JUetttti* gHitódjt (üuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Christelijk optimisme De Fransche Devaluatie abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5894 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang Itfocrtentieprtpcn: Van 1 tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingeti van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer- - 0.45 Voor het bevragen aan 'l bureau V wordt berekend 0.10 ,De historische lijn vasthouden Het is niet onze gewoonte beschou wingen in hoofdartikelen om personen te concentreerenhet gaat immers over beginselen en gedragingen van colleges of partijen. Ditmaal kunnen we er ech ter niet van buiten een paar namen naar'voren te schuiven. Men zegt, dat wie ouder wordt gaarne met zijn gedachten in het verleden leeft. Het kan waar zijn. Maar in poli- ticis behoeft men waarlijk geen lang leven achter de rug te hebben, om tel kens weer genoodzaakt te worden terug te grijpen naar het verleden. En zeker geldt dat voor onze tijd. De Roomsch-Kath. Staatspartij staat .op dit oogenblik ongetwijfeld in de volle politieke belangstellingof zij dat immer prettig vindt, blijve thans on-' besproken. Hoewel er een r.k. dagblad is, dat alles, wat wij over deze partij schrijven ten. kwade uitlegt en welks redactie het woord „ophitsen"' op de tong ligt; achten wij ons desondanks geroépen de gang van zaken in deze bevriende politieke groep te voigen, zoo noodig te ontleden en onze conclusies te trekken. En we zullen het onbehoorlijk ge schrijf van de eens zoo voorname Tijd maar verklaren uit de moeilijkheden, waarvoor de leiding staat, zoowel om lijn te leggen in de redactie van het blad als om uitkomst te wijzen aan de: partij, welke ontegenzeggelijk in een moeilijke positie verkeert. Dat zij daarbij niet alle schuld op anderen of op de tijdsomstandigheden mag schuiven, blijkt wel uit de missie, wélke thans Mr. Van Wijnbergen in de partij vervult en wiens politieke redevoering, deze week te Utrecht ge houden, een uitbreiding en nadere toe lichting van artikelen in de r.k. pers, In 't midden der belangstelling staat. En nu denken we even aan het ver- tón. Het is nog maar enkele jaren jeleden, dat deze voorman en bekende r.k. politicus in zijn partij had a daan. We zullen geen oude citaten op raken, maar we „hitsen" volstrekt niet, als we in herinnering brengen, dat vele roomsch-katholieken zeiden en schreven: die man heeft afgedaan; zijn woord heeft onder ons geen invloed meer; zijn ideeën werden waardeloos. En nu zien we het wonder gebeuren, dat dezelfde man dezelfde ideeën ver- igt, gelijk immer en dat er van alle kanten belangstelling rijst. Hoe dat te verklaren? De spreker if te Utrecht het antwoord zelf. Hij omschreef daar, hetgeen hij te zeggen als een „politieke rede", waarin hij zich wilde richten tot allen in den lande, die met de Koningin het woord durven spreken: „Le Christ avant tout", het woord waarover de oud minister Mr. Loeff schreef in het I Koningin: „Le Christ avant tout", uit Koninklijke mond een ootmoedige belijdenis en een fiere regeeringsleuze tevens, voor Vorstin en Vaderland, ook 1 vooral in benarde tijden een mach- ge wapenspreuk en een veilig schild. „De Christus vóór alles" en daarom een Christelijk Kabinet in een God- ïrkennende Staatdat was het kort begrip van de verkiezingsrede, welke baron Van Wijnbergen te Utrecht hield en die van beteekenis zal zijn voor de houding der R.K. Staatspartij in de komende dagen. Precies, zooals wij eenige weken ge leden deden en waarover de Tijd ons ook zoo bitter aanviel, wees de spreker te Utrecht op de conclusies, welke de womsch^catholieken voortgaan te trek- uit hetgeen in Spanje gebeurt; hij verzuimde echter niet de zaak breeder te zien en aandacht te schenken aan het geleidelijk pogen der wereld om zonder God te leven. Tot voorbeeld diende de uitspraak van den bekenden Amsterdamschen hoogleeraar pater de Groot tot de studenten van Leuven: i.Toen de Apostel den Ephesiërs hun Jvroegere ellende wilde schilderen, i Bchreef hij„Weest gedachtig dat gij [vaart zonder Christus en zonder God in deze wereld." Nu dat zonder Chris tus zijn en zonder God, negentien eeuwen na de Evangelie-prediking, bij eenigen vooruitgang gaat heeten, heb- wij ons geloof alom en met de iiterste inspanning aller krachten te verdedigen." De uitspraak is kort, waar. Wjj hebben in de laatste weken eenige f aandacht geschonken aan het feit, dat |eok van vrijzinnige zijde weer voor terugkeer naar het Christendom gepleit wordt. In liberale kringen, zoo hier als elders, wast de overtuiging, dat de staatkunde, die de godsdienst negeert, geen vruchtbaar werk kan doen; en in dit opzicht verwijdert een deel dei- liberalen zich van de sociaal-democra ten, die de oude liberale scheiding tus- schen geloof en politiekebeginselen nog steeds aanhangen en verdedigen. Te Utrecht werd niet zonder reden geciteerd de'klacht van den Groning- schen hoogleeraar, prof. Heymans „De godsdienstige wereldbeschouwin gen verliezen, ondanks voorbijgaande oplevingen, geleidelijk aan kracht en nog is niets in staat gebleken, om de functies over te nemen, welke zij gedu rende reeksen van eeuwen hebben ver vuld. En aan het slot concludeerde deze hoogleeraar: „ook als ongeloovigen zul len wij moeten toegeven, dat de ver zwakking van het godsdienstig leven in onze tijd zeer ernstige geviiren met zich brengt." Zoo werd gesproken in tijden van welvaart, vóór de wereldoorlog. Inmid dels is de ongeloofsverbreiding weer een kwart eeuw voortgezet en toegela ten, is de stoffelijke welvaart gedaald, zijn velen aan ellende ten prooi ge vallen. De overweging van deze situatie kan, volgens baron Van Wijnbergen, slechts tot één conclusie leiden; ri.l. dat zij, die zich vóór God en Christus verklaren in welke kerkformatie zij dan ook mogen leven op politiek terrein tot de meest vriendschappelijke samenwer king behooren te komen. Het kan en het moet. Veertig jaren is zulks ge schied in minder ernstige tijden dan deze door de Christelijke coalitie. Echter „Laat men ophouden te spreken over een rechtsch Kabinet, een coalitie-Kabi net, een parlementair Kabinet enz. Neen, onverschillig welke de uitslag der komende verkiezingen moge wèzen, hebben we daarom in. deze tijd, waarin socialisme en communisme steeds verder stuwen noodig een Christelijke Regeering, eén Christelijk Kabinet. Dat worde den kiezers inge stampt; hun steeds, telkens en telkens, voorgehouden, dat het daarom gaat Ziedaar het Christelijk optimisme van iemand, die steeds naar deze regel geleefd heeft en wiens woord nieuw gezag kreeg. Hoe staan anderen binnen en buiten zijn partij daartegenoverDie vraag moet nader aan de orde komen. Een verklaring van Mr. L. J. A. Trip GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID Prins Bernard bij de Ned. Handel Mij. Z. H. Prips Bernard heeft zijn werk- zaamheden bij dé Ned. Handel-Mij. te Amsterdam aangevangen. Vrijdagoch tend te tien uur arriveerde de vorstelijke- gast in gezelschap van zijn secretaris, Jhr. Roëll, op het kantoor der maat schappij, waar hij dpor den president directeur, Mr. D. Crena de Iongh, werd verwelkomd.- Na in de directiekamer ontvangen te zijn, heeft de heer Crena de Iongh met den Prins een rondgang gemaakt door de verschillende af deelingen van de Handelmaatschappij, tijdens welke de chefs der afdeelingen aan Z. H. werden voorgesteld. Het tienduizendste schip in den Waterweg aangekomen Gisteravond omstreeks half 8 is als 10.000ste schip van dit jaar in den Nieuwen Waterweg aangekomen het Nederlandsche s.s. Poseidon van de K.N.S.M., komende van Amsterdam en bestemd voor Rotterdam. Verleden jaar is het 10.000ste schip op 23 October aangekomen, terwijl in 1934 dit feit plaats vond op 11 October. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Dezer dagen werd te Lisse de bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf de bedrijfs- r a a d, welke in opdracht van den Minister van Sociale Zaken was bijeengeroepen door den heer Th. F. van Rijn te Lisse door dezen geïnstalleerd. De raad maakte een rooster op, volgens elke de leden achtereenvolgens telkens 5or een jaar als voorzitter zullen optreden. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op de heer Th. F. van Rijn te Lisse en als tweede voorzitter de heer A. J. Loerakker te Haarlem. Op voorstel van verschillende leden werd tot secretaris benoemd de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. Voorts werd de begrooting 1937 vastge steld. Een commissie werd samengesteld om enkele belangrijke, aangelegenheden met name de kwestie van de werkloosheid, de loonbijslag e.d. nader te bezien en zoo mo gelijk tijdig eventueele voorstellen dien aangaande aan den bedrijfsraad voor te leggen. SECRETARISBENOEMING VOOR DE BEDRIJFSRAAD VOOR DE TUINBOUW De beide bedrijfsraden voor de tuinbouw in Noord- en Zuid-Holland benoemden als secretaris de heer W. Th A. van Beek te Haarlem, zulks in de plaats van den Ir. A. W. Ausems die zich had teruggetrokken. Het was deze week juist vijf jaar geleden, dat het, Engelsche pond deprecieerde. eerste lustrum wordt wel op merkwaardige wijze gevierd! Na hevigen strijd is thans ook de Frarische franc bezweken en de Regeering Blum ziet zich genoodzaakt de goudpariteit „aan te passen" bij die van het pond sterling en de dollar. Deze monetaire maatregel feitelijk de consequentie van een herstel- politiek, die sinds enkele maanden door de Volksfront-regeering werd toegepast. Het welslagen van dit experiment was van den aanvang af zeer twijfelachtg en de laatste weken was het goed merkbaar, welke gevaarlijke spanningen zich in Frankrijk ontwikkelden. Het verstoorde evenwicht in de rentabiliteit van het bedrijfsleven (tenge volge van de dwingend opgelegde loons- en salarisverhoogingen) leidde tot eén stijging van het prijsniveau, die de toch al vermin derde concurrentiekracht van het land ver der aantastte. De passiviteit van de handels balans nam zienderoogen toe en vooral de Augustusmaand gaf onrustbarende cijfers te zien: de uitvoer bereikte een nooit gekend laagterecord met frs 1100 millioen, terwijl de invoer steeg van frs 1720 millioen tot frs 1851 millioen. Moest dit proces indi rect reeds tot een ondermijning van het nationale ruilmiddel leiden, de eigenlijke stoot heeft de franc toch gekregen door het biltere schijntje vertrouwen van het Fran sche kapitaal in het uiteindelijk succes van de Fransche „New-Deal" politiek. We her inneren er b.v. aan dat de inschrijving op schatkistbons een volslagen mislukking werd. Deze week werd de inschrijving gesloten, nadat door de Fransche beleggers voor ruim frs 4 milliard was ingeteokend, terwijl op een bedrag enkele malen grooter gerekend was. De voortdurende kapitaalvlucht en de voortgezette goudtransporten hebben ten slotte het laatsfe restje vertrouwen wegge nomen en het liet zich wel aanzien, dat de Fransche' franc het niet lang meer houden zón. Toch komt deze devaluatie nog vrij onver wacht. De Fransche Regeering zal zich er nooit op kunnen beroemen tot het bittere einde toe gestreden te hebben. Hier ligt het groole onderscheid met de depreciatie van het pond sterling, dat noodgedwongen van het goud losgeslagen werd nadat de goudreserve vrijwel geheel was opgeteerd. De technische positie van den franc was ook thans nog zeer sterk. Het dekkingsper centage bedroeg de vorige week tegen de 60 pet en bij een krachtige Regeeringspoli- tiek had men ongetwijfeld den franc een waardevermindering kunnen besparen. Groo- te moed heeft de Fransche Regeering bij de verdediging van de bestaande goudparifeit goudpariteit niet aan den dag gelegd. Het bleef vaak bij allerlei twijfelachtige, dubbel zinnige verklaringen, waaraan het publiek niet wist wat het had. Deze verklaringen komen thans in eigenaardig licht te staan, nu men weet dat al sinds 3 maanden met Londen en Washington overleg werd gc- Mr L. J. A. Trip pleegd over de eventueel te nemen monetaire maatregelen in Frankrijk. Hoe dit ook zij: de franc van Poincaré, die in Juni 1928 werd gestabiliseerd, is gevallen. Tot nu toe kwam de waarde van den franc ongeveer overeen met 9% ct Blijkens de laat ste berichten zal de nieuwe franc een waar de hebben van ongeveer frs 100 in een pond sterling, dus ongeveer 7Vfe cent. De juiste waarde zal nog nader worden vastgesteld. De groote vraag is thans of ook de gulden zal moeten volgen, nu'aan het'goudbloc op nieuw een steunpilaar is ontvallen. Mr. L. J. A. Trip, de president van de Nederland sche Bank laat ons hieromtrent niet in het onzekere. „Het Nederlandsche publiek, zoo verklaarde hij, is altijd verstandig geweest Men kan er op rekenen, dat het ook ditmaal verstandig zal reageeren op de gebeurtenis sen in Frankrijk. Er is daarom geen reden zich ongerust te maken omdat wat daar gebeurt de consequentie is van een reeds vroeger ingezette poli tiek. De gevolgen van een deva luatie warener reeds, vóórdat de wijziging in de monetaire poli tiek werd voltrokken Natuurlijk zal er wel weer ee.n speculatie- golf over den gulden heengaan. Doch ons nationale ruilmiddel kan een zeer krachtige stoot opvangen. De positie van onze circula tie Bank is de laatste maanden voortdurend versterkt en zij beschikt thans over een goudvoorraad van f708 millioen, terwijl de dekkingspercentages zich omstreeks SO pCt. bewegen. De leiding van onze circulatiebank is de laatste maanden op alle gebeurtelijk- hedeh voorbereid geweest.. Naarmate de franc meer en meer wankel kwam te staan, werd het contact met Parijs losser en losser, terwijl de innerlijke positie van den gulden door een voortdurende goudaanwas werd ver sterkt. Deze politiek zal thans vruchten afwer pen. Blijft het Nederlandsche publiek kalm, dan zal ook een nieuwe krachtige specula tieve aanval met glans worden weerstaan. Met volle gerustheid kan daarom de nieuwe strijd tot handhaving en verdedi ging van den onverzwakten eerlijken gulden worden tegemoet gezien. Wij zijn paraat! (Zie verder blz. 2) Drukpersvrijheid September zal van 9 t.ot 9.30 uur des avonds door den heer H. D i e m e 1 Dir.-Hoofdred. van „De Rotterdammer' voor de radio van de N.C.R.V. worden ge sproken over „Drukpersvrijheid". Dit vraag stuk is in de laatste jaren ook in ons land van actueelen aard geworden. Ons Zondagsblad van deze week bevat o.m. de vol gende lectuur: Daniël Gabriel Fahrenheit, door H. W. Derksen, een interessant artikel over den beroemden natuur kundige, die 200 jaar geleden overleed. Modern Tourisme. Het derde artikel van een onzer redacteuren over een tocht naar Palestina, Egypte en Syrië. Ons Geheugen. Hierover schrijft de heer P. van Duyvendijk in zijn Zielkundige en Opvoed kundige Brieven. De rubberboom van Veenpias, een boeiend vervolgverhaal van de hand van den heer K. Lantermans. Van twee koningskinderen, een Bataksch volksverhaal, door mevr. M. A. RenesBoldingh. Onze Kinderkrant met kleuter bijvoegsel. Drie pagina's vol afwis seling: verhalen, versjes, plaatjes, knutselwerkjes, raadsels, zoek- plaatje, teekenplaat enz. enz. Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Binnen- en Buiten- landsch Overzicht. Damrubriek, Ruilbeurs, enz. Nieuwe lezers en hen, die voor 't eerst met ons blad kennis maken, wijzen wij met nadruk op onze prachtig geïllustreerde wekelijksche bijlage\ Ned. Christelijke Filmcentrale Aankoop van Verlovingsfilm Naar men ons meedeelt, heeft de Neder landsche Christelijke Filmcentrale (Abste- derdijk 204, Utrecht) aangekocht een film- copie van de Verlovingsfiim van H.K.H. Prinses Juliana, openend met beelden uit verschillende perioden uit haar leven en eindigend met de glorieuze ontvangst van de Prinses en Haar Verloofde voor 't Paleis. Bovendien zijn ten behoeve van de N C. F. smalfilmsopgenomen van den konink lijken stoet op Prinsjesdag en. een kleuren film van de Gouden Koets. Ook op den landdag der A. R. Partij op Prinsjesdag te 's-Gravenhage zijn geslaag de opnamen gemaakt, zulks ten behoeve van een speciale aanbieding aan de A. R. Kiesvereenigingen. (Zie voorts de adver tentie). De Nederlandsche Monetaire politiek Wordt onveranderd gehandhaafd In verband met de zich opnieuw openbarende bewe ging op de wisselmarkt deelt de Nederlandsche regeering mede, dat zij haar monetaire politiek onveranderd hand haaft. DENATURATIE VAN AARDAPPELEN Vergoeding oogst 1936 Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van Maandag 28 Sept. a.s. vergoeding zal .worden verleend voor het denatureeren van aardappelen van den oogst 1936 met uitzondering van vroege aardappelen en fabrieksaardappelen welke zijn geteeld :n worden gedenatureerd met inachtneming •an de dienaangaande gestelde voorschriften. De grootte van de denaturati.e- uergoeding zal afhankelijk zijn '.an de rubriek, waarin de aard- tppelen worden ingedeeld, e.i 'an het tijdstip van denaturat ie Het bedrag der denaturatievergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept. tot 1 Dec. 1936 f 0.70 per 100 kg„ van 1 Dec. 1936 tot 1 Maart 1937 f 0.80 per 100 kg. en van 1 Maart tot en met 15 Juli 1937 f 0.90 per 100 kg., met dien verstande, dat voor aardappelen der ru briek a, welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatu reerd zullen worden en behoudens nade re wijziging dezer rubriek, f 1.50 per 100 kg. zal worden uitbetaald. In de rubriek a zullen worden ingedeeld dë volgende rassen van den kleigrond. Voor er de aardappelen voldoen aan bader te stellen qischen: bevelanders, noordeling, bonte star (bonte roode star), rood e star, blauwe eigenheimers, eigenheimers, furore, westeinder blauwe, zeeuwsche bonte. Omtrent deze nadere eischen zullen t.z.t. verdere publicaties worden gedaan. Hoofd zaak is hierbij, dat de aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen, welke rede lijkerwijze aan een goede consumptieaardap pel gesteld kunnen worden. Alle andere aardappelen worden in de ruhriek b ingedeeld. De denaturatie kan geschieden zoowel door georganiseerden bij een der provinciale Iandbouw-crisis-organisatjes, als door hande laren bij de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale als georganiseerde aangesloten. De aanvragen om denaturatie moeten op dezelfde wijze als vorig jaar door georga niseerden bij een L. C. O. en door handela ren, die uitsluitend bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale zijn georganiseerd, bij deze centrale ingediend worden. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aardap pelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 35 m.m. vierkantsmaat, terwijl ook nat-rotte knollen moeten zijn verwijderd. ■Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen .aardappelen, die, naar het oordeel van genoemde Centrale, zoodanig door ziek te zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder geschikt kunnen worden geacht, en partijen, die stukken bevatten, welke op andere wijze dan bij het rotten of om werken of wel door vreterij van insecten zijn ontstaan. TUINBOUWVRAGEN Vergadering van de C.B.T.B. t het Westl'and Ter bespreking van verschillende, tuin- bouwvragen als clearing, vaste lasten, pacht, steunverieening enz. zal Woensdagmiddag 2 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw te Naaldwijk optreden de heer Chr. i Heuvel. Deze vergadering is belegd door de Holl. Brab. Chr. Boeren- en Tuindersbond s uitsluitend toegankelijk voor leden en genoodigden. Dit zal voor de tuinders een zeer belang rijke vergadering worden. Het korps der Rotterdamsche mariniers bracht gisteren een bezoek aan den nieu wen kruiser „De Rugter" te Schiedam; tevoren werd gedefileerd voor den burge meester van Schiedam Mr. Dr. van Haar en. De superieure school voor iechnisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde, Waterbouwkunde Werktuig bouwlc, E lectrotechn Radio -. Chemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad De Fransche Regeering heeft besloten tot devaluatie van de Franc over te gaan. De nieuwe Franc zal gebracht worden op frs 100 in het Pond Sterling. Er is een monetaire Entente gevormd tusschen Londen, New-York en Parijs. De Parij- sche Beurs is tot Dinsdag gesloten, even eens de wisselmarkten te Londen en New-York. Het advies van de Hooge Raad inzake de ontwerpen tot wijziging van de Onge* vallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouw* ongevallenwet 1922. Thans zijn in druk verschenen de rap* porten en brieven over het onderzoek naar de gegrondheid van de tegen wijlert Dr. Weyland ingebrachte beschuldi* gingen. Nabij Beilen is een auto door een snel* trein verpletterd, waarbij de chauffeur is gedood. Eden heeft te Genève een belangrijke rede gehouden over de hervorming vari den Volkenbond. In de Volkenbondsvergadering heeft de Spaansche minister van buitenland- sche zaken een pleidooi gehouden voor opheffing der non-interventie inzake Spanje. De huiszoekingen en arrestaties in Bel gië, in verband met de wapensmokkel duren voort. Bilbao is zwaar door Mola gebombar deerd; de volksfronters hebben hun aan val op het Alcazar gestaakt. BETONHOUT KXSTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheltstr. 313 TRIPLEX Vraag» prijs LIJSTWERK (Adv.) Tentoonstellingsplannen te Amsterdam in gevaar Geen subsidie van de regeering Nadat de commissie, welke de moge lijkheden van het houden van een ten toonstelling van groot formaat te A m- s ter dam in een der eerst volgende jaren heeft onderzocht, reeds v o or eenigen tijd de mededeeling van de re geering had ontvangen, dat geen toe stemming kón worden gegeven voor een geldloterij en toen in aansluiting daar op aan de regeering had gevraagd een Rijksbijdrage van voldoenden omvang te mogen verkrijgen, wérd thans van de zijde der regeering aan de commissie be richt, dat, daar de regeering meent geen vrijheid te kunnen vinden om 'n volgend kabinet te binden aan een belangrijke financieele toezegging als die, welke door de, commissie was gevraagd, zij niet heeft kunnen besluiten tot het verleenen van een subsidie. Door de commissie worden deze beslissin gen levendig betreurd. Immers, gelijk de er varing, bij soortgelijke tentoonstellingen m het buitenland opgedaan, leert, is de finan ciering van een dergelijke tentoonstelling niet mogelijk zonder dat een zeker bedrag a fonds perdu beschikbaar wordt gesteld. Onder deze omstandigheden moet, naar wij vernemen, ernstig rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de commissie haar pogingen om tot verwe zenlijking van de plannen te komen, zal moeten staken. Wielrijder tegen tram gevallen Vanmorgen te omstreeks half negen is op den hqek van de. rozengracht en de Wester- markt te Amsterdam een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij een ongeveer 30-jarige wielrijder hoogst ernstig werd ge wond. Op genoemd, uur is het op die plaats zeer druk. Eenige wielrijders reden naast elkaar, een andere wielrijder wilde passee- -en en sneed de groep. Bij die gevaarlijke manoeuvre kwam zijn rechter pedaal met het voorwiel van een andere fiets in aan raking, de wielrijder viel en juist op dat oogenblik naderde de Haarlemsche tram. De man viel tegen de tramwagen en werd zwaar gewond opgenomen. Met een schedel basisfractuur en ernstigfe wonden aan het gelaat is hij opgenomen en naar het Williel minagasthuis gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1