WERK Hoe Toledo ingenomen werd waar Springer, de hoop van dammend Nederland VRIJDAG a OCTOBER 1936 EERSTE BLAD PAG a De Spaansche burgeroorlog CORTEZ WEER BIJEEN Alleen linksche partijen aanwezig Met groote plechtigheid heeft gene raal Cabanelias gister het nationale oppergezag overgedragen aanden staatschef,generaal Franco. Ook gene raal Mola was bij de plechtigheid teVi gcnwoprdig. Franco-was per vliegtuig naar Bur gos gekomen, geëscorteerd door een eskader van de Noordelijke luchtstrijd krachten.. Tienduizenden hadden zich te Burgos opgesteld en juichten het nieuwe staats hoofd geestdriftig toe. Na de overdracht van het bewind hield generaal Franco een toespraak lot de op het plein voor het regeeringsgebuinv ver zamelde menigte. Hij verklaarde o.a., dat het leger niet in dienst stond van het kapi talisme zooals van de zijde der Madrilecn- sche volksfrontregeering wordt beweerd; de nationale beweging strijdt voor het gans clip volk, dus óók voor de arbeiders. Bezen'zul len volkomen hun rechten erlangen. Zij zullen zich echter moeten herinneren, dat zij óók plichten hebben jegens de gemeen schap. Na de bevrijding van het Alcazar Naar uit Toledo vernomen wordt, heeft het lazaret van het Alcazar tijdens de be legering door de rooden ongeveer zevèn honderd gevallen van verwonding behan deld. Slechts een enkel sterfgeval deed zich in het lazaret voor. Men beschikte over alle denkbare medi cijnen. Alleen de voorraad tetanus-serum was uitgeput. Veoral het "gebrek aan ,elêctrisch licht maakte de operaties zeer moeilijk, Zij moesten verricht worden bij kaarslicht of bij het schijnsel van petroleumlampen en zaklantaarns. De laatste dagen van de be legering kon men ook geen narcose meer toepassen. Twee militaire dokters leidden het laza ret en werden bijgestaan door vijt zusters van een religieuse orde. De opmarsch naar Madrid Generaal Jose Varela, de veroveraar van Toledo, die thans de opmarsch raar Ma drid leidt, heeft verklaard, dat de anarchis ten te Toledo het langst hebben stand ge houden. I-Iuis voor huis moest niet hand granaten op hen worden veroverd. Naar schatting, aldus Valera, bedroeg het aantal regeeringstroepen in en rond Toledo 12000 man. Bij de gevechten voor 'de stad hebben de volksfronters minstens 8Q0 man verloren. Hoe groot hun verliezen bij| de^ straatgevechten vin da.-stad. zelf zijn gqsveest, weet ik niet. Echter ook onze ver-- liezen warén daar aanzienlijk. Sedert twee dagen, vervolgde Varela, is* Toledo niet meer gebombardeerd, waaruit wal blijkt,'dat de regeeringstroepen zich een flipk eind hebben teruggetrokken en dat de tegenstand van het leger, dat te verdedigen had, volkomen gebroken is. Onze troepen hebben te Toledo buitengewoon veel oor logsmateriaal buit gemaakt. De Cortes bijeen Onder voorzitterschap van Martinez Barrio hééft dé gisteren cfnve'nvacht bijeen geroepen Cortcszitting plaats gehad. Aanwezig waren slechts dé volksfront- partijen, verder vertegenwoordigers van enkele legaties en journalisten. Largo' Caballero stelde zich zelf-en zijn regeering aan dit rompparlcmcnt voor. De minister-president gaf uiting aan zijn stel lige overtuiging, dat de republiek de eind overwinning zou behalen en de andere sprekers sloten zich bij die zienswijze aan. Ten slotte heeft de cortes met algemeens stemmen het autonome statuut voor liét Baskenland goedgekeurd en zich daarop tqt 1 December verdaagd. De strijd in het Noorden De opstandige troepen, die" hun actie in de richting van Bilbao voortzetten, hebben zich meester gemaakt van O 11 d a r r 0 a, een kleine haven, gelegen aan de Catabri- sche kust, waar de regeeringsstrijdkraebten zich verechanst hadden. Deze laatsten wa ren gedwongen een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal achter te laten. De troepen van generaal Mola blijvep oprukken naar Lequetio, waar de volks frontmilitie zich op heeft teruggetrokken. Gisteren is het luchtbombardement van Bilbao voortgezet. In de stad zouden zich incidenten hebben voortgedaan tusschen leden van de Guardio Civil, Baskische na tionalisten en anarchistische elementen. Talrijke inwoners van Bilbao hebben de wijk genomen naar Santander, waar de toestand eveneens ernstig is. De lcvensmid- delenvoorziening dezer stad is zeer moeilijk en de bevolking is er reeds verscheidene dagen op rantsoen gesteld. De uittocht van vluchtelingen naar Santandar zal de daar bestaande toestanden nog moeilijker ma ken. Van het front in Asturie wordt vernomen dat de Gallicische troepen een belangrijk centrum der metaalindustrie, Trubia, heb-r ben bezet na een hevige artillorievoorbereï- ding. Aangezien Trubia op 13 K.M. van Oviedó ligt hopen de rechtsche troepen bin nenkort deze stad te zullen kuhnen ont zetten. Een protest tegen den gouduitvoer Naar vernofnen wordt, heeft de Junta van Burgos, de voorloopige regeering van de opstandelingen, de volgende verklaring gepubliceerd: „De zoogenaamde regeering tc Madrid heeft gedurende eenigen tijd groote som- mén goud uitgevoerd, welke zij gestolen heeft uit de voorraad van de Spaansche bank. De nationale Junta heeft reeds tegen dezen uitvoer geprotesteerd bij de landen, waarheen dit goud werd uitgevoerd en verklaard, dat deze uitvoer en de crediet- operaties, welke op grond hiervan zijn uit gevoerd, ongeldig zijn. Nu is evenwel het masker gevallen. De anarchistische regee ring te Madrid en de misdadige maffia hebben op het oogenblik, dat de nationalis tische bevrijders voor de poorten van Ma drid staan, besloten de schatkelders van de Bank van Spanje geheel te leegen en de resteerende rvier milliard goud naar Ali cante en Cartagena te zenden, om deze van hieruit met de „Air "France" naar het bui tenland te brengen. De jonge Spaansche staat brengt dit ter kennis van de wereld en wil hierbij ver klaren, dat hij zich in principe verzet tegen iedere operatie op basis van dit gestolen goud en eventueel zullen die landen, waar heen dit goud wordt gebracht, verantwoor delijk gesteld worden voor de schade." FRANSCHE DEVALUATIE- ONTWERPEN AANVAARD Conflict tusschen Kamer en Senaat opgelost Gistermiddag heeft de Fransche Senaat een compromistekst goedge keurd van art. 13 van het devaluatie- ontwerp, waarbij de bepalingen van de wet van Augustus 1936, welke ten doel hebben een ongerechtvaardigde prijs stijging tegen te gaan, zullen worden toegepast op alle prijsstijgingen, welke onder het voorwendsel van de devalua tie mochten worden ingevoerd, tenzij onomstootelijk aan de bij de wet inge stelde commissies mocht blijken, dat zij het gevolg zijn van de waardevermeer dering van ingevoerde goederen. Na de aanneming in den Senaat werd de compromistekst naar de Kamer teruggezon den en door de Kamercommissie voor" ds financiën ongewijzigd aanvaard. Het' artikel werd vervolgens bij handop steken door de Kamer goedgekeurd. Het zelfde geschiedde met artikel 1-4 betreffende een heffing van bO pet. op de jongste beurs- operaties met uitzondering van Fransche staatsstukken, dit om tegemoet te komen pan den- wensch van den Senaat. 1 De Kamer nam ten slotte het geheele j monetaire ontwerp met 354 tegen 217 j stemmen aan. 1 Voorts heeft de Kamer bij handopsteken een wetsontwerp aangenomen, waarbij mot ingang van October de kortingen op, en 'de verminderingen van de pensioenen aan oudstrijders werden ingetrokken. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBEAUW 1 Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (Adv.) Plechtige uitvaart te Reykjavik Van d.e 22 slachtoffers van de „Pourquoi Pas?" Met groote plechtigheid heeft te Reykjavik de uitvaart plaats gehad van de twee en twintig slachtoffers van de „Pourquoi Pas?" Alle winkelzaken waren den geheelen dag gesloten. De bisschop van Reykjavik, mgr. Meulen- berg, droeg een H. Mis van Requiem op, wel ke werd bijgewoond door den minister-pre sident van IJsland, Jonasson, het geheele ministerie, de officieren van het Deensche adviesjacht „Hvidejoernen" en het corps diplomatique. Matrozen, met de bajonet op het geweer, betrokken de wacht bij het altaar. Onder de H. Mis hield mgr. Meulenberg in het Fransch een lofrede op prof. Charcot en de geheele bemanning van de „Pourquoi Pas?" Na afloop van de H. Mis werd een stoet gefoimeerd. De geheele stad was uitgeloop'en om dezen door de voornaamste straten der stad te zien trekken. Alle vaartuigen vlagden halfstok. De lijkkisten zijn aan bpord van de „Aude" gebracht, die ze, geëxcorteerd door den tor pedojager. „Audacieux", naar Frankrijk zal overbrengen. De spanning in Oost-Azië Gistermiddag is een algemeene uit tocht van Chineezen uit Hongkioe en Tsjapei begonnen naar aanleiding van de actie der Japansche mariniers die uit hun barakken zijn opgerukt en de strategische punten van Hongkioe heb ben bezet, waar zij prikkeldraadbarrica des oprichten. Deze actie der mariniers is te wijten, zegt men, aan vrees bij de Japanners voor on lusten, die vandaag zouden kunnen uitbre ken in verband met de hervatting van het verhoor in de zaak tegen drie Chineezen, die beschuldigd worden van moord op een Ja- panschen marine-soldaat in September j.l De politie der internationale nederzetting heeft ook voorzorgsmaatregelen genomen. Er doen tal van geruchten de ronde over een toenemende diplomatieke spanning tus schen China en Japan er er heerscht groote ongerustheid in Shanghai. De correspondent Van de „Asahi Sjimbun" Ie Sjanghai maakt intusschen melding van Chineesche troepenbewegingen vooral op de Lunghai- en Pinghan-spoorwegen. Ook is de militaire luchtvaart van het Chi neesche leger le Nanking zeer actief. VOELDE ZICH ELLENDIG Nn rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerc1 GekWeld te worden door spit, jicht of •heumatische pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier is een bekentenis, die zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam, voelde ik mij'oud en ellendig. Ik'had aanvallen van spit ii- mijn rug, rheumatische pijn in mijn beenen, knieën en' één arm, en zenuw-rheu- friatiek van niijn 'rechterschouder langs mijn geheele arm tot aan mijn. vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eerste kop thee Kru schen Salts te nemen. Spit en rheumatische pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak gezondheid. Mijn vrouw zegt dat ik ge heel verjongd ben en onlangs werd nog bij een oudleerlingen-diner van mijn school door verscheidene „veteranen" in hun toe spraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60) is Kru schen Salts een zegen". A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waardoor scha delijke stoffen als urinezuur gelegenheid krij gen zich op te hoopen. De zes minerale zou ten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewan den. op geheel natuurlijke wijze aan tot ac tievere werking, zoodat de gevaarlijke afval stoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheumatische pijnen zullen langzaam maar zeker geheel ophouden, om niet meer terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.). Radek gearresteerd In de Pooische bladen wordt een be richt gepubliceerd, waarin de arrestatie van Radek wofdt bevestigd. Badek is aangeklaagd, wijl hij de autoriteiten niet op de hoogte heeft ge bracht van hem bekende plannen der Sinovjejff-groep. Zwitserlands Defensie „Het Zwitsersche leger zal niet verrast worden" De Zwitsersche standenraad heeft met al gemeene stemmen het wetsontwerp op de militaire reorganisatie aangenomen. De mi nister van nationale verdediging legde daar bij een verklaring af, waarin hij de verzeke ring gaf, dat men zich beijveren zal, tegen 1 Januari 1938 gereed te zijn met het militaire reorganisatie-plan, maar dat men niet moet gelooven, dat, wanneer oen oorlog mocht uit breken, vóór de reorganisatie gereed zou zijn, Zwitserland niet in staat zou zijn, zich te verdedigen. Het Zwitsersche leger zal niet verrast worden. Vlootovereenkomst tusschen Engeland en Rusland Er is volledige overeenstemming be reikt over den voorloopigen tekst van een Engelsch-Sovjet-Russische vlootover eenkomst. Deze overeenkomst is tot stand gekomen tijdens een zitting van Eritsche en Russi sche vlootdeskundigen, welke op het depar tement van Buiteniandsche Zaken te Lon den is gehouden. De ontwerp-tekst is thans ter goedkeuring voorgelegd aan dc belang hebbende regecringen. Hij berust op do prin cipes van liet Driemogendhedenverdrag van 1936. GEMENGD NIEUWS Verduisteringen op groote schaal Vier personen aangehouden De rijksveldwachter Van Montfoovt te Soest had sedert eenigen tijd onregelma tigheden opgemerkt bij het vervoer van graan uit 't magazijn „Labor" te Soest. Hem was gebleken, dat herhaaldelijk meer graan werd geladen en vervoerd dan door de cliën- tede was besteld. Er is komen vast te staan, dat het surplus door het personeel van de bétrokken firma werd verkocht aan derden, afkomstig uit Amersfoort en Soest. In verband hiermede zijn eenïge arresta ties verricht. Vier personen werden aan gehouden. n.l. J. B., chauffeur te Soest, P. B., maalknecht te Amersfoort, N. J. V., bedrijfs leider van de firma, woonachtig te Soest nn P. H„ chauffeur te Soest. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is, dat de verdachten reeds se dert een jaar de verduisteringen hebben gepleegd. De omvang van de schade, die de firma hierdoor lijdt, staat nóg niet vast. Het onderzoek i.s nog in vollen gang. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen, daar men aanwijzingen meent te hebben dat er heling in het spel is. De ge arresteerden zullen ter beschikking van de justitie te Utrecht worden gesteld. VERSCHEIDENE INBRAKEN OPGEHELDERD? 'wee arrestaties In verband met in de laatste tijd ge pleegde kleine en ook enkele grootere braken, ten aanzien waarvan het onderzoek berustte bij het burea,u Overtoom te A m- sterdam, heeft de politie van dit bureau twee ongeveer 25-jarige personen aange houden, die goede bekenden van de Justitie zijn en tegen wie ernstige aanwijzingen be staan, dat zij de daders zijn van deze in braken, welke o.m. zijn gepleegd in wonin gen aan de Amstelveenscheweg, in de Do- narstraat en in de Saxen Weimarlaan, welk laatste feit een vrij groote buit heeft opgeleverd. LUCHTRACE PORTSMOUTH-JOHANNESBURG Een aaneenschakeling van ongelukken SCOTT WINT DE EERSTE PRIJS De Airspeed Envoy verongelukt De Melbourne-race ligt nog in ieders geheugen. De. bekende Engelschman Scott werd overwinnaar. De Uiver volg de en sloeg in de-ze internationale wed vlucht een schitterend figuur. Deze week heeft er op luchtvaartgebied een derge lijke gebeurtenis plaats gehad, n.l. een luchtrace Portsmouth—Johannesburg, een afstand van 10.000 Engelsche mijlen. Aan deze wedvlucht werd alleen door Britsche vliegers en door Britsche ma chines deelgenomen. Wederom is Scott eerste geworden. Daarmede heeft hij de uitgeloofde prijs van f 10.000 kunnen buitmaken. Wij stellen d i t voorop: deze luchtrace is geen onverdeelde reclame geworden voor de Britsche vliegtuigindustrie. De vliegers hebben de een na den ander met onnoeme lijk veel pech te kampen gehad en tot slot nam de race een bijzonder tragisch einde: te Abercorn in Afrika, stortte een der toe stellen neer, waarbij de bemanning om het leven kwam. Na de luchtrace naar Melbourne kwam men tot de conclusie, dat de tijd eigenlijk nog niet rijp was voor het houden van deze lange afstandsvluchten met sportieven in slag, omdat er voor de vliegers te veel risico aan verbonden is. Deze conclusie kan niet anders luiden na de race Portsmouth- Johannesburg. Het waren elf ervaren en stoutmoedige vliegers, die oorspronkelijk voor deze race hadden ingeschreven. Twee trokken zich terug, zoodat Dinsdagmorgen neeen avia- teurs aan de start verschenen en vertrok ken, weinig vermoedend, dat de race één aaneenschakeling van ongelukken zou wor den. De pechvogels Het traject, dat gevolgd moest worden, liep over Belgrado, Cairo. Kartoum, Entebbe en Broken Mill naar Johannesburg. De eerste vlieger, die pech had, was Alington, die in zijn B. A. Eagle-machine bij Regensburg in het Noorden van Beyeren een noodlanding moest maken. Hij en zijn vliegers den strijd moesten opgeven. Victor Smith, die gezeten was in een Miles Sparrow Hawk kreeg in Macedonië een defect aan zijn oiieleiding en trok zich uit den strijd terug. Nummer drie, die uitviel, was kapitein Miller met zijn Percival Mew Gull. Bij Ruma, op 40 K.M. afstand van Belgrado moest hij wegens gebrek aan benzine lan den. Hij vloog, na getankt te hebben, door naar de Joego-Slavische hoofdstad, doch gat daar op, toen hij hoorde, dat kapitein ITalse hem reeds 4% uur voor was. Tommy Rose, de vierde vlieger, die opgaf, kreeg te Cairo een propeller-defect en moest van doorvliegen afzien. De tweede dag bracht de noodlanding van kapitein I-Ialse, die aan den kop lag. Te Salisbury, op slechts drie vlieguren van het einddoel verwijderd, moest hij een nood landing maken. Zijn toestel werd zwaar be schadigd, hijzelf vrij ernstig gewond, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. De derde dag bracht de grootste ongeluk ken. Scott en Llewellijn gaven elkander niets toe, totdat laatstgenoemde bij het Tan- ganjikameer, tengevolge van benzinegebrek met zijn toestel tegen den grond sloeg. Hij en zijn makker bleven ongedeerd. Zoodoende kwam Scott onbedreigd aan den kop te liggen en veilig landde hij te Johannesburg. Het traject werd door hem afgelegd in 52 uur, 56- min. en 48 sec. De vlucht werd door Scott gewon nen met een Vega Gull-machine, een product van The Percival Aircraft Co te Londen. Alle records op den afstand Engeland Zuid-Afrika, ook dat van Amy Molli- son van een paar maanden geleden, zijn gebroken. Eén tragisch einde nam helaas 'de race, toen het bericht door kwam, dat Findlay en zijn marconist met de groote Airspeed Envoy te Abercorn in Rhodesië waren neer gestort en gedood. Vermoedelijk was bet toestel te zwaar, want het stortte van dertig meter hoogte neer. Te Khartoem bevindt zich thans alleen nog de vlieger Clouston, die een kans heeft Johannesburg te bereiken. Hij heeft echter al zooveel rriotorpech gehad, dat in elk ge val van een mooie prestatie geen sprake zal zijn. Scott zal dus waarschijnlijk de man zijn, die geheel op den eersten prijs beslag legt. EEN FAMILIE-DRAMA Zoon steekt vader met broodmes Huiselijke twist de oorzaak Bij de familie D., wonende te Did am, is gistermiddag een hevige twist ontstaan tus schen vader en zoon, toen de eerste de »A- ste over diens gedrag onderhield. De zoon werd toen zoo kwaad, dat hij een broodmes nam en daarmede zijn vader een steek in den rug toebracht Een schoonzoon van den getroffene heeft getracht dezen op de- fiets naar het ziekenhuis te vervoeren, doch onderweg was ïan door bloedverlies zoodanig uitgeput, dat men hem in het tolhuis binnenbracht, waar men in allerijl Dr. Bunsehnan waar schuwde, 'dié den gewonde voorloopt* ver bond. Later is hij naar hét ziekenhuis over gebracht, waar operatief Werd ingegrepen.. Dc zoon is gearresteerd en zal voor den rechtor-commissaris te Arnhem geleid worden. Pogingen om de „Batic" vlot te krijgen mislukt De verwachting, dat de berginersmaat- schappij Doeksen te Terschelling had om de motorschoener „Baltic", weilke op 7 Septem ber j.l. op de Koffieboonplaat een zand bank tusschen Terschelling en Ameland gestrand was, vlot te krijgen, is niet in ver hulling gegaan. Nadat het schip Woensdagmiddag 24 M. verder in diepzee is gesleept, meende men, dat de boot bij het volgende getij wel los zou komen. x. Doordat echter de wind van West naar Oost draaide is deze verwachting geen wer kelijkheid geworden. Toch blijft men hopen, dat bij het komend hoog water het schip lot zal komen en binnengaats zal kunnen vorden gesleept. Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren te DEN HAAG; WINSCHOTEN! Irlsstr 206, tel. 338299 Blühamsterstr. 13b, tel. 472 ALKMAAR: ALMELO: Grootestrnat 34a, tel. 229S WOLLE: V. Nahuyspleln UTRECHT: Swlndenstr 13 tel. 18506 RIJKSGEBOUWENDIENST Te 's-G raven ha ge werd aanbesteed vanwege de Rijksgebouwdienst het gedeel telijk afbreken, herbouwen en verbouwen van de perceelen aan het Rapenburg 67, "A en 70 te Leiden. Zonder voorwaarden. alleen ingeschreven door F. M. Klokgieter te Rijswijk voor 88.200. DE SPOORWEGWERKEN IN AMSTERDAM-OOST De uitvoering van de werken volgens; be stek no. 1537 H.S. wegens het uitvoeren1 v- grond en spoorwerken en eenige bijheb' rende werken ten behoeve van het omhoog- brengen van het in bedrijf zijnde gedeelte van het rangeerterrein Watergraafsmeer vanaf den onderdoorgang Molukkenstraat tot nabij den onderdoorgang Zuider—Ring dijk te Amsterdam is door de Directie dee Nederlandsche Spoorwegen opgedragen aan de N.V. „Het Spoorwegbedrijf" te Utrecht voor ƒ35.300 met de verplichting om groo- tendeels Amsterdamsche werklieden te ge bruiken EEN OUD-WERELD- KAMPIOEN KEERT TERUG Vandaag begint zijn match tegen Vaessen Er wordt niet op Zondag gespeeld Vanavond zal in „Do Galerij" te Den Haag de dam-match tusschen onzen oud-wereldkampioen B Sprin ger en den Belgischen kampioen V a e s s en, waarover wij reeds eerder berichtten, een aanvang nemen. Velen zullen met belangstelling de uitslag van deze eerste partij tegemoet zien. Vaessen, de man die enkele par tijen van Raichenbach, den huidigen wereldkampioen wist te winnen, is toch waarlijk niet de eerste de beste, terwijl Springer sinds lang niet meer in zware wedstrijden uitkwam. Het zal de vraag zijn of hij z'n vroegere vorm behouden heeft. Als dat echter 't geval is, ziet het er voor den Bel gischen kampioen niet erg rooskleurig uit. Vooralsnog dient dit echter af gewacht te worden. Morgen kan men daar iets beter over oordeelen. Iets over de spelers Men zal zich herinneren dat in 1928, ter gelegenheid van de Olympische Spelen, in Amsterdam door de Ned. Dambond een grootsch tournooi om de wereldtitel ge organiseerd is, waarin twaalf van de aller beste dammers uitkwamen. In dat tournooi maakte Springer een machtige indruk: buitengewoon sterk spe lende, zonder een enkele fout van belang, wist hij den Franschman 'abre de wereld- itel afhandig te naken door 9 par ijen te winnen •n er 13 remise te naken. r- - "Eia.. b,ee' daar" «ee andere ipelers ver voor. MfflM fllfl Springer heeft ■W9|l M mÊSÈ daarna zijn we- re'dtitel n oo i t IBPtllis '1» iüfBSfl varloren maar Hhm'IHHH er na een paar jaren om ons on- Springer. bekende redenen afstand van ge daan. Eenigen tijd later speelde de Hollandsche kampioen R. C. K e 1 le r een match om de titel tegen den Franschen kampioen Raichenbach, die laatstgenoemde wist te winnen. Dit jonge Fransche dam-fenomeen toonde zich geruimen tijd ongenaakbaar. Nog slechts kort geleden faalde de bekende J. II. Vos in een titel-match tegen Raichenbach volko men: de Franschman wist alle partijen te BAARLOSCHE IJ Z E R EN METAALGIETERIJ TEL. 5 - BAARLO (L.) - TEL. 5 De bij uitstek geoutilleerde gieterij voor massa-gietwerk in IJzer en Aluminium en Gietstukken tot een stuk gewicht van 2000 Ko. Speciaal adres voor GIETWERK VOOR BAGGERMOLENS (Aav.t winnen en in het bezit van zijn titel te blijven. Indien men nu hoort, dat Vaessen dc eerste was, die onlangs in een titel-match twee partijr- Raichenbach wist (de Vaessen an 0 einduitslag 13—7) kan men zich rcaliseeren, tioe sterk het spel van den Belg wel is. Men kan dus met eenig recht 1 op een spannen de en mooie match tusschena Springer en Vaes-5 sen rekenen. Wafit" dat ook Springer nog*-al- lijd niet voor de, poes is, moge blij ken uit een meriting van I chenbach, die hem een van de meest ge vreesde tegenstanders noemde! Hoe de wedstrijd tot stand kwam Men zal zich afvragen, hoe men er tocli toegekomen is deze match te organiseeren Weliswaar komt Springer nog regelmatij uit in het „Residentie-Damgenootschap." maar overigens doet hij toch weinig van zich hooren? Het zij ons vergund dit hier uit te leggen. In Den Haag waren er verschillende per sonen, die in Springer nog steeds een spe ler van buitengewone capaciteiten -zagen. (Wordt hij in damkringen niet vaak hoop van dammend Nederland" genoemd' Na veel aandrang wisten deze heeren den oud-wereldkampioen te bewegen weer in een match uit te komen. Toen het eexmaal zoo ver was, werd met spoed een Comité samengesteld, dat den Belgischen kampioen Vaessen uitnoodigde tot een match tegen Springer. Vaessen ac cepteerde dit aanbod en de zaak was voor elkaar: er zouden tien partijen gespeeld worden. Toch is er heel wat water door de Maas gevloeid, eer het zoo ver was, en het co mité heeft zich veel moeite moeten ge troosten. Allereerst was er de financieele kwestie? een match als deze brengt heel wat kosten mee. Dank zij de medewerking van enkele vooraanstaande personen, alsmede die va'h ons blad, wist men echter aan het berioó- digde kapitaal te komen. In.verschillende plaatsen werdnueen Gig Damvereeniging (of waar dit niet mogelijk was eeri neutrale), uitgenoodigd een 'dek partijen te organiseeren. In enkele plaat sen verleende ons blad weer medewerking, en zoo kwam ook dit voor elkaar. Van zeer veel belang achten wij het, dat bij deze match niet ó'p Zondag gespeeld wordt Wij hebben' al jarenlang geprotesteerd tégen hét feit, dat men zoo vele wedstrijoeil ook op den rustdag speelde. Nu heb ben we eindelijk eens een match, waarbij met de gevoelens van ons Christelijk volksdeel is rekening ge houden. Dat verheugt ons ten zeerste. Moge deze eerste maal nog door vel© andere gevolgd wordenl De klap op de vuurpijl Hoewel we hierbij eenige reserve moetjfl betrachten, kunnen we toch wel verklap pen, dat het waarschijnlijk niet bij deze uit tien partijen bestaande match zal blijven. Het ligt n.l. in de bedoeling, om, indien Springer wint, een match tusschen hem c den Nederl. kampioen, R. C. K e 11 e te arrangeeren, en de winnaar hiervan te gen Raichenbach te doen uitkomen. Welis waar zijn dit nog slechts plannen, maar als Springer wint is het toch lang niet onmogelijk dat ze tot uitvoering gebracht zullen worden. Het feit oat men zich zooveel moeite getroost heeft voor deze match, wettigt tocli het vermoeden, dat onze oud-vvereldkam1 pioen een goede kans maakt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2