Land- en Tuinbouwperspectieven De Lichte Brigade op manoeuvre ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 DERDE BEAD PAG. 9 XB' M4 Steunverleening kan in 1937 nog niet worden gemist Van loonende productie nog geen sprake Geen uitkeering ineens aan kleine boeren De beerooting van het Landbouw- Crisisfonds voor 1937 bedraagt 181.059.700 voor den gewonen dienst en 19.550.000 voor den kapitaal- dienst. Uit de ontwerp-begrooting blijkt, dat de minister het standpunt in neemt, dat de steunvcrleening aan den land- en tuinbouw niet gemist kan worden. HU grondt deze meening op het feit, dat. de prijzen der landbouw producten nog immer op een dusda nig laag niveau liggen, dat van een loonende productie geen sprake kan zijn. Dat de minister zoowel door, waar moge lijk, de richtprijzen te verlagen, als door ver mindering van de verwerkingskosten, bij zijn landbouw-crisisbeleid er naar streeft, de las ten, welke uit de steunmaatregelen ten be hoeve van den landbouw voortvloeien, zoo gering mogelijk te doen zijn, is gebleken. Er worde hier slechts herinnerd aan de ver laging van de richtprijzen voor tarwe van 10 op 9 en aan de vermindering van de verwerkingskosten in de suikerindustrie en de kosten van de baconbereiding. Deze maatregelen hebben er mede toe geleid, dat het aanvankelijk ge raamde t'ekortop den dienst 1936 in de jaren 1936 en 1937 grootendeels zal kunnen worden ingehaald. De vooruitzichten voor den tuinbouw Hoewel op dit oogenblik moeilijk te voor spellen is, hoe de toestand van den tuinbouw zal zijn in 1937, mag nog niet worden aan genomen, dat het jaar 1937 gunstiger zal zijn dan de voorafgaande jaren. De perspectieven voor den export zijn nog "90 steeds ongunstig en ondanks de scherpe teelt- tn beperking, die in het jaar 1934/35 is toege- 1 past, kan de totale productie niet geheel in eigen land worden geplaatst. De veilingomzet 1935 bedroeg 57.000.000, derhalve 4.000.000 meer dan in 1934. Dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat ,de factoren die in 1934 den aanvoer beïn- !ter vloedden en een achteruitgang in de totale d. i hoeveelheden ten gevolge hadden, in 1935 a-ajj0ver het algemeen minder sterk hebben ge- ldtei^erkt Het tekort van 1935 werd tot de opnieuw vastgestelde richtprijzen geheel aangevuld, terwijl voorts aan de door misoogst getroffen tuinders een extra steur, werd uitgekeerd. Het ligt in de bedoeling, de steun- uitkeering aan de verbouwers van fruit en warmoezerijge wassen zooveel mogelijk te doen geschieden aan de producten van goede kwaliteit, waar voor de controle op het product zal worden uitgebreid. Het ligt voorts in de bedoeling, in dien dit bij een of meer producten mogelijk zou zijn, de gedachte „steun naar kwaliteit" nog scherper tot uit drukking te doen komen. Een en ander geeft aanleiding, voor de groenten- en fruitcentrale het te kort voor 1937, op het oogenblik niet lager te ramen dan voor 1936 en de steunverleeningen te begrooten op het .zelfde bedrag ,nl. 12.000.000. De minister wil voor 1937 weder een bedrag voor steunverleening aan de kleine boeren uittrekken, waartoe h\j 2.000.000.noodig acht. Voor 1936 betrof liet een uitkeering in eens. doch voor het komende jaar zal het uitgetrokken bedrag ter beschikking worden gesteld van den onlangs onder de directie van den Landbouw irge- stelden dienst van de kleine boeren. Vroege aardappelen De prijsregeling voor v.oege aardappelen heeft in 1934/35 goed voldaan, zoodat ook voor 1937 een dergelijk plan in overweging wordt genomen. De Zeevisscherij De maatregelen ten behoeve van de zee visscherij zullen tot strekking hebben, het be drijf op een loonende basis te brengen. O.m. wordt overwogen de reeds voor 1936 geno men maatregelen tot het sloopen van oude opgelegde en niet meer rendabel te maken schepen, door in een deel van het verschil tusschen den vraagprijs en de sloopwaarde tegemoet te komen, te handhaven. Daarnaast zal getracht worden, te geraken tot een meer regelmatigen aanvoer en verruiming van den afzet, meer in het bijzonder ook op de bin- nenlandsche markt. Voorts is in bewerking een plan voor bedrijfssteun aan de kleine kustvisscherij. Omtrent den omvang daarvan kan thans nog geen overzicht worden gege ven. Teneinde den marktprijs van haring te steunen, zullen er maatregelen genomen wor den, om een gedeelte van de tijdens de vangstperiode aan te voeren pekel- en steur- haring tot een bedrag van 500.000 uit de markt te nemen. De mogelijkheid bestaat echter, dat de resultaten van dezen maatre gel niet voldoende zullen zijn en regelingen van anderen aard, waaronder den export betreffende, genomen zullen moeten worden. Voor de oestercultuur is een rege ling getroffen, waarbij de toestand in- het bedrijf van nabij wordt gevolgd, zoodat, indien noodig, terstond kan worden ingegrepen. Ten einde verbetering te brengen in den toestand van de consumptie-garnalenvis- scherij wordt o.m. de instelling van een cen traal verkoopkantoor overwogen, hetwelk o.a. den export zal trachten te bevorderen. Ten einde een sterke prijsdaling van den Wadden-zeeharing te voorkomen, zullen er wederom maatregelen genomen worden, om den cvermatigen aanvoer op te nemen en te laten verwerken tot vischmeel. Plannen om de moeilijkheden wel ke zich o.a. in de zalmvisscherij voor doen, op te heffen, zijn in overweging. Het ligt in het voornemen het bedrag, het welk als heffing op den uitvoer van eieren wórdt ontvangen, aan de pluimveehouderij ten goede te doen komen. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van 17.792.300, bestaan de uit een nadeelig slot van den gewonen dienst van 993.300 en een nadeelig slot van den kapitaaldienst van 16.799.000. Jeugdkampen Amsterdamsche Burgerwacht Niet in strijd met tot nu toe gevolgde principes Op de vragen van den heer Vorrink. betreffende de organisatie van kampen voor jeugdige werkloozen door de Amsterdam sche burgerwacht, heeft minister Colijn in overleg met den minister van Sociale Zaken geantwoord, dat in de overeenkomst o.m. is bepaald, dat de betreffende forten door de. huurster uitsluitend mogen worden ge bruikt: a. tot huisvesting van jeugdgroepen met de bij die jeugdgroepen behoorervie leiders en zulks met uitsluitend doel jeugd werk op nationale grondslag te organi- seeren; b. voor het laten kampeeren of to* huisvesting van recruten der vrijwillige burgerwacht met hun instructeurs; c. vooi het inrichting van kampen ter opleiding van leiders der vrijwillige burgerwacht en d. tot huisvesting van personen, leden van, de burgerwacht, belast met de uitvoering van en het toezicht op de in de overeen komst genoemde werkzaamheden. Ten aanzien van deze werkzaamheden is in die overeenkomst bepaald, dat de ver dedigingswerken door en op kosten van de huurster moeten worden onderhouden en dat de huurster gerechtigd is, aan de ver dedigingswerken veranderingen aan te brengen, mits deze veranderingen in hei belang zijn van het eventueel in staat van verdediging brengen van die verdediging3 werken of althans de bestemming van de verdedigingswerken niet zullen schaden. Plannen tot dgl. veranderingen behoeven de goedkeuring van den minister van Defensie. Waar de burgerwacht een door de regeering erkende instelling is en de opzet van bedoeld kamp voldoet aan de eischen, welke in het algemeen voor dgL kampen zijn gesteld, is de minister van Sociale Zaken niet van oordeel dat hierrin strijd wordt go-.: ha^dpld met de tot nu toe gevolgde -b principes. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN laarvergadering te Bennebroek In de gister te Bennebroek gehouden jaarvergadering men zie het verslag van gister heeft Prof. Dr. L. v. d. Horst, van de Vrije Universiteit te Amsterdam, een rede gehouden over Psychotherapie en hedendaagsche crisis De psychotherapie, aldus spr., is een ge neeswijze, waarbij geestelijke stoornissen langs psychischen weg behandeld worden. Daardoor komt de medicus in aanraking met andere factoren dan de stoornissen in het lichamelijke en moet hy zich bewegen op het terrein van Godsdienst en philosophic. Niet altijd is het gemakkelijk, om uit te ma ken, of klachten en verschijnselen het gevolg zijn van lichamelijk lijden dan wel van een conflict in de levensgeschiedenis. Een voor afgaand uitgebreid onderzoek is noodig, om hier zekerheid te krijgen. Blijkt echter, dat de oorzaak van het lijden uitsluitend ligt in het geestelijke, dan is de psychotherapie de aangewezen behandelingswijze. Dit geldt met e voor het terrein, van de psychogene psychosen neurosen. De vraag is, hoe het komt, dat juist onze tijd gekenmerkt is door zoo'n massa neurotische menschen. Dit hangt zonder twij fel samen met de geestelijke crisis van onzen tijd .Iedere tijd heeft zijn eigen neurosen. Na de komst van den Christus wordt heel het denken gekerstend en zien we, dat al de eeuwen door tot aan het midden der 18e eeuw niet alleen het leven van den enkeling, maar heel de maatschappelijke ordening haar uitgangspunt vindt in den Godsdienst en daarin rust erlangt. Dit beteekent niet, dat het Chris tendom de resultante is van de heils verwachting in het heidendom, maar voor het verstaan van de spanning in onzen tijd, is het goed, te zien, hoe vele eeuwen achtereen zoowel voor als na Christus' komst op aarde de mensch leefde in deze heilsverwachting. Hieraan kwam een einde aan het einde van de 18e eeuw. Dat beteekent niet, dat mannen als Rousseau, Robespierre, Austus Comte zonder geloof waren, maar het was een ge loof in de vervolmaking van den mensch, een geloof in de rede, een geloof in de stof. Deze periode, waarin de mensch rust had in dit geloof en waarvan de philosophie van Hegel een hoogtepunt is, eindigt in den tijd van Karl Marx. Wij kennen Marx als de man, die zich richtte op het sociale leven, maar daar achter zat de idealist van zijn tijd: de mensch draagt in zich het vermogen, zich te ontplooien tot den idealen geluksstaat. Na deze tweede periode, waarin de mensch dus ook rust vond in zijn geloof, breekt de tijd aan van de evolutie. Ontwikkeling zal geluk brengen. Niet voor den indivi- dueelen mensch is het geluk weggelegd, maar het zal verkregen worden in een langzaam verloopend proces en de mensch geloofde in de evolutie, in de causaliteit. Thans is het uit met dat geloof, het pakt de menschen niet meer. En on beantwoord blijft de vraag, wat is de zin van het bestaan. Zoo staat de moderne mensch in het leven, zonder ROFFELRIJMEN ORDENING GEWENSCHT, Dit wil je tv el van mij gelooven: lk ben geen ordenaar pur-sang. Al weet ik regels te waardeereh Die zijn van algemeen belang, lk prijs hei zeer dat de Regeering Het voelt: het wordt ten hoogste tijd Dat ons benarde zakenleven Van ijzren boeien wordt bevrijd Ik moet van over-reguleering Niets hebben, maar wanneer het móét Vind ik, ten bate der gemeenschap, Desnoods nog strenger regels goed. Zoo sta ik dikwijls stomverwonderd Hoe bandeloos de middenstand Zich tot op heden kan gedragen In ons bevrijde vaderland: Er zit een slager in een straatje Gemoedereerd failliet te gaan: Hij heeft nog niet de kans gekregen Er openlijk vandoor te gaan Of vijftien, twintig huizen verder Verschijnt een nieuwe slagerij, Die met cadeaux z'n poorten opent! We leven vrij, we leven blij! Dezelfde straat. Een kruideniertje Vindt met hard werken een bestaan. Ik zie een honderd meter verder Precies zoo'n winkel open gaan. Dezelfde straat. Een fietsenwinkel Bestaat er sedert jaar en dag. Tien huizen verder opènt iemand Precies zoo'n zaak. En zie, dat mag. Mijdunlct dat op het vrijgevochten Losbandig middenstandsterréin Wat meer fatsoen zeer aanbevolen, Wat ordening gewenscht zou zijn. (Nadruk verboden) LEO LENS heilsverwachting, zonder hoop. In zijn angst wendt hij zich tot den zenuwarts. Niet allen komen bij den psychotherapeut. Daar is allereerst de groep, die zelf trachten uit de impasse te geraken en wel door het avontuur. Het avontuur, zooals dat mogelijk is in massabewegingen, gelijk het fascisme, of ook in opduikende godsdienstige bewegin gen, gelijk Mannedorf en de Houseparty. Geven die geen uitkomst, dan komen ook zij bij den psychiater. Deze laat aanvankelijk de dwalingen, die tot neurotische toestanden leiden, consequent doorvoeren. Hij kan niet anders. De moderne mensch is onhistorisch, ondogmatisch en experimenteert liever zelf met gees telijke waarden, dan dat hij leeft vol gens regels van de vaderen overgele verd, of door een autoriteit opgelegd. De mensch van heden heeft zijn geloof en vertrouwen verloren. Zoo is er een groote verandering opgetre den in het bewustzijn van den modernen mensch met dit buiten werking stellen van den religieusen drang. Deze verdringing de religieus-ethische structuur der menschen beteekent een verlies van belangrijke waar den. Het éenige lichtpunt is, dat we van crisis spreken. RUBRIB^, ZONDAG 18 SEPTEMBER BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Gereformeerde Kerk. Voorganger Ds Joh. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst: Daniël 2 17-19. 5.00 n.m. Zondag 46 Heidelb. Catechismus, MAANDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. Algem. programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Oc- tophonikers en Gram.pl. 12.00 Cantabilé- orkest en Gram.pl. 2.00 Piano-recital. 2.20 Voordracht en Gram.pl. 3.00 Lyra-Trio. 3.45 Orgelconcert en zang. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Om roeporkest en solist. 9.15 Voordracht. 9.45 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Aeolian-orkest. 11.45 —12.00 Orgelspel. HILVERSUM H 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst te leiden door Ds N. P. E. G. van Uchelen, Ned. Herv. PrecL te Hilversum. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30— 12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Amsterd. Salonorkest en gram.pl. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 2.453.45 Repor tage Maranatha-Conferentie. 4.00 Bijbel lezing. 5.00 Orgelconcert. 6.00 Gram.pL 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Chr. Gem. Zangvereen. „Hoop op Zegen" m.m.v. solisten. 9.15 ..Tachtig Meter onder water", causerie door Ir G. de Rooy te Voorburg. 9.45 Be richten ANP. 9.50 De Hollandsche Ka- mermuziekvereen. 11.1512.30 Gram.pL Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.20 Religieuze causerie. 12.45 BBC-orkest m.m.v. soliste. 1.352.20 Orgelconcert 4.20 Viola en piano. 5.20 „Five o'clock". 7.00 Hobo-recital. 8.20 Opera-concert RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert 4.20 Symphonieconcert. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Duo-concert. 9.05 Trio, zang en voordracht. 11.3012.35 Populair concert KEULEN 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert 2.35 Gevar. concert. 6.20 Jmroepklein- orkest. 9.20 Kamermuziek. 12.20—12.20 Silezisch orkest-concert. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 12.50 Kleïn- orkest. 5.20 Klein-orkest. 8.20 Omroep orkest. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 1.30 Klein-orkest. 5.20 Omroep orkest. 6.35 Kamermuziek. 8.20 Piano recital. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. Het Poz- niak-Trio. 9.20 Literair-muzikaal pro gramma. 10.50 Klarinet- en fagot-recitaL 11.20—12,20 Het Omroepkleinorkest Sfoot op Mill. Terugtrekkende verdediging van Blauw Hardnekkige strijd om de brug by Heeswyk. Te weinig infanferiegeschut EERSTE DAG Tilburg, IS Sept 1936. Vannacht om drie, vier uur begon 't al te worden in de kantonnementen ubrten kampementen van huzaren en wiel rijders, die aan de eerste fase van de oefe- lingen der Lichte Brigade (L. B.) zouden eelnemen. Paarden moesten worden verzorgd, mate rieel gereed gemaakt, want reeds op een vroeg uur diende ieder onderdeel op de aangewezen plaats aanwezig te zijn. Iaa Voor onst manoeuvre-verslaggevers, gold im al evenmin de tweede helft van het reveille- s rijmpje: wil je niet opstaan, blijf je maar liggen, moet je maar weten wat er van komt De pers-attaché, stafkapitein S. v. d. Kloet, zorgde, dat te kwart voor zes zijn mannen in de kousen geschoten en door een tijdig appèl nominal controleerde bij s de aanwezigheid van al zijn discipelen. Het bekende busje van de School-Meet- ®e0J afdeeling zou kwart voor zeven wegrijden. 't Gebeürde ook. Militairement punctueel. Het weer beloofde veel. Begon verleden jaar de eerste manoeuvre dag met drensende regenvlagen en een flinke dosis stormwind, ditmaal ontdekten we een heldere lucht, waaraan reeds spoe dig het zonnetje vroolijk zijn komst aan- ven kondigde. Wel dreef een dichte grijze och- 5pa! tenddamp over wegen en velden, over hei ha* en wei, over bosch en ven, maar de gouden ge ionnebal voerde een stevigen kamp tegen den grauwen^ vochtigen nevel en won het al ras. Het zicht belemmerende scherm weg en werd opgelost in de atmosfeer, - den ganschen dag ideaal te noemen 'Jj Was. Het ging langs de wijde Brabantsche landouwen met haar niet al to talrijke boerderijen voornamere en kleinere en door de eenvoudige vriendelijke dorpjes In de richting Veghel. Te 8 uur passeerden We reeds de Zuid-Willemsvaart en nader den dus den Westrand van de Peel, het ebied waar voor heden voornamelijk de trijd zou worden gevoerd. Opstelling van Rood en Blauw ..Men zal zich wanneer we nog even Kort mogen saam vatten herinneren/dat ifoor Rood de Oostrand van de Peel do uit gangsstelling zou vormen en wel de lijn GraveMillBlauwenhoek. In deze lijn was de geheele Roode L. B. „verwerkt". Blauw, de tegenpartij, is aanmerkelijk zwakker en bestaat slechts uit een ver sterkte Verkenningsafdeeling. Onderdeelen van de haar ter beschikking gestelde troe pen bezetten Volkel en Uden. Deze plaat sen vallen in het oefeningsgebied met ten Noorden nog het dorpje Zeeland, waar een vooruitgesch reden groep geplaatst was. Blauw heeft zich daarmee genesteld in den Westrand van de Peel. Wel zijn ook Ge- mert en Deurne bezet, maar deze twee spelen in de oefening niet mee. De Lichte Brigade, gecommandeerd door overste v. Voorst tot-Voorst heeft de op dracht voorwaarts te rukken in westelijke richting en de Zuid-Willemsvaart te bezet ten. Ter uitvoering van zijn opdracht heeft overste v. Voorst zijn wacht verdeeld in twee marschgroepen; achterwaarts is de reserve opgesteld. De noordelijke marschgroep is verreweg de sterkste. Zij omvat 3x/<t eskadron huza ren, dat is dus bijna de geheele cavalerie. Verder zijn toegevoegd een mitrailleur eskadron van het Ilde Regiment, een mi trailleurpeloton van liet Tste Regiment en twee batterijen van „6 Veld". Majoor v. Diepenbrugge is de aanvoerder van deze groep. De Zuidelijke marschgroep is belangrijk minder sterk. Zij omvat 1 bataljon wiel rijders, gesteund door 1 motorbatterij van de Rijdende Artillerie (stukken van 7 Veld) en 1 sectie van 6 Veld. De achterhoede, waarover majoor v. d. Bijl bevel heeft, is samengesteld uit 2 batal jons wielrijders en 1 motorbatterij van de Rijdende Artillerie. Doel en middelen den tegenstander in zijn opmarsch zooveel mogelijk te vertragen. Rood wil .echter vooruit en wenscht 's avonds de Z.W.-vaart te bereiken. In den vroegen morgen zendt het, ten ein de aanraking met den tegenstander te zoeken en hem zoover mogelijk, terug te dringen, althans zoover dat de bruggen over de ge noemde vaart in roode handen komen, drie detachementen uit Het nooroclijke, bestaande uit een half es kadron huzaren, trekt op in de richting Mid delrode; het tweede, een heel eskadron hu zaren,. moet .de bruggen bij Heeswijk te veroveren, terwijl het derde een com pagnie. wielrijders moet trachten bruggen bij Veghel in zijn macht te krijgen. Op z'n linkervleugel, langs de grens van het oefengebied laat de commandant van Rood als verbindingsdetachement met de zuidelijker in de algemeéne lijn opgest infanterie, een compagnie wielrijders met een sectie motormitrailleurs en een sectie b. Veld optrekken. Practisch krijgen we echter met deze groep niet te maken. Wat doet Blauw nu? Haar commandant, de kapitein Bischoff v. Ileemskerck, chef van den staf der Lichte Brigade, 'wil trachten zijn tegenstander te dwingen om zich te ontwikkelen. Hij weten wat hij tegenover zich heeft Tusschen twee haakjes: die tegenstander heeft als 'tijdelijk chief van den staf den ma joor Bisschoff v. Heemskerck een broer van den gelijknamigen kapitein, den eigen lijken staf-chef. We hebben hier dus van doen met een broederstrijd, zij het dat onaangenaamheden daarbij uitgesloten zijn. Om zijn doel te bereiken heeft Blauw zich voorgenomen een stoot in de richting van Mill te. dQen dat ongeveer op den zuidelijken vleu gel van de eerste (noordelijke) roode marsch groep ligt. Het beschikt in Volkel over een eskadron wielrijders, in Uden en omgeving over een gelijke macht, terwijl in den rug zich nog een afdeeling huzaren in reserve bevindt. Vooruitgeschoven, in Zeeland, zitten wiel rijders, zooals we reeds zeiden. De stoot op Mill zal geschieden vanuit dit plaatsje. Wie de opgegeven troepensterkten verge lijkt, zal begrijpen, dat vermoedelijk deze Stoot" niet slagen zal en dat Blauw ten slotte zal moeten wijken. Dit voorziende had Blauw te voren reeds de bruggen over de Z. W.-vaart bezet. De terugtocht zal nl. gaan in de richting van de Zuid-Willemsvaart Daar wordt „de vijand" zoo lang mogelijk opgehouden. In den loop van den middag zal de terugtocht tot staan komen achter de Zuid-Willemsvaart in de lijn Den Bosch- Vught-Boxtel; Rood zal halt houden tus schen Berlicum en Schijndel. Beide partijen, hebben dan 25 S. 30 K.M. Den stoot op Mill, het eerste ernstig tref fen, lijdeus deze oefendagen, zijn we gaan zien. Toen we te Veghel aankwamen, bleek Blauw de bruggen over de Z.W. vaart reeds te hebben bezet Deze mitrailleurgroe- pen hadden voorloopig slechts uit te kijken naar den rooden vijand. - In Uden troffen we den Commandant van Blauw. Zijn troepen waren sinds een uur al volop in gevechtsaanraking. De druk was zoo zwaar, dat ook de pantserwagens waren ingezet. Dat zijn gevaarlijke dingen. Ze rijden net zoo gemakkelijk voor- als achteruit en m den strijd vormen ze een geducht wapen met hun twee mitrailleurs en een kanon van 3.70 M. aan de voorzijde en een zware mitrailleur aan de achterzijde. Ze maaien eenvoudig alles weg, tenzij ze zelf door in- fanterieriegeschut, onschadelijk worden ge maakt. Helaas bezitten we van deze afweer middelen tegen tanks vrijwel niets. De nood zaak om in deze ernstige leemte te voorzien rnag inderdaad zeer dringend heeten. Wel' hebben we er iets van op proef. Maar er Ó3 hier periculum in mora. Van ons beproe ven moet de landsverdediging niet de dupe worden. We zijn van de juistheid van deze Cel ling gister bij herhaling overtuigd geworden Toen we kapitein Bischoff v. II., die mede door zijn radiopost en zijn vliegtuigen het contact met zijn troepen verzorgde, hadden verlaten, zaten y/e even later midden in een scherp gevecht bij Langenboom, dat in de richting ZeelandMille gelegen is. De pantserwagens spraken een geducht woordje mee, maar de Rijdende Artillerie van Rood, met haar kanonnen, zorgde er voor, dat deze hindernis snel werd opge ruimd. Onmiddellijk kon toen het vooruit geschoven noordelijke roode verkennings detachement voorwaarts gaan. Dat gebeur de, al bleek later, dat nog een deel van de vooruitgeschoven blauwe troepen het terug trekken op Zeeland niet had meegemaakt en dus tusschen twee vuren geraakt was. Deze episode vari dén strijd bracht trou- ens meer verrassingen. Zoo overviel Blauw den staf van Rood, terwijl Rood een blauw mitralleurpeloten in zijn geheel onschade lijk wist te maken. De leider van de oefeningen zorgde ech ter, dat door de genoemde gebeurtenissen geen .stagnatie intrad. Generaal Roëll en kolonel v. Santen, de ohef van den staf van het veldleger, die we op dit punt ontmoetten, hadden even schik den samenloop d.er omstandigheden. Als we in Uden Blauw weer trachten le ontmoeten, blijkt Rood reeds om Zeeland Een afdeeling pantserwagens in de omgeving van Schijndél» heen te trekken. De wielrijders van Blauw, die hier waren geposteerd, hadden de wijk genomen en ook Uden en Volkel mochten in gevaar heeten. Men kon dit intusschen zóó zien, dat de „stoot op Mille" geslaagd was. Immers Rood had zioh" ontplooid en Blauw wist nu ook door de vliegerberich ten, die op het seinterrein Uden, waar de z.g. U-lappen gecamoufleerd lagen gespreid, inkwamen dat het goed zou doen te re- tireeren voor de oparingende overmacht Die sterke roode troepen ontdekten we spoedig in Volkel; er zat niet minder dan een b.ataillon. Daartegen heljit geen esca- dron huzaren, vooral als er bovendien <1c noodige pantserwagens en mitraileurs bij zijn. Ook verder op zat het vol met Rood; bij het dorpje Oude Peel stookten we op de roode hoofdmacht Het was daar nog een stukje typisch Peel- gebied: vlak en bruin. Gelukkig is dat met het nvergroote deel van de Peel anders; ont ginning heeft er wonderen verricht. Successievelijk bezoeken we de beide marschgroepen van Rood. Het blijkt dat de noordelijke cavalerie- groep is opgemarcheerd naar de bruggen te Heeswijk over de Z. W.vaart Zeeland en ook Uden zijn door Blauw reeds geheel ont ruimd. Ook is de roode reserve in opmarsch. De roode wielrijders vinden dus een vrij wel verlaten Uden. Aan den noordrand brengt een blauwe pantserwagen nog cenigc vertraging, maar enkele goed gerichte scho ten uit een stukje van 6 Veld breken dit erzet radicaal. Intusschen komt het bericht binnen, dat ook Veghel reeds door Rood is binnenge trokken en dat het de bruggen heeft bezet. Wat er dus nog van Blauw over is in Uden en wat in Volkel als scherm was ach terge laten moet zich op andere wijze een aftocht zoeken. Rood kan zich de weelde veroorloo- ven ter plaa'tse even te rusten. bij de Heeswijksche brug halt houden, is Blauw daar nog steeds de baas. Het verdedigt dit bruggehoofd met mitrailleurs en geeft daardoor aan de restanten van zijn teruggeslagen afdeelin- gen gelegenheid om veilig de overzijde te bereiken. Toch heeft Rood het hier nog niet gewon nen. Wel dringt de voorhoede van zijn eer ste marschgroep op, maar bij gebrek aan geschut is het onmogelijk om verder te gaan. Blauw bestrijkt en beheerscht met zijn vuur de brug en ook het kanaal. Wel springt Rood voorwaarts tot aan den weg langs, het kanaal, maai' het houdt zich zorg vuldig gedekt. Door deze situatie is ook de hoofdmacht van roode wielrijders en huzaren die in draf het dorp Heeswijk hebben bereikt, ge doemd werkeloos te blijven. Hier kan weer alleen de artillerie de be slissing brengen. Wel is zij in aantocht, maar haar gang was minder snel dan die ran de anderen. Tegen 3 uur is zij er ech ter en komt in stelling tegen de Blauwe mitrailleurs en pantserwagens aan de brug, terwijl iets verder roode wielrijders reeds begonnen waren om met drijfzakken de vaart over tc steken. Al pagaaiende gaan vier man tegelijk over. De zak wordt met een touw telkens weer teruggehaald. Ze zitten er in, do blauwen. Onhoudbaar is de positie geworden, verklaart de hoofd- hulpleider, kolonel Alting von Geusau. We zijn daarvan ook diep overtuigd en daar het inmiddels ongeveer 4 uur is ge worden, aanvaarden we over St. Michiels gestel en Vught een prachtrit de thuisreis. Even na ons vertrek weerklinkt het sig naal: staken van de manoeuvre. De eerste ocfeningsdag zit er op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9