KERK EN ZENDING ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 GEREF. KERKEN Tweetal: Te Wassenaar, M. P. Feringa te Moerdijk en P. G. Kunst te Deventer. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bergentheim (toez.), cand. C. I. Dijkhuis, hulppred. te Winters wijk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. P. Geels, te Apeldoorn, be roepen predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Drachten, heeft met goed gevolg hel peremtoir examen afgelegd voor de Classis Leeuwarden. Hij hoopt Zondag 1 Nov. D.V. zijn intrede te doen te Drachten, na bevestigd te zijn door zijn vader, Prof. J. W. Gee 1 s, te Apeldoorn. De avonddienst zal om 6.30 uur aanvangen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Men schrijft ons uit Dordrecht: Ds. G. AIers alhier, hoopt op 1 Oct. a.s. 25 jaar het pre dikambt te heb ben bediend. Het is zijn uitdrukke lijke wensch, dat dit feit geen aan leiding wordt .'oor officieel feest betoon of opzet telijke huldiging. Al stellen we het op pi ijs, zulk een wensch te eerbiedigen, toch de jubilaris ons niet euvel zal duiden, dat we zijn jubileum, zij bet met het vermelde voorbehoud, aankondigen. Ds. Alers heeft zich gedurende zijn Dordt- sche periode doen kennen als iemand, die, behalve natuurlijk voor zijn kerkelijke arbeid., veel belangstelling bezit voor het breede terrein der Christelijke actie, op het gebied van vereenigingsleven, school, poli tiek, pers en radio. Waar hij kan, biedt hij gaame steun en hulp, met woord en daad. Al wordt zijn jubileum dus niet officieel gevierd, toch zal hem op 1 Oct. a.s. ongetwij feld blijken, dat hij zich in veler sympathie mag verheugen. Temeer zal dit het geval wezen, daar zijn ambtelijk jubileum vrijwel samenvalt met zijn zilveren huwelijksjubi- Vóór Dordrecht diende Ds. Alers de Ned. Herv. Gemeenten te Goudriaan, vanaf 1 Oct. 1911, te Middelharnis, vanaf 1919 en te Nieuw-Lekkerland, vanaf 1921. Aan de Dordtsche gemeente is hij verbonden vanaf 9 Nov. 1930. Hij werd geboren 1 Juni 1886, en bereikte dus juist in zijn jubileumjaar de 50-jarige leeftijd. Ds. A. C. LAGRAND f Tijdens een ziekenbezoek dat hij in zijn gemeente bracht, is plotseling overleden in de ouderdom van 69 jaar Ds. A. C. La- grand, Ned. Herv. predikant te P urm er- land en Den Hp (N.-H.). De overledene werd in 1867 geboren en in 1894 candidaat in Friesland, om 6 Jan. 1895 te Honderloo het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1890 naar V.'ou- brugge, welke standplaats hij in 1902 met Hoenshroek verwisselde. In 1917 geraakte hij buiten bediening om in 1931 het predikambt weer op te nemen en zich 12 April van dat jaar aan de gemeente van Purmerland en Den Hp te verbinden. ZENDELING H. A. C. HILDERING Gistermiddag om 12 uur is per s.s. „Blitar" van de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam aangekomen Ds. H. A. C. Hildering, zen deling vanwege de Geref. Kerken in Her steld Verband onder de Chineezen te Soe- rabaja. Hij werd op de Lloydkade verwel komd door zijn familieleden en een groot aantal leden van de gemeente te Rotterdam. Ds. Hildering hoopt zich voorloopig te Den Haag te vestigen. ZENDELING W. F. SCHRÖDER Maandag 28 dezer hoopt Zendeling W. F. Schroder van het Luth. Zendingsgenoot schap, De Bilt te verlaten om via Genua terug te keeren naar de Batoe-eilanden. Op 19 Sept. j.l. werd te Amsterdam een afscheids avond gehouden vanwege de Zendingscom- missie. SPLITSING In aansluiting op het bericht van eergister betreffende een splitsing in de Chr. Afge scheidene Gemeente te Waddinxveen, wijzen wij er op, dat ten onrechte daarin de naam van Ds. H. J. Grisnigt genoemd werd. Ds. Grisnigt woont n.l. reeds een jaar te Harderwijk en heeft met de te Wad dinxveen voorgevallen gebeurtenissen niets te maken. VEREENIGING DER PROT. KERKEN IN FRANKRIJK Het Fransche Prot. Persbureau te Parijs meldt ons, dat de beweging tot vereeniging van de Fransche Prot. Kerken nieuwe kracht ontvangen heeft. De situatie is thans zeer duidelijk. De Synode van de Evang. Herv. Kerken (Eglises Réformées Evangeliques), te Reims in de maand Juni gehouden, heeft de teksten die tot basis voor de vereeniging moeten dienen, imet 58 tegen 10 stemmen en 5 onthoudingen aangenomen. De synode van de Herv. Kerken (Eglises Réformées) te Agen, kort daarna gehouden, heeft dezelfde teksten eenstemmig aangenomen. Deze tek sten zijn geen formules van kerkelijk of ad ministratief compromis. Het is een geloofs- verklaring die de basis van de herstelde Herv. kerk in Frankrijk wordt. Haar zuiver religieuze bewoordingen reproduceert het wezenlijke der verklaring van 1872, door nieuwere verklaringen op gelukkige wijze gecompleteerd. De gemengde commissie, ge vormd uit vertegenwoordigers van de beide synoden, heeft haar opdracht thans voltooid, de teksten die aangenomen werden in den definitieven vorm te brengen, in wezen ge heel overeenkomende met de teksten die wij een paar maanden geleden reeds publiceer den. Het moment is nabij dat een constitu- eerende synode bijeen zal kunnen komen, welke de vereeniging proclameeren zal. De dag waarop dit geschiedt, zal een historische dag zijn. KORTE BERICHTEN Zij, die in het bericht van gisteren over een hulpkerk op het Kampereiland zich ver baasd zullen hebben, Scheveningen daar te vinden, gelieven te bedenken, dat de plek Seveningen bedoeld was« EEN SOMBERE STATISTIEK Het volkscommissariaat van binnenland- sche zaken der Sovjet-Unie maakt bekend: In het jaar 1935 werden in totaal 14.000 kerken (daaronder kapellen, tempels, syna gogen, enz.) gesloten; 4000 daarvan werden gesloten, omdat de gebouwen te bouwvallig waren voor het houden van samenkomsten; de overige werden wegens „gebrek aan be langstelling tegenover den godsdienst van de zijde der bevolking" buiten dienst gesetld. Tegen 3687 geestelijken werd een onderzoek gelast; 29 van hen werden ter dood veroor deeld. De statistiek bevat niet het aantal geestelijken, dat in het beruchte concentra tiekamp van Solowki en in andere concen tratiekampen in het Noorden en in die van Siberië zijn gekomen. DE PAUS EN HET COMMUNISME Het Vaticaan is van plan een systemati- schen veldtocht tegen het communisme te be ginnen. In het communisme ziet de paus het grootste gevaar voor Europa en voor de ge- heele wereld. Het herderlijk schrijven van het Duitsche episcopaat heeft dezen veldtocht ingeluid. Sortgelijke uitspraken van de gees telijkheid in andere landen zullen volgen. Den bischoppen wordt aanbevolen, de R.K. aan te sporen tegenover het dreigende com munistische gevaar alle partij-politieke twis ten te staken. (Een aansporing die wellicht ook in ons land reden van bestaan zou heb benDe paus is besloten na zijn te rugkeer uit zijn zomerresidentie den strijd tegen het communisme vastberaden voort te zetten, zelfs wanneer hy in sommige landen op verzetten stuiten zou. KONIN GIN -EMMA-KINDERHUIS De opening van het nieuwe Koningin- Emma-Kinderhuis te Hoensbroek zal plaats hebben op Woensdag 7 Oct. a.s. De openingsrede zal door Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Federatie van diaconiën in de Ned. Herv. Kerk, worden gehouden. Tevens zullen de talrijke werk- loozen die aan het gebouw hebben gewerkt, door den Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, die ook de openings plechtigheid (het hyschen der vlag) zal verrichten, worden toegesproken. BISSCHOP ANTHONIUS De Deutsche Evangelische Korrespondenz verneemt, dat bisschop Anthonius van Jaro- slawsky in Rusland gevangen genomen is onder beschuldiging van ongeoorloofde cri- tiek op de Komintern en de Sovjets en ver boden relaties met het buitenland. Tevens werden tegelijk met den bisschop 15 geeste lijken gevangen genomen. De bisschop en de 15 geestelijken ontkennen iets te hebben gedaan dat verboden was. RUHRORT, DUISBURG EN DE KERKEN Wijzende op wat de Geref. Kerken van Nederland in de havens van Ruhrort en Duisburg doen voor de geestelijke verzor ging der sphippers, overziet een schrijver in Kerkopbouw, wat er van Hervormde zijde tot dusver gedaan is. „Er is gezorgd voor eenige werkkracht. Een poos was er een predikant, thans zijn er twee Evangelisten. Hierbij deed de Syno de wat zij kon. Zij kan niet helpen, als de leden van onze Kerk haar de middelen ont houden om ime-er te doen. Er wordt echter op dit nog steeds zoo be langrijk terrein gewerkt. Zelfs meen ik te mogen zeggen, dat er meer systeem en meer schot in het werk is gekomen. De twee Evangelisten, waarvan de eene reeds ruim 12x/2 jaar, de andere korter, maar beiden onder groote waardeering hier onze Kerk vertegenwoordigen, werken met ijver en merkbare zegen. Twaalf predikanten in hoofdzaak uit de achterhoek van Gelderland vervullen er eens per maand beurten en zor gen voor geregelde aanneming van lidma ten, avondmaals- en doopsbedieningen. Een uitvloeisel van dit alles is, dat er in sa menwerking met de Gereformeerden een Holl. Ghr. School is gesticht, die thans van regeeringszijde officieel erkend is. Ik zeg niet, dat dit alles voldoende is, maar het is meer geworden dan een zich-niet-onbetuigd- laten". Studeert U voor PRAKTIJ KEXA ME NS BOEKHOUDEN Duitsche, Engelse Handelscorrespondentie BOEKHOUDEN M.O. Staatspraktij k diploma 7 Vraagt dan eerst inlichtingen bij RESA - VELP (G.) alvorens U te verbinden voor een dure Mondelinge Cursus: U betaalt bij ons do helft en toch bereikt U minstens hetzelfde resultaat. RÉSA VELP Schriftelijke Cursus Hoofdakte, Wiskunde L.O. en M.O. K1., Handelskennis L.O., Boekhouden M.O., Frans, Duits, Engels L.O., Praktijk-diploma Boekhouden, Staatspraktijk diploma. (Adv) ONDERWIJS EN OPVOEDING Chr. H.B.S. te Leeuwarden Het zilveren jubileum Onder veelvuldige belangstelling is in Frieslands hoofdstad het 25-jarig bestaan der Chr. H.B.S., waarover wij op 1 Sept. het ontstaan en de ontwikkeling hebben om schreven, herdacht. Zoowel in een vergade ring van 'bestuur en personeel, als in een samenkomst van leerlingen en oud-leerlin gen is men feestelijk tezamen gekomen. In een openingswoord van den voorzitter, 5. G. G e r b r a n d y, is de geloofsmoed der stichters en de noodzakelijkheid van Chr. Middelb. Onderwijs in het licht gesteld. De feestrede werd uitgesproken door den eere voorzitter Ds. J. W. Groot Enzerink, van Leiden, door wiens pioniersarbeid des tijds de school tot aanzyn kwam. Hij heeft in den breede de voorgeschiedenis en de vele moeilijkheden van de eerste jaren ge schetst. Daarna sprak directeur Ir. C. Ro denburg, die den ontwikkelingsgang der school in feiten en cijfers overzag. Ook officieele belangstelling ontbrak niet: amens den Minister van Onderwijs sprak Dr. W. van der Endt, van Groningen, in specteur M.O. en V.H.O. Namens het Geref. Gymnasium te Leeuwarden, den Bond van Vereen, voor Chr. M.O., de Vereen, van Leeraren bij het Chr. M.O., de Herv. Kweek school te Leeuwarden, en de Vereen, voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Leeuwarden werden gelukwenschen aangeboden. Een on bekende zorgde voor den zilverklank op het zilveren feest door de aanbieding van een gift van duizend gulden. Een blijvend souvenir aan dezen mooien dag werd aangeboden door het Comité van Oud-Leerlingen dat een raam van glas in lood deed plaatsen in de hal van het school gebouw, waarin het motief van den tekst: ,,Het hart des volks was om te werken" ver werkt is. Een groote staande klok was het geschenk der gezamenlijke leeraren. Een receptie en een maaltijd sloten de her denking af. ONDERWIJSBENOEMINGEN Dordrecht. Ohr. H.B.S. Tot tijd. leera- res Fransch: Mej. - S.Niemaatsver- dr i e t te Den Haagi WADDINXVEEN Naar wij vernemen zal het bestuur van de Herv. Schoolvereen. in beroep gaan tegen het 17 Sept. genomen raads besluit waarbij medewerking be schikbaarstelling van geld of een school gebouw, op grond van ongenoegzaam heid der stukken en overschrijding der normale eischen geweigerd is. Het be sluit werd met 10 stemmen vóór en 2 stemmen tegen, aangenomen. HAR VARD-UNIVERSITEIT Woensdag 16 September was het 300 jaar geleden, dat de beroemde Harvard-universi- teit in de Vereenigde Staten werd gesticht. Het was een kloeke daad om in 1636 toen de vestiging in Amerika nog slechts in een begin-stadium was, reeds dadelijk voor een «universiteit te zorgen. Aanvankelijk stond de school te Newtown, 2 mijlen van Boston, met Prof. Nathanael Eaton aan het hoofd. Ter eere der wordende universiteit werd de naam van Newtown in Cambridge veranderd. Prof. Eaton moest in 1639 wegens wangedrag ontslagen worden. John Har vard naar wie de universiteit later werd genoemd, arriveerde in 1637 in Amerika en overleed daar reeds het volgende jaar; hij legateerde de helft van zijn bezit, nl. 1700 nond sterling, alsmede zijn boekerij, aan de nieuwe hoogeschcol; te zijner eere nam de universiteit op 13 Maart 1639 den naam van „Harvard College" aan. ONTVANGEN DRUKWERKEN Van de firma J. B. Wol ter s ontvingen we de volgende nieuwe uitgaven: „Beknopt Leerboek der Plantkunde' door Dr. J. P. de Gaay Fortman en W. M. Heyl. Eerste deel en „Frans T^erbnek voor U.L.Ó.-Scholen, door K. van der Kooi, E. b c heenstra en G. S. Jonkmans, i wee- de deel. N. S a m s o m N.V. te Alphen a. d. Rijn zendt ons „Bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten (tuber culose) van schoolpersoneel", met uitvoerings voorschriften, door Prof. Dr. G. A. v an Poelje, directeur-generaal van het onder-: wij(S. Tweede druk. Van de N.V. Uitg. My. „Kosmos' te Amsterdam ontvingen we de nummers 14 "en 7 van de serie „Weten en Kunnen", resp. ge titeld: „Het beitsen, politoeren, wassen en vernissen van hout" door C. P. van Hoek en „Galvanoetegie en Galvanoplastiek" door Ing. J. Hammes. Van de Ned. Centrale voor practische werkverruiming en hulpverleening» geves tigd te Arnhem: Jaarverslag 1935 (geïll.1). Van de Leidsche Handelsdrukkerij: Jaar verslag 1935 der Prot. Chr. Reclasseerinös- Vereeniging, met verslagen van de afdee- lingen afzonderlijk. Examens t recht Bevorderd tot doctor ln de J-<' n en Wijsbegeerte do heer A. J. ^cn k ge-b. te Apeldoorn op proefschri logle-onderwüs. Ben kritische beschouwi het pl-antkunde-onderv de Vitoria's lesse recht tot kol omaeenen in verband i ansche kolonisatie, het optreden der ;skunde: artsex. en F. D. Carek Utree W. H. J. Ges-1.: Rechten: neesikunde: d-oct. ex. Ie ged., de heeren A. v. BLommestein, W. D. Huigen, J. A. v. J. H. E. Batenburg P. J. Kostelijk. B. ogel, A. M. A. Hbedemakers, J. H. Slingen C. L. v. Woelderen. Em. F. L. ^Schoen- Klai «ej. Letter mej. A. M. C. Amsterdam. Gesl.Geneeskunde: camd,- ex.. de heeren F. H. W. Swen, D. G. H. Sterr Hanf. L. C. J. M. Knitel, G. W. Kloosterboer P. Hirsohier, F. Dekking, H. Sarlouis, P. J.M Wayenburg, F. Jantzen H. R. Snijder, O.- S de Moor. P. Slort en de dames A. C. M. v Heljst, Y. R. J. A. M. Maussen. E. J. Betfer doet. ex., de heeren E. H. Scheyde, E. A. J. Ulder. I. Swelheim, T. Loon Splinter. Th. M, Hnndelnondervtijs. Delft. Gem. Mldd. Han delsschool. Na herex. gesl. elndid. mej. M. Sl- derius en de heeren J. W. Bezem - - Gentzius, G. v. d. Ende en H. v. D: mej. H. P. Brenger, Scheveningen. n Hzn Gesl. G. J. Beekhuis e Machinisten. Den Haag. Gesl. theor. ged. dipl. B de heeren R. Kootlman®, Haarlem; "W. Tuinebretjar, Scheveningen; S. P. de Leeuw. Rotterdam; W. P. Klijn. Vlissingen. (spraakkundige) P. Goldsohmlt, ;erd!amD. de Vries, Amsterdam. ïej. L. ZUlstra, Aim- VOOR EN ACHTER DE SCHOOLDEUREN IV Op de stellig bij velen gerezen vraag, hoe het zevende leerjaar (wijziging Leer plichtwet 1 Juli 1928) dusver gewerkt heeft, wordt antwoord gegeven door een bijlage van het Regeeringsverslag over 1935. Men heeft de resultaten afgeleid uit het proef werk, dat aan 100 leerlingen uit de zesde en aan 100 uit de zevenide klasse van dezelfde of gelijksoortige scholen was op gegeven en de vakken Ned. taal en rekenen betrof. Het proefwerk was voor het gehecle land uniform ge«geven en is ook naai" uniforme maatstaven beoordeeld. In het algemeen heeft men van het proefwerk bevonden, dat het aantal fouten en het peil in de 7e klasse aanmerke lijk beter was dan in de zesde. Opmerking verdient, dat in de mees'.e scholen het 7e leerjaar gecombineerd is met andere leerjaren, uiteraard grootendeeis met het zesde. Zóó zijn er bijv. in de 2e hoofdinspectie (Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) 64 scholen uitsluitend met 7e en hoogere leerjaren. 909 scholen met een afzonderlijke 7e klasse; 761 scholen met üe en 7e klasse gecombineerd; 330 scholen met 5e, 6e en 7e klasse gecombineerd; 182 scholen met 4e, 5e, 6e en 7e klasse gecom bineerd; 3 scholen, met de 3e tot 7e gecom bineerd en 22 waarvan alle klassen onder één leerkracht stonden, Wat nu de indrukken over het peil van het onderwijs in het zevende leerjaar betreft, citeeren we den indruk in dc bovengenoemde hoofdinspectie verkre gen: „Voor een groot deel beantwoordt op het platteland het 7e leerjaar in voldoende mate aan de hoofdbedoeling: eindonderwijs voor het volkskind; maar in de plaatsen, waar andere onderwijsinrichtingen geves tigd zijn, moet de bezetting van het 7e leer jaar tamelijk schraal wonden genoemd, omdat aan andere scholen de voorkeur moet worden gegeven. Het onderwijs in die sterk gedunde zevende leerjaren staat over het alger cv> n i e t hoog." In het zevende leerjaar zijn zelden nieuwe vakken ingevoerd. Wel heeft wijziging van de leerstof plaats met het oog op de meer nabij komende toepassing in de praktijk. Ook moet rekening gehouden worde>n met den leeftijd, welken het 7o leerjaar mee brengt: de 13- en 14-jarigen, en dus de puberteitsverschijnselen. De eindindruk der inspecteurs is zonder onderscheid, dat het zeverud'e leerjaar niet meer in ons onderwijs gemist kan worden. „Het resultaat van het 7e leerjaar, zoo laat zich een der hoofdinspecteurs uit, voldoet aan redelijk te stellen eischen, en het onderwijzend personeel bezit in het alge meen ook de noodige gaven en kennis ,en tevens ook den lust en de ambitie om van dit zevende leerjaar iets goeds te maken. De verschijning van het nieuwe school type ,J7e Duitsche gemeenschapsschotfT is om begrijpelijke redenen in kerkelijke" krin gen met groote reserve ontvangen. Het is echter billijk, ook kennis te nemen van de omschrijving welke de oprichters er zelf van geven. Zoo heeft het stadsbestuur van Stuttgart eep omzendbrief aan de ouders dóen toekómen, waarin men leest: „De Duitsche volksschool besteedt aan het Godsdienstonderwijs hetzelfde aantal lesuren als de Protestantsche of R.K. belijdenisscholen. Er zal verder voor ge zorgd worden, dat het Godsdienstonderwijs naar het geloof gesplitst wordt, zoodat de Protestanten dus Protestantsch en de R.K., R.K. Godsdienstonderwijs ontvangen, en wel gedurende hetzelfde aantal uren, terwijl eveneens dezelfde leerstof zal worden be handeld als op de Protestantsche of R.K. belijdenisscholen. Ook zal er zorg voor worden gedragen, dat de leerlingen hun Godsdienstige verplichtingen nakomen. Dit klinkt inderdaad geruststellend, al wordt de klank ietwat vreemd door de bijvoeging, dat „de gemeenschapsschool den kinderen zal duidelijk maken, dat Protes tanten met R.K. moeten samenwonen en samenwerken." Een heel oude en in ons land welbekende klank ontbreekt ook 111 den Stuttgarter omzendbrief niet: „Het doel van de gemeenschapsschool is echter ook., de jeugd er vroeg van te doordringen, dat men eerbied voor den Godsdienst moet hebben, en wel eerbied voor alle Godsdien stige richtingen en belijdenissen." Gelukkig wordt deze eerbicdsvolle school niet verplichtend gesteld: Voor ouders, die echter, om welke reden dan ook, er dien voorkeur aan geven, hun kinderen naar de Protestantsche of R.K. belij denisschool te sturen, zullen echter, even als dat tot. heden het geval was, Protestantsche en R.K. be lijdenisscholen v/orden in stand gehouden Hoewel dus de gemeenschapsschool toi regel en de belijdcnisschool tot uitzondering wordt gestempeld, blijft, althans in Stutt gart, nog een zekere erkenning van „liet recht der ouders'" bestaan En daarvan dankbaar acte te nemen, is plicht, gelijk ook om het goed te onthouden. Een mooi propaganda-boekje In de week van 12 tot 17 October hopen de plaatselijke Meisjesvereen. op Geref. grondslag een intensieve propaganda te voe- Met 't oog daarop is een keurig propagan da-boekje in oranjekleurig omslag versche nen, dat zich richt tot alle Geref. Jonge vrou wen van Nederland. In dit boekje zijn twee artikelen opge nomen: van de Bondspresidente mej. M. Parmentier, en van den minister-presi dent Dr. H. C o 1 ij n. Dr. Colijn eindigt zijn bijdrage aldus: Maar om uzelf tot zulke vrouwen te vor men kunt ge in onzen tijd het vereenigings leven niet ontberen. Het is niet zóó, dat dit alles zou zijn. In tegendeel, het gezin, de catechisatie, de kerk, deze drie hebben den voorrang. Zonder tarwemeel kan men geen brood bakken. Maar goed brood evenmin zonder gist. En nu begrijpt ge wel waarom ik zoo gaarne zou zien, dat ieder Gereformeerd meisje, dat door omstandigheden en leef'ijd daartoe in staat is, lid werd van een Geref. Meisjes vereeniging. KUNST Nieuwe Oogst Nieuw Zangboek voor de Jeugd Het is opmerkelijk dat wij tegenwoordig zulk een overvloed van aardige kinderliedjes hebben. De „Kun je nog zingen"-uitgave voor kinderen ie allang overbekend. Op kinderuit voeringen hoort men steeds nieuwe, het een al leutiger dan het andere. Men z<ou haast gaan denken aan overproductie op dit gebied. En als men dan plots als uitgave van Joh. de Heer, een nieuwe bundel van dat soort liede ren voor zich ziet verschijnen dan kan men allicht eenig wantrouwen daartegenover bij zioh voelen opkomen. De zeer smaakvolle band is echter al dade lijk in staat gunstiger gedachten te wekken en het degelijke papier en de mooie druk doen onmiddellijk daarnaast vermoeden, dat hier iets geboden wordt, dat de aandacht verdient. Zoo is het dan ook. De heer v. Setten bly'lkt' een goede neus als verzamelaar op dit gebied te hebben. Hij heeft een honderdtal liederen bijeengebracht, die over het algemeen kers- versch zijn en waarvan de componisten het bewijs leveren den juisten kindertoon te kun nen treffen. Natuurlijk 6taan niet alle liedjes op even hoog peil, maar er zijn er by die èn in beeldingskracht èn als harmonisch product om zoo te zeggen het kunstpeil naderen. De onderwerpen van den tekst mogen niet van het bekende, uiteraard beperkte, genre afwijken, dikwijls wordt men getroffen door een volkomen frissche muzikale voorstelling van een of ander geval. Wy zouden hier wel graag dieper op ingaan, doch men gevoelt, dat het dan allicht een tegen elkander afwe gen zou worden van de verschillende compo nisten, wier werk door den heer Van Setten is waardig gekeurd in dezen bundel een plaats te mogen vinden. Voor de kenners laten wc daarom alleen nog de namen dezer music: volgen. Dat zal hun genoeg zeggen. Het zijn: Joh. de Zwaan, J. W. van Setten, Adr. Kouse maker, M. van Bonzei, Louis Schwirtz, Theo- door H. Polman, E. Wettig-Wedssenborn, Atty Dyserinck, J. M. Timmermans, J. M. van Doorne, Aug. Weiss, M. Pels-v. d. Brink, Joan Vis, F. Pijlman en Willem Hespe. Het spreekt wel vanzelf gelet op den uitgever dat aan het Christelijke lied groote plaats is ingeruimd. Maar voor voud en bevattelijkheid is by de keuze angst vallig zorg gedragen. Is het, na alles wat we hierboven schreven, nog noodig te zeggen, dat we deze bundel „Nieuwe Oogst" van harte aanbevelen L. S., In de nog jonge Evangelisatie-post te Erica, Zesde Blok, in Drente's veengebied, aangesloten bij den Bond van Evangelisa tie n in en ten bate der Ned. Herv. Kerk is behoefte aan een uitleenbibliotheek van goede boeken. De gelden om nieuwe boeken aan te schaffen ontbreken ons. Maar vermoedelijk hebben vele lezers van dit blad er wel in hun boekenkast of op zolder, die ze kun nen missen. Wilt ge eens zien? En ze zen den aan het adres van ondergeteekende? Alle voor dit doel in aanmerking komen de boeken, zoowel voor studie als ontspan ning, zijn hartelijk welkom. IT. PRINS, Evangelist Zesde Blok. Postadres: Klazinaveen Zuid. Deelnemers aan een excursie brengen een bezoek aan de centrale werkplaats voor Station: Emmen. Giro-nr. 249840 jongere werkloozen te Rotterdam. BELASTINGDRUK IN NEDERLAND Door het Centraal Bureau voor de tistiek zijn wederom de nieuwste gegi op belastinggebied vereenigd tot een catie, die onder den naam van „Belai druk in Nederland 19361937" zoo juij licht heeft gezien. Zij verscheen tüjni maand eerder dan in vorige jaren hi val was. Het aantal gemeenten, waarin geei centen op de gemeentefondsbelasting streeks worden geheven, is gedaald 183 over 1932—1933 tot 26 over 1936- terwijl het aantal gemeenten met 't 1 mogelijk aantal opcenten in dit tijd? gestegen van 115 tot 664. Verder blijken verscheidene geme* die zich met betrekking tot deze bels voor 1932-1933 in de eerste, resp. tï klasse hadden gerangschikt voor vol? jaren naar de tweede, resp. derde t te zijn overgegaan. Van 1932—1933 tol 1937 is het aantal gemeenten der t klasse dientengevolge 119 en dat der de klasse 176 kleiner geworden, terwi aantal gemeenten der derde klass grooter is geworden. Opgemerkt zij, door deze verandering van klasse overigens gelijke omstandigheden u ter aantal personen in de gemeentel belasting valt, waardoor een hoogere i tingopbrengst wordt verkregen. Voor de overige belastingen zijn verschillen ook belangrijk. Zoo is het aantal gemeenten, wai in geen opcenten op de vermogens! lasting worden geheven, die red streeks aan de gemeente ten goe komen, gedaald van 404 over 1933 tot 89 over 1936—1937. Daarem gen is het aantal gemeenten met 1 hoogst mogelijk aantal opcenten deze belasting gestegen van 581 Het aantal gemeenten met het ho aantal opcenten op de grondbelasting i 1932 op 1936 gestegen van Sll tot 1040 gebouwde en van S41 tot 1019 voor bouwde eigendommen, terwijl 'het gemeenten met 200 of meer opcenten personeele belasting in dit tijdvak i genomen van 68 tot 582. Het aantal gei ten, waarin geen opcenten op deze ting werden geheven daalde van 157 Verder is het aantal gemeenten me wegen-, straat-, vaart- of rioolbelastin stegen van 201 over 1932 tot 340 i In hetzelfde tijdvak nam het aantal meenten met een baatbelasting toe 75 tot 110 en het aantal gemei met een belasting op tooneelvertoon en andere vermakelijkheden van 553. Daarentegen, is het aantal gemeenten een zakelijke belasting op het bedrij daald van 91 tot 76, terwijl nog slecht kele gemeenten een belasting heffen verzekering tegen brandschade, op bare aankondigingen of op bouwterre Een logeergastenbelasting is tot dus? geen enkele gemeente ingevoerd. Over de jaren 19311932 tot 1936 wordt verder in een grafiek een vergel gemaakt tusschen den totalen beli druk voor een inkomen van f 5000 verschillende gemeenten. Hieruit blijkt, dat over 19311932 1933 in de gemeente met den la druk, gevormd door de inkomsten- meentefondsbclasting in hoofdsom centen, 4.83 pet. van dit inkomen h moet worden en in de gemeente met hoogsten druk 8.07 pet. Over de jaren 19331934 en 1934 zijn deze bedragen resp. 5.55 en 8.81 en over 1935—1936 en 1936—1937 resp en 9.19 pet. Verder blijkt, dat in verhouding ti andere groepen de belastingdruk vot groep gemeenten beneden 2001 inwone het algemeen liet laagst en voor de gemeenten van 5001 tot 10.000 inwoner hoogst is. Ten slotte komen in de inleiding i kele gegevens voor. waarhij de progi tot uitdrukking wordt gebracht. Voor meer uitvoerige bijzonderhedl naar meergemeld overzicht van den 1 tingdruk over 19361937 verwezen. Fokveedag te Rotterdam Donderdag is te Rotterdam de 12e cei fokveedag in Zuid-Holland van t zwar Hollandsch veeslag gehouden. Het bi was redelijk, doch niet overdreven, vei delijk deels ten gevolge van den fokve die Woensdag tevoren te Cuijk was f den, ook wellicht omdat deze fokveedaj een vaste jaarlijksche gebeurtenis is, i op men rekent, maar vooral omdat R dam meer een centrum is van een g van consumptie- en melkveehouders en van fokkers. Toch is de geringe belan ling van de consumptie-melkers in de betering van hun bedrijf daarmee niet te praten. Bij de keuringen was opmerkelijk van de koeien een 1 B prijswinster 1 haar 1 A college werd geplaatst. Kampioene werd Gerda 6—88168 S. ning Willem III van B. Wilton te Vooi Een lief typisch bles melkbeestje, nog met zeer mooie uier. Wat erg wit en iets te kleine horens. Niet te hoog i halte. Reserve werd Grietje 7—71809 S. V. 1 van C. Bikker W.Az. te Noordeloos. 3 regelmatig gebouwde, gezonken me met goed uier. Ook geen hoog vetgehal Kampioen van de oudere dekstieren weer Lindberg II—13945 S. van E. Kal Zoetermeer. Is iets dun en magerder ds wel eens geweest is. Zeer correct van en gelijnd. Reserve werd Henk 143"" Zeus Kuilsburg, van B. Winterveld v. d. Linden te Nieuw-Helvoet. Best on kelde en evenredig gebouwde stier, breed en diep, iets hoog staartstuk. D« nen worden beter, doch zijn achter noj steil. De groepskeuringen bepaalden zich t( stammelingen van één stier en tot gfl eigengefokte volbloeden. Van de eerstgenoemden kwam weel venaan Immo 7049 S (pref 2e kl.) met tiental mooie vlakke en sterke, solide ren, met mooie uiers. Weer een mooi ces voor Noordeloos. 1 B. werd Jonge J 239726 S van „Linea Recta" te Hekeli met een tiental zeer soortige, niet zoo groote, koeien met goede beenen. De zijn wel mooi maar kunnen nog iets ru Eerste prijs van de groep eigen ge volbloeden werd de groep van C Bikke Noordeloos. Dan volgde A C Vijfwinkel te Nieuwenhoom met een evenredig vil Deze veroverde ook de zilveren wisselt den heer B. Wilton te Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8