onder de jeugd vindt ln de Heilige Schrift vele sterke voor beelden en kan ook onze kinderen over komen. Ze moet de ouders met. veel meer onrust vervullen dan de depre ciatie van den gulden. De doop bewijst ons dat de kinderen od devaluatie zijn aangelegd, maar ook be wijst die doop, dat zij aan de devaluatie kun m ontkomen. Onze kinderen zijn verdoemelijk, maar onze God wil ze door Zijn genade heiligen. Wij hebben bij den doop gesmeekt, dat onze kinderen mogen toenemen in den Heere Jezus en die toename is de beste be strijding van de devaluatie. Tegen de do- aluatie van de jeugd moeten alle krach ten in de gemeente worden gemobiliseerd, maar in deze strijd moeten de ouders voor aan staan. En nooit mogen ze hun plaats aan een ander afstaan. Het krioelt in onze kringen van de organisaties, maar 't persoonlijk ver antwoordelijkheidsgevoel der ouders mag daardoor niet verzwakt worden. De voornaamste organisatie in ons leven blijft het huisgezin. De vader en de moeder moeten achter elke or ganisatie staan, wier hulp zij inroe pen. De eerste zeewering is het voornaamste 1 als deze het niet houdt, dan zijn de grootste ongelukken te vreezen. Die eerste zeewering zijn de ouders. Laten ze zich op hun taak met vreezen en beven bezinnen. Als do ouders hun taak verstaan, dan kan de Oudervereeniging een flinke steun zijn, maar eerst moeten de ouders hun plicht doen. Zij kunnen zooveel doen. Zij kunnen voor en met hun kind worstelen in het gebed, kwade lectuur weren uit het huis, het huis een brandpunt van gezellig heid maken. De ouders moeten daarnaast echter wel de hulp van anderen inroepen, waar zij zelf niet doen kunnen wat zij zouden willen. Laten zij hun kind aan de Oudervereeniging geven, opdat de strijd te gen de devaluatie zoo intensief mogelijk zij. De heilige wil om nooit den gouden standaard van het geloof, van het verbond los te laten, sta bij alle voorop. Stabilisatie der jeugd Spr. begon met er op telwijzen, dat onze tijd er door gekenmerkt wordt, dal er niets vast meer is. „Zweven" dat is het woord van onzen tijd. We hebben het zelf al over den zwevenden gulden. We weten niet waar we aan toe zijn. Maar als de mensch in zijn innerlijk geen enkel houvast'meer heeft, als de mensch aan de schommelingen onder hevig is, dat is wel het allerergste, dat men zich kan bedenken. De heele opvoeding van de jeugd moet er daarom op gericht zijn, dat ze innerlijk stabiel is. Het woord „staan" is een zeer bijbelsch woord, een ge- "iefkoosd woord van den apostel Paulus. In de stil meezeulende krachten, die onze kin deren omringen, moeten wij ze leeren stéan. Want die stil meezeulende krachten zijn het sterkst. Er is niets zoo sterk als een klein duwtje, dat telkens wordt herhaald. Niet door grove goddeloosheid niet door communisme gaat de jeugd er aan, maar door die zachte dagelijk- sche duwtjes. Daardoor gaat de jeugd aan het twijfelen* weifelen, wankelen en straks vallen. We moeten ze lee ren staan. Maar waar moeten we die kinderen nu op vast zetten? „De bergen zullen wijken en de heuvelen wankelen, maar mijn goe dertierenheid zal van u niet wijken en het verbond mijns vredes zal niet wankelen". Onwankelbaar vast zijn deze. Wie daarop staat, wankelt nooit. Dan zal geen vrees ons doen bezwijken, schoon d' aard uit zijne plaats mocht wijken. Alleen het Woord van God is vast en betrouwbaar. Daarom naar de Jeugd vereenigingen. want op de Jeugd vereenigingen gaat het om Jezus Christus. Daar worden onze kinderen ge leerd te staan op het Eenig Fundament. Daar worden zij ook geleerd te w e e rstaar tegen de listige omleidingen des duivels. Dat is een strijdend staan. Wie strijdt die moet niet als een standbeeld staan. Op de Jeugdvereeniging leeren de kinderen den vijand kennen en den Grooten Helper. Er is alleen stabilisatie als men vastgehecht is aan Jezus Christus. De avond werd opgeluisterd door zang in mej. C. Verkuyl, op het orgel begeleid door den heer P. I. de Maaker. Ds. Wiersinga sloot den avond met dank gebed. VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengensten van de N. Z. H. T. M. gedurende de maand September hebben bedragen f 250.286 (v. j. f 267,703). Chr. Geref. J.V. Spreuken 22 6 Do 27ste jaarvergadering In combinatie met de Knapen vereeniging „Samuel" werd gisteravond in het kerkge bouw der Chr. Geref. Gemeente de 27ste jaar vergadering gehouden van de Chr. Geref. J.V. Spreuken 22 6. Deze samenkomst, die onder leiding stond van den eere-voorzitter Ds. Joh. Jansen, werd op gebruikelijke wijze geopend, waar na Ds. Jansen een ernstig openingswoord uitsprak naar aanleiding van het tekstwoord „Zijt vurig van geest, dient den Heere en volhardt in het gebed". Hierna werden de jaarverslagen uitgebracht. Uit dat van den secretaris, den heer Noorduin bleek, dat de vereeniging op een gunstig jaar mag terug zien. De penningmeester, de heer J. Plat- teel, kon een mooi batig saldo melden. Met een enkel woord heeft deze, die bijna tien jaar het penningmeesterschap heeft waar genomen, afscheid van de vereeniging ge nomen. Afgevaardigden van omliggende gemeen ten hebben de gelukwenschen overgebracht. De avond werd verder aangevuld met kele onderwerpen betrekking hebbend op de bijbelsc.he-, vaderlandsche- en kerkgeschie denis en zang van de Chr. Geref. Zangver- eeniging „Philomela" o.l.v. den heer De Wolf. Damclub Leidei De uitslagen der gespeelde wedstrijden, gehouden in hotel „Rijnland", waren als volgt: Bodevabeker: Th. OverdijkW. F. Olivier S. v. d. Reek—P. Olivier af| Herkamp: N. WassenaarC. J. Koree 02 2e groep: D. MegchelseA. Pronk 20 3e groep: J. v. WezelJ. Boter M. KruiderJ. de Vink UiT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN GESLAAGDE KINDEROPTOCHT De gistermiddag gehouden kinderop tocht waaraan heel veel kinderen deelne men is zeer goed geslaagd. Heel aardige groepjes waren er bij als bruidspaar, ijsco- mannetje, vliegmachine, mooie versierde fietsen, autopeds enz. Alle kinderen ont vingen een prijs. Vermelden we nog dat hedenavond van 7.309.30 Ruilbeurs wordt gehouden in het Vergaderlokaal van Man-, dersloostraat. KIND TE WATER Mot moeite gered Gistermorgen geraakte het 2-jarig z tje van S. bij het station in een breede sloot. Het ventje was met andere kinderen aan het spelen met een hond en geraakte ongelukkigerwijze in de sloot. Op het ge roep van de andere kleinen snelde de groentehandelaar Treur toe, die gekleed te ater sprong en het kind dat aan de over zijde der sloot wegzonk, juist kon vatten. Hij gaf het aan anderen op den wal die het ventje, dat blauw zag, naar huis brachten. Hier verleende Dr. H. eerste hulp. Gelukkig maakt het ventje het thans g ONTVREEMDING De landbouwer C. In de Halveraak heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een koppel kippen. Onderzoek wordt ingesteld. RAADSVERGADERING De e.v. Raadsvergadering zal gehouden worden op Maandag 26 Oct. a.s. des avond© te 7 uur. E. H. B. O. De aanvangscursus voor E.H.B.O. onder leiding van Dr. v. d. Wind te A'veen telt nu reeds 60 dames en heeren. AFLEGGEN RIJBEWIJS Voor het afleggen van het een rijbewijs zal men thans naar de 6tad moeten, daar de pl. kring is opgeheven, met eervol ontslag aan de examinatoren de heeren Lam en Den Hertog. Naar we vernemen worden pogingen aangewend dat dit besluit zal worden ingetrokken, bij ook omliggende gemeenten gebaat zul len zijn. i MOOI SOCIAAL WERK Deze week werd winkelinventaris en in boedel van den winkelier. S. in de Hooft- straat executoriaal verkocht Een faillisse ment tengevolge van de crisis. Dank zij den heer Jac. van Vliet en andere nenden slaagde men erin het geheel te koo- pen voor f152, niettegenstaande er vele koo- pers waren, die echter gewezen werden op liet bizondere van deze verkoop. Particulie ren brachten bijna f 100 bijeen en het overige wordt aangevuld door crisisinstel- lingen. Mooi sociaal werk waarbij een groot gezin gebaat is, want S. kan nu zijn bedrijf voortzetten, HILLEGOM Onder buitengewoon groote belangstelling had gistermiddag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer R. Veldliuijzen van Zanten Gzn, die verleden week op zoo'n tragische wijze om 't leven kwam. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op: de burgemeester Mr. D. F. Pont, wethouder Vermeer, wethouder Klaver, Mr. van Baren, burgemeester van Delft, Prof. v. Slogteren, Ir. K. Volkersz, rijkstuinbouwcon- sulent; Dr. Verhaege, voorzitter Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; Mr. Deenink, voor zitter van het scheidsgerecht; het bestuur der Hillegomsche Veiling; hoofdambtenaren der gemeente en afgevaardigden van ver schillende vereenigingen. Het eerst werd het woord gevoerd door Ds. A. K. Krabbe, die zich als dienaar van Christus geroepen gevoelde enkele woorden te spreken. Spr. schetste den overledene niet alleen als een bekend persoon, maar hij was ook een gezien persoon, van hem ging groote kracht uit; hij bezat een groote energie en was altijd trouw op zijn post. Hij heeft zijn leven wel besteed. Toch zijn ooi: hem groote teleurstellingen niet be spaard gebleven, doch hij vond steeds kracht om te dragen in zijn geloof. Zijn streven was steeds „de Heere moet wassen en ik moet. minder worden". Daar de overledene steeds sober was in zijn gesprekken aan gaande zijn geestelijk leven, zullen wij dit thans ook zijn. Dit graf geeft ons toch ook licht, als wij zien op den levenden God. Het is een groot voorrecht als wij als Christenen kunnen zeggen: „ik geloof in de wederopstanding der dooden en een eeuwig leven", Spr. wijst op de kortheid van het leven, doch als wij tot Christus gaan, hebben wij niets te vreezen, want Hij heeft met zijn dierbaar bloed voor al onze zonden betaald. Dit zij de bedroefde familie in de komende dagen tot troost: „God gaat met u mede. de Heere is u nabij". Vervolgens voerde wethouder Vcrei het woord namens het gemeentebestuur, dit op verzoek van den burgemeester, aange zien de laatste tijdens het raadslidmaat schap van den overledene nog niet in legom was. Tevens sprak de heer Ver meer namens de A. R. Kiesvereeniging namens het bestuur der Chr. Burgerschool, waarvan de overledene mede-oprichter was. Hierna sprak Ds. Lindeboom van Am sterdam, namens de Chr. Vereeniging voor verpleging van krankzinnigen in Nederland Mr. Deenink sprak namens het scheidsge recht voor Bloembollencultuur, de heer W. Jonkheer namens de afd. Hillegom Bloembollencultuur. Een broeder van overledene, de heer W. Veldliuijzen Zanten, van Kampen, schetste hem als iemand die van jpngsaf den Heere gediend heeft en Christus als zijn Verlosser wist. Dit te weten troost ons in deze droeve da gen. Deze droeve plechtigheid werd besloten met het lezen van de belijdenis van ons algemeen ongetwijfeld Christelijk geloof. Hierna dankte de oudste zoon van den overledene voor de vele blijken van belang stelling. KATWIJK AAN DE RIJN A. R. KIESVEREENIGING Gisteravond kwam de A. R. Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" voor de eerste maal in dit winterseizoen in ledenvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer G. v. d. Perk, open de de vergadering op de gewone wijze en heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. wees op het voor recht. dat in ons land nog in vrijheid kan worden vergaderd, ook als politieke vereeni ging. Vervolgens memoreerde hij de groote geestdrift, die allerwege in ons land tot uiting kwam bij de verloving van H.K.H. Prinses Juliana. Ten slotte wekte spr. op de A. R. beginselen te best.ude.eren en te propageeren. De 2e secretaris, de heer W. L. Noordijlc, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna deed de voorzitter enkele mede- deelingen. In een gecombineerde bestuurs vergadering van K.V. en Prop. Club is een winterplan opgesteld. Beide vereenigingen hopen vier maal te vergaderen, terwijl ook nog een gecombineerde vergadering zal ge houden worden. Tot bestuurslid van de Prop. Club werd in dc plaats van den heer W. L. Noordijk aangewezen de heer G. de Bruijne. In verband met een ingekomen stuk van den Kamerkieskring wijdde de voorzitter eenige welgekozen woorden aan de nagedachtenis van den overleden secre taris, wijlen den heer J. Karstens. Vervolgens werden een 10-tal namen op gegeven voor de groslijst, voor de verkiezing ~"an bestuursleden van den Kamerkieskring Hierna verkreeg de heer G. de Bruijne et woord, die op uitvoerige wijze het ont- werp-Verkiezingsmanifest inleidde. Na be spreking kon de vergadering zich geheel met het ontwerp vereenigen. Na rondvraag volgde sluiting met dank- KATWIJK AAN ZEE KATWIJKSCHE TENNISHAVEN In hotel „Du Rhin" werd gisteravond een bijeenkomst ggehouden, om te komen tot het aanleggen van tennisbanen in de Zuid duinen. Namens het vooiioopig bestuur werd het openingswoord gesproken door Mr. W. J. Woldringh van der Hoop, welke er op wees, dat door het aanleggen van tennis banen in onze gemeente, zeer zeker in een behoefte worejt voorzien. Door het voorloo- pig bestuur zijn al stappen gedaan om hiervoor een geschikt terrein te krijgen. Het meent hierin geslaagd te zijn met en kele terreinen gelegen achter het Rotter- damsch Zeehospitium, temeer daar in de verre toekomst in de onmiddellijke nabij heid van deze terreinen een villadorp zal verrijzen, zoodat het terrein geheel geïso leerd komt te liggen. De omgeving er van zal beplant worden, terwijl de terreinen gemakkelijk van de Zuidboulevard af kunnen bereikt worden. Verder heeft het voorloopig bestuur inlich tingen ingewonnen bij. de Domeinen, om deze terreinen hetzij in erfpacht of in pacht af te staan. Natuurlijk zullen eerst de ter reinen geëgaliseerd moeten worden, aleer men met de aanleg hiervan kan beginnen. Hiervoor is een kapitaal van f 4000 a f 5000 noodig. Wat de rentabiliteit betreft: deze hangt af van de animo die straks voor de tennis sport zal blijken, maar voor een plaats als Katwijk met een totaal van 18.000 zielen, zal dit plan zeker kans van slagen hebben. Ook voor Katwijk als badplaats zijn tennis banen een welkome attractie. Vele vacan- tie-bezoekers onder de badgasten beoefenen het tennisspel, zoodat men nu niet meer te Noordwijk of elders behoeft te gaan ten nissen. Het voorloopig bestuur had zich ge dacht, de banen op twee wijzen te exploi- teeren. In den zomer zijn de banen beschik baar voor leden, clubs en badgasten; ter wijl er 's winters reeds bij geringe vorst, op schaatsen gereden kan worden. Wat de contributie betreft, deze is gesteld op f 15 per persoon, f 25 voor man en vrouw en f 30 voor het gehëele gezin. Voor jongere leden zal een speciale rege ling gelden, zoo ook wat clubs betreft. Tij dens het badseizoen zullen dagkaarten ver krijgbaar gesteld worden. Op de banen zal een bekwaam „Grand man" aanwezig zijn, welke ook als oefenmeester zal optreden. Na deze uiteenzetting van den burge meester, werd aan de vergadering gelegen heid gegeven, om een oordeel over de be stuursplannen uit te spreken. De heer Arnoldus gaf het bestuur in overweging het aanleggen der tennisbanen in werkverschaffing te laten uitvoeren, daar dan hoogstwaarschijnlijk het Rijk hierin 75 pCt. zal bijdragen. De voorzitter bestreed deze gedachte. Het particulier initiatief moet op den voor grond staan. Als de gemeente zoo iets gaat exploiteeren, komt men voor allerlei moei lijkheden te staan. Mr. Warmoltz gaf hierna een duidelijke 1 zakelijke uiteenzetting over de wijze waarop het mogelijk is zulke tennisbanen te exploiteeren. Gedacht is aan een bedrag van f 2000, wat dan verkregen zou worden uit baten, vrijwillige bijdragen, lidmaat- schapgelden, het gebruik door badgasten en tenslotte de voordeden van de ijsbanen. Echter dient natuurlijk ook het bedrijfs kapitaal aanwezig te zijn. Staande de ver gadering zegden reeds verschillende leden toe aandeden te zullen nemen. Spr. hoopte, dat dit voorbeeld nagevolgd moge worden. Op de inteekenlijst om lid te worden, werden 25 namen genoteerd. Met een kort woord werd deze vergade ring door den Burgemeester gesloten. Leiderdorp CHR. ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR" Op feestelijke wijze hebben de leden, het bestuur en tal van genoodigden, gisteravond het 40-jarig bestaan van de Chr. Zangver- ceniging „Excelsior" herdacht. Tijdens de receptie, die aan het begin van den avond werd gehouden, kwamen velen hun geluk wenschen aanbieden. De heer Van dev Zeeuw, secretaris van den ring Leiden en Omstreken, sprak namens dezen ring en als voorzitter van de Zangvereen. „Halleluja" te Leiden; de heer B. D. van den Bosch na mens de Chr. Harmonie-Vereen. „Devote", terwijl ook vele schriftelijke gelukwenschen van verschillende vereenigingen uit den omtrek de bestuurstafel bereikten. Na de receptie hield allereerst de cere- voorzitter Burgemeester Brug een toespraak, waarna de voorzitter voorstelde Ps. 75 vs. 1 te zingen. Nadat dit was gezongen, dankte de voorzitter, die heer G. Goedhart voor cle vele blijken van belangstelling voor dit ju bileum. „Excelsior", aldus de voorzitter, heeft tijden meegemaakt van opgang, zit re en tijden van lauwheid. Thans mag op el worden geconstateerd. Spr. hoopt, di vereeniging steeds moer moge bloeien, ol eer van God. Spr. dankte den direc ei den heer Kouprie, onder wiens leidiii| ia laatste jaren zoo vooruit is gegaan. |ei De heer J. Vervark droeg vervol >a namens de leden, het nieuwe vaandel 1 I hetwelk zeer in de smaak viel en vol den voorzitter een sieraad voor de ooge i0! De heer II. D. van Osnabrugge bracin 0c lulcwenschen over en schonk het bei 5. een gedenkpenning en den voorzittei je rookstoel, namens de leden van „Excels a De secretaresse Mej. M. van Heusden ons een verslag hooren van de vercenij n sinds haar' oprichting in October 1896, jn den heer L. W. van Giessen, tot. hc e> de heer F. D. van Wijck, ouidi-lid, bestuurslid en oud-directeur der Ver ging, vulde dit verslag nog aan, door eeBi, herinneringen uit Excelsiors verloden n jc te deelen. e' De stemming in de zaal was zeer c wekt en mede door het optreden van ib heer Spaanderman, voordracht-kunste je te Leiden, mogen het bestuur, de ledei p genoodigden op een luisterrijken feestai e terug zien. OPENING MICA-WEEK In „Casa Cara" kwamen gistermiddag 'de Chr. middenstanders bijeen ter officieele opening van de Mica-week. Over de deel name valt dit jaar niet te klagen: 64 win keliers hadden ingeschreven, waarvan 51 uit Katwijk aan Zee, 12 uit Katwijk a. d. Rijn en 1 uit Valkexxburg. Te omstreeks 3 uur opende de Voorzit ter van de Chr. Middenstandsvereeniging, de heer C. van Tongeren, deze feestelijke bijeenkomst. De eerste mica-actie, aldus Spr., is voor Katwijk niet ongelukkig ge weest, f 400 van de landelijke prijzen wer den door Katwijkers gewonnen! Het is een gelukkig feit, dat de activiteit onzer zaken- menschen niet is verslapt, wat dan ook in dezen tijd funest zou zijn. Vervolgens gaf Spr. eexi uiteenzetting over de monetaire politiek. Het „repos ailleurs" dient zeker de middenstanders in het hart gegrift te staan. Wij forceeren geen verkoop, maar gaan rustig voort onze zaken te regelen, alsof er niets aan de hand is. De middenstand in Katwijk zal ook toonen, dat zij juist in moeilijke dagen rustig voortgaat. Een gezonde middenstand is de rugge- gx'aad der natie en kan in zeer belangrijke mate er toe bijdragen, dat het maatschap pelijk leven in zijn vele en velerlei vormen in de juiste banen wordt geleid. Jammer is, dat er tot nog toe nog middenstanders zijn, die bij dit streven van gezamenlijk optrekken, ter zijde blijven staan. Van deze plaats roept Spr. ben toe: „Sluit u aan bij uw Middenstandsorganisatie" exx werk mede tot een nog sterkeren middenstand. De Christelijke middenstand verricht zijn arbeid in het besef, dat onze gaven en krachten ons van God worden geschonken, en daarom zij het ons steeds gegeven onzen arbeid te verlichten in de vaste weten schap, dat ons brood zeker is en ons water gewis. Een hijzonder woord van dank sprak Spr. tot den secretaiis den heer W. van Beelen, die zeer veel werk heeft verzet. Vervolgens sprak de heer Caspers na- .nens de Hanze. Moge een volgende Mica- week, aldus Spr., met de geheele midden stand gehouden worden! Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Brouwer, welke het Comité dank bracht, inzonderheid den voorzitter. Ook de heer W. van Beelen spi'ak nog enkele woorden. Hierna werd de thee rondgediend, waar na door de jury, bestaande uit de heeren: A. van der Kruk, I. Geeiiing en H. Neefjes, allen uit Den Haag, de étalages werden be oordeeld. Er heerschte 's avonds reeds een gi'oote drukte voor de étalages. In de étalages van iederen deelnemer be vindt zich een fout, welke vooral het jeug dig publiek ti'acht te vinden. LEIDSCHENDAM DIENSTPLICHT De inschrijving voor den dienstplicht voor Stompwijk en Veur heeft plaats Donderdag 15, Vrijdag 16 en Zaterdag 17 October, des morgens van 912 uur ter secretarie alhier. COMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING Te Veur is thans definitief tot stand gekomen een commissie tot werkverruiming, die als volgt is samengesteld: Voorzitter weth. Schrader, secretaris de gemeente-secretaris van Delft, leden werkgevers J. Th. Maal, bouw ondernemer, R. de Brinker, bouwondernemer. De Weerd, afgevaardigde Prot. Chr. Vakbe weging. De R.-K. vakbonden, ofschoon uitge- noodigd, hebben geen zitting genomen. De moderne vakbonden zijn niet uitgenoodigd. GEHAKT-DISTRIBUTIE GEWEIGERD De slagers ter plaatse hebben geweigerd te voldoen aan het verzoek van de beide gemeentebesturen om de distributie van Regeeringsgeliakt van hun winkels uit te doen plaats hebben. LEIMUIDEN JAARVERGADERING DER E.H.B.O. Gisterenavond had de jaarvergadering plaaits van bovengenoemde vereeniging in de zaal van de Wed. Sneeboer alhier. De voorzitter,- de heer K. F. Lissenburg, opende de vergadering en heeitte allen har- t el ijk welkom. De secretaris, de heer H. Meyer, lais de notulen der vorige vergadering en gaf te-1 RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 15 SEPTEMBER ProgTanvma 3: 8.05 Parijs R; 9.03 Keulen; —10.20 Parijs R: 11.20 Parijs R; 13.05 Br VI- 1-1.20 Parijs R; 15.50 London R; 16.5o j.- l"n- 19-20 London R: 20.05 Berlijn; 20.40 munster; pl.m 21.35 Boedapest of div; pl.m Berlijn; 'pl.m 23.30 Weenen of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Divei 10.35 Londen R; 15.35 Droitwlch; 18.20 Lo R- 19 Droitwlch; 19.30 Sportpraatje d.d. fte G*A Jansen (Journalist); 20 Droitwlch; öt London R; pl.m 22.10 üwitwlcb. 1.20 Parijs 'R; 12.35 Brussel VI; 13.20 K( Ïa 20 Brussel Fr; 14.50 Keulen; 16.20 Brus: 17.20 Brussel Fr; 19.05 Berlijn; 19.20 Berc ster; 20.20 B Programm 10.35 Londen j.-, R.; 16.20 Droitwich; 18.20 Div wich; 19.50 Londen R; 20.20 Droitwlch; Gram.-muziek GRD; 22.45 Londen Reg Agenda De avond-, nacht en Zondagsdienst apotheken wordt var. Maandag 12 tot en. Zondag 18 Oct a.s. waargenomen dooi apotheken: P du Croix, Rapenburg 9 ,ti 594; P. B. de Metz, Kamerl Onnesl 2S, t a 3553 en J Doedens, Wilhelminapark S, 0|J geest, telef 274. veils een jaarverslag, waaruit bleek, dal vereeniging 21 gediplomeerde leden telt de oefenavonden 12 waren geweest, onf leiding van Dr. D. Stapensea, arts dezer meente. De penningmeesteresse, mej. B. Tri brachSt eveneens h,aar jaarverslag uit. Bij de gehouden bestuursverkiezing t it den de heeren Lissenburg en Chr. y. Tol acclamatie herkozen. Besproken werd nog aanschaffing bandtrommels, welke bij de navol-ge adressen geplaatst zulen worden: C. v. merseel, Joh. de Prie, de dames A. We te lius, Heenk, B. Treur, de Raad en Bram i* Aartman te Bilderda-m. Voorts werd besloten tot aanschaffing handtrommeltjes in zakformaat, die de le ai der 'vereeniging blij zich kunnen dragen De secretaris bracht nog verslag uit' zake aansluiting bij.de Kring Leiden E. B. O., wat door de vereeniging werd gekeurd. Van de rondvraag werd druk gebruik maakt. De voorzitter beantwoordde de stelde vragen naar genoegen. Met- dank voor de betoonde belangstell sloot de heer Lissenburg de vergadering LISSE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergade op Maandag den 19 October 1936, des avo; om 7.30 uur, in heit Gemeentehuis. Agenda: Toelating van den heer J. W. Lefeber als lid van den Raad der gemee Lisse. Procedure contra de N.V. J. Grullemans en Zonen en de N.V. Blot bollenbedrijf tot voortzetting der firma Veldhuijzen van Zanten en Zonen, be-it gevestigd te Lisse, wegens door hen ge\ derde loonbijslag over 1935. Gewijzij verordening der legesheffing op de beiri king^boekhouding. Loonen en wedtlr gemeente-personeel. Vaststelling ond ,(i wijsvergoeding 1933. Conversie van leeningen. Aanbieding van de gemeen ij begrooting en die der bedrijven voor 1937. Comptabiliteit. Ingekomen stukken mededeelingen. Belaslingrcclames. GEMEENTE-VERSLAG 1935 Het verslag van den toestand der meente Lisse over het jaar 1935 is vers. nen, waaraan wij het onderstaande uittrr sel ontleenen: Geboren werden, behoorende tot de v>11 kelijke bevolking der gemeente: 131 kin ren van het mannelijk en 102 van het vrt welijk geslacht. Als overleden werden at gegeven, behoorende tot de werkelijke king der gemeente 34- mannelijke vrouwelijke personen. Levenloos aangegeven 5 kinderen van het mnnnei 1 ,en 4 kinderen van het vr, geslacht, Dt

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6