Jlirutirr £riïtórtjr (ümirmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Apeldoorn huldigt Prinselijk Paar het rtfaja abonramentsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verknjrbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5889 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 16e Jaargang SttMcntitprifrtn: Van I tol 5 regel* t.177i Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeel ingeo van 1*5 regels 230 Elke regel meer.TV..... 045 Voor bel bevragen aao 'I bureau V wordt berekend 0.10 t HERWONNEN NATIONALITEITSBESEF De Oranjefeesten zullen nu wel voorloo- pig ten einde zijn. Dat is maar goed ook. Een jubel kan niet steeds aanhouden. De wijze kent tijd en maat. Het Nederlandsche volk heeft zich f ven, zooals het in de grond der zaak is en steeds was, maar zooals het zich zelden toont In de regel leven we meer naar één der Spreuken van Salomo, dat het verstan dig is het hart niet op de tong te leggen. Maar ditmaal gold: waar het hart vol van js, loopt de mond van over. Den Haag en Amsterdam stonden daarbij vooraan. Dat is te begrijpen: den Haag residentie en Amsterdam is hoofdstad. Zij hebben dus constitutïoneele rechten en de plichten, daaraan verbonden, zijn meer dan behoorlijk vervuld. Een kantteekening mag hierbij niet ont breken. Amsterdam is voor meer dan de helft rood. Althans volgens de verkiezings- cijfers. Maar het Oranje was thans de stads kleur. En niemand kon daaraan iets ver anderen als hij het gewild had. Oranje leeft in het hart en daartegen helpen geen betoogen. De wijze mannen, die er vroeger anders over dachten, hebben blijkbaar slecht de volksziel gepeild; anders waren zij niet ge noodzaakt geweest hun schromelijke ver gissing thans zoo openhartig te erkennen, althans te demonstreeren. Natuurlijk zullen sommigen daarover mokken. De redactie van de roode pers meldt, dat enkele lezers de ommezwaai niet direct konden meemaken en veronderstelt terechtl dat er meer zoo zullen zijn. En zij wil ze duidelijk maken, dat de ver andering heel gewoon is. Ze vindt het ook democratisch, om zich bij de groote meer derheid des volks aan te sluiten. Er zijn tijden geweest, dat men dit niet zoo grif erkende. En de volgelingen werden nu juist niet in eerbied voor het Koninklijk gezag opgevoed. Wij laten echter gaarne aan bladen als „Volk en Vaderland" over om hiervoor historische bewijzen aan te dragen. Het nut daarvan zien wij niet in. Te meer niet, omdat wij niet de verwach ting van sommigen deelen* dat met name de S.D.A.P. en het N.V.V. veel ledenschade van deze ommezwaai zullen ondervinden. De massa is veel te blij, dat zij zich weer uilen kan, zonder tegen he,t .prikkeldraad yan een partijromheining te loopen. 'Natuurlijk is er nog wel verschil. Alle organen der Christelijke vakverecnigingen, van patroons, middenstanders en arbeiders, gaven zonder één uitzondering van hun vreugde over de verloving der Prinses blijk. Zij toonden daarmee nationale orga nisaties te zijn. Bij de z.g. moderne bonden kon men dat niet verwachten; maar dat komt op de duur ook wel terecht. Het groote feit van de week is dit, dat niet enkele groepen van ons volk, maar dat Nederland de band met Oranje weer heeft gevoeld en strakker aangehaald. Of de leden van het Koninklijk Huis er al dan niet bij tegenwoordig waren, het maakte geen onderscheid: overal was de feestvreugde groot We verheugen ons er over, dat de eerste havenstad van ons land, binnenkort een bezoek van de vorstelijke familie tegemoet mag zien want Rotterdam is in dit opzicht niet verwend, al moet het toegeven, dat het geen pretenties kan laten gelden als den Haag, Amsterdam en Apeldoorn. En hoe rood Rotterdam ook is, het zal de hooge i gasten waardig en met enthousiasme ont vangen. Kaat Mossel leeft nog. Doch overigens, laat het nu voorloopig gedaan zijn met feestbetoon. Het zij ons genoeg, dat het hart des volks gesproken heeft. Straks komen er, zoo God wil, nog blijder dagen om te jubelen om de troon der Oranjes en Hem te danken voor. de innige samenbinding van vorst en volk. LEERZAME DISCUSSIE In de roode pers loopt op dit oogenblik een discussie tusschen de heeren Albarda, den parlementairen leider, en Henri Polak, den Kroniekschrijver, waaraan een enkel woord gewijd moet worden. Laatstgenoemde had zich eenige critiek veroorloofd op het z.g. „Wereldcongres voor de Vrede", dat dezer dagen te Brussel ge houden is en voor vele deelnemers een teleurstelling was. De loop der dingen is zoo, dat onze Mciaal-democraten tegenwoordig niet gaar ne gezien worden in gezelschap van com munisten; de verhouding is verre vao vriendschappelijk. Maar nu had Rr. Polak nit persbeschouwingen geconcludeerd, dat bet z.g. Brusselsche congres nog al sterk onder de invloed van communisten had gestaan. Die voerden daar blijkbaar de bo ventoon en het hoogste woord. Echter moest bij bij voorbaat toegeven, dat hij niet zoo heel veel notitie van de bijeenkomst geno men had. Terecht repliceerde de heer Albarda, die een groot man op het congres was, daarop dat wie er nauwlijks aandacht aan 'schonk, voorzichtig moet zijn in zijn oordeel; en dus ïou hij zijn partijgenoot nader bijlichten. Daarop vertelt de heer Albarda hoe het verloop van het congres was. Hoezeer de communisten ook geprobeerd hadden zich in de leiding van het congres te drin gen, het was hun niet gelukt. Men ver trouwde hun vredesbedoelingen niet. Niet zonder reden, vertelt de heer Albarda ver der, want met hun gewone brutaliteit wa ren zij op het congres zelf dat voor ieder toegankelijk was zoo naar voren gedron gen, dat de anderen zich feitelijk gecompro mitteerd voelden: het leek wel een com munistische agitatie en propaganda voor Moskou. Wij hebben geen reden aan deze voor stelling van zaken te twijfelen en nemen dus de gunstigste indruk van het congres voor waarheid aan. Dr. Polak was dan blijkbaar Al te zwartgallig. Maar, kan de verklaring van Ir Albarda hem en anderen geruststellen? Is het niet veeleer een bevestiging van de algemeen gangbare meening, dat samenwerking met communisten altijd tot teleurstelling moet leiden, omdat het bij hen niet om de zaak, maar om de propaganda gaat? Zelfs aan dit congres, waar men hen angstvallig buiten de leiding gehouden had, gaven ze een communistisch cachet en ze voerden er het hoogste woord; niet voor de vrede, maar voor Moskou. Neen, wij stellen onze sociaal-democraten niet aansprakelijk voor wat hun partij- genooten in Frankrijk en Spanje aan volks- fronterij durven bestaan; maar waarom worden ze kriebelig, als op de gevaren van deze samenwerking gewezen wordt? Sterk gewapend tegen communistische invloeden toog de heer Albarda naar het congres; thuis gekomen moest hij erken nen: ze waren ons de baas. Is dat niet leerzaam? Almelo zwaar „gestraft" Geen extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds Schade van enkele tonnen Door B. en W. van Almelo is aan den Raad overgelegd een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken waarbij wordt toegezonden een afschrift van een gemeenschappelijke beschik king van de Ministers van Binnenland sche Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën nopens de afwijzing van het verzoek der gemeente Almelo om toe kenning van een extra-bijdrage voor het dienstjaar 1935 uit het Werkloos heidssubsidiefonds over het- jaar 1936. Op grond van deze afwijzing zal de gemeente over 1935 een schade lijden van 59.467.80 en over 1936 een schade van 280.300.—. De afwijzing is geschied op grond van het feit, dat niet is voldaan aan de voor waarde dat maatregelen zouden worden getroffen, waardoor op de uitgaven van Secretarie en van de gemeentediensten -bedrijven een efficiente bezuiniging werd verkregen. In hun nota aan den Raad voegen B. en W. hieraan toe, dat omtrent deze voorwaar de herhaaldelijk met Ged. Staten van Over ijssel werd gecorrespondeerd. Het Gemeen tebestuur heeft meermalen verzocht, in de gelegenheid te worden gesteld, de bezwaren tegen de verschillende bezuinigingsmaat regelen nader mondeling toe te lichten. Nog op 24 Augustus 1.1. verzochten B. en W. aan Ged. Staten, te willen bevorderen, dat hun spoedig een onderhoud met de Commissie van Overleg voor Begrootings- aangelegenheden zou worden toegestaan. Tot hun groote verwondering werd ech ter inplaats van een antwoord op dit ver zoek thans een afwijzende beschikking der drie bovengenoemde bewindslieden ontvan gen. Door het Gemeentebestuur is bereids een audiëntie bij den Minister van Binnenland sche Zaken aangevraagd. Men zal zich herinneren dat de Raad on langs de voorstellen van B en W. tot ver laging der loonen en salarissen van het ge meen tepersoneel, welke op aanwijzing van den minister waren ingediend, heeft ver worpen en dat de meerderheid van B en W. niet bereid was gevolg te geven aan de uitnoodiging van het desbetreffend K. B. om deze verlagingen door te voeren. Jubileerend dagblad Op 1 October a.s. zal het vijftig jaar leden zijn dat het A.-R. Dagblad voor Zee land werd opgericht. Niet minder dan veertig jaar heeft de heer J. D u ij s e, thans te Nijmegen woonachtig, de hoofd redactie gevoerd, in welke functie hij in 1926 werd opgevolgd door den heer R. Zuidema. VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN De Nederlandsche Centrale bond van Christelijke arbeiders (sters) in de bedrijven n voedings- en genotmiddelen opent de ntercampagne door het bijeenroepen van de afdeelingsbesturen in gewestelijke ver gaderingen. Deze bijeenkomsten zijn uitgeschreven 5, 6, 7 en 8 October a.s. respectievelijk te Roosendaal, Utrecht, Haarlem en Zwolle. Op de agenda van deze districtvergade- ringen komt onder meer voor de bespreking van de volgende punten: stand en positie der organisatie, bedrijfsvraagstukken van deze tijd en de taak en het inzicht der christelijke vakbeweging in de huidige omstandigheden. De aardbeving op Sumatra Ernstiger dan aanvankelijk gemeld Zeventien dooden MEDAN, 21 Sept. (Aneta). Uit thans binnengekomen berichten blijkt, dat de aardbeving van Zater dag toch een ramp veroorzaakte, nL In de Karo-landen, waar een ten ge volge van de aardbeving ontstane aardverschuiving zeventien inheem- schen bedolf, die op de sawahs aan het werk waren, en die allen wer den gedood. Tot dusver zijn vier lijken geborgen. Groote brand te Werkendam 3 landbouwschuren, 3 hooibergen en 1 korenschoof afgebrand Zaterdagavond omstreeks half elf is brand uitgebroken in een der land bouwschuren van den heer C. Ippel, wonende aan den Visschersdijk, ge meente Werkendam. Het vuur, dat zeer snel om zich heen greep vond gretig voedsel in een in de on middellijke nabijheid staande hooiberg. Al spoedig stonden de achterzijde van de schuur, de hooiberg en koren, dat even eens in de nabijheid lag opgeslagen, in lichterlaaie. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, stond machteloos tegenover de vlammenzee en bepaalde zich uitsluitend tot het nathouden van de aan grenzende woonhuizen. Er heeft zich een ongeval voorgedaan, dat nog goed is afge- loopen. De 17-jarige De Geus, wonende in de Werken, stond in de nabijheid van een der brandende hooibergen en geraakte toen het hooi brandend instortte, daaronder. Men wist echter den jongen uit het smeu lende hooi te bevrijden. De knaap is er vrij wel ongedeerd afgekomen. De landbouwers T. T. Ippel, C. Ippel en A. Dekker, wier landbouwschuren, huis raad, oogst, maaimachines enz. totaal in de vlammen zijn opgegaan, zijn verzekerd. De brandweer is nog den geheelen nacht met het nablusschingswerk bezig geweest. Autobus doormidden gescheurd Ernstig ongeluk onder Klundert Zeven personen gewond Zondagavond te kwart over acht heeft op den Langeweg onder Klundert een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De autobus van den heer Tichelaar welke den dienst onderhoudt tusschen Klundert en Lage Zwaluwe is, vermoe delijk door een defect aan de stuur inrichting, tegen een boom gereden. De wagen werd ernstig gehavend. De zeven inzittenden bekwamen allen min of meer ernstige verwondingen. Het ongeluk is geschied tusschen Klun dert en Roode vaart op den Langeweg, waarschijnlijk doordat de stuurstang was vastgeloopen. De auto, toebehoorend aan de onderneming Tichelaar te Zevenbergen, botste aan de linkerzijde van den weg met zulk een vaart tegen een boom, dat de gen doormidden werd gescheurd en om den boom heen kwam te staan. De persoonlijke ongelukken, die de botsing tengevolge had, waren van betrekkelijk lichten aard. De chauffeur bekwam twee ribfracturen en moest met een particuliere auto naar zijn woning worden vervoerd. Vier personen, die lichte verwondingen hadden opgeloopen, werden door dokter van Schaick verbonden, terwijl twee ande ren, eveneens licht gewond, bij dokter de Ruiter werden binnengebracht Twee pas sagiers kwamen met den schrik vrij. MOTORRIJDER GESLIPT. De 22-jarige van 't H. uit Baarn, die Za terdagavond omstreeks zes uur met zijn mo torrijwiel op weg naar Hilversum was kwam in de bocht bij het z.g. zouthuisje te Baarn te slippen. Hij reed eerst tegen een boom en kwam vervolgens mei zijn hoofd tegen den grond terecht. De jonge man werd in ernstige toestand naar het zieken huis te Baarn overgebracht. Het bleek da- hij een schedelbasisfractuur en een her senschudding had opgeloopen. Zijn toestand is zorgwekkend. Défilé van employe's der Koninklijke Houtvesterij Rijtoer bracht tienduizenden op de been Duizenden en nog eens duizenden uit alle oorden des lands zoowel Den Haag als Groningen benevens geheel Gelderland en half Overijssel, hadden hun contingent geleverd hebben Za terdag Apeldoorn overstroomd. In de breede massaal versierde Loolaan dein de een ware menschenzee. Soms tien rijen dik stonden de menschen langs den 20 K.M. langen weg, dien de Ko ninklijke stoet zou volgen. Voordat de Prins en Prinses hun zege tocht door de gemeente aanvingen, had op het basse cour van het Koninklijk Paleis een défilé plaats van employé's der Kon. Houtvesterij. Te drie uur toen de Vorstelijke Familie ook H.M. de Konnigin was aanwezig het Paleis uittrad, cirkelde een tweetal vliegtuigen boven het Paleis, die een groet uit de lucht brachten. Nadat de Vorstelijke Familie, die door de vele honderden genoodigden luide werd toe gejuicht, hun zetels had ingenomen, nam het défilé, dat ongeveer een half uur duur de, een aanvang. Het voortschrijden van de stoet werd herhaalde malen onderbroken doordat ouden van dagen of groepen kinde ren uit de buurtschappen Hoog-Soeren, Nier- sen, Gortel, Elspeet, Uddel en Het Loo bloemstukken en geschenken aanboden. Onderwijl de stoet voorttrok werd door het Verloofde Paar voortdurend gewuifd. Hartelijk lachend namen de Prinses en de Prins een krentenbrood in ontvangst, dat Hun door eenige boerenkinderen werd aan geboden. Nadat de staart van het défilé het basse cour had verlaten werd het publiek tot voor de hekken toegelaten en juichte het de Vor stelijke Familie hartelijk toe, waarna een „Lang zullen Ze leven" gevolgd door het Wilhelmus weerklonk. Na afloop van het défilé werd de heer Radstake, leider van den stoet, bij de Vorstelijke Personen ontboden. De rijtoer Tegen het tijdstip vier uur van het uitrijden van de Prinses en den Prins, in open calèche, bespannen met vier paarden, was er een geweldige belangstelling. Doordat, in tegenstelling met de steden, Apeldoorns lanen en parken zeer breed en ruim zijn, was er niet het minste gedrang. Geen kind zoo klein 7000 schoolkinderen hadden in de straten, die de stoet passeer de, een afzonderlijke plaats gekregen en geen besje zoo oud, of ze hebben het Prin selijk Paar meermalen onbelemmerd kun nen zien. We hoorden van bewoners uit andere provinciën, die in Den Haag of Am sterdam geweest waren en niets hadden kunnen zien. In Apeldoorn werd hun de schade vergoed. Om vier uur verlieten de Prinses en de Prins H.M. de Koningin bevond Zich niet in den stoet het Koninklijk Paleis. Bij de Gedenknaald werden Ze namens het Centraal Feestcomité begroet, waarna het langs de breede, rijk-versierde Loolaan, der een alles overstemmende jubel van tienduizenden, ging naar het gemeentehuis, waar de Burgemeester, jhr C. G. C. Quarles van Ufford, een toespraak hield. De leden van 't gemeentebestuur werden hierop aan het Verloofde Paar voorgesteld. En verder ging het onder luid gejubel langs de dichte rijen toebeschouwers den kilometers-langen weg langs de geheele uit gestrekte gemeente door. Te ongeveer half zes bereikte de stoet 't Paleis. Des avonds bewogen duizenden zich in lanen en straten tot het bezichtigen van de verlichting en het beluisteren van de op verschillende punten opgestelde muziek. MOORD TE ROTTERDAM iVROUW IN HAAR WONING NEERGESLAGEN Haar a.s. man werd ongerust Rotterdam, 21 September. Gisteravond is in haar woning aan de Oranjeboomstraat 273 ver moord gevonden de 38-jarige mej. M. Kok. - De moord is ontdekt, doordat haar as. man, die in een ziekeninrichting alhier wordt verpleegd, ongerust was geworden toen de vrouw niet op het bezoekuur verscheen. Nog in den afgeloopen nacht heeft de politie naar aanleiding van deze moord een arrestatie verricht. Gruwelijke ontdekking Gisteravond werd de politie van het bu reau Nassaukade opgebeld door pleegde van het Ooglijdersgesticht aan de Nadorststraat, met het verzoek na te willen gaan of mej. M. Kok, wonende aan de Oranjeboomstraat 273, zich in welstand be vond. De man, die opbelde, gaf blijk in doo- delijke ongerustheid te verkeeren over de vrouw. Deze v/as 's middags niet op het be zoekuur verschenen en de man, die mede deelde de aanstaan van de vrouw te zijn, zeide op grond daarvan het ergste te vree- Een paar agenten zijn daarop naar het be wuste pand gegaan. Mej. K. bleek te wonen op de 2de étage van het pand 273. Gelijkvloers is een theater gevestigd en op de 1ste étage woont een bejaard echtpaar. O" het bellen van een der agenten werd door de bewoners van de 1ste étage opengedaan. Zij konden niet mededeelen of mej. K. thuis was, maar wezen haar kamer aan, die gele gen is aan de achterzijde van het pand. Toen op het kloppen van de politie niet werd geopend heeft deze de deur, welke toe gang gaf tot de achterkamer, geforceerd. De politie deed een gruwelijke ont dekking: tegen de deur geleund lag het lijk van de vrouw, badende in haar bloed. Alles in de kamer wees er op, dat een worsteling had plaats ge had. De vrouw was blijkbaar met een hard voorwerp neergeslagen. Het lijk vertoonde een groote wonde aan het achterhoofd; later bleek bij het onder zoek van den politiearts, dat de sche del i Het verlooide paar op 'de rijtoer door "Apeldoorn. De deur, welke de eenige toegang vormde tot de achterkamer, was aan de binnenzijde afgesloten en het lijk lag er tegenaan. De wijze waarop het lijk werd aangetroffen, wet t"de het aanvankelijk vermoeden, dat de w, die blijkbaar eerst hevig verzet heeft gepleegd tegenover haar moordenaar, toen zij reeds doodelijk was getroffen nog kans heeft gezien de sleutel van haar kamerdeur om te draaien en toen ineen is gezakt. Het onderzoek De dienstdoende agent heeft onmiddellijk zijn superieuren gewaarschuwd en onder lei- d'ng van den commissaris van de afdeeling Zuid, den heer C. Kok, is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daarbij kwam vast te staan, dat mej. K. Zaterdag in den namiddag nog is gezien toen i de Oranjeboomstraat boodschappen deed. Haar lijk werd omstreeks kwart over tien gisteravond ontdekt. Tusschen de beide tijdstippen in is zij dus vermoord. Uit het onderzoek kwam vast te staan.dat de vrouw vermoedelijk Zaterdagavond reeds is overleden. Mej. K. had de tweede étage in huur, doch de voorkamer met alcoof had zij aan een andere juffrouw verhuurd, evenals de zijkamer, die bij een kostganger in ge bruik was. Deze beide huisgenooten waren niet thuis. Het feit, dat de benedenburen bejaarde menschen zijn. verklaart wellicht de omstan digheid, dat zij niets van een worsteling, die ongetwijfeld heeft plaats gevonden, hebben opgemerkt. Het is mogelijk, dat deze ge schiedde in het late avonduur, toen de bene denburen zich reeds ter ruste hadden bege- Kort na de ontdekking van den moord was de fotografische en dactyloscopische dienst vam de Centrale Recherche reeds ter plaatse en onder leiding van inspecteur J. V. Tas werd het teohnisch onderzoek verrioht- Uit den aard der zaak werd de a.s. echtge noot van de vermoorde vrouw, die van haar vroegeren man gescheiden was, gehoord. Naar wij vernemen heeft de po litie in den afgeloopen nacht nog een aanhouding verricht. De aangehoudene ontkent pertinent iets met den moord uitstaande te hebben. In het belang van het onderzoek kan hieromtrent niets ders worden medegedeeld. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Zaterdag is te Apeldoorn en op het Loo het Koninklijk gezin gehuldigd. Te Utrecht is de jaarvergadering ge* houden van de Ned. Chr. Voetbalbond. De 27ste jaarvergadering van het Ne* derlandsche Instituut van Accountants is te Amsterdam gehouden. Te Werkendam heeft een groote brand gewoed. Te Oostwolde is een auto tegen eent boom gereden, waarbij vier personen zijn gewond. Op een onbewaakte overweg bij Maar* tensdijk is een 52-jarige man door een! sneltrein gegrepen en gedood. Bij een aanvaring op het IJsselmeer is een tjalk gezonken. Te Rotterdam heeft een gruwelijke moord plaats gehad op een 38-jarige vrouw. Bij de aardbeving op Sumatra zijfl 17 personen gedood. In Klundert is een auto tegen een boom gebotst, waarbij zeven personen zijn gewond. De Belgische politie heeft In verschil* lende roode milieu's huiszoekingen naar wapens gedaan. De Zweedsche Kamerverkiezingen le* verden voor s.d.a.p. en communisten voor* deelen op. Men vreest, dat Titulescu lijdt aan een geheimzinnige vergiftiging. Eden, die op doorreis was naar Genève,, heeft te Parijs met Blum geconfereerd. PA Vleeschschotels met Soep Nil en Diverse Groenten als: lil Soep-Biefstuk-Dop.-Aard. j Soep-Oester- Sperb. - Aard. CENT Soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT A"DAM, MOLENPAD 2 b.d. Leidschcgracht /Adv.) Auto's tegen een boom Vier gewondeL Gisterochtend om half tien is een personenauto, komende uit Gronin gen, met bestemming Marum, aan het Hoendiep, ter hoogte van Oostwol de, door de gladheid van den weg ge slipt en tegen een boom gebotst In den wagen bevonden zich met inbe grip van den chauffeur zes personen. De bestuurder, de 55-jarige H. Koster, wo nende te Groningen, bekwam een hoofd wonde en inwendige kneuzingen. De 35- jarige J. de Vries, eveneens uit Groningen, kreeg een hersenschudding, zijn 37-jarige echtgenoot© werd aan beide beenen gewond Hun twee kinderen, meisjes van negen en tien jaar, bleven ongedeerd. De 79-jarige heer S. van Dijk, inwonende bij de familie S. de Vries, kreeg een hersenschudding. Dokter J. Huininga uit Tolbert verleende de eerste hulp. Daarna zijn alle gewonden per auto voorloopig naar huis vervoerd. Medisch student het slachtoffer Gisterochtend is te Ou de-Schoot onder de gemeente Heerenveen ae 23-jarige heer Tulner, medisch student, wonende te Ak- krum met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden, doordat de wagen op de gladde weg slipte. De heer T. brak een been en kreeg inwendige kneuzingen. Hij is naar het diaconessenhuis te Leeuwarden overge bracht Ook de zwaar beschadigde auto is naar Leeuwarden vervoerd. Boerderijbranden te Uitgeest Enkele bewoners met moeite gered Gistermiddag omstreeks kwart voor 12 is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer L. Klaver in het gehucht Groot-Dorregeest, onder U i t- „jest. De boer was bezig aan het musschen schieten, toen hij plotseling een vlam uit het rieten dak van zijn huis zag slaan. Hij waarschuwde de buren en met vijf man trachtte men het vuur te dooven hetgeen niet lukte. De wind wakkerde het vuur aan en een oogenblik later stond het geheele dak in lichter laaie. Kort daarop stond het geheele perceel in brand, zonder dat het mogelijk was iets in veiligheid to brengen. Alles is uitgebrand. Stukken brandend riet van het dak woeien over de boerderij van J. Leek, wel ke eveneens geheel in vlammen is opgegaan. Hier werden de vrouw van den landbouwer en drie kleine kinderen met moeite gered door eenige Amsterdammers, die per motor fiets passeerden. De geheele inboedel en landbouwinventaris zijn verloren gegaan. Vervolgens werd de boerderij van P. 'da Wildt aangetast, doch hier kon het vuur in zijn stormloop worden gestuit Alleen een op het erf staande hooiklamp is vernietigd. Door het openzetten van een duiker was er steeds voldoende aanvoer van blusch- water. De vrijwillige brandweer van Uitgeest werd bijgestaan door de brandweer van de stok- kenfabriek van Zonjee. ONDERSCHEIDINGEN De eeremedaille der Orde van Oranje- Nassau, in zilver, is toegekend aan F. Abma te Leeuwarden. I' PijpTabaL Taeonl. l_*«uw«r<Jen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1