i Jlmtuie jCciïtódjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et 7.o Had niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5891 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang gtóbertentitprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer045 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 f ANTI-REVOLUTIONAIRE KLANKEN Eerst aarzelend, maar met toenemende tvertuiging scharen de sociaal-democraten 5 zich om de troon der Oranjes. Daarvan tuigt wel in hooge mate een slotbeschou wing in de roode pers, onderteekend met 15. de bekende initialen A.B.K. In dit artikel beluistert men echt anti- 01 revolutionaire klanken, al ontbreekt, lijk helaas vanzelf spreekt in die kring, de erkenning, dat God zelf onze historie zoo heeft. Wat echter niet wil zeggen, dat geschiedenis en traditie ontkend wor- dg den; integendeel. De schrijver is gaan mijmeren over de laofeeteekenis van het door ons allen gecon- stateerde feit, „dat het Nederlandscho zijn massa bij deze gelegenheid van een belangstelling heeft doen blijken, die in haar uitbundigheid boven de va derlandsche nuchterheid uitging" Dat zegt ook ons wat Want ook wij wa ren, bij wijze van spreken, ietwat uit het jood geslagen. En daaraan werkten facto- ren mee, welke ook de sociaal-democraten in de goede richting stuurden: dat was in de eerste plaats de spontane», menschelij te vreugde, dat twee jonge harten uit zui- 'ere toegenegenheid, zonder eenige bereke velke in hun kring zoo vaak ware levensvreugde rooft, het geheel eens waren geworden; en daar kwam bij wat wij noemden herwonnen nationaliteitsbe- ^ef. Nationalisme is meestal geen onschuldig rerschijnsel, maar gelukkig, „nier vindt iet zijn uitweg in toejuichingen voor hel Bjp ïoningshuis. Hier immers spreekt niet re- delooze volksophitsing, maar historische ^fjlraditie, een factor in het volksleven, raarvan de tijdsomstandigheden ons. naar ons niet alleen, de beteekenis meer :anfdan tevoren hebben leeren beseften". En dit werd weer mogelijk vooral door iet persoonlijk prestige van onze Konin- n. Want de schrijver erkent het gaarne: ,ln Nederland nu is aan deze persoonlijk- leid, dank zij de troonbestijging in prille jeugd, op een leeftijd, die nog [eenszins ouderdom beteekent, reeds ange regeerperiode verbonden waarop ook le felste tegenstander van het koningschap liets zou kunnen afdingen, zoowel wat Ie- houding als wat handhaving dei Kdwêt betreft". Het overwegend deel der bevolking ziet, •cht. in de persoon der Koningin, do irtgezette traditie van het geslacht, met grondlegger er van te beginnen en m, aldus weer A.B.K., „voelt men ïch daarin veilig, en wel verre van, wat 3 35 dat betreft, naar verandering van verhou- lingen te hunkeren, hoopt men integen- leel, dat alles hier zoo Hollandsch moge ilijven als het nu is". Want terecht merkt hij op, dat de radio- oespraken van de Koninklijke familie ont ■oerend waren van eenvoud: „Zij waren, net een glimlach moet men het bedenken, iet soberste wat ons in die dagen werd op- [ediend, en men leerde er uit verstaan, Franschen aan hun zegswijze „ko- ïingsgezinder dan de koning" zijn geko ïen". Het leek ons goed, al parafraseerend deze jedachtengang van een hoofdartikel in de oode pers weer te geven. Het getuigt von :n nuchterheid in het oordeel en •kenning der waarheid welke we slechts innen waardeeren. En het is niet onze schuld, dat deze hou- y ing wel zeer gunstig afsteekt tegen het op reden van de partij welke zich bij uitstek jjj nationaal" noemt en waarover we JA nkele woorden willen zeggen. OPVALLEND VERSCHIL Wat de N.S.B. in deze dagen van eens- lezinde volksvreugde durft bestaan, gaat un vel alle perken te buiten. I-n drieërlei op- igu icht stelt zij zich moedwillig en uitda- ;end tegenover bijkans heel ons volk en mi egenover het vorstenhuis, voor welks rech- en zij zegt op te komen. De leider zelf gaf de consignes: ten eer- |te gelastte hij, dat de Hakeukruisvlag j gfcaast do Nederlandsche driekleur zou wap- m leren; ten tweede moesten zijn menschen ooveel mogelijk de fascistengroet brengen in de derde plaats verordende hij: „Wij hoi 'oen natuurlijk niet mee aan het z.g. na ionale huldeblijk, maar bieden een Natio- iaal-socialistisch geschenk aan". Uit deze dingen zal dan blijken, dat al- jreleen de N.S.B. karakter heeft; echter het tegendeel het geval: men randt het karakter van anderen aan en beleedigt het jrj forstenhuis. )SS Over vlag en groet behoeft weinig ge- zje egd te worden. Zij zijn en blijven sym bolen van politieke partijen en zoowel Va- lerlands- als Oranje-liefde veronderstellen en overbrugging van alle partijen, een na ionaal gevoel, dat ons allen eigen is en rQ| an geen partijgrenzen is gebonden. In de overleggingen des harten ontbreekt ®ker het bijzonder cachet niet - we we- «n er hierboven reeds op maar in de 'penbaringsvormen mag hier niets van blij- ten: de vorst is ook in de goede zin des De Iegeroefeningen in Noord-Brabant ERNSTIG ONGELUK TEN OOSTEN VAN NISPEN Een militair gedood Hedenmorgen om kwart over zeven heeft bij de Iegeroefeningen in Noord- Brabant een droevig ongeluk plaats gehad Op een afstand van ongeveer twee kilometer ten oosten van Nispen had een stuk 6 c.M.-veld geschut stelling genomen. Men had het geladen met losse munitie. Toen een patrouille infanterie naderde vroeg deze verlot om het stuk te mogen passeeren en nadat dit was toegestaan trok de patrouille voorbij. Door tot dusverre niet opgehelderde oorzaak ging plotseling een schot af, dat een van de laatste mannen, behoorend tot de mortieren-compagnie van het 14e regiment Infanterie te Bergen op Zoom, in den rug trof. Korten tijd la Ier is de militair aan de bekomen verwondingen bezweken. Hei gebeurde heeft grooten indruk bij de troepen gewekt. Verdere ongevallen Verder zijn in den loop van den nacht eenige ongevallen van minder ernstigen aard voorgevallen, waarvan twee huzaren het slach'offer werden. Twee paarden, die schrokken, wierpen hun berijder af. F.ert huzaar bekwam verwondingen in het gelaat, de andere liep een trap van een paard op, waardoor hij een been brak. Voorts is een eskadron huzaren in het duister terecht gekomen in een aantal rij wielen langs den weg. Zeven rijwielen wer den onder de hoeven der paarden vernield. De rijksdaalder extra steun De Regeering neemt het geheele bedrag voor haar rekening De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat de Regeering heeft besloten de extra-uitkeering van f2.50 welke in verband met de verloving van H.K.H. de Prinses door de ge meentebesturen aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste arbeiders is verstrekt, geheel voor rekening van het Rijk te nemen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kos ten van eventueele aan armlastigen ver strekte extra-uitkeeringen, evenals de ge wone kosten van armenzorg, ten laste der gemeenten komen. Voorts heeft de Regeering hesio^u de extra-uitkeering van f 2.50 eveneens te ver strekken aan die dienstplichtigen, die op dit oogenblik voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn en die zoowel in de laatste week voor als in de eerste week na de herhalingsoefeningen in de steunrege ling waren of zullen zijn opgenomen en bij de werkverschaffing waren en zullen zijn geplaatst De extra-uitkeering zal aan deze personen worden verstrekt over de week, volgende op hun terugkeer van herhalingsoefeningen. woords partijloos en allen, die Oranje eeren, zingen hetzelfde nationale lied en roepen allen even enthousiast: „Oranje bo ven!" Het was daarom overbodig het te zeg gen, maar het is ten overvloede nop eens nadrukkelijk meegedeeld, dat het ont vangen van een algemeen geschenk, van het g e h e e 1 e Nederlandsche volk met de uitgesproken wensch van het prin selijk paar overeenstemt. Natuurlijk, zeggen we. Het is niet an ders denkbaar: één geschenk van a 11 o u, als symbool onzer nationale eenheid. Neen, zegt de N.S.B.; daaraan doen wij niet mee. Wij wenschen niet opgenomen te worden in de N. V. der politieke partij en; wij zijn de bloem der natie en gaan onze eigen weg, aljeen. Gezien de uitdrukkelijke wensch van de jongverloofden, wordt wat als eerbied -- wij zeggen niet, bedoeld maar dan toch voorgewend wordt, een grove lompheid en de vraag rijst of het prinselijk paar zich dit moet laten welgevallen terwillé van d? burgerlijke beleefdheid, omdat adeldom nu eenmaal verplicht Hoe het echter ooik moge gaan, met deze grofheid beleedigt de N.S.B. niet alleen 't Nederlandsche volk maar ook het vorsten huis en stelt zij zich op één lijn met de communisten, wier vernietiging zij beoogt. Immers, terwijl de burgemeester van de beruchte communistische gemeente Finster- wolde al het mogelijke doet om overeen komstig het verlangen van vele ingezetenen het nationale feest waardig mee te vieren, verklaart een communistische wethouder, dat hij zich zou schamen als de bevolking voor een Oranjefeest te hoop liep. Dat is een beleediging voor het Vorsten huis, maar ze is niet erger dan die der N.S.B., die vóór de troon niet als deel van het Nederlandsche volk, maar als politieke partij wil staan. DE BACON-KWEST1E Minister Deckers wil Regeerings- bemoeiing liever beëindigen Georganiseerde landbouw werkt niet mee De positie van den Regeeringscommissaris Op de vragen van den heer van der Weij- den, in zake het raadplegen door de regee ring van den regeeringscommissaris-com- merciecl adviseur en den steun aan bacon- fabrieken, heeft de minister van Landbouw, Dr. L. N. Deckers, het volgende geantwoord: De vroegere baconcontracten betroffen een regeling met de baconindustrie in haar ge heel. terwijl thans in het systeem van in schrijving, dat de minister voorstaat, hel indvidueele belang van iederen fabrikant op den voorgrond treedt. Aangezien de ba- conbereiding een zeer belangrijk onderdeei uitmaakt van het bedrijf, waarmede de re- geeringscommissaris-commercieel adviseur verbonden is, heeft de minister gemeend goed te doen, met genoemden regeerings commissaris in dezen niet om advies te vragen. Eenerzijds was dit juister tegenover de andere baconbedrijven, anderzijds werd de positie van den betrokkene er door ver gemakkelijkt. De rcgeeringscommissaris-commerciecl adviseur geeft wel advies in andere, in het bijzonder commercieele aangelegenheden, de varkenshouderij betreffende, waarbij het bij zondere belang van iedere onderneming niet ir. zoodanige mate gemoeid is als bij de thans geldende baconregeling Hij is o.m. wel ge raadpleegd in de regel inn van de overne ming van zware varkens en de voor deze varkens te besteden prijzen. 1 Uit het vorenstaande volgt, dat de re- geeringscommissaris-commercieel advi seur geraadpleegd wordt over de tot zijn taak behoorende onderdeelen van de var kens- en veehouderij. De verdere werk zaamheden van den regeerings-commis- saris-commerciecl adviseur bestaan uit het verleenenen van advies ten aanzien van commercieele aangelegenheden op het geheele gebied van de landbouwcri sismaatregelen, zoowel ten aanzien van de visscherij, den akkerbouw den tuin bouw als andere. Hij verstrekt deze ad viezen aan den minister, terwijl hij daar naast de regeeringsemmissarissen met zijn commercieele adviezen ter zijde staat. Ook neemt hij meermalen en werkzaam aandeel in de voorbereiding van onderhandelingen met het buiten land. Voorts behoort tot zijn taak de leiding van de afdeeling organisatie, welke afdee- ling medewerking verleent bij de admini- stratief-technische organisatie der crisisor ganisaties en voorschriften, resp. adviezen geeft ten aanzien van zoo zuinig en effi cient mogelijk beheer dezer organisaties. Mede is in deze taak begrepen den minis ter voor te lichten in zake personeels aan gelegenheden, zoowel ten aanzien van saia- rieering als van aanstelling en ontslag. Het is den minister niet bekend, in hoe verre door de nu gegeven vergoeding een rendabele productie voor de verschillende bedrijven is verzekerd. De crisis-accountantsdienst heeft niet het oordeel uitgesproken dat de thans gecon tracteerde prijs voor de baconbereiding ter nauwernood voldoende is. doch dat aan de hand van cijfers, door den crisis-accouiïtanrs dienst verzameld, gebleken is, dat deze prijs, behoudens ingevoerde zeer groote bezuini gingen, niet voldoende is om de productie kosten der gezamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken. De minister vermag in geen enkel opzicht verband te zien tusschen de waarde, we*- ke aan het oordeel van den crisis-accoun tantsdienst moet worden gehecht en het feit dat sedert de instelling van dezen dienst contracten zijn gesloten tegen een prijs, die ver boven den prijs uitgaat, welke thans door een gegadigde is aangeboden. Ten aanzien van de bemoeiingen met de baconindustrie van de zijde der Ned. var kenscentrale en later de Ned. veehoude rijcentrale is aan de Kamer geen enkele mededeeling onthouden. Ook in de drie- maandelijksche berichten verschijnen ge regeld mededeelingen. Daarenboven heeft de commissie-Beumer naar de geheele geste een onderzoek ingest ld, waarvan het rap port gepubliceerd is. De minister zou zeer toejuichen in dien het, met het oog op de landbouw belangen, mogelijk was de rechtstreek- sche regeeringsbemoeiingen met de ba conbereiding te doen eindigen. Te dien einde heeft hij reeds geruimen tijd ge leden het voorstel gedaan aan den geor- ganiseerden landbouw om de landbouw organisaties nader bij deze aangelegen heid te betrekken. Een dezer dagen ont ving de minister evenwel de mededee ling, dat deze organisaties daarop niet wenschen in te gaan. Daar het niet strookt met de belangen van de varkens houderij den baconexport stop te zetten, zal het, zoolang de bijzondere omstandig heden duren, noodig zijn, dat de regee ring zich op een of andere wijze rechts- streeks met den baconexport bemoeit. Over de regeling, welke de thans gel dende zal vervangen, kan de minister nog geen inlichtingen verstrekken. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiseli|kheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4-50 met badkamer vanaf f 5 TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2lijnen 'erblijf voor najaar en BILLIJKE PRIJZEN. Prachtige Buitenplaats D UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek KatwIJkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. mét prachtig uitricht over de omg en de zee Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosCh. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang Bernard, geen Benno Een wensch van de Koninklijke Familie Een kameraad moet verteld hebben, dat men Prins Bernard in de wandeling Benno noemde en zelfs de Haagsche briefschrijver van „De Tijd" verzekert, dat de Prins in Den Haag al niet meer anders wordt ge noemd. Die benaming geldt dan zeker buiten den familiekring van den Prins en buiten het Koninklijk Paleis, zegt de „Msb." Want van welingelichte zijde is ons verzekerd, dat de Prins en de Prinses iets nieuws vernamen, toen zij hoorden van de naam „Benno" en dat deze naam nooit door vrienden, omgeving en familie gebezigd wordt. Het is mis schien mogelijk, dat een of ander den naam wel eens een enkelen keer ge bruikt of gehoord heeft. Maar het is onjuist, zoo heeft men ons met nadruk en met de bedoeling het bekend te maken gezegd, dat de Prins met die verhaspeling van zijn naam vertrouwd is en men liet merken, dat de Konink lijke Familie het op prijs stelt te voor komen, dat die verhaspeling ingang vinden zal buiten haar kring. De Prins heet Bernard en zoo wordt hij genoemd. Het is een mooie, ook voor Nederlandsche ooren vertrouwde Waarom zouden wij ons dus niet bij die naam houden? Chr. Kweekschool te 's Gravenhage Het gouden jubileum Het gouden jubileum van de Chr. Kweek school te Den Haag is gisteravond herdacht in een samenkomst in de Regentessekerk onder leiding van den voorzitter, Mr. J. A5. A. Lisman. Nadat deze er aan herinnerd had, dat de school als eerste praeses Mr. Th. baron c k a y had gehad, die werd opgevolgd door diens zoon en vier jaar geleden door Spr. zelf, was het woord aan Ds. A. B. te Winkel, Ned. Herv. predikant aldaar. Deze wees op den donkeren toestand in het algemeen en inzonderheid op het terrein der kweekscholen, waarvan er al verschei dene moesten worden gesloten. Deze school doet gedurende haar geheele denken aan het Schriftwoord 1 Kon. 1716: het meel in de kruik werd niet verteerd en de olie uit de flesch ontbrak niet. Tenslotte ging Spr. de geschiedenis der school in vo gelvlucht na, en herdacht vol piëteit dege nen, d.e eenmaal hun beste krachten er aan gaven. Ds. Ja c. van Nes, Geref. predikant van Den Haag-Oost, wees allereerst op de prach tige samenwerking tusschen de verschillen de kerkgenootschappen, die stellig de school tot zegen is geweest. Spr. bracht hulde aan het bestuur, directeur Visser met zijn staf de leerlingen en wees op de dure ver plichtingen welke het streven naar het voort bestaan der school met zich brengt. Spr. achtte het een directe taak, dat de Bijbel- sche vakken ook opgenomen worden in het eindexamen, terwijl Spr. voorts den wensch uitte van een nauwer contact tusschen de kweekschool en de andere Chr. Scholen. Ook uit financieel oogpunt is het noodzakelijk, dat de kweekschool zich door andere Chr. scholen gedragen weet. Ten besluite van den avond zongen de leerlingen, die den avond met zang hadden afgewisseld, het Jubilate Deo, Amen, waar op de gewone sluiting volgde. JUBILEUM „DE ZEEUW" Dezer dagen plaatsten wij een bericht over het 50-jarig bestaan van „De Zeeuw" het anti-rev. dagblad in Zeeland. Daarin is helaas de vroegere hoofdredacteur aange duid a-ls J. Duijse. Onze lezers, vooral die Zeeland, zullen wel begrepen hebben, dat deze naam verkeerd gespeld was en dat 't betreft den heer J. B u ij s e. Voogdijkind ontvoerd De daders en het kind opgespoord Uit het Sint Vincentiushuis te Lisse is op 20 September j.l. een kind ontvoerd. Het is de politie gelukt de daders op te sporen. Het was j.l. Zondag bezoekdag voor de kinderen. Wil men tot de kinderen toega laten worden, dan moet men voorzien zijn van een toegangskaart De ongehuwde moeder, mej. P. C., uit 's-Gravenhage, bevond zich ook onder de bezoekers doch bezat geen kaart. Omstreeks vier uur miste men plotseling haar 9-jarig zoontje. Het bleek dat zij kans had gezien dit over te reiken aan een man, die het kind op de duo van zijn motor zet'e en er hard mee wegreed. Ook de moeder wist per tram te ontsnappen voor men het gebeurde had bemerkt. De politie werd van een en ander op de hoogte gesteld, die een uitgebreid onderzoek instelde. Dank zij de medewerking van de politie ie 's-Gravenhage is het de politie te Lisse mo gen gelukken de ontvoerders van het kind. genaamd P. C.. H. B. en J. W. S.. allen te 's-Gravenhage woonachtig, op te sporen en in verzekerde bewaring te stellen, terwijl het kind weer onder de hoede van deze inrich ting kon worden gesteld. Nieuwe onregelmatigheden te Vlissingen Fraude bij het gewest Zeeland van den B.V.L. Reeds eenigen tijd liepen in Vlis singen geruchten, dat er fraude zou zijn gepleegd bij het gewest Zeeland van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Het is thans gebleken, dat de heer P. G. L., die als oud-wethouder van Vlissingen reeds betrokken was bij de malversaties bij het plaatselijk crisis-comité en Maat schappelijk Hulpbetoon, zich ook op an der terrein aan fraude heeft schuldig gemaakt Hij is n.l. secretaris van bet gewest Zee land van den B.V.L. en heeft in deze func tie jarenlang geknoeid met blanco kwitan ties, welke hem ter hand waren gesteld, terwijl het ook enkele malen is voorge komen, dat hij onder kwitanties valsche handteekeningen had gezet De administra tie door hem gevoerd, verkeert in groote wanorde, zoodat 't onderzoek, dat de Justi tie thans instelt wel geruimen tijd zal v< deren. Het is op het oogenblik met geen mogelijkheid te benaderen voor welke be dragen de B.V.L. is benadeeld. Te meer gaat dit onderzoek met moeilijkheden gepaard, daar de B.V.L. in Zeeland circa SO afdee- lingeri telt, waarvan de administratie stuk voor stuk wordt onderzocht Bij den heer L. is de vorige week huis zoeking gedaan, waarbij verschillende be scheiden op last van de Justitie in beslag zijn genomen. Ook bij het hoofdkwartier van den B.V.L. in Don Haag en op het Dep. van Binnenl. Zaken, zijn stukken in beslag genomen. Men krijgt den indruk, dat het hier een soortgelijk geval van fraude betreft, als die welke eenigen tijd geleden in Zuid-Limburg bij dezelfde organisatie is ontdekt Zijn baas bijna vermoord Zes jaar gevangenisstraf geëischt De Officier van Justitie bij de recht bank te Roermond eischte gister zes jaar gevangenisstraf tegen den 20- jarigen varensgezel J. V., die op 14 Juli van dit jaar na een van te voren beraamd plan en met de bedoeling om hem te dooden zün baas, den schipper W. Verduin met een Engel- schen sleutel op het hoofd had gesla gen. De slag was evenwel niet doode- lijk geweest en de schipper wist uit het ruim te komen, waarin de knecht hem gelokt had. De verdediger vroeg een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 6 October as. Het doodelijk schot te Broek op Langendijk Een arrestatie te Amsterdam In verband met de tragische gebeurtenis te Broek op Langend ij k, waarbij een jongeman om het leven is gekomen door een revolverschot van een brigadier van de Hjksveldwacht, die van zijn vuurwapen ge bruik maakte toen hij des nachts door eeni ge van de kermis terugkeerendo jongelui werd lastig gevallen, heeft de Amsterdam- sche recherche in den loop van den dag in de hoofdstad een der tot het gezelschap be hoorende schippersknecht, den 28-jarigen D. K., gearresteerd. De burgemeester van Broek op Langendijk had arrestatie van K. ver zocht als verdacht van openlijke geweldple ging in vereeniging tegen een ambtenaar. Vrij gemakkelijk heeft de Amsterdamschc re cherche den verdachte kunnen vinden. Gis termorgen vroeg was K., zooals gewoonlijk, met een schuit met groenten naar Amster dam getrokken, waar hij zijn waren moest afleveren op de Handelskade. Hier werd K. door de recherche gearresteerd en vervolgens naar Alkmaar op transport gesteld om te worden gehoord. Kinderen op den rijksstraatweg Door auto gegrepen Te Loenersloot waren twee broertjes, inderen van den heer Van H., op den rijks straatweg aan het spelen en juist toen een van beiden plotseling de straat overstak, werd hij door een passeerende auto gegrepen. De zes-jarige kleine werd tegen den weg ge smakt en bewusteloos met een hersenschud ding opgenomen. Overbrenging naar de Rijksklinieken te Utrecht bleek noodzake lijk. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De rijksdaalder extra steun zal voor rekening van het rijk komen. De Minister heeft geantwoord op de vragen van den heer Van der Weyden inzake het raadplegen van de regeerings-* commissaris en de steun aan de bacon- fabrieken. Hoe Batavia het feest van de verloving van Prinses Juliana gevierd heeft. De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat nieuwe vermeerdering van de goudvoorraad zien. Hedenmorgen is bij de Legeroefeningen in Noord-Brabant een doodelijk ongeval gebeurd. De Manoeuvres ïn Noord-Brabant. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft gister haar bijeenkomsten hervat. Het honderdjarig bestaan der Zondag-* school is herdacht in de vergadering van de Ned. Zondagschool Vereeniging. Te Vlissingen zijn nieuwe onregelmatig-* heden ontdekt, thans bij de administratie van de B.V.L. De regeering van Uruguay heeft de betrekkingen met de Spaansche volksfrontregeering verbroken. Nieuwe huiszoekingen naar wapens in België hebben aan het licht gebracht, dat de Nederlander E. K. er te Brussel een geheime wapenfabriek op nahield. De technische Italiaansche delegatie die voor volkenbondswerk te Genève ver toefde, is in verband met de hernieuwde Abessijnsche kwestie huiswaarts gekeerd. De nationalisten hebben gisteren in Spanje weer overal kleine vorderingen gemaakt. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen; N.V. Metaalroaatschappil van S. A. VLES ZONEN 1 GEBRUIK OOK' DE ANDERE HEUTT B Duizenden menschen gebruiken sleehls de hef# van hun capaciteiten. Als U de andere heil! ook ia I gebruik neemt, bent U 2 X zooveel waard! Geest». >ns gratis boekje „De Volwaar- ;t U den weg. Vraag het ooa lil blad s-v-p. ||PELMAN-INSTITUUTJ ..Damrak 68 •Amsterdam (Adv.) RESTITUTIE GRAANRECHTEN Pluimveehouders dragen de lasten Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij heeft zich in verband met den loop der eierenmarkten met een tele gram tot den minister van landbouw ge wend, waarin er op gewezen wordt, dat do laatste weken het prijspeil der eieren op on ze markten zoodanig gestegen, dat loonende export naar Engeland onmogelijk is, zoodat de binnenlandsche handel onze marktén be- heerscht. Derhalve komt ook de restitutie regeling bij uitvoer niet tot uiting, zoodat pluimveehouders ten volle de last der graan rechten moeten dragen. Ze verzoeken derhalve eerbiedig doch drin gend maatregelen te willen doen treffen, waardoor de pluimveehouders werkelijk en volledig restitutie voor de graanrechten zul len ontvangen. Drijvende kinderklompjes. Zevenjarig jongetje verdronken Te Woerden zag een voorbijganger in de Haven een paar kinderklompjes drijven. Hij waarschuwde de politie, welke onmid dellijk begon te dreggen. Na korten tijd werd opgehaald het lijk van een zevenjarig jon getje, het zoontje van den heer J., dat in het ouderlijk huis reeds eenige uren werd ver nist. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, maar slaagde er niet in de levens feesten op te wekken. AANVARING OP DE IJSSEL Op den IJssel bij Kampen, ter hoogte van de ligplaats van het gemeentelijk zwem bad, heeft een aanvaring plaats gehad tus schen het motorschip „Spes", afkomstig van Leeuwarden en de motor-sleepboot „Jan Jo" van Zwolle. Deze laatste sleepte een Rijn kastje. Het motorschip „Spes" kreeg schade bui tenboord; van de sleepboot is de reeling af- rerukt. De oorzaak van het ongeval moet het gevolg van onoplettendheid zijn. De motor van de „Spes"' raakte defect, het per soneel begaf zich dientengevolge naar de machinekamer, waardoor het schip uit zijn roer liep. De schade zal nader worden ge regeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1