Het Alcazar houdt nog steeds stand Strijd tusschen Oostland en Westland WOENSDAG 33 SEPTEMBER 1936 EERSTE BEAD PAG. sC Buitenland ITALIË ONTSTEMD Onverwacht, is er te Genève toch nog een kink in (1e kabel gekomen. Algemeen be stond de verwachting), dat men Abessinië sinds diet zijn grondgebied voor een aan zienlijk clecl, en zijn positie als zelfstandige staat vrijwel geheel in het ongelukkige conflict met Italië verspeeld had langs een achterdeur den Volkenbond doen verlaten. Geheel in den haak was dit wel niet, want juridisch gesproken heeft het zijn rechten geenszins ingeboet, doch tegenover de Ethiopische belangen stonden zeer zwaarwichtige Europeesche, en het gaat nu eenmaal in de wereld bijna altijd zoo dat de opportuniteit een woordje mee spreekt. Officieel zou men het land bonds lid willen laten blijven, gelijk men ook d illusie zou willen handhaven, dat het nog geen Italiaansch bezit is, eenvoudig door het feit van de veroveripg niet te accep teeren. Doch Ethiopische afgevaardigden kon men te Genève niet meer gebruiken, omdat men, met het oog op de Europeesche .vraagstukken, het beter moest achten Rome tot vriend te houden. Verwacht mocht dm •worden, dat men het over een andere boeg zou gooien. Zoo de geloofsbrieven van de Ethiopische afgevaardigden niet werder goedgekeurd, zou men practisch bereikt heb ben, dat de Italianen niet met hun over wonnen tegenstanders aan één tafel behoef den te gaan zitten. Dit voornemen der groote mogendheden is echter verhinderd door het optreden dei- kleine staten, als welker woordvoerder in de commissie tot onderzoek der geloofsbrie ven de Nederlaoidsche jurist, mr Limburg, optrad. Onze gedelegeerde heeft er met druk op gewezen, dat de vraag of Abessinië nog él dan niet een zelfstandige staat is, buiten de competentie van de commissie in kwestie ligt en dat het internationale hof te Den Haag daarover moet beslissen. Zoo heeft men dan aan de Volkenbondsverga dering geadviseerd, zich tot de internatio nale rechters te Den Haag te wenden. Of middelerwijl, zoolang de vraag nog niet in hun nadeel is beslist, de Abessijnexx mee het woord zullen mogen voeren in het Assem blee, is weder een andere moeilijkheid. Gelijk te verwachten was, heeft Italië op deze houding der commissie onmiddellijk gex-eageerd door de leden van een techni sche afvaardiging, welke te Genève aar radio-besprekingen deelnam, onverwijli naar huis te ontbieden. Het eerste begin van hernieuwde internationale samenwer king is hiermede voorloopig van de baan; de oude breuk tusschen Rome en Genève treedt weer duidelijk aan den dag. Intusschen komt dit terugtrekken van Italië aan Europa onder do huidige om standigheden geenszins ten goede. Menher- innere zich slechts, dat juist de laatste weken Groot-Brittannië er alles op ging zet ten, om de besprekingen over een vernieuwd Ixxcai-no-pact, dat de veiligheid van West- Europa zou moeten waarbox-gen, eindelijk op gang te bi'engen. Italië zal daax-aan thans niet deelnemen. liet zal blijven bou- deeren, totdat het ook in dit laatste staax-tje van de Abessijnsche affaire zijn zin gekre gen heeft. Het valt inmiddels op, dat de Italiaan- sche pex-s ertoe is over gegaan, onvriexide- lijk commentaar te leveren op de rei Welke zoowel koning Edward als zijn n ne-minisler Hoare in het oosten der Mid dellandsche Zee hebben ondernomen. Men onderstreept nadrukkelijk het feit, dat de Bi'itsche souvereiniteit wèl Dalmatië, Grie kenland en Turkije heeft bezocht, de drie landen die bereid waren aan de Britsche vloot in geval van een conflict met de Ita liaansche steun te veiTeenen, terwijl de ivox-stelijke tourist Italië geheel heeft ge passeerd. In verband met deze beide reizen vraagt men zich af, welke plannen Exxgeland in deze gebieden voor de toekomst heeft en men doet dit op een toon, die dépit en ern stig wantrouwen vex-raadt. De opmerking van Hoare, dat Engelands politiek de oude is gebleven en vriendschappelijke relaties met alle Middellandsche Zee-mogendheden beoogt, neemt men te Rome voor wat ze is. Uit deze symptomen blijkt wel, dat het nog niet botert tusschen de oude tegenspe lei's uit het Abessijnsche drama en dat het uiterst moeilijk zal wezen, als eindelijk de tijd voor gezamenlijk confei-eeren komt, ze tot behoorlijke samenwerking te brengen, die voor de rust in ons werelddeel noode kan worden gemist. Italië en Genève Bet trekt zich opnieuw terug... Italië had deze maand er een aanvang mee gemaakt te Genève weder aan het technische volkenbondswerk deel te ne men, daar het achtte, dat de niet-goed- keuring van de Abessijnsche geloofsbrie ven weldra ook de hervatting van de sa menwerking op politiek gebied zou moge lijk maken. Nu door het initiatief van de kleine staten en het merkwaardig snelle toegeven van Frankrijk en Engeland aan het verlangen, om het advies van het Haagsche Hof in te winnen over de Abes sijnsche geloofsbrieven^ de politieke span ning tusschen den Volkenbond en Italië weder verscherpt is, heeft Mussolini blijk baar besloten, ook weder een eind te ma ken aan de Italiaansche deelneming aan het technische Volkenbondswex-k. Gister heeft althans de Italiaansche de legatie, die aldaar aan een Volkcnbonds- radio-conferentie deelnam, in opdx-acht van de Italiaansche regeering Genève verlaten Dit feit schijnt in Italië zelf weinig incïx-ul te hebben gemaakt. iVon Neurath' in Hongarije De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, is gister van zijn jachtpartij met den Hongaarschen regent Horthy bij kasteel Gödöllö naar Boedapest teruggekeerd. In een onderhoud, dat de minister daar met eenige Duitsche journalisten had wees hij nog eens met nadruk op het strikt par ticuliere karakter van zijn reis en sprak verschillende vermoedens omtrent het doel daarvan, zooals die door de buitenland- fcche bladen waren gepubliceerd, tegen. De Spaansche burgeroorlog VERSCHILLENDE KLEINE SUCCESSEN DER NATIONALEN Na een hevig artillerievuur hebben de vqlksfronters gisternamiddag voor de vierde maal de ruïnes van het Al cazar bestormd. Toen de aanvallers den hof van het Paleis trachtten over te ste ken naar de manege, werden zij door de belegerden ontvangen met zwaar mackinegeweervuur. De cadetten had den zich namelijk achter geweldige steenblokken en stukken muur goed verschanst. Verschillende malen moes ten cle rooden terugtrekken, doch ten slotte gelukte het den stormafdeelingen door te dringen tot de manege en zicli daar in te graven. Na een vuurgevecht van drie uren werd de roode militie evenwel weer uit liet Alcazar verdreven. Tegen den avond werden aan beide zijden nog on-ondex-broken schoten ge lost. De nationalisten hebben geen en kele van hun stellingen in het Alcazar behoeven prijs te geven, zoodat de aan val der rooden ook nu weer is afge slagen. Naar de correspondent van het Portu- geesche blad „O Seculo" te Talavera meldt, hebben de troepen van kolonel Yaguo Torx-ijos ingenomen. Zou dit be richt bevestigd worden, dan zou de voornaamste tegenstand van de volks- fronters voor Toledo gebroken zijn, daar de hoofdvei-dedigingslinie .van de 1-00- den im Torrijos ligt. Gister ondernamen zestienhonderd volks* fronters een verrassende aanval op het plaatsje Penarrubia bij Ronda ten Westen van Malaga, doch stieten daarbij op sterke colonnes van generaal Varela. Er ontspon zich een hovig gevecht, dat tenslotte eindigde met een nederlaag van de roode troepen, die honderdvijftig dooden zouden hebben verloren. De nationale Zuidelijke armee bevindt zich thans volgens een mededeeling van radio-Sevilla, nog slechts veertig kilometer van Madrid verwijderd. Na de imueming van de uit strategisch oogpunt zeer belang rijke plaats Maqueda zijn eenige afdeelin- gen van kolonel Yague onmiddellijk verder opgerukt en de stad Escalona, waar het hoofdkwartier van de op het Zuidfront ope- reerende volksfronttroepen is gevestigd, dicht genaderd. Men kan ei-op rekenen, dat deze stad spoedig zal worden ingenomen. Van het Guipuzcaofronï Generaal Mo la meldt, dat de nationale troepen op weg naar Bilbao zes dorpen heb ben bezet en de tegenstanders op verschil lende plaatsen met aanzienlijke verliezen op de vlucht hebben geslagen. In Bilbao zelf neemt de nervositeit met het uur toe. Hoewel de amarchisten nog steeds weigeren de stad over te geven, neemt men toch aan, dat Bilbao zonder voorafgaande beschieting door Mola's troe pen zal kunnen worden ingenomen, daar de Baskische nationalisten zich wel nauwe lijks zullen verdedigen. Het gebrek aan levensmiddelen wordt er steeds duidelijker merkbaar. Versch vleesch en groenten zijn in Bilbao niet meer te krij gen en ook de conserven i-aken op. Een bewijs, dat de door de nationalisten toegepaste blokkade feilloos functionneert is o.a. het feit, dat tot dusver slechts enkele visschersbootjes erin geslaagd zijn, eenige kleine hoeveelheden voedsel de stad bin nen te smokkelen. De Fransche gezant Herbette heeft zich per Fransch oorlogsschip naar Bilbao begeven, om aan de gijzelaars, die door de rooden op een schip gevangen gehouden worden, een bezoek te brengen. De anar chisten hebben gedreigd het schip in de lucht te doen vliegen, zoodra het eerste schot door de nationalisten in Bilbao zal worden gelost. De speciale correspondent van het Portu- geesche blad „Diario de Manha" bericht uit Talavera, dat te Salamanca besprekingen hebben plaats gehad, waaraan alle aiatio- nale leiders hebben deelgenomen, o.a. de generaals Mola, Franco, Varela, Queipo de Llano en kolonel Yague. Italiaansche consul aangehouden Uit Barcelona wordt gemeld, dat een groep gewapende communisten de auto van den Italiaanschen consul aldaar heeft aan gehouden en deze, hoewel de consul onmid dellijk zijn papieren kon toonen, heeft door zocht. De consul heeft naar aanleiding hiex-van bij de Catalaansche autoriteiten gepro testeerd. Uruguay breekt met Madrid De regeering van Uruguay heeft de diplomatieke betrekkingen met Madrid vei-bi-oken ën den Argentijsnschen gezant in de Spaansche hoofdstad verzocht, de belangen van Uruguay in Spanje te wil len vertegenwoordigen. De Regeei-ing voegt aan deze officieele mededeeling nog toe, dat zij de betrekkin gen met do Spaansche regeering niet zal hervatten, voordat zij voldoende waarbor- gen zal hebben ontvangen voor de veilig heid van de in Spanje gevestigde Uruguee- sche staatsondex-danen. Deze maatregel is namelijk een gevolg van de vermoording van drie zusters van den vice-consul van Uruguay te Madrid, die Zondag door de roode militie werden doodgeschoten. De correspondent van 't blad ,,E1 Pueblo1' meldt uit Hcndaye, dat de zustere van den vice-consul tijdens een wandeling op den Puerto del Sol door gewapende militie in een auto ontvoerd werden, naar een onbe kende plaats werden gebracht en daar wer den vex-rnoord. Alle pogingen, om een spoor van de ont voerden te ontdekken, waren tevergeefsch, totdat de lijken van de slachtoffers Zondag in hét lijkenhuis van Madrid konden wor den geïdentificeerd en aan de familieleden konden worden overgegeven. De president van de republiek Uruguay exi de Urugueesche minister van Buitenl. Zaken. Espalter, hebben een langdurige be spreking gehad over de toekomstige ge dragslijn van Uruguay ten opzichte van de Madrileensche regeex-ing. DE BELGISCHE WAPENLEVERANTIES Nieuwe serie huiszoekingen verricht De Nederlander E. K. gecompromitteerd Gisteren heeft te Luik een rechter van instructie, vergezeld van alle plaat selijke commissarissen van politie, huis zoekingen in de clublokalen van socia listen en syndicalisten verricht. Ook bij verschillende wapenhandelaren werd controle gehouden, waarbij bleek, dat voorx-aden wapens en munitie zonder daartoe aangevraagde vergunning ver zonden waren naar Antwerpen. Als be stemming werden Mexico, China en Chili vermeld; in werkelijkheid zal de Spaansche volksfrontregeering wel de geweest zijn. In het gex-echtshof te Brussel blijft de druk te eveneens voortdui-en in verband met het ondex-zoek naar het onwettig in bezit hebben an wapens. Het blijkt, dat de-gene, die als tusschen- persoon optreedt tusschen 't communistisch verbond „Transit" exv de Socialistische Re- volutionnaire Actie, waarvan de socialist Dauge het hoofd is, een zekere Vereeglcen, caféhouder te Bx-ussel is. Bij dezen persoon heeft de politie de cor respondentie ontdekt, welke betrekking heeft op de organisatie van de Vierde Internatio nale en op de vorming van de gewapende ai-beidersmilities in België. Deze in het Fransch* gevoerde correspondentie duurt reeds sedert 1934. Anderzijds heeft het onderzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van de inlichtin gen, die wei-den gevonden in de actcn'asch van den Spanjaax-d Huesca, nog tot een nieuwe verrassing geleid. Men heeft namelijk ontdekt, dat een fa briek van ijzeren kunstvoorwerpen in de Jei-usalemstraat in de Brusselsche voorstad Schaarbeek, die door een Nederlander, een zekere Emanuel K., werd geëxploiteerd, was omgevormd tot een wapenfabriek. Men fabriceerde er voor rekening van wapenhandelaars, met wie de Spaansche ï-egeei-ing via Huesca in verbinding stond, vuurpijlen en ondex-deelen van gi-anaten. Een proces-verbaal werd tegen den Neder lander K. opgemaakt wegens overtreding van de verordeningen inzake particuliei-e nijverheid. Anderzijds wordt uit Ostende vernomen, dat aldaar beslag werd gelegd op het schip „Raymonde", dai wapens smokkelde voor de Spaansche volksfrontregeering. Gisteren heeft het socialistische vakver bond van de metaalbewerkers van Brussel een motie goedgekeurd, waarin er bij de socialistische ministers op aangedrongen wordt, dat zij het initiatief in de regoering •f I.U.EK/Veur '(Adv.) zouden nemen, om het verbod van wapen- uitvoer naar Spanje te doen intrekken. Twee Belgische sergeant-vliegers zijn ge deserteerd, om als instructeurs bij de roode troepen in Spanje op te treden. Engeland in de Middellandsche Zee De meening van minister Hoare Na zijn terugkeer van zijn kruistocht in de Middellandsche Zee, heeft Sir Samuel Hoare vex-klaard, dat de Britsche regee ring voornemens is, de moeilijke Middel landsche Zeeproblemen onder de oogen te zien en de Britsche positie in dat gebied volkomen veilig te maken. Hij zeide, dat men daarin geen bedreiging tegen een of anderen staat moet zien. Naar aanleiding van Italiaansche persar tikelen, waarin gezegd wex-d, dat Engeland een uiteenzetting moet geven van zijn Mid- dellancisehe Zee-politiek, betoogde Hoare, dat die politiek niet verandex-d is. Engeland wil de beste betrekkingen met alle Middel landsche Zee-mogendheden, Italië daaronder begrepen, onderhouden. Engeland wil slechts zijn vitale verbindingswegen met Britsch- Indië beveiligen. Sir Samuel Hoare zeide verder nog: Wij zullen Malta niet verlaten. De militaire toe komst van Cyprus is nog steeds in studie, maar ik ben er van overtuigd, dat het eiland 'n betere haven moet hebben. Ook 't lucht vaartprobleem is gewijzigd, maar niet zoo, oat, onze politiek daardoor omvergeworpen wordt. Overval op Fransch nonnenklooster Een bende heeft gisternacht te Venis- sieux (Z.-Frankrijk) een overval gepleegd op een nonnenklooster, waarbij de ruiten van een slaapzaal werden vernield. Ook werd een aantal schoten op het gebouw gelost. In den ochtend heeft, de Fransche poli tie naar een en ander een onderzoek inge steld. Dit heeft aan het licht gebracht, dat verscheiden personen, die dachten, dat een door de aanhangers van kolonel De la Rocque georganiseerde bijeenkomst in het klooster werd gehouden, meenden de deel nemers daar in het kloostergebouw voor zich te hebbén. Dit was evenwel niet het geval: geen enkele aanhanger van deze groep was het gebouw binnengegaan, De Legeroefening bij Breda De verzorging van den troep De groote dag komt onderdak vinden. De z.g. zestienmamstfj fC ten deden dienst voor drie. Elke irian ko E in een krib slapen. Het 8ste cn llde Rc| Inf. vonden hier eexx tijdelijke woning. Aan het station was de drukte groot xin het ontladen van de lange paarden- e materieel-treinen. Hier ti'offen we vcx-sclii s< lende leden van de Lcgex-commissie, die In B uitladen van de artillerie uit Leiden Tilburg, 22 Sept. 1936. De wisseling van het seizoen ging ge paard met een wijziging in de militaire situatie, waarin we de laatste dagen ver- keex-d hadden. De Lichte Brigade had haar taak vol bracht met groote opgewektheid en volle en lofwaardige toewijding van allen, van hoog tot laag, die daarbij betrokken waren. Morgen zal de groote oefening van het Veldleger beginnen. Maar daartoe was noodig een bepaalde opstelling van de er aan deelnemende legexonderdeelen. Voor deze opstelling is de Dinsdag gebruikt. De dag van heden was dus te beschou wen als een soort pauze, welke echter nxet opgevat mag worden als een periode van indolente rust, maar een zoi-gen dat alles op z'n plaats kwam voor den grooten dag van morgen. Voor „de pers" was er intusschen volop werk. Allereerst konden we eenige bijzondere aandacht wijden aan de verpleging van den troep. De majoor-in ten damt De Jongh, die met ons onder hetzelfde dak woonde, was zoo vriendelijk de noodige voox-lichting te bie den. De verzorging onzer weermacht in tijd van oorlog «n bij manoeuvres eischt bij zondere zorg. Zij is systematisch ingericht op Fx-anschen leest. Alleen is er dit ver schil. De Franschen onderscheiden: ope ratiegebied, etappengebied en ..hart des lands". Bij ons vallen, omdat we zoo klein zijn, etappengebied en „hart des lands" vrijwel samen. Dat neemt evenwel niet weg, dat we toch een etappeixdienst heb ben. De benoodigde goederen worden aange schaft door de hoofdi-ntendance. Zij wor- dén opgelegd in hoofdmagazijnen in het „hart des lands". Het deel. dat voor direc te uitgifte is bestemd, wordt in de stand plaats van eiken etappe-intendant ondex-- gebracht. Er is een dienst voor aan- en afvoer, die voor de expeditie der intendance-goe- deren zorgt. Aan het hoofd er van staat de overste Carstens als directeur. Een ondei*- deel van dezen dienst is de intendance met als chef den etappen-intendant. Deze is gevestigd in Den Haag. Voor eventueele verzendingen is zijn aanvangs-station het station Den Haag- Scheveningen. Theéuuctje in het soldatenkwartiec. Van dit station gaan de goederen met den etappe-spoorti-ein, met efappe-vaartui- gen of etappe-auto's naar de z.g. eind stations. Elke divisiegi-oep heeft er een en ook de Lichte Brigade beschikt over zoo'n eindstation. Totaal zijn er dus vijf. Ditmaal is Tilburg voor „Rood" het eind station, voor „Blauw" is dat Woensdrocht. Is de afstand tot den te verzorgen troep gering dan komt deze het benoodigde met eigen voertuigen halen aan het eindsta tion. Zijn de afstanden te groot, dan wor den z.g. aanvullingsplaatsen" ingescha keld, waar de verschillende onderdeelen hetgeen ze noodig hebben komen afhalen. Nadat aaii de eindstations levensmidde len en goederen door een officier in ont vangst zijn genomen, worden ze per auto trein naar die aanvullingsplaatsen gc- transporteex-d, daar neergelegd in „groe pen" (vleesch, brood, hooi, aardappclexx. enz.) en vervolgens uitgegeven aan de on- derdeelen. Opgemerkt zij intusschen, dat artikelen als hooi en aardappelen zoo mogelijk wor den betrokken, uit de streek, waar men is. Alle zendingen geschieden in etappen- rantsoenen. Daar zijn er zeven van; voor iederen dag is er bij wijze van spreken een menu van voldoende voedings waarde. Het vleesch, dat, in „voeten" wordt aan- gevoerd. wordt op de aanvullingsplaatsen verdeeld. Het overige wordt in eenheids- verpakkingen meegegeven. Een zak brood b.v. bevat veertig stuks en een zakje koffie of zout heeft een be paald gewicht. We zijn zoo'n ZuicCLcuicL. Toelichting. Grens tusschen BLcuuus-en Roodland en. /met Zu.toLLo.nGL Na de Zweedsche verkiezingen Een kabinet op breede grondslag De leider der Zweedsche socialisten, H a n s s o n, die, nu de verkiezingen in dit land ten voordeele der s.d.a.p zijn uitge vallen, met de vorming van een nieuwe i-cgeering zal worden belast, heeft tegenover „Sociaaldemokraten" verklaard, dat de sociaal-democraten niets kunen opbouwen in samenwerking met de communisten en de semi-communisten. De democi-atisclxe opvattingen der partij leggen de plicht op, samenwerking op de breedst mogelijke grondslag te zoeken. Alle partijen moeten de wil tot loyale me dewerking bezitten. Hansson hex-innerde er aan dat hij een accoord met de agrariërs over de belang rijke punten van zijn programma altijd mogelijk heeft geacht. Hij gaf uiting aan de hoop, dat een ontspanning zal intreden tusschen socialisten en liberalen. Kort Nieuws De Britsche minister van financiën Neville Chamberlain zal tijdens Ede n's verblijf te Genève als regeeringschef optreden. De Duitsche diplomaat Von Papen bevindt zich momenteel in Roemenië. Na tuurlijk om te jagenl levensmiddelentrein, die juist werd ontladen, gaan zien. De behandeling en verzending der goe deren laat eenvoudig niets te wenschen over. Handelt men bij de onderdeelen even zox-gvuldig als bij het vei-voer, dan zijn hygiène en kwaliteit verzekerd. De zorg voor de voeding van den Nederlandschen soldaat mag prima heeten. Herhaalde be zoeken aan keukenwagens, waarvan de doelmatigheid en heldei-heid der inrichting treft hebben ons daarvan mede overtuigd. En smakelijk is het bereide voedsel even zeer, al wil dat niet zeggen dat er nooit eens iets aan mankeert. Maar dat komt in de beste gezinnen voorl In den stijl van den dag hebben we na het college over intendance onze aandacht gewijd aan de aankomst dor nieuwe troepen te Breda. Treinen vol infanterie, paarden, kanon nen en ander materieel passeerden ons op onzen rit naar de oude Turfstad. Ook de gemotoriseerde Luchtdoelax-tillerie was reeds op weg naar de haar aangewezen plaats, In de groote Chassé-kazerne was het vol leven en beweging. De kazerne kreeg nieu we bewoners en het er voor opgeslagen tentenkamp was eveneens vol bedrijvig heid. Ongeveer 1600 man zouden hier een ai' u Den Haag gadesloegen. Breda was echter niet de eenige plaamr voor uitladen; veel is ook te Roosendai en Bei'gen op Zoom aangekomen. Daar a n; x-iveerden o.a. de infanterie uit Venlo e ni Ede, de artillerie uit Ede cn Amersfooi 1 de artillerie uit Utrecht, de Grenadiers e Jagers, die uit het kamp van Lax-en p; i auto's werden aangebx-acht. De motox-artilleiiè uit Naardcn de c.M. houwitsers heeft langs den wi h haar standplaats bereikt. i In het algemeen kon gezegd, dat Roo in Breda en ten Westen er van gelegei was. De huzaren waren ingekwartierd i - Rijsbcrgen (Ie Reg.) en in Zundert (lid Reg.)„ de wielrijders hadden onderdak g vonden in Etten, Px-incenhage en Gina ken. Omdat onbekend was w nacht van Woensdag op Donderdag troepen zich zullen bevinden, zijn nog tentenkampen ingericht door de Geni Eén te Hoeven, dat we eveneens bezocl ten, dx'ie. te Rucphen en omgeving en ét 'm te Schijf. Hoeven kan 1200 man en I paarden bergen, terwijl in de andei plaats is voor resp. 1000, 600, 600 en 4f" manschappen. Het kamp te Hoeven heeft een apa aangelegde waterleiding en voox-ziet c3 overige kampen van drinkwater, dat pi13 tankwagen daarheen wordt vervoerd. -r Wie al deze dingen ziet en hoort, b grijpt welk een ingewikkelde en omvangrijke organisatie noodig is voor manoeuvx-es op een schal als morgen zullen worden gehouden. I verbaast zich ook niet, als hij verneen dat aan de vooi-berexumg van dat all zeker twee jaar lang gewerkt wordt, resultaat van al dien arbeid mag echj gezien worden. Strijd tusschen Oostland en Westland Ten slotte nog een enkel woord over w ons mox-gen en Donderdag wacht bij d r" strijd tusschen de versterkte lilde Divisi 'n groep en de versterkte Lichte Brigade. 1 De samenstelling van Blauw (de west lijke partij) en Rood (de oostelijke parti vindt men in een ander artikel in oi blad. De opzet van de oefening is zoodanig, dat de Blauwe derde divisi 0' gx-oep op 23 Sept. in den heel vx-oegt b morgen zoo snel mogelijk zal oprukke of aanvankelijk tot de lijn SchijfRucphe m Daar moet zij zich, in afwachting van n dere bevelen, trachten te handhaven. In den nacht is het 27ste R.I. op voo )t post geweest in de lijn NispenOostral van Roosendaal. Het is de bedoeling, d ie de opmarsch van het geheel door de voo posten heen zal geschieden, waarna R.I. wordt verzameld om op te treden a „divisie-groepsx-eserve". D.w.z. het komt g e heel achteraan. u De divisiegroep, die hier handelt, besta n: uit twee divisies, waarvan echter alleen a" 6e dienst doet,, achter haar opereereni regimenten staat de divisie-reserve e daar weer achter komt de divisie-groep reserve, die zoo noodig voor beide divisi kan worden aangewend. In dit geval z deze extra-resex've echter al heel weinfi te doen hebben. Rood heeft tot opdracht met zijn v( sterkte Lichte Brigade zoo spoedig moj lijk de voeling met het Blauwe leger te nemen. Het schijnt, dat er met de Lichte Brig de een alleraardigste manoeuvre zal wn den uitgevoerd. Wie de kaax-t bekijkt, ks "8 haar vermoeden. Maar omdat men slapei Jj de honden niet wakker mag maken, mo ten we in dit geval, ter wille van hoo( belangen, zwijgen. Het duurt echter slechts 24 uur en mi weet alles. De doodslag te Koningsbosch Dader heeft uit noodweer gehandeld Voor de Roermondsohe rechtbank diem d gister de strafzaak tegen den 29-jarigen L., arbeider te Ech-t, wien ten las id gelegd is dat hij in den naoht van 9 op 1 Februari van dit jaar te Echt op den mijl werker Bronnenberg met opzet heeft geschi ten en dezen in het onderlichaam zoodan raakte, dat hij aan de verwondingen is ove: leden. L. is destijds geairesteerd en bekende u noodweer le hebben geschoten. De dader, d gunstig bekend stond, is eenige dagen lat op verzoek van zijn verdediger, Mr. P. Tri pels, in vrijheid gesteld. Een zevental getuigen a charge werd deze zaak opgeroepen en een drietal charge. De officier van Justitie eischte ontslag vi rechtsvervolging, omdat naar zijn meeniif| verdachte uitsluitend uit noodweer had f handeld. Uiaspraak 6 October,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2