STADSNIEUWS De „ALGEMEENE FRIESGHE' Het 3 October-Feest ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. Van het Stadhuis Schouw van wegen, lanen enz. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te begin nen op Maandag 5 October 1936, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1S99 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9 Juli 192S (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en waterin gen en slooten, schouw zal worden gedrev over alle wegen, lanen, paden, straten, ka den, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poor ten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en. zonder verhindering, door of vanwege rechthebbenden, voor het pu bliek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daar toe behoorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zoo- .ver die bijzonder eigendom zijn Leiden, 26 September 1936. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Het ioo-jarig bestaan der Zondagsschoolarbeid De herdenking te Leiden Het initiatief om te Leiden bovengenoemd feit gezamenlijk te herdenken ging uit de Zondagsschool „Levendaal" en in het bijzonder van haar secretaresse, inej. hl. Wilbrink. Aan den oproep, gericht tot alle Zon dagsscholen, om op IS Juni 1.1. in een ver gadering plannen dienaangaande te be spreken, gaven in eerste instantie 16 Zon dagsscholen gehoor. In deze vergadering trad sterk op den voorgrond de dankbaar- beid over het verheugend verschijnsel, dat ondanks verscheidenheid van richting, eendrachtige samenwerking mogelijk werd bevonden. Als doel der herdenking werd beoogd uit drukking te geven aan het gevoel dankbaarheid, dat leeft bij allen, die op eenigerlei wijze in den arbeid der Zoni' scholen betrokken zijn. Men was zich er van bewust, dat de Zondagsschool in het verleden en in het heden velen tot rijken zegen is geweest en nog is. In de tweede plaats nam men aan, dat door een gezamen lijke herdenking de liefde tot den arbeid in het algemeen groeien zou, wat in de uitbreiding van het werk tot uitdrukking zou kunnen komen. Nadat eenige plannen besproken waren, werd een comité gevormd, dat zich met de noodige werkzaamheden belastte. Vervol gens besloot men dan den 6en Juli. nadat over bet besprokene overleg had kunnen plaats vinden met bet overige personeel der betrokken Zondagsscholen, weder bijeenkomst te houden. In deze tweede vergadering werden de plannen verder uitgewerkt en kon bet co mité tot uitvoering over gaan. De resul taten hiervan werden in een dezer dagen gehouden vergadering aan de afgevaardig den der Zondagsscholen voorgelegd. Een kort verslagje van deze bijeenkomst moge hier volgen. Allereerst memoreerde de voorzitter van bet comité in groot e trekken het verloop der vorige vergaderingen, waarna hij nogmaals naar voren bracht, hoe belangrijk het moet wor den geacht, dat het hier geldt een gezamenlijke herdenking. Het aantal meewerkende Zondagsscholen is gestegen van 16 tot 19 met pl.m. 3000 kinderen. Om practische redenen is van een geza menlijk herdenken met de kinderen afge zien. Wel werd er op aangedrongen, dat iedere Zondagsschool dit afzonderlijk doen Daar in de meeste plaatsen van ons land het feit in de maand October herdacht wordt, heeft men besloten dat ook in Leiden te doen. Op Vrij dag 16 October, 's avonds om 8 uur, hoopt mèn in de Pieterskerk een her denkingsdienst te hebben. Ds. M. J. Punselie en Ds. H. A. Wiersinga, resp. Herv. en Geref. predikant hier ter stede, verklaarden zich bereid in deze samenkomst het woord te voe ren. Een kinderkoor, gevormd uit de verschillende Zondagsscholen, zal eenige liederen zingen onder leiding van den heer Hederik, met orgelbege leiding van mej. M. v. d. Baan. Deze dienst is in de eerste plaats bedoeld voor de ouders der kinderen, perso neel en oud-personeel en voorts ook voor iedere belangstellende in den Zondagsschoolarbeid. Met groote dankbaarheid werd meege deeld, dat de Gem. Comm. der Herv. Kerk besloten beeft de kosten der Pieterskerk, inclusief bespeling van het orgel, geheel .■voor haar rekening te nemen. Aan deze samenkomst zal D.V. een an- Üere voorafgaan, en wel voor het tegen woordig- en oud-personeel der Zondagsscho len. Ook het personeel uit de omliggende gemeenten is welkom on wordt door mid del van dit artikel hiertoe uitgenoodigd. Deze bijeenkomst, welke gehouden wordt Donderdagavond S October om S uur in de Luth. Kerk, zal in het teeken staan van verootmoediging. Ds. C. de Meijere, predi kant der Ev. Luth. Gemeente, adjudant Bu- iwalda van het Leger des Heils en de heer A. van Borselen, als één van de oudsten dergenen, die in den Zondagsschoolarbeid hebben gewerkt, of nog werken, zullen op dezen avond een enkel woord spreken. De voorzitter bracht tevens onder de aan 'dacht twee uitgaven van de Nederlandsche Zondagsschoolvereeniging, betrekking heb bende op de herdenking, om uit te reiken aan de kinderen der Zondagsscholen. Het verhaal voor de grooten (De Klokkenlui ders) werd geschreven door mevr. A. Norel Straatsma, terwijl de heer W. G. v. d. Hulst dit voor de kleinen verzorgde (Dc gedroogde appeltjes). Nadat de aanwezigen tot voorbereiding Waren opgewekt, sloot de voorzitter deze Vergadering,- Bijzondere samenkomst Leger des Heils De plaatselijke afdeeling van liet Leger des Heils had gisteravond in haar gebouw aan de Hooigracht een bijzondere heiligingssamenkomst be legd, waarin als sprekers optraden de commandant van het Leger des Heils in ons land, Bouwe Vlas. en de Amerikaansche opwekkingspredi ker G. Davis. Uit den aard der zaak bestond voor deze bijeenkomst groote belangstelling .zoodat de zaal geheel gevuld was. Na een inleidend woord van den Divisie- officer, brigadier Buiterman en gebed, las adjudant Salomons, secretaris v. d. com mandant uit Mattheus 5 de verzen 116, de zgn. Zaligspreking. Vervolgens richtte commandant Vlas een woord van welkom, in het bijzonder tot commissioner Davis, die in opdracht van de Generaal momenteel een touraée van 10 maanden door een groot deel van de wereld maakt om het Evangelie te verkondigen aan allen, die naar de Boodschap willen luisteren. Inderdaad, zeide de commandant, nooit is er in de geschiedenis der wereld een moment geweest, waarin de behoefte aan den geest van Jezus Christus zoo sterk werd gevoeld als nu. De gansche wereld ziet reikhalzend uit naar do openbaring van het waarachtig Christendom. Steeds dringender wordt de noodzaak ons geeste lijk leven te verdiepen en ons bewust te worden, dat alleen in Jezus de kracht ge vonden kan worden om alle moeilijkheden te overwinnen. Alleen hij, die vervuld is van Gods geest, zooals deze zich open baarde in den Heiland, is tot groote dingen in staat. De prediking van het Evangelie leert ons Zijn stem kennen en spr. zal ook gaarne in de woorden van commissioner Davis beluisteren wat Christus vermag. Commissioner Davis prees allereerst op humoristische wijze den Hollandschen land aard en bracht vervolgens de persoonlijke groeten over van Generaal Booth (een zeer „wijze" generaal, zei spr.), die hem had verzocht den Hollandschen broeders en zus ters de verzekering te geven van haar op rechte belangstelling in uw werk. Als uitgangspunt voor zijn rede koos spr. het woord uit Matth. 5 8: „Zalig zijn reinen van hart, want zij zullen God zien". Jezus richtte deze woorden niet tot scharen", zooals wel wordt verondersteld, doch tot den kleinen kring van Zijn eigen discipelen, menschen dus, die ook nog slechts gedurende korten tijd doordrongen waren van den geest Gods. Er zijn in het dagelijksch leven velen, die zich aangetrok ken gevoelen tot dien geest en den Heer gaarne willen belijden, doch nochtans schuilt er geen overtuiging in hun getui genis en geen kracht in hun gebed. Dientengevolge zijn zij ook niet in staat ïn plaats in te nemen in de rijen van hen, die andere zielen weten te redden en uitbreiding geven aan Gods Koninkrijk. Zij zijn op den goeden weg, doch niet oldQende doordrongen van 'het besef, dat God zich niet zal vergenoegen met hen hun vroegere zonden te vergeven, maar hen ook wil toerusten met de bezielende kracht, welke alleen uit Hem is. Hij neemt niet alleen de zondige handelingen weg, maar roeit ook hun oorsprong uit. Jezus, die kwam om de werken des dui vels te verbreken en Zijn volk vrij van zonden te maken, zeide: „Zalig zijn de rei nen van hart" en erkende dus daarmede dat er inderdaad reinen van hart waren. De God, die is van alle tijden, onvergan kelijk en onpersoonlijk, leeft nog in ons midden. Vraagt en gij zult ontvangen; klopt en u zal worden opengedaan, ook op dit oogenhlik. Het is met het Kruis als met het vaandel van een regiment: niet het vaandel moet worden neergehaald tot het peil van de troep, doch de troep moet worden gebracht op de hoogte van het ,raandeL Spr. eindigde zijn klemmend betoog met een intensieve opwekking om niet langer blind te blijven voor den glans, welke het Kruis uitstraalt. ls de grootste Onderlinge Levensverzekering Maatschappij ln Nederland. ALLE WINSTEN KOMEN AAN VERZEKERDEN TEN GOEDE Vereen, tot bevordering der belangen van slechthoorenden Een druk bezochte gezellige vergadering. Gisteravond werd de eerste bijeenkomst gehouden in het Nutsgebouw. De presidente, mevr. T. KranenburgSie mens opent te acht uur de bijeenkomst. Een half uur daarvoor was er gelegenheid tot het probeeren van verschillende gehoorin- strumenten. Daartoe was de heer Giebel van het Centraal magazijn te Amsterdam over gekomen met de allernieuwste apparaten. Dit kan vanzelfsprekend maar één keer ge beuren, 'doch degenen die nog gaarne een nieuw instrument willen probeeren, gelie ven dit op te geven aan het Bestuur. Van de gelegenheid werd veel gebruik gemaakt en de presidente bracht den heer Giebel hartelijk dank voor zijn aanwezigheid. De opkomst was schitterend'. Ook veel nieuwe gezichten merkten we op. Mevr. Kranentüirg heette allen hartelijk welkom, inzonderheid mej. I. Timmerman, die voor de Vereeniging zingen zou. Weldra werd haar dan ook het woord gegeven en zij ving aan met Hollands Vlag, waarna we op het doek eenige fotos te zien kregen van I-I. K. H. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bomhard, waarop spontaan het Wilhelmus gezongen werd. Dit was een fijne verrassing. Nog een vier tal liederen liet mej. Timmerman hier op volgen, waarbij duidelijk bleek over welk een goede stem zij beschikt. Mej. M. Driessen ving daarna aan met liplezen, waarna de presidente het woord weer nam om te spreken over de oprichting an een handwerkclub timmerclub voor mannen, onder leiding van den heer Ser- mondt. Hiervoor bestond niet veel ambitie. Een handwerkclub voor dames sloeg beter in. Een twintigtal dames gaf zich hiervoor direct op. Na het gebruik van een kopje thee, ver raste mej. Timmerman nogmaals met eeni ge mooie zangnummers en gaf een der meest slechthoorende dames haar reisin drukken weer van een Zwitsersche borg tocht, dio zij met een eveneen es hardhoo- rende gids dezen afgeloopen zomer onder nam. Zij deed dit aan de hand van zeer mooie lichtbeelden op een aangename, hu moristische wijze. Het doel dezer korte, doch zeer geestige voordracht was, haar medeslechthoorenden te. laten zien en voe len dat er ook op dit gebied nog veel voor hen te bereiken valt. Na afloop hiervan bracht de presidente mej. Timmerman namens de vergadering hartelijk dank voor haar mooie zang, het geen zij vergezeld deed gaan met een bloe menhulde. Spr. deelde vervolgens nog mede dat de volgende bijeenkomst op 23 Oct. zal plaats vinden en sloot daarna dit. eerste, zeer druk bezochte gezellig samenzijn. Bach-avond in de Hooglandsche Kerk De heer Feike Asma en Jr. L. van Gel deren, e.i. (viool), de laatstgenoemde be kend door zijn meerdere malen optreden voor de Avro-microfoon, zullen op 14 October a.s. een Bach-avond in de Hooglandsche Kerk geven. TE LANGE BUS OF TE KORTE DRAAI Gis.teravond is op de hoek van de S'een- slraat en de Morschstraat een groote auto bus van de V.I.O.S., die de Morschstraat in draaide. met de kap in aanraking gekomen met de op deze hoek staande handwijzer. Deze handwijzer drong in de kap en scheur de haar gedeeltelijk open. Met vereende krachten werd de handwijzer uit de bus ver wijderd, waarna deze haar weg kon ver volgen. i OPLICHTER AAN T WERK Bij de politie is aangifte gedaan door C. H. dat iemand hem een kistje Victor Hugo- sigaren heeft verkocht, die later in 't ge heel geen Victor Hugo-sigarcn bleken te zijn maar een ordinair en slecht soortje. Men zij op zijn hoede! Met een warme opwekking tot alle daar voor in aanmerking komende meisjes om van deze gedegenheid gebruik te maken, vestigen wij de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie betreffen de de opleiding tot beginnend dienstbode. Bijzonderheden vindt men in de De Fa. E. Loeb Herdenkt haar gouden jubileum Op 1 October a.s. herdenkt de in Leiden en omstreken welbekende zaak van de fa. E. Loeb, gevestigd Breestraat 161, haar 50- jarig bestaan. Men behoeft slechts de spreekwoordelijk geworden slagzin: „spreek met Loeben 't komt in orde" maar te gebruiken en iedereen weet wie bedoeld wordt. De zaak werd op 1 October 1886 geopend door den heer N. Loeb op de Oude Vest nabij de Pauwbrug. Het was een zaak in meubelen en kleeding, gebaseerd op een verkoopsysteem, dat vóór dien tijd in onze stad onbekend was. Dit systeem was geba seerd op het geven aan de cliënten van ge makkelijke betalingsvoorwaarden, waardoor zij begeerenswaardige goederen zonder di recte betaling konden koopen om daarna hun schuld in gedeelten af te doen. De prijs was daarbij wat hooger dan bij con tante betaling. Het publiek wilde hier blijkbaar wel aan, want de zaken van de fa. Loeb gingen goed en herhaaldelijk moest naar grootere verkoopruimte worden omgezien. De zaak ging eerst naar Hoogewoerd 41, daarna naar Heerengracht 7 om tenslotte definitief gevestigd te worden in het groote pand Breestraat 161 (dat was in 1912) en thans, na verschillende verbouwingen beschikt de firma over een verkoopruimte van 800 M2. De tegenwoordige eigenaar, de heer E. Loeb, staat van af 1903 aan het hoofd van de zaak, waaraan tegenwoordig ook een meu bel- en beddenmakerij, alsmede 'n stoffeer- inrichting is verbonden. Ter gelegenheid van het jubileum is een boekje uitgegeven, waarin een jubileum prijsvraag is opgenomen, waarvan de op lossing op fraaie prijzen kans geeft. De eer ste prijs is een compleet huiskamer-ameu blement. Het jubileum wordt herdacht op Maan dag 5 October. Des middags van 35 is er op dien dag gelegenheid de firma geluk te wenschen. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL" De watertemperatuur van „De Zijl" is andaag 15Y2 gr. C. De zweminrichting wordt .vandaag gesloten. Hoe men den 3-October-optocht het best kan zien Behartigenswaardige wenken De commissaris van politic verzoekt ons plaatsing van het navolgende: Ongetwijfeld zullen ook dit jaar de 3 Octoberfeesten willen meemaken. Het 50-jarig bestaan der 3 Octobervereen. brengt mede. dat aan de festiviteiten uitbreiding is gegeven en vooral de optocht wel ge noemd het glanspunt van den dag be looft door samenstelling en groote lengte iets moois te worden. Niet alleen zal de •geheelc bevolking der Sleutelstad, welke de herdenking van Leidens Ontzet wel zeer ter harte gaat, het feest wenschen mee te vie ren, ook groote drommen van buiten de stad zullen per trein, tram, auto of rijwiel dien dag, wellicht in nog grooteren getale dan voorgaande jaren, naar Leiden komen. De straten, vooral des middags gedurende den optocht, vertoonen steeds op 3 October hetzelfde beeld: één golvende menschen- massa. Komt de optocht, dan wordt door de voorafgaande politieruiters een wig in de menschenmenigte gedreven. Rechts en links wordt het publiek terzijde geduwd om voor den optocht, die er toch door moet, vrij baan te maken. Het gelukt, maar vaak ten koste van het goede humeur van velen. Iets specifiek Leidsch. Natuurlijk wenscht men den optocht te zien. De feesten meemaken zonder den op tocht. als het kan een paar malen, bij het voorbijtrekken te hebben gadegeslagen, dat zqu zijn te Rome komen en den Paus niet hebben gezien. Maar waarom kort voordat de op tocht passeeren zal op den rijweg dat heen en weer loopen? Het schijnt iets specifieks Leidsch te zijn. Laat men zich tijdig opstellen aan den kant van den weg op zoodanig punt, dat vol doende breedte op den rijweg be schikbaar blijft voor den optocht. En laten anderen dan niet vóór deze het eerst aangekomenen gaan staan. Ach ter hen is dan nog plaats. Het is toch verre van aangenaam misschien een uur te voren zich een goed plaatsje te hebben verzekerd ter zijde van den weg en dan juist voordat de optocht passeeren zal, zich het uitzicht be nomen te zien door heele groepen, die zoo lang mogelijk midden op den rij weg hebben geloopen en op het laat ste oogenhlik naar terzijde uitwijken. Het ordelievende, bescheiden publiek ziet zich dan ^ooals ook in „Inge zonden" terecht werd opgemerkt op de 10e rij geplaatst. Degenen, die niet ter plaatse den optocht wenschen te zien, behooren evenmin midden op den weg te loopen, als de optocht in aantocht is. Laten zij achter het wachtende publiek omgaan of een zijstraat inslaan, zij zijn dan minstens even vlug waar zij" we zen moetep. Waar kan men den optocht het beste zien? Zeker niet in de smalle straten in het centrum der stad. Ook niet op kruis punten van wegen of nabij hoeken van straten. Kort Rapenburg, Prinsessekade en Steenstraat zijn altijd overvol, zoodat hon derden daar wel mensclien zien maar geen optocht. Waarom concentreert zich zoo veel belangstelling op en nabij de Hooge- woerdbrug? Laat dergelijke knooppunten vrij. De meest geschikte punten De Hooigracht leent er zich wel bij zonder toe den optocht uitstekend te zien. De Kaiserstraat kan bok veel publiek achter de boomenrij een goe de plaats geven, waardoor de rijweg vrij blijft. 1-Iet breede gedeelte van den Morschsingel, de Gerrit Doustraat, Jan van Goyenkade, Botermarkt, Ko- revaarstraat tusschen Levendaal en Plantsoen, vooral Jan van Houtkade en Doezastraat, zijn zeker straten, waar men op een goede plaats kan rekenen. De optocht is daar, waar men zich kan opstellen terzijde van den weg, veel en veel beter waar te nemen dan b.v. op de Prinsessekade, waar de hoeven der politiepaarden nog maar juist op enkele centimeters van uw teenen het plaveisel raakten, wat u toen niet meer kon voorkomen vanwege de groote menschenmenigte achter u, Gaat niet op het laatste oogenhlik voor anderen staan. Dat geeft terecht ontevre denheid en gemopper van de menschen achter u. En u ziet op een feest toch ook graag overal vroolijke en tevreden gezich ten. Het is voor de politie bovendien een zeer onaangename taak het publiek met krachtigen drang achteruit te moeten zetten. De optocht moet er toch door. Ge zult allen ongetwijfeld willen mede werken aan een ordelijk verloop van de feestelijkheden en daarmede het algemeen belang dienen. Ikreken 'op de medew king van allen. De feestwijzer verschijnt Maandag Maandagmorgen te negen uur verschijnt de feestwijzer voor de zeven-en-veertigste feestviering van de 3 October-vereeniging ter herdenking van Leiden's ontzet. Deze feestwijzer, die opnieuw is gedrukt ter N-V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier, ziet er weer keurig uit In verband met het feit dat de Vereeniging in Mei 50 jaar be stond schrijven de burgemeester, Mr A. v. a. Sande Bakhuijzen en de oud-burgemeeste~, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, er een voor woord in, waarin beide wijzen op de groote beteeken is dep feestviering en op het hoogst waardevolle werk der 3 October-Vereeniging. welke de steun van ieder Leidenaar verdient Over de inhoud van het programma kun nen we verder kort zijn, daar wij hierover reeds eerder uitvoerige mededeelingen de den. Het bevat, zooals altijd, alle bijzonder heden, die voor een goede feestviering van belang zijn en of wij daar nu al het een en ander gaan vertellen helpt niet veel. Ieder feestvierder moet zich toch een programma aanschaffen. Men kan er onmogelijk zonder De beschrijving van de groote juibileum- optocht is rijk geïllustreerd. Zoo voor het eerst het drie-October-programma weer in handen te hebben en door te bladeren geeft toch altijd weer een zeer apart genoegen. Het is de stimulans voor de sluimerende feeststemming om te gaan ontwaken. Volgen de week, als de verkoop van het programma begint, is oogenblikkelijk de 3 Octoberviering het gesprek van den dag. De Hntspottochten Men verzocht ons nog mede te deelen dat de inschrijving voor de Hutspot.tochten, wat betreft de wielrijders en voetgangers, is ge sloten. Andere deelnemers kunnen zich op geven tot Dinsdagmorgen, eerste postbestel ling. De deelneming aan de Hutspottochten is zeer groot. Onder de inschrijvers bevinden zich een heer en mevrouw uit Deventer, die 25 jaar lang het feest niet hebben kunnen meemaken, maar nu zij gepensionneerd zijn de eerste gelegenheid aangrijpen om weer van de partij zijn. Voorts nemen dee! een heer en mevrouw uit Indië, die op 2 Oct. met de boot te Rotterdam arriveeren en Jen volgenden dag per fiets aan de hutspotop tochten deelnemen om daarna weer eens ouderwetsch 3 Octoberfecst te vieren. En dan doet ook aan de fietstocht mee de jon geman Moesheuvel uit Hillegersborg, die voor den aanvang der Olympische Spelen naar Berlijn fietste, maar vlak bij do hoofd stad van het Duitsche Rijk een aanrijding kreeg, die hem naar het ziekenhuis deed verhuizen, waaruit hij juist bijtijds werd ontslagen omde sluiting der spelen mee te maken. Laten we hopen dat hij op rijn tocht naar Leiden fortuinlijker zal zijn en nog iets meer dan...... het vuurwerk zal zien. KAS,VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C.. SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. Gemeenteraad De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad wordt hoogstwaarschijnlijk ge houden Maandag 12 October a.s. in het Nutsgebouw, Chr. Hist. Unie Ledenver g adering De Chr. Hist. Kiesvereeniging kwam in gebouw Prediker bijeen. De voorzitter, de heer J. Tijmstra las bij opening Ps. 148 om vervolgens een opwek kend woord te spreken. Hij herdacht aller eerst dc verloving van het vorstelijk paar, welke een geweldige Oranjeliefde veroor zaakte. Zelfs de Vara deed mede. Of dit door al haar leden werd gewaardeerd, be twijfelde spr. Vervolgens bracht hij het overlijden van den heer J. B. Meijnen in herinnering, aan wien ook een plaatselijke afdeeling veel dank is verschuldigd voor de groote trouw waarmede hij de Unie gediend heeft. De winterwerkzaamheden, aldus dc voor zitter, zullen staan in het teeken van de ver kiezingen van 1937. Geen kleine kwesties zullen bij die verkiezing aan de orde komen, het zal gaan om de vrijheid van de kerk, van de school, van vereeniging, van per soonlijke vrijheid. In andere landen spitsen zich de verhoudingen steeds meer toe op Rood of Zwart, beide bewegingen, hoeveel overeenkomsten aanwezig mogen zijn, staan als doodsvijaanden tegenover elkander. Hier in ons land behoeven wij niet te kie zen tusschen beide. Wij kunnen optrekken onder eigen vaandel, met eigen idealen en wenschen. Maar persoonlijke trouw zal noo- dig zijn om ook voor de toekomst dit ideaal ongerept te bewaren: het beginsel der Unie is waard om alle lauwheid te laten varen. De heer C. Kijne van Hillegom, bestuurs lid van den Statenkring Leiden der Unie sprak thans over: ..Geschiedenis en karak ter van het Chr. onderwijs in verband met den Bijbel op de openbare school". De heer Kijne toonde, aan dat het onder werp steeds een bron was geweest van veel zorg voor kerk en overheid. Hij sprak voorts over de glorie en het verval van het onderwijs en zeer uitvoerig over het vraag stuk of de Bijbel een plaats moet hebben op de openbare school. Dit vraagstuk, dat in onderwijskringen zoozeer de belangstelling heeft, werd van alle kanten belicht en de vragen die gesteld werden uitvoerig behandeld. De heer Jac. Wilbrink heeft deze geani meerde vergadering met gebed gesloten, na- Paraat en het Plan van den Arbeid Gisteravond werd in een der zalen van Toonkunst een vergadering gehouden van de A.R. Prop.- en Studieclub „Paraat", waar bij door den heer L. Boom een inleiding werd gehouden over het Plan van den Arbeid. Op zeer verdienstelijke wijze werden de ver schillende onderdeelen belicht en tenslotte dc conclusie getrokken, welke de houding der A.R. bepalen ten opzichte van het Plan. De bespreking leverde verschillende pun ten op, welke beschouwd kondén worden als zoovele wapenen in de hand van dege nen die zich str.aks in de verkiezingsstrijd gesteld zullen zien tegenover hun tegen standers. De goedbezochte vergadering, welke ook eenige ledenwinst opleverde, werd bijge woond door den nieuwbenoemden voorzitter van het Partijbureau der A.R. Partij, den heer S. M. Stolp. Leidsche Duinwater Mij. Onderbandsche aanbesteding De uitslag der inschrijving van de onder- handsche aanbesteding van den aanleg eener electrische installatie in den water- winplaats der N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij, luidt als volgt: Heemaf, Hengelo; f 14.600; Groeneveld en v. d. Poll en Có, Amsterdam, f 10.990; Lan- gezaal Inniger, Leiden, f9.894; Heringa- Wuthrich, Haarlem, f9.699; H L J Tobé Leiden, f 8.932.50; N.V. Rotterd. Electrici- teits Mij. v.h. II Croon en Co, Rotterdam, 18.390; N.V. Iemco, Leiden, f 7.725. Dammatch Springer-Vaessen Een van de partijen van deze span nende match hebben wij kunnen reser veeren voor Leiden. In de eerste plaats kunnen dus onze lezers hiervan profiteeren. In samenwerking met de Damclub „Lei den" zal op 12 October in de foyer van de Burcht de negende, dus op één na de laat ste partij worden gespeeld. Nadere bijzonderheden omtrent kaartver koop volgen nog. heer M. Broi BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H Phlllppo—Kuiters d H Groe nendük—Redel d J v d Mark—TaffUn z Chr J den HoedLange zaal d j v LeeuwenRiet veld z C Baartmanv d Pol d M Korpers- lioakVoojjs z J A M SooniusSnelleman z W v d HulstNieu-.venhuls d OVERLEDEN: D J de Laaf, m, 87 j. P J de Wit wedr 49 J. AC Tuner—v Dam, wede -1 jaren RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 26 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen; 10 Keulen; 11.20 Parijs R; 12.20 Brussel VI; l( 1 Brussel Fr; 14.50 Parijs R; 15.20 Brussel 16.23 ParUs R; 17.20 Brussel VI; 18.50 ParUa 19.50 Londen R; 20.20 Keulen; pl.m 22.15 Bn jj sel VI; 22.30 Brussel Fr; pl.m 22.50 Berlijn 1 Programma 4: 8 Brussel VI; 13.35 Londen 1 11.20 Droltwlch; 18 20 Diversen; 18.50 London 19.20 Droltwlch; 20.20 Brussel Fr; 20.50 Droib 22 Londen Reg. 20 Keulen; 22.50 Londen R; 23.05 Berlijn. Programma 4: 8.30 Brussel VI; 11.20 Par(ji 12.50 Droltwlch; 16.50 Londen Reg; 20.15 Drc wlch; 21.05 Romo of div. MAANDAG 28 SEPTEMBER Program-ma 3; 8 Keulen; 8.45 Diversen: Keulen; 11.20 Parijs R; 12.20 Keulen; pl.m Brussel VI; 14.25 Diversen; 14.50 Parijs R; Brussel Fr; 18.20 Keulen; 20.05 Droltwlch; Berlijn; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Ween diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Droitwli 11.50 Londen R; pl.m 12.45 Droitwich; p 13.20 Londen'R; 17.35 Droltwlch; 18.20 Diven 19 Droltwlch; 19.50Londcn R; pl.m 22.50 Drol Agenda De Zondagsdienst der huisartsen morgen waargenomen door de doctoi Bertel. van Bockcl, v. Driesum, v. Leeun 1 en Nieuwzwaag. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstga wordt waargenomen door Dr. Varekano lelef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 21 tot en n Zondag 27 September a s. waargenomen dd de apotheken: G. F. Revst. Steenstraat telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, te 1313 en J. Doedens, Wilhelrrunapark, Oegs'geest, telef. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdiensten apotheken wordt van Maandag 28 Septeiu tot en met Zaterdag 3 October as. waar j nomen door de apotheken: J. C. Pelle. R1 Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M. ten Dj Haven 18. telef. 85. Zondag 4 October a.s. nemen waar: G Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. v Driesum, Mare 110. telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze dienst waargenomen door: mej. J. Doedens, W helminapark 8, telef. 274. JODENZENDING. Maandagavond zal alhier in de gymn tiekzaal der Chr. H. B. S. optreden de L. Rosenberg uit Lodz, die zal spreken „Christus en de Joden" en hierbij meded; lingen zal doen over zijn werk onder del den to Lodz. BENOEMING Tot brugwachter aan%e Alphensche bn alhier is benoemd de heer Th. Blom tha in gelijke functie in dienst der gemeen' UIT DEN. OMTREK \LPHEN AAN DEN RIJN DE HEER W. v. d. HULST KOMT SPREKEN Naar wij vernemen hoopt de bekende schrijver W. G. van de Hulst op Donderdag 22 October a.s. on te treden in een samen komst van ouders en van hen die belang stellen in het werk der Juliana-Kleuter- school alhier. Het onderwerp van den spre ker zal zijn: ,,De Bijhelsche geschiedenis op de Kleuterschool".: HAZERSWOUDE EEN VAANDEL VOOR DE ORANJE-VEREENIGING De Chr. Oranje-Vereeniging, die altijd tief is en reeds zooveel deed om onder i burgerij liefde voor vaderland en Voraf huis aan te kweeken, stond ook bij de f viering ter gelegenheid van de veria] van Prinses Juliana en Prins Bern! weer vooraan. Bij deze gelegenheid is ter ook een ernstig gemis gevoeld. Oranje-Vereeniging beschikt nl. nog st< niet over een eigen vaandel. Algen wordt gevoeld, dat dit in orde moet kon en dat deze zaak klaar moet zijn vóór de feesten ter gelegenheid van het vors lijk 'huwelijk zullen worden gevierd, heeft, zich thans een dames-comité vnrmd, waarin zitting namen de dam WarnaarBakker, eere-presidente; BoschDe Wilde, DekkerSchenkeve DekkerSchlahmilch, Heuzeveldt Lelie, JansenMeijers, Kiehlv. Ameijde OffringaHuisma, SlootwegHortenslu Weijenberg—Boterman, ZoeteMulder. Deze dames zullen dezer dagen een roep op do ingezetenen doen. Wii twijfelt niet of het plan zal schitterend slagen. HILLEGOM GEMEENTERAAD i gemeenteraad dezer gemeente hoo in vergadering bijeen te komen op Woet dag 30 September a.s., des middags kwa oor 2. Op de agenda komt o. m. voor: Voorstel tot het verleenen der vereisch medewerking voor aankoop van leermidd len ex art. 72 der L. O.-wet 1920 ten hoeve der R. K. ulo-school; voorstel tot h toekennen van een bij drag aan de Chr. S. te Leiden; voorstel inzake afkoop re tevergoeding ex art. 205ter der L. O.-w 1920; voorstel tot het toekennen van ef suppletoir-subsidie ten behoeve van li Burgerlijk Armbestuur; voorstel tot vas stelling van een verordening, regelende li toekennen van wachtgeld en pensioen gewezen wethouders en het toekennen pensioen aan hu.n weduwen en weezei voorstel tot verlenging der regeling inzal het verstrekken van crediet aan kleit kweekers: voorstel inzake de salarisherzi ning van het gemeentepersoneel; voorst tot wijziging der regeling ex art. 212 dl Gemeentewet; voorstel tot het verleenj van een crediet ten behoeve van het aa brengen van eenige straat kolken in Rijksweg; voorstel tot liet verleenen een crediet voor den aankoop van eei. zuinigingsapparaat ten behoeve der c« trale verwarming in het raadhui een adres van het raadslid G. Pijnaker betreffende de wijziging di steunregeling; een adres van de Vereen ging van „Eigen Werkers", ten einde te raken tot een steunregeling voor de noemde categorie en eenige minder bolan rijke punten. VERGADERING TEN GEMEENTEHUIZE Donderdagavond had ten gemeentehui! een bespreking plaats onder leiding va burgemeester Mr. D. F. Pont, op verzot der Centrale der Middenstan dsvereenigi' gen, inzake do vraag wat Hillegom mol doen tijdens de a.s. Wereld Jambore gelenzang. Een 18-tal personen, afgevaardil den van verschillende vereenigingen, hoo den van scholen etc. was aanwezig. Na een inleidend woord van den burg! meester, waarin hij liet uitkomen, dat i bevolking en voornamelijk de handeldr vende middenstand, groot belang heeft 1 het attractief maken der gemeente met 'h oog on het groote vreemdelingenverkeer dl te verwachten is. werd floor verschillen! he eren het woord gevoerd, allen overtuig' dat Hillegom in een bevoorrechte positi verkeert door de ligging onmiddellijk ni bii het Jamboree-terrein. Waar de toegan tot het Vogelenzangsche terrein voor de o' ficieele personen (het is niet uitgeslotei dat de Koninklijke Familie ook komt) doo

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6