Jlirit i»r gti Asdjr (Hmraot Degelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Geen keuze Dikker Thijs abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct I afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 16e Jaargang atfoertentiepripen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Voor liet bevragen aan 'I Bureau V wordt berekend 0.10 No. 5906 Jleen positieve beginselen eslissen J Eenige weken geleden is geheel on- I erwacht naar het scheen althans e vraag naar voren gekomenals gij w «pudt moeten kiezen tusschen fascisme n communisme, waaraan zoudt gij dan Je voorkeur geven? Wij hebben daarop J nraiddellijk en „met redenen omkleed" eantwoord: „Geen keuze". D.w.z.Gij moet zoo de vraag niet ellen: wij verwerpen beide en zullen ooit voor één partij kiezen, omdat tas- sme en communisme in de grond der tak bei'de even onchristelijk en dies ■Verwerpelijk zijn. Wel is waar, dit geven we gaarne toe, J ras het communisme tot voor korte tijd Heer de baarlijke duivel gei;,"k en ■heen het fascisme (en nationaal- icialisme) prijs te stellen op oen gods- ienstige inslag, doch door schijn mo- en wij ons niet laten bedriegen. Het kan best zijn, dat het communis- ie om taktische redenen gedurende >nige tijd een milder houding aanneemt 7igenover kerk en God-geloovigen, aardoor verandert zijn wezen niet. at blijft, zooals Prof. Sebestyén, hoog- aan de Geref. Theoi. Hooge- hool te Budapest het omschrijft in jn boekje: „Het communisme in zijn .re gedaante" „Het is niets anders dan het zuivere ivolutionaire Marxisme. Theologisch is het: het totale athe- me en bewust goddelooze ongeloof. lulosophisch: het puur materialisme. tlnsch: de totale ommekeer van de ïstelijke beginselen en de proclama- van „het evangelie van de haat", et is de practijk van de zedelijke larchie. Xiultureel: de vernietiging an alle idealistische en wezer.iijke cul- jjur en de wederopleving van het iwste barbarisme. Economisch: de rnietiging van het privaat bezit en gelieele structuur van het tegen- aordig leven. Sociologisch: do vernie- ïng van het organische leven der aatóchappij; en in de zevende plaats iteekent het Communisme Politiek: terreur van het proletariaat en do rannie van klassenhaat, wraakzucht, lüzucht en gewetenloosheid." Dit vreeseiijk oordeel is niet onrecht- ardig. En het is begrijpelijk, dat mislenen van alle richtingen met igstige spanning de ontwikkeling der ugen volgen en zich elke dag opnieuw vragenis gecombineerd en gecon- ntreerd verzet tegen deze geweldige aciit der duisternis niet noodzakenj zullen we daarbij niet dankbaar de lip aanvaarden van het fascisme of itionaal-socialisme Dit laatste vooral dient zich immers n als de rots, waarop het communis- zich te pletter loopt; schreef niet leider van een bekend geestelijk - 5 veil onlangs (of is het tegengespro- |in?) dat de Duitsche dictator reeds iarom een zegen voor Europa is, om- git hij het communisme heeft neer- islagen Hiertegenover moet gesteld worden it pikante-woord van den Duitschen Dsscnop„Indien het nationaal-socia- me het communisme geveld heeft, aarpm worden wij dan nog dagelijks (geroepen om mee te helpen dit kwaad bestrijden?" Doch cut niet alleen. In de Brief, die Nederlandsche roomsch-katb. bis hoppen deze week in hun kertten he li voorlezen, wordt niet alleen het ainmunisme als goddeloos en onchris- jjjlyk afgewezen, doch eenzelfde oordeel ordt ten principale ook uitgesproken ter het nationaal-socialisme, m deze üorden „iN aast dit ontstellend werk der duis- mis, dat over een wereldmacht be- liikt, zien wij andere vijanden optre- in' tegen de eer van God en van Hem, en Lij heeft gezonden tot onze leering Iedere Anti-Revolutionair wil dit boekje bezitten. Koop het bi] Uw boekhandel. Volgende week verschijnt het! Prijs 0.90, geb. 1.25. BOSCH KEUNING - BAARN (Adv.) venossing, tegen onzen a&nbidde ken Heer en Meester Jezus Gnris'ftis. voeren hun strijd tegen de christe- ke openbaring en de cnnsleiijKe gods- enst tot heden, helaas, onder bescner- ing van politieke machthebbers. Ter ijl d'e Kerk, zuil en grondslag van de iar'nëid, op alle wijzen in de uitoefe- ng van haar zending wordt belem- erd, wordt, vrije baan gegund aan de idslasterlijke leer, die de natuur en od vereenzelvigt, en aan de bestrij- ng der grondstellingen van het chris- nuom als vreemd aan ras en bodem." De Synode der Geref. Kerken oor- lelt niet anders, blijkens het besluit, itin deze kerken niet thuis behooren. die „de onschriftuurlijke dwaling uivaarden van het „leidersbeginsel" de nationalistische totalitaire achtsstaat". Men legge deze twee uitspraken naast elkaar en men zal tot de erken ning komen, dat morgen niet ten on rechte in de kerken belijdenis wordt afgelegd van „ons algemeen, ongetwij feld Christelijk geloof". Zoo komen wij weer van het nega tieve tot het positieve: Geen keuze tus schen fascisme en communisme, maar vóór Christus en de beginselen van Zijn Woord. En dan zulks niet alleen in de kerkelijke belijdenis, doch voor heel het leven. Ook in het stellen van het beginsel niet steeds in de praktische toepas sing natuurlijk is er een gemeen schappelijk belijden. Alle Protestant- sche Christenen onderschrijven van ganscher harte wat de Paus in de En cycliek „Caritate Christi" vaststelde: „De vraag voor of tegen God is beslis send voor het lot van de geheele menschheid: zij geldt voor de politiek, voor de economische vragen, voor de zedenleer, voor de wetenschap, voor de kunst, voor den Staat, voor de samen leving en voor het huisgezin". Voeg hierbij nu nog, dat de R.F Staatspartij is en wil zijn „een zuiver staatkundige vereeniging, welke vorm geeft aan de samenwerking cler katho lieke Nederlanders uitsluitend op staat kundig, op politiek gebied", doch ook, dat volgens haar „de Staat gehouden is God openlijk te erkennen, te huldigen en te dienen, vooral door in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richt snoer te nemen"; dan verstaat toch iedereen, dat de politieke samenwer king tusschen geloovige Protestanten en Roomsch-Katholieken nooit een af gedane zaak kan zijn en telkens weer aan de orde moet komen. Praktische geschilpunten kunnen, vooral indien anderen deze behendig weten uit te buiten, scheiding en ver wijdering brengen maar de zucht naar „vereint schlagen" in de strijd tegen elke staatkundige ongeloofs-theorie, blijft, ondanks het „getrennt rnarschie- ren" steeds'levendig in de Christelijke partijen, welke vroeger de coalitie vormden. En zij zijn genoeg ruim van hart om de medewerking op prijs te stellen van allen, die geen keuze heb ben tusschen communisme en eenige vorm van fascisme, doch naar luid het algemeen program der R.K. Staats partij van de Staat vragen te erken nen, „dat het aardsche leven,ofschoon eigen waarde bezittend, zijn diepste beteekenis ontleent aan het boventijde lijk levensdoel van den mensch, waarop al het aardsche gericht moet blijven." De herberekening der Indische pensioenen Door den Volksraad verworpen BATAVIA, 8 Oct, (Aneta). Heden diende de regëering van antwoord inzake de dis cussies van den Volksraad omtrent de her berekening van Indische pensioenen. De Rcgnermgsgp.machtigdo, de lieer Wes- terouen van Moeteren, verklaarde dat in den monetairen toestand geen roden ligl om het ontwerp te laten liggen, waar ver schillende groepen van gepensioneerden in betere omstandigheden zullen geraken, an dere groepen practisch van korting worden vrijgesteld en vele niet-Europeesche ambte naren, bij aanneming van het ontwerp, beter afzijn dan nu. Ten aanzien van de kinder-toelage staat de regeering principieel niet afwijzend te genover het denkbeeld om rekening te hou den met de gezinsomstandigheden. Zoodra door den monetairen toestand de noodzaak klemt, zal de regeering ongetwij feld de noodige maatregelen nemen. Na behandeling in tweeden termijn van het wetsontwerp en de beide, tege lijk daarmede aangeboden, ontwerpen voor maatregelen van algemeen bestuur worden deze in stemming gebracht en met 30 stemmen tegen en 10 stammen voor verworpen. Voor het ontwerp stemden de economische groep, de va- derlandsche club, de heer van Baaien de heer van Resteren, de heer Ran en de voorzitter. Een geweldige menigte, nauwelijks door de politie te bedwingen, verdrong zich op den Coolsit.gel om van de ojficieele ontvangst ten Raadhuize getuige te zijn. Het moment, dat de Koninklijke Familie het Rotterdamsche Raadhuis verlaat HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Vermoedelijk eind Januari of .begin Februari a.s. De Residentie maakt plannen Het huwelijk tusschen H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernard van Lippe Biesterfeld zal waarschijn lijk op het einde van Januari of be gin Februari 1937 te 's Gravexihage worden gesloten. Aldus verklaarde gisteravond ge- neraal-majoor J. C. Wagner op een bijeenkomst van het Haagsch Comité voor Volksfeesten e.a. ter bespreking van de plannen der feestviering. Het Comité heeft reeds een plan opgesteld om het a.s. huwelijk-van „Hollands Bruids paar" op luisterrijke wijze te vieren." De voörloopige gedachtengang is deze: In verband met het koude jaargetijde zal een oeel van ds feestviering binnenshuis ge schieden. De feestelijkheden zullen waar schijnlijk geopend worden op den dag van het aanteekenen, waarop de Minister van Justitie, zich naar het Koninklijk Paleis zal beseven. Zoodra de aanteekening is geschied zullen carillonspel, klokgelui en artillerie- schoten weerklinken. Het plan ls Prinses Juliana en Prins Bernhard bij die gelegen heid tevoren een penhoudel- aan te bieden, gegraveerd met de wapens van H K.H. en Prins Bernhard. Nadat h?t bruidspaar de gelukwenschen van de familie in ontvangst zal hebben genomen, zal aan een deputatie namens alle vereenigingen gelegenheid wor den geschonken als tolk van de Haagsche burgerij, gelukwenschen aan te bieden. Deze collectieve gelukwensch zal vergezeld gaan door oorkonden, voorzien van de hand- teekening van alle leden der vereenigingen corporaties. Dan zal een gezamenlijke vaandelgroet voor het koninklijk paleis worden gebracht, waarna de vaandelgroepen met muziekcorp sen door 'de stad zulleh trekken. Het ligt in de bedoeling gezien de groote liefdadigheidszin van de Prinses op den aanteekendag een groote collecte te houden, aarvan de opbrengst ,ten goede zal komen in de armen en misdeelden en aan de zie- ;n en ouden van dagen. Voor de verdere plannen zullen een 12-tal sub-comitéV worden gevormd: een sub-comité en eere-avond, een voor de financiën, kerkuitvóeringen, voor kinderfeesten, voor muziek- en zanguitvoeringen, voor pers zaken, voor. straatversiering langs den bruids- weg en de verlichting, voor zanguitvoeringen door de schoolkinderen, 'voor-een vuurwerk een voor sport èn spel. De straatversiering zaT zoodanig zijn, dat de residentie'één bloementuin zal gelijken. De illuminatie zal des avonds een bijzonder cachet geven aan de historische gebouwen, pleinen en lanen. Indien de weersomstandig heden daarvoor gunstig zijn, dan zullen ook ijsfeesten worden georganiseerd. Een grootsch vuurwerk zal den feestdag besluiten. In voorbereiding i§ een eerecomité, waarin zitting zullen hebben de ministers van bin- nenlandsche zaken en van justitie, mrs. De Wilde 'en Van Schaik. de vice-president van den Raad van Slate, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, de burgemeester en de gouverneur der re sidentie, resp. mr. de Monchy en luit,-ge neraal Röell, de oud-góuvernëur-genèraal mr Fock e.a. Men ziet: de Residentie heeft groote plan nen. Het lijdt geen twijfel of het a.s. Huwe lijk van de Kroonprinses zal op een luister rijke wijze worden gevierd. BURGEMEESTERS der gemeenten gemeente-eecretai TARWEPRIJS WORDT NIET VERHOOGD Gewijzigde verhoudingen na de depreciatie Positie haververbouw iets gunstiger In zijn beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid D'roessen, merkt de Minister van Landbouw op, dat deze vragen zijn ingezondeu vóór de waar.ievcrlaging van den gulden had plaats gehad. Deze verlaging en de daarop gevolgde regeeringsmaatrege len hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlinge verhouding der graanprijzen wijziging is gekomen. Vóór het gouduitvoerverbod was 'inge steld :en: bij ue toen geldende prijsverhou dingen \vas:-ar-ongelwrjfeld reden r. zoo als de heer Diorsen stelde, ie ""orwa'-iitcn, dat de uitzaai van tarwe voor het oogsi- jaar 1037 aanzienlijk zou afnemen Daar- Lij moge nièi worden vergden, dat de prij zen van rogge en speciaal die van,gerst toen vrij aanzienlijk waren opgelopen bóvén die, welke de minister had gega randéerd. Door de op dé depreciatie gevolg de maa'rcgelen is aan deze bijzondere aan trekkelijkheid van den gerstprijs een einde gemaakt. De positie van den haven verbouw is thans wel iets gunstiger geworden. Hei prijsverloop van dit gewas wordt zeer nauwlettend door den Minister gevolgd. Ook in het jaar 1037 dienen de landbouwers rp- kening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaai heeft gegarandeerd en dienen zij niet lit le gaan van de hoogere prijzen voor gerst sn rogge, die slechts korten tijd hebben ge golden. Bij de tegenwoordige prijsverhoudingen op de wereldmarkt is het zonder eenig«n twijfel in het belang van liet land, dat de tarwehnuw niet word ingekrompen. Men dient evenwel te bpdenken, dat deze prijs verhoudingen allerminst vastliggen, daar de mogelijkheden van verschuivingen verre van denkbeeldig zijn. Bij de vóór de depreciatie van dep gulden geldende prijsverhoudingen stelde de vervan ging van tarwe door andere granen inder daad zwaardere eischen aan het Landbouw- erisisfnnds. Door de thans genomen maai regelen is'di- sindsdien gewüzigd. Voor hel oogstjaar 1987 durft de minister gecnerle' norspelling doén. De minister vrees*, zooals uit hetboven staande volgt/ een omzetting van - den uit1 zaai nie*. Hij vertrouwt, dat de landbou vvers voldoende rekening zirllen houden methet 'gegeven nn'woord en niét tot een overgang, ais ir» de vragen wordt veronder steld, zullen besluiten. In verband hiermede heeft de ministei niet het voornemen den tarwerichtprijs te verhoögen. De onzekere, toestand voor het laar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt noy geen toezeggingen voor dit jaar kan doen Wel ligt hei niet in zijn-voornemen, bclanu rijkè wijzigingen aan te brengen en, zoodrp de toes'and gtstabiliseerd is, hoopt hij nai der zijn standpunt bekend te maken. Pijnackers scheeve toren Door Ir. Onnes wordt momenteel een on derzoek ingesteld naar oen ouden toren van Pijnacker, deze toren helt thans reeds 1.33 meter en men vreest, dat er gevaar is voor instorting. Ir. Onnes zal binnenkort in opdracht van het rijksbureau voor monumentenzorg een onderzoek naar do samenstelling van den bodem instellen. Volgens de rijksdeskundige is deze Neder landsche scheeve toren van Pijnacker een unicum. HET NEDERLANDSCH- DUITSCH VERDRAG In het betalingsverkeer een verbetering ingetreden Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot' goedkeuring van het Nederlandsch—Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1936 met bijlage en bij behooren d slot- protocol, op 23 December 1935 te Berlijn ge sloten, wordt het volgende ontleend: De achterstand van de clearing'is voor het grootste gedeelte een gevolg van de da ling van den invoer van Duitsche goederen hier te lande. Terecht constateert de commissie, dat in de ontwikkeling van het betalingsverkeer in den allerlaatsten tijd een. zekere verbete ring is ingetreden. De Regeering is'van meening, dat, indien deze verbetering aan houdt, .het niet' uitgesloten móet' worden gbacht. dat tegen het einde van het loopen- de 'jaar de op het Sonderkonto en Treu- handkonto uitstaande achterstallige vorde ringen van Nederlandsche exporteurs zul len zijn aangezuiverd. Indien zulks het ge val is. zal het handelsverkeer daarvan in de toekomst een -gunstigen invloed kunnen ondergaan. YVat de naaste toekomst betreft, merkt, de Regeering op, dat voor het derde' kwar taal 1936 de betalingscontingentcn voor hetieerst niet zijn.verlaagd. Dit kan worden toegeschreven aan het betrekkelijke even wicht. waarin zich de Nederlandsch Duit sche clearing momentcel bevindt, zoomede aan de verlaagde raming van enkele rente betalingen. In hoeverre op een voortzetting van dezen toestand kan worden gerekend hangt in sterke mate af van den omvang der Duitsche importen in Nederland. Dat door het toelaten van invoer uit Duitschland belangen van de Nederland sche industrie geschaad kunnen worden ontgaat de Regeering niet. Daar staal echter tegenover, dat. indien deze offers niet gebracht zouden worden, andere belan gen wellicht in sterkere mate zouden kun nen worden getroffen. De Regeering heeft hierbij tot taak. de wederzijdsche belangen tegen elkander af te wegen en een oplossine te vinden, die het algemeen belang zooveel mogelijk benadert Dit neemt niet weg, dat de industrieele invoer uit Duitschland hij de laatste met dit land gevoerde onderhan delingen de zeer speciale aandacht van de Nederlandsche delegatie heeft gehad. Daar bij mag er op gewezen worden, dat. verge leken met de in het iaar 1985 vastgestelde conlingenten, voor 1936 een korting werd verkregen. Wat het in overweging gegeven denk- hpeld betreft om den invoer uit Duitsch land, voor zoover deze met exporttoeslagen wordt gehandhaafc., te belasten met Unter- sehiedshetraege, gelijk aan de in Duitsch land betaalde premie, is de Regeering van mpening, dat dit middel niet anders dan ir, uiterste noodzaak in overweging kan wor den genomen,'daar men bij beschouwingen over de Duitsche prijzen steeds in het oog moeten honden, dat z.ij. hphalve met de Ne derlandsche. ook met den prijs van der>l° landen, waarvoor invoercontingenten zijn va=tgesteld, moeten concurreeren. Fen verlaging van het huidige Duitsche invoerrecht op boter komt de Regeering voor als een in de tegenwoordige omstan digheden niet te bereiken ideaal De brand op de „Marnix" Dank van de passagiers De directie van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" deelt mede het volgende tele gram van dp „Marnix van St. Aldegonde" te hebben ontvangen: „Passagiers van alle klassen vereenigen zich in dankbare huldehetuiging voor kalm en waardig optreden van kapitein met zijn '■taf en bpmaniling in gevaarvolle uren waarin ..Marnix" zich bevonden heeft en verzoeken u hieraan publiciteit te willen geven." De superieure school voor L technisch briefonderwijs ARNHEM "Bouwkunde, Woterbouwkundc Werktuigbouwk., Electrotechn. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard zal waarschijnlijk eind Januari of begin Februari worden gesloten. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp tot goed keuring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag inzake het goederenvervoer. Algemeene vergadering van de Ver eeniging voor Chr. Buitengewoon Onder wijs. Een interview met de kapitein van de „Marnix van St. Aldegonde" over de brand aan boord. Te Ambt-Vollenhove is overleden Ds. G. J. Breukelaar, emeritus-predikant der Geref. Kerk. De gister gespeelde partij in de dam- match Springer-Vaessen is geëindigd met een overwinning van Springer. Twee nieuwe devaluaties. Financieel weekoverzicht. Depreciatie en Handelspolitiek II Er is een volkenbondscommissie van 28 leden benoemd, om te rapporteeren over de hervorming van den bond. Vrees voor een Japansche oorlog heeft in de Chinees'che wijken van Sjanghai eén ware paniek ontketend. Om het bezit, der stad Oviedo wordt nog steeds hardnekkig gestreden. Na zeer langdurige besprekingen heeft het Oostenrijksche kabinet besloten, alle para-militaire organisaties op te heffen. Sehusschnigg zou thans onbeperkt dictator worden. BETONHOUT KISTE NHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. W A D DINX VEEN Opslagplaatsen te:. Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenbago: Fahrenbeltstr. 343 TRIPLEX - Vraagt prijs - LIJSTWERK fAdv.) Vernieuwd Restaurant. Lunch 1.25 Diner f 1.75 Ons Zondagsblad geeft weer een schat van lectuur en illustraties. Van de artikelen noemen we: Letterkundige Rubriek, waarin een tweetal dichtbundels besproken worden door A. Wapenaar. Een bezoek aan Damascus, de oudste stad der wereld. Hierover schrijft een onzer redacteuren, die een reis maakte naar Palestina, Egypte en Syrië. Het 75-jarig jubileum der Batak- zending, door J. H. Hemmers, voorzitter van 't Comité der Rijn- sche Zending. Zielkundige én Opvoedkundige Brieven, door P. van Duyvendijk, leeraar aan de Kweekschool met den Bijbel te Dordrecht. De rubberboom van Veenpias. het boeiende vervolgverhaal door K. Lantermans. Verder de gewone rubrieken, Meditatie, Binnen- en Ëuiten- landsch Overzicht, Kort Verhaal, Damrübriek, Puzzlen, Ruilbeurs enz. En dan nog onze Kinderkrant met kleutf ibijvoegsel. Niet één ander blad geeft zulk een uitge breide kinderrubriek. Laat ons Zondagsblad, zoo het dat nog niet is, ook voor U en Uw Uw Huisvriend

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1