$Lieum grihstCourant dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE LEGEROEFENING 1936 RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is j Franco per post 2.35 portokosten Per week0.1' Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5 Bij dagelijksche zending5.5 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a r Zondagsblad niel afzonderlijk verknipt» Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5890 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang gfotoertentiepntfen: Vm 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer O22*h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer045 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 DE KENNIS IS TE ZWAK Een redacteur van de C h r. Onde r w ij- zer wijdt een beschouwing aan het veel- besproken boek van Prof. Huizinga, dat een diagnose wil geven en verzet zich o. m. tegen de stelling, dat „kennis" in onze tijd meer dwaasheid dan wijsheid baart De 'professor opent de jacht op het volksonder wijs, als hij schrijft: „In een maatschappij met algemeen volks onderwijs, algemeene en onmiddellijke pu bliciteit van het dagelijksch gebeuren, en ver doorgevoerde arbeidsverdeeling, geraakt de gemiddelde mensch minder en minder aangewezen op eigen denken en eigen uit drukking. In een cultuurmilieu van gerin ger intellectueele intensiteit en verspreiding van kennis bereikt het denken een graad van zelfstandigheid, die in meer doorgeor ganiseerde perioden verloren gaat" De criticus ontkent dit en betoogt, dat er gebrek aan kennis is. Vandaar b.v. de on- eenigheid „De boeren zijü het niet eens over de zui- velsteun en de bollenkweekers niet over de saneering! (Alleen do schoolmeesters zijn het eens over de spelling!) Hier openbaart zich juist de behoefte aan méér kennis.' „Het is niet het oordeel dat zwak is, maar kennis! Hier is het gebied waar volks universiteit, dagblad en periodiek een be langrijke taak hebben. Alsook de vakver- eeniging en de politieke partij." Wij gelooven, dat dit oordeel juist is, doch gaan er niet verder op in. Het wa ons om te doen te wijzen op een citaat Prof. Huizinga, waarin deze zich zelf, wat 'bovenstaande beschouwing betreft, tegen- 'spreekt en we doen het in dit verband, omdat het over het onderwijs gaat De geleerde sêhrijver stelt het zóó voor: De boer, schipper of handwerker van voor heen wist zich onbevoegd tot oordeeleu over al wat buiten de gezichtskring van zijn eigen kunde lag. „Hij aanvaardde ge lag, waar hij zijn oordeel gebrekkig wist." .juist in zijn beperktheid kon hij wijs zijn. En het was diezelfde beperktheid van zijn uitdrukkingsmiddelen, die, gestut door de pijlers van het heilig boek en van het spreekwoord, hem dikwijls stijl gaf en wel sprekend maakte." Bij dit citaat passen twee opmerkingen, gmers blijkt Uit het laatste, dat het boek ïh Prof. Huizinga, hoe leerzaam, lezens waardig en zelfs „stichtelijk" ook, onmoge lijk hen kan bevredigen, die zich vastklem men aan Gods Woord. De schrijver staat wel „vriendelijk" tegenover de godsdienst, maar komt niet tot de erkenning, dat de Bijbel richtsnoer des levens moet zijn. Hij zegt alleen, dat het „heilig boek" vaak een- voudigen welsprekend maakt. 1 Maar hiermee spreekt hij zichzelf tegen, Want en dat is onze tweede opmerking - het „heilige boek" vergoedt niet alleen „de beperktheid van de uitdrukkingsmidde len" van den boer en handwerksman, maar brengt hem ook kennis, algemeene wereld kennis, zouden we willen zeggen, bij. Nog onlangs wezen we er op hoe gren- zenloos oppervlakkig de propaganda van een huisbezoekster van Volksonderwijs was die beweerde: op de bizondere school gaai elke dag ongeveer een uur verloren aan Bijbelsch onderwijs, dat geen kennis aan brengt. Het is juist omgekeerd. Vooral in de da gen vóór de gelijkstelling, toen de Christe lijke onderwijzer nog voor heel wat moei lijker taak stond dan de tegenwoordige leeraars der jeugd, bleek in de praktijk des levens de onschatbare waarde van het Bijbelonderricht voor de vermeerdering van kennis. De Bijbel maakt niet alleen wijs ter zaligheid, maar een onderwijzer, die goed vertelt, brengt zijn leerlingen tegelijkertijd veel kennis op elk gebied des levens aan. Die kennis, al wordt ze vaak occasio neel verkregen, hield de ontwikkeling, voor al van de plattelandsbevolking, op veel hooger peil, dan het weinige schoolonder wijs zou doen vermoeden. Wij moeten zelfs een professor niet al te gauw toegeven, dat kennis weinig waarde heeft. Het hangt meer van de aard en kwaliteit af. Kleurenpracht II gesloten Door 80.000 personen bezocht. Het Rosarium in het Vondelpark aange legd, dat gedurende eenige weken meer be kend was als de tentoonstelling „Kleuren pracht II" is gesloten. Ruim 80.000 betalende bezoekers kwamen de prachtige kleurentinte- ling der rozen bewonderen. •Bij de sluiting deelde de voorzitter van het comité P. W. A. mede, dat thans voortgegaan zal worden met het onderhoudswerk van het Vondelpark. Over het werkobject 1037 zullen spoedig mededeelingen gedaan wor den. WATERSCHAPPEN md zb'n: ln de N.-Holland: tot J. de Graaf j.z polder Etjerland op Texel. Zeeland- tol A. den Dekki van dat waN en J Ghr. v van het waterschap Cbr. M. L. van 'Ross Casteren te R^ek. Gorinchem; b. tot heemraad j. P D kker te Sleeuwjjk te Giessen; c. tot heemraad Herpen en J H van PRINS BERNHARD WEER IN AMSTERDAM Een bezoek aan den President van de Ned. Bank Strengincognito bewaard De hoofdstad heeft, gister gedurende enkele uren opnieuw bezoek gehad van Prins Bernhard.. Slechts een handjevol Amsterdammers heeft van deze gebeur tenis kennis gedragen. De aanwezigheid van den Prins had in hoofdzaak ten doel een bezoek te brengen aan den President van de Ned. Bank, mr L. J. A. Trip. Dit bezoek heeft in de ochtenduren plaats gehad in het bankgebouw aan het Rokin. De Prins was daarbij vergezeld van den vice- president van den Raad van State, jhr F. Beelaerts van Blokland de l'Europe en stapten drie inzittenden uit om zich naar het restaurant te begeven. De maitre d'hotel merkte op met welke voor name gasten hij had te doen en hij zorg de, dat Prins Bernhard, wiens oogen achter een donkere bril schuil gingen, een goed tafeltje bij het raam kreeg, dat een fraai uitzicht bood op de verkeersdrukte op het Muntplein. Onder de andere bezoekers, die hun ta feltjes in de onmiddellijke nabijheid had den, waren er enkelen, die den Prins her kenden. Zij namen echter de goede vormen streng in acht en droegen zorg, dat hun be langstelling op geen enkele wijze hinderlijk zou kunnen zijn. Bij het vertrek verzocht de maitre d'hotel Prins Bernhard zijn naam in T gouden boek te willen schrijven, het bijzondere gastenboek, dat de handtee- keningen van vele prominenten droeg. De Prins lachte even, maakte daarop een kort afwerend gebaar met de hand cn zeide: „Dieses Mal nicht, ein andres Mal". Vervolgens zijn hoed van de kapstok nemend en snel naar buiten tredend opende de Prins het portier van de auto, welke de letter M van de provincie Gelderland droeg, waarna als gevolg van een kort uitnoodi- gend gebaar van zijn kant, jhr Beelaerts van Blokland het, eerst instapte. Onmiddel lijk daarna stapte de Prins in, terwijl zijn secretaris, jhr Roëll, achter het stuur plaats nam. De wagen reed naar hét Centraal Sta tion, waar de heer Beelaerts van Blokland de auto verliet, om zich na een hartelijk afscheid, per trein naar Den Haag te be geven. Zonder door het publiek te zijn herkend waarbij uiteraard de donkere bril on misbare diensten bewees zette de Prins en zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatstgenoemde yoort DE PELIKAAN VERKOCHT Vliegtuigentransactie van de K.L.M. Drie toestellen naar Frankrijk De K.L.M. deelt mede, dat zij drie Vlieg tuigen van haar vloot heeft verkocht, te we ten: de Fokkers F 20 ph-aiz, de F 18 ph-aip en de F 9 ph-aga. De nieuwe eigenaresse dezer drie toestel len is de Fransche luchtverkeersmaatschap- pij Air Tropique, wier vloot een luchtnet in de Fransche koloniën in Afrika zal exploi- teeren. De F 18 machines kwamen in 1932 in dienst van de K.L.M., de F 20 in 1933. Het 'zijn drie beroemde machines, die de K.L.M. aan Frankrijk heeft verkocht. Niet in letterteekens maar in gangbare taal gesproken: het zijn de Zilvëtmeeuv?, de Adelaar ende Pelikaan. De laatste is de meest beroemde. De Pelikaan is immers het toestel, dat in 1933 de snelle Kerstvlucht heen en terug naar Ned.-Indië heeft gemaakt, nadat de Postjager was gestrand. De K.L.M. beleefde toen onvergetelijke roemvolle dagen en menigeen zal zich her inneren de spannende Zaterdagavond, toen de Pelikaan in dichte mist boven Schiphol zweefde en Smirnoff er in slaagde het toe stel behouden aan den grond te zetten. 't Zal ongetwijfeld even een schok geven, dat de Pelikaan ons land voor goed heeft verlaten. Maar er is niets aan te doen. De tijd gaat nu eenmaal voort. En de K.L.M. wil met verouderde machines, welk een voortref felijke dienst zij ook achter den rug hebben, niet blijven zitten. Sic transit gloria mundi De extra-gift van 2,50 Gemeenten moeten een gedeelte zelf dragen. Gelijk bekend, heeft de regeering onlangs in de Eerste Kamer medegedeeld, dat aan de onder de rijkssteunregeling vallende werkloozen een gift van f2.50 zal worden verstrekt. Nader heeft zij aan de gemeenten doen weten, dat in de aan deze gift verbonden uitgaven slechts de gewone bijdrage uit het vverkloosheidssubsidiefonds zal worden verleend, zoodat een deel dezer uitgaven ten laste van de gemeenten zalv blijven. B. en W. van Amsterdam hebben zich thans tot den minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek, de uitgaven ge heel voor rekening van het rijk te willen nemen, alsmede eenzslfde gift eveneens ten laste van het rijk te mogen verstrekken aan de niet onder de rijkssteunregeling vallen de werkloozen en de armlastigen. Ook in Nederlandsch-lndië is de verloving van Prinses Juliana met groote geest drift gevierd. Bovenstaande foto bereikte ons heden per vliegpost en iaat ons een gedeelte zien van de mooie optocht, die 12 September te Batavia werd gehouden. DE NIEUWE MOERDIJKBRUG Opening op 10 Dec. a.s. Volgens mededeeling van de Rijkswa terstaat zal op 10 December a.s. de ope ning plaats hebben van de nienwe Hoer- dijkbrng. Met het walsen van de nienwe verkeersweg is men reeds de provinciale weg genaderd. De oefeningen der Lichte Brigade Dagorder van Generaal Fabins Gistermiddag, na beëindiging van de oefe ningen der Lichte Brigade, is aan de ver schillende onderdeelen door hun comman danten de volgende dagorder van generaal Fabius voorgelezen: Officieren, onderofficieren, korporaals, soldaten, huzaren, artilleristen en allen, die aan deze oefeningen hebben deelgenomen. De oefeningen van de Lichte Brigade" zijn thans geëindigd. Ik dank U voor de toe wijding én den ijver, waarmede gij allen mij gesteund hebt om de oefeningen leer zaam te maken en te doen slagen. Zonder twijfel zal ik de komende dagen bij de oefeningen, onder den Commandant van het Veldleger in elk opzicht op Uw trouwe medewerking kunnen rekenen. Ik heb meer dan vijf jaren de eer gehad het bevel over de Lichte Brigade te mogen voeren en zal binnenkort den dienst ver laten, om plaats te maken voor jongeren. Ik heb getracht mijn plicht te doen en hoop, dat ik Uw aller gedachten ook iets goeds zal mogen nalaten. Onze arbeid is sterk door de krijgstucht, maar een goede krijgstucht is ondenkbaar zonder vertrouwen van de meerdéren in do minderen en omgekeerd. Ik heb mijn geheele leven U mijn ver trouwen geschonken en ik hoop, dat ik ook Uw vertrouwen wederkeerig heb mogen deelachtig worden. Nog eenmaal vraag ik U in het groot vet band der Lichte Brigade voor mij te defi lecren. Moogt gij allen begrijpen, hoe heerlijk groot een vaderland is, alwaar van het leger een sportieve, eensgezinde, wilster- kende en opvoedende kracht uitgaat, welke de harten sneller doet kloppen, het jonge gemoed bezieling geeft en mitsdien een grondslag vormt, waarop het saamhoorig heidsgevoel van het volk kan worden op gebouwd. Wij verblijden ons in den zegen van het Koninklijk Huis. Leve de Koningin! ROTTERDAM LLOID RAPIDE De firma Ruvs en Co., Hoofd-agejite van de N. V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat dé Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting ge vend op hét 25 dezer van Marseille vertrek kend ms. „Indrapoora" den 24sten dezer om 16.00 van Den Haag H. S., om 16.25 van Rotterdam D. P. en om 17.22 van Roosen daal zal vertrekken. Derde Divisie tegen Lichte Brigade Tusschen Breda en Roosen daal een strijd van 36 uur Te veel theorie, te weinig practijk Inspanning en volharding noodig In voorafgaande jaren, althans na 1931, is herhaaldelijk geklaagd, dat door gebrek aón geld de legeroefeningen schade leden. Die klacht was niet ongerechtvaardigd. Mede tengevolge van het bezuinigings- streven kon op te kleine schaal en te kort in grooter verband de geoefendheid van officieren en soldaten worden getoetst eu bevorderd. Dat was niet vol te houden, wilde aan do bedrevenheid van kader en troep en aan de geschiktheid van de hoogere bevelvoerders, maar bovpnal aan de nationale veiligheid geen groote schade worden aangericht Dit jaar zijn weer op ruimer voet de noodige middelen ter beschikking gesteid, zoodat na afloop van de oefeningen van du Lichte Brigade op 21 Sept., daaraan onmid dellijk onder leiding van den commandant van het Veldleger, generaal Röell, eau oefening van het veldleger aansluit, waar aan groote eenheden deelnemen. Voor deze legeroefening is beslag gelegd op 22, 23 en 24 Sept. Op die dagen zal er dus gelegen heid zijn de aanvoering in de practijk te beoefenen en de functioneering van hei defensieapparaat na te gaan. Noodig is dat ten zeerste.. Theorie en practijk Ons legerstelsel heeft ertoe geleid, dat zeer veel theorie is -moeten komen in de plaats van practijk. Bij de theorie, speciaal de oefeningen op de kaart en alle andere oefeningen zondea troepen, treden echter geen wrijvingen ot legertreinen komen niet te laat, er vallen geen auto's uit, bevelen komen op tijd, men neemt aan, dat de troepen op tijd ter plaat3? zijn, in één woord alles verloopt zooals men dit meent te mogen hopen. Te velde treden echter wrijvingen van allerlei aard op en het is noodig voor een goede bevelvoering, die wrijvingen te onder- 1 vinden, die er reeds zijn zonder de schade welke de vijand toebrengt De werking zal dus Kunnen worden ge controleerd van den verbindingsdienst, van den aan- en afvoer en van de verpleging te velde. De daarvoor benoodigde goederen komen uit de etappenmagazijnen naar de eindstations achter den troep en worden vandaar doorgezonden. Bij deze groote legeroefening zal ook de samenwerking tusschen de wapens en met den vliegdienst tot haar recht moeten komen. Belangrijk is mede de beproeving van nieuw ingevoerde dingen, zooals b.v. dit jaar gemotoriseerde goederen- en levens- middelentreinen, de nieuwe bepakking (zon der ransel) bij de infanterie, het nieuwe luchtdoelgeschut, de pantserwagens en de proefbatterij van nieuw infanteriegeschut Ook het gedurende 36 uur doorloopen vau de gevechtstoestand, met overnachten ter plaatse, levert vele moeilijkheden, misschien ook ontbering en zeker een zich moeten behelpen op bij groote troepen-eenheden. Om al deze redenen Kunnen oefeningen in grooter verband bij een Jeger als het onze. met korte oefentijd en kleine lichtingen, zoo moeilijk worden gemist. Er is door gestage arbeid van hoog tot laag in onze weermacht de laatste jaren zooveel ten goede verbeterd in opleiding, techniek, bewapening en uitrusting, dat al deze zaken hoog noodig de toets der practijk op gezette tijden dienen te ondergaan. Dan kan blijken wat na mobilisatie met het leger kan worden gedaan. De oefen-onder- deelen zijn n.l. uit zooveel verschillende ondei'deelen en personeel samengesteld, dat daardoor min of meer een beeld wordt erkregen van onze oorlogsepnheden na mobilisatie. Zooals gezegd duurt de oefening van 22—24 Sept. Echter de eerste dag is de dag voor concentratie der troepen. Beide legermachten staan dus tegen de avond van de 22ste in de rayons van uit gang gereed. Het grootste deel van de Blauwe partij 'aarvan de samentrekking reeds den 21ston begint, gaat Dinsdagmorgen zeer vroeg in den trein en komt Vrijdags te ongeveei 12 uur weder in het garnizoen terug. Den 21sten zal de Lichte Brigade aan komen in de omgeving v„n Breda. Zij wordt onmiddellijk met andere troepen versterkt dit gebeurt voornamelijk den volgenden dag en treedt op als Ruode partij in de oefening op beide volgende dagen. Dit „Brabantleger" zal onder commando staan van generaal Fabius, commandant der Lichte Brigade. Het Westelijke blauwe leger wordt ge eommandeerd door generaal J. F. v. d V ij v e r, de commandant der 3e divisie, uit Breda. De eigenlijke oefening duurt van midder nacht 22/23 Sept. tot den volgenden dag 's middags 12 uur. Een klein deel der troepen trekt reeds in den avond van 24 Sept. huiswaarts, het gros echter op 25 September. Uitgangstoestand voor de oefening Er is een grens tusschen Roodland en Blauwland aangenomen, die van Rossum al de Maas, de Amer en het Hollandsch Diep volgt en zich voortzet over Zevenber gen en Sprundel (tusschen den weg Bredti- grens en Roosendaal-grens) in Z.W. rich ting. Tusschen beide landen breekt een conflict uit en er ontstaat strijd. Die strijd zal zich afwikkelen tusschen een versterkte divisie-groep bij Blauw en de versterkte Lichte Brigade bij Rood in den vierhoek Breda, Roosendaal, Nispen, Zuil- dert-Princenhage. Hoe de strijd tusschen Oost en West zal ontbranden, kunnen we thans nog niet zeggen. Dat vertellen we nog wel. De deelnemende troepen Aan de oefeningen nemen de volgende troepen deel: Bij de Blauwe p a r t ij Het staf kwar tier en de verbindingsafdeeling Ille divisie- groep; de Ille verkenningsafdeeling; de He afdeeling artillerie(10 c.M. veld); de'Ille afdeeling van het 15de regiment artillerie (houwitsers van 15 c.M. 1/15);'de IlI'e afdee ling van het korps luchtdoelartillerie en de 6e compagnie luchtdoelmitrailleurs; de Ve divisie (alleen het staf kwartier)de Vie di visie samengesteld uit het stafkwartier en de verbindingsafdeeling der divisie; het 6e eskader wielrijders; het 25ste regiment infan terie, geformeerd uit het 2e en 17de regi ment infanterie; het 26ste regiment infan terie, geformeerd uit het 3de en 13de regi ment infanterie en het 27ste regiment infan terie, geformeerd uit het 6de en 14de regi ment infanterie; het 7de regiment artille rie; de proefbatterij infanteriegeschut van 3.7 c.M. Verder behooren tot de lilde divisiegroep de Ille vliegtuigengroep (beperkte samen stelling); de 3e compagnie aan- en afvoer- troepen (alleen de verplegingstroep); een detachement autotrein voor den aan- en af- oer en een herstellingsploeg. Bij de R o o d e p a r t ij Het stafkwartier n de verbindingsafdeeling der lichte briga de; een eskader pantserwagens; een com pagnie mortieren van 8 (a 2 sectiën). Verdere traepen zijn: het Ie en lie regiment huzaren, het regiment wielrijders 3 bataljons), het korps rijdende artillerie, het 30ste regiment infanterie, geformeerderd uit het 8ste en 11de regiment infanterie, het Ie bataljon 4de regiment infanterie gemotoriseerd (ge vormd uit het 4de regiment infanterie), de pionnier- en pontonafdeeling (zonder pon- tonafdeeling), de Ie vliegtuiggroep (van be perkte samenstelling), de 5e compagnie aan- en afvoertroepen (alleen verplegingstroep), e detachement autotrein voor den aan- en a er en een herstellingsploeg. Lij de infanterie zullen de goederen- en bvonsmiddelentreinen zijn gemotoriseerd. Ongeveer dertig vliegtuigen zullen wor den ingedeeld. Ter eerbiediging van de rijksgrens zullen tijdens de oefeningen op de kerktorens te Rijsbergen, Galder, Strijbeek, Zundert, Wem- hout, Schijf, Achtmaal en Nispen, zoomede aan hooge objecten nabij de grens, rood- wit-blauwe vlaggen worden uitgestoken, om de bemanningen van militaire vliegtuigen te waarschuwen, dat zij zich nabij de grens bevinden, welke niet voorbijgegaan mag worden. Alles bijeen zullen zek"- 20 30.000 man van alle onderdeelen van ons leger aan de oefeningen deelnemen, zijnde het grootste deel van de beschikbare infanterie, zes re gimenten artillerie, alle huzaren, de wiel ijders, verschillende afdeelingen van de ge nie, Iuchtvaartafdeelingen, het motorkorps, en de vrijwillige motordienst. Eindelijk dient nog te worden vermeld, dat al nemen aan de legeroefening slechts een deel van de korpsen deel de rest on zer infanterie en artillerie toch niet verge ten is. Deze zullen per regiment infanterie, resp. artillerie-brigade, in een oorlogsbatal- lon infanterie of oorlogsafdeeling artillerie vereenigd er eenige dagen met „onbekende bestemming op uitgaan om het leven te velde te beoefenen en tegen elkaar kleinere manoeuvres te houden. Daarbij zal geduren de twee nachten buiten de standplaats wor den overnacht m kantonnementen, bivaks of oordbivaks. Van ieder regiment wordt een zooveel mogelijk op oorlogssterkte gebracht bataljon gevormd. De encadreering bestaat evenals trouwens tijdens de geheele herha lingsoefeningen, uit reserve- en dienstplich- i 1.1 p®rs?ne®^ terwijl beroepspersoneel slechts is ingedeeld voor het geven van lei ding en voorlichting. De oorlogstoestand duurt gedurende deze oefeningen voort, ter- Ml een enkele maal, wanneer daartoe ge legenheid bestaat, de bataljons tot een regi ment worden samengevoegd of verschillen de bataljons tegen elkaar oefenen. Zware dagen Voor de troepen staan vermoeiende dagen te wachten Indien nu ook het weer maar gunstig is! Van officieren en manschappen zal veel inspanning en volharding worden gevraagd. We zijn echter overtuigd, dat deze gaarne zullen worden gegeven. De laatste jaren hebben we het ook onder ongunsti ge omstandigheden nooit anders gezien. Au de legerleiding zorgt, dat de mannetjes weten wat ze te doen hebben en waarom het gaat kent ieder het doel. Daarin is een krachtige stimulans gelegen om allen het noogste te doen geven, waartoe zij in staat zijn. Ook de Nederlandsche soldaat is daar toe bereid, vooral als hij z'n meerderen ziet voorgaan en deelen in hetzelfde lot en er vaart, dat hun zorg voor den troep gaat bo ven eigen gemak en verzorging. Op deze wijze wordt de militaire saam- noorigheid. die nationale saamhoorigheid is. beleefd. Eén en lotgemeen zijn we tot groote dingen in staat en zeker zullen dan' deze manoeuvres een verloop hebben, dat tot groote tevredenheid zal stemmen. Kiest voor Uw schilderwerk de beste lakverf. ÏAiv.l VOORNAAMSTE NIEUWS Sr -ft Dit nummer Bestaat uit TWEE bladen Prins Bernhard heeft te Amsterdanï een bezoek gebracht aan de President van de Nederlandsche Bank. Ter gelegenheid van de Indische Vloot dag zijn onder groote belangstelling gé-^ slaagde demonstraties gehouden. j De oefeningen van de Lichte Brigadè in Noord-Brabant. De legeroefeningen die heden aan-^ vangen. De „Sirenes" is hedenmorgen vlot ge-* komen. De oudste inwoner van Kampen is iü de leeftijd van 101 jaar overleden. De kwestie van de geloofsbrieven der Abessijnsche volkenbondsgedelegeerden zal vermoedelijk voor het Haagsche Hof worden gebracht. In België is men wapensmokkelarij op groote schaal op het spoor. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken Von Neurath voert momenteel besprekingen te Boedapest. De Negus is gisteren per vliegtuig te Genève aangekomen. Laat U op de hoopte houden van wat anderen op Uw gebied beschermen of aanmelden, inlichtingen hierover geeft gaarne: OCTROOIBUREAU BARTELS Bezuidenhout A3, Den Haag (Adv!) Kies een VAN De DGlE lOSTELW/cE (Adv.) Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars in Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP (Adv.) De Journalistenkring en de N.S.B. Protest tegen een grievende bejegening Het bestuur van den Ned. Journalisten Kring zendt ons het volgende communiqué: In de jongste vergadering van het bestuur van den Ned. Journalisten Kring is het feit besproken, dat de Nederlandsche pers van de zijde der N.S.B. voortdurend en stelsel matig op de meest grievende wijze wordt beoordeeld. Als recente voorbeelden werd gewezen op de laatst-verschenen nummers van het week blad „Volk en Vaderland", waarin de alge meene leider der N.S.B. zonder eenig rede lijk motief spreekt van een „knechtenpens", die „een bron van verwording" ;s geworden, die „noch eerlijk" en „noch onafhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet „de be richtgeving te vervalschen". Het kringbestuur. hoewel niet geloovend, dat deze ongemotiveerde en grievende ver oordeeling een einde zal nemen, meent ver plicht te zijn, toch voor éénmaal een zeer ernstig protest tegen een dgl. bejegening te publiceeren. Het spreekt daarbij de ver wachting uit, dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volk dit optreden van de zijde der N.S.B. op zijn juiste waarde zal weten ie schatten en, in weerwil van alle meeningsverschillen, vertrouwen zal blijven stellen in een pers, welke er steeds naar streeft, ons volk op eerlijke wijze in te lichten, hetgeen door alle tot oordee'.en bevoegde objectieve buitenstaanders ook steeds is erkend. Het Kringbestuur verzoekt ons volk te willen bedenken, dat het streven der N.S.B. zelf er juist op gericht is, een politiek systeem in te voeren, waarin van een vrije, van de regeering onaf hankelijke pers, geen sprake zal zijn. Tragische dood Pasbenoemde Burgemeester plotseling overleden Op 28-jarige leeftijd is gisteravond plotse ling overleden de heer Mr. E. J. C Mares. De heer Mares was eerst Zaterdag j ge ïnstalleerd als Burgemeester van Gulpen. Daarvoor was hij werkzaam aan de provin ciale griffie te Maastricht

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1