Jlieuurr (ümtrmit AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VERHELDERENDE DISCUSSIE De Roode Leeuw BAD BOEKELO SCHOENEN abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsei. waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 ct Zondac^hlad niet afzon de rilt'k verkriitrbaaf NO. 5898 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 atrtttrttntieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aas '1 bureau Y word! berekend f 0.10 16e Jaargang r Belangrijke toezeggingen VEJvan de Regeering ia ébbeii; fireede e Op welk een voortreffelijke en voorzich- je wijze de Regeering de muntcorrectie op gang heeft gebracht, bleek gistermiddag bij .de bespreking van de Regeeringsverklaring, Dinsdag in de beide Kamers der Staten- Generaal door den Minister-president afge- Ook gaf meer dan één lid der Tweede Kamer zijn dankbaarheid te kennen over »hct feit dat Dr. Colijn Maandagmorgen zoo de juiste toon wist te treffen om het Neder- indsche volk vertrouwd te maken met üe ang van zaken. =4" Deze van zijn kant liet niet na namens Ie Regeering dank te brengen aan het Ne derlandsche volk, dat het zoo volmaakt ust'ig gebléven was en zich niet liad laten jeïnvloeden door maatschappelijke parasie ten, die elke gelegenheid trachten uit tc buiten om zich te verrijken ten koste van ;e gemeenschap en zelfs wat ook meestal iet gemakkelijkst gaat van de armen en Diiiidergegoedcn. olk nu maar bij de voortduur rustig blijft en handelt, alsof er niets bizon iers gebeurd is, dan kunnen we ons troos ten met het woord, dat Mr. de Geer aan haalde: God kan uit het kwade het goede doen voortkomen. Muntverzwakking is een kwaad; die stel- t ■fling houdt de Regeering, en speciaal de k Minister-president vast, maar men kan er toe gedwongen worden onder zoodanige bmstandigheden, dat het in een heilzame iperatie veranderen kan; in elk geval, dat er evenzeer goede als kwade gevoigen aan verbonden zijn. En het was weer dezelfde d spreker, die nadrukkelijk vaststelde, dat deze operatic op het meest gunstige ctogen- J blik, door de bekwaamste operateurs en in 0 i volkomen rust was geschied. Deze lof was niet gering. Doch behoudens 3 c|nkcle totaal verpolitiekte negativisten, er Kamerzetel slechts rust op do stelling, ,t alles, wat de Regeering doet, verkeerd omdat zij zelf geen positief beginsel behoudens deze kleine groep 'olgens de stemming 6 man in dc twee in de Eerste Kamer is pl de volksvertegenwoordiging er van overtuigd, dat de Regeering thans in elk pval van twee kwaden het minste koos. Immers, juist het feit, dat met name de Ministers Colijn en Oud, mitsgaders Mr. Trip van de Nederlandsche Bank falikant tegen devaluatie waren en deze tot bijkans 1 elke prijs wilden voorkomen, bewijst klaar- iijk, dat het hier een noodmaatregel geldt, 3n waaraan eenvoudig niet te ontkomen was. En het getuigt wel van ongewone critiek- tuclit, als iemand nu nog spreekt van nuntvervalsching. De heer Schouten ge- l bruikte het juiste beeld: Zoolang er nog b verschil is tusschen brandstichting door -el den eigenaar zelf en het overslaan van kfbrand van het eene naar het andere huis, moedwillige devaluatie, om winst of schijnvoordeelen te behalen, iets anders het loslaten van de gouden standaard, Miidat onder de huidige omstandigheden mT vasthouden niet te overziene risico's met zich zou brengen. Intusschei\ de politieke voordeelen, wel- uit deze gedwongen muntcorrectie voort- )ejJvloeien, zijn niet gering en we mogen ze dankbaar accepteeren. Het vraagstuk der devaluatie immers trok niet alleen schei- dingslijnen dwars door diverse partijen, ge lijk de heer Albarda voor de zijnen eerlijk lïkende, maar maakte ook politieke sa- J® benwerking bijna onmogelijk. Eenvoudig, ómdat er geen eenstemmigheid bestond over de vraag of devaluatie al dan niet in 1(j liet belang, der gemeenschap zou zijn Over de zoekers van eigen voordeel spre ken we natuurlijk niet. i, ineens, zonder dat iemand er op verdacht was, schoof de gulden van zijn gouden voetstuk en het bracht een aange- name stemming in het parlement. De v, communist sprak niet geheel ten onrechte van een sociale Godsvrede, want de roeren eenstemmigheid was werkelijk opval lend. Het is nog maar enkele dagen geleden dat de sociaal-democraten geen artikel ied schreven, zonder het slot: het Carthago van het Kabinet-Colijn moet vallen; en gister- erkende hun leider: aan de motie der communisten hebben we waarlijk geen vertrouwenwekkende ver klaring der Regeering. En de leider der R.K. Staatspartij voegde er aan toe: liever daad van het kabinet, dan een motie der Kamer. He Regeering laat zich dan ook niet on betuigd. Het loslaten van de gouden stan daard brengt hier voor- en daar na-deelen. Hat staat vast. En hoewel prijsstijging in df vele gevallen onnoodig is en daarom krach tig tegengegaan zal worden, ontkomt men er in andere gevallen niet aan. Daarom U 3e Regeering voornemens onmiddellijk iets doen voor hen, die het minste verwei hebben: de werkloozen. De huurbijslag zal vrij zeker nog deze week geheel afge schaft worden, maar het steunbedrag zal P{| tegelijkertijd zoodanig worden verhoogd, ''''dat algeheele compensatie wordt gevonden voor hetgeen op 13 September afgenomen Sverd. Ook het feit, dat het steunbedrag met de afgeschafte huurbijslag wordt verhoogd, in 't belang der werkloozen. Als men nu goedkooper huis vindt, heeft het gezin cr voordeel van. Hetis natuurlijk wel jam mer, dat harde huisheeren, als die te Schiedam, beloond worden en dat anderen, die tot huurverlaging overgingen, schade lijden, maar daar is op het oogenblik veel aan te doen. Wij staan allen, met de regeering, voor een fait accompli. Of de definitieve regeling geheel zal voldoen moeten we nog even afwachten. Dr. Colijn zei: het gaat in deze richting. Voorts heeft de Minister toegezegd, 'dat het vraagstuk der standaardloonen opnieuw in de contact-commissie aan de orde zal komen. En na deze toezegging had niemand natuurlijk nog behoefte aan een commu nistische motie om de Regeering te ver zoeken de verslechteringen der steunrege ling weer goed te maken. Alleen de Chris ten- en de R.K. democraat meenden de andere revolutionairen met hun motie i moeten steunen. Het is toch wel een moei lijke positie als men altijd tegenover de Regeering in de oppositie moet slaan. Ook het platteland behoeft zich voorloo- pig niet ongerust te maken. De Regeering hoopt wel, dat van lieverlede het bedrijf: leven meer vrijheid zal vinden, maar elke morgen komt een ministerieele commissu bijeen om de toestand te overzien. En bij alles: ons volk bleef rustig; het kan het, Gode zij dank, ook zijn Er ging veel minder beroering door het land, dau onruststokers van rechts en links ons wil len wijs maken. Zeker, er was emotie, vooral bij hen, die Zaterdagnacht de beslissing moesten ne men, maar ook daarin had mr. De Geer ge lijk: 't Was nu toch niet als in 1914. Toon was de horizon aan alle kanten zwart en donker; nu zien we een lichtrand om de wolken. Met Gods hulp komen we door de moeiten heen. NAAR EEN NIEUWE POLITIEK Moeilijkheden plotseling verdwenen Wat de devaluatie ook moge brengen, zij heeft althans dit goeds, dat de politieke at mosfeer aanmerkelijk gezuiverd is. Met in stemming citeeren we het begin van het Ka meroverzicht uit de Maasbode, dat aldus luidt: Het is een uitnemende gedachte van professor Aalberse geweest, om Kamer en Kabinet, die Dinsdag onder zijn krachtige leiding in recordsnelheid drie wetsontwer pen van gewicht moesten afwerken, reeds Woensdag in de gelegenheid te stellen over de nieuwe toestand van gedachten te wisselen. De lucht is gezuiverd. En indien men ons vraagt, wat voor ons die zuivering het meest symboliseerde, dan was het de spontane daad van dr. Colijn, die met groote aandacht vlak onder het spreekgestoelte de constructieve rede van mr. Goseling beluisterde en onmid dellijk daarna naar den jongen voorzitter der katholieke fractie toeliep en hem lang en hartelijk de hand drukte. „Laat ons het verleden vergeten en daarover niet meer nakaarten", had mr. Goseling gezegd, wij zend naar een nieuwe toekomst. Het was een echo op dr. Colijns radio-rede, die het Nederlandsche volk in andere woorden hetzelfde had toegeroepen. Beide mannen kekenelkaar een oogenblik recht in de oogen, wellicht ging er in dit moment in beiden veel om, maar de handslag moge een teeken zijn van verdere hartelijke samenwerking. DE HUURBIJSLAG AFGESCHAFT Overgangstoelage op de steun De minister van Sociale Zaken deelt ter nadere toelichting van het geen door den Minister-President gistermiddag in de Tweede Kamer ter zake is verklaard, het volgende mede. De huurbijslag wordt met ingang van 4 October geheel afgeschaft. De betrokkenen zullen, te rekenen van 4 October a.s. af, een overgangstoe lage op den steun ontvangen, welke zal worden berekend naar den huur prijs op 30 September volgens de re geling van den huurtoeslag, welke voor 13 September j.l. bestond, dus als regel naar 2/3 van de som, welke de huur meer is dan een bepaald be drag. Wijzigingen in het huurbedrag naar boven dan wel naar beneden zullen geen wijziging brengen in deze toelage. Deze toelage zal mede worden ontvangen door hen, die later dan 1 October in ondersteuning komen, mits zij ook reeds gedurende eenigen tijd steun genoten hebben in het tijd vak MaartOctober 1936. Evenals zulks met den huurtoe slag bet geval was, zal de over gangstoelage begrepen worden inde maximum steunuitkecring. OP DEN GOEDEN WEG Sir Henry Deterdings meening Sir Henry Deterding gaf des gevraagd het volgende oordeel over de monetaire maatregelen: „U behoeft mij eigenlijk niets te vragen", aldus Sir Henry. „De heer Colijn heeft duidelijk zijn meening ge zegd en U kunt er zelf logische ge volgtrekking uit maken. Volkomen terecht heeft minister Co lijn er 'den nadruk op ge legd, dat wij onmogelijk alléén den strijd konden volhouden, nadat Zwitserland de sterkste van de twee overgeblevenen, die nog het goudblok vormden dit ook ver laten had. Ik juich dezen gang van zaken toe. Dat de gulden niet onmiddel lijk gedevalueerd is, begrijp ik vol komen. Men kan niet verwachten, dat dergelijke belangrijke beslis singen in enkele uren of dagen genomen worden. Laat men rustig de ontwikkeling der dingen af wachten. Dit staat vast: Nederland is nu weer een land geworden, dat mid den in de werkelijkheid staat. Natuurlijk zijn wij er nog niet, maar voor de toekomst van ons land zijn wij op den goeden weg." Meer werk in de Textiel-Industrie Unileverconcern verschaft opdrachten Mon schrijft, on* In de textielindustrie is weer werk aan den winkel. In dezen tijd een zoo verheugend feit, dat er de aandacht wel eens extra op gevestigd mag worden. Het blijkt ons, dat eenige textielfabrieken hier te lande, zoowel weverijen als drukke rijen, ten zeerste gebaat zijn met belangrijke orders, welke afkomstig zijn van een van de belangrijkste dochtermaatschappijen der Unilever, de United Africa Co. Ltd., een onderneming, die de grondstoffen voor de margarine-, olie- en zeepbereiding in de tro pische gewesten, speciaal in Afrika, koopt en daartegenover tal van Europeesche en in het bijzonder Nederlandsche goederen in die gewesten verkoopt. Het afzetgebied van deze Unilever-doch- ter-maatschappij is enorm en speciaal ook aan katoentjes neemt de olievruchten-leve rende bevolking groote hoeveelheden op. Dit komt dan weer aan onze industrie ten goede en vermeerdert de werkgelegenheid hier te lande. Zoo moet het gaan. durtils (f^staMyumts De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 TcL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER «■-«- »•-*• 75 c. I 1— I 1.25 «mm ELK DINER BEN TOPPRESTATIE! i DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- CDe Zee op de Heide TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE EN STRAND. VRAAGT PROSPECTUS HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. DRAKJJIA-VAN-VALKENBURQ 'S-:] C A .-LEV -"ZACHT VAN SMAAK-PRUS TO ct J (Adv.) HOE VER ZAL DE DEPRECIATIE GAAN? Oordeel van enkele vooraanstaande economen Nerveuse beurs Op het oogenblik is alicrwege de vraag in het geding met welk percentage de gulden zal worden gedevalueerd. Minister Colijn heeft hierover gistermid dag in de Tweede Kamer duidelijke taal gesproken. Eerst moet de gulden zijn eigen evenwicht vinden. „Hèt ware verkeerd", aldus de premier, „ook maar de minste aan duiding te geven naar buiten met betrek king tot hetgeen wij in ons achterhoofd hebben". In dit verband is interessant, wat dr H. M H. A. v. d. Valk schrijft in zijn prae-ad- vies voor de Vereeniging voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek, over het on derwerp „Kan hier te lande al dan niet na Overheidsingrijpen een verbetering van de binnenlandsche conjunctuur intreden ook zonder verbetering van onze exportpositie?" „Devaluatie kan op twee wijzen geschie den, n.l. door enkele wijziging van de goud- pariteit of door het loslaten van den gouden standaard. In dit laatste geval rijst de vraag met welk percentage gedevalueerd moet worden. Ons tot deze vraag beperkende, is een aansluiting bij het Sterlingblok de meest radicale maatregel. Zij heeft zonder twijfel deze voordeelen, dat de gulden daar door op eenzelfde basis wordt gebracht als de belangrijkste wereldvaluta's staan, 'dat een groote mate van credietexpansie. moge lijk is, de anders nog noodzakelijke aanpas sing tot geringe proporties wordt terugge bracht, de liquidatie van steunmaatregelen wordt, versneld, in het algemeen een krach tige impuls aan het economisch leven wordt gegeven. Daar staat tegenover, dat het de valuatie-percentage te groot is met het oog op de reeds doorgevoerde aanpassing, dat mrasw. de resultaten liiervan feitelijk gene geerd worden. Weliswaar kan een correc tie altijd worden aangebracht naar bo ven gaat dat veel gemakkelijker dan naar beneden maar een dergelijke politiek houdt er geen rekening mede. dat de hoofd som niet gecorrigeerd kan worden, waar door men dus in dezelfde principieele be zwaren zou kunnen vervallen, die aan de aanpassingsmethode kleven. Bovendien draagt een te groote devaluatie de kiem van een inflatie in zich. Een andere oplossing is als uitgangspunt de discrepantie tusschen het prijs- en kos- ten-niveau in Nederland en het Sterling blok te nemen, waarbij dus rekening wordt gehouden met do reeds bereikte aanpas sing. Daarbij behoeft men zich niet op een vaste pariteit vast te leggen. Door middel van een wisselkoersregelingsfonds zou de Gulden op een bepaald niveau, dat naar ruwe schatting omstreeks 30 pCt. lager zal liggen, gestabiliseerd kunnen worden. Het verschil tusschen deze vormen van deva luatie ligt feitelijk in den omvang van de aanpassing, die nog noodig zal zijn." Een van Dr. v. d. Valk afwijkende mee ning hebben Prof. Mr. Dr. Ch. Raaymakers en Prof. Dr. Mr. Lieftinck, die van oordeel zijn dat het devaluatie-percentage dichter bij de 15 pCt. dan bij de 40 pCt zal liggen. De beurs nerveus De beurs is gister nog al nerveus ge weest, doordat zij geen hoogte kon krij gen van het devaluatie-percentage. Van daar dat er zich een heftige internatio nale speculatie tegen den Gulden ont wikkelde, waardoor de koersen van de huitenlandsche valuta omhoog gingen en de Gulden c.a. 20 pCt. tegenover het pond deprecieerde. Eerst wanneer straks het egalisatiefonds de markt gaat beïnvloeden, zal men kunnen nagaan tot hoever de guldensdepreciatie zal plaats vinden. Het verloop van de koer sen van den Gulden wijst er op zoo deelde Dr. H. Colijn gister in de Kamer mede dat het rustpunt niet lang op zich kan laten wachten. Vermoedelijk zal dus het egalisatiefonds binnen en kele dagen gaan werken. Electrificatie der spoorwegen Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht is het bonwen van 14 onderstations en 21 schakelstations, voor de electrificatie van de lijnen: UtrechtRotterdam D. P., Gouda—Den Haag S. S., Amsterdam- Utrecht, UtrechtArnhem en Utrecht Eindhoven, omschreven in bestek no. 1691 S. S. gegund aan de lirma H. van Heesewijk te Best voor een bedrag van f350.000. De kolenprijzen De Bond van Ned. Handelaren in brand stoffen verzoekt ons opname van het vol gende: In verband met het feit, dat op Donder dag 1 October in de meeste plaatsen van ons land de winterprijzen van brandstoffen van kracht worden, vestigen wij er ten over voede de aandacht van het publiek op, dat deze prijsverhooging hoegenaamd niets te maken heeft met den huidigen toestand en daaruit dan ook in geen enkel opzicht voort vloeit. De per 1 October ingaande winter prijzen zijn reeds in Mei van dit jaar vast gesteld, gelijk men trouwens op de voor- jaars- en zomerprijscouranten van verschil lende handelaren heeft kunnen lezen. Men zal zich herinneren, dat elk jaar op 1 October de winterprijzen ingaan en 1936 maakt daarop geen uitzondering. MODERNISEERING VAN DE SPOORWEGEN Door reorganisatie verdere bezuiniging De Spoorwegen verkeeren in een sta dium van overgang. Niet alleen, dat zij een belangrijk deel van het vervoer moe ten laten aan het autobus- en vracht autoverkeer, maar ook hierin, dat men steeds meer van de stoomtractie overgaat naar andere beweegkracht. Het aantal locomotieven is sterk inge krompen, maar toch is het aan tail gere den kilometers sterk gestegen, waaruit volgt dat de in dienst zijnde locomotie ven veel intensiever gebruikt worden, maar ook, dat de electrische treinen en de Diescltreinen veel van de taak van de stoomlocomotieven hebben overge nomen. De Spoorwegen gaan verder dien weg uit. zoowel van inkrimping als van modemisee- ring. De werkplaats in Utrecht zal binnen niet te langen tijd worden opgeheven. Het personeel, voorzoover het in dienst blijft, wordt dan overgeplaatst. Er komt een geheel nieuwe indeeling. De werkplaats te Zwolle, welke veel moderner en mechanischer is in gericht dan die te Utrecht, zal worden ge bruikt voor het onderhoud van de rijtuigen van de stoomtreinen; de werkplaats in Til burg zal bestemd worden voor het onder houd der locomotieven; de werkplaats in Haarlem zal gebruikt worden voor het on derhoud van de rijtuigen van de electrische en Dieseltreinen. De wagenwerkplaatsen te Amersfoort en Blerick, voor het onderhoud der goederenwagens, blijven bestaan. Hierdoor verkrijgt men, dat het onderhoud van de verschillende soorten van wagens veel meer gespecialiseerd en daardoor goed- kooner kan worden. Ten aanzien van de moderniseering ga^n de Spoorwegen verder door de stoomtractie meer en meer te vervangen. Rondom Utrecht is men aangevangen met de werkzaamheden voor de verdergaande electrificatie. Naar men weet zullen alle lijnen van en naai Utrecht worden geëlectrificeerd, uitgenomen dan de lokaalspoorlijnen. Maar voor de minder drukke lijnen willen de Spoorwegen ook een andere tractie. Hier voor gaat men verder over met het toepas sen van verbrandingsmotoren. Bij Werkspoor te Utrecht hebiben de Spoorwegen acht motorrijtuigen besteld, welke van het modernste comfort voorzien zullen zijn. De rijtuigen worden vierassig, ze zullén geheel van staal en elecHsch ge worden voortbewogen door twee Dieselmoto ren, welke onder den vlo.er .worden aange bracht. De oliereservoirs worden in de kap der rijtuigen ingebouwd. Hierdoor verkrijgen de passagiers een-vrij uitzicht niet alleen aan weerszijden van den trein, doch ook vooruit en achteruit. Er zal voldoende ba gageruimte zijn. Er komen in. deze rijtuigen 15 zitplaatsen tweede en 56 zitplaatsen der de klasse. De tremen zullen een snelheid kunnen hebben van 110 K.M. per uur. Deze rijtuigen zullen volkomen Neder- landsoh fabrikaat zijn, doordat de motoren gebouwd worden door de firma's Stork en Thomassen. (Naar men weet waren de mo toren der Dieseltreinen nog voor een belang rijk deel van Duitsch fabrikaat). Door den bouw van deze rijtuigen is er weer een belangrijke werkgelegenheid ont staan aan de fabriek Werkspoor te Zuilen. DEPRECIATIE 20 PROCENT Gulden iets zwakker gedisponeerd Afgaande op de officieele slotkoers op de Amsterdamsche wisselmarkt van gistermid dag bedroeg het depreciatie-percentage van de gulden tegenover de dollar ongeveer 20 procent. Heden kwam daarin geen groote wijziging, ofschoon ons ruilmiddel in het internationale wisselverkeer toch eerder weer iets zwakker gedisponeerd was. Het pond sterling, dat gister officieel 9.02 teerde opende vanmorgen op 9.03 tot 9.05. De dollar begon met 1.82*4 maar trok aan tot. 1.83. De overige noteeringen golden als volgt: Parijs 930; Brussel 31; Zwitserland Het in Frankrijk ontstane conflict tusschen de links geörienteerde Kamer en de Senaat die een rechtsche meerderheid heeft, maakt een minder goede indruk en oefent op de internationale taxatie van de gulden eenige invloed uit. Zooals men weet verzet de Se naat zich tegen alle artikelen in de deva- luatiewetgeving, welke aan bepaalde deelen der bevolking die onder de waardevermin dering van de franc te lijden hebben, steun willen verleenen. De Senaat stelt zich op het standpunt dat het land de offers moet aanvaarden en wil niets hooren van de maatregelen waarmede de regeering de de valuatie wil doen vergezellen. Het onaan gename gevolg hiervan is, dat de Parijsche beurs nog steeds gesloten moet blijven, terwijl de onzekerheid inzake de monetaire positie zwaar op het Fransche economisch leven drukt. Do handel in het voorbeursverkeer was heden van iets kalmer aard dan op de vo rige dagen, hetgeen echter nog niet wil zeg gen, dat hiermede ook een zekere stabiliteit is verkregen. Omtrent het toekomstig ver loop tast men nog volkomen in het duister en de wisselmarkt is daarbij een voorname richting-aanduider. De koersen bleken niet veel te verschillen van het slot van gisteren, al deden zich in enkele fondsen, o.a. H.V.A. weer eenige merkwaardige fluctuaties voor. Amerikaansche shares behielden hun alge- meene kalme stemming. Men raadplege verder het Beursoverzicht en de officieele wisselkoersen van heden middag. voor Najaar en Winter Nieawe modellen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Nadere mededeelingen van de Minister van Sociale Zaken over de afschaffing van de huurbijslag en de overgangstoelage op de steun. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot reorganisatie van het Spoorwegr bedrijf. De Tweede Kamer heeft gister gedis cussieerd over de monetaire maatregelen der Regeering. Sir Henry Deterding heeft zijn mee ning gezegd over de monetaire maatre-: gelen. De Bond van Chr. Oranjevereenïgïn- gen heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden. Gister is te Utrecht de Centrale Dia conale Conferentie der Geref. Kerken gehouden. Belangrijke opdracht inzake electrifica tie der Spoorwegen. Nieuwe maatregelen inzake moderni seering der Spoorwegen, Adres van de drie centrale landbouw organisaties over de landbouw-crisis- maatregelen. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Höllandsche Bankunie. Eén van de daders van de inbraak te Laren is thans gearresteerd. In het conflict bij' „De Sfinx" te Maas tricht is een voorloopige oplossing be reikt. De Fransche Senaat heeft met 141' tegen 125 stemmen de devaluatie-wets ontwerpen aangenomen. De spanningen in Oost-Azië tusschen China en Japan nemen toe. Dr. Schacht heeft belangrijke verkla ringen afgelegd over de nieuwe interna tionale situatie op monetair gebied. Namens de Negus heeft de Abessijn- sche vertegenwoordiger een verklaring in de Volkenbondsvergadering afgelegd. De verdedigers van het Alcazar zijn door generaal Franco gehuldigd. Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het Incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. Tel. 32121 en 33879, onder Benrstijd 31207 (Adv.) VERVEN in de nieuwe modekleuren bij P A L T H E Uw TOILET of MANTEL, geverfd in één der modetinten voor Herfst 1936, krijgt een hernieuwd aanzien. Inlichtingen in onze filialen, waar kleur- stalen ter inzage. (Adv.) VOOR SLECHTS IV, CENT noodig om dos* annonco uitgeknipt in open envelop als drukwerk een ons op te xen- den. ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI Mi<h Uw (Rolt) Dr. H. MANNING'S Pbara. Fabriek N.V., DEN HAAG AMSTEL HOTEL AMSTERDAM KAMERS, incL ontbyt, van 4.50 per dag af. ZALEN v. feesten, congressen, enz. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1