STADSNIEUWS HYPOTHEEKGELDEN gevraagd LEON DE REUVER-Kassiei ZATERDAGNUMMERS A°180ï VRIJDAG a OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. MORGEN OOK EEN KRANT Ons blad zal morgen, in verband met het feit dat de 3 Octoberdag ditmaal op Zaterdag valt en in verband ook met de ernstige tijds omstandigheden, die de bericht geving uiterst actueel maken OP DE GEWONE WIJZE VERSCHIJNEN Hef Zondagsblad, dat de lezers gewoonlijk op Zaterdag ontvangen hebben wij, om tijdige overkomst te verzekeren, heden bij de courant ingesloten. De nieuwe monetaire toestand Oproep van den Burgemeester De Burgemeester van Leiden, met vol doening vaststellende, dat zich sedert het in werking treden van het uitvoer verbod van goud, hier ter stede tot dus- (verre geen ernstige gevallen van prijs opdrijving hebben voorgedaan, doet hier mede een ernstig beroep op de loya e medewerking van alle ingezetenen, om ook in den vervolge in 's lands belang, ontoelaatbare prijsverhoogingen te voor komen. Mochten zich niettemin gevallen voor doen, waarin men meent dat de prijzen van goederen of van diensten, dan wel de huren van onroerende goederen onre delijk worden verhoogd, dan verzoekt hij met aandrang daarvan onverwijld in ken nis te worden gesteld door aangifte bij den Commissaris van Politie, Zonneveld- straat 10/14, tel. 2323, of door mededee- ling ten Gemeentehuize, Rapenburg 12, •tel. 1415, De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUI J ZEN Leiden, 2 October 1936, ;L)e 3-Octoberfeestviering Wenken, voorschriften en raadgevingen De commissaris van politie verzoekt op- pame van het navolgende: ewPtl Het publiek wordt verzocht in de straten, waar taptoe en optocht passeeren, te zor gen, dat zooveel mogelijk alle beletselen zijn opgeruimd. Het kan buitengewoon hinder- lijk zijn als b.v. w auto, landwagen of dergelijke op den rijweg is geplaatst. Zet daarom uw auto, handwagen enz. tijdig in een garage, schuur of in een zijstraat. c,e voorkomt dan als regel beschadiging van uw wagen en bevordert het algemeen oe- lang. Rijdt ook niet in straten, waar de optocht in aantocht is of waar groote ver keersdrukte is. Een kleine omweg maken bespaart u langdurig wachten en beschadi ging van uw auto, terwijl ge uw goed hu meur behoudt. Ten overvloed© wordt er aan herinnerd niet den optocht af te wachten op het Kort Rapenburg, de Prinsessekade of de Steen- straat. Aldaar is als regel zooveel publiek verzameld, dat er voor de meesten geen sprake van is den optocht te zien. Aange raden wordt een plaatsje te zoeken op de Hooigracht, Kaiserstraat, Botermarkt, Jan van Houtkade, Doezastraat en Levendaal, waar voldoende ruimte is. Ten slotte tvordt herinnerd aan de afspraak niet kort voor de nadering van den optocht op het midden van den rijweg te loopen, doch zich tijdig een plaatsje te verzekeren aan den kant achter degenen, die reeds staan, Politie-maatregelen Ter kennis van "het publiek wordt ge bracht, dat voor de aanstaande feesten door de politie de navolgende maatregelen zijn getroffen: 1. het Van der Werfpark wordt Vrijdag 2 October te 8 uur des avonds voor het pu bliek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park. 2. Zaterdag 3 October is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deelnemers aan de koraalmuziek over de voetpaden langs het water. Het publiek heelt toegang ov( de paden van gymnasium en museum. Niet medeloopen met de optochten. Tijdens het passeeren van een op tocht niet op bruggen of tegen brug leuningen plaats nemen. Niet met serpentines werpen of iets anders doen, waardoor de paarden van den optocht kunnen schrikken. Zich houden aan de bevelen van de ipolitie. Voor af tijdens het afsteken van het vuurwerk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche tram, de daarachter gebouwde remise, den spoorwegovergang of -brug. De Eerste Hulpdienst bevindt zich in de school Schuttersveld, de politie bevindt zich mede in die school en in een houten gebouw op het ter rein zelf. Wat verboden is De Commissaris van Politie alhier brengt Ier kennis: dat het bij politieverordening .verboden is op den openbaren weg: a. Vertooningen te geven (acrobatiek e.d.) b. aapjes, marmotten e.d. dieren te ver- loon en; c. verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelname aan de spelen; d. zonder vergunning een standplaats in te nemen met een wagen e.d. Bij constateering van overtreding zal pro- es-verbaal worden opgemaakt, terwijl de oorwerpen, waarmee het feit is gepleegd, n beslag zullen worden genomen. En tenslotte: Past op do zakken- oilers! P.T.T.-dienst op 3 October Op 3 October a.s. zal het Postkantoor te Leiden te 12.30 uur worden gesloten. Er zullen twee briefpostbestellingen worden uitgevoerd, nl.l te 7 en IS uur en één pak ket-postbestelling te S u. 45. Busrechthou ders zullen hun correspondentie na 2t u. 30 tot 18 uur in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Bloemmarkt. De 3e lichting der stadsbrie- enbussen en van die tc Oegstgeest zal nici vorden uitgevoerd. Invordering van quitnntiegelden zal niet plaats vinden. De postagentschappen, mot de daaraan verbonden telegraaf- en tele foonstations zullen den geheelén dag geslo ten zijn. De brief- en pakketpostverzending door het hoofdkantoor en de lichting der stationsbussen ondergaan geen wijziging. Enorme deelname aan de taptoe Naar wij vernemen is de deelname aan de taptoe-stoet, die hedenavond wordt gehou den, zeer groot. Reeds meer dan vijftig ver eenigingen gaven zich voor deelname op, terwijl alleen reeds 500 padvinders van de partij zullen zijn. De lengte van de stoet zal zeker het dubbele van vorige jaren be dragen. Ophalen van huisvuilnis In verband met de 3-October-viering zal liet ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Zaterdag worden be diend. plaats vinden op Dinsdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Maandag geen emmers aan de straat te plaatsen. Export van spek naar Duitschland De bemoeiingen der exporteurs Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland is een adres verzonden de Ministers van Handel, Nijverheid Scheepvaart en van Landbouw en is- soherij, waaraan het volgende is ontleend: Bij de Kamer zijn klachten ingekomen, dat meer en meer het streven van de Ne derlandsche Veehouderij centrale, aan den dag treedt om bij den export van spek naar Duitschland de bemoeiingen van de beti rik ken Nederlandsche exporteurs uit te scha kelen. Op zichzelf genomen betreurt de Kamer het, dat de Nedert.andsche Veehouderijcen trale zelf spek op de binnenlandsche markt opkoopt en daarna de exporteurs het spek in commissie naar Duitschland laat ver- koopen. Wat dit betreft zou de Kamer het wensche- lijk achten, als ernstig zou worden nage gaan of er met Duitschland geen regeling getroffen kon worden, waardoor het niet langer noodig zal zijn dat de overheid zelve optreedt als opkooper en indirect als expor teur van spek en de overheid alsdan alleen als controle-instantie zal fungeeren. Een der gelijke controle is thans juist met behulp van de Clearing h. i. zeer wel mogelijk te achten. In elk geval acht de Kamer het noo dig, dat worde voorgeschreven, dat de Ned. Veehouderijcentrale niet boven dien zelf naar Duitschland zal verkoopen, maar daartoe voor alle gevallen het intermediair van de Nederlandsche exporteurs zal benut ten. Deze exporteurs hebben in den loop der jaren hun export opgebouwd en hun relaties verkregen, zij weten ook welke eischen aan het product gesteld moeten worden en aan welke andere voorwaar den moet worden voldaan om deze ex port tot zoo hoog mogelijk peil op te voeren. De beteekenis van dezen export voor het veehoudersbedrijf zal de Kamer niet nader behoeven uiteen te zetten. Waar zich ook in Duitschland een tendenz tot centraliseering openbaart en de betreffende ReichsstiT'e leens er naar schijnt te streven om den import geheel onder zich te brengen, zou het naar de meening der Kamer zeer gewen echt zijn, als in het dit jaar te vernieuwen han delsverdrag met Duitschland, aan de Neder landsche exporteurs eenzelfde waarborg gegeven zou worden als Nederland aan de Duitsche importeurs heeft verstrekt. In het slotprotocol van het geldende ver drag is, n.l. bij no. 109-1, o.a. het volgende overeengekomen. „De Nederlandsche Regee ring zal er voor zorgen, dat de instantie die het spek ir. het Duitsche douanegebied voeren mag. de werkzaamheden van den Duitschen invoerhandel in spek niet be- invOoedt". Een overeenkomstige bepaling, dat de Duitsche Regeering eveneens er voor zal zorg dragen dat de instantie die het spek in het Duitsche douanegebied invoeren mag, de werkzaamheden van den Nederlandschen exporthandel niet beïnvloedt, is, naar de meening van den exporthandel niet alleen noodzakelijk, maar ook zóó voor de hand liggend en redelijk, dat deze wensch als zij door de onderhandelaars wordt gesteld, al licht zal worden ingewilligd. Daarmede zou officieel zijn vastgelegd, dat elk streven om de betrokken exporteurs uit te schakelen en de betreffende trans acties rechtstreeks tusschen de wederzij d- sche overheidsinstanties te doen geschieden, tegen den wil der beide Regeeringen zou zijn. 3 October tot 2 uur n.m.: normaal tarief daarna: 50 cent per wagen voor stadsritten, inclusief voorrijden E L T A X 666 HET NIEUWE GEBOUW VAN VROOM EN DREESMANN De officieele opening Gistermiddag te twee uur had de officieele opening plaats van 't nieu we gebouw der firma Vroom en Drees- Daarbij waren aanwezig de directie, de heeren Kerckhoff Sr. en Jr. met bun fami lies, de architecten, do heeren L. en Ir. Jan A. v. d. Laan, de aannemers en het per soneel. De chef der zaak, de 'heer W. Muller, sprak allen een hartelijk welkom toe en gaf het woord aan den architect, den heer Ir. Jan A. van der Laan. Deze begon met er op te wijzen, dat deze opening een nieuwe periode voor het be drijf inleidt en dat de bouwperiode thans is afgesloten. Namens allen, die aan dezen bouw heb ben medegewerkt, bracht spr. dank voor de ondervonden medewerking. Het was een niet alledaags voorkomend bouwwerk dat hier moest uitgevoerd worden. Vele moeilijkheden waren daarbij te overwinnen, waardoor de bouw niet gemakkelijk gemaakt en het werk werd uitgevoerd ter wijl het bedrijf steeds in vollen gang wi Ondanks dat alles mag men zeer tevreden zijn met het bereikte resultaat Spr. zeide tot de heeren Kerckhoff ver volgens de twee en een half jaar geleden gegeven opdracht ten zeerste op prijs te hebben gesteld. Voor den heer Kerckhoff Sr., voor w dit bouwwerk de kroon op zijn werk voor den heer Kerckhoff Jr., die vol idealen kan gaan beginnen, is dit een glorieuze dag. Spr. droeg hierna het gebouw over de directie. De heer Kerckhoff Sr. zeide, dat de ope ning van dezen nieuwbouw niet aan hem lag, doch aan zijn oudsten zoon, die 2V2 jaar den architecten v. d. Laan opdroeg een verbouwingsplan te maken. Spr. vond het goed, het zou niet zooveel kunnen kosten maar weinig had hij toen gedacht, dat dit gebouw er het gevolg van zou zijn. Spr. dankte de architecten en hij sprak de hoop uit, dat dit soliede gebouw nog vele jaren een aandenken moge zijn aan 'hun Daarna bracht spr. ©en speciaal woorcl van dank aan den heer v. Hoolwerff, aan de Holl. Beton Mij. is de eigenlijke bouw te danken. En in hem dankt hij allen, die hebben bijgedragen aan de totstandko ming van dit gebouw. De heer W. Muller sprak namens het ge heele personeel in de allereerste plaats den van geluk wensch tot mevr. Kerck- heff Sr., die vandaag wel dubbel moet mee voelen de beteekenis van deze opening tot mevr. Kerckhoff Jr., die vooral den laat sten tijd veel huiselijk geluk heeft moeten missen. Beide dames werden daarop bloe men aangeboden. Een geschenk Aan de heeren Kerckhoff bood spr. ver volgens namens het geheele personeel als blijvende herinnering aan een fraaie kaart in kleurendruk van de oude stad Leiden (1670), welke kaart is aangebracht op een der vergaderzalen op de bovenste verdie ping. Spr. dankte voorts de heeren Kerckhoff i'oor hun groot voorbeeld van arbeidzaam heid en werklust, op elk uur van den dag betoond. Spr. hoopte, dat de goede God hun arbeid Order moge zegenen voor henzelf, voor al hun dierbaren, voor het personeel en voor het. geheele concern in Nederland. De heer Kerckhoff Jr. richtte hierna woor den van gelukwensch tot zijn vader. di( door hard werken en onuitputtelijke toewij ding zijn levenswerk bekroond ziet en hij voegde er den wensch aan toe, dat hij nog vele jaren pleizier van zijn werk moge beleven. Dank bracht spr. aan de heeren Laan en alle aannemers, dank aan het per soneel èn voor het schitterende cadeau èn voor de medewerking der laatste dagen. Onder luid applaus deelde hij mede, dat allen een dag extra vacantie krijgen. Hierna begaven de directie, familie en ge- noodigden zich naar den ingang van het gebouw, waar de heer Kerckhoff Sr. door het verwijderen van een aldaar gespannen lint het gebouw officieel opende. Dat velen in den loop van den middag hun gelukwenschen kwamen aanbieden en 't gebouw bezichtigden, laat zich begrijpen. Dienst-eindiging De buitengewone dienstplichtigen, die in dit jaar 40 jaar oud worden of zijn gewor den, zijn, met ingang van 1 October van dit jaar, uit den dienst ontslagen wegens dienst- eindiging. Bewijzen van dit ontslag kunnen, desge- wenscht, door belanghebbenden, voor zoover zij in deze gemeente woonachtig zijn, wor den aangevraagd aan de afdeeling Militai re Zaken der Gemeente-secretarie, Bree- straat 119, alhier. Zilveren jubileum C. Brocaar Bij de Stedelijke Lichtfabrieken jubileert vandaag wederom een der werklieden. Dit maal is het de fitter C. Brocaar, die. heden zijn 25-jarige dienstvervulling bij dat be drijf herdenkt. Nadat hij eerst in een hartelijke toe spraak door de Directie in bijzijn van zijn chef, was gefeliciteerd en daarna de amb tenaren van de Inspectie Gas van hun be langstelling hadden doen blijken, volgde eei meer intieme huldiging door zijn collega'! die het er op hadden gezet dezen dag voor den jubilaris tot een waren feestdag te ma ken. Daartoe werd hij met zijn familie in dé versierde fitterij ontvangen, alwaar, voor zoover de dienst zulks toeliet, het be trokken personeel zich 'had verzameld. Een der collega's was de tolk der aanwezigen en feliciteerde den jubilaris in welgekozen woorden met zijn zilveren feest. Als blij vende herinnering en als bewijs van de goede verstandhouding onderling werden enkele mooie cadeaux aangeboden. Nadat de jubilaris hiervoor zijn dank had uitgesproken kregen de aanwezigen de ge legenlieid hem persoonlijk de hand te drukken. Het verdere van den dag mocht de jubi laris in huiselijken kring doorbrengen. Ongetwijfeld zal hij ook thuis nog vele be wijzen van hartelijk meeleven hebben ont vangen. JEUGDIG BOEFJE Op het Stationsplein is gisteravond aan gehouden de 12-jarige A. W., die uit de tasch van een conducteur van de N.Z.H.T.M., welke tasch in een tramwagen lag, enkele gullen? en een rijksdaalder had ontvreemd, tot bedrag van f 6.50, Na verhoor is do jeugdige boef weer op vrijo voeten gesteld. De werkloosheid De dagstaat van 1 October 1936 van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlicden 2, behan gers 24, betonvlechters 41, betonwerkers 73, fundeeringwerkers 1, glazen wasschers 6, graniet werkers 13, grondwerkers 83, metse laars 160, opperlieden 116, polijsters 1, schil ders 114, sloopers 11, steenhouwers 1, straat makers 2, hulp-straatmakers 4, stukadoors, witters 99, timmerlieden 291, uitvoerders 5, voegers 21. ongeschoolde bouwarbeiders 13. Totaal 108-1. Fabrieksarbeiders: bicekers 11, lompen- irteerders 14, vellenblooters 5, steenfabr.- •beiders 123, zeepfabr.-arbeiders 5, onge schoolde fabr.-arbeiders 52. Totaal 215. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 95, rei zigers, colporteurs 46, winkelbedienden 34, irs 1, incasseerders 12, musici 6, onder wijzers, overheidspersoneel 9, verplegers 5. Totaal 217. Hotel-Café-Personeel: huispersoneel 11. kellners 41, koks 3. Totaal 55. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 6-1, kistenmakers 6, kuipers 8, lijs tenmakers 3, mandenmakers 2, meubelma kers 29. meubelstoffeerders 19, ongesch. ar beiders 22. Totaal 155. Kleermakers: kleermakers 80, kappers 10, schoenmakers e.a. 13. Totaal 103. Land- en Tuinarbeiders: bloemisten 29, landarbeiders 25, tuinlieden 31, warmoeziers 14, ongesch. landarbeiders 8. Totaal 107. Metaalbewerkers: bankwerkers 120, blik- werkers 21. burgersmeden 34. electriciens 44. gasfitters 16, gereedschapmakers 4, instru mentmakers 9. isoleerders 9, kernmakers 3, kettingsmeden 40, klinkers 16, kouerslagers lab. bedienden 4, lasschers 12, loodgie ters 60, machinisten 28, metaalboorders 8, metaaldraaiers 15, metaalschavers 2, metaal slijpers 2, monteurs 22 pianostemmers 1, polijsters 1. ponsers 4, rijwielherstellers 15, scheepstimmerlieden 11. scheopsschilders 2, stokers 21. tegenhouders 18, vcrw. monteurs 11, voorslaanders 9, voorwarmers 7. vulcani- seurs 1, vuurwerkers 9, wagenmaker! verkers 51, zandspuiters 2, zandvormers ongesch. arbeiders 45. Totaal 085. Sigarenmakers: sigarenmakevs S. sigaren- sorteerders 1, strippers 1. Totaal 10. Technici, Opzichters: apothekersass. 1, be drijfsleiders 7, ingenieurs 2, technikers 5, teekenaars, opzichters 17, werkmeesters 18 Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 16, katoen drukkers 25, kluwers e.a. 9, luikers 23, plaatsnijders e.d. 22, schrobbelaars 1, spin 's 54, spoelers 5, staaldraaddraaiers 13, stekers 2. strijkers 12, wevers 114, wolbe werkers 38, ong. tcxtielarb. 66. Totaal 400. Transportarbeiders: chauffeurs 129, em balleurs 5, exp. knechten 24. koetsiers 14, loopknechten 35, schippers 105, magazijn knechten 61, spoor- en trampersoneel 17, wakers 4, transportarbeiders 78, losse arbei ders 443. Totaal 915. Typografen: boekbinders 29, boekdruk- ers 20. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 31, steendrukkers 3. Totaal 89 Voedingsm. Arbeidei's: bakkers 80, mole- lars 1, ovenisten 5, slagers 58. suikerwer kers 20, wijnkooperskn. 9, zoutzieder elbereiders 4, ongesch. fabrieksarbeiders 35. Totaal 214. Vrouwen: apothekersass. 2, bakers 1, strijk sters 1, naaisters 17, kinderjuffrouwen 4. linnenjuffrouwen 1, boekbindsters 1, maas- 1, winkeljuffrouwen 1§, kantoorbe dienden 40, kapsters 4, verpleegsters 6, hui selijke diensten 179, fabrieksarbeidsters 28, derwijzeressen 4, teekenaressen 1. bedrijfs leidsters 1, kooksters 1, serveersters 2. To taal 313. Alg. totaal 4612. 4 October 1935 4050. 4 October 1934 3527. Benevens 48 gedeeltelijk werkloozen en 54 werkverschaffing. op prima onderpand. Opgave van rente en condities te zenden aan: van ons blad met het fraaie, 12 pagina's groote ZONDAGSBLAD zijn verkrijgbaar bij: KANTOORBOEKHANDEL Fa. KOUWENHOVEN DOEZASTRAAT 37 BOEKHANDEL„LECTURA" VAN 'T HOFFSTRAAT 26 Een wereld-doorwandelaar in de stad Leiden heeft op 't oogenblik bezoek van den heer N. M. Stempher, die op 11 Ja nuari 1928 uit Deventer is vertrokken en sindsdien een groot gedeelte van de wereld doorwandeld heeft. Hij ging door Duitsch land, Zwitserland. Oostenrijk, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Rusland, Italië, Frank rijk en België. In deze landen heeft hij handteekeningen verzameld, zoodat hij er thans in een zestal boeken reeds 50.000 be zit, waarvan er verschillende van beroem de personen zijn. Hij heeft o.a. een hand- teekening van wijlen Prins Hendrik en van zijn zuster, die in Lugano vertoefden toen do heer Stempher daar door trok. Voorts heeft hij een groot aantal herinneringen, w.o. een dankbrief in opdracht van Prinses Juliana voor de aanbieding van een paar Italiaansche sandalen. In Leiden verzamelt Stempher o.a. handteekeningen van stu denten. Damclub „Leiden" Woensdagavond gaf de heer P. van Mas- tricht een simultaan-seance voor leden belangstellenden. Deze avond was te be schouwen als een afscheidsavond, daar de heer v. Mastricht de vereeniging wegens vestiging elders gaat verlaten. De heer M. trof het in zooverre niet, dat verscheidene leden waren verhinderd en het weer wel op het bezoek zijn invloed zal hebben doen gel den. Zoo bond de 'heer v. Mastricht tegen 18 spelers den strijd aan. Natuurlijk zagen verscheidene interessante partijen, waar de uitslag niet altijd overeenkomstig het spel was. Het resultaat was dat de heer v Mastricht er S won. Hij speelde remise met de heeren: H. Lambooy Hpz., D. L. Zanoli, M. Kruider, W. Laterveer, P. Ligtvoet, P. Voorkamp en J. v. Wezel, terwijl de heeren Th. Overdijk en D. Laterveer het genoegen hadden te winnen. Al met al was het een leerrijke avond. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Slra 29 jr en 1 OVERLEREN: G. M. l. v. <1. Heido wed.nr r 29 Jr. UïT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN MET LINKERHAND TUSSCHEN MACHINE De meubelmaker W. kwam ongelukkiger wijze met zijn linkerhand tusschen een machine voor houtbewerking. Dr. P, ver leende eerste hulp. OVERTREDERS INZAKE PRIJS OPDRIJVING OP DE ZWARTE LIJST Hoewel in onze gemeente zich nog geen geval leu van prijsopdrijving hebben voor gedaan is de politie paraat Enkele per sonen zijn reeds gewaarschuwd, terwijl de politie zich voorstelt de namen van over treders op een zwarte lijst te zetten en deze aan te plakken bij het politie-bureau. ORANJE GARDE Naar men ons mededeelt organiseert de Oranje Garde op 16 en 17 December een bazar met een speciale middag voor de kin deren, waai" de gebruikelijke attracties niet zullen ontbreken. De Bazarcommissie bestaat uit de heeren .T. Baart, J. Basie, W. van Galen, G. J. J- Leenc, J. Overduin Jzn., P. Spruijt, J. van Wieringen en W. van Wijk. Een damescomité zal dezer dagen vormd worden. Op deze bazar zullen bij goedkeuring van B. en W. verloot worden: tuinmeubel, fiets, pathéfoon enz. Naast de stands zal men ook aantreffen een Indische theeschenkerij. OPENING LEESBIBLIOTHEEK Zaterdag a.s. zal de Leesbibliotheek van de Geref. Jeugdcentrale mede voor belang stellenden buiten de jeugdverenigingen worden opengesteld. Het nieuwe supplement bevat, een serie nieuw verschenen boeken, waarvan sommige in meerdere exemplaren, terwijl onder de belangrijke collectie nieu we jeugdlectuur men aantreft prachtige boe ken over de vliegerij De bibliotheek is open in Concordia Za terdagsavonds van 89; Oudshoorn Chr. School achter de Geref. Kerk Maandags avonds van 7—7.30; in Den Hoorn lokaal Geref. Kerk De Ruyterstraat Vrijdagsavonds van 7—7.30 uur. RIJWEG TUSSCHEN POSTBRUG EN „DE LAATSTE STUIJVER" B. en W. schrijven den Raad dat zij het gewenscht achten dat het gedeelte rijweg gelegen tusschen de Postbrug en „De Laat ste Stuijver" en westelijk van de in het midden van den weg staande boomenrij, in eigendom aan het Rijk overgaat, daar toch dit gedeelte practisch een geheel vormt, met den Rijksstraatweg. Een voorstel dienaan gaande werd den Raad toegezonden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DR. W. VAN WERMESKERKEN Donderdag herdacht Dr. W.,,van Wermes- kerken zijn 25-jarig jubileum als arts in deze gemeente. Zes weken geleden hadden verschillende personen zich tot een comité gevormd en voorbereidingen getroffen om dit jubileum niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Vrienden en patiënten waren door dit co mité vertrouwelijk ingelicht en mede daar om hebben wij geen publiciteit hieraan gegeven. Het liet zich echter aanzien dat 1 October 1936 voor Dr. van Wermeskerken niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Dat ech ter de bekende villa aan den Oudshoorn- scheweg tot een bloemenpaleis zou worden zal voor den gewaardeerden dokter wel een groote verrassing geweest zijn. Maar niet minder echter de wijze waarop de pa- tienten van hun hoogachting en liefde op allerlei wijze blijk gaven. Te half vier kwamen de leden van comité den dokter complimenteeren, waar bij het cadeau, nl. verbetering en verfraaiing an de wachtkamer, in oogenschouw werd genomen. Dr. Cannegieter, voorzitter van het comité van de patiënten, sprak bij deze gelegenheid woorden van veel waardeering tot den jubilaris, die in wijden omtrek ge acht wordt. Ook werd hierbij aangeboden een bijzonder fraai bloemstuk. Toen Dr. van Wermeskerken het comité en daarmede zijn vele patiënten dankte voor de vele blijken van waardeering sprak hij daarna hartelijke woorden tot zijn bode den heer F. Sneeuw, en tuinknecht, den heer J. van Fulpen, die beide 25 jaar in zijn dienst zijn. Aan ieder werd door heen overhan digd een gouden horloge. Van 46 en 89.30 uur recipieerde jubilaris. Ook toen bleek heel duidelijk dat Dr. van Wermeskerken een groote plaats in de harten van velen inneemt. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUW De prijzen waren in de afgeloopen weeli zeer laag en dus niet loonend en zelfs de gebeurtenis met den gulden heeft hierin geen verandering kunnen brengen. Er is van tuinbouwproducten zoo'n massa, dat de prijzen moeilijk kunnen oploopen, tenzij er een onverwachtse flinke uitvoer kwam. De bloemkool ging in den loop dezer week iets naar boven in prijs, doch dit was een gevolg van de kleinere aanvoer door het koude weer. Werd tot. en met Maandag tot hoogstens f 6.80 betaald. Woensdag varieer de de prijs van 1ste soort van f 6.40 tot f 10.20 per 100. Tweede kwaliteit liep van f 1.60 tot f2.70. Gele en Roode kool was slecht gevraagd met lage prijzen van f 1.20 tot f2 per 100 K.G. en Groentjes brachten van f 1 tot f 1.50 per 100 op. Met peen ging het al bijzonder slecht, vooral met waspeen die niet meer dan f0.25 tot f 0.35 per kist. van 20 K.G. konden opbrengen. Uien hieven op hetzelfde lage peil, van f 1.60 tot f2.— p. 100 K.g. Kroten noteerden van f 0.25 tot f0.35 per kist van 20 Kg. Vorige week werd erg geklaagd over rle aanwezigheid in sommige koolsoorten van luis. Het koude weer van de laatste dagen heeft veel goed gedaan voor de verdrijving hiervan en verwacht wordt, dat na enkele dagen hiervan zoo goed als niets meer zal zijn te zien. De zelfde plaag deed zich vorige jaar in erge mate voor in Noord-Holland, in de kool streek, veel erger dan zuks hier het geval was. Bcgrijjielijk dat de tuinders gaarne nog eenige dagen koud en buiig weer zou den hebben. LEIDERDORP LEIDERDORPSCHE DAMCLUB Bovengenoemde vereen, speelde Woensdag jl. haar tweede nederlaagwedstrijd. De be- RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 2 OCTOBER Programma III: 8.00 Keuion, $.15 dlverft 1.605 Keulen, 11.20 PartJs R., 13.05 Brussel^ 1.20 Keulen. 14.50 Partis R., 16.05 Keulen, onden R-. 13-20 Brussel VI.. 19.50 Drolt\v|( 1.00 Beromunster. plm. 20.15 Brussel VI., 20, 'eenen of diversen. Programma IV: 8.00 Brussel VI., 10.35 LonJ 16.20 Droitwlch, 18.20dlversen, 18.45 Drgj Ich, 19.50 Londen R.. 21.26—21.40 en 2" 22.60 Gram.mpz. G-RD, 2.50Droitwlcn. ZATERDAG 3 OCTOBER III: 8.00 Keulen. 8.45 div 10.05 Keulen. 11.20 Partis R.. 12.20 Keulen. Pl 15 Brussel VI.. 14.20 Brusel Fr., 16.20 ICe»! io sn i.nmlp.TiTt.. 20.20 Brim Programma IV: 8.00 Brussel VI., R.. 11.20 Droitwlch, 18.20 diversen, wich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdiensten 3 apotheken wordt van Maandag 28 Septenjl tot en "met Zaterdag 3 October a.s. waar nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kt Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M, ten Dj Haven 18, telef. 85, H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEI zoekende vereenigingen waren L.D.V. I Leiden en H.D.C. uit Hazerswoude. De slagen luiden als volgt: N. HoogervorstG. Gastelaars A. BregmanP. v. d. Stel an Heusden—A. ter Haar aii B. van Vorden—J. Klinkenberg R. MerbusS. Teling v. d. Wijngaard—P. Marck A. Spies—S. v. d. Wijngaard W. OverdevestH. de Water P. VervaartJ. Zaalberg De uitslag van deze ontmoeting is 15 in het voordeel van L.D.V. I, L.D.C. II—H.D.C. I: J. GoedhartA. J. van Tol C. de Koning—A. Dorsman J. Sandijk—G. Ruis Teylingen—J. C. Windhorst K. SpekL. Matze J. Bosman—D. van Staveren Sandijk—H. van Wieringen L. den Hollander—H. de Bruin G. van TolL. Dorsman J. van Tongeren—J. de Gelder De uitslag van deze ontmoeting in het voordeel van H.D.C. I. A. R. KIES VEREENIGING Voor de A. R. Iviesvereenigingen Lel dorpZoeterwoude hoopt 28 Oct. in c bare vergadering te spreken de heer J. lander van den Haag met het onderw „Onze taak in moeilijke tijden". Laten dere vereenigingen deze avond vrijlatei komt allen op. LISSE GOEDE SLAG GESLAGEN Door de gemeer.te-politie is bij den d houder A. M. een groote hoevelheid ke drank in beslag genomen. Tegen] is proces-verbaal opgemaakt, een tej, Ier voor hem, die met de feestdag van D derdag goede zaken dacht te maken..., AANRIJDING Zekere L. H. uit Haarlemmermeer wi een linkscho bocht nemen en werd bij aangereden door een auto .bestü door zekere J. W. uit Haarlem. De po) maakte proces-verbaal op. Dc auto', ren zwaar beschadigd. Persoonlijke lukken kwamen niet voor. BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN Onze plaatsgenoot, de heer W„ zou de 3e Poellaan den Rijksweg oversti Hij gaf daarbij het signaal, doch de acj hem naderende auto kon niet voorkon dat hij aangereden werd. De knop auto-deur werd afgerukt en het rijwiel taal vernield. VERKIEZING AMBTSDRAGERS Bij de verkiezing van ouderlingen diakenen der Geref. Gemeente werden aftredenden herkozen. PAARDENSPORT Alhier werden op de bekende korte b wederom de gewone jaarlijksche harddri rijen gehouden door de Harddraver"' eeniging „Lisse en Omstreken". Er was deze harddraverijen wederom groote bel stelling. Het weer was gunstig te noen alhoewel het zonnetje zich bijna i: heel niet heeft laten zien. De draverij voor inlandsche paarden \i des morgens gehouden en ving aan half tien. Aangezien in de mergenu nog door velen gewerkt wordt, was langstelling nog niet zoo groot als middags. Wij laten hier volgen de uitslag zoo van de hoofdprijzen van de draverij j inlandsche paarden als van de draverij meet. Draverij* voor inlandsche pj aarden: Beslissende omloöpen: le prijs f 100.—: Yledizoon, eig. Tb, Lange, Katwijk, ber. F. Broers. 2e prijs f 30,—: Welkom van Aduard, J. Klarenbeek, Amsterdam, berijder. J. Vlieger. 3e prijs f 10.—: Siem Claudy .eigenaar' de Lange, Katwijk, berijder F. Broer Draverij van meet: Beslissende om loopen: le prijs f 400,— R Smiling, eigenaar Haan Jzn, Wijdewormer, ber. J. Vergay. 2e prijs f 150,Uniform, eigenaar .T. Vlieger. N.-Vennep, ber. N. van Leeuwffl 3e prijs f 75,— Xuthus, eigenaar W. Gi sen, Hilversum, ber. eigenaar. 4e prijs: f 25,Imperio, eig. J. Bolfl Groningen, ber B. Bolwijn. De draverijen hadden een vlot verloop waren zeer spannend. De Harddraverij' eeniging „Lisse en Omstreken"' mag met noegen op deze welgeslaagde draverijen rugzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6