NATIONALE r ïiciICO) De beschuldigingen tegen de Raad van Beheer VERZEKERING MET WINST DUIZENDEN VROUWEN (!6 (ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 DERDE BEAD PAG. 9 Zijn thans onderzocht en onhoudbaar bevonden I Scherpe terechtwijzingen aan van Empel en Ds. Boer !C- t h dv Ingevolge besluit van de Algemeene Synode p. Ier Ned. Herv. Kerk zijn thans gebundeld in [l Iruk versohenen de rapporten en brieven be- 'l' rekking hebbende op het onderzoek naar de \grondheid van de tegen wijlen Dr. G. J. 1 tjVeyland, in leven Ned. Herv. predikant te 'tn| 'eere en president van de Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk, den Raad van Beheer 'eninef p de Predikantstractementen en deze Kerk 1Wj n de Algemeene Synode dier Kerk inge- wschte beschuldigingen, met name van de 'ïiide van Ds. D. Boer, te Den Haag, secr. an den Bond van Ned. Predikanten. Het uitvoerig geschrift drukt allereerst af en passage uit het artikel „Salvo honore", 1 het Dec.-no. van het Orgaan van den lond van Ned. Predikanten en de tusschen Ie Algemeene Synodale Commissie met Ds. Boer als verantwoordelijk redacteur van lat Orgaan, gevoerde briefwisseling, hak ging over een uitdrukking vai t ai Peyland „dat hij van den Raad van Beheer na] jtijd zijn volle uitkeeringen had ontvan- •ed en", die hij zou hebben gedaan tegen Ds. I. van Empel, Ned. Herv. predikant te [iddelburg en voorzitter van den Bond van 'ed. Predikanten. Daarom wendde de Alge- neene Synodale Commissie zich tot het clas- t 1 icaal bestuur van Middelburg met verzoek k van Empel terzake te willen hooren, aaraan dit college voldeed. De Synodale immissie resumeert nu verschillende uitla- ngen van Ds. Boer in meerdere artikelen in jn Orgaan, bespreekt nader den inhoud hó jarvan, mede de suggestie dat de Raad van i eheer gedwee wordt zoodra hij flink wordt ingepakt, waarom de Algemeene Synodale immissie Ds. Boer in haar vergadering uit- s jodigde te willen verschijnen, waaraan 1 ildeed in gezelschap van den voorzitter jn organisatie, Ds. M. van Empel, van Mid- geifclburg. Van deze vergadering werd een pro- is-verbaal opgemaakt, dat mede door beide seren werd onderteekend. De Algemeene ie pnode vond in een en ander aanleiding om tinje heeren Boer en Van Empel eveneens voor ch te doen verschijnen, waaraan deze vol den op 28 Juli j.l. Ook hiervan werd een :oces-verbaal opgemaakt. De Synode zond ie iide heeren een brief. In die aan Ds. van ini ripel heet het o.on.: „Niettemin hebt gij het rbaar geacht, deze uitlatingen (nl. die van r. Weyland Red.) waarvan de strekking geheel onzeker was gebleven, te gebruiken te doen gebruiken op een wijze die de legriteit van wijlen den president der Sy- cht de en daarbij ook tal van andere leden der o node in geding stelde en aldus niet gerin- beroering wekte in de Kerk". En verder: „De Algemeene Synode isvi der Ned. Herv. Kerk spreekt eenparig als baar oordeel uit, dat gij ln deze geheele gehandeld hebt met grove lichtvaar- en een onbegrijpelijk tekort aan fttf laakbaar waar ze worden aangetrof- 'ONS FEUILLETON 'orte inhoud van het voorgaande wr onze nieuwe lezers t Verhaal speelt in de vijftiger jaren 'der CSP ripe eeuw. Willem Waterman is met zesduizend gul- n van zijn schoonvader naar Californië jZ Ttrokken. Van 'f leven in de kleine stad tft hij genoeg: hij wil meer van de wereld n en rijk worden. Va zes weken krijgt zijn schoonvader Wil- nse hiervan bericht. De goede man viist n0 It beter of zijn schoonzoon zou naar Duin- ■ogi rfeen gaan om een bloeiende zaak over te men. Daarvoor gaf hij hetn de zesduizend ed« Iden. Willem schreef, dat hij regelmatig geld u sturen voor vrouw en kind; ook zou hij n schoonvader het geld terug betalen. Hij opte spoedig schatrijk terug te komen. )e reis was echter niet voorspoedig. Het lip liep aan den grondde opvarenden rden gered door een schoener van de andvondcrij, maar zij moesten al hun ba- cei tje achterlaten. Daarbij behoorde ook een ,vai jertje. van Willem met vierduizend gul- b 1 Hij heeft maar veertienhonderd gulden ei zak gehouden. kve ntusschen maakt Willem zich gereed de s g naar Californië te aanvaarden. Dat is daj 1 achthonderd uren gaans.. Bij een winke- koopt hij levensmiddelen en wat, verder lig is voor de reis. „Is er water?" vraagt giltera. Maar de winkelier zegt nooit ge en ffi te hebben, dat ze water meenemen. (Zie vervolg hieronder) fen bij een bedienaar van het Evange lie". „De Synode keurt deze Uw handel wijze ten sterkste af, betreurt het, dat gij bij beide verhooren geenerlei leed wezen over uw handelwijze hebt getoond en vermaant U met aandrang, in dezen Uzelven te herzien". De brief aan Ds. Boer, die aanmerkelijk langer is, resumeert diens verschillende uit latingen en merkt dan op: „Uit dit onder zoek is komen vast te staan, dat in al deze gevallen Uw mededeelingen op vele en daar onder op de beslissende punten niet met de feiten in overeenstemming zijn. Het door U verstrekte materiaal mist dientengevolge ten eenenmale de bewijskracht tegenover den Raad van Beheer, die gij daaraan hebt toe gekend, De hier bedoelde beschuldigingen blijken even ongegrond als de zooeven be sprokene betreffende Dr. Weyland. Het is trouwens niet de eerste maal dat 'beweringen Uwerzijds door den Raad van Beheer afdoende weerlegd zijn. Uw fantasie en Uw neiging tot construeeren zijn grooter gebleken dan Uw historisch besef en juridischen zin". Het schrijven beschuldigt voorts Ds. Boer er van dat hij „onrust en beroering in de Kerk heeft teweeggebracht en het vertrouwen in de onkreukbaarheid van de bestuur ders der Kerk hier en daar aan het wankelen heeft gebracht". De Synode oordeelt dat Ds. Boer strijdt met „ondeugdelijke en onwaardige middelen" dat hij „achterdocht en verzet heeft ge wekt tegen den arbeid van den Raad van Beheer, waardoor deze arbeid grootelijks wordt bemoeilijkt". De brief besluit: „De Algemeene Synode keurt om al deze redenen Uw handelwijze in deze gansóhe zaak ten sterkste af. Zij ver maant U met aandrang in dezen Uzelven te onderzoeken, en, instede alleen bij an deren echte of vermeende fouten aan te wijzen, allereerst op Uw eigen fouten acht te geven en U van deze te bekee- Voorts is behandeld het rapport dat Ds. F. T a m m e n s, uitbracht namens de com missie voor de aangelegenheden voor den i van Beheer, enz. betreffende, aan de Synode, en de brief die de Synode op voor stel der commissie den Raad van Beheer zond, waarin zij mededeelt, dat haar is ge bleken, dat de beweringen van den heer Boer op vele punten en daaronder de beslissende strijd zijn gebleken met de feiten en aan zijn beschuldigingen daardoor de grond is ontnomen. De Synode betuigt den Raad van Be heer groote waardeering voor zijn ar beid, om er tenslotte op aan te dringen toe te willen zien dat de Raad nergens ingrijpt in de bevoegdheid der kerke lijke 'besturen en te willen toezien dat de arbeid van deri directeur van het Bu reau van den Raad van Beheer, die 'zij overigens op den rechten prijs weet te schatten, die blijve van een ambtenaar, die slechts die zaken behandelt, die de Raad hem opdraagt. Tenslotte zijn aan de stukken toegevoegd de beschouwingen die de Raad van Beheer over zijn beleid aan de Algemeene Synodale Commissie deed toekomen en die samenge vat in een 17-tal punten, die een overzicht bieden van de moeilijkheden waarvoor de Raad, die in 1921 zijn werk begon, stond an de beginselen, die tot op den huidi- gen dag zijn beleid bepalen Breken daar houdt ge niet van. Als men eiken dag met een hamer tegen Uw huis zou kloppen, dan zoudt ge daar een eind aan maken. De muren zouden er aan gaan. Maar vindt ge goed. dat eiken dag de geest van het ongeloof ongehinderd aanklopt bij de harten van Uw gezineiken dag op- nieuw, door middel van het niet- Christelijke dagblad? De handen ineen, verkeerde kranten opzij en tesamen geholpen aan de verbreiding van de Chris telijke Pers. dus Bouwen VOORONTWERP WIJZIGING ONGEVALLENWET Aanpassing aan het verdrag inzake beroepsziekten Enkele leemten aangevuld Zooals reeds gemeld heeft de minister van sociale zaken een voorontwerp van wet tot wijziging van de Ongevallenwet 1921 en een voorontwerp van wet tot wij ziging van de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922 bij den Hoogen Raad van arbeid aanhangig gemaakt. Aan een commissie uit den Raad zal worden opgedragen omtrent deze voor ontwerpen prae-advies uit te brengen. Aan de toelichting tot deze voorontwerpen wordt het volgende ontleend: Bij de wet van 22 Juli 1935 heeft de Ko ningin zich de bevoegdheid voorbehouden toe te treden tot het door de intern, organi satie van den arbeid van den Volkenbond aangenomen ontwerpverdrag betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag (Genève 1925) betreffende schadeloosstelling voor beroepsziekten. In de memorie van toe lichting op het ontwerp van deze wet werd medegedeeld, dat onze ongevallen wetgeving aan de bepalingen van vorenbedoeld ont werpverdrag moet worden aangepast en dat de ratificatie van het verdrag zal kun nen plaats hebben zoodra de noodige wij ziging van de ongevallenwetten tot stand gekomen en in werking zal zijn gelreden. De onderhavige ontwerpen beoogen deze noodige aanpassing te bevorderen. Van de geboden gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om de regeling, welke hoofdstuk 9a van de Ongevallenwet 1921 bevat betreffende beroepsziekten, te her zien in verband met leemten en onvol komenheden van de thans geldende wet telijke regeling, waarop de practijk het licht heeft doen vallen. 1 Als gevolg van de redactie van het eerste lid van art 87a is de verzekering tegen gel delijke gevolgen van beroepsziekten beperkt tot de werklieden, die zelf de in art. 87b aangewezen werkzaamheden verrichten. In- verricht, die niet in art. 87b zijn genoemd. Daarom wordt een nieuwe redactie van art. 87b voorgesteld, waarbij de ziekteveroorza- kende werkzaamheden zoo ruim mogelijk worden omschreven. Tenslotte wordt een bepaling voorgesteld bij art 87a, waardoor de verzekerde, die gedurende ten minste een jaar werkzaam is geweest in een of meer ondernemingen, waarin met gevaarlijke Stoffen of gassen wordt omgegaan en bij wien zich een der aangewezen ziekten openbaart na afloop van den in den algemeenen maatregel van be stuur aangegeven termijn, gedurende zeke ren tijd en onder zekere voorwaarden zM worden toegelaten tot het bewijs, dat zijn ziekte verband houdt met zijn dienstbetrek king in een der bedoelde ondernemingen. De bewijslast komt derhalve op den verzekerde te drukken. GEMENGD NIEUWS Auto door sneltrein verpletterd De chauffeur gedood Op den onbewaakten overweg aan de Mo lenstraat te B e i 1 e n is gistermiddag een per sonenauto door den sneltrein, die omstreeks half drie uit Groningen vertrekt, gegrepen, betgeen den bestuurder van den wagen het leven kostte. De auto kwam uit de richting Beilen. Het uitzicht in die richting wordt eenigszins be lemmerd door enkele huizen. De bestuurder van de auto, die langzaam reed, was, toen hij den sneltrein zag naderen, zoo onthutst, dat hij midden op de spoorbaan den wagen tot stilstand bracht. Het gevolg was, dat de auto in de flank werd gegrepen en een eind verder versplinterd in de spoor- sloot terecht kwam. De bestuurder van den wagen moet op slag gedood zijn. Het is de 41-jarige A. B. uit Winschoten. DRUIVENSEIZOEN IN HET WESTLAND Dat het Westland thans in het volle druiven-sedzoen is, wordit ook aan de vei ling Monster ondervonden. Op één dag werd ruim 50.000 kg. druiven aangevoerd! levensverzekering-BANK ROTTERDAM TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN I fen of gassen is blootgesteld, door een be roepsziekte zou worden getroffen, kan der halve naar de geldende wettelijke regeling aan dat personeel geen schadeloosstelling worden verleend. Daarom wordt wijziging van de redactie voorgesteld, waardoor voren bedoeld onbillijk gevolg wordt voorkomen. In het bijzonder is bij deze wijziging gedacht aan kantoorpersoneel, dat door zijn werkzaamheden in het bedrijf aan de inwerking der gevaarlijke stoffen of gassen kan zijn blootgesteld, hoowel hét niet rechtstreeks met die stoffen of gas sen omgaait. De geldende redactie van art. 87b wijst voorts met name aan de werkzaamheden, waarvan de beroepsziekte het gevolg moet zijn. De ervaring heeft echter doen zien, dat deze opsomming onvolledig is, hetgeen tot opvallende onrechtvaardigheden leidt. Zoo kon b.v. aan werklieden, die een duidelijke loodvergiftiging hadden, geen schadeloos stelling worden toegekend, omdat zij werk ten in een fabriek, waar loodwit wordt ge maakt en derhalve werkzaamheden worden DAVO HAARDEN EN HAARKACHELS Gegarandeerd KOLENDAMPVRIJ Zeer voordeeligl Te veel wisselgeld ontvangen Vrouw in Tegelen gearresteerd Bij het wisselen van geld ten kantore van Coöp. Verbruikscoöperatie te Tegelen ontving mevrouw G. dezer dagen een bank biljet van 1000 terwijl zij slechts op 100 recht had. Zij gaf het biljet echter niet terug. Toen men bij de coöperatie de vergissing be merkte, heeft men de vrouw verhoord, die echter ontkende het biljet van 1000 te heb ben ontvangen. Om dit te bewijzen toonde zij een biljet van 100 dat zij bij de coöpe ratie gekregen zou hebben. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit biljet nooit bij de vereen iging is geweest en toen bekende de vrouw het biljet van meer dere waarde te hebben ontvangen. Zij wilde echter niet zeggen, wat zij er mee gedaan had. Bij huiszoeking echter heeft haar man aan de politie bekend het biljet achter een schilderij te hebben verborgen, Waar het in derdaad werd teruggevonden. De man en de vrouw zijn door de politie aangehouden en zullen naar Roermond wor den overgebracht om door den Officier van Justitie te worden verhoord. MOTOR AANGEREDEN Op dien Rijksweg Hulst—St. Nicolaas na bij Capellebrug is een ernstige aanrijding ontstaan tusschen een motor en een auto waarbij dte motorrijder, de heer Sanders uit Terneuzen, op dien grond werd gewor pen en daarbij een dubbele beenbreuk en een ernstige wonde aan het hoofd opliep. In z.eer bedenkelij ken toestand is de ge kwetste naar het R.K. ziekenhuis te Hulst overgebracht De autobestuurder, die den motorrijder niet uit dien zijweg had zien komen wegen6 het hoog opgaande struikgewas, kon de aanrijding niet meer voorkomen. De heer en mevrouu) Plokhooy-Oosterling, wonende M. Balenstraat 15rood te Dordrecht, die op 29 September a.s. hun 60-jarig huwelijksjubileum hopen te vieren. Auto-ongeluk bij Hoog-Keppel Twee zwaargewonden Gistermiddag is op den Rijksstraatweg te Hoogkeppel een ernstig auto-onge luk voorgevallen. Een personenauto, bestuurd door den heer J. G. van den A. slipte op de niet- bestrate trambaan langs dien weg en botste vervolgens tegen eenige boomen. Van de beide inzittenden bekwam de be stuurder een zware hoofdwonde, terwijl de andere passagier met een zware hersen schudding en een gebroken arm in bewus- teloozen toestand moest worden opgemo- Beide personen zijn naar het ziekenhuis te Doetincheim overgebracht. De auto, wel ke een kalmen gang had, werd zwaar be schadigd. 1 Zonderlinge avonturen van een auto De heer K. te Bussum, moest des avonds om zes uur, toen hij met den trein uit Amsterdam kwam, vaststellen, dat zijn auto, die hij eiken dag in den tuin van hotel Nieuw Bussum laat parkeeren, ver dwenen was. Terwijl hij bij een kellner informaties inwon, kwam een kennis ver tellen, dat hij de groen-grijze auto iets verder op den 's-Gravelandscheweg des middags had zien staan. De heer K. spoed de zich er heen, maar de villabewoners wisten van niets. Hij belde de garage op. die de auto gister zou nazien. De auto was om drie uur naar hotel Nieuw Bussum gebraoht, hetgeen bleek te kloppen. Maar de garagehouder vertelde hem tevens, dat hij omstreeks half zes de auto, die een bij zondere groen-grijze kleur had, te Weesp had zien staan. Hij dacht, dat de heer K daar oen boodschap moest doen en had op het geval verder geen acht geslagen. Maar hij had de auto beslist herkend. De heer K. deed aangifte bij de politie en toen hij tegen zeven uur in zijn woning kwam, zat er de hieer P. uit Amsterdam te wachten, die met hem de schade wensohte te regelen van de aanrijding, die hij 's middags met den heer K. tusschen Bussuin en Hilversum had gehad. De heer K. zette groote oogen op en kreeg het volgende verhaal te hooren: de heer P. was omstreeks vijf uur aangereden van achterend'öor. een grijs-groene auto, die evenals hij, in de richting Hilversum reed De automobilist zeide dte schade te willen regelen en haalde uit de auto de wegen kaart, zoodat de heer P. het adres kon noteeren. Zoo zat dus deze bij den heer K. diie aldus zekerheid had gekregen, dat zijn auto ergens met een ingedrukten bumper aan het rijden was en dat hij een aanrij diing had gehad dicht bij Hilversum en daarna te Weesp was gesignaleerd. De poli tie te Bussum stelde zich met die van Weesp in verbinding en hoewel de auto nog niet gevonden is, meent men te Weesp den dief op het spoor te zijn. die andere opzien tegen de 4 critieke dagen, vreezen ze niet meer, dank zij ym een plan'aardig middel, uitwendig aan te wenden, HELPT ONMIDDELLIJK Mil Origineele flac. 75 c. Proefflac. 15 c. -* Bij Apotheken en Drogisterijen «- Import: H. TEN HERKEL, Hilversum, die U op verzoek gratis en franco brochure over COS toezendt Laat Uw reis niet bederven; neemt COS mee ZONDAG 27 SEPTEMBER BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van Geref. Kerkdiensten uit de Geref. Kerk Voorganger Ds. Joh. C. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst: Daniël 2 34 en 35. 5.00 n.m. Zondag 14 Heidelb. Ca tech.: „Uw Naam worde geheiligd". MAANDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. Algemeen Program ma. verzorgd door de VARA. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gram.pl. 11.00 Voor dracht 11.20 Orgelspel. 12.30 De Fliere fluiters en solist. 1.00 Gram.pl. 1.151.45 De Flierefluiters. 2.00 Melody Circle. 3.00 Voordracht. 3.30 Vervolg concert 4.00 Gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 The Flower's Harmony Five en Gram.pL 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Causerie „Kan men aardbevingen voorspellen". 7.30 Gram.pl. 8.00 SOS-Berichten. 8.03 Berich ten ANP. 8.10 Gram.pl. 8.30 VARA-Groot- orkest en solist. 9.10 Voordracht 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gram.pl. 10.15 Orgelspel en zang. HILVERSUM II 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. G. J. Sanders, Ned. Herv. pred. te Weesp. 11.00 Chr. Lectuur, 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de Scholen. 2.35 Causerie over Kamerplanten 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing door Ds. G. J. P 0 n t i e r, Geref. predikant te Heerlen. 5.00 Zang, viool en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragen uur (vercolg). 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Cau serie „Drukpersvrijheid" door den heer H. Diemer, directeur van „De Rotter dammer". 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP), 10.3011.30 Gram.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 12.20 Religieuze cau serie. 12.45 Het BBC-orkest en soliste. I.352.20 Orgelconcert. 4.20 Viool en piano. 5.20 „Five o'clock". 5.35 Tango orkest en soliste. 6.40 Landbouwcauserie. 7.00 BBC-Midland-orkest. 7.50 Biologisch® causerie. 10.45 Het Orchestre Raymonde. RADIO PARIS. 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 3.20 Zang. 4.20 Symphonieconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang, 9.05 Kwartet, zang en voordracht. 11.0512.35 Orkest concert. KEULEN 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert. 1.35 Symphonie-orkest en zang. 4.20 Amusements-orkest. 6.20 Omroepkleinor- kest en zang. 10.40 Literair-muzikaal pro gramma. 11.2012.20 Symphonie-orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 5.20 Salon-orkest. 8.20 Symphonic concert en zang. 484 M.: 12.50 Salon-orkest 1.30 Klein- orkest. 6.35 Kamermuziek. 10.3011.20 Kamermuziek. DE WARE MUZIEKLIEFHEBBER koopt alleen een WALDORP RADIO ontvangtoesteL N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG (Adv.) IN KOKEND ASFALT GEVALLEN Goed afgeloopen Aan de Moerdijk is een tienjarige jon gen in een put geraakt, waarin het asphalt beton voor de deklaag van den achterdijk onder Zevenbergen wordt gereedgemaakt Het asphalt wordt eerst op vrij groote hitte gebracht en dan met het beton ge mengd. De jongen zakte tot de hals in de warme massa. Hij kon echter door ijlings toege schoten hulp worden gered. Nadat hem de kleeren met moeite van het lichaam wa ren verwijderd, bleek dat alleen zijn bloote knieën en handen met brandwonden wa ren overdekt Gisteren heeft op den Heerenweg te Groningen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto uit Rotterdam, be stuurd door K. H. C. M., kwam daar in bot* sing met een handkar, welke werd voort geduwd door zekeren K. uit Groningen. Met een hevigen smak viel K. tegen den grond. Hij is met een inwendige verbloeding naar het in de nabijheid zijnde militaire hospi taal vervoerd en vervolgens naar het R.K, ziekenhuis overgebracht. no: Geschiedenis van ëeR wouandsoh - AME131KAANSCHEN MIU-IONAIÖ DOOR k, jonkheid .Dat onderzoek ik wel." Wat is er vreeselijk veel aan verbonden! .Hebt u al gereedschappen?" .Die zullen ginds wel te koop zijn." tn-Voor het tien- of twintigvoud van de prijs, die u hier gflfaalt." .Dat kan ik toch allemaal niet meevoeren!" .Allen doen het. Ze koopen gezamenlijk paard en voertuig een ossenwagen. Sommigen nemen een handkar en be- ooipeien zich niet met anderen." Willem krijgt het benauwd. Hij koopt alleen maar het aller- odigste. Eigenlijk moet hij toch een brief naar Holland schrijven, m I is al drie maanden van huis. De logementhouder ontvangt hem met de woorden: „Gaat norgen mee met de troep?" Voor het hotel staan menschen met allerlei voertuigen. sommigen zijn reeds aan het laden. „Als u mee gaat, moet u met een van deze mannen be spreken, om uw bagage naar buiten te brengen. Of hebt u een rijtuig?" „Neen, nog niet." „Zorg dan. dat u er morgen vroeg bij zijfc. Dan kunt u misschien meereizen met iemand, die nog ruimte in zijn voer tuig heeft. Natuurlijk tegen betaling." Dat is een goed idee. Meerijden in een rijtuig. Achthonderd uren gaans wandelen is een eindje te ver. Hij gaat zijn boel pakken en werkt tot in de nacht. Het schrijven naar Holland schiet er bij in. 's Morgens vroeg is hij present. Een vertrouwd man, bij den hotelhouder bekend, wijst hem de weg en vervoert zijn Öp de plaats van vertrek is het een bonte drukte. Er staan handkarren, beladen met goederen en kinderen, wagens, be spannen met paarden of muilezels. Menschen loopen bedrijvig en schreeuwend heen en weer. De kruier wijst Willem op een wagen, die maar half geladen is. Hij vraagt den eigenaar, of hij kan meereizen. De man bekijkt zijn bagage en zegt: „Voor tweehonderd vijftig dollar". Daar schrikt Willem van. Dat is ruim zeshonderd gulden. En gisteren al een paar honderd uitgegeven. Zooveel geld kan hij niet missen, 't Is veel te duur. De overtocht per boot kostte maar honderd gulden! Hij informeert bij een ander, maar die vraagt duizend gul den. En hij moet vlug beslissen, want men staat gereed voor vertrek. Hij biedt den eersten reflectant tweehonderd dollar, 't welk deze onmiddellijk afwijst. Tweehonderdvijftig moet het zijn en vooruit betalen. Er zit niet anders op. Willem betaalt en zijn bagage wordt ingeladen. De stoet zet zich in beweging, de wielen kraken, de wagens rammelen, met gestadige tred stappen mensch en dier een vreemde toekomst tegemoet. Na vier uur loopens wordt halt gehouden, gerust en gegeten. Allen gaan zitten of liggen in de schaduw van de wagens en rusten een uur. Dan weer verder. Allen loopen, zelfs de vrouwen en de groote kinderen, alleen de kleintjes zitten op de wagens. Willem kan dat loopen niet volhouden. „Kunnen we niet om beurten op de wagen zitten?" vraagt hij den voerman. „Geen denken aan, de dieren moeten ontzien wordeh. Wat moeten we aanvangen, als de beesten ziek worden of sterven?" Men overnacht op het veld. Sommigen hebben kleine tentjes meegebracht, het meerendeel slaapt onder de bloote hemel, 't Is zomer. Het kan nu nog. De man, die Willems bagage rijdt, is een in Engeland ge boren Amerikaan, hij heet Beever. Zijn familie woont in Engeland. Hij ging arm naar Amerika om daar fortuin te maken, wat hem ten deele gelukt is. Hij heeft een ka pitaaltje verzameld, een deel daarvan naar Engeland gezonden en nu gaat hij naar Californië, om rijk te worden. Hij denkt, dat Willem ook Engelsch-Amerikaan is, want zijn naam Waterman, Engelsch uitgesproken, heeft een Engelsche klank en Willem spreekt met Amerikaansch accent, zooals hij dat geleerd heeft yan zijn vriend uit het stille kroegje. In de namiddag van de tweede dag bereiken ze de groote karavaan, die als een onafzienbare onafgebroken rij voorttrekt langs de ongebaande weg. Handkarren, door mannen geduwd of getrokken, twee-, drie- en vierwielige wagens, bespannen met muilezels, ossen, paarden, zelfs met koeien. Het meeren deel der menschen zijn Amerikanen, doch van allerlei land aard, Franschen, Italianen, Ieren, Schotten, afkomstig van de oostkust van Amerika en omliggende streken. Maar er zijn ook Negers, Mooren, Algerijnen en andere zeelieden uit de havenplaatsen van Afrika. Ze vullen, voortdurend van rechts en links inkomend, de rij aan, werken zich er tusschen en schuiven mee naar het Verre Westen, The Far West. Er is van de karavaan geen begin meer zichtbaar en geen eind, onafzienbaar naar voren en naar achter. Er zijn veel slechte elementen onder, lichtzinnig, ruw, los bandig, echte gelukzoekers, uitgestooten deugnieten, wegge vluchte misdadigers van kleiner en grooter formaat uit drie werelddeelen. Tegen de nacht wordt de rij gesplitst in willekeurige groe pen en van de voertuigen van iedere groep epn soort wagen- burgt gevormd, om veilig te kunnen slapen. Maar in de voornacht kan van rustig liggen niets komen. De jenever- flesch komt te voorschijn, de speelkaarten worden gelegd. Het wordt spelen, zingen, zuipen, vloeken, twisten. Met veel rumoer worden de leeggedronken flesschen aan scherven ge slagen. tot tenslotte vermoeidheid en dronkenschap de los bandige troep stil maakt en ook de anderen rusten kunnen. Ab«° eenjge dagen en nachten gepasseerd zijn, beslui ten Willem en Beever, 's avonds de naburige wagenburgten te verkennen. Is het daar beter, dan zullen ze trachten, zich daar bij te voegen. De een bezoekt de westelijke, de ander de oostelijke buurman en beiden bevinden de toestanden daar even ellendig. (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9