De Fransche Franc gedevalueerd SUKRISTOL Hevig bombardement van Bilbao Natuurlijk in ZATERDAG 26 SEPTEMBER 193Ö EERSTE BEAD PAG. Het goudgehalte wordt met 25 a 331|3 pCt. verlaagd Aanpassing bij dollar en pond Parijsche Beurs tot Dinsdag gesloten De onrust rondom den Franschen franc en de nerveuse span ning op de wisselmarkt hebben thans haar hoogtepunt bereikt. Binnen 24 uur na de drastische discontoverhooging van de Fransche Bank heeft de Regeering-Blum reeds besloten tot devaluatie van den franc over te gaan. De nieuwe franc zal een goudgehalte verkrijgen varieerend tusschen 49 milligram en 43 milligram, terwijl de huidige franc een goudgehalte had van 65V2 milligram met een gehalte van 0.9 fijn goud, zoodat de waardevermindering ongeveer tusschen 25 pet. en 33V2 pet. zal bedragen, en de koers gebracht is op ongeveer 100 francs per pond sterling (thans 77). Ten einde deze nieuwe goudpariteit te handhaven is een stabili satiefonds gecreëerd van 10 milliard frs. De monetaire maatregelen in Frankrijk geschieden in overleg en met goedkeuring van Engeland en Amerika, welke landen geen represaille-maatregelen zullen treffen. Het Fransche Parlement is tegen 28 September a. s. bijeenge roepen. De wisselmarkten van Parijs, Londen en New York zijn heden en Maandag a.s. gesloten. Hef in Frankrijk gevallen besluit zal van geen enkelen invloed zijn op de monetaire politiek van Nederland en Zwitserland. De Nederlandsche Regeering heeft medegedeeld, dat zij haar monetaire politiek onveranderd handhaaft. De Fransche Regeering heeft de volgende verklaring gepubliceerd, waarvan de in houd werd vastgesteld na de vriendschap pelijke besprekingen met de Engelsche en .Amerikaansche Regeeringen: De Fransche regeering wendt zich tot de regeeringen van de V. S. en Groot-Brittan- nië, met welke zij besprekingen heeft ge voerd, om haar een bevesiging te geven van een gemeenschappelijken wil om de vrede te handhaven, en mee te werken aan het tot stand komen van voorwaarden, welke het best kunnen bijdragen om de orde te her stellen in de internationale economische be trekkingen en een politiek voort te zetten, strekkende tot een ontwikkeling van de welvaart over de geheele wereld en een .verbetering van het leven der volken. De regeering van de V. S. en de regeering van Groot Brittannië moeten natuurlijk in de internationale monetaire politiek volle- oig rekening houden met de eischen, welke de welvaart binnen de grenzen van de Amerikaansc-he Republiek en van het Britsch Keizerrijk stelt, zooals ook de Fransche regeering natuurlijk rekening zal houden met analoge overwegingen betref fende het economisch leven in het moeder land en de overzeesche gewesten. Zij grijpen met genoegen de gelegenheid aan welke hen wordt geboden om te be vestigen dat zij er op uit zijn om de poli tiek voort te zetten, welke zij de laatste ja ren hebben gevoerd, en waarvan de prin- cipieele bestanddeelen zijn om een zoo groot mogelijk evenwicht te handhaven op de internationale valutamarkt en niets na te laten om te vermijden, dat dit evenwicht verstoord wordt door eenigerlei monetaire maatregel van Amerikaansche of Britsche zijde. De Fransche regeering deelt met de Ame rikaansche en Engeteche regeering de over tuiging, dat een voortzetting van deze on derlinge politiek de algemeene doelstellin gen zal bevorderen, waarheen alle regeerin gen moesten streven. De regeering, overwegend, dat de ge- wenschte stabiliteit van de voornaamste valuta niet op soliede basis gegaran deerd' kan worden zonder dat te voren weer een blijvend-geldende overeen komst wordt gesloten tusschen de ver schillende staatshuishoudingen, heeft besloten om met dat doel aan haar par lement een herwaardeering van 's lands valuta voor te stellen. De regeeringen van de V. S. en van Enge land hebben dit besluit gunstig opgevat, in de verwachting, dat op deze wijze soliedere grondslagen zullen worden gelegd voor de stabiliteit van de internationale economi sche betrekkingen. De regeeringen van de ,V. S., Engeland en Frankrijk verklaren, dat het in hun bedoeling ligt om alle ge- eigende middelen, waarover zij de beschik king hebben, aan te wenden om te voorko men, dat de nieuwe grondslagen voor de .valuta, welke zijn ontstaan ten gevolge van de beoogde herwaardeering, door verwarrin gen zouden kunnen worden beïnvloed. Er is dientengevolge overeengekomen, dat het noodige onderlinge overleg zal worden ge pleegd tot dit doel met de beide andere re geeringen en met de betrokken instellingen. Ontwikkeling van den internationalen handel De Fransche regeering is er diep van doordrongen, evenals de regeeringen van de V. S. en Engeland, dat het succes van hoo- ger uiteengezette politiek ten nauwste ver bonden is met de ontwikkeling van den in ternationalen handel. In het bijzonder hecht zij er groote waarde aan, dat onmiddellijk een actie wordt ondernomen om te komen tot een geleidelijke vermindering van de huidige regieme van contingenteeringen en valutacontrolèmaatregelen met het doel <leze geheel te doen verdwijnen. De Fransche regeering koestert, evenals 'de regeering van de V. S. en de Engelsche regeering den wensch en doet ook dienaan gaande een verzoek om te komen tot sa menwerking tot de andere volken en om te komen tot een verwerkelijking van de politiek, welke geformuleerd is in de hui dige verklaring. Zij rekent er op, dat geen enkele re geering zal trachten eenig onredelijk voordeel hieruit te trekken door ope raties op de wisselmarkt ofwel door de pogingen om te komen tot herstel van de economische betrekkingen tegen te werken. De nieuwe franc Kennis nemende van deze verklaring, heelt de Fransche ministerraad een mo netair wetsontwerp goedgekeurd, dat tot doel heeft de jniste waarde van den franc aan te passen aan de huidige eco nomische positie. Volgens de inhoud van dit wetsont werp zal de goudwaarde van den nieu wen franc gelegen zijn tusschen 49 en 43 milligram met een gehalte van 0.9. Tot nader order zal er een stabilisa tiefonds gevormd worden tot een bedrag van frs. 10 milliard, waardoor de ver houding tusschen den franc en de bui- tenlandsche deviezen geregeld kan worden en de pariteit van den franc binnen de bovengenoemde limites ge handhaafd zal blijven. Voor de devaluatie bevatte de franc 65 milligram goud zoodat de waardeverminde ring gesteld kan worden op ongeveer 1/3 en de koers gebracht is op ongeveer 100 francs per pond sterling. In afwachting dat het wetsontwerp de goedkeuring der kamer zal verkrijgen, neemt de Bank van Frankrijk de noodige maatregelen om speculatieve transacties tegen te gaan. De markt voor Fransche francs zal zeer scherp gecontroleerd worden. De effecten beurzen en de goederenbeurzen blijven eenige dagen gesloten. Het Pond blijft los van het goud Een te Londen gepubliceerd officieus communiqué doet mededeeling van de besprekingen, die de laatste dagen heb ben plaatsgevonden tusschen de Brit sche, de Amerikaansche en de Fransche regeering, nadat deze laatste op de mo gelijkheid had geduid, dat zij tot een herziening van de waarde van de franc zou besluiten. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat de Britsche regeering in geen enkel op zicht verantwoordelijk is voor de monetaire maatregelen, die de Fransche regeering be sloten heeft voor te stellen. De besprekingen hadden betrekkingen op de houding, die de Britsche regeering zou aannemen, ingeval eener herziening van de waarde van den franc. Noodzakelijkerwijze zijn deze bespre kingen beperkt tot de drie landen, die op het oogenblik de internationale centra van financieele transacties zijn. Geen enkele wijziging van de Brit sche monetaire politiek vloeit eruit voort. Het pond sterling zal een vrij devies blij ven, dat niet aan het goud of aan eenig ander devies is gebonden. Wij willen, aldus gaat het communiqué voort, duidelijk doen uitkomen, dat de Brit sche regeering niet opzettelijk als tegen maatregel tegen de door Frankrijk voorge stelde monetaire maatregelen het pond sterling zal deprecieeren. Het communiqué besluit met er op te wijzen, dat geen volledig herstel van den internationalen handel mogelijk is zonder geleidelijke loslating van het tegenwoordige contingenteeringsstelsel en van de controle op de wisselkoersen en de Britsche regeering acht het van het grootste belang, dat alle landen zoo spoedig mogelijk iets tot dit doel doen. Een officieele verklaring van A uriol Hedenmorgen heeft de Fransche minister van Financiën, Vincent Auriol, de volgende toelichtingen gegeven op de monetaire maatregelen der Regeering: „De totstandgekomen overeenstemming is het gevolg van besprekingen, die onze Re geering sedert Juni j.l. heeft gevoerd. Zij, bevestigt de denkbeelden, die wij reeds voor de beide Kamers hebben uiteengezet. Geen eenzijdige devaluatie, welke slechts een vorm van monetaire oorlog en geen rege ling zonder veiligheid, daar deze slechts een andere vorm van eenzijdige devaluatie is. De overeenkomst, die wij hebben ge sloten, vormt den aanvang van een monetaire vrede, welke de voorwaarde is voor den economischen en den men- schelijken vrede. De overeenkomst tus- schen de drie democratische regeerin gen, waarbij zich weldra andere landen, met name België, naar ik overtuigd ben, zullen aansluiten, zal door maatregelen onzer drie groote centrale banken wor den voltooid, en zal leiden tot een even wicht van den economischen toestand. Hiertoe moesten wij echter onze munt aanpassen aan het niveau van anderen. De internationale gevolgen heb ik reeds uiteengezet Het binnenlandsche gevolg zal zijn, een herleving van ons bedrijfsleven en wij zullen er de inconveniënten van trachten tot een minimum te beperken. De Regeering wenscht sociale onrechtvaardig heden te vermijden en den socialen vrede te consolideeren. Om aan deze zorg van moreelen aard het hoofd te bieden zal de Regeering aan het parlement voorstellen, het goud tegen den dagkoers op te eischen, alsmede maatregelen ten behoeve van de kleine renteniers en oud-strijders en kleine pensioentrekkers te nemen, alsook de loo- nen aan de kosten van levensonderhoud aan te passen. Zij zal alles doen om een ongerechtvaar digde prijsstijging te voorkomen en daarbij met name gebruik maken van haar be voegdheden op het gebied van de douane rechten. Ik ben er van overtuigd, dat deze oproep tot economischen vrede diepen terugslag in de wereld zal hebben. De Regeering is ei van overtuigd, dat parlement en openbare meening met terzijdestelling van zorgen van binnenlandsch-politieken aard, haar zullen helpen in haar taak van economisch herstel bij haar vredeswerk, om zoodoende de hoop der volken te bevx-edigen. Spaansche regeering pleit te Genève De non-interventie schaadt Madrid In de Volkenbondsvergadering heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken Del V a y o, een rede gehouden, waarin hij onder meer de bewering uitte, dat de zaak, die verdedigd wordt door de Spaansche re geering en het Spaansche volk, de zaak van den vrede is en dat de burgeroorlog „ons is opgedrongen". Men zou zeggen, zoo vervolgde hij, dat de wereld zich thans verdeelt volgens twee politieke idealen: dc democratie en het re gime der onderdrukking. Spr. bracht hulde aan de nobele gedachte, die het initiatief van non-interventie inspi reerde. Hij moest echter met groote bitter heid constateeren, welke rampzalige gevolgen zoowel voor zijn land als voor de toekomst der internationale samenwerking daaruit zijn voortgevloeid. In juridisch opzicht beteekent de non interventie, aldus spr., zooals zij is toegepast, in het geval van Spanje een wijziging van de traditioneele regels van het internationale recht, daar zij de regeering de middelen om op te treden ontzegt. Maar kan men een dergelijk accoord nog „non-interventie" noemen? vroeg hij. De non interventie zou moeten inhouden, dat men den binnenlandschen toestand van een land volkomen ignoreert en de gesloten handels overeenkomsten blijft nakomen. Maar het feit, dat de normale handelsbetrekkingen eensklaps worden verbroken, dat de uitvoer oorlogsmateriaal voor de regeering plot seling wordt stopgezet, dat vroeger gesloten contracten worden geannuleerd, bewijst eens ieer, dat deze politiek van non-interven tie slechts ten nadeele der regeering en ten voordeele van de rebellen strekt. In de praktijk kan men onder datgene, wat en niet-inmenging noemt, daadwerkelijk inmenging ten gunste der opstandelingen verstaan. Del V a y 0 deelde voorts mede, dat hij nota's ter beschikking van A v e n 01 heeft gesteld, die hij heeft doen toekomen aan de onderteekenaars van het non-interventie- accoord en waarin gezegd wordt, dat de po litiek van non-interventie een aanslag op de rechten der regeering is. Voor: CORPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, P1CNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekeninR. Vooral bij bereiding van Rhaharber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het Is een zuiver product. In handige platte draaidoosjes 400 stuks, slechts 25 cent Bij Apotheken en Drogisten. Import: H. TEN HERKEL Hilversum. CAdv.) De zitting van den V olkenbondsraad Het financieel toezicht op Oostenrijk De Volkenbondsraad heeft op voorstel' van Eden een resolutie aangenomen, waar bij de Poolsche regeering dank gezegd wordt voor hetgeen zij gedaan heeft om een regeling tot stand (e brengen van het inci dent, dat in Juni te Danzig heeft plaats gehad, ter gelegenheid van het bezoek van den Duitschen kruiser .Leipzig". De Raad bevestigde zijn vertxxjuwen in den hoogen commissaris van den Volken bond te Danzig. De Raad hoopte vurig, dat door de betrokken regeeringen alle maat regelen genomen zullen worden om een hei^- haling van een incident van dezen aard te voorkomen en besloot het incident als ge sloten te beschouwen. Naar aanleiding van het rappoi*t van do financieele commissie heeft de Raad beslo ten om met ingang van 1 November de functie van Volkenbondsgedelegeerde in Oostenrijk en van raadsvertegenwoordiger bij de Nationale Bank van Oostenrijk op te heffen, overeenkomstig het verzoek der regeering te Weenen. De Belgische Kabinetsraad Maatregelen tegen „Le Pays Réel'1 De Belgische kabinetsraad heeft in een gsiteren gehouden zitting besloten, rechts ingang te verleenen tegen het blad van den leider der Rex-heweging, D e g r e 11 e, „Le Paj^ Réel", wegens benadeeling van het ceediet van den staat, door in strijd met de waarheid mede te deelen, dat de schatkist na 4 milliard geheime fondsen te hebben verspeeld, een tekort zou hébben van 300 millioen. De Raad zal verder een koninklijk besluit voorstellen, waarbij het rijden met voertui gen, die als middel van aanval of vexxledi- ging kunnen dienen, verboden wordt Voorts werd een wetsontwerp aangeno men, ter aanvulling van de wetten op de vervaardiging van den handel in en het dragen van wapens en munitie en tot het tegengaan van opruiing tot misdaden en vergrijpen. De Raad nam tenslotte een voorstel aan, waarbij het wetboek van strafrecht wordt gewijzigd wat betreft aanslagen op de vrij heden, gewaarborgd door de grondwet (in het bijzonder de persoonlijke viijheid) en op het persoonlijk bezit. Vijf-mogendheden-conferentie te Rome? Volgens zekere persberichten zou Mus solini de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Rome hebben medegedeeld, dat hij voornemens is te Rome een conferentie van de groote Europeesche mogendheden bijeen te roepen, welke zou moeten dienen om de conferentie van vijf t« vervangen. Te Londen wordt echter officieel medege deeld, dat men van een dergelijke mede deeling nog niets heeft vernomen en ook nog geen reden heeft aan te nemen, dat deze berichten juist zouden zijn. De Belgische wapensmokkel Arrestaties en huiszoekingen duren voort In verband met de ontdekking van een partij gesmokkelde wapens op het s.s. „Ray mond" is te Ostende het socialistische lid van den provincialen raad voor West-Vlaan deren en lid van den gemeenteraad M a- joor. aangehouden en naar de gevangenis van Brugge overgebracht Voorts is te Ostende aangehouden het ge meenteraadslid Blonde, secretaris van den transportarbeidersbond, die eveneens te Brugge is ingesloten. Later heeft het parket van Brugge nog zes personen, waaronder twee socialistische gemeenteraadsleden, in hechtenis gehouden, ook in verband met de kwestie van de „Raymond". In de gevangenis van Luik is het roode Kamerlid Reni Delbrouck ingesloten, die beschuldigd wordt, opgehitst te hebben tot moord op den Rexisten-leider Léon Degrelle. In een voorstad van Brussel zijn 20.000 granaathulzen ontdekt. De Finsche regeering treedt af De regeering Kivimaki heeft gisteren in den Finsclien Rijksdag een nederlaag ge leden met 94 tegen 93 stemmen. De regeering had een wetsontwerp inge diend tot verscherping van de sti-affen op land- én hoogverraad. Zij oordeelde deze wet noodzakelijk, teneinde de Finsche landsver dediging beter te beschermen tegen spion- nage en communistische actie. Tegen het ontwerp stemden vooral de so cialisten en de agrariërs. De regeering Kivimaki zal thans aftreden. Rust keert terug in Shanghai In het door de Japanners bezette gebied van Shanghai zijn de militaire posten ver minderd tot de meest gewichtige punten Evenwel heeft de doeltreffendheid van de militaire bewaking hierdoor niet geleden. De burgemeester van de stad heeft maat regelen genomen, om de vreemdelingen, welke op Chineesch gebied wonen, te be schermen. Britsch postvliegtuig vermist Het was op wog naar Parijs Het vliegtuig „Boadicea" van de Imperial Airways wordt vermist. Het toestel is Vrij dagmiddag 11 u- 44 van Croydon naar Pa rijs vertrokken met enkel post en vracht aan boord. De bemanning bestond uit een piloot en een marconist Het laatste bericht van het toestel werd te 13 u. 08 ontvangen en luidde, dat het vliegtuig de Britsche kust verliet. Omstreeks 16 uur werd uit Parijs gemeld, dat het toestel nog niet was aangekomen. Omstreeks 18 uur werden een aantal toe stellen uitgezonden om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. Madame Jolliot-Curie afgetreden Zij vortoeft te Moskou De Fransche onder-staatssecretaresse voor wetenschappelijke onderzoekingen, me vrouw Irène Jolliot-Curie, is afgetreden. Zij wordt opgevolgd door professor Perrin. Deze werd geboren in 1870 en behaalde in 1926 den Nobelprijs. Hij is een specialist in de atoom-wetenschap en heeft o.a. samen gewerkt met Curie bij diens onderzoekingen "aar het radium. Mevrouw Jolliot-Curie vertoeft thans met haar echtgenoot te Moskou, ter bijwoning van een wetenschappelijk congres, De Spaansche burgeroorlog Toledo ernstig door Yague bedreigd Aanvallen op Alcazar gestaakt Volgens berichten uit Bilbao, is op het noordelijk front het aangekondigde of fensief aangevangen. Enkele uren na afloop van het door Mo la gestelde ultimatum, begonnen de nationalistische colonnes van drie kanten den aanval tegen de belangrijkste stellingen van de rooden bij het aan dc rvier de De va ge legen stadje Eibar. Om het succes van deze operaties te vei-zekeren, heeft M o 1 a 75.000 man en 30 batterijen veldartillerie rond Eibar ge concentreerd, waar zich, zooals bekend, de grootste munitiefabrieken van het Noord-Spaansche kustgebied bevinden, waaruit de volksfronters hun munitie- vooiTaden putten. De volksfrontautoriteiten beweren, dat de stellingen van de roode troepen rond Eibar onneembaar zijn, doch anderzijds wordt door het commando van de nationale troepen ver klaard, dat het siadje spoedig zal vallen en dat Bilbao waarschijnlijk reeds a.s. Maan dag zal worden ingenomen. De nationalisten begonnen hun aanval met een artilleriebeschieting van de berg hellingen bij Elgoibar en Malzaga, waar eenige batterijen in de ruïnes van kerken en kloosters in stelling waren gebracht. Kort nadat het bombardement geopend was, zag men een groot en vuurgloed en rookwolken uit de fabrieken van Eibar op stijgen. De vlammen verspreidden zich snel on vernielden tal van werkplaatsen. Het gerucht gaat, dat deze branden niet het gevolg zijn van de explosies der vijande lijke grananten, doch dat zij door de verde digers zelf zijn aangestoken, die. naar be weerd wordt, Eibar, evenals Trun, slechts als een grooten puinhoop in handen van de nationalisten willen achtprla'en. Door de autoriteiten van Bilbao wordt dit gerucht evenwel tegengesproken. Onder bescherming van het artillerievuur rukte de nationalistische infanterie naar de buitenwijken van Eibar op, waar de aan vallers met een waren vuurregen werden bestookt. Al hoe! spoedig waren de berghel lingen tot aan de Deva mei rijken bezaai'! Langzamerhand echter kwam 't aanvalsfront steeds dichter naar de stad en ienslotte 'oi in de buitenwijken, waar hét afweervuur van de rooden nog heviger werd. De aanval moest tenslotte worden ge staakt in afwachting van nieuwe vei-ster- kiri gen. De militaire en burgerlijke autoriteiten van Bilbao hebben al hun hoop gesteld od de verdedigingswerken van Eibar, doch ver schillende maatregelen wijzen er op, dat men er toch aan denkt Bilbao, evenals in dertijd San Sebastian, te doen ontruimen. Zulks zal vermoedelijk geschieden zoodra de rooden uit Eibar zullen zijn- verdreven. De volksfront-militairen geven toe. dat Bilbao moeilijk' te verdedigen zal zijn, on danks de goed verkerkte stellingen aan den zeekant, waar een.6000 man sterke afdeoling die met geweldige mimitievoorraden is uit gerust, voor den strijd gereed staat. De speciale correspondent van „Havas" meldt, dat het Noorderstation van Bilbao in brand staat. Men weet nog niet, boe- veel gebouwen verwoest werden, doch het is zeker dat noch Irun, noch San Sebastian ooit zoo hevig werden gebom bardeerd. Het bombardement heeft ster ken indruk gemaakt en een deel der bevolking eischt openlijk den dood van zekere gijzelaars. Men vraagt zich af, in hoeverre de Baskische nalionalistische autoriteiten in staat zullen zijn de orde te handhaven en of de extremistische elementen niet tot represaillemaati-ege- len zullen overgaan. Er werden reddingsploegen gevormd, die de puinhoopen van verschillende huizen doorzoeken, waaronder personen bedolven zouden kunnen zijn. Alle brandspuiten zijn in actie om het vuur te bedwingen. Complot te Madrid Leden van het volksfront hebben te Ma drid Rosalia Queipo de Llano geari*esteerd, een zus'ler van den bekenden nationalisten aanvoerder. Bij de gevangenneming smeek te zij de soldaten haar te dooden zonder haar te doen lijden. Zij werd overgebracht naar de vrouwengevangenis. Men heeft verder een complot ontdekt van agenten der veiligheidspolitie, die de poli tieke gevangenen, die op het oogenblik in het college Sananton zijn opgesloten, wilden bevi'ijden. Dit zou plaats hebben, wanneer de opstandelingen de poorten van Madrid zouden hebben bereik! Er zijn verschillende arrestaties gedaan. Alcazar onneembaar? De volksfront-commandanten In Tole do schijnen het plan, om de verdedigers van het Alcazar door een nieuwen storm aanval te verdrijven, thans geheel opge geven te hebben. De vuurgevechten ver- llauwen althans meer en meer en het artillerie-vuur is reeds geheel ges'aakt. Klaarblijkelijk hebben zij ingezien, dat het toch nutteloos is nog nieuwe pogin gen te ondernemen, om hel Moorenpaleis in te nemen. Ondanks de groote ontberingen, die zij hebben moeten doorstaan, bevinden zich de nationalisten nog stejds in een zeer gunsti ge positie. Hun stellingen liggen ongeveer 15 20 meter hooger dan de verschansingen van de volksfronters, zoodat het Laatstge noemden vrijwel onmogelijk is, den burcht te bereiken, zoolang de nationalisten maai over voldoende munitie beschikken. Een andere reden v/aaxom de rooden hun DU BI EUSE VORDERINGEN FIDUGIA-INGASSO'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK - PKOSPECTICIM (AilJ aanvalsplannen hebben laten varen, is waa schijnlijk de omstandigheid, dat zij ten Wi ten van Toledo dringend goed al'gtrich manschappen noodig hebben, om tc trachti de naderende colonnes van kolonel Ya# op te houden. Het aanial miliciens voor het Alcazar dan ook aanzienlijk verminderd. Vooral l geschoolde soldaten zijn naar het front vel plaatst en voor den burcht heeft men allet nog maar een afdeeling jongemannen achtx gelaten. Men zegt, dat de rooden nogmaals et poging zullen doen, om de verdedigers dt* dynamiet-explosies tot overgave te dwin# doch voor de uitvoering van dit plan zij tot dusver in ieder geval nog geeneidei bereidingen getroffen. Toledo zelf werd door vijf drie-motorii bombardementsvliegtuigen aangevallen, d tientallen bommen op de strategisch belaij rijke punten van de stad neerwierpen. Intusschen komen de cojonnes van Ya^i rooals gezegd, steeds nader. Ondanks dt wanhopigen tegenstand van de volksfrontei en ondanks het openen van den s'mvdai in de Alberche-rivier zijn zij erin geslaaj tot op 14 K.M. van de stad door te dringei Hieruit blijkt, dat de door de rooden veroo zaakte overstrooming in het dal van Tal vera, wat zij ook mogen beweren, niet gewensch'te uitwerking heeft gehad. Onder aanwending van alle krachti trachten de nationalisten den buitcnsli verdedigingsring rond Toledo te verbrekf Zij maken daarbij op groote schaal gebru van het luchtwapen dat ook hier weer h strijdmiddel blijkt te zijn, waarin de nati nale troepen hun tegenstandes het mee overtreffen. Steeds weer bestoken de bombardemenl vliegtuigen van de nationalisten de stelli gen van de volksfronters en zonder ondo breking bestrijken zij de roode militie m hun machinegeweer-vuur. Zij slagen clan vrij gemakkelijk erin, de veel zwakke luchtstrijdkrachten van het volksfront verdrijven. AZANA VRAAGT ASYL In Argentijnsche ambassade Azana en verschillende andere person lijbheden zouden om asyl hebben verzot) in de Argentijnsche ambassade te Madrl Dit bericht wordt oilicieel door het A gentijnsche ministerie van buitenlandse! J zaken te Buenos Aires bevestigd. de ideale randgemeente der Residentie I Kostelooze Bemiddeling: 1 WONINGBUREAU „VRONESTEYlfj Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 2731 BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau' BERGMAN SweelinckJaan 2 - Telef. 230Ü VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids Het Makelaarskantoor en Woningbureau „HOLLAND-INDIE" Steenhofstraat 77, SOEST. Teleioon 909 verschaft U alle Inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco geïll. Woninggldi 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEEEN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Huor. Verhuur. Koop, Verkoop van VILLA'S, LANDHUIZEN, BUITENPLAATSEN. ENZ. Diverse Bouwgronden te koop VRAAGT GRATIS INLICHTINGI van Straaten's Woningbureau van 1892 Utrecht, BUtstraat 58bis, tel. 104291 geelt inlichtingen omtrent alle te UTRECHT te KOOP of HUUR zijnde perceelen WENDT D bil het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Matbenesserweg 27a, Telet te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 811 ?e Leiden: Stationsweg 18, Teleioon 227!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2