STADSNIEUWS Hoe staafhet met de Stadhuisbouw ZATERDAG ïg SEPTEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 LEIDEN IS WEER GEFOPT De Koninklijke Familie ging gisteren onverwacht door Leiden De vorstelijke verloofde van Prinses Juliana, Z. H. de Prins zur Lippe Biesterfeld, die er somtijds een sport van schijnt te maken om het publiek bij de neus te nemen, is ten opzichte van de Leiden.aars daarin gister voor de 'tweede maal geslaagd. Verwacht werd dat de Koninklijke familie Zaterdagmorgen naar 't Loo zou vertrekken en men trachtte in Leiden op alle mogelijke manieren uit te visschen wanneer het juiste tijdstip zou zijn. Maar terwijl men met dat bepalen van het juiste tijdstip nog druk bezig was reed gistermiddag te drie uur een auto, waarin H. M. de Koningin was gezeten, in snelle vaart over do Brenst.ra.ai in de richting Utrecht en tegen half vier kwam de Ford van de Prins met Zijn Hoog heid zelf aan het stuur en de Prinses naast hem langs dezelfde roul'e rijden. En, zooals het eenige dagen geleden ging, ging het ook xxu: de rustig wandelende Leidenaars had den het Vorstelijke paar eerst in de gaten als het reeds was gepasseerd. Alleen bij de Fordgarage aan de Hooge Rijndijk had een kleine oploopplaats. De Prins reed deze garage binnen ter inspectie van zijn dyna mo. Hij stapte uit den wagen, terwijl de Prinses bleef zitten. Het malheur was bin nen vijf minuten verholpen, maar in die enkele minuten had er voor de garage toch reeds een flinke oploop plaats gevonden, waarop Prins Bernhard zijn verloofde lachend opmerkzaam maakte. Na den bedrijfsleider der garage, den heer Hartog de hand te hebben gedrukt s'apte de Prins weer in en hartelijk groetend ver dween het Vorstelijke Paar in de richting Zoeterwoude. Zoo heeft Prins Bernhard de Leidenaars •dus voor de tweede maal bij de neus gehad. 1-Iet klinkt misschien een beetje oneerbiedig, maar wij zouden bijna de verzuchting sla ken: „Als wij Z. H. nog eens in onze handen krijgenDan De werkloosheid De dagstaat van 17 Sept. van den Ge meentelijken Dienst .voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 12, betonvilechters 41, betonwerkers 61, lundeeringwerkers 3, glazenwasschers 9, granietwerkers 15, grondwerkers 84, metse laars 152, opperlieden UI, polijsters 1, schil ders 117, sloopers 10, straatmakers 2, hulp- straatmakers 2, stucadoors, witters 86, tim merlieden 256, uitvoerders 5, voegers 27, longesch. bouwarb. 12. Totaal 1010. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompensor teerders 16. vellenblooters 5,steenfabr.arb. 123, zeepfabr.arb, 5, ongesch. fabr.arb. 51. Totaal 218. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 92, reizigers, colp. 49, winkelbedienden 32, eta leurs 3, incasseerders 14, musici 6, onderwij zers 10, overheidspersoneel 9, .verplegers 5. Totaal 220. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11, kell- ners 45, koks 9. Totaal 65. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 70, kistenmakers 7, kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelma kers 29, meubelstoffeerders 18, politoerders 1, ongescli. arbeiders 31. Totaal 173. Kleermakers: kleermakers 95, kappers 10, schoenmakers e.a. 16. Totaal 121. Land- en tuinarb.: bloemisten 28, landar beiders 20, tuinlieden 30, warmoeziers 14, ongesch. landarb. 8. Totaal 100. Metaalbewerkers: bankwerkers 119, blik- bewerkers 21, burgersmeden 44, electriciens 46. gasfitters 14, gereedschapsmakers 4, in strumentmakers 6, isoleerders 8, kernmakers 2, kettingsmeden 40, klinkers 11, kopersla gers 2, lab. bedienden 2, las&chers 9, loodgie ters 70, machinisten 29, metaalboorders 9 metaal draaiers 16 metaalschavers 2, me taalslijpers 2, monteurs 27, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 3, rijw.herstellers 15, seheepstimmerl. 9, scheepsschilders 2. sto kers 22, tegenhouders 17, verw. monteurs 9, voorslaanders S, voorwarmers 7, vulcani- seurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 7, ijzerwerkers 47, zandspuiters 3, zandvor- mers 1, ongesch. arbeiders 43. Totaal 692. Sigarenmakers: sigarenmakers 8, &ig. sor teerders 1, strippers 2. Totaal 11. Technici, opzichters: apothekersass 1, be drijfsleiders 7, ingenieurs 3, technikers 6 teekenaars, opz. 17, werkmeesters 20. To taal 54. Textielarbeiders: hekelaars 16, katoendruk kers 26, kluwers e.a. 9, luikers 24, plaatsnij ders e.a. 19, schrobbelaars 2, spinners 43, spoelers 7, staaldraaddraaiers 16, stekers 2, strijkers 12, wevers 116, wolbewerkers 40. ongesch. textielarb. 76. Totaal 402. Transportarbeiders: chauffeurs 126, em-bal leurs 5, exp. knechten 25, koetsiers 15, loop knechten 38, schippers 102, magazijinknech- ten 65, spoor- en trampers. 17, wakers 5, transportarb. 73, losse arbeiders 434. Totaal 905. Typografen: boekbinders 36, boekdrukkers 17, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letter zetters 31, steendrukkers 2. Totaal 91. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 81, mole naars 1, ovenisten 6, slagers 59, suikerwer kers 20, wijnkoopersltn. 12, zoutzieders 2, zuivclbereiders 4, ongesch. fabrieksarb. 26. Totaal 211. Vrouwen apothekersass. 2, bakers 1, brei sters 1, naaisters 22, mangelsters 1, linnen- juffrouwen 1, boekbindsters 1, maasters 1, winkeljuffrouwen 18, serveersters 3, kan toorbedienden 36, verpleegsters 5, huisel. diensten 150, kookstprs 1, fabrieksarbeid sters 22, onderwijzeressen 4, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1. Totaal 271. Alg. totaal 4544. 19 Sept. 1935 4070. 20 Sept. 1934: 3457. Benevens 50 gedeeltelijk werkloozen en S6 werkverschaffing. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C Verbiest—Westerhoven z E ICoolenLoos a A Visserv d Spek d AH Teunissen—Mozar z G HoekSchaap d N Metjvogelv d Plas z L J KampHeine- nieöer z E P v Holsteflnv Benten z K v MarsbergenVis d AA Blokkejv Keste. ren z J A KI stem aker—de Groot z A M JongejanOosterwük d E A Lukv Leeu- Van het Stadhuis Uitloting geldleening Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor a'lgemeene kennis, dat bij de op 16 September 1936 gehouden uitloting zijn uitgeloot 51 obligation ad f 1000 en 9 obliga tion ad f 400 Aan de 4 pc't. geldleening van 1933. Deze obligation worden 2 Jan. 1937 met de tot dien datum verloopende rente afgelost en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt 'er inzage op de financieele afdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgenv^sW. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 18 September 1936. Leidsche Exploitatie Mij. voor onroerende goederen Surséance van betaling aangevraagd Naar de Tel. verneemt, is door de Leid sche Exploitatie Maatschappij voor On roerende Goederen surséance van beta ling aangevraagd. De surséance is aangevraagd, omdat de houders van buiten trus'eeverband staande 6 pet. en pet. obligaties couponbetaling hebben geëisclit. Van eerstgenoemde obliga ties stond volgens het laatste j.aarverslag f 2000 uit, van laatstgenoemde obligaties f 38.500. De houders van wel onder trust verband uitstaande f 243.500 5Y2 pet. obligaties had den toegestemd in uitstel van couponbeta ling voor den tijd van drie jaar, terwijl ook de hypotheekbanken een zeer tegemoetko mende houding hadden aangenomen. Had de maatschappij aan den eisch tot coupombetaling van de zijde der houders van 6 pet en 6Yi pet. obligaties voldaan, dan waren daardoorde andere crediteuren bena deeld. Ten einde dit te voorkomen, is door de maatschappij een verzoek tot surséance ingediend. Geveilde perceelen Ten overstaan van notaris H. M. Markusse te Leiden: Heerenhuizen met. tuinen te Oegstgeest-, Warm onderweg 58. 60 en 62, samen in bod f 19.600, kooper de heer J. van Eek q.q. voor f 19.600. Huis het bovenwoning te Leiden, 3-Octo- berstraat 10-10a, in bod f 3350. kooper de heer W. T. W. Vis q.q. te Leiden voor f 3420. Winkelhuis en erf. Heerenstraat 86, in bod f 1800, kooper de beer H. M. Swaak q.q. te Leiden voor f 1801. Huizen en erven, Reineveststeeg 12 hoek 3e Binnenvestgracht en 3e Binnenvestgracht nink, OVERLEDEN Marquenle, vi. ONDERTROUWD; R P Blansj: 49 J. - E Wels 12, samen in bod f 2625, kooper de heer J. van Iterson q.q. te Leiden voor f 2875. Huis Klikstfaat S, in bod f 260, kooper da heer J. de Haas te Leiden voor f 260. Huis met tuin Hooigracht 59 is niet ge gund. Winkelhuis en erf, Korte Raamsteeg 69, niet afgeslagen. Ten overstaan van notaris A. A. van Haaf- ten te Leiden: Huis en erf, Heerenstraat S3 E, in bod f 2075, kooper de beer H. C. de Jong q.q. te Leiden voor f 2170. INSTRUMENTMAKERS-EXAMENS Voor de Instrumentmakers- en glasbla- '""6, zijn hier ter stede ge- Leerling-instrumentmaker: E C Boshuis, Amsterdam; M K J Bon, Leiden; H H God- dijn, Leiden; Chr. Bode, Amsterdam; J K van Goten, Utrecht; J J Wichers, Utrecht; H J C Nieuwenhoven, Amsterdam; J. van Leeuwen, idem; A J v Noord, idem; H de Geus, Leiden; M H J Popken, idem; G W A van den Broek, Utrecht/", C J Sanders, Den Haag; B Kuyper, Wageningen; M. v d Ban, Eindhoven. Gezel-instrumentmaker: K. Kwestro, Lei den, H R A Nater, idem; W Jongsma, Am sterdam. Leerling-glasblazer: G Sproet, Amster dam; T C van Asperen, Delft; J H Blöte, L M Speet, M. v Zeyl, T Titzing, W Brinks, allen Leiden. UIT DEN OMTREK /VLPHEN AAN DEN RIJN Gistermiddag te half vier passeerden Prinses Juliana en Prins Bernhard onze gemeente in een open auto. Een half uur te voren was H. M. de Ko ningin gepasseerd en vrijwel niemand re kende op déze komst. Niet alzoo echter de Prinses Juliana Kleuterschool. Daar was het bekend, doordat vrienden van uit Lei den een seintje hadden gegeven. Met spoed werden de kleuters voorzien van oranjestrik en vlag en opgesteld langs het postkan toor. Eu ja, hoor, slechts enkele minuten stond men daar toen het vorstelijk paar kwam aanrijden, hartelijk toegejuicht door de kleuters en de enkele belangstellenden, die hiervan getuige waren. Daar het verder stil was langs den Rijks straatweg was het te zien aan Prinses en Prins, dat ze genoten van dit aardige ta- freeltje. Zelfs liet de Prins enkele oogen- blikken het stuur van zijn auto los om met beide handen te kunnen groeten. AANRIJDING In de Prins Hendrikstraat werd de. bak fiets met galanterieën van U. aangereden door een achteruit rijdende auto, waar door do fiets kantelde en de inhoud vrij ernstig werd beschadigd. De aangerichte schade zal vergoed worden. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C.. SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeete" wordt gaarne ojj Aanvraag toegezonden. f A dn. ASTERDAG VOOR DE CHR. WIJKVERPLEGING Woensdag a.s. zal ten bate van de arbeid der Chr. Wijkverpleging een Asterdag wor den gehouden. Slechts eenmaal per jaar doet het bestuur op deze wijze een beroep op de offervaardigheid van de ingezetenen. Laat men deze gelegenheid aangrijpen en ook hierdoor dit zegenrijke werk steunen. TWEE TEGEN ELKAAR, DERDE ER OVERHEEN Op de Hof brug botste mej. H. met haar rijwiel tegen een andere wielrijdster. Beiden vielen en een passeerende auto ging over de karretjes heen. Het resultaat laat zich denken. Bij de politie werd aangifte ge- AFSCHEID EN INSTALLATIE Onder veel belangstelling heeft de heer J. M. Welvaars gisteren afscheid genomen als adj.-directeur ,van de Martha-Stichting. In een bijzondere samenkomst in de kerk- zaal werd o. m. het woord gevoerd door Ds. de Heer, voorzitter van het bestuur. Ver schillende geschenken werden aangeboden. In dezelfde samenkomst werd geïnstal leerd het nieuwbenoemde hoofd van het Jongenshuis, de heer G. J. Visser. OVERTREDING ARBEIDSWET Voor het kantongerecht had zich gisten te verantwoorden J. B., alhier, wegens overtreding van de Arbeidswet, Verdachte die zelf niet was verschenen, liet zich ver tegenwoordigen door zijn raadsman Mr. A. Korver. Blijkens de dagvaarding zou verd. 16 man hebben laten overwerken. De amb tenaar overwoog in zijn requisitoir dat men hier met herhaling van overtreding der Arbeidswet had te doen, zoodat hij een geldboete vorderde van 16 maal f 2 subs. 16 maal 1 dag. De verdediger wilde geen ver weer voeren op juridische gronden, doch be riep zich op clementie, aanvoerende dat het 's morgens den dag der overtreding had ge regend, terwijl genoemd personeel 'n twee tal schuiten moest teeren, die dien dag van de 'helling moesten, zoodat het hier een spoedgeval betrof. De ambtenaar, die hiermede rekening wilde houden, vermin derde daarna zijn eisch tot 16 maal f 1 subs. 16 maal 1 dag. Veroordeeling con form. GEREF. JEUGDCENTRALE In de Geref. Kerk De Ruyterstraat hield de Geref. Jeugdcentrale haar jaarlijksche propaganda-avond als inzet van haar win terwerk. Wij kunnen direct zeggen dat deze vergadering uitstekend geslaagd is 't Kerk gebouw was geheel gevuld. En de rede, die gehouden werd door den welbekenden heer Joh. C. Francken van Utrecht, was buiten gewoon mooi. Dit was werkelijk een propa- gandarede, waar de vcreenigingen veel steun van zullen ondervinden. De titel was: „En hij prijst haar", een woord uit Spr. 31 28. In het hoofdstuk, waar deze woorden aan ontleend zijn, worden genoemd de eigen schappen van de deugdelijke huisvrouw. Niet de deugzame, zooals de voorstanders de openbare school leerden in de vorige eeuw en nog wel. maar de vrouw die in alles voor haar taak berekend is. Die zorgt oor de kinderen, haar dienstboden enz. De ideale huisvrouw. En dan prijst hij haar. Hier valt de klem toon op haar, maar hij prijst. Dus hier in dit woord komt ook de man naar voren, en dat moet ook, daar spr. niet alleen voor de meisjes zijn rede houdt. Dan gaat spr. na de positie van de vrouw bij de Grie ken, Romeinen, Germanen. Bij allen staat het vleeschelijke op den voorgrond. Bij de Israëlieten was de toestand veel beter, door Gods gebod „Eert uw vader en uw moe der", maar de vrouw komt pas weer in haar juiste positie na Christus' komst op aarde. Hij maakte de vrouw vrij. Dan niet meer de mindere, maar de andere. Maar ongeveer 80 jaren terug was haar positie toch weer anders dan nu. De vaders en broeders op het politiek-sociale erf, de vrouwen en dochters in de binnenkamers, steunende met hun gebed. En zij werden geprezen. De strijd der mannen was hun strijd. Maar de vrouw werd ook geroepen naar buiten te komen getuigen. De stemplicht kwam ook voor haar. En, aldus spr., het heeft moeite gekost haar te overtuigen dat het haar plicht was te doen wat de over heid haar oplegde; zij waren met haar biddende taak tevreden. En als goede A. R. hopen wij nog dat het vrouwenkiesrecht ver dwijnt; maar nu het zoo is moet ook de vrouw in haar jeugd loeren waarom zij Colijn stemt. Zij moet weten als haar jon gen komt met een gebroken geweertje op z'n jas, waarom hij dat niet mag dragen. De vrouw, die makkelijker haar kind kent dan de man, moet hem het verkeerde op principieele gronden kunnen aantoonen. En daarom zal de jonge man de jonge vrouw prijzen, zoo zij in haar jonge jaren haar tijd op ieder levensterrein zoo besteedt dat zij later in alles haar man ter zijde staat. Samen werken, samen bidden, elkaar vormende op J.V. en M.V., dan zal straks de jonge garde van mannen en vrouwen klaar staan om uit de stervende handen der ouderen de banier over te nemen. Dan wacht nog een heerlijke toekomst. Dan zal niet meer noodig zijn, dat de man de vrouw prijst, maar samen zullen zij God in eeuwigheid prijzen. Met woorcL.i van opwekking tot de ouderen om het jeugd werk te steunen besloot spr. zijn met stille aandacht gevolgde rede. De vergadering, o"p gebruikelijke wijze door den voorzitter der Jeugdcentrale opend, werd door den 'heer Francken met dankgebed gesloten. HAZERSWOUDB CHR. BIBLIOTHEEK De vereeniging Chr. Bibliotheek hield in het lokaal Salvatori haar jaarlijksche le denvergadering, die matig was bezocht. WAT ER TOT NU TOE GEBEURD IS En wat er nog te gebeuren staat De vraag boven dit artikel: hoe staat het met den Stadhuisbouw, kan eenvoudig beantwoord worden met de mededeeling: De onderbouw is gereed, men staat aan het begin van het op trekken van het betonskelet, waar voor de eerste bekistingen al gemaakt zijn, zoodat reeds de volgende week met 'het betonstorten kan worden be gonnen- Met dit eenvoudige antwoord zal echter niemand tevreden zijn. Het gereedkomen van den onderbouw en de aanvang van een nieuwe phase in het groote werk is een geschikt tijdstip om eens uitvoeriger op den Stadhuisbouw in te gaan en wij vonden den architect, den heer Blaauw uit Haar lem, in dit stadium van de zaak dan ook gaarne bereid om het een -en ander over het reeds verrichte en nog te doene werk mede te deelen. De heer Blaauw ging eerst terug in de geschiedenis van de Stadhuisbouw tot op den aanvang van het Bouwbureau, dat in begin October 1934 in het voormalig huis van Prof. Kan op de Breestraat ingericht werd. De plannen waren toen vastgesteld en met het gereedmaken van die plannen voor de uitvoering kon een aanvang wor den gemaakt. Zou de oude gevel het houden? Het eerste en meest belangrijke werk dat toen moest worden verricht was een on dei zoek naar den toestand van de fundeering van den ouden gevel. Dit immers was verre weg de voornaamste belending omdat zij een zeer belangrijke functie in het nieuwe gebouwencomplex zou gaan innemen. De ontgraving van dezen ouden gevel was een werk, dat met de uiterste zorg en voorzich tigheid diende te geschieden. Verschillende gewelven moesten wor den weggebroken en heel wat rommel weggeruimd en toen bleek dat de oude gevel op zeer breede grondslag stond. Voor een groot gedeelte stond hij op staal, terwijü ook nog palen zijn ontdekt, de korte palen dio vroe ger met vele dicht naast elkaar in den bodem werden gebracht. Het bleek mogelijk de grond hoe langer hoe dieper weg te graven met het ge volg dat ter plaatse kelders (voor ar chieven en centrale verwarming) kon den worden geprojecteerd, die in het oorspronkelijk plan niet voorkwa men. De oude gevel bleek dus op een breede en stevige grondslag te staan, maar het was toch nog de vraag 'hoe hij zich zou houden onder het heien van de zware be tonnen palen. Er was eerst nog sprake van om de palen te pulsen (inboren) maar dit is een uiterst kostbaar werk en daarom werd in het voorjaar van 1935, op 5 Juni, een proefheiing gehouden. De eerste paal werd op behoorlijke afstand van den ouden gevel in den grond geslagen, maar men naderde de gevel hoe langer hoe meer, totdat men er vlak achter was en nadat men een zorgvuldig onderzoek had ingesteld bleek dat de gevel er geen enkel bezwaar van had ondervonden. Het spreekt vanzelf dat de voorbereiden de werkzaamheden voor den onderbouw, het maken van teekeningen en berekenin gen zeer veel tijd eischtc, maar op 2 Aug. '31 kon toch reeds de aanbesteding worden gehouden, waarna het werk werd gegund aan de fa. Hillen en Roozen te Amsterdam, die daarmede op 28 Aug. '35 een aanvang maakte. De afbraak van de door de gemeente ten behoeve van den houw aangekochte en ont eigende perceelen was inmiddels een feit ge worden. De uitvoering van het sloopersbe- stek ving aan op 26 April 1935 en was ge ëindigd op 28 Augustus van dat jaar, uit gezonderd wat betreft het gedeelte Koren- brugsteeg hoek Vischmarkt, waarvan men het terrein niet direct noodig zou hebben (daar hier het Stadhuisplein zal komen) en dat in de perjode van 1 October tot 23 Nov. 1935 onder den sloopershamer viel. Op 835 palen! Voor het heiwerk werden zgn. schokbetonpalen gebruikt, die van een bijzonder massieve samenstelling zijn. Van deze palen zijn er 835 in den grond geheid, hoewel men er aanvan kelijk slechts 660 had besteld. Elke paal heeft een draagvermogen van 30 ton. Op de plaats waar de toren zal verrijzen werden alleen reeds 58 palen geslagen. Toen dit heiwerk gereed was stond ein delijk, ook voor den teohnischen kant vast. dat de oude gevel inderdaad gespaard was gebleken. Zij had onder het heiwerk in 't geheel niet geleden. Deze belangrijke be lending is gelukkig in stand kunnen blij ven. Hoe het met andere belendingen is gegaan, ligt nog versch in het geheugen. Dit is intusschen een juridische kwestie ge worden, die nog lang niet geregeld is en waarover we thans niet verder behoeven uit te weiden. Wat nu de onderbouw zelve betreft hier bij is ontzaglijk veel werk in den grond verricht. De onderbouw is afgewerkt op een niveau, waarbij de kelders aan de zijde Breestraat op gelijke hoogte liggen met de grond aan de zijde van de Vischmarkt. Onder die begane grond-verdieping aan de zijde van de Vischmarkt zijn nauwe be tonnen keldergewelven gebouwd, die aan de zijde van de Maarsmansteeg nog aan merkelijk dieper zijn uitgegraven om plaats te geven aan de ketels «n de bunkers van de centi'ale verwarming. Jien kan zich bijna niet voorstellen welk «en enorme hoe veelheid beton hier alleen x'eeds onder de grond is gebruikt. Het cijfer Lvan 1700 M3. en 20.400 Kg. betonijzer zal tot den leek geinig zeggen. Uit het bovenstaande is reeds gebleken welk eeix enorme extra arbeid de oude ge vel heeft gegeven als de belangrijkste be lending, waarmede in verbazend veel op zichten rekening moest worden gehouden. Het frame van het nieuwe stadhuis komt van deze gevel geheel afzonderlijk te staan. De gevel wordt natuurlijk wel aan het ge bouw verankerd, maar toch zoodanig dat lxij geheel op zich zelf staat eix geheel vrij van de werking van 'het gebouw. Ook bij den oxxderbouw is daarmede rekening gehou den. De betonnen steunpunten tegen de voet zijxx van bijzondere en zeer hechte con structie. De afsluiting van ouden gevel Het staat thans ook definitief vast hoe de oude gevel er uit zal zien. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling het pand, waarin voox-heen .de fa. Timmei-mans ge vestigd was, af te breken en een stuk aan den gevel aan te bouwen, maar van dit plan heeft men op aanraden van dexx heer Blaauw afgezien. Het weinig karaktervaste en weinig stijlvolle gedeelte van den ouden ge vel aan de zijde van de Maarsmans- steeg zal thans worden afgebroken en opgebouwd, geheel in de stijl van het fraaie gedeelte aan de-zijde van de Korenbrugsteeg, die geheel gaaf is be waard gebleven en waarin men dus een px-achtig voorbeeld heeft. Het huis van de fa. Timmermans blijft staaix (kan eventueel als concierge-woning worden ingericht) en tusschen dat huis en het eindpunt van de oude herstelde gevel wordt 't oude visch- poortje geplaatst, dat bij den brand gespaard is gebleven en dat daarmede weer een waardevolle plaats in het ge heel wordt toegewezen. Op deze wijze wordt bereikt, dat de oude gevel thans definitief en oxxherroepelijk wordt afgesloten. Wanneer men er dan in de toekomst even tueel toe overgaat om de Maarsmansteeg te verbreeden, kan daar ^en afsluiting ge maakt worden, zooals dat aan de zijde van de Korenbrugsteeg gebeurt. Op deze wijze is eeix fraai eix harmonisch geheel gekre gen, dat niet meer kan verbroken worden. Door het Vischpoortje krijgt men toegang tot een behoorlijk breede gang. die recht streeks toegang geeft tot de bunkers van het nieuwe gebouw, zoodat daardoor de kolen -kumxen worden binnen gebracht. Wat nu de restauratie van den ouden gevel zelf betreft, deze is in handen van een afzonderlijk restau ratie-bureau, dat onder leiding staat van Ir. van Heeswijk en Prof. Odé van de Rijkscommissie voor Monumen- tenzoi'g. Architect Blaauw wilde ons over dit restauratie-werk liever niets mededeelen. Wij hopen op dit zeer in teressante gedeelte van den Stadhuis bouw in een afzonderlijk artikel te rug te komen. Het Betonframe Zofoals reeds gezegd is met den bouw van het betonframe reeds een aanvang ge maakt. Dit werk is gegund aan de firma Wernink alhier. Over een jaar zal dit beton frame overeind staan en alsdan zal dUs het gebouw in zijn hoofdvormen te zien zijn. Het betonfrainxè wordt bekleed met de eigen lijke architectuur van 'het gebouw, welke daarmee in volkomeix harmonie zal zijn. De constructie van het gebouw is het dienend element bij den bouw, waarmede straks de bekleeding in harmonische overeenstem ming wordt gebracht. Wanneer is het gebouw gereed? Wij hebben den heer Blaauw ook ge vraagd naar het tijdstip waarop 'het nieuwe stadhuis gereed zal zijn maar hij kon zich daar slechts zeer voorzichtig en onder alle voorbehoud over uitlaten. Het beton-framo moet 31 Aug. '37 gereed zijn. Met de beklee ding van dit frame kan reeds in het voor jaar van 1937 worden begonnen, maar men moet daar toch zeker anderhalf jaar voor rekenen, zoodat men dan al komt tot het einde van het jaar 1938. En vervolgens moet 'het gebouw dan nog heelemaal inge richt worden, zoodat waarschijnlijk het jaar 1939 al aardig aan 't op&chieteix zal zijn, alvorens het gebouw officieel in gebruik kan wordexx genomen. De heer Blaauw achtte dit echter van vrij ondergeschikte beteekenis, daar het er tooh ixx de eerste plaats op aankomt, dat Leiden een stadhuis krijgt, dat van stukje tot beetje met de grootste, zorg en nauwkeurigheid, met echte Hollandsche degelijkheid is opgebouwd, zoo dat het de eeuwen kan trotseeren. Bij een bezoek aan het Stadhuisterrein bleek ons daarna, dat wat de onderbouw betreft de eeuwen niet veel kans zullen hebben. Een enorm werk is reeds voor den Stadhuisbouw verzet, al zou men dat staan de op den vloer, die de onderbouw af sluit ook niet zegen. In groote lijnen is de plattegrond van iiet gebouw reeds te zien en het viel ons op, dat het plein aan de zijde van de Vischmarkt van respectabele afmetingen is. Ook de binnenplaats van 't nieuwe stadhuis, de veelomstreden binnen plaats, die zelfs als een luchtkoker is aan gemerkt, is zeer ruim en royaal. Welk een nauwkeurige berekeningen en vooi'berei- dingeix een gi'oot. bouwwerk als dit eischt, blijkt alleen reeds uit het feit, dat in den onderbouw en in het betonframe reeds over al de plaatsen moeten worden uitgespaard, waardoor straks de diverse leidingen moe ten worden gelegd. Wij hebben ten slotte den heer Blaauw nog gevraagd, of het in de bedoelixxg lag in onzeix stadhuistoren weer een cax'illon aan te brengen. De 'heer Blaauw antwoord de daarop, dat dit waarschijnlijk af zal hangen van verschillende factoren waarvan de financieele kwestie wel de voornaam ste is. Een nieuw carillon wordt begroot op f 30.000 f 35.000. Van het vorige is niets meer te gebruiken. Echter wordt bij den bouw met het aanbrengen van een nieuw carillon in alle opzichten rekening gehou den. Er wordt ruimte gemaakt om de groot ste klok naar boven te kunnen brengen. De ruimte in den toren is zoo gemaakt dat het carilloix er ruimschoots hangen kan. In het aanvankelijk ontwerp van den toren zijn daarvoor zelfs nog eenige wijzi gingen aangebracht. De houw van 'het nieiuwe Leidsche stad huis is totnogtoe helaas niet in alle op zichten voorspoedig gegaan, al kan daarvoor niemand eenig verwijt treffen. Bij den ver deren opbouw kunnen, nu de belendingen als factor uitgeschakeld zijn. zich moeilijk strubbelingen van den aard als men ze ge kend heeft weer voordoen, zoodat verwacht txxag worden, dat thans rustig en gelijk matig naar het uiteindelijk doel. een hecht en fraai stadhuis kan worden verder ge werkt. RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 19 SEPTEMBER Programma 3: S Keulen; 8.45 Keulen; 11.20 Parijs R; 12.20 B Idem Fr; 14.35 Keulen; 15.20 Brussel VI; 16.2'C ParUs R; 17.20 Keulen; 19.20 Parijs R; 19.1 Beromunster; 20.05 Keulen; pl.m 22.15 Brussc jj VI.; 22.30 Brussel Fr; 22.50 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 10 35 London 13.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Droitwlc! "1.20 Gram.-muz. GRD; 22 Droitwich ZONDAG 20 SEPTEMBER jgramma 3: 8.35 Keulen; 10.05 Dlv< 10.20 Keulen; 11.35 Brussel Fr; 12.20 Keulenr 13.15 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.50 Brus11 71; 15.05 Parijs R; 16.20 Keulen; 18.20 Pa pl rijs R; 19.05 Droitwich: 19.,50 Parijs IX; 20.2 al Berlijn; 20.35 Keulen; 22.20 Paris Pi P. of dive, pl.m 23.05 Berlijn Programma 4; 8.30 Brussel Vl; 11.2 12.50 Droitwich; 16,5o Londen R; 20.15 Droitwi-, 21.05 Diversen; 21.20 Droitwich; pl.m 23.05 BruJjU sel Fr. V MAANDAG 21 SEPTEMBER Programma 3; 8 Keulen; 8-45 Diversen; lO.i Keulen; 10.20 Deutschl-sendcr; 11.20 Farijs I 12.20 Brussel VI; 14 20 Deutschl-s; 14.35 Keulc 1 15.05 ParUs R; 15.20 Droitwich; 17.20 Bruss4u Fr; 18.20 Keulen; 20.20 Brussel Fr; 21.05 Roi of dlv.; 22 Brussel Fr; 22.30 Weenen of div. f' Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Droitwic46 11.50 Londen R; 12.45 Droitwich; 13.35 Londtge R; 17.35 Droitwich; 18.20 Diversen: 18-40 Lor den R; 19.20 Droitwich; 19.50 Londen R; 20. Droitwich; 22 Londen Reg. V Agenda De Zondagsdienst der huisartsen worL morgen waargenomen door de dodoretj Bruins Sloit, de Bruyne, P. v. Es, Niemer - Starck. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstge wordt waargenomen door Dr. Hugenholt telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d< apotheken wordt van Maand,ig 14 tot en mi 'e Zondag 20 September a.s. waargenomen dot J de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark |n Oegstgeest, telef. 274. d De avond-, nacht- en Zondagsdienst die apotheken wordt van Maandag 21 tot en nu i: Zondag 27 September a.s. waargenomen da de apotheken: G. R. Reyst, Stcenst.raat 3 telef. 136, A. J. Donk, Doezestraat 31. tele 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark, Oegsi'geest, telef. 274. De vooi'zitter, Ds. Kiehl, opende de verg -j dering met gebed en sprak een kort op ningswoord, waarin gewezen werd op 'li groote nut dat de vereeniging beoogt, secretaris, de heer J. Blij leven, las de not len en bracht het jaarverslag uit, waan^ de penningmeester, de heer Jac. van P len. mededeeling deed van den stand d financiën. De ontvangsten, met inbegri) van het batig saldo der vorige rekeniiu hadden bedragen f 205.12. de uitgavan f 116.98. alzoo een 'batig saldo van f 88.1|ii Namens de commissie van controle braclti de heer Jac. Kroon rapport uit. waar! bleek dat boeken en bescheiden van den pi ningmeester accuraat in orde waren bevo den. De voorzitter bracht secretaris, pe ningmeester en commissie een woord vi dank voor hun arbeid. Bij de gehouden bestuursverkiezing we de 'heer W. J. Dekker met bijna algemeei stemmen herkozen. Tot leden van de fina cieele commissie voor 1937 werden b&noen de heeren G. Weijenberg en P. van d Spek Czn. De voorzitter deelde, daarop m de dat het bestuur was overgegaan tot h aanschaffen van een nieuwe boekenka waarmede in een groote behoefte is va zien. De buiten gebruik gestelde kasten z geschonken één aan de Herv. school één aan de Meisjesvereeniging „Lydia", dankbaar werdeix aanvaard. Na gehoudeix bespreking betreffende bibiliotheek werd de vergadering dankgebed gesloten.- HILLEGOM ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt Zondag a.s. waa.0f nomen door Dr. J. J. Versluys, Tel. 5121.P KATWIJK AAN DE RIJN COLLECTE GEREF. KERK De maandelijksche collecte iy de Ger Kerk voor rente en aflossing heeft opf 5 bracht f 34.86. KATWIJK AAN ZEE LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND Op Dinsdag 22 Sept. zal de landdag het gewest Zuid-Holland van den Chr. Vr<u' wenbond alhier gehouden worden. Om hl 11 des morgens komt men in de zaal vot Prot. Chr. Belangen bijeen. Des morgens ziki len spreken mev.r. WesterbrinkWirtz, pr d sidente van het gewest en de voorzitst van de afd. Katwijk, mevr. TomSpaandi man, welke laatste tot onderwerp hei „Overgave". Des middags spreekt Ds. Vut; dei'ink uit Zeist over „Moeilijkheden in puberteitsjaren." Het Clir. Dameskoor „Loot den Heer" zal 's morgens onder leiding vi den Directeur den heer Paul Pul eeni|j nummers ten gehoore brengen. EEN AARDIG GESCHENK Aan de leei-lingen van alle scholen in on Gemeente is gisteren uitgereikt een pol tret van het verloofde vorstelijk paai\ H was een geschenk van mevr. Wouda. E. H. B. O. Naar men ons meedeelt zullen ook dezi 1 winter weer E. H. B. O. cursussen gegevi[: worden. Als medisch leider is aangewez Dr. J. C. A. Cleveringa. bij wien men ziiti tevens op kan geven als lid. STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddelii u stonden heden 288 personen als werkloos geschreven. COMMISSIE VAN PLAATSELIJK TOEZICHT OP HET L. ONDERWIJS. Genoemde commissie kwam ten Gemeej'i tehuize bijeen. De voorzitter Ds. R. P. Rutgers herdacht in z'n openingswoord li, plotseling overlijden van den heer J J Kra?' die langen tijd vice-voorz. van de commia 1: is geweest. Alhoewel de heer Kraal sim i< jaren lijdende was aan een ernstige hall ziekte, was voor velen dit stei-ven toch in bj onverwachts. Spr. schetste den overleden t als iemand met een helder inzicht. Zijn a viezen werden altijd op hoogen prijs gestel! God sterke de weduwe in dit smartelijk v<n lies. Na dit openingswoord door den voor n las de heer Castenmiller de notulen well onveranderd werden vastgesteld. De heep Knijpers en Zuijderduijn brachten hieri verslag uit over de door lien bezochte sch len. De school aan den Noordwijkerweg Katwijk agtx den Rijn, ondervindt naar li oordeel van deze heeren veel last van li daar voorbijtrekken'd verkeeiv Er zal i naar een oplossing gezocht moeten Bestuursverkiezing volgde. -Aan de beu

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6