JMrtimr frihsrlir Oumrattt - Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Monetair Accoord technisch uitgewerkt PIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending.f 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 a&terttntitprijjtn: Vin I tot 5 regelj 1.177. Elke regel meer 0.22'/» (hgezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Bke regel meer 045 Voor bet bevragen aan 'I bureau V word! berekend f 0.10 NO. 5908 DINSDAG 13 OCTOBER 1936 16e Jaargang BEGINSELEN BOVEN FEITEN Wij kunnen het verstaan, dat de strijd jyoor het dagelijksch brood het denken van velen verduistert en het ware zeer hoovaar- digdaarover eenhard oordeel te vellen. Integendeel past ons, die werk en brood hebben, slechts dankbaarheid jegens God «oor onverdiende zegen. Nochtans ontslaat, ons dit niet van plicht om de waarheid te erkennen van het woord;, dat pater H. de Greeve sprak op de R.K. landdag te 's-Hertogenbosch: „de groots vergissing van hen, die b.v. de N.S.B. na- loopen, bestaat hierin, dat zij niet meer het onderscheid tusschen feiten en beginselen Zien. Men vergeet, dat het beginsel voorrang heeft op het feit en dat slechts wie dit be lijdt ook verkeerde feiten weer in 't reine kan brengen. Met verschillende systemen heeft men getracht de welvaart te verzeke ren. Doch alle zijn op een mislukking uit- .geloopen", zeide deze spreker. „Voor katholieken kan er slechts een sys teem bestaan, n.l. het systeem dat een uit vloeisel van de woorden van Christus is: '„zoek eerst het rijk Gods en zijn gerechtig heid cn de rest zal u toegeworpen worden"." Het is opvallend hoe telkens op alle R.K. landdagen dit vermanend woord gesproken *VOrdt TV W Het Christelijk beginsel voorop, zoo klinkt het altijd weer, ondanks de tegenwerpingen yan sommigen, die zeggen: de vraag naar economisch herstel maakt Christelijke po litiek op de oude basis onmogelijk. Begrijpelijk is dan ook, dat de Utrecht se h e C r t, welke sedert zij onder roomsch- katholieke leiding staat zonder onderlaten yoor een Christelijk Kabinet ijvert, dezer da gen schreef: „Nadat in de laatste jaren door vele ka tholieken propaganda gemaakt was voor een politieke samenwerking tusschen R.K. S.P., Vrijz.-Dem. Bond en S.D.A.P., is dit denkbeeld niet het minst sinds de jong ste ervaringen in Spanje en Frankrijk in onze kringen vrijwel ineengezakt. De idee yan terugkeer naar een coalitie der Christe lijke partijen, als kernpunt waaromheen rich dan andere con tra-marxistische groe pen konden rangschikken, wint ziender- oogen veld. Niet alleen onder de katholieken - ook onder do christelijk-historischen en e anti-revolutionairen". Dat klopt op bovenstaand maanwoord: Zoekt eerst het Koninkrijk God3, het Chris- llelijk beginsel en dan vindt ge ook de weg naar economisch herstel: eerst en bovenal het beginsel, daarna het feit- In hetzelfde artikel van de Utrecht se h e C r t, waaruit we bovenstaand citaat knipten, wordt echter nog een andere fac tor naar voren geschoven. Het blad herin nert er aan, dat volgens erkenning van den ouden heer Lieftinck in de Tweede Ka- mër, op 9 December 1913 de vrijmetse laars de voorbereiders en gangmakers bij de verkiezingen waren, welke het ministerie- Heemskerk tot aftreden dwongen. En nu I concludeert de redactie op grond van be- trouwbare inlichtingen over mutaties in de Nederlandsche orde der Vrijmetselaars dat deze ook thans ijverig doende zijn om de vorming van een Christelijke regeringscoa litie te voorkomen en een samenwerking op breedere basis te handhaven. En zij is wel benieuwd of Dr. Colijn deze aandrang voldoende kan weerstaan, vooral omdat deze, volgens haar meening „nog steeds geneigd is vast te houden aan de ge dachte van de „breedere basis", welke hem in 1933 ertoe dreef, naast vertegenwoordi gers van de drie Christelijke partijen er ook van de beide, vrijzinnige partij groepeeringen tn zijn Kabinet op te nemen". Van deze sterke neiging van Dr. Colijn is óns niets bekend en deze zaak kan thans on besproken blijven; maar wij mogen wel zeg gen, dat de activiteit en de taktiek der vrij metselaars ten deze noch op hem noch op ons eenige invloed kan oefenen. •Het gaat slechts over de doorvoerbaarheid {van een beginsel in de practische politiek Werkloozen en Colportage Schriftelijke vragen van den heeT Marchant De heer Graaf d e Marchant et D' Au- sembourg (N.S.B.), lid van de Eerste Kanier der Staten-Generaal, heeft aan den minister van Sociale Zaken eenige vragen gesteld, betreffende collecteeren en colpor tage van de werkloozen. Naar aanleiding van de beperkende bepa lingen die de minister gesteld heeft, n.l. dat de werklooze voor 18 uur in de eerste 5 da gen per week en voor 15 uur 's Zaterdags niet mag col porieeren op straffe van steun aftrek, hebben B. en W. van de gemeente Hoensbroelc een algeheel verbod voor de Werkloozen uitgevaardigd. Vragensteller meent dat dit college hier zijn bevoegdheid te buiten gaat en vraagt De Engelsche tentoonstelling gesloten Meer dan 42.000 bezoekers De tentoonstelling van Engelsche schil derkunst te Amsterdam, die op 4 Juli door tien Hertog van Kent is geopend, is geëin digd. In ruim drie maanden zijn meer dan 42.000 bezoekers de expositie komen zien.- DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN levensmiddelenprijzen practisch niet gewijzigd Eieren en bruine boonem maken uitzondering Kort na de afkondiging van het verbod van gouduitvoer door de Nederlandsche Re geering, heeft het Economisch Bureau van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties een circulaire gericht tot een twintigtal coöperaties, met het ver zoek om op voor dit doel samengestelde lijs ten, wekelijks de prijzen van een 25-tal le vensmiddelen op te geven. Aan dit verzoek werd door de besturen van 18 vereenigingen voldaan. Het Bureau heeft nu de gegevens over de week van 410 October ontvangen en ver werkt. De resultaten van deze enquete zijn neergelegd in onderstaande tabel. Duidelijk blijkt hieruit, dat de prijzen van levensmiddelen bij deze coöperaties sinds 26 September practisch niet zijn gewijzigd. Slechts voor de prijzen van bruine boonen en eieren zijn belangrijke prijs stijgingen te constateeren, welke echter niet aan de gevolgen van de mone taire maatregelen zijn te wijten. Brood, melkwit, 8 ons Brood, waterwit, 8 ons Brood ongeb. tarwe, 8 ons Boonen, bruine., pond Erwten, capucijn.. pond Erwten, grauwe,, pond Erwten groene, pond Vermicelli, pond Griesmeel, pond Havermout, pond Custardpoeder, pak Tarwebloem, pond Huishoüdjam, pot Rijst, pond Kaas, magere goud.,, pond Eieren per stuk Boter, pond Margarine pond Sla-olie, heele flesch Bak- en Braatvet, pond Suiker melis, pond Zachte zeep, pond Vlokken zeep, pak Runderlappen, pond Varkenslappen, pond 19.5 19.5 16.7 16.7 15.5 15.5 19.— 18.6 2.1 8,8 8.8 14.9 15.1 1.3 12.5 12.6 0.8 11.3 11.3 18.7 18.7 9.2 9.3 1.1 21.7 2i;8 0.5 4,7 5.2 10.6 82.6 82,9 0,4 26.3 26.3 77.2 76.8 0.5 43.3 43,8 1.2 22,9 22,9 Samen 587.4 589.— 0.27 Centraal gebouw voor de volksgezondheid Op den hoek van Vasteland en Schiedamsche Dijk Een werk van 600.000 Bij het Gemeentebestuur van Rotterdam is voorloopige mededeeling ingekomen van het Werkfonds, dat medewerking zal worden verleend voor den bouw van het Centrale gebouw voor de volksgezondheid, waarover reeds vroeger mededeelingen zijn gedaan. Het gebouw, ontworpen door Ir A. v. d. Steur, zal verrijzen op den hoek van het Vasteland en den Schiedamschedijk ter plaatse, waar nu het voormalige Oudelieden- huis staat In het gebouw zullen behalve de Geneeskundige dienst oók tal van particu liere instellingen, zooals zwakzinnigenzorg, krankzinnigen •'•óór- en nazorg, consulatie- bureaux, poliklinieken, scliooltandverzorging, e.d. worden ondergebracht. Het bed ag, dat door het Werkfonds zal worden ter beschikking gesteld is 400.000; het resteerende bedrag van 200.000 wordt gestort door een bekende stichting, die reeds bij den bouw van verschillende belangrijke nieuwe inrichtingen is bijgesprongen. RIJKSINSTITUUT VOOR BRANDSTOFFENECONOMIE Eervol ontslag: ls verleend aan den technl- sehen ambtenaar 2e kl. bij het Rijksinstituut Brandstoffeneconomie, F. W. van Nunen. De Landbouw onder gewijzigde omstandigheden De C.B.T.B. bespreekt de algemeene toestand In een daarvoor uitsluitend belegde ver gadering der Hollandsch-Brabanlsche af- deeling van den C.B.T.B. werd de algemeene toestand voor den land- en tuinbouw be sproken, in verband met de gewijzigde mo netaire positie. Wij ontvingen daarvan het .volgende resumé: De vergadering sprak zich eenparig uit dat ook voor den land- en tuin bouw eenzelfde aanpassing van de verhooging der prijzen ge wettigd is als voor de andere groepen van. onze Nederland sche bevolking. De prijzen van de hoofdproducten van de akkerbouwers, de tarwe en aardappelen, zijn ver beneden de productiekosten, zoodat bij de ingetreden prijsstijging van. de arti kelen voor landbouwgebruik een' verhoo ging in prijsvan de genoemde producten alleszins gewettigd, ja zelfs noodzakelijk moet worden geacht. Voor de aardappelen hebben de verbouwers zelf een fonds bijeen gebracht om de prijzen op productiekosten te brengen en tot nu toe liggen die daar ver beneden, ook ten opzichte van devoor- oorlogsche prijzen. Voor de tarwe geldt dat waarbij opgemerkt kan worden dat de huidige regeling, zon der prijsverhooging, vast loopt, wat ten nadeele van het landbouwcrisisfonds is en tevens den uitzaai voor oogst 1937 belangrijk zal ver minderen, wat niet als een landsbelang kan worden aan gemerkt. Voor de veehouders is het een dringende eisch. compensatie te ontvangen voor de duurdere voederproduc ten en aan te schaffen landbouw-materia- len, welke alle in prijs zijn gestegen. D e steunnormen zijn echter ver laagd, waartegen met klem moet worden opgekomen. Wat de tuinders betreft, hiervoor zal het steunbedrag verhoogd moeten worden. Voor velen van hen is de oogst afgeleverd tegen zeer lage prijzen. Nu komen er prijsstijgin gen. Er zijn geen middelen aanwezig het bedrijf voort te zetten, zoodat een ver hooging dringende noodzaak is wil een geheele groep der bevolking niet ten onder zien gaan. In het algemeen was de vergadering van oordeel, dat ook de land- en tuin bouw in ons land eenzelfde recht heeft tot overleg en bespreking over hun levenspositie als iedere andere groep van ons volk. Carel van Mander Een gedenksteen op zijn graf In de Oude Kerk te Amsterdam is gister middag een gedenksteen onthuld op het graf, van den bekenden Dietschen schilder Carel van Mander, geboren Mei 1548 te Meulebeeke en overleden 11 Sept. 1606 te Amsterdam. Nadat de neer Nico van Suchtelen de plechtigheid had ingeleid, werd het woord gevoerd door Prof. Dr. G. S. O ver diep te Groningen en Prof. Dr. Jozef Muls te Antwerpen. De steen is op het graf geplaa/tst op ini tiatief van de Wereldbibliotheek en hat Kon. Oudheidkundig genootschap, door Ne- derlandsche en Vlaamsche bewonderaars van den kunstschilder. Als vervolg op deze plechtigheid heeft Dr. J. G. van Regteren gisteravond in het Kon. Oudheidkundig Genootschap een lezing gehouden over Carel van Mander. De watervoorziening te 's Gravenzande Een noodmaatregel getroffen Het gemeentebestuur van 's Graven zande is van plan om, zoolang er nog geen andere regeling is getroffen in de waterleidingkwestie in die gemeente, de bewoners van water te voorzien door op vast te stellen tijden de brandkranen in de woonwijk „De Boerenwoning" open te stellen. Amerika, Frankrijk en Engeland regelen de goudafgiften Periode van „ietwat elastische stabiliteit" tegemoet Het Pond Sterling blijft een vrije valuta De Engelsche schatkist heeft gister avond een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat er een rege ling getroffen is voor een technische samenwerking op valutagebied met de monetaire autoriteiten van de Ver- eenigde Staten. De Secretaris van de Schatkist van de Vereenigde Staten heeft een nieu we regeling gepubliceerd, volgens wel ke ieder land, dat op zijn beurt dezelf de faciliteiten aan de V. S. zal ver- leenen, goud zal kunnen verkrijgen te gen dollars. De Britsche regeering heeft regelingen getroffen waarbij de Amerikaansche autoriteiten dezelfde faciliteiten te Londen zullen genieten. Deze regeling giat onmiddellijk in. De technische wisselkoers controle operaties zullen hierdoor zeer verge makkelijkt worden. Een soortgelijke regeling is getroffen met de Banmuc de France, teneinde een doeltreffende samenwerking tus schen de drie landen op het gebied der wisselkoersen te verkrijgen. Het nieuwe schip^ van de firma Frank Vrolijk Jr. te Schevenigertdat den naam van „Prins Bernhard" draagt heeft gisteren zijn, proeftocht gemaakt. Het vaartuig verlaat de haveüi Naar Reuter nader verneemt, betreft het hier slechts een wederkeerige regeling om de techniek der wisselkoers-operaties te vergemakkelijken. De monetaire autoritei ten der drie betrokken landen zouden over eenstemming bereikt hebben zooals reeds eerder voor de betrokken regeeringen het geval was blijkens haar monetaire verkla ring van twee wenen geleden. De nieuwe regeling houdt geen wijziging van de politiek en zij brengt ook geen ver andering in het feit., dat het pond sterling een vrij devies is. De buitenlandscbe saldi te New-York, welke door middel van de wisselcontrole- instanties afgewikkeld zullen worden, wor den ingewisseld tegen goud tegen een vast- géstelden prijs. Op dezelfde wijze zullen de saldi te Londen en Parijs legen goud wor den ingewisseld op voorwaarden, die naar gelang den toestand van den dag vastge steld zullen worden. De officieele verklaring van Morgenthau De tekst, van de officieele verklaring van Morgenthau, den Amerikaanschen minister van financiën, luidt als volgt: In aansluiting aan de mededeelingen, welke gedaan zijn op 31 Januari en 1 Febr 1934, waarbij de goudaan- en -verkoopen voor export aan de schatkist werden voor behouden, verklaart de secretaris van do schatkist thans, dat voortaan en deze verklaring zal niet worden opgeheven of gewijzigd, tenzij met een opzegtermijn van 24 uur de V. S. ook goud zullen verkoo pen voor onmiddellijken export of voor con signatie. of earmarking, aan de wisselkoers- egalisatie- of -stabilisatiefondsen, welke be reid zijn op dezelfde wijze goud aan de V. S. te verkoopen, mits zulke goudaanbie dingen gedaan worden, tegen een prijs en op de voorwaarden wëlke de secretaris van de Amerikaansche schatkist het voordee- ligste acht in het algemeen belang. De secretaris van de schatkist heeft reeds de namen bekend gemaakt van een aantal landen, welke aan bovengenoemde voor waarden voldoen. Deze lijst zal iederen dag aangevuld kunnen worden. Alle goudaankoopen moeten geschieden door tusschenkomst van de Federal Reserve Bank of New-York, welke optreedt als financieel agent van de V. S. op voorwaar den, welke de secretaris van de schatkist in het algemeen belang het meest voordee- lig acht. Het goud zal worden verkocht tegen 'den prijs van 35 (vijf en dertig) dollar per oz. fijn plus y4 (een kwart) procent voor onkosten. De verkoopen en consig naties zullen onderworpen zijn aan de voorwaarden, welke de Gold Reserve !Act van 1934 voorschrijft. Een „Nieuw type gouden standaard" Een nieuw type gouden standaard is de omschrijving, die Morgenthau in een onderhoud met persvertegenwoordigers heeft gegeven van het nieuwe accoord, dat tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika tot stand is gekomen voor de vrije uitwisseling van goud tusschen de stabilisatiefondsen der drie landen. De voornaamste uitwerking yan het HAAGSCHE BROODPRIJS Met drie cent verlaagd s Blijkens mededeelingen in de-bladen is de broodprijs in Den Haag met ingang van heden met ongeveer 3 ct. per 8 ons verlaagd. I-Jet melkbrood kost thans 18 en het tarwe brood 16 ct. De coöperatie de „Volharding" ging voor; de bakkers volgden. De oorzaak is niet, dat men de winstmarge te groot acht, doch de maatregel was noodig om zich te werén tegen de z.g. „wilde" bakkers. Nijmegens commissaris van politie Zal 10 November a.s. terecht staan De commissaris van politie te Nijmegen, S. J. W. van der M. zal op 10 November a.s. voor de rechtbank te Arnhem terecht staan, wegens valschheid in geschrifte en verduistering. Er zijn -in deze zaak 13 ge tuigen gedagvaard. Verdediger is mr. P. D. M. Lem. In de dagvaarding is als valschheid in geschrifte ten laste gelegd het opmaken van een valsche leeningsacte tot, een bedrag van 7500.—, terwijl verder een zestal fei ten van verduistering, gepleegd in de jaren 19341936 ten laste gelegd is, in welke ja ren verdachte zich de volgende, hem toe vertrouwde bedragen wederrechtelijk heeft toegeëigend 2000.1000.255.— 1677.—, 945.— en 1605.—. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Zondagavond brak brand uit im de kapi tale boerderij „Het Klaverblad", bewoond door en eigendom van dien landbouwer A J. Smits te Buren (Geld.) De braad, die tot ver ia dien omtrek te zien was, bracht zeer veel nieuwsgierigen op de been. Dui zenden kilogrammen hooi, sfroo 'en opge- dorecht graan gingen verloren. Twintig kippen en een hond kwaaien in de vlam men om. Het vee was nog in de weide. Benig huisraad kon nog in veiligheid wor den gebracht. De sohade wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den braad tast men in het duister. accoord zal, naar de minister verklaar de, zijn, dat aan onverantwoordelijke speculanten de macht wordt ontnomen om handel te drijven in goud en deze macht in handen der regeeringen wordt gelegd. Andere landen zullen, indien zij tof het accoord willen toetreden, wolkom zijn. Deze overeenkomst kan door elk der partijen worden opgezegd na een prae- advies van 24 uur. Het accoord, dat heden van kracht wordt, stelt geen vaste verhoudingen voor de drie deviezen vast Goudtrans acties door particuliere personen zullen niet toegestaan zijn. Onmiddellijk na de publicatie van de Fransch-Engelsch-Amerikaansche verkla ring van 25 September, den dag waarop Frankrijk den gouden standaard verliet, werden besprekingen aangevangen tusschen de monetaire autoriteiten van deze drie mo gendheden teneinde de technische voor waarden van haar samenwerking binnen het kader, dat door de genoemde verklaring werd vastgesteld, nader te preciseeren. Van den beginne af aan heeft men n.L ingezien, dat de wisselmarkten te Londen. Parijs en de Ver. Staten door de drie groote valuta egalisatiefondsen slechts dan effectief be- invloed kunnen worden, wanneer de V. S. bereid zouden zijn ook aan Engeland goud af te staan. Zooals men weet stond Ame rika tot nu toe alleen goud af, wanneer het bestemd was voor landen, die zelf nog een vrijen gouden standaard bezaten en goud exporten naar de V. S. toestonden. Tot die landen behoorde Engeland dus niet. Het technisch nader uitgewerkte monetair ac coord maakt aan dezen toestand met ingang van heden een einde. Een definitieve terugkeer tot den gouden standaard, zooals we dien vroeger gekend hebben, beteekent de nieuwgetroffen rege ling niet. In de communiqués wordt na drukkelijk verklaard, dat het pond een „vrije" valuta blijft, terwijl de franc ook kan blijven zweven tusschen' de devaluatie percentages, welke in de monetaire wet zijn vastgelegd (ca. 25 en 34 pet.). Van een definitieve stabilisatie van de drie voornaamste valuta's op goud basis is dus geen sprake. Zelfs is geen vaste verhouding aldus Morgenthau vastgesteld tusschen de drie deviezen onderling. We gaan dus, om met de „Daily Tel." te spreken, een pei-iode tegemoet van experi- menteele en „ietwat elastische stabiliteit". Men kan het ook anders zeggen: we gaan een periode tegemoet, waarin sprake zal zijn van een grootere mate van stabiliteit, dan nu toe het geval was. De Engelsche minister van Financiën Chamberlain heeft de vorige week een. merkwaardige rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de Engelsche Regeering zich als uiteindelijk doel voor oogen stelt de terugkeer tot het goud. Zal straks blijken, dat we thans de eerste ;appe op dezen weg hebben bereikt? Begint men thans ook in Engeland te be seffen, dat stabilisatie van de wisselkoersen eerste eisch is tot bevordering van het eco nomisch wereldherstel en dat verdere depreciatie yan, het pond geen baat zal Kiest voor Uw schilderwerk de beste lakverf. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit TWEE bladen Een communiqué van de Engelsche schatkist inzake een regeling voor een technische samenwerking op valutagebied met de monetaire autoriteiten van de Vereen. Staten. Te Utrecht is de algemeene vergadew ring gehouden van de Vereeniging „Kerk* opbouw". Te Gouda is een drukbezochte leiders* vergadering gehouden van de Herv, Geref. Knapenvereenigingen, Mr. A. M. Joekes heeft te Groningen een rede gehouden over de politieke toe stand. Op de weg Tilburg-Breda is een pers* fotograaf tegen eenige stilstaande auto's gereden en gedood. De Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft de algemeene toestand voor de land- en tuinbouw besproken in verband met de gewijzigde monetaire toestand. Gisteravond heeft in de dammatch Springer weer van Vaessen gewonnen. In Den Haag is de broodprijs verlaagd. Statistiek over de levensmiddelenprijzen na de depreciatie van de gulden. Rudolf Hess heeft een belangrijke rede gehouden over Duitschlands voedings problemen. Verwacht wordt dat de strijd om Ma drid, die binnenkort zal ontbranden, eenige weken zal moeten duren. Tegen den Belgischen minister Jaspar is een aanklacht wegens documentenver-, valsching ingediend. In Palestina is de Arabische staking thans officieel beëindigd. Octrooibureau Bartels behandelt octrooU zaken, deponeert handelsmerken. Dessint Gebrauchsmuster etc. in alle landen. BezuU denhout 43. Den Uaag. Telet. 720011—720012. (Ado.) KIES EEN VAN oe DGiE kdstelwre ^MENU'S VAN HET ASTORIA CHALET 'Adv.) brengen? Wanneer dat het geval mocht zijn, dan is er reden tot optimisme, ook ai blijft het monetair accoord den vorm be houden van een soort „gentleman agree ment", waarbij de betrokken partijen allen een slag om den arm hebben gehouden. Engeland betreedt den weg naar een de finitieve stabilisatie slechts zeer voorzich tig. Het wenscht eerst den gang van zaken in Frankrijk nog eens aan te zien. De toe stand is daar immers nog zeer precair en verre van ideaal. De laatste weekstaat van de Fransche Bank bracht nog eeu inflatie aan het licht van ca. frs. 12 milliard, welke zelfs door de devaluatie niet kou worden weggewerkt. Met een verdere devaluatie blijft men dan ook rekening houden. Mocht Blum of een van zijn opvolgers daartoe genoodzaakt zijn, dan valt nog niet te voorzien weilce consequenties dit voor de wereld zal mee brengen en of het betreden van een nieuwe depreciatie-cirkel zal kunnen worden ver meden. Bij alle onzekerheid die blijft bestaan, stemt het echter tot blijdschap, dat de monetaire verdwazing in de wereld mo menteel niet verder schijnt voort te schrij den. Er is een kentering en een zeer be- langrijke te constateeren. Inderdaad zou dit wel eens en hierbij sluiten we ons aan bij het ooi-deel van de „Daily Tel" de inleiding kunnen zijn voor het open leggen van een grootere gelegenheid voor den wereldhandel en de wereld-welvaart NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A°1821 AMSTERDAM HOGESTIJN A Cc - VRAGEN <- ACTIEVE AGENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1