|liruiiir fnttödje CTouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per weekq.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 9M)trttntitpnjjeit: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel mee» 0.22'/» Ingezonden Mededelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor Tiet bevragen aaa 'I Bureau V word! berekend 0.10 No. 5907 MAANDAG 12 OCTOBER 1936 16e Jaargang SUBSIDIE VOOR PARTICULIER WERK Te Arnhem is Zaterdag een congres ge- van de Federatie van Bonden en entrales van R.K. Gemeenteraadsleden in dei ederland. Belangrijke onderwerpen kwamen daar an de orde; o.a. ook de vraag of de werk eenheid bestreden kan worden door een ibsidiestelsel voor particulier werk. Dit Subsidie zou in twee gevallen verleend kun- lie' jn worden: ten eerste bij inschrijvingen Paoor werken in binnen- en buitenland; ten particulieren. Wat het eerste betreft, zal er o.i. weinig ;,V( incipieel verzet rijzen. De geschiedenis de R 200 bewijst het. Wanneer de noo- voorwaarden gesteld worden, is er geen zwaar een prijsverschil door een subsidie overbruggen. Dat is altijd voordeeliger en iker doelmatiger dan het verleenen van erkloozensteun. Wat het tweede betreft; het is een feit, at er nog heel wat menschen zijn die wel erk zouden kunnen laten uitvoeren maar t door de algemeene malaise-sfeer niet ten doen. Daarnaast zijn er veel menschen, gaarne werk zouden, willen laten doen, aar die daartoe niet of slechts ten deele staat zijn. De onderscheiding in twee groepen wijst reeds op, dat hier ongewone moeilijk- iden rijzen; hoe eenvoudig de zaak ook v hijnt te liggen. In 't afgetrokkene is de redeneering ge- akkelijk: daar is iemand met eenig h'ui- nbézit, döch de netto-revenuen zijn zoo- nig geslonken, dat hij het noodige restau- 'tf tiewerk onmogelijk kan betalen. Toch kan 11lereen constateeren, dat b.v. de achter af vel zóóveel door zonnebrand leed, dat er verfd moet worden. Zou het nu zoo erg n, als de overheid eenig subsidie gaf om odoende zoowel den armen eigenaar als werkloozen te helpen? Wie zijn hart laat spreken, zegt onmid- 4llijk: néén! En voor dit subsidiestelsel is k veel te zeggen, als men maar niet aan praktijk denkt. B.v. in dit geval: wie zal icies en eerlijk uitmaken, of het werkelijk jtvermogen, dan wel malaise-sfeer is? Voorts: als alleen werkloozen op deze jze arbeid winden, is zulks dan niet on- lijk tegenover de kleine zelfstandigen, die nauwlijks iets beter hebben? h tuinderskringen is dit subsidie-stelsel sommige streken toegepast en naar men gt: niet zonder succes. Eenige werkloozen n op die wijze geholpen en in enkele tui- n is werk gedaan, dat noodzakelijk uren moest, dödh niet betaald kon wor- n. Echter, ook in die kringen zijn er velen, meer bezwaren dan voordeelen zien en eezen, dat allerlei knoeierijen niet kunnen .blijver Er zijn nu eenmaal plannen in wereld, welke om een geliefde jze uit bovengenoemde kring te bezigen zich mooi en aanbevelenswaardig 1, doch die schipbreuk lijden bij het uit- iren in de praktijk. jjjMen kan zich hiervan niet afmaken met dooddoener: die moeilijkheden zijn er om erwonnen te worden; het zal zaak zijn, it wie deze ideeën verdedigen, ook een idraad voor een rechtvaardige itwerpen. Wij kunnen die tot heden niet 58 tdekken. Het Bestuur van het R. K. Werklieden- •bond heeft zich per adres tot den Minis- van Sociale Zaken gewend met verzoek voorgenomen scheiding tusschen oude nieuwe werkloozen (de laatsten zouden overgangstoelage niet ontvangen) niet yP tor te voeren, omdat dit tot groote onbil- kheid zou leiden. Voorts wordt gevraagd zake van de invoering van „standaard- •^-Jjonen" met de vakorganisaties te over- »1L Iedere Anti-Revolutionair wil dit boekje bezitten. Koop het bil Uw boekhandel Het verschijnt nog deze week. Prijs 0.90, geb. 1.25 BOSCH KEUNING - BAARN (Adv.) GEEN PRIJSSTIJGING VAN BRUINBROOD Een regeling met de maalbedrijven getroffen De Regeeringspersdienst meldt: Ter voorkoming van e>»n verhooging van den prijs van bruinbrood is in overeenstemming met de maalbe drijven een regeling getroffen, waar door een stijging van den prijs van het ongebuilde meel wordt voorko men. Te dien einde zal de Tsrwe-Cen- trale met ingang van heden t.c. tar we voor dit doel beschikbaar stellen tegen een prijs van 1 7.60, zijnde een prijs, die voor 27 September gold. Voor een goed verloop van zaken is aan deze beschikbaarstelling de voor* waarde verbonden, dat de kleine mo lenaars deze tarwe uitsluitend kun nen verkrijgen in hoeveelheden, cor- respondeerende met hun vitatarwe- bestelllngen. De vlta zal daarvoor bij alslnlting van deze vita-aankoopen bonnen beschikbaar stellen, welke recht geven een overeenkomstige hoe- vedheid' ^.e; "tarwe bij de - Tarwe- Centrale te betrekken. Voor de grootere vlakmolens en koogmolens, die tevens ongebnild meel maken, is een regeling getroffen, overeenkomstig aan die, welke voor tarwebloem geldt. R. Veldhuyzen van Zanten f Bekend bloembollenkweeker ^verleden Zaterdagmorgen is in het Diaconessenhuis te Haarlem, in den ouderdom van 72 jaar-overleden .-de heer R. Veldhuyzen van Zanten, oud-raadslid van Hillegom, ridder in da Orde van Oranje-Nassau. Vrijdagmid dag werd de heer Veldttiuyzen van Zanten toen hij met zijn fiets de Weeresteinstraat overstak, door een auto gegrepen en ernstig gewond. De heer Veldhuyzen van Zanten heeft zoo wel in het gemeentelijk leven van Hillegom als in het bloembollenvak een vooraanstaan de-plaats ingenomen. De heer Veldhuyzen van Zanten was oprichter van het bekende bloembollenexportbedrijf N. V. van Zanten en Co. te Hillegom. Verscheidene jaren was de heer van Zanten lid van het Hoofdbe stuur van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Ook was hii voorzitter van de afd. Hillegom der vereeniging. Voorts maakte hij deel uit van het scheids gerecht voor de BloembollenhandeL De heer van Zanten was jarenlang lid van den gemeenteraad van Hillegom, waarin hij zitting,had namens de Anti-Revolutionaire Partij. Hij was lid van bet bestuur van de stichting „Vogelenzang" voor geesteszieken te Bennebroek, lid v. d. Scheepvaart-com missie, van de Chr. Burgerschool en van de Boazbank te Hillegom. Dp begrafenis zal Woensdag te Hillegom geschieden. Den Haag had Zaterdagmiddag onder groote belangstelling de begrafenis laats van den bij het spoorwegongeluk te Woerden, om het leven gekomen Tigadier-Buiterman van, het Leger des He'ils BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Mogelijkheden van Export en Emigratie Bespreking in de Nationale vereeniging tegen de werk loosheid Zaterdag heeft de Nat. ver eenig mg tegen de werkloosheid, te Amster dam vergaderd ter hespreking van een drietal prae-adviezen in zake de mogelijkheden van export en emigratie ter bestrijding van de werkiooshheid. Ir. B. Bölger bezag het vraagstuk van de export, waarin hij toekomst zag om de werkloosheid te verminderen. De handelsbe lemmeringen maken dit echter vrijwel illu soir. De heer T. P. v. d. K o 0 y. bezag het ver band tusschen de beide begrippen. Tot bevordering van export en emigratie en tot vermeerdering van de werkgelegen heid zal noodig zijn. dat de particuliere or ganisaties welke op het gebied der export voorlichting werkzaam zijn, met den centra- len dienst de handen ineenslaan, teneinde de voorlichting aan de hoogste eischen van den export te doen beantwoorden. Daarbij zal dan vanzelf een zekere arbeidsverdeling ontstaan. De centrale dienst is bereid samen te werken, en een taakverdeeling af te spre ken, met elke instelling, die waarborgen verschaft, dat het algemeen nationaal belang door haar inschakeling wordt gediend. Vervolgens is noodig, dat de voorlichtings dienst een intensief rechtstreeksch contact onderhoudt met het bedrijfsleven en ziin or ganisaties. en dat niet alleen voor het ver strekken, doch ook voor het verkrijgen van gegevens. Alleen wanneer de dienst de noo- den en behoeften van het bedrijfsleven gron dig leert kennen, zal het hem mogelijk zijn, daarop èn de eigen werkzaamheid, èn die van het verdere apparaat zoo scherp moge lijk te richten. Door van meetaf aan een grondslag van vertrouwen te leggen, en contact met den dienst te onderhouden, zal de exporteur zonder twijfel op den duur inlichtingen en adviezen kunnen krij gen. die voor hem van groote waarde zijn. Zaken, die een aanzienlijke werkverrui ming medebrengen, moeten met bijzondere zorg worden behandeld. Dit brengt mee, dat de economische voorlichtingsdienst zich er niet toe zal mogen bepalen, slechts binnen komende aanvragen om inlichtingen te be antwoorden; veeleer zal getracht moeten worden allerlei projecten te steunen, die ten doel hebben den Nederlandschen uitvoer te vergrooten: ook zal de dienst tot zoodanige projecten het initiatief moeten nemen. Dik wijls zal het daarbij noodig zijn een zekere samenwerking tusschen exporteurs te be. vorderen. Aan de propaganda in het buiten land voor Nederlands economische mogelijk heden zal de dienst eveneens aandacht moe ten besteden. Wat de emigratie betreft, veel van hetgeen breedvoerig aangaande de taak der econo mische voorlichting voor den export werd uiteengezet, is ook van toepassing op de emigratie. De economische voorlichtings dienst 6telt overal, waar zulks mogelijk is, zijn diensten gaarne ter beschikking in het belang van de emigratie. Praeadviseur legde er den nadruk op, dat de functie der economische voorlichting een zuiver complementair en dienend karakter draagt Zij kan niet meer doen dan de gegevens ver schaffen, welke van belang rijn voor het opstellen en uitvoeren van een pro gram van actie. Men kan van haar verwachten, dat zij aan redelijke eischen voldoet, doch het is de taak van ondernemers en staatslieden, eener- rijds, zelf tot een behoorlijke functionnee- ring der economische voorlichting mede t,e werken, anderzijds, op de verkregen gege vens een economisoh beleid op te bouwen, dat de welvaart van ons vaderland bevor dert Zoo ook. waar het gaat over bevorde ring van den export De huidige periode van autarkiestreven is niet de eerste, die d© wereldhuishouding heeft doorgemaakt Men kan zich indenken, dat ook dit tijdperk van economisohe af sluiting gevolgd zal worden door een weder opleving van de internationale goederenuit wisseling. Reeds zijn er teekenen. die hierop wijzen. De Nederlandsche exporteur houde er zich van overtuigd, dat hij niet de eenige is, die naar uitvoermogelijkheden zoekt Zal de toekomstige opleving van den wereldhandel ondernemers en overheid paraat vindén, dan dient reeds thans de hand aan den ploeg te worden geslagen. De heer R. A. Verwey, prae-adviseerde betreffende de emigratie. Deze kwam tot de .conclusie dat de emigratie, die in de jaren na 1925 bij de gewone aantallen is achtergebleven, de werkloosheid gunstig zal kunnen influenceeren. Op deze praeadviezen volgde een gedach- tenwisseling, waaraan deelnamen de heeren S. de la Bella, Hartman, directeur van de stichting Emigratie Nederland en Prof. Meyers. De praeadviseurs dienden van repliek. Rijkstelegraafkantoor Amsterdam Jubileum van den Directeur De heer C. A". van derBriel directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Amster dam zal Vrijdag 16 October den dag her denken, dat hij vóór 40 jaren in dienst van het staatsbedrijf trad. De heer Van der Briel was werkzaam te O o s t e r b e e k, Arnhem, W i n t e r.s- wijk en Rotterdam. Sedert 1 October 1930 voert de heer Van der Briel de directie van het rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam. DE RACE OM DE WERELD Ekins te Manilla gearriveerd Proefvlucht van de K.N.I.L.M. op een nieuw traject Zooals bekend heeft de Amerikaan- sche journalist Ekins op zijn reis om de wereld geprofiteerd van de service, welke zoowel de K.L.M. als de K.N.I.L.M. hem hebben kunnen bieden. Zaterdag avond is de heer Ekins te Manilla op de Philippijnen aangekomen. Hij heeft nu verscheidene dagen den - tijd om de vliegboot China Clipper van de Pan American Airways welke vermoedelijk 16 October uit Manilla vertrekt af te wachten. Zijn beide concurrenten, die zich momenteel in Britsch Indië be vinden zullen waarschijnlijk dit vlieg tuig niet meer kunnen halen. De heer Ekins heeft zijn vlugge reis kunnen doen dank zij de snelle Dou- glasvliegfuigen. Zooals men weet bracht de Flamingo van de K.L.M. hem naar Athene waar hij het postvliegtuig Kwak kon halen. Een andere Douglas van de K.N.I.L.M. vervoerde hem bij aankomst dn Oost-Indiëverder via Balik Papan naar Manilla. Het merkwaardige is, dat "hiermede te vens de eerste passagiersvlucht van Ned. Indië naar de hoofdstad van de Philippijnen is volbracht. Geruimentijd geleden reeds had de K.N.I.L.M. dé groote beteekenis van dit traject voor de ontwikkeling van do luchtvaart in het 'verre 'Oosten ingezien. Deze verbinding kreeg nieuwe actueele be teekenis, toen de Amerikanen met hun post- vluchten over den Stillen Oceaan zoodanige resultaten hadden bereikt, dat zij besloten met ingang van deze maand ook passagiers te gaan vervoeren op de lijn San Francisco —Manilla. Reeds 2 jaar geleden heeft de Nederland sche Regeering te Washington vergunning gevraagd voor het openen van een dienst door de K.N.I.L.M. op Manilla. Deze laat nog steeds op zich wachten, doch indien de vergunning afkomt zal de K.N.I.L.M. ten spoedigste overgaan tot het openen van de wekelijksche dient op Manillla, aansluitende op de aankomst van de Clippers en tevens op den dienst BataviaAmsterdam. Reeds eenigen tijd stond daarom op het program der K.N.I.L.M. een proefvlucht naar de Philippijnen, een z.g. goodwill- ;ylucht, om de mogelijkheden daar voor het luchtverkeer te verkennen. Door de plotse linge opdracht van den Amerikaan kreeg de K.N.I.L.M. thans de gelegenheid een derge lijke vlucht te maken, zonder dat dit haar budget bezwaarde, doch de kosten in tegen deel gedekt konden worden. Want behalve dat Ekins de bijzondere kosten van deze extra-vlucht grootendeels vergoedde, bleek er onder de Indische philateli9ten groote belangstelling te bestaan toen werd aange kondigd, dat het vliegtuig dat Ekins naar Manilla zou brengen post zou meenemen. De reis naar Manilla Vrijdagochtend 9 October, kort voor tien uur, arriveerde de Kwak uit Nederland te Batavia. Om 10 u. 25, dus juist een half uur later, vertrok de Douglas PK-AFL van de K.N.I.L.M. reeds van het vliegveld, be stuurd door den vlieger van Breemen, met als overige leden der bemanning den werk tuigkundige de Lorme en den radiotelegra fist van Ende, terwijl zich behalve de heer Ekins enkele autoriteiten aan boord bevon den. Via Soerabaia ging hel naar Bandjir- massin op Borneo, een afstand van twee uur vliegen, en toen nog anderhalf uur "ver der naar Balikpapan, waar de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd doorgebracht. Zaterdagmorgen werd de reis voortgezet en na een korte tusschenlanding te Zamboan- ga op de zuidelijke Philippijnen arriveerde de PK-AFL om 17 u. 45 plaatselijke tijd od het vliegveld Manilla. Daarmede was do eerste passagiersvlucht van Ned.-Indië naar de hoofdstad van de Philippijnen volbracht De heer Ekins zal ongetwijfeld waardee ring koeisteren voor de snelle en goede hoe danigheden van de Douglas-vliegtuigen. producten van zijn eigen land en de uitne mende organisatie welke de K.L.M. en de K.N.I.L.M. in luttele jaren tot stand hebben kunnen brengen. In het mijnbedrijf Verbeteringen gevraagd Het bestuur van de Ned. R.-K. Mijnwer- kersbond heeft zich met een schrijven ge wend tot de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf, waarin het herinnert aan een toezegging van de mijn-directies met be trekking tot een gevraagde verbetering der pensioenregeling. De toezegging, gedaan op 29 Juli j.l., hield in, dat de directies zouden nagaan, op welke wijze de noodige verbete ring kan verkregen worden; maar tot he den is de zaak blijven rusten. Daarom wordt op een vergadering aangedrongen. Tegelijkertijd kan dan besproken worden de positie, waarin zoowel het mijnbedrijf als de mijnwerkers tengevolge van de ver anderde verhoudingen in ons land kunnen komen te verkeeren. Dreigend conflict Oranje Nassau-iuijn 3 Ingevolge de bepalingen van de collectie ve arbeidsovereenkomst voor het mijnbe drijf, bedraagt de arbeidstijd der onder- grondsche mijnwerkers des Zaterdags zes uren. Zonder eenig overleg met de gecontrac teerde arbeiders-organisaties is verleden week op cle Oranje Nasaus-mijn 3 te Heer- lerheide de Zaterdagnachtdienst verschoven naar Zondagnacht met dien verstande dat le zesde dienst inplaats van slechts zes uren, acht uren moest worden gekerkt. De Ned. R.-K. Mijnwerkersbond heeft, zich met een schrijven gewend tot de directie van de Oranje Nassau-mijnen, waarin hij zijn bezwaren tegen deze eigenmachtige veranderingen ontwikkelde. Tevens wil het hoofdbestuur in overleg met de andere bon den de arbeiders adviseeren a.s. Zaterdag nacht niet langer dan zes uren te wérken en Zondagnacht niet aan de arbeid te gaan. Onze Handelsbesprekingen met Japan Naar verluidt zijn de Japansch-Neder- landsche handelsbesprekingen tusschen den Japanschen consulrgeneraal Ishizawa en den directeur van het Nederlandsch-Oost- indische statistiek-bureau practisch ten einde. Gesproken werd over de stappen tot een nieuwe, ordening van de handelsbe trekkingen. In financieele kringen is men optimis tisch gestemd en acht men in beide landen de atmosfeer gunstig door de succesvolle overeenkomst inzake de JapanschNeder landsche scheepvaartbetrekkingen. Bescherming tegen luchtaanvallen Amsterdam en Rotterdam in de eerste gevaren-klasse gerangschikt In het Staatsblad 386 is opgenomen een K. B. ter uitvoering van dé wet van 23 April 1936, betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen Bij dit besluit is een lijst gevoegd, blijkens welke de gemeenten gerang schikt zijn in drie gevarenklassen. In de eerste gevarenklassen zijn ge rangschikt de navolgende gemeenten: Amsterdam, Den Helder, Dordrecht, Gorinchem, 's-Gravenhage, Haarlem mermeer, Muiden, Naarden, Papen- drecht, Rotterdam (behalve Hoek van Holland), Soest, Utrecht, Veere, Vel- sen, Vlissingen, Weesp, IJsselmonde, Zaandam en Zwijndrecht. In de tweede gevarenklasse zijn de volgen de gemeenten gerangschikt: Alkmaar, Almelo Amersfoort, Anna Pauwlowna, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Bodegra ven, Boxtel, Breda, Brielle, Brunssum, Buur- malsen, Culemborg, Delft, Deventer, Does burg, Ede, Eindhoven, Enschedé, Eijgelsho ven, Geertruidenberg, Geldermalsen, Geleen, Gouda, Grave, Groningen, Haarlem, Harder wijk, Hattem, Hedel,. Heerlen, Hellevoetsluis, Hengelo 's-Hertogenbosch, Kerkrade, Reste ren, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Mep- pel, Middelburg, Nijmegen, Oldenzaal, Oost en West-Souburg, Ravenstein,_Rhenen, Roer mond, Roosendaal en Nispen, Rotterdam (Hoek van Holland), Schaesberg, Schiedam, Sittard, Sliedrecht,Tilburg, Venlo, Vianen, Vlaardingen, Vreeswijk, Weert, .Wieringen, Willemstad, Woerden, Zalfcbommel, Zeist, Zevenbergen, Zutphen, Zwolle, Zwoller- kerspel. Het Nederlandsche volk Opnieuw als maandblad verschenen In September 1933 verscheen als weekblad „Het Nederlandsche Volk", onder de leus „onafhankelijk algemeen politiek en econo misch" periodiek. Na een half jaar bezweek hei Thans ver schijnt het weer als maandblad. Er staan goéde artikelen in waarmee we het eens zijn. Er staat ook een artikel in over „verscheurd Nederland" op allerlei ge bied, welks schrijver deze principieele schei dingen overbodig acht en waarmede wij 't dus niet eens zijn. En waarom we ook dit nieuwe maand blad overbodig achten; wij hebben er behoefte aan. Auto in het Winschoterdiep gereden. Vier inzittenden gered Hedenmorgen acht uur is een auto uit Z waag westeinde, waarin vier perso nen waren gezeten, door tot dusver onbe kende oorzaak onder Groningen in het Winschoterdiep gereden. De auto sloeg over den kop en verdween geheel in de diepte. De inzittenden, de 44-jarige heer B. van der Heide, die de auto bestuurde, zijn 17- jarige zoon S. van der Heide, de 45-jarige heer G. Elzinga en de 73-jarige F. Venema, allen wonende te Zwaagwesteinde, wisten zich, zij het dan oök met moeite, te redden. Drie van hen bekwamen snijwonden. Zij werden' naar hét Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar zij verbonden werden. De 73-jarige heer Venema had een groote hoeveelheid water binnen gekregen. Hij moest in het Academisch ziekenhuis ter verpleging -worden opgenomen. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. Het spoorwegongeluk bij Woerden Begrafenis van den heer J. P. Muylwijk Onder groote belangstelling vond Zater dagmiddag de teraardebestelling plaats van den heer J. P. M u y 1 w ij k. die bij het spoorwegongevalte Woerden om het leven is gekomen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. den heer Mr. ?T. G. Bierman, ver tegenwoordiger der directie der Ned. Spoor wegen op. Er waren bloemen van de ver loofde; den patroon en de'Ned. Spoorwegen. Toen de kist boven de geopende groeve was geplaatst nam de predikant der Geref. Kerk, Ds. J. P. C. ten Brink, het woord tof het uitspreken van een wijdingswoord. Nadat de vader van den overledene voor de be langstelling had bedankt, verlieten de aan wezigen onder den indruk van deze droeve plechtigheid den doodénakker zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 (Adv.) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Met de maalbedrijven ïs een regeling getroffen, waardoor prijsstijging van bruinbrood voorkomen wordt. Vergadering van de Nationale Veree-ï niging tot bestrijding der werkloosheid. Het K.B. ter uitvoering van de wet tot bescherming tegen luchtaanvallen. Op 5 en 6 November a.s. zal een Anti-: Rev. Partijconferentie worden gehouden. Dr. P. Stegenga Azn. heeft heden zijn ambt als hoogleeraar aan het Evang. Luthersch Seminarie aan de Universiteit van Amsterdam aanvaard. De oud-burgemeester van Schiedam en Bergen-op-Zoom, de heer H. Stulemeyer is overleden. Zaterdagavond heeft Springer -in de dammatch van Vaessen gewonnen. De stand is thans 13—3. Een eeuw diaconessenarbeld. Blum heeft te Lens een rede gehouden over het programma van het Fransche volksfront. Verwacht wordt dat de Arabische sta kingsactie in Palestina zal worden be-! eindigd. De zitting der volkenbondsvergadering is Zaterdag gesloten. De strijd om Madrid neemt in hevig heid toe; de nationalisten slagen erin de omsingeling geleidelijk te vernauwen. EEN MISVERSTAND Zaterdagmorgen heeft de commissaris van politie te N i e u w e r-A m s te 1 aan don Officier van Justitie verzocht het lijk in beslag te nomen van het slachtoffer van da aanrijding op den hoek van de Oudekerker- laan en den Amsteldijk. Toen de officier zich daartoe in verbinding stelde met het gasthuis, waarheen de lS-jarige H. V„ uit Bovenkerk, was vervoerd, bleek, dat het slachtoffer nog In leven was. Het toeval had gewild dat Vrijdagavond, behalve V.. ook de 24-jarige wielrijder uit Nederhorst den Berg, die bij de Hartvelsche brug werd aangereden, was opgenomen. Dit slachtoffer is Zaterdagmorgen overleden. Bij informa tie vanuit Amstelveen werd door het gast huis opgegeven dat V. was overleden, het geen aanleiding was tot dit misverstand. UIT DE A.R. PARTIJ WEER EEN A. R. PARTIJCONFERENTIE Op s en 6 November a.s. Onderwerpen sluiten nauw aan bij het verkiezingsmanifest Het ligt inhet voornemen van het Centraal Comité, evenals zulks sinds enkele jaren de gewoonte is geworden, ook ditmaal weer een 2-daagschs partij conferentie te houden te 's-Gravenhage, ter bespreking van enkele actueele vraagstukken op politiek gebied. Met het oog op de naderende stembus zullen de te behandelen onderwerpen zich nauw aansluiten bij het ontworpen en reeds gepubliceerde Verkiezings manifest. De heeren Prof. A. Anema, J. J. C. van Dijk, C. Smeenk en J. Schou ten zullen D.V. resp. inleiden d9 onder werpen: Rechtsbeginselen in het inter nationale volkerenleven; Versteviging van de weermacht; Arbeid tot econo misch hei-stel; Politiek beleid in alge- antirëvólutionairen zin. Voor de deelneming aan de conferentie zullen dezelfde regelen gelden als ten vori- gen jare. De besturen der Kamerkieskring- centrales ontvangen daaromtrent binnen enkele dagen nadere mededeelingeh. De conferentie zal vermoedelijk worden gehouden op Donderdag 5 en Vrijdag 6 November e.k. in een der zalen van den Dierentuin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1